Pečeňová diéta, princíp a presný jedálniček - Výživovo.sk

Pečeňová diéta, princíp a presný jedálniček

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Pečeň je dôležitá žľaza, ktorú zaraďujeme do tráviaceho systému. Má mnoho životne dôležitých funkcií, preto by sme sa mali o ňu príkladne starať a udržiavať ju v perfektnom stave. Z rozličných príčin sa môže niekedy stať, že pečeňové testy nedopadnú práve najlepšie. Vtedy je potrebné byť obzvlášť obozretný a pomôcť pečeni dostať sa naspäť do formy.

V článku si prečítate, akú má pečeň v tele funkciu. Dozviete sa princíp pečeňovej diéty, príklady potravín, ktoré jej pomáhajú a odporúčania, ktoré je potrebné dodržiavať pri poruchách pečene a presný príklad vhodného denného menu.

 

Funkcia pečene

Pečeň je dôležitá žľaza a pre jej správne fungovanie je dôležité sa vhodne stravovať. Pečeň sa nachádza v pravej hornej časti brucha a plní nasledovné funkcie:

 • spracováva cukry, tuky, bielkoviny a pripravuje ich na použitie v organizme
 • odstraňuje toxíny z krvi
 • produkuje žlč potrebnú v procese trávenia tukov
 • ukladá do zásoby niektoré živiny ako napr. vitamín A, železo a iné minerály a podľa potreby ich uvoľňuje do krvného obehu
 • pomáha tvoriť, obnovovať a riadiť telesné funkcie – vznikajú tu dôležité látky, ako napríklad bielkoviny potrebné na udržanie rovnováhy tekutín v tele alebo hormóny stimulujúce činnosť ostatných orgánov

Princíp pečeňovej diéty

Pečeňová diéta napomáha k správnej funkcii pečene a chráni ju pred nadmerným zaťažením. Pečeň zaťažuje napríklad:

 • prejedanie sa
 • častá konzumácia priemyselne spracovaných potravín
 • častá konzumácia vyprážaných jedál
 • stres
 • vystavovanie sa rôznym látkam znečisťujúcim životné prostredie

Keď je pečeň zaťažená, nedokáže efektívnym spôsobom spracovávať toxíny, tuk a bielkoviny. Existuje mnoho potravín, ktoré pomáhajú prirodzene čistiť pečeň, vďaka čomu môže efektívne spĺňať svoju základnú funkciu: odstraňovať odpadové látky z tela.

 • Prebiehajúca akcia až -30%
 • Garancia najnižšej ceny – odkaz smeruje na priameho výrobcu produktu
 • Tovar vám bude odoslaný najneskôr v nasledujúci pracovný deň od doručenia objednávky. Pokiaľ predajca tento sľub nesplní, sľubuje zľavu 10 €
 • Doprava len 1,99 €
 • Pri objednávke 2 a viac kusov doprava ZADARMO. Kúpte si napr. pre lepšie trávenie aj jedno balenie produktu Psyllium s vysokým obsahom rozpustnej vlákniny a ušetríte na doprave

Potraviny čistiace pečeň

CesnakCesnak pomáha čistiť pečeň.

Obsahuje alicín a selén – látky, ktoré pomáhajú čistiť pečeň. Má schopnosť aktivovať pečeňové enzýmy, ktoré pomáhajú odplavovať toxíny z tela.

Grapefruit

Obsahuje vitamín C a iné antioxidanty, ktoré pomáhajú vyplavovaniu toxínov z tela. Práve tým chránia pečeňové bunky pred poškodením. Dôležité je však správne načasovanie konzumácie tohto ovocia a šťavy z neho.

Vedci sa aktuálne zaoberajú interakciou grapefruitovej šťavy a rôznych liekov. Prišli k záveru, že práve grapefruit je jedným z mála ovocí, ktoré spomaľuje vstrebávanie účinných látok z liečiv. Má vplyv na rôzne druhy chemoterapeutík, beta-blokátorov, ktoré sa užívajú pri vysokom krvnom tlaku, alebo aj na lieky užívané po transplantácií, ktoré bránia odmietnutiu transplantované orgánu. V prípade užívania podobných liekov by ste mali dodržať interval minimálne 4 hodín, kým si na tanier naservírujete grapefruit.

Zelený čajZelený čaj je zdravým doplnkom plným antioxidantov.

Je plný antioxidantov známych ako katechíny, ktoré pomáhajú pečeni. Okrem toho, že je chutný, je aj zdravým doplnkom k celkovému stravovaniu.

Cvikla

Obsahuje vysoké množstvo rastlinných flavonoidov a beta-karoténu, ktoré pomáhajú stimulovať a zlepšiť celkovú funkciu pečene. Rovnako pôsobí aj mrkva.

Listová zeleninaListová zelenina obsahuje chlorofyly chrániace pečeň.

Patrí medzi najúčinnejšie potraviny očisťujúce a chrániace pečeň. Môžete ju jesť surovú v celku, rozmixovanú alebo varenú. Obsahuje chlorofyly, ktoré odstraňujú toxíny z krvného obehu. Neutralizuje ťažké kovy a pesticídy.

Jablko

Obsahuje vysoké množstvo pektínu, vďaka čomu čistí a odstraňuje toxické látky z tráviaceho traktu. Pečeni tým uľahčuje zvládať toxické záťaže počas čistiaceho procesu.

Tekvica Tekvica obsahuje dobré tuky a má málo kalórií, preto je prospešná pre pečeň.

Pre pečeň je vhodná, pretože obsahuje beta-karotén, vitamíny B6, C a E, „dobré tuky“, málo kalórií a vlákninu.

Citrón a limetka

Ranné pitie citrónovej šťavy stimuluje pečeň. Citrusy obsahujú veľké množstvo vitamínu C, vďaka ktorému sa z tela ľahšie odplavujú rôzne toxické látky.  Okrem toho poznáme viacero dôvodov, prečo piť vodu s citrónom. Prečítať si ich môžete v tomto článku.

Vlašské orechyVlašské orechy sú plné látok prospievajúcich pečeni.

Majú veľké množstvo aminokyseliny nazývanej arginín, vďaka čomu pomáhajú pečeni pri detoxikácii amoniaku. Obsahujú tiež glutatión a omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú čistiace procesy pečene.

Kurkuma

Je vynikajúcim korením pre pečeň. Skúste pridať kurkumu do šošovicového prívarku alebo iných zeleninových jedál. Kurkuma obsahuje enzýmy, ktoré aktívne odplavujú karcinogény a pomáha tak pečeni pri detoxikácii.

PseudoobilninyProso patrí medzi obilniny bez lepku a je vhodné pre pečeň.

Obohaťte svoj jedálniček o  pseudoobilniny ako quinoa, pšeno alebo pohánka. Vďaka vysokému obsahu vlákniny sa z tráviaceho traktu odstráni časť toxických látok. Okrem toho sa budete cítiť dlhšie sýty a nebudete sa prejedať. To dá pečeni dostatok času na svoju prácu.

Pridaním vyššie uvedených potravín do vášho jedálnička určite pomôžete vašej pečeni. Pokiaľ trpíte vysokým krvným tlakom, cukrovkou, vysokým cholesterolom alebo abdominálnou obezitou, je u vás zvýšené riziko ochorenia pečene, preto je ešte dôležitejšie dodržiavať potrebné opatrenia a zaradiť vyššie uvedené potraviny do jedálnička.

Ak vám už diagnostikovali ochorenie pečene, diétne opatrenia závisia od závažnosti ochorenia. Pri pacientoch s ťažkou formou môžu byť bielkoviny nesprávne spracovávané a môžu sa im hromadiť odpadové látky v organizme. Uvádzame diétne odporúčania pre ľudí trpiacich poruchami pečene.

Pri poruchách pečene je potrebné poradiť sa s lekárom o diétnych opatreniach.

Všeobecné diétne opatrenia pri poruchách pečene

 • zníženie príjmu bielkovín, výnimkou sú bielkoviny nachádzajúce sa v zelenine a v škrobových potravinách
 • zvýšenie príjmu sacharidov – počas pečeňovej diéty by mali byť sacharidy hlavným zdrojom kalórií, pretože zvýšené množstvo sacharidov pomáha zabrániť potrebe štiepenia bielkovín v pečeni
 • zníženie príjmu tukov
 • doplnenie vitamínov pomocou výživových doplnkov, najmä B-komplex
 • obmedzenie príjmu soli – soľ môže zapríčiňovať ukladanie vody v tele a opuch pečene

Nová štúdia publikovaná v odbornom renomovanom časopise Journal of Hepatology v roku 2018 poukazuje na to, že vysoká konzumácia červeného a hlavne spracovaného mäsa je pre človeka nezdravá a je spojená s nealkoholovým tukovým ochorením pečene.

 

Ochorenie pečene môže ovplyvniť vstrebávanie potravy a produkciu bielkovín a vitamínov. Strava môže mať preto vplyv na vašu váhu, chuť do jedla a obsah vitamínov vo vašom tele. Nie je vhodné bielkoviny obmedziť príliš, pretože to môže viesť k nedostatku niektorých aminokyselín. Uvádzame všeobecný príklad vhodného jedálnička pri poruchách pečene.

Príklad jedálnička vhodného pri ochorení pečene

Raňajky

 • varené ovsené vločky s mliekom

alebo

 • krajec celozrnného toastu s jahodovým džemom
 • káva alebo čaj

Desiata

 • pomaranč

Obed

 • 120 g chudého mäsa so zemiakmi alebo inou škrobovou prílohou
 • varená zelenina alebo šalát

alebo

 • 2 plátky celozrnného chleba a čerstvé ovocie

Olovrant

pohár mlieka alebo 1 ovocie

Večera

 • 120 g chudej varenej ryby alebo hydiny so škrobovou prílohou
 • varená zelenina alebo šalát

Záver

Dodržiavaním potrebných zásad sa pečeň opäť dostane do dobrého zdravotného stavu. Včasnou zmenou životného štýlu, zmenou stravovania a tiež fyzickou aktivitou sa dá z ochorenia pečene vyliečiť. Ako uviedol prof. MUDr. J. Holomáň pre denník Pravda: „Tento proces je návratný. Je teda možné úplne sa vyliečiť. Niekedy naozaj stačí si o probléme seriózne pohovoriť, schudnúť, viac sa hýbať.“ 

4.1/5 - (14 votes)

Mgr. Alica Rohovská

Už na strednej škole som sa začala zaujímať o biológiu, a preto som v jej štúdiu pokračovala aj na univerzite. S biológiou úzko súvisí zdravá výživa, ktorej sa venujem približne 10 rokov, odkedy som začala mať rôzne problémy súvisiace s potravinami. Svoje skúsenosti vám rada odovzdám prostredníctvom článkov. Prajem veľa šťastia na vašej ceste za zdravým životným štýlom!

Estera Mészárosová - 2. apríla 2017 Reply

Dobrý deň p. Alicka,

manžel je po ťažkej 9 hodinovej operácii -primárny tumorózny infiltrát žlčových ciest,charakteru Klatskinovho tumoru, pri operácii mu odstránili aj väčšiu časť pečene. Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť, ako sa má vlastne teraz stravovať, lebo nič mu nechutí , napína ho na zvracanie a je 12 dní po operácii a chcel by sa začať pomaličky zotavovať, lebo má obrovské bolesti.
Ďakujem veľmi pekne a zostaávam s pozdravom

Estera Mészárosová, Piešťany
02.04.2017

Juraj - 9. júla 2017 Reply

Dobrý večer.
Chcel by som sa informovať, aký je Váš názor na müsli? Keď som pozeral na zloženie, aj by som povedal, že by sa mohli používať pri pečeňovej diéte. Čo si o tom myslíte?

Ďakujem

Andrea - 19. augusta 2017 Reply

Dobrý deň, sú pri pečeňovej diete vhodné chia semiačka? Mám problém so stolicou. Andrea

Martina - 17. októbra 2017 Reply

Dobry den prajem v septembri minuleho roku so prekonala plucnu emboliu beriem warfarin aspirin a mnoho inych liekov mam slabu imunitu vjanuari 2017 som mala vsetky vysledky v poriadku av auguste mi oznamili ze mam postneokriticku cirhozu pecene bola som na magnetiickej rezonancii vysledky este neviem a chcela byso sa poradit s tou dietou pri cirhoze kazdy lekar mi inac povie snazim sa uz rok nejem vyprazane jedla doporucuju beztukovu dietu snazim sa ale dnes uz je ten tuk vsade vsetko si robim na vode z ovocia konzumujem jablka a banany zo zeleniny cviklu cibulu mrkvu zeleny salat atd…poradte mi prosim nejaky jedalnicek podla ktoreho by som sa mohla stravovat dakujem

Alena Lukeš ova - 24. júna 2018 Reply

Dobry den. Som rok po operacii. C25, obobrali mi zlcnik, dvanastornik, tretinu zatudka, pol pankreasu. 40cm tenke crevo, na klucky … skratka som vykuchana. Co je horsie, z pankreasu sa metastazy ptesunuli do pecene a progreduju. Zhorsilo sa mi prijimanie tektin stray, mam velmi obmedzeny sortiment. Chodim pravidelne na chemo, zhorsil sa mi vyrazne cukor – ved pankreas …prosim, ak sa da nieco zmysluplne vymysliet s ohladom na pamkreas.

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra