Žlčníková diéta - princíp, výhody a 4 recepty - Výživovo.sk

Žlčníková diéta – princíp, výhody a 4 recepty

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Naše telo je dokonale fungujúci systém. Neznamená to však, že sa oň netreba starať, práve naopak – čím lepšiu výživu telu doprajeme, tým lepšie nám bude slúžiť. Pokiaľ budeme robiť veci, ktoré organizmus nadmerne zaťažujú, skôr či neskôr začneme pociťovať problémy. V ľudskom tele je mnoho orgánov, pre ktorých fungovanie je potrebná správna výživa. My sa dnes budeme venovať orgánu, ktorý bežne na seba neupozorňuje. Tým orgánom je žlčník.

Čo je to žlčníkŽlčník je nevhodné zaťažovať tučným jedlom.

Žlčník je orgán v tvare hrušky a nachádza sa pod pravým pečeňovým lalokom. Pečeň produkuje žlč, ktorá prechádza do žlčníka a hromadí sa v ňom. Žlč pomáha štiepiť tuky. Keď je to v procese trávenia potrebné, žlčník vypustí potrebné množstvo žlče do tenkého čreva.

PRODUKTY PRE ZDRAVIE ŽLČNÍKA
Žlčníkový elixír
Teekanne pečeň a žlčník
Pestrec mariánsky (kapsule)
Pestrec mariánsky (šťava)
Pestrec mariánsky (prášok)

Ak je človek zvyknutý jesť veľmi mastné jedlá, nadmerne zaťažuje žlčník, ktorý sa časom vyčerpá, čo môže postupne prerásť až k problémom. Typickým ochorením žlčníka sú žlčníkové kamene.

Ich vznik okrem tučných jedál môže spôsobiť viacero faktorov, ako napríklad genetika, obezita, cukrovka, či rýchla strata hmotnosti. Najčastejšie sa vyskytujú cholesterolové žlčníkové kamene. Najrizikovejším faktorom ich vzniku je obezita, ktorú väčšinou sprevádza zvýšenie hladiny cholesterolu a môže spôsobovať neschopnosť dostatočného vypustenia žlče žlčníkom.

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy
Riziko výskytu kameňov sa zvyšuje vekom. Počet žien s týmto ochorením prevyšuje počet mužov. Predpokladá sa, že na to má vplyv hladina estrogénov. Žlčové kamene patria medzi dedičné ochorenia,vysvetľuje Mudr. Ivana Kanderová, lekárka Chirurgického oddelenia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica, a.s.

Žlčníková diéta

Žlčníková diéta sa zameriava na eliminovanie rizík v strave, ktoré by mohli viesť k vytvoreniu žlčníkových kameňov. Je určená pre ľudí, ktorí majú problémy so žlčníkom, ďalej pre tých, ktorí vedia, že sú náchylní na tieto problémy – to znamená, že v ich rodine sa vyskytujú „žlčnikári“ a pre všetkých ostatných v rámci prevencie. Ostatne mnohí z nás to občas preženú s príjmom tučných alebo nezdravých jedál, hlavne počas sviatkov.

Žlčník - pre jeho správne fungovanie je potrebné dodržiavať diétu.

Princípom diéty je zvýšenie príjmu potravín, ktoré znižujú cholesterol a obsahujú živiny a vlákninu nevyhnutné na to, aby tráviaci systém fungoval na čo najvyššej možnej úrovni. Tiež je potrebné znížiť príjem tučných jedál, ktoré kladú priveľkú záťaž na žlčník.

Okrem zníženia rizika vzniku žlčníkových kameňov vám diéta pomôže udržať si zdravú váhu a zníži riziko vzniku Ovocie je pre žlčník vhodné, obsahuje veľa živín a vlákninu.srdcovo-cievnych ochorení vrátane vysokého krvného tlaku. Pre naše zdravie je vždy pozitívne udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť. Odporúča sa tiež jesť stravu, ktorá nám zabezpečí stredný až nízky obsah kalórií. Sledovaním svojho jedálnička a pravidelnou konzumáciou ovocia, zeleniny a vlákniny pomôžete nielen svojmu žlčníku, ale celkovému zdravotnému stavu.

V rámci žlčníkovej diéty nie je vhodné vynechať zo stravy tuk úplne. Celkové vynechanie príjmu tukov by mohlo mať za následok, že žlčník by prestal pracovať tak, ako by mal. Kľúčom k úspechu je zamerať sa na jedlá, ktoré obsahujú správny typ tukov, ktoré vaše telo potrebuje a žlčníku neškodia. Príkladom je ľanový olej a omega-3-mastné kyseliny, ktoré môžete konzumovať spolu s jedlom bez toho, aby ste si zvýšili hladinu cholesterolu.

Jedlá, ktoré by ste mali zahrnúť do jedálnička

 • Prebiehajúca akcia až -30%
 • Garancia najnižšej ceny – odkaz smeruje na priameho výrobcu produktu
 • Tovar vám bude odoslaný najneskôr v nasledujúci pracovný deň od doručenia objednávky. Pokiaľ predajca tento sľub nesplní, sľubuje zľavu 10 €
 • Vysoký obsah rozpustnej vlákniny
 • Psyllium najvyššej kvality s certifikáciou BIO
 • Doprava len 1,99 €
 • Pri objednávke 2 a viac kusov doprava ZADARMO. Kúpte si napr. na dobré trávenie aj jedno balenie produktu Probiozym (má veľa pozitívnych referencií) a ušetríte na doprave

Čerstvé ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina obsahujú veľa vlákniny a živín, ktoré sú potrebné pre rozloženie ostatných potravín v tráviacom systéme. Okrem iného sa vďaka nim budete cítiť sýtejšie a vyhnete sa tak prejedaniu, čo tiež žlčníku prospeje. Príkladom sú jahody, hrozno, avokádo, cvikla, uhorky, mrkva, brokolica, brusnice, jablká – takmer každé ovocie a zelenina vám pomôžu predchádzať problémom so žlčníkom.

Celozrnné potravinyCelozrnné potraviny obsahujú vlákninu a sú vhodné v rámci žlčníkovej diéty.

Medzi celozrnné potraviny patrí napríklad hnedá ryža, celozrnné pečivo, ovos, celozrnné cereálie a cestoviny. Tieto druhy potravín vám tiež ponúknu potrebné množstvo vlákniny.

Viac o pozitívnych účinkoch vlákniny sa dozviete v tomto článku.

Dostatok vody

Dostatočná hydratácia je nevyhnutná pre udržiavanie správneho obsahu vody v žlči.

Nízkotučné mliečne potraviny

Mliečne výrobky sú pre žlčník vhodné, ale pozor! Musia byť nízkotučné!

Môžete jesť mliečne potraviny, dôležité je však uistiť sa, že majú nízky obsah tuku alebo sú odstredené. Tiež sa uistite, že sú kvalitné a neobsahujú rôzne nežiadúce prímesy.

Mäso, ryby a hydina bez vysokého obsahu tuku

Na trhu nájdeme rôzne druhy mäsa bez vysokého obsahu tuku. Napríklad kuracie prsia bez kože, niektoré druhy rýb, ale aj niektoré druhy bravčového a jahňacieho mäsa. Konzumácia mäsa zabezpečí dostatočný prísun bielkovín, ktoré sú počas diéty veľmi dôležité. Zdrojom bielkovín je aj tofu alebo fazuľa.

Potraviny bohaté na bielkoviny nájdete aj v tomto článku, nezabúdajte však, že klasické potraviny musíte zameniť za nízkotučné.

Jedlá, ktorým je potrebné sa vyhnúť

Rafinované cukry

Rafinované cukry sa nachádzajú v sladkostiach, sirupoch, múčnikoch. Cukry sú pri žlčníkovej diéte nevhodné, pretože žlčník zaťažujú.Potraviny vyrobené z bielej múky tiež obsahujú veľké množstvo rafinovaného cukru, preto buďte v ich konzumácii striedmi. Žlčník zaťažujú aj sladené nápoje, vrátane sladených ovocných štiav. Je tiež nevhodné sladiť si nápoje cukrom a inými sladidlami.

Zavárané ovocie a zelenina

Ovocie a zeleninu jedzte vždy čerstvú, zavárané obsahujú rôzne prísady, ktoré žlčník dráždia.

Pochutiny

Táto časť zahŕňa všetko od zemiakových chipsov po koláče – všetky tieto pochutiny sú ťažko spracovateľné a predstavujú záťaž pre žlčník.

Vysoko tučné jedlá

Sem patria vyprážané jedlá, mastné mäso a mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku. Oleje obmedzte na ľahšie Tučné a vyprážané jedlá sú tie najhoršie pre žlčník - nadmerne ho zaťažujú.stráviteľné ako ľanový a olivový. Poskytnú vám viac zdravotných výhod a menej cholesterolu. Je tiež dôležité byť obozretný pri výbere syrov. Vo všeobecnosti mäkšie syry obsahujú viacej tuku ako tvrdé. Tieto vášmu žlčníku skutočne neprospievajú. Nezdravé sú aj polotovary, ktoré sú vysoko spracované a obsahujú veľa konzervantov.

Príliš nízkokalorické diéty

Nízkokalorické diéty založené na príjme menej ako 1000 kalórií denne sú nezdravé a zvyšujú riziko tvorby žlčových kameňov.

V roku 2013 bola uskutočnená štúdia, v ktorej účastníci dodržiavali komerčný program na zníženie hmotnosti počas jedného roka. Boli rozdelení do dvoch skupín, pričom prvá skupina bola zameraná na veľmi nízko-kalorickú diétu (500 kcal/deň) a druhá prijímala okolo 1200-1500 kcal/denne. Účastníci prvej skupiny mali trojnásobne väčšiu pravdepodobnosť vyvinutia žlčníkových kameňov vyžadujúcich hospitalizáciu alebo operáciu.

Až príliš nízkokalorické diéty sú nezdravé.

4 recepty, ktoré sú pre žlčník vhodné a nezaťažujú ho

Pohánka na sladko

Pohánka je veľmi jednoduchá na prípravu a plná potrebných živín. Pohánku si pripravte presne podľa návodu na obale:

 • Použite 1,5 dielu vody na 1 diel pohánky. Do vody pridajte štipku soli a kvapku olivového oleja. Nechajte zovrieť. Pridajte pohánku a varte 2-3 minúty, vypnite a prikryté nechajte 30 minút dôjsť.
 • Do hotovej pohánky pridajte ovocie podľa chuti – čerstvé marhule, jablko, banán alebo broskyne. Na ochutenie pridajte trochu medu.

Roštenka s tekvicovo-mrkvovým pyré

Roštenka spolu so sviečkovicou a stehnom patria k chudému hovädziemu mäsu.

 • Mrkvu a tekvicu nakrájame, pridáme trochu olivového oleja, soľ, bylinky podľa chuti a  a dáme piecť do rúry až kým nezmäknú. Necháme trochu vychladnúť. Nakoniec rozmixujeme v mixéri na jemné pyré.
 • Roštenku nakrájame na plátky, jemne poklepeme, osolíme a jemne okoreníme. Opekáme na rozpálenej panvici na troche olivového oleja.

Ovocný mix

Mixovať ovocie je vhodné najmä pre tých, ktorí sa musia do jeho konzumácie nútiť. Keď si zvyknete robiť ovocné a zeleninové mixy, ulahodíte tak svojim chuťovým pohárikom a zároveň budete prijímať potrebné množstvo ovocia a zeleniny.

 • Nakrájajte si jablko, banán a mrkvu a rozmixujte ich v mixéri. Pridajte šťavu z citróna. Podľa toho, akú hustotu chcete dosiahnuť, dolievajte do mixéra vodu. Mix môžete nechať aj hustejší a konzumovať ho lyžicou na raňajky alebo desiatu.

Halibut v bylinkách

 • Z čerstvých byliniek (tymián, oregano alebo bazalka), olivového oleja, citrónovej šťavy a strúčiku cesnaku si urobíme marinádu, ktorou potrieme halibuta. Halibuta opečieme z oboch strán. Podávame so zemiakmi varenými v pare.

Ďalší vhodný recept nájdete v tomto odkaze, ale nezabudnite použiť nízkotučný jogurt.

Záver

Pri problémoch so žlčníkom sa musíte naučiť, ktoré potraviny sú pre vás vhodné. Každý organizmus je iný a čo jednému škodí, pre druhého môže byť vhodné. Dôležitý je aj pravidelný relax a oddych.

Máte recept, o ktorom viete, že vám pomáha pri problémoch so žlčníkom ? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom. Prajeme veľa zdravia, pohody a dobrú chuť!

 

4.1/5 - (22 votes)

Mgr. Alica Rohovská

Už na strednej škole som sa začala zaujímať o biológiu, a preto som v jej štúdiu pokračovala aj na univerzite. S biológiou úzko súvisí zdravá výživa, ktorej sa venujem približne 10 rokov, odkedy som začala mať rôzne problémy súvisiace s potravinami. Svoje skúsenosti vám rada odovzdám prostredníctvom článkov. Prajem veľa šťastia na vašej ceste za zdravým životným štýlom!

Dávid - 11. apríla 2017 Reply

Zdravím, v sobotu mi boli zistené žlčníkové kamene, momentálne čakám na operáciu a tak som sa chcel spýtať, či aj v mojom prípade sa môžem stravovať podľa tohoto jedálničku. Za odpoveď vopred ďakujem.

  Adrián - 11. apríla 2017 Reply

  Zdravím Dávid,
  tiež ma čaká operácia so žlčníkom no ak ti môžem pomôcť tak jednoznačne raňajky sú základ v našom prípade doslovne , mal by si vynechať kávu, alkohol, maslo ( maslo je dobre nahraditeľné avokádom) menej korenisté jedla. Odporúčam si kúpiť žlčníkový čaj nechutí zrovna najlepšie ale pomôže

  Dávid - 11. apríla 2017 Reply

  Vďaka za odpoveď, takže napríklad tú pohanku atp. kľudne jesť môžem? Nechcem riskovať tak sa radšej pýtam a naviac, máš rovnaký problém ako ja a predpokladám, že sa vyznáš viac ako ja, tak vieš poradiť :) každopádne ešte raz dík.

Ivana - 10. septembra 2017 Reply

Chcela by som sa opýtať či pri žlčníkovej diéte môžem aj chili

  Mel - 17. januára 2018 Reply

  Chili podporuje vylučovanie tráviacich štiav v žalúdku a žlčníku a tým napomáha s trávením tučných a ťažkých jedál. Niekto ho znáša druhý nie ,treba vyskúšať.

Iveta Kohajdova - 30. septembra 2017 Reply

Dobry den zistili mi zlcnikove kamene a hrozi mi operacia no chcela by som sa jej vyhnut Viete mi poradit ako sa zbavit kamenov a poradit mi liecbu na to?Dakujem.

  Monika - 24. októbra 2017 Reply

  Dobrý den . Moj lekar na gastre mi dal na to lieky . Ursosan mal by rozpustiť kamen . Zalezi aky velky je kamen . Prajem skore uzdravenie .

Zuzana - 3. novembra 2017 Reply

Dobrý deň prosím vás pri poslednej preventívnej prehliadky mi zistil lekár hladinu triglycerinov 6.6( normálne ma byť max.1.7). Vôbec nejem vyprážané jedlá, pijem len čistú vodu a nesladene čaje, sladkosti minimum. Vedeli by ste mi poradiť čo robiť/resp.ako naštartovať organizmus aby sa ten tuk lepšie spracovával? Ďakujem

  Beata Tothova - 11. júna 2018 Reply

  Spravna otazka pre lekara, ktory vam zistil zvysenu hladinu triglycerinov

Martin - 14. januára 2018 Reply

Zdravím, mám 53r,nebol som ešte u lekára, asi rok pozorujem, že po určitom jedle ma vždy preženie, mám rád syry, mlieko, najprv som si myslel že mám alergiu na mlieko (laktoza) tak som mlieko a syr prestal jesť, ale neskôr som zistil že mám hnačku aj po omastenom chlebe, bravčovom , koláčoch a pod, pred časom asi pol roka do zadu, som mal bolesti na pravej strane pod rebrami, ale potom po týždni to prestalo, na vašej stránke som sa dočítal, rôzne informácie , že asi to bude ten žlčník, v mojej rodine to nikto nemal, chcel bych sa spýtať ,dá sa žlčník vyliečiť? Môj sused hovoril že mám v lete jesť púpavu, tú trubkovitu stonku aj zo žltým kvietkom, sused má okolo 90r,
Martin

  Mel - 17. januára 2018 Reply

  Súsed vám poradil dobre, ak vám to nechutná tak čaj s koreňa . Držať žlčníkovú dietu ,všetko netučné.

Feču Alexander - 14. marca 2018 Reply

Mam drobne žlčnikove kamene.

  Alex - 21. októbra 2018 Reply

  Poradím vám urobte si týždňovu jablkovu kúru.. Na zlcove kamene.

Noskovičova Zdenka - 23. marca 2018 Reply

Bol mi zistený žlčový reflux,po odstraneni žlčníka už by som nemala mať problem?

Maria - 14. júla 2019 Reply

Pekny den, som druhom trimestri tehotenstva, po zlcnikovej kolike mi zistili zapaleny zlcnik a mensi kamen v nom. Ako mam prezit tehotenstvo bez toho aby som neposkodila babatku ani sebe?

  Katarina - 1. septembra 2019 Reply

  Dobrý deň Mária, aj mňa trápili zlcnikove kamene už počas tehotenstva (veľmi zriedkavo, nevedela som, že sú to kamene). Bolesť mi prestala až po vyvracani. Mam doma krásne zdravé 3 tyzdnove babatko a koliky sa u mňa objavili opäť a oveľa častejšie. Tento týždeň som po 7 hodinách v kolikovej bolesti skončila v nemocnici. Dojčím. Chcem sa opýtať ci neviete niečo viac o zlcnikovych kameňoch počas tehotenstva a dojčenia? Myslím že máme rovnaký problém. Bola by som rada za vašu odpoveď. Ďakujem

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra