Proteínový puding. Ktorý je najlepší? [porovnanie] - Výživovo.sk

POROVNÁVAM zloženie vybraných proteínových pudingov. Ktorý hodnotím ako ten najlepší?

Porovnanie vybraných proteínových pudingov (zloženie, konzistencia) + recepty

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Neviem ako je to u vás, ale vo mne puding vždy evokuje spomienky na detstvo. Veď akoby aj nie, na legendárny čokoládový puding s piškótami od mojej babky sa nedá len tak zabudnúť. Kým v detstve som o kalóriách nemala ani poňatia, dnes je tomu inak a tipujem, že nielen v mojom prípade. Ruku na srdce, kto z vás by si teraz dal sladký puding? Myslím, že takmer každý, no ak sa snažíte schudnúť a držíte diétu, tejto pochúťke sa radšej vyhýbajte. Našťastie, nemusíte úplne. Aktuálne nájdete na trhu vhodnú alternatívu – proteínový puding. V tomto článku vám prezradím, aké by mal mať zloženie a porovnám niekoľko vybraných značiek tak z pohľadu chuti, konzistencie, ale i nutričných hodnôt.

Proteínový puding verzus klasický puding

Proteínový puding je chuťovo veľmi podobný tomu klasickému, no predsa sú medzi nimi rozdiely. Toto sú tie najzásadnejšie:

Zloženie

Hlavný rozdiel spočíva najmä v nutričných hodnotách, konkrétne podiele bielkovín. Proteínový puding má približne o 30% viac bielkovín ako ten klasický. To sa samozrejme prejaví aj v zložení, pričom pri jeho výrobe sa používa buď rastlinný, alebo živočíšny zdroj proteínov. Najčastejšie ide o srvátkový, sójový, kazeínový či ryžový proteín. (1)

Pri klasickom pudingu zas v zložení nájdete kukuričný škrob doplnený o rôzne farbivá, arómy a sladidlá, z čoho následne pramení aj jeho vyšší podiel sacharidov. Na druhej strane však musím zdôrazniť, že prívlastok proteínový, automaticky neznamená aj nízkosacharidový. Ako si budete môcť všimnúť v tabuľke nižšie, nie každý proteínový puding má nízky podiel sacharidov, a teda je vhodný aj pri keto diéte. (2)

čokoládový puding Dr. Oetker

Zloženie čokoládového pudingu Dr. Oetker

Chuť a konzistencia

Nebudem vám klamať, proteínový puding nechutí úplne na 100% ako ten od babičky, avšak rozdiely sú skutočne minimálne. Konzistenciou vnímam proteínový puding o niečo redší, ale do veľkej miery to závisí od konkrétnej značky. Ochutnala som už proteínové pudingy, ktoré boli pomerne husté, no na trhu nájdete aj tie redšie. Najčastejšie sú dostupné v čokoládovej a vanilkovej príchuti. Na rozdiel od klasických pudingov nemajú takú sladkú chuť, čo nie je žiadnym prekvapením, hlavne pri druhoch s nižším podielom sacharidov.

Podľa čoho vyberať proteínový puding?

Aktuálne nie je na trhu o proteínové pudingy núdza. Nenájdete ich iba v obchodoch so zdravou výživou, ale i na pultoch známych supermarketov ako Billa, Lidl či Tesco. Nie každý proteínový puding je skutočne proteínový s vysokým podielom bielkovín. Z tohto dôvodu buďte pri výbere obozretní a vyberajte pudingy, ktoré spĺňajú nasledujúce požiadavky:

PREDAJ PROTEÍNOVÝCH PUDINGOV
KetoDiet
ChiaShake
NutriFood
KetoMix
 • proteínový puding má obsahovať minimálne 20% bielkovín, čo v 100 gramovom balení vychádza na 20 gramov,
 • dbajte na kvalitný zdroj bielkovín. Ak máte alergiu na mliečnu bielkovinu, uprednostnite puding zo sójového proteínu. V prípade, že nemáte žiadne obmedzenie, k tým najkvalitnejším patrí srvátkový koncentrát alebo izolát vhodný tak pre aktívnych športovcov, ako i ľudí s cieľom schudnúť. (3)
 • vyberajte druhy s čo najnižším podielom sacharidov (ideálne okolo 5-6 g na 100 g), vďaka tomu si ho môžete dopriať aj pri nízkosacharidovej diéte
 • proteínový puding by mal byť obohatený aj o ďalšie živiny: vitamíny a minerály, ktoré sú pre ľudský organizmus len prínosom. (1)

Dôvody, prečo zaradiť proteínový puding do jedálnička

Či už si chcete zdravo zamaškrtiť, pravidelne cvičíte, alebo držíte low carb diétu, kvalitným proteínovým pudingom rozhodne nič nepokazíte. Práve naopak, môžete vy a vaše telo iba získať.

Podporuje chudnutie

Strava s vysokým podielom bielkovín dokáže byť nápomocná pri znížení energetického príjmu. Je to spôsobené najmä schopnosťou bielkovín zvýšiť pocit sýtosti, v dôsledku čoho nebudete tak často pociťovať hlad a váš príjem kalórií bude menší. Potvrdzuje to výskum uverejnený v odbornom periodiku Appetite. Zúčastnili sa ho ženy rôznych vekových kategórií rozdelené do dvoch skupín. Tie, ktoré konzumovali obed s vysokým podielom bielkovín, prijali na večeru o 31% menej kalórií ako ženy s obedom bohatým na sacharidy. Ak sa vám podarí zostať v energetickom deficite dlhší čas, aspoň niekoľko týždňov, odmena v podobe želaného úbytku hmotnosti sa určite dostaví.

váženie

Konzumácia potravín bohatých na bielkoviny zvyšuje pocit sýtosti

Napomáha pri budovaní svalovej hmoty

Proteínový puding sa odporúča začleniť do jedálnička aj aktívnym športovcom. Konzumácia proteínových potravín prispieva k rýchlejšej svalovej regenerácii po tréningu a zároveň podporuje rast svalovej hmoty po silovom cvičení. Dôkazom je systematický prehľad výsledkov hneď niekoľkých odborných štúdií, realizovaných pod taktovkou vedcov z US Army Research Institute of Environmental Medicine v USA. So zvyšujúcou sa frekvenciou silového tréningu a jeho trvaním došlo u jednotlivcov, ktorí pravidelne užívali vysokoproteínové suplementy k zvýšeniu svalovej hmoty, aeróbnej a anareóbnej sily.

Zvyšuje spaľovanie tukov a metabolizmus

V porovnaní s ostatnými makroživinami (tukmi a sacharidmi) si bielkoviny právom zaslúžia prvenstvo z hľadiska termického efektu. Zatiaľ čo pri trávení sacharidov organizmus spotrebuje len 5-10% energie, pri bielkovinách je to 20-30%. V konečnom dôsledku tak môžete konzumáciou potravín s vysokým podielom bielkovín spáliť o 80 -100 kalórií viac každý deň. Obdivuhodný je tiež výsledok účastníkov randomizovanej kontrolnej štúdie uverejnenej v The American Journal of Clinical Nutrition. Vďaka strave bohatej na bielkoviny spálili za deň o 260 kalórií viac než druhá skupina konzumujúca stravu s nízkym podielom sacharidov. (4)

Porovnanie vybraných proteínových pudingov

V nasledujúcej tabuľke vám prinášam prehľad tých najznámejších proteínových pudingov v práškovej, ale aj tekutej forme. Väčšinu z nich som mala možnosť priamo vyskúšať, takže vám môžem sprostredkovať svoju osobnú skúsenosť, vrátane odporúčania na puding, ktorý mi chutil najviac.

Výživové údaje na 100 gKalorická hodnotaBielkovinySacharidyTukyBalenie
Čokoládový puding Dr. Oetker93 kcal3,2 g 16 g1,5 g46 g (prášková forma)
Proteínový puding Ehrmann76 kcal10 g5,5 g1,5 g200 g
Proteínový puding Milbona77 kcal10 g5,2 g1,5 g200 g
Proteínový puding Dr. Oetker83 kcal10 g6,1 g1,6 g400 g
KetoDiet proteínový puding382 kcal72 g8 g5,8 g25 g (prášková forma)
KetoMix proteínový puding375 kcal46 g21 g7 g300 g (prášková forma - 30 g jedna porcia)
Chia Shake puding386 kcal52 g 12 g10 g300 g (prášková forma - 30 g jedna porcia)
Proteínový puding v prášku Dobrý kuchár360 kcal25 g53 g3,7 g40 g (prášková forma)

Aby bolo možné, čo najlepšie porovnať jednotlivé výživové údaje, snažila som sa vyberať proteínové pudingy s čokoládovou príchuťou. Proteínový puding Chia Shake (mangový), KetoMix (vanilkový) a KetoDiet (karamelový) sa mi však nepodarilo zohnať v čase písania recenzie v čokoládovej príchuti.

UPOZORNENIE: V tabuľke sa nachádzajú proteínové pudingy v rôznych formách. Pri prepočítavaní jednotlivých nutričných údajov si tak treba dať pozor na to, o akú formu ide.
balenia Chia Shake pudingov

Chia Shake pudingy s príchuťou mango a lesná zmes

Podiel bielkovín a sacharidov

Vzhľadom na to, že ide o proteínové pudingy, ako prvé si treba všímať podiel bielkovín. Z pudingov v práškovej forme v tomto smere rozhodne dominuje KetoDiet proteínový puding. V jednej porcii prijmete 18 g bielkovín. Spomedzi hotových pudingov zo supermarketov je podiel bielkovín rovnaký. Maličký rozdiel si možno všimnúť v množstve sacharidov a kalorickej hodnote.

Balenie a konzistencia Ehrmann vysoko proteínového pudingu

Vysoko proteínový čokoládový puding značky Ehrmann

Ak držíte nízkokalorickú diétu odporúčam siahnuť po proteínovom pudingu KetoDiet alebo Milbona z Lidla, ktoré majú najmenší podiel sacharidov, a tiež nízku kalorickú hodnotu. Kým KetoDiet puding sa predáva v práškovej forme v 25 g vrecku, Milbona je dostupný v 200 g balení, pričom obsahuje 20 g bielkovín a 10 g sacharidov, čo je prijateľné množstvo aj pri keto diéte.

Vysoko proteínový puding s čokoládovou príchuťou značky Milbona

Vysoko proteínový puding Milbona z Lidla

Chuť a konzistencia

Hotové proteínové pudingy majú veľmi podobnú konzistenciu. Sú skôr redšie, no ak by som mala určiť ten najhustejší, zvolila by som značku Ehrmann, prípadne Dr. Oetker. V prípade však, že hľadáte hustejšiu alternatívu, rozhodne siahnite po práškovej variante, ktorú si dokážete prispôsobiť svojim preferenciám. Stačí, ak zo začiatku pridáte menej vody či mlieka ako odporúča výrobca a potom postupne dolievate podľa potreby.

Dr. Oetker čokoládový puding balenie a konzistencia

Dr. Oetker čokoládový puding s vysokým podielom bielkovín

Keďže nemám rada príliš sladké pudingy, jasným víťazom je u mňa Milbona proteínový puding. Má primeranú sladkosť, ba čo viac, necítiť v ňom až tak umelé sladidlá a arómy ako v prípade pudingu Ehrmann či  značky Dobrý kuchár.

Uvarený proteínový puding s príchuťou čokolády Dobrý kuchár

Proteínový puding Dobrý kuchár je dostupný v práškovej forme

MOJE ODPORÚČANIE: S prihliadnutím na cenu, zloženie, výživové údaje a chuť odporúčam proteínový puding Milbona z Lidla. Ak ste však ochotní trošku viac si priplatiť, určite vyskúšajte KetoDiet puding, ktorý taktiež ulahodí vašim chuťovým pohárikom a kalorickým tabuľkám. Pri zmiešaní s čistou vodou má primeranú sladkosť, no v kombinácii s mandľovým mliekom chutí ešte lepšie, lahodnejšie.
porcia proteínového pudingu KetoDiet s karamelovou príchuťou

Karamelový puding KetoDiet s vysokým obsahom bielkovín

Recepty na domáce proteínové pudingy

V prípade, že zrovna nemáte po ruke žiadnu zdravú sladkosť a obchody sú už zatvorené, zahnať chúťky na sladké vám pomôže domáci proteínový puding. Na jeho prípravu nepotrebujete žiadne špeciálne ingrediencie, pričom väčšinu z dostupných receptov zvládnete do niekoľkých minút.

PREDAJ PROTEÍNOVÝCH PUDINGOV
KetoDiet
ChiaShake
NutriFood
KetoMix

Rýchly proteínový puding pre športovcov

Ingrediencie:

 • 5 PL proteínového prášku
 • 2 vaječné bielka
 • ½ hrnčeka nízkotučného tvarohu
 • ½ hrnčeka ovsených vločiek
 • 1 PL lyžica arašidového masla
 • 1 čl instantnej kávy
 • ¼ šálky nízkotučného alebo sójového mlieka

Postup:

Všetky ingrediencie pridajte do ručného mixéra, poriadne zamiešajte a nalejte do hrnca. Na miernom plameni zohrievajte približne 3-4 minútky. Nechajte trošku vychladnúť a konzumujte. Ak obľubujete skôr studenší a tuhší puding, vychladnutý puding dajte do pohárov a aspoň na hodinku do chladničky. (2)

Keto čokoládový puding len z 3 ingrediencií

Ingrediencie:

 • 240 ml mandľového mlieka
 • 1 veľká odmerka proteínového prášku (najlepšie s čokoládovou príchuťou)
 • ¼ hrnčeka chia semienok

Postup:

V miske zmiešajte mandľové mlieko spolu s proteínovým práškom, ideálne úplne do hladka. Následne pridajte chia semienka a opäť dôkladne zamiešajte. Zakryte potravinárskou fóliou a nechajte v chladničke minimálne 4 hodiny alebo cez noc. Ak preferujete sladké dezerty, môžete si puding osladiť lyžičkou čakankového sirupu, prípadne nasypať na vrch kokosové lupienky či doplniť low carb ovocím.

Vanilkový proteínový puding pre vegánov

Ingrediencie:

 • 20 g sójového proteínu
 • 20 g kukuričného škrobu
 • 350 ml mandľového / kokosového mlieka
 • 1 čl vanilkového extraktu / vanilkového lusku
 • nízkosacharidový topping

Postup:

V miske si zmiešajte kukuričný škrob so sójovým proteínom a približne 200 ml mlieka. V hrnci si zohrejte zvyšné mlieko, do ktorého postupne vmiešajte škrobovú zmes. Pridajte vanilkový extrakt a miešajte, až kým nebude mať puding správnu konzistenciu. Nalejte do pohárov a nechajte vychladnúť. Na vrch môžete pridať trošku nízkosacharidového toppingu či ovocie.

Otázka na záver

Kým pred pár rokmi boli proteínové jedlá a nápoje určené hlavne aktívnym športovcom a predávali sa vo fitness centrách alebo špecializovaných fitness obchodoch, dnes je situácia iná. Proteínové nápoje, kaše, tyčinky či pudingy sú bežnou súčasťou našich domácností a kuchýň. Aké chutia najviac vám? Vyskúšali ste už aj niektorý z vyššie spomínaných proteínových pudingov? Ktorý je váš obľúbený? Poteším sa, ak mi zanecháte spätnú väzbu v komentári pod článkom :)

Zdroje:

(1) Enjoy protein pudding as a healthy alternative? Dostupné na: https://www.esn.com/en/blogs/news/protein-pudding-gesund

(2) What Is Protein Pudding, and What Are the Benefits of Eating It? Dostupné na: https://nutriwise.com/blogs/news/what-is-protein-pudding-and-what-are-the-benefits-of-eating-it

(3) Product Development of Pudding with High Level of Protein. Dostupné na: https://eprints.tarc.edu.my/13174/

(4) 10 Science-Backed Reasons to Eat More Protein. Dostupné na: https://www.healthline.com/nutrition/10-reasons-to-eat-more-protein#

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra