Umelé mihalnice. Viete, ktoré si kúpiť? - Výživovo.sk

Viete, ako správne nalepiť a odstrániť umelé mihalnice? Podrobný postup a odporúčania užívateľov

Umelé mihalnice - sprievodca jednotlivými typmi

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Na svadbe, oslave či inej slávnostnej udalosti chce každá z nás vyzerať, čo najlepšie. Pomôžu nám v tom nielen krásne šaty, topánky a účes, ale dôležitú úlohu zohráva aj líčenie, vrátane mihalníc. Nie všetky máme to šťastie na dlhé a výrazné mihalnice, ktoré vidieť už z diaľky. Keďže ste klikli na tento článok, predpokladám, že ani vy nie ste s tými svojimi na 100 % spokojná. Urobili ste dobre. Hlavnou témou nasledujúcich riadkov sú umelé mihalnice ako jedna z možností zvýraznenia mihalníc. Prezradím vám, do akej miery je ich nosenie bezpečné, aké sú ich hlavné výhody, nevýhody a odporúčania užívateľov.

Pôvod umelých mihalníc

Aj keď sa môže zdať, že umelé mihalnice nie sú na trhu dlho, opak je pravdou. Na stránkach módnych časopisov sa objavili už v roku 1879. Vytvorenie prvého „prototypu“ sa spája so ženou – Annou Taylor. Tá nebola spokojná so stavom svojich mihalníc, vzhľadom na to vyskúšala aplikovať na očné viečko látkový pásik, na ktorý následne lepila malé zhluky mihalníc. Takto dokázala po niekoľkých pokusoch a omyloch svoje mihalnice zvýrazniť, opticky predĺžiť tak, aby splnili jej očakávania. Umelé mihalnice sa postupne dostali do filmového, ale i modelingového priemyslu, pričom sa ich podoba neustále zdokonaľovala. (1)

aplikácia umelých mihalníc na prirodzené mihalnice

Umelé mihalnice sa vyznačujú pomerne jednoduchou a rýchlou aplikáciou

Charakteristika a trvácnosť

Momentálne máte na výber z viacerých typov umelých mihalníc. Odlišujú sa predovšetkým materiálom, ale i tvarom a farbou. Nelepia sa priamo na prirodzené mihalnice, ale buď ku korienkom, alebo kúsok nad nimi, na očné viečko. (2) V porovnaní s predĺženými, prípadne 3D mihalnicami vydržia kratší čas, často ich treba vymeniť už po niekoľkých dňoch, v tom lepšom prípade po týždni, v závislosti od konkrétneho modelu a starostlivosti. Napríklad, ako si môžete prečítať Lucke – jednej z užívateliek vydržali týždeň, pričom sa snažila vyhýbať ich prílišnému namáčaniu.

SÉRA NA RAST MIHALNÍC A OBOČIA
GigaLash
Hairburst
Venira
Scandinavian Biolabs
hodnotenie užívateľky na umelé mihalnice

Recenzia jednej z užívateliek na diskusnom fóre

Zdroj: lucijalucy, modrykonik.sk/forum

Na druhej strane, natrafila som aj na opačnú skúsenosť, kedy umelé mihalnice vo forme trsov vydržali sotva pár hodín:

Užívateľka mala negatívnu skúsenosť s trsmi

Skúsenosť užívateľky s trsmi

Zdroj: Plesajko, forum.zdravie.sk

Podľa čoho vyberať umelé mihalnice?

Ak by boli k dispozícii len dva typy umelých mihalníc, mali by ste to s výberom podstatne jednoduchšie. V súčasnosti sú však v drogériách plné poličky rôznych typov, čo vám výrazne sťažuje rozhodovanie. Preto sa vám to pokúsim trošku uľahčiť niekoľkými bodmi, na ktoré by ste mali pri kúpe umelých mihalníc myslieť.

Typ

V prípade, že si plánujete aplikovať umelé mihalnice prvýkrát, začnite s trsmi. Nie sú tak dlhé ako pásikové, vzhľadom na to sa ľahko aplikujú. Sú vhodné pre ľudí, ktorí majú oči blízko seba, keďže ich objem sa sústreďuje do vonkajšej strany, čím túto vzdialenosť opticky rozšíria. Pre zachovanie maximálnej prirodzenosti predstavujú najlepšiu voľbu jednotlivé mihalnice dostupné v 30-60 ks pásikoch rôznej dĺžky. Keďže ide o krátky úsek, používajú sa na doplnenie medzier, kde nemáte toľko prirodzených mihalníc ako by ste chceli. Línia mihalníc bude súvislá a mihalnice výraznejšie. Posledným typom, ktorý spomeniem sú pásikavé mihalnice. Ako už samotný názov predpovedá ide o súvislý pás umelých pramienkov určených pre ženy s veľmi riedkymi a krátkymi prirodzenými mihalnicami. Dodajú im nielen chýbajúci objem, ale i dĺžku, pričom rozhodne upútajú pozornosť. (3)

Ponuka umelých mihalníc na základe dĺžky

Aktuálne máte na trhu široký výber umelých mihalníc rôznych tvarov, dĺžok a farieb

Materiál

V súčasnosti máte na výber zo syntetických, hodvábnych alebo norkových umelých mihalníc. Z týchto typov predstavujú najlacnejšiu alternatívu tie syntetické. Síce sú pomerne pevné, lesklé a hrubé, no zároveň aj ťažšie. V prípade dlhodobého používania tak môžu poškodiť vaše prirodzené mihalnice. To však nemožno napísať o norkových. Ide o podstatne jemnejšie a ľahšie mihalnice s dlhšou životnosťou. Na druhej strane, získavajú sa zo živých zvierat, čo môže byť istým spôsobom nehumánne. Navyše majú vyššiu cenu, pričom po namáčaní strácajú kučery. Hodvábne umelé mihalnice sa svojou ľahkosťou podobajú norkovým, avšak sú pevnejšie, teda nemusíte ich neustále natáčať. Pri kúpe si dávajte pozor, keďže sa nájdu aj výrobcovia, ktorí pod prívlastkom hodvábne, predávajú umelé mihalnice z neznámych, spravidla syntetických materiálov. (4)

VEDELI STE, ŽE: Norkové mihalnice sa vyrábajú ručne, lepením jednotlivých chĺpkov. Za tento zdĺhavý proces výroby si teda aj patrične priplatíte.

Tvar očí

Na to, aby umelé mihalnice skutočne splnili svoj účel a vynikli, si treba zvoliť správny model, ideálne podľa tvaru očí. Pomerne veľkú flexibilitu majú dámy s očami v tvare mandlí, ktorým sa hodia tak plné, ako i okrídlené a vlajúce mihalnice. Ak sú vaše oči skôr okrúhle, v takomto prípade siahnite po kučeravých mihalniciach. Pôsobia podstatne prirodzenejšie a nezmenšujú vaše oči, práve naopak, dajú im priestor vyniknúť. So sklopenými očami si poradia okrídlené mihalnice, ideálne jednotlivé, ktoré sa snažte prekrížiť s tými prirodzenými, aby ste vizuálne pozdvihli vonkajšie kútiky. Pri hlboko zasadených očiach s výrazným obočím sa odporúčajú dlhé mihalnice, najmä v strednej časti, ktoré odpútajú pozornosť od obočia. (5)

Výrazné umelé mihalnice v kombinácii s očnými tieňmi

Snažte sa vyberať umelé mihalnice aj podľa tvaru vašich očí

Aké lepidlo zvoliť?

Minimálne tak ako samotné umelé mihalnice je dôležité aj lepidlo, vďaka ktorému vám budú držať. Niektoré modely sa predávajú spolu s lepidlom, no to automaticky neznamená, že toto lepidlo bude najlepšie. Lepidlo sa odporúča zakúpiť samostatne, pričom prihliadajte hlavne na zloženie. Mnohé lepidlá obsahujú latex, ktorý patrí k častým alergénom. Ak teda máte citlivú pokožku a ste alergická na túto zložku, siahnite po bezlatexovom lepidle. Ďalej máte na výber z čírych alebo tmavších lepidiel. Tie tmavšie sú často výraznejšie a nevyžadujú použitie očnej linky. (5) Spomedzi jednotlivých druhov majú užívateľky pozitívne skúsenosti najmä s lepidlom Quick Lash, prípadne latexovým DUA Adhesive lepidlom.

„Ja mám lepidlo DUO, ale večer mihalnice dávam dole.“

Zdroj: Zudina, emimino.cz

Užívateľka odporúča lepidlo na mihalnice z DM - Quick lash

Odporúčanie užívateľky

Zdroj: SilviNkaaA, omlazeni.cz

„Najlepšie, čo som vyskúšala je DUO Adhesive, predáva MAC a INGLOT, cca 250 Kč, biele priehľadné.“

Zdroj: 11074, omlazeni.cz

DOBRÁ RADA: Pre zachovanie maximálnej miery prirodzenosti si vyberte umelé mihalnice, čo najviac podobné farbe vášho prirodzeného obočia. V opačnom prípade sa môžu biť s vašimi prirodzenými mihalnicami a nevyniknú tak ako by mali. (5)
lepenie umelých mihalníc

Na oba konce je potrebné naniesť trošku viac lepidla

Postup, ako nalepiť umelé mihalnice

Na to, aby vám vydržali, čo najdlhšie musíte byť pri ich lepení precízna. Konkrétny postup aplikácie sa odvíja od typu umelých mihalníc. Vo väčšine prípadov je však veľmi podobný a čo je najdôležitejšie, umelé mihalnice si môžete aplikovať aj svojpomocne, v pohodlí domova.

SÉRA NA RAST MIHALNÍC A OBOČIA
GigaLash
Hairburst
Venira
Scandinavian Biolabs
 1. Predtým ako si na mihalnice nanesiete lepidlo, priložte ich k vašim prirodzeným mihalniciamskontrolujte šírku. V prípade, že sú príliš dlhé a vyčnievajú, skráťte ich. POZOR, strihajte z tej strany, kde sú umelé mihalnice dlhšie. V opačnom prípade môžu zostať z vnútornej strany príliš dlhé, čo by vám mohlo prekážať. Tento bod platí hlavne pre pásikavé mihalnice.
 2. Následne si umelé mihalnice jemne poohýbajte, aby sa vám s nimi lepšie pracovalo a ľahšie sa prispôsobili kontúram očného viečka.
 3. V tomto kroku už nastáva nanášanie lepidla. Snažte sa ho naniesť rovnomerne po celej dĺžke pásika, na ktorom sú umelé mihalnice, tak aby vrstva nebola príliš hrubá. O máličko viac lepidla sa odporúča dať na oba konce, aby mihalnice lepšie držali. Lepidlo nechajte minimálne 30 sekúnd pôsobiť a až potom mihalnice nalepte.
 4. Umelé mihalnice môžete nalepiť buď za pomoci špeciálneho aplikátora, alebo ručne. Najskôr priložte na stred očného viečka a potom postupujte k okrajom podľa prirodzenej línie. Jemne popritláčajte, pričom môžete chvíľku tlačiť, aby umelé mihalnice dobre držali.
 5. Posledný krok pozostáva z použitia čiernej očnej linky, hlavne ak sú mihalnice nalepené na priesvitnom silikónovom pásiku. Nezabudnite ani na čiernu špirálu, ktorá zjednotí a určitým spôsobom spojí umelé mihalnice s tými prirodzenými.
PRAKTICKÁ RADA: Ako sa hovorí, radšej dvakrát meraj a raz rež, v prípade umelých mihalníc to platí dvojnásobne. Pred nalepením si ich naozaj dôkladne premerajte, prirovnajte, až potom podľa potreby skráťte a nalepte, tak aby vám dokonale sedeli.

Tipy, ako odstrániť umelé mihalnice?

Nebojte sa, bolestivé strhnutie umelých mihalníc z očných viečok nie je jediný spôsob ich odstránenia. Dokonca sa ani neodporúča. Pravdepodobne by ste tak spolu s umelými riasami prišli aj o množstvo tých prirodzených, čo určite nechcete. Z tohto dôvodu sa oplatí radšej investovať do bezolejového čistiaceho prostriedku, určeného na odstraňovanie očného make-upu. Stačí, ak nanesiete pár kvapiek na vatový tampón, priložíte na pár sekúnd ku očnému viečku a umelé mihalnice sa pomaličky začnú uvoľňovať. Následne týmto čistiacim prostriedkom odstránite aj prebytočné lepidlo, prípadne maskaru. (6)

Odličovač, umelé mihalnice a vatové tampóny

Umelé mihalnice sa odporúčajú odliepať bezolejovým odličovačom

TIP: Ak nemáte doma bezolejový odličovač, skúste si namočiť vatový tampón do teplej vody a priložiť na viečko. Aj takýmto spôsobom môžete uvoľniť umelé mihalnice.

Výhody a nevýhody

 • ich aplikácia je jednoduchá a rýchla, nevyžaduje sa návšteva kozmetického salónu
 • cenovo dostupnejšie
 • k dispozícii sú v rôznych tvaroch a farbách, môžete si vybrať podľa tvaru vašich očí či farby pleti a prirodzených mihalníc
 • ideálne na špeciálne príležitosti, keď nestíhate ísť ku kozmetičke, ale chcete vyzerať dobre
 • pri dlhodobom nosení hrozí poškodenie vašich prirodzených mihalníc
 • nekvalitné a latexové lepidlá môžu spôsobiť alergickú reakciu
 • nemajú dlhú trvácnosť, často vydržia len pár dní, potom sa už odliepajú, odpadávajú

Časté otázky

Hrozia vám pri pravidelnom používaní umelých mihalníc nejaké zdravotné riziká? Ako sa o ne starať, aby vydržali, čo najdlhšie? V nasledujúcich riadkoch vám prinášam odpovede aj na tieto otázky.

Je používanie umelých mihalníc bezpečné?

Áno, avšak s mierou. V prípade, že ich budete používať len pri špeciálnych príležitostiach, teda pôjde o krátkodobé použitie a správnu aplikáciu, riziko možných zdravotných komplikácií klesá. Do istej miery to však závisí aj od druhu lepidla, keďže práve to môže spôsobiť alergickú reakciu. Pri dlhodobom používaní zas môže dôjsť k ovisnutiu viečka, poškodeniu prirodzených mihalníc či dokonca infekcii. (2)

Mám si umelé mihalnice nechať aj na noc?

Nie, pre zachovanie zdravia očí a minimalizovanie rizika podráždenia sa odporúčajú pred spaním odlepiť. Pri šetrnom odlepení ich môžete použiť opäť na druhý deň, prípadne na inú príležitosť. Predchádzajúcu vrstvu lepidla však treba dôkladne vyčistiť a naniesť novú. (6)

V čom spočíva starostlivosť o umelé mihalnice?

V prvom rade manipulujte s nimi jemne a opatrne. Rozhodne ich neodliepajte násilím, príliš nezohýbajte a nevytvárajte prílišný tlak. S maskarou to nepreháňajte a nanášajte primerané množstvo. Po odlepení venujte čas ich očisteniu od maskary, ideálne bezolejovým odličovačom. Nechajte vyschnúť a následne uložte do uzatvárateľnej nádobky, kde sa nepoškodia. (6)

Moja rada na záver

Ak si chcete zachovať prirodzené mihalnice v čo najlepšom stave, umelé mihalnice nepredstavujú dlhodobé riešenie. Sú vhodné na krátkodobé použitie, pričom z dlhodobého hľadiska vám, z vlastnej skúsenosti, odporúčam sérum na rast mihalníc. Predlžuje rastovú fázu mihalníc, zväčšuje ich objem a dĺžku. Pozrite si, FOTOGRAFIU mojich mihalníc PRED a PO 35 dňoch používania séra GigaLash. Všimli ste si zmenu?

SÉRA NA RAST MIHALNÍC A OBOČIA
GigaLash
Hairburst
Venira
Scandinavian Biolabs

Zdroje:

(1) The history of false eyelashes. Dostupné na: https://falseeyelashes.co.uk/blogs/news/the-history-of-false-eyelashes

(2) What to Know if You Wear Fake Eyelashes. Dostupné na: https://www.webmd.com/beauty/features/what-to-know-fake-eyelashes

(3) Everything You Need To Know About False Eyelashes and How to Apply Them. Dostupné na: https://www.allure.com/gallery/false-eyelashes-guide

(4) Silk vs mink: What is the difference and which one is better? Dostupné na: https://secretlashparis.com/lash-secrets/silk-vs-mink-what-is-the-difference-and-which-one-is-better

(5) How to Choose False Eyelashes. Dostupné na: https://www.wikihow.life/Choose-False-Eyelashes

(6)How to Apply False Lashes: A Beginner’s Guide. Dostupné na: https://www.cosmetify.com/blog/how-to-apply-fake-eyelashes/

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra