Ktorá diétna polievka mi najviac chutí? [recepty] - Výživovo.sk

Diétne polievky na chudnutie. Recepty a moje skúsenosti s predpripravenými diétnymi polievkami

Druhy diétnych polievok spolu tipmi na recepty

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Polievka je pre mnohých z nás záchranou či už po prehýrenej noci, alebo v situáciách, kedy nie je žalúdok zrovna v tej najlepšej kondícii. Mnohé z polievok sa pripravujú najmä zo zeleniny, vzhľadom na to sú diétne a ľahko stráviteľné. Nezaťažia žalúdok, práve naopak, telu dodajú potrebné živiny. Navyše, veľká časť polievok je nízkokalorická, vďaka tomu sú obľúbenou voľbou aj pri chudnutí. Ak teda máte nejaký ten kilogram naviac, tento článok je hlavne pre vás. Prezradím vám, aká by mala byť diétna polievka a z čoho ju pripraviť. Rovnako neopomeniem ani recepty na chutné polievky na chudnutie, ktoré sú rýchle a nenáročné na prípravu.

Diétna polievka ako základ chudnutia

O tom, že diétna polievka vám skutočne môže pomôcť v boji s prebytočnými kilogramami potvrdzujú viaceré štúdie, vrátane výskumu publikovaného v odbornom periodiku British Journal of Nutrition. Zúčastnili sa ho dospelý vo veku 19 až 64 rokov rozdelení do dvoch skupín. Tí, ktorí počas stanoveného obdobia pravidelne jedli polievky, schudli viac nielen z hľadiska množstva kilogramov, ale i meraní v páse na rozdiel od ľudí z druhej skupiny vynechávajúcich polievku. Z benefitov konzumácie polievok čerpajú aj polievkové diéty, ktoré sú založené práve na ich konzumácii, často až 3x za deň. Keďže tieto diéty sa vyznačujú skutočne nízkym príjmom kalórií, sú určené skôr ako rýchly úbytok hmotnosti, akési naštartovanie chudnutia. Držia sa spravidla 7 až 10 dní.

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Typy polievkových diét

Na základe jednotlivých druhov potravín, ktoré sa používajú pri ich príprave neexistuje jedna polievková diéta, ale je ich podstatne viac. K tým najznámejším patrí:

Vývarová

Ako už samotný názov predpovedá, vo vašom jedálničku budú dominovať hlavne vývary: zeleninový, kurací, hovädzí. Môžete si vybrať, aký najviac obľubujete. Niektoré diétne programy dovoľujú popri vývaroch konzumovať aj určité množstvo mäsa a zeleniny, no pozor neplatí to pre všetky. Tie náročnejšie spočívajú len v konzumácii čistých vývarov – na raňajky, obed, aj večeru. (3)

zeleninový vývar

K najznámejším vývarom patrí zeleninový, kurací, ale i hovädzí

Kapustová

Spomedzi polievkových diét patrí k tým najpopulárnejším. Trvá 7-dní. Počas týchto dní konzumujete polievky, ktoré sa síce pripravujú na spôsob vývaru, no hlavnou ingredienciou je kapusta. Okrem nej máte dovolené do tejto diétnej polievky pridať aj paradajky, cibuľu, zeleninový alebo kurací vývar. Navyše, jedálniček je možné každý deň obohatiť o dve nízkokalorické potraviny. To už znie celkom fajn, nie? 😊(3)

Fazuľová

Jej zakladateľom je Michael Herschel Greger – lekár, dlhoročný odborník a autor viacerých známych publikácií týkajúcich sa stravovania. Základným pravidlom tohto typu polievkovej diéty je konzumácia fazuľovej polievky ako hlavného jedla minimálne dvakrát za deň. Popri nej si môžete dopriať ovocie, zeleninu a rastlinné výrobky s minimálnym množstvom oleja. Vyhnite sa však orechom, semenám, avokádu a sušenému ovociu. (4)

tanier s fazuľovou polievkou

Počas fazuľovej diéty sa odporúča konzumácia polievky z fazule dvakrát za deň

Ketónová

Nebude pre vás žiadnym prekvapením, že je určená práve jednotlivcom držiacim ketónovú diétu. Trvá 5 dní, počas ktorých je potrebné obmedziť príjem sacharidov na 20 g za deň. Pri tejto diéte nemusíte jesť polievku aj na raňajky, čo je pre mnohých príjemným prekvapením. Raňajky by sa mali skladať z vajec, slaniny, masla a avokáda. Ďalšie chody tvorí polievka z kuracieho mäsa so slaninou, sušenými paradajkami, hubami, červeného vína, tekvice a zelenej fazuľky. (3, 4)

Ako sa má pripravovať diétna polievka?

Ak je vašim cieľom zbaviť sa prebytočných kilogramov, vedzte, že nie každá polievka je automaticky aj diétna. Pri príprave polievok na chudnutie sa riaďte nasledujúcimi pravidlami:

 • Vyhýbajte sa polievkam s vyšším obsahom tuku. Mám na mysli hlavne polievky zahustené smotanou či plnotučným mliekom. Nielenže obsahujú množstvo tukov, ale i kalórií. Ak obľubujete krémové polievky, skúste si ich pripraviť rozmixovaním zeleniny, ktorú zjemnite napríklad polievkovou lyžicou masla. (1)
 • Obmedzte klasickú zápražku, ktorou sa zvyknú zahusťovať polievky. Spravidla sa skladá z masla a bielej múky. Práve tej sa však odporúčajú mnohé nízkosacharidové diéty vyhnúť. Lepšou voľbou je postrúhaný zemiak. (1)
 • Podľa štúdie, ktorú vypracoval odborník na nutričnú výživu Nancy R. Rodriguez z University of Connecticut, konzumácia bielkovín (90-150 g) za deň v kombinácii s nízkokalorickou diétou vám môže pomôcť schudnúť oveľa viac  akoby ste držali len bielkovinovú diétu. Navyše, bielkoviny prispievajú k pocitu sýtosti, čo je ďalší dôvod, prečo má byť diétna polievka bohatá na bielkoviny. K výborným zdrojom patrí kuracie mäso, syr, prípadne ryby. (1)
 • Diétna polievka pripravená z rozmixovanej zeleniny musí mať vo vašom jedálničku miesto, no netreba na nej stavať celý jedálniček. Výsledky výskumu uverejneného v periodiku Appetite svedčia o prínosoch žuvania jedla, čo vedie k dlhšiemu pocitu sýtosti. Pripravujte si tak aj polievky s celými kúskami zeleniny, napríklad mrkvou, hráškom či kúskami karfiolu. (1)
 • V súvislosti s výberom zeleniny však musíte byť taktiež obozretní, predovšetkým, ak držíte niektorú z low carb diét založených na obmedzenom príjme sacharidov. V takomto prípade uprednostňujte nízkosacharidovú zeleninu ako napríklad špargľu, špenát, brokolicu, paradajku, kel, karfiol, uhorku, kapustu. Naopak, pri príprave diétnej polievky šetrite so zemiakmi a batatmi, ktoré majú vyšší podiel sacharidov.(2)
zeleninová polievka s mrkvou, karfiolom a petržlenovou vňaťou

Polievky s celými kusmi zeleniny podporujú pocit sýtosti

Výhody diétnych polievok

 • pomôžu vám znížiť energetický príjem, čím zároveň prispievajú k úbytku hmotnosti
 • sú ľahko stráviteľné, teda vhodné aj pri problémoch s trávením, prípadne virózach, kedy je príjem potravín obmedzený a živiny potrebné
 • prispievajú k zvýšeniu príjmu zeleniny, ktorá je bohatá na vitamíny a minerálne látky
 • príprava väčšiny diétnych polievok je skutočne ľahká a rýchla, pričom existuje nespočetné množstvo rôznych variant
 • ich hlavnou zložkou je spravidla zelenina, prípadne kuracie mäso. V porovnaní s niektorými jedlami sú tak lacnejšie, teda nejaké to euro ušetríte. (4)

Moje tipy na hotové polievky na chudnutie

Jednou z možností, ako mať sacharidy pod kontrolou, spestriť si jedálniček a zároveň ušetriť čas sú tzv. „polievky v sáčku“. Teraz nemám na mysli tie bežné zo supermarketov, ale podstatne zdravšie diétne polievky. Tie, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavím sú síce v práškovej forme, no sú nízkokalorické s nižším podielom sacharidov.

PREDAJ DIÉTNYCH POLIEVOK
KetoDiet
Slim Pasta
KetoMix
ChiaShake

Mix Slim rajčinová polievka

Ak obľubujete jedlá pestrých farieb, ktoré doslova aj oči jedia, bezlepková rajčinová polievka si vás rozhodne získa. Hlavne vaše chuťové poháriky. Aj napriek minimálnemu podielu sacharidov, iba 9 gramov v jednej porcii, je primerane sladká a pomerne hustá. Naopak o bielkoviny v nej nie je núdza. Jednou porciou si doplníte približne 22 gramov. Po ochutnaní mi pripomínala skôr rozmixovanú polievku, akú si pripravujem z koreňovej zeleniny. Z tohto dôvodu som pri ďalšej príprave dala viac vody ako uvádza výrobca a už mala ideálnu konzistenciu.

Mix Slim diétna polievka s príchuťou paradajok

Paradajková diétna polievka Mix Slim

TIP: V súvislosti s rozpustnosťou, z vlastnej skúsenosti ju odporúčam zaliať studenou vodou, poriadne zamiešať a ohrievať na miernom plameni. Lepšie sa tak rozpustí, pričom ak do nej pridáte strúhaný syr, bude ešte lahodnejšia.

KetoDiet kuracia polievka s rezancami

Priznám sa, že na túto polievku som sa tešila najviac, keďže polievky na spôsob vývaru mám veľmi rada. V porovnaní s vyššie spomínanými polievkami na chudnutie má najmenej sacharidov, len 2,2 gramy v jednej porcii. Čo sa týka bielkovín, jedna porcia zahŕňa 22 gramov. Súčasťou polievky sú aj tenké rezance, ktoré po zaliatí horúcou vodou zmäknú. Na môj vkus je KetoDiet polievka trošku slanšia, avšak môže to byť aj tým, že nie som zvyknutá príliš soliť. Do polievky som si už nič nepridávala, jedna porcia ma dostatočne zasýtila.

Porcia kuracej proteínovej polievky

Proteínová kuracia polievka značky KetoDiet

Z KetoDiet proteínových polievok som vyskúšala aj paradajkovú, ktorá rovnako ako aj tá kuracia obsahovala rezance. Nebola taká hustá ako MixSlim polievka, avšak sladkosťou veľmi podobná, aj napriek nižšiemu podielu sacharidov – 7,9 gramov v jednej porcii.

Chia Shake syrová polievka

Diétne polievky s nízkym obsahom sacharidov nájdete aj v e-shope značky Chia Shake. Z ponúkaných variant som jedla syrovú. V jednej porcii sa nachádza 14 gramov bielkovín, 3 g sacharidov, celý rad vitamínov a minerálnych látok. Príprava je identická ako pri predchádzajúcej polievke, no porcia je o niečo menšia. Nemôžem však napísať, že by ma nezasýtila, práve naopak polievka je dostatočne sýta. Síce nie je taká krémová akoby ste možno očakávali, ale to závisí z veľkej časti aj od množstva vody, v ktorom ju rozmiešate. Pre hladšiu konzistenciu vám ju taktiež odporúčam chvíľku ohrievať na miernom plameni.

miska Chia Shake syrovej polievky s pažítkou

Chia Shake diétna polievka so syrovou príchuťou

Recepty na diétne polievky

Receptov na diétne polievky nájdete na internete a v rôznych aplikáciách neúrekom. Ja som sa rozhodla, že vám v tomto článku napíšem recepty na 3 jednoduché, avšak obľúbené polievky, pričom dve z nich sú základom polievkových diét, ktoré som spomínala vyššie.

PREDAJ DIÉTNYCH POLIEVOK
KetoDiet
Slim Pasta
KetoMix
ChiaShake

Kapustová (tukožrútska) polievka

Ingrediencie:

 • 1 hlávka čerstvej kapusty
 • 4 paradajky
 • 4 cibule
 • 3 papriky
 • 2 mrkve
 • soľ, korenie
 • petržlenová vňať

Postup:

Celý postup je úplne jednoduchý. Zeleninu si očistite a nakrájajte na drobné kúsky. Dajte do veľkého hrnca, zalejte vodou a varte, až kým zelenina nebude mäkká. Na záver polievku dochuťte soľou, korením a posekanou petržlenovou vňaťou. (5)

Zeleninová diétna polievka na chudnutie

Ingrediencie:

 • 1 čl kokosového oleja
 • 1 stredne veľká cibuľa so šupkou
 • 4 strúčiky cesnaku
 • 4 stredne veľké mrkvy
 • 4 stonky zeleru
 • 2 čl morskej soli
 • 1 čl čierneho korenia
 • 1 hrnček nasekanej zeleniny (kapusty, šalátu, kelu)
 • ½ hrnčeka nasekanej petržlenovej vňate
 • trošku rozmarínu, tymianu
 • 2 bobkové listy
 • 4 PL paradajkového pretlaku

Postup:

Do veľkého hrnca pridajte olej, pokrájanú cibuľu, cesnak, mrkvu a zeler. Dochuťte jednou čajovou lyžičkou soli a restujte približne 4-5 minút na miernom ohni. Pridajte vodu (cca 2 litre), ostatnú zeleninu, petržlenovú vňať, tymian, rozmarín, bobkový list, 1 čajovú lyžičku soli a čierne korenie. Poriadne premiešajte a priveďte do varu. Keď sa bude polievka variť, znížte plameň na minimum, doplňte rajčinový pretlak, pomiešajte a varte ešte aspoň 30 minút. Na záver polievku ochutnajte, prípadne dochuťte soľou, korením a preceďte cez sitko tak, aby vám zostal iba čistý vývar.

Mrkvová diétna polievka

Ingrediencie:

 • 1 PL olivového oleja
 • ½ stredne veľkej cibule
 • 3 strúčiky cesnaku
 • 500 g mrkve
 • 1 čl postrúhaného zázvoru
 • 1 čl jablčného octu
 • 1 hrnček zeleninového vývaru
 • 1 hrnček vody
 • soľ

Postup:

Do veľkého hrnca pridajte olej a orestujte v ňom pokrájanú cibuľu spolu s cesnakom. Osoľte a doplňte na kúsky pokrájanú mrkvu. Na strednom plameni zohrievajte asi 4-5 minút. Následne pridajte zázvor spolu s octom, vývarom a vodou. Varte asi 30 minút a potom nechajte polievku trošku vychladnúť. Rozmixujte a ak bude príliš hustá dolejte vodu, dochuťte a opäť chvíľku zohrievajte na strednom plameni. Na vrch môžete pridať tekvicové semená, prípadne pár kvapiek tekvicového oleja. (6)

Rada na záver

Aj keď má konzumácia diétnych polievok svoje benefity, nemožno na nich postaviť celý jedálniček. Hlavne teda nie dlhodobo. Ľudský organizmus potrebuje pestrú, nutrične vyváženú stravu. To je zároveň aj jeden z hlavných dôvodov, prečo sú polievkové diéty krátke, určené na rýchle chudnutie. Áno, ich dodržiavaním sa mnohým podarilo schudnúť, ale pamätajte, že ak nezmeníte svoje stravovacie návyky, kilogramy budú rýchlo späť. Snažte sa preto polievky vnímať skôr ako jedno z jedál v jedálničku, napríklad na večeru, ktoré má nízku kalorickú hodnotu a zasýti. V kombinácii s ďalšími diétnymi potravinami a pohybom predstavujú vhodný spôsob, ako schudnúť a získanú hmotnosť si následne aj udržať.

Zdroje:

(1) Soup Can Help You Lose Weight — Unless You’re Making These 5 Mistakes. Dostupné na: https://www.livestrong.com/article/13730614-soup-for-weight-loss/

(2) Keto vegetables – the best and the worst. Dostupné na: https://www.dietdoctor.com/low-carb/keto/vegetables

(3) Soup Diet Review: Do They Work for Weight Loss? Dostupné na: https://www.healthline.com/nutrition/soup-diet-review#benefits

(4) What Is the Soup Diet? Dostupné na: https://www.verywellfit.com/soup-diet-how-it-works-4589772

(5) Tukožrútska polievka. Dostupné na: https://plnielanu.zoznam.sk/tukozrutska-polievka-recept/

(6) Carrot Ginger Soup. Dostupné na: https://www.loveandlemons.com/carrot-ginger-soup/

5/5 - (2 votes)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra