Ketóza. Všetko, čo o nej musíte i potrebujete vedieť - Výživovo.sk

Čo je ketóza? Nápoveda: Môže pomôcť spáliť tuk a potlačiť chuť do jedla

čo je to ketóza

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Dlho sa hovorilo, že kľúčom k znižovaniu telesnej hmotnosti je obmedzenie príjmu kalórií, pravidelné cvičenie a znižovanie príjmu tukov v potrave. Ak ste sa však niekedy pokúsili regulovať svoju hmotnosť znížením množstva kalórií (najmä pomocou prevažne nevýrazných „diétnych jedál“) už pravdepodobne viete, že to zvyčajne vedie k minimálnym výsledkom a je veľmi ťažké držať sa takej diéty dlhodobo či dôsledne.

Vzhľadom na vysokú mieru obezity, ktorej v súčasnosti čelia najrozvinutejšie krajiny (spolu so zvýšeným rizikom zdravotných problémov, ako je cukrovka alebo problémy so srdcom), vedci úzkostlivo pracujú na tom, ako potlačiť chuť do jedla a dosiahnuť chudnutie zdravým a udržateľným spôsobom.

obezita

V posledných niekoľkých desaťročiach sa ako jedna z potenciálnych odpovedí na tento problém chudnutia vo veľkom meradle objavila keto diéta. (1)

Keto diéta využíva na chudnutie energiu z tukov

Existujú určité rozdiely v názoroch na najlepší prístup k diéte s nízkym obsahom sacharidov v závislosti od toho, koho sa pýtate. Štúdie však dôsledne ukazujú, že ketogénna diéta má za následok nielen významné zníženie hmotnosti u vysokého percenta ľudí. Poskytuje aj ďalšie dôležité zdravotné prínosy, ako je znížený výskyt záchvatov, príznakov cukrovky atď.

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Keto diéta sa točí okolo konzumácie potravín s vysokým obsahom prírodných tukov, konzumácie výlučne mierneho množstva bielkovín a výrazného obmedzenia množstva sacharidov, ktoré každodenne prijímate v strave.

Aj keď nepotrebujete zhodiť veľkú hmotnosť, vstup do stavu ketózy môže byť užitočný z iných dôvodov – napríklad pre zlepšenie úrovne energie, psychických schopností a stabilizáciu nálady.

keto strava

Čo je ketóza?

Ketóza je výsledkom dodržiavania ketogénnej diéty, preto sa niekedy nazýva aj „ketózna diéta“. Ketóza sa vyskytuje, keď sa drasticky zníži glukóza zo sacharidových potravín (napríklad obilnín, všetkých zdrojov cukru alebo ovocia), čo núti telo nájsť alternatívny zdroj paliva: tuk.

Aj keď tuky v strave (najmä nasýtené tuky) často mávajú zlú reputáciu, ktorá sa spája so strachom z prírastku hmotnosti a výskytu srdcových chorôb, je to tiež druhý preferovaný zdroj energie vášho tela, keď nie sú ľahko dostupné sacharidy.

ketoza tuky

Pretože si vyžaduje drastické obmedzenie sacharidov, úplné alebo prerušované hladovanie, môže vyvolať stav ketózy. (2) Avšak úplné hladovanie, ktoré by malo za následok úroveň ketózy porovnateľnú s ketogénnou stravou, nie je ľahké udržať dlhšie než pár dní.

Pri absencii glukózy, ktorá je bežne využívaná bunkami ako rýchly zdroj energie, telo začne spaľovať tuk a namiesto toho produkuje ketóny. Akonáhle hladina ketónov v krvi stúpne do určitého bodu, telo sa dostane do stavu ketózy. To zvyčajne vedie k rýchlemu a dôslednému chudnutiu, kým nedosiahnete zdravú a stabilnú telesnú hmotnosť.

Prejdime si to znova, krok po kroku.

Ako funguje ketóza?

 1. Spotreba glukózy z uhľohydrátových potravín (obilniny, škrobová zelenina, ovocie atď.) sa znižuje.
 2. To núti vaše telo nájsť alternatívny zdroj paliva: tuk (napríklad z avokáda, kokosového oleja, lososa).
 3. Medzitým v neprítomnosti glukózy začne telo spaľovať tuk a namiesto toho produkuje ketóny.
 4. Keď hladiny ketónov v krvi stúpnu do určitého bodu, vstúpite do stavu ketózy.
 5. Tento stav vedie k rýchlemu a konzistentnému chudnutiu, kým nedosiahnete zdravú a stabilnú telesnú hmotnosť.

Pre zhrnutie tohto celého zložitého procesu, ketóza nastáva, keď pečeň štiepi tuk na mastné kyseliny a glycerol, a to procesom nazývaným beta-oxidácia. V pečeni existujú tri primárne typy ketónových teliesok, ktoré sú vo vode rozpustnými molekulami: acetoacetát, beta-hydroxybutyrát a acetón.

Telo potom ďalej štiepi tieto mastné kyseliny na látky bohaté na energiu nazývané ketóny, ktoré obiehajú krvným riečiskom. Molekuly mastných kyselín sa rozkladajú procesom nazývaným ketogenéza a vytvára sa konkrétne ketónové teliesko nazývané acetoacetát, ktoré dodáva energiu.

Konečným výsledkom je vyhýbanie sa cirkulujúcim ketónom, čo je zodpovedné za zmenu vášho metabolizmu takým spôsobom, že niektorí ľudia ho opisujú ako nástroj, ktorý z nich robí „stroj na spaľovanie tukov”.

Cieľom ketogénnej stravy je udržať vás v tomto metabolickom stave spaľovania tukov – ketóze. To sa dosiahne dodržiavaním diéty s vysokým obsahom tukov a s nízkym obsahom sacharidov, ktorá obsahuje iba mierne množstvo bielkovín.

Potraviny ako chlieb, cereálie, spracované pokrmy a sladké nápoje sa preto nesmú nachádzať na vašom stole, zatiaľ čo tučnejšie jedlá, ako je maslo, hovädzie mäso z kráv kŕmených trávou, ryby a tiež vegetariánska zelenina, sa dostávajú do centra pozornosti a poskytujú väčšinu denných kalórií (až 70 – 80 percent).

Ako dlho trvá, kým sa dostaneme do ketózy?

To závisí od niekoľkých faktorov, vrátane toho, ako prísne obmedzujete príjem sacharidov.  Tiež to závisí od určitých premenných, ktoré sú väčšinou mimo vašu kontrolu, ako je vaša genetika, anamnéza, zloženie tela a energetické potreby.

Ak neustále dodržiavate svoj jedálniček, mali by ste mať možnosť vidieť výsledky a zlepšenia za pár týždňov.

Aké príznaky má telo v ketóze?

Začiatok ketogénnej diéty je odlišný od väčšiny ostatných zmien v strave, vrátane mnohých populárnych diét s nízkym obsahom sacharidov. Zahŕňa totiž zmenu metabolizmu vo veľkom rozsahu. Väčšina ľudí zistí, že ak s diétou začnú zľahka a dajú si asi 3–4 týždne na prispôsobenie tela, majú menej negatívnych príznakov spojených s rannými štádiami diéty.

Pri vstupe do ketózy je bežné, že si všimnete určité príznaky a zmeny vášho tela. Tieto sa často nazývajú aj „keto chrípka“. Nábeh na ketogénnu stravu môže byť spočiatku náročný a zvyčajne spôsobuje aj vedľajšie účinky. Tie zvyknú trvať 1 až 2 týždne (u každého individuálne) a časom sa úplne stratia.

ketóza zlý spánok

Symptómy sa zvyčajne znižujú tým, ako si vaše telo pomaly zvyká byť na ketóze, ale medzitým sa môžu u vás vyskytnúť rôzne príznaky:

 • pocit únavy a nedostatku energie, aj keď ste dobre vyspatý,
 • problémy so spánkom,
 • zvýšená chuť na jedlo, najmä s obsahom sacharidov alebo cukru,
 • problémy s trávením, ako je zápcha alebo nadúvanie v dôsledku zadržiavania vody (najmä po dňoch s konzumáciou vyššieho obsahu sacharidov),
 • pocit slabosti počas cvičenia a dlhšia regenerácia,
 • zvýšená náladovosť a podráždenosť,
 • bolesti hlavy,
 • úbytok libida,
 • zápach z úst.

ketóza únava

Väčšina z týchto vedľajších účinkov sa deje úplne „vo vašej hlave“. Každá zdravá bunka v tele, okrem mozgových buniek, môže získavať energiu z jedného z troch zdrojov:

 • glukóza,
 • ketónové telieska,
 • mastné kyseliny (na krátky čas).

Váš mozog však nemôže využívať mastné kyseliny, pretože neprechádzajú hematoencefalickou bariérou (BBB). Keď máte obmedzený príjem glukózy a predtým, ako vaša pečeň začne produkovať dostatok ketónových teliesok, váš mozog si myslí, že mu dochádza energia, čo vedie najmenej k niekoľkým dňom nepríjemných vedľajších účinkov keto chrípky. (2)

Teraz, keď už viete, ako by ste sa mohli v počiatočnej fáze cítiť, je tu dobrá správa: Pravdepodobne si všimnete aj zlepšenie niektorých zdravotných príznakov, ako aj potlačenie chuti do jedla v dôsledku keto diéty.

Nižšie sú uvedené niektoré pozitívne príznaky toho, že efektívne prechádzate na ketózu:

 • Úbytok hmotnosti. K tomu môže dôjsť rýchlo v dôsledku straty vody a tuku.
 • Menší pocit hladu a chuť do jedla. Všimnete si, že ste schopní „hladovať“ po dlhšiu dobu a cítite menšiu túžbu jesť viackrát za deň. V skutočnosti je potlačenie chuti k jedlu jedným z najvýznamnejších príznakov ketózy a je často značne citeľná.
 • Potenciálne zvýšená energia, koncentrácia a psychický výkon (najmä po určitom čase). Spočiatku by sa mohol vyskytnúť opak, ale potom by ste si nemali všimnúť žiadne popoludňajšie „poklesy energie“ a namiesto toho získate viac trvalej a postupne sa uvoľňujúcej energie.

ketóza chudnutie

Meranie hladiny ketónov

Podľa väčšiny odborníkov na ketogénnu výživu je výživová ketóza definovaná hladinami ketónov v sére (množstvo ketónov v krvi), ktoré klesajú medzi 0,5 až 3,0 mM. (3) Niektorí sa domnievajú, že 1,5 – 3 mmol / l je „optimálna ketóza“, ktorá môže prispieť k najväčšej strate hmotnosti.

Každý človek je trochu iný, ak hovoríme o tom, aký presný pomer makronutrientov ich udrží v tomto rozmedzí, a zároveň im umožní cítiť sa čo najlepšie, pokiaľ ide o úroveň energie a ďalšie príznaky. Počas testovania môžete experimentovať s rôznymi množstvami sacharidov, aby ste zistili, ako to ovplyvňuje vaše hladiny ketónov, s cieľom zostať vo výživovej ketóze (0,5 až 3,0 mM) tak, aby ste sa cítili dobre.

Pre zachovanie konzistencie vykonávajte test vždy v rovnakom čase a vyhnite sa testovaniu hneď po cvičení.

ketóny v moči

Môžete sa tiež uistiť či ste v ketóze, a to meraním ketónov v krvi, dychu alebo moči. Existuje niekoľko možností, ako to urobiť.

Zmeranie obsahu ketónov v krvi pomocou ketónmetrov

Tieto používajú testovacie prúžky a poskytujú presné merania hladín ketónov v krvi. Zakúpite si ich online a niekedy sú trochu nákladné, ale predstavujú spoľahlivý spôsob, ako zistiť, že požadujete správny pomer makronutrientov, aby ste zostali v správnom metabolickom stave.

Vyšetrenie ketónov v moči

Hladiny ketónov môžete merať pomocou lacných prúžkov na moč, čo je nákladovo efektívne a jednoduché. Nevýhodou však je, že sú odhalené iba hladiny acetoacetátketónu, nie hladiny BHB.

Použitie dychového analyzátora

Tieto merajú ketón nazývaný acetón a nevyžadujú prúžky, nemusia však byť také presné ako krvné testy.

5 výhod ketózy

1. Úbytok hmotnosti

Ketogénny prístup k diéte sa dá udržať dlhodobo a jednoducho integrovať do životného štýlu. Toto sa nedá povedať pri diétach, ktoré obmedzujú kalórie a tuky, pretože vás jednoducho nechávajú príliš hladných.

Keď budete jesť viac potravy, ako potrebuje vaše telo, premení sa na triglyceridy a uloží sa do tukových buniek. Čím častejšie budete konzumovať veľké množstvo glukózy prostredníctvom sacharidových potravín, tým menej bude vaše telo musieť využívať existujúce zdroje (vaše tukové bunky alebo uložený glykogén v pečeni a svaloch) na energiu, takže novo pridané tukové bunky zostanú nedotknuté, a preto je chudnutie omnoho ťažšie.

Pri keto diéte tvoria sacharidy iba asi 5 % denných kalórií, v porovnaní s úrovňou 40 – 60 % pri „bežnej diéte“.

steak

Drastické zníženie spotreby sacharidov znamená, že väčšina prázdnych kalórií z vysoko spracovaných potravín sa musí vylúčiť z vašej stravy, vrátane potravín, ako je biely chlieb a rožky, cestoviny, ryža alebo iné obilniny, sladené nápoje, dezerty atď.

Sú to rovnaké potraviny, ktoré majú tendenciu spôsobovať kolísanie hladiny cukru v krvi, chuť na konzumáciu viac sacharidov a cukru, nízku úroveň energie a všeobecne prispievajú k prejedaniu.

Vďaka ich neprítomnosti začne telo spaľovať svoje vlastné prebytočné tuky a namiesto toho podporuje chudnutie u veľmi vysokého percenta ľudí. (4)

2. Potlačený hlad a znížená chuť do jedla

Na rozdiel od väčšiny iných diétnych plánov si ketózny stav nevyžaduje počítanie kalórií, odmeriavanie porcií alebo čelenie hladu z dôvodu nedostatočného príjmu stravy. V skutočnosti sa väčšina ľudí počas ketózy cíti spokojná a energická s pocitom, že dokážu dlhšiu dobu vydržať bez toho, aby museli jesť, čo je dôvod, prečo sa s keto diétou bežne praktizuje prerušované hladovanie.

keto jedlo

V porovnaní s jedlom, ktoré väčšinou obsahuje sacharidy a má vysoký obsah tukov, jedlá so stredným obsahom bielkovín sú veľmi sýte a odvádzajú skvelú prácu pri kontrole hormónov hladu, často po mnoho hodín. To vedie k menšej potrebe zahryznúť sa do niečoho v priebehu celého dňa, najmä čo sa týka nezdravých potravín alebo sladkostí.

Klinické výsledky naznačujú priame aj nepriame účinky ketónov na modifikáciu rôznych hladín hormónov súvisiacich s hladom. Aj keď nie je úplne jasné, ako ketóza znižuje chuť do jedla, štúdie zistili, že ketóza je účinná pri znižovaní príjmu potravy a regulácii chuti do jedla zmenou hladín hormónov hladu, vrátane cholecystokinínu (CCK) a ghrelínu.

Zároveň sa zdá, že ketóny ovplyvňujú oblasť hypotalamu v mozgu, majú pozitívny vplyv na leptínové signály a vyhýbajú sa spomaleniu metabolizmu, ako sa to deje u väčšiny ostatných diét. (5)

3. Zlepšenie kontroly hladiny cukru v krvi a zdravia srdca

Okrem výhod spojených s chudnutím môže keto diéta tiež výrazne zlepšiť ďalšie zdravotné stavy spojené s faktormi, ako je zlý krvný cukor, prejedanie sa a neblahé zdravie čriev. Prispievajú k bežným zdravotným problémom, ako sú napríklad:

 • srdcové choroby,
 • vysoký krvný tlak a nezdravý cholesterol alebo triglyceridy,
 • cukrovka (diabetes), (6)
 • poruchy trávenia vrátane symptómov IBS alebo kyslého refluxu, (7)
 • rakovina a rast nádoru, (8)
 • keto diéta sa používa už desaťročia na pomoc pri kontrole záchvatov a symptómov epilepsie u detí aj dospelých. (9)

stabilizácia hladiny cukru vďaka ketóze

Ako môže ketóza pomôcť znížiť riziko rôznych zdravotných problémov?

Prínosom je stabilizácia cukru v krvi a zníženie príjmu a spotreby glukózy. Keď glukóza vstupuje do vašej krvi, pankreas vysiela inzulín, aby zachytil cukor a preniesol ho do vašich buniek, aby ho mohli použiť ako energiu. Keď však vaše bunky využili alebo uložili všetku glukózu, ktorú mali k dispozícii, zostávajú zvyšky premieňané na glykogén, ktorý sa ukladá v pečeni a svaloch, alebo sa tieto zvyšky premieňajú na triglyceridy, teda ukladaciu formu tuku.

4. Viac energie a lepšie duševné zameranie

Väčšina ľudí nielen zistí, že nadváha pri keto diéte rýchlo klesá, ale mnohí tiež zažívajú zlepšenia z hľadiska udržania vyššej úrovne energie.

ketóza a viac energie

Po určitom čase sa vaše telo prispôsobí na používanie ketónov ako paliva namiesto glukózy. Vaše svaly sa začínajú učiť premieňať acetoacetát na ketogénnu látku nazývanú beta-hydroxybutyrát alebo BHB. BHB sa potom stáva novým preferovaným ketogénnym zdrojom energie, a to aj na podporu všetkej mozgovej aktivity. To, čo nie je potrebné, je vylúčené z tela ako odpad.

Ďalší proces, ktorý sa tiež vyskytuje počas ketózy a pomáha udržiavať vaše telo plné energie sa nazýva glukoneogenéza. K tomu dochádza, keď sa glycerol (vytvorený počas beta-oxidácie) premení na glukózu, ktorú vaše telo môže využiť na energiu.

Bielkoviny vo vašej strave môžu byť tiež v malom množstve premenené na glukózu. Ako vidíte, v podstate je vaše telo schopné vytvoriť si vlastný zdroj potrebnej glukózy bez toho, aby ju dostalo zo sacharidov. Ľudské telo je veľmi efektívne a vie, ako premeniť iné makronutrienty (bielkoviny a tuky) na použiteľné molekuly, ktoré sa môžu podľa potreby rozptýliť v tele.

Energia sa postupne uvoľňuje

5. Znížené riziko iných chronických chorôb (najmä neurologických)

Existujú presvedčivé dôkazy o tom, že keto diéta môže pomôcť liečiť alebo zvládať závažné choroby, vrátane epilepsie, Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby a určitých druhov rakoviny. Štúdie ukazujú, že strava pomáha znižovať poruchy nervovej a neurálnej činnosti v mozgu.

energia pre mozgovú činnosť

Aj keď stále nie je úplne jasné, ako keto diéta pomáha pri liečení týchto stavov, väčšina odborníkov sa domnieva, že drasticky prerušenie dodávky glukózy a vstup ketózy pomáha vyvolať biochemické zmeny, ktoré bránia a eliminujú skraty v mozgovom signalizačnom systéme, ktoré sú zodpovedné za poškodenie buniek, záchvaty a rast nádoru.

Medzi ďalšie spúšťané mechanizmy spôsobené keto diétou patria:

 • zmeny v produkcii adenozíntrifosfátov, ktoré zvyšujú odolnosť neurónov voči metabolickým požiadavkám,
 • zmena pH mozgu, čo ovplyvňuje neurónovú aktivitu,
 • priame inhibičné účinky ketónových telies alebo mastných kyselín na iónové kanály,
 • zmeny metabolizmu aminokyselín a zmeny v syntéze inhibičného neurotransmitera GABA. (10)

Ako sa dostať do stavu ketózy?

Privodenie stavu ketózy vyžaduje prísne obmedzenie spotreby sacharidov, čím sa zastaví prísun glukózy do vašich buniek. Okrem prísnych obmedzení sacharidov musíte tiež obmedziť spotrebu bielkovín, pretože bielkoviny je možné v malom množstve premeniť na glukózu. Toto je presný dôvod, že väčšina diét s nízkym obsahom sacharidov (ako je Atkinsova alebo paleo strava) nemá za následok ketózu, pretože umožňujú vysoký príjem bielkovín, ktorý organizmu dodáva dostatok energie, aby nemusel spaľovať tuk.

Ketóza a jedálniček

 • Ak máte v úmysle dodržiavať „prísnu“ ketogénnu stravu, zamerajte sa na získanie 60–80 % denných kalórií zo zdrojov tuku. 15 až 25 percent kalórií by malo pochádzať zo zdrojov bielkovín a iba asi 5–10 percent z uhľohydrátov.
 • Na základe skutočnosti, že väčšina odborníkov odporúča získať 45 – 65 % vašich kalórií z uhľohydrátov a iba 20 – 35 % vašich kalórií z tukov, bude to pravdepodobne veľmi odlišné od toho, na čo ste zvyknutí.

príprava keto jedla

Prechod na ketózu

 • Ak chcete dosiahnuť optimálne výsledky a čo najrýchlejšie zlepšiť hladinu cukru v krvi a začať chudnúť, odporúčame vám jesť denne medzi 20–30 gramov čistých sacharidov (celkový počet gramov sacharidov mínus počet gramov vlákniny).
 • Zvyčajne je pri prechode na ketózu lepšie zahrnúť na začiatku viac sacharidov, aby vám pomohli prispôsobiť sa a vyhnúť sa silným vedľajším účinkom. Zamerajte sa na asi 50–60 gramov čistých sacharidov denne na začiatku, pokiaľ sa snažíte prejsť na zníženú mieru 20–30 gramov.
 • Majte na pamäti, že ketogénna strava berie do úvahy čisté gramy sacharidov, nielen celkové gramy. Čisté sacharidy je množstvo, ktoré zostalo po odpočítaní vlákniny od celkových gramov sacharidov. Napríklad, ak zelenina, ktorú jete, má spolu 5 gramov sacharidov, ale 3 gramy pochádzajú z vlákniny, celkový počet čistých sacharidov sú iba 2 gramy, čo je číslo, ktoré pridáte k svojmu dennému súčtu.

keto jedálniček príklad raňajok

 • Ak chcete zistiť, koľko kalórií potrebujete z každej skupiny makronutrientov, najprv zistite, koľko kalórií by ste mali denne prijať na udržanie hmotnosti alebo schudnutie. Na určenie vašich potrieb týkajúcich sa energie alebo kalórií môžete použiť online kalkulačku. Potom rozdeľte príjem kalórií na tuky, bielkoviny a sacharidy.
 • Uistite sa, že pijete po celý deň dostatočné množstvo vody a tiež zvýšte príjem elektrolytov, najmä draslíka z potravín, ako sú zelené listy a avokádo.
 • Cvičenie vám môže tiež pomôcť rýchlejšie sa dostať do ketózy, hoci v počiatočných fázach to môže byť ťažké kvôli nízkej hladine energie.

Pamätajte na to, že ako sa vaše telo mení – napríklad schudnete alebo zväčšíte svalovú hmotu – je potrebné zmeniť aj vaše kalorické potreby a rozsahy makronutrientov. Vždy sledujte spätnú väzbu svojho tela, aby ste sa uistili, že vášmu telu dávate to najlepšie, čo potrebuje.

Tip na čítanie: Otestovali sme populárnu KetoDiet. Aké má diétne plány a fungujú vôbec?

Možné vedľajšie účinky ketózy

Pred začatím ketogénnej diéty je vždy vhodné poradiť sa s lekárom, ak máte v anamnéze existujúce zdravotné problémy vrátane cukrovky, ochorenia alebo poškodenia obličiek, srdcových problémov, hormonálnej nerovnováhy alebo anamnézy s poruchou príjmu potravy.

Ketogénna strava nemusí byť bezpečná pre ľudí s určitými metabolickými alebo zdravotnými stavmi, najmä:

 • ochorenie žlčníka,
 • poškodené trávenie tukov,
 • zdravotná história pankreatitídy,
 • ochorenie obličiek,
 • porucha funkcie pečene,
 • predchádzajúca operácia bypassu žalúdka pre chudnutie,
 • diabetes 1. typu alebo zhoršená tvorba inzulínu,
 • alkoholizmus
 • porphyria (porucha metabolizmu porfyrínu).

Jedným z konkrétnych problémov, ktorých si je treba byť vedomý, je riziko ketoacidózy, ktorá sa týka najmä diabetikov. Ketoacidóza je nebezpečný metabolický stav, pri ktorom vzniká nadmerné množstvo ketónov. U väčšiny zdravých jedincov je ketóza regulovaná inzulínom, čo je hormón, ktorý riadi tvorbu ketónových teliesok a reguluje tok mastných kyselín do krvi.

Ľudia s cukrovkou typu 1 neprodukujú dostatok inzulínu, takže ich telá nie sú schopné regulovať ketóny, čo môže viesť k nebezpečnému prostrediu v tele.

Ak máte cukrovku, vždy sa pred zmenou stravovania poraďte so svojím lekárom. Dajte si pozor na varovné príznaky ketoacidózy vrátane: nadmerného smädu, zvýšeného močenia, nevoľnosti, vracania, bolesti brucha, dýchavičnosti, slabosti, únavy a zmätenosti.

ketoacidóza diabetes

Zhrnutie o ketóze a ketogénnej strave

 • Ketóza je výsledkom dodržiavania ketogénnej diéty (niekedy sa nazýva „ketózna diéta“).
 • Pri vstupe do ketózy je bežné, že si všimnete určité príznaky a zmeny vášho tela, ktoré môžu byť príjemné alebo nepríjemné. Patria sem znížená chuť do jedla/potlačený hlad, úbytok na váhe, zmeny hladiny energie a spánku, nepríjemný dych, tráviace problémy alebo zmeny nálad.
 • Nežiaduce vedľajšie účinky ketózy (nazývané „keto chrípka“) zvyčajne ustúpia do niekoľkých týždňov a bežne sa dajú zvládnuť konzumáciou väčšieho množstva tuku, pitím dostatočného množstva vody, získaním ďalších elektrolytov, odpočinkom a trpezlivosťou počas prechodu.

Článok je voľný prekladom z anglického originálu uverejneného na draxe.com

4.5/5 - (2 votes)

Michel Struharova

Cestovateľka a bežkyňa, ktorá s 10 kg batohom 3 roky spoznávala svet. Teraz zdoláva slovenské kopce a pomáha klientom rozprávať príbehy ich značiek. Na Výživovo.sk píše predovšetkým o milovanom behu a športovej výžive.

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra