ZDRAVÉ STRAVOVANIE. Recenzia, jedálniček, ceny - Výživovo.sk

Krabičková diéta Zdravé stravovanie. Stravovacie programy, skúsenosti užívateľov, ceny a dostupné alternatívy

Recenzia krabičkovej diéty zdravé stravovanie

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Pestrý jedálniček s vyváženým pomerom cukrov, tukov a bielkovín je dôležitý tak pri chudnutí, ako i zdravom životnom štýle. Predsa len, nesprávna životospráva je jednou z príčin vzniku tráviacich, kardiovaskulárnych a nádorových ochorení. Každodenné varenie, umývanie a príprava jedla do práce dá však zabrať aj šikovným gazdinkám, keďže ich prvé kroky z práce často smerujú rovno do kuchyne. Možným riešením, ako sa s týmto problémom popasovať predstavuje krabičková diéta Zdravé stravovanie.

V tejto recenzii vám prezradím nielen, ako funguje, koľko stojí a aký jedálniček ponúka, ale aj to, aké majú skúsenosti so Zdravým stravovaním iní užívatelia, v čom vidia výhody a naopak nevýhody.

O krabičkovej diéte Zdravé stravovanie

Čerstvé jedlo 5 dní v týždni. Presne tak môžeme charakterizovať Zdravé stravovanie. V rámci viacerých stravovacích programov na vás čaká pestrý, nutrične vyvážený jedálniček zahŕňajúci: raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Spoločnosť kladie dôraz hlavne na čerstvosť jedál, tak čo sa týka prípravy (varia sa v deň rozvozu), ako aj kvality použitých surovín.  Samozrejmosťou je dodržiavanie vysokej úrovne hygieny, o čom svedčí aj systém HACCP, ktorým sa pracovníci Zdravého stravovania riadia.

HACCP je medzinárodný systém týkajúci sa spracovania a vydávania jedla. Zahŕňa dodržiavanie predpísaných noriem a vyhlášok o hygiene na pracovisku, predpísanej teplote v chladiacich a mraziarenských zariadeniach či dôkladnej kontrole používaných potravín. (2)

 

Keď je jedlo hotové, dochádza k jeho schladeniu na 2 °C. Následne sa zabalí do plastovej krabičky s priehľadnou fóliou na vrchu, ktorú je možné ohrievať aj v mikrovlnnej rúre. Navyše, autá používané na rozvoz sú vybavené špeciálnym chladiacim zariadením, takže nehrozí, že sa jedlo v krabičke počas cesty pokazí. (1)

Na nasledujúcom videu si môžete pozrieť, ako prebieha balenie do krabičiek:

Odborne zostavený jedálniček

Odborníci zo Zdravého stravovania kladú veľký dôraz na výživovú hodnotu stravy. Jedálniček obsahuje primeraný podiel cukrov, tukov a bielkovín. Zostavuje ho odborníčka na výživu a zároveň aj konateľka spoločnosti Mgr. Kateřina Šimková, ktorá je absolventkou odboru výživy človeka na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne.

Ako začať so Zdravým stravovaním

Ak ste vo svete krabičkových diét úplným nováčikom a chystáte sa takúto formu diéty vyskúšať po prvýkrát, odrazovým mostíkom bude pre vás podstránka „ako to funguje“, kde nájdete odporúčaciu kalkulačku. Podľa vami zadaných parametrov vám vypočíta BMI (index telesnej hmotnosti), dennú spotrebu energie a optimálny príjem kalórií. (1)

Napríklad:  58 ročná žena, ktorá váži 73 kilogramov, meria 163 cm, vykonáva stredne nenáročnú prácu a takmer vôbec nešportuje, spotrebuje 7516 kJ denne.  Keďže podľa hodnoty BMI má nadváhu a ona chce schudnúť, jej príjem energie musí byť menší ako energetický výdaj. Ideálnym stravovacím programom bude pre ňu PRE ZDRAVIE, v ktorom príjme 5000 kJ denne.

Hodnota BMI, energetická spotreba + odporúčaný stravovací program diéty zdravé stravovanie

Odporúčaný program podľa výsledku BMI kalkulačky zo Zdravé stravovanie

Stravovacie programy

Zdravé stravovanie nezahŕňa iba programy pre ľudí, ktorí chcú schudnúť, ale myslí aj na rodiny s deťmi, vegánov, vegetariánov, dojčiace mamičky, diabetikov, ľudí s intoleranciou na laktózu a mnohých ďalších. Celkovo máte na výber z 12 diétnych programov v nasledovných energetických variáciách: 5 000, 6 000, 7 000, 8 000 a 10 000 kJ. (1)

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Programy pre každý deň

Jedným zo základných je program PRE ZDRAVIE určený ľuďom so snahou schudnúť nadbytočné kilogramy. Nebojte sa, nečaká na vás žiaden monotónny jedálniček. Práve naopak, nájdete v ňom chudé mäso, syry s nižším obsahom tuku, zeleninu, exotické ovocie a údeniny s 80-90% podielom mäsa.  V prípade, že máte trošku vyšší apetít a pri klasickom PRO ZDRAVIE pláne  vám nestačia porcie, program PRE ZDRAVIE + bude pre vás ako stvorený. K jedlám dostanete podstatne viac zeleniny a ovocia, ktoré sú nízkokalorické a zároveň zasýtia.

SEZÓNNA PONUKA: V rámci programov pre každý deň si od mája do októbra môžete v rámci obedového menu ŠALÁT +, pochutnať na čerstvých letných šalátikoch. Sú zložené z čerstvej zeleniny a ovocia od lokálnych farmároch, mäska či orieškov.
Zoznam klasických programov zdravého stravovania pre každý deň

Základné stravovacie programy vhodné na každý deň

Programy pre každý deň s upraveným jedálnym lístkom

Baklažán, sója, tofu, quinoa, obilniny, zelenina a iné rastlinné bielkoviny, prípadne ryby zahŕňa jedálny lístok programu BEZ MÄSA. Uspokojí predovšetkým požiadavky vegetariánov, avšak pochutnajú si na ňom aj tí, ktorí túžia vyskúšať  bezmäsitú formu stravovania. Ľuďom s intoleranciou na laktózu sa zas odporúča LAKTO MINUS program. Kuchári na prípravu jedál používajú bezlaktózové mliečne výrobky, vďaka čomu zostáva jedálniček pestrý a nutrične vyvážený. Správny pomer živín je prioritou aj ďalšieho z programov, konkrétne PRE MAMY, hlavne pre tie, ktoré dojčia. Keďže dieťatko pre svoj správny vývin potrebuje kvalitné materské mlieko plné živín, je potrebné tomu prispôsobiť aj svoj jedálny lístok. Nenájdete v ňom hrach, fazuľu, čerstvé pečivo, cesnak, cibuľu, surové vajcia, tepelne neupravené mäso a iné potraviny vyvolávajúce bolenie bruška, prípadne alergickú reakciu.

programy pre dojčiace maminy, ľudí s intoleranciou na laktózu a vegetariánov

Diétne programy, ktoré majú upravený jedálny lístok

ŠPECIÁLNA PONUKA: Očistiť telo od toxínov a naštartovať organizmus vôbec nie je na škodu. 5-dňový detoxikačný plán DETOX PRO slúži presne na tento účel. Najväčšiu časť vášho jedálnička budú tvoriť ovocné smoothie a zeleninové šaláty obsahujúce vitamíny, minerálne látky, stopové prvky a samozrejme antioxidanty.

Programy pre šport

Odborníci zo Zdravého stravovania nezabudli ani na športovcov. Na podporu rastu svalovej hmoty je zameraný PROTEIN + program. Ako už samotný názov predpovedá, strava bude bohatá na bielkoviny, ktoré sú nevyhnutné pre rast svalstva a regeneráciu po náročnom tréningu. Ak nie sú vašim cieľom  veľké svaly, ale si chcete skôr zlepšiť kondičku, prípadne schudnúť pár kilogramov, vyskúšajte program FIT +. Pochutnáte si na jedlách z hydinového mäsa a strukovinách. Esenciálne mastné kyseliny získate z rýb, semienok, orieškov a olejov vysokej kvality. Pre dosiahnutie želaných výsledkov, tak čo sa týka zníženia hladiny cholesterolu v krvi, zrýchlenia metabolizmu, ako aj úbytku hmotnosti je vhodný program FIT + doplniť aeróbnou fyzickou aktivitou (bicyklovanie, beh, aerobik).

Program PROTEIN + a FIT +

Stravovacie programy určené hlavne športovcom

Novinky

Celodenné menu: raňajky, obed, večera si majú možnosť objednať aj celé rodiny. Program RODINA + ponúka hneď niekoľko variácií. Zatiaľ, čo variant Rodina + S je najmenší, ideálny pre jedného človeka, prípadne seniora, Rodina + M uspokojí potreby dvojčlennej domácnosti. Pre 3 osoby sa odporúča Rodina + L, pričom najväčší program je Rodina + XL, ktorý utíši hlad až 4 členov v domácnosti.

DÔLEŽITÁ informácia: Variant RODINA + S je plnohodnotnou náhradou programu SENIOR, vzhľadom na to je dostupný aj v DIA verzii pre diabetikov.

Vegánstvo sa posledné roky teší veľkej popularite. Ľudia dávajú čoraz viac prednosť rastlinnej strave, ktorá môže byť rovnako pestrá ako tá klasická – živočíšna. Z tohto dôvodu sa odborníci rozhodli do diétnych programov Zdravého stravovania zaradiť aj špeciálne upravený plán VEGAN. V celodennom menu dominujú obilniny a strukoviny, z ktorých kuchári vykúzlia chutné jedlá obsahujúce plnohodnotnú bielkovinu. Za pozornosť však rozhodne stojí aj dvojtýždňový program PROTEIN EXTRA s minimálnym obsahom lepku. Hlavnú úlohu zohráva v jedálničku mäso či už kuracie, králičie, hovädzie, alebo divina. Nezaostávajú ani mliečne výrobky, vajíčka, ovocie a zelenina.  S prihliadnutím na variabilitu jedál je tento program vhodný tak pre športovcov, ako i ľudí s cieľom rýchlejšie schudnúť.

Nové programy: pre vegánov, rodiny, športovcov

Novinky v ponuke stravovacích programov Zdravého stravovania

Ceny programov

Tak, ako som už v predchádzajúcej časti spomenula, stravovacie programy sú dostupné v niekoľkých energetických variantoch. Ich cena teda závisí od konkrétneho variantu. Kým za celodenné menu s obsahom 5 000 kJ zaplatíte 14,36 €/deň, najväčšie 10 000 kJ vás bude stáť 17,96 €/deň. Niektoré programy sú dostupné nielen vo forme celodenného menu, ale tiež tzv. popoludňajšieho alebo predpoludňajšieho menu. Pri týchto formách je cena za 5 000 kJ variantu 11, 80€/deň10 000 kJ 14,40 €/deň.

TIP: Zdravé stravovanie má vo svojej ponuke aj samostatné obedy, raňajky a večere. V prípade, že chcete každý deň čerstvý obed, 5 000 kJ obedové menu vás bude stáť 5,12 €.

Uvedené ceny sú aktuálne v čase písania tejto recenzie a môžu sa časom zmeniť. Kompletný prehľad aktuálnych cien je uvedený na zdravestravovanie.sk 

Príklad jedálneho lístka

Jedálniček zostavený odborníčkou na výživu je zverejnený na dva týždne vopred. Ak vám teda nebude nejaké jedlo vyhovovať, môžete si ho včas (3 dni vopred) bez problémov zrušiť, prípadne v rámci niektorých programov vám výrobca daný chod vykompenzuje niečím iným. Určite ste však už zvedaví, aké jedlá môžete od krabičkovej diéty očakávať. Nebojte sa, nebudú to žiadne umelé polotovary, ale chutné a zdravé jedlá. Presvedčiť vás o tom môže tak nasledujúci obrázok jedálnička na najbližšie dni, ako aj reálne fotografie jedál na oficiálnom webe.

Príklad jedálnička krabičkovej diéty zdravé stravovanie

Jedálniček zo „Zdravé stravovanie“ na najbližšie dva dni spolu s nutričnými hodnotami

Skúsenosti užívateľov

Na slovenských diskusných fórach som nenašla takmer žiadne skúsenosti užívateľov so Zdravým stravovaním, čo sa však nedá povedať o tých z Českej republiky.

Užívatelia oceňujú hlavne pestrosť a nutričnú vyváženosť jedálnička. Milým prekvapením boli pre mňa pochvalné recenzie od mužského publika. Predsa len, na pozitívne skúsenosti mužov v súvislosti s diétami nenatrafíte tak často.  Domnievam sa však, že pramenia zo spokojnosti so stravovacími programami pre športovcov, ktoré podporujú rast svalovej hmoty.

„Již potřetí jsme si objednali krabičky a již potřetí jsme velmi spokojeni. Naprosto bezproblémový dovoz,výborná komunikace a jídlo nám prostě chutná. Je pestré, zajímavé a navíc nám pomáhá i s mírnou redukcí váhy. Jen tak dál, vřele doporučujeme!“

Zdroj: Daniela P., facebook.com/Zdravestravovani

Užívateľka si pochvaľuje zdravé stravovanie, najmä chuť a rozmanitosť jedál

Pozitívna skúsenosť užívateľky na diskusnom fóre

Zdroj: gladiola, modrykonik.sk/forum

„Za me naprosta spokojenost. Jak komunikace tak dovoz tak i velmi dobre jidlo u ktereho nekdo i premysli. Urcite u toho zustanu delsi dobu. Hezky den“

Zdroj: Petr, B., facebook.com/Zdravestravovani

Na druhej strane ani negatívnych recenzií nebolo málo. Najčastejšie sa užívatelia sťažovali na kuriéra, hlavne v súvislosti s časom doručenia. Každý kuriér má vopred stanovenú trasu rozvozu, ktorá sa dá v niektorých prípadoch upraviť viac, v iných menej. Taktiež to nemožno zovšeobecniť pre všetkých kuriérov vo všetkých regiónoch. Niektorým užívateľom zas prekážala prenikavá vôňa cesnaku z jedál, čo je taktiež skôr individuálne.

Užívateľ si sťažuje na to, že nepozná konkrétny čas doručenia jedla

Negatívna skúsenosť s kuriérom Zdravého stravovania

Zdroj: Petronela, H., facebook.com/Zdravestravovani

Podľa užívateľky sú jedlá zdravého stravovania vysušené, staré s citeľným zápachom cesnaku

Negatívna recenzia užívateľky týkajúca sa tak čerstvosti jedál, ako aj času doručenia

Zdroj: Eliška, R., facebook.com/Zdravestravovani

Výhody a nevýhody

  • veľká rozmanitosť jedál
  • široká ponuka programov (pre športovcov, mamičky, seniorov)
  • doprava kuriérom ZDARMA
  • vernostné programy
  • niektoré programy si musíte objednať na min. 20 dní

Dostupné alternatívy

Zdravé stravovanie nie je jedinou krabičkovou diétou na trhu. Zaujímavú ponuku až 14 diétnych programov má krabičková diéta pre každého – Vitabox. Za posledné roky si získala priazeň viacerých známych osobností: Lucie Mokráňovej, Katky Brichtovej či Andreja Sekeru. Pochvalné recenzie na diskusných fórach žne aj Pohodlná diéta s diétnymi programami zvlášť pre ženy, mužov, ľudí s intoleranciou na laktózu, lepok či vegetariánov. Suverénne najviac až 16 stravovacích programov spolu s vlastným jedálničkom na mieru ponúka EasyDiet. Funguje hlavne na západnom Slovensku, v okolí Bratislavy, Trnavy, Nitry, Komárna, Nových Zámkoch a Dunajskej Stredy.

Časté otázky

Stále  nie ste si  na 100% istý, že krabičková diéta Zdravé stravovanie je to, čo potrebujete? Tak v tom prípade neprehliadnite sekciu odpovedí na často kladené otázky, ktoré vám môžu uľahčiť rozhodovanie. (1)

V ktorých mestách funguje Zdravé stravovanie?

Jedlá sa rozvážajú v 33 mestách na Slovensku, pričom má svoje zastúpenie tak na západnom, ako aj strednom Slovensku. Kuriéri rozvážajú jedlá deň vopred, teda na pondelok už v nedeľu, v čase od 15:00 do 21:00, v závislosti od konkrétnej lokality. Bohužiaľ, v mestách na východe Slovenska diéta Zdravé stravovanie nie je v čase písania tejto recenzie k dispozícii.

Dá sa upraviť jedálniček na základe individuálnych požiadaviek?

Áno, pri väčšine programov sú možné drobné zmeny v jedálničku týkajúce sa max. 1 druhu mäsa, ryby, 2 druhov zeleniny, ovocia a 1 druhu prílohy. Orechy  nemožno vylúčiť podľa druhu, ale iba celoplošne – všetky. Podobné pravidlo platí aj pre mliečne výrobky, ktoré sa dajú nahradiť iba ak sú vo forme prílohy.

UPOZORNENIE: Zmeny v programe DETOX a doplnkových produktoch (polievky, smoothie…) nie sú možné.

Môžem zohrievať jedlo v krabičke?

Samozrejme. Jedlo je dodávané v certifikovaných krabičkách, ktoré sú vhodné aj do mikrovlnnej rúry. Pred samotným ohrevom je potrebné urobiť vo fólií niekoľko malých dierok a dať zohriať na 600 – 700 W. Ak chcete ohrievať jedlo v teplovzdušnej rúre alebo vodnom kúpeli, neprekračujte teplotu 90 °C. V opačnom prípade môže dôjsť k deformácii alebo spáleniu plastovej krabičky.

Ktoré nápoje môžem piť počas diétnych programov?

V prípade, že sa snažíte o redukciu hmotnosti, prípadne si chcete udržať štíhlu líniu, vyhnite sa sladeným nápojom a alkoholu, ktorý má veľa kalórií. Káva je dovolená, ale iba s mliekom, bez cukru. Najideálnejšie je piť čistú vodu a nesladený čaj.

Ako si objednať zo Zdravé stravovanie?

Veľmi pohodlným a rýchlym spôsobom objednania Zdravého stravovania je využitie  online formulára. Ak sa však neviete rozhodnúť pre správny diétny program, odporúčame kontaktovať nutričnú poradňu, v ktorej vám odborníčky pomôže tak s výberom, ako aj samotným objednaním. Dôležité je vykonať objednávku min. 3 dni pred dátumom, kedy chcete začať so Zdravým stravovaním.

Záverečné hodnotenie

Na krabičkovej diéte Zdravé stravovanie oceňujem hlavne veľkú variabilitu jedálenergetických variantov pri jednotlivých druhoch programov. V pozitívnom slova zmysle ma prekvapilo, že jedálniček zostavuje majiteľka spoločnosti, ktorá je vyštudovaná odborníčka na výživu. Jedlá sú nutrične vyvážené a obsahujú všetky dôležité živiny, ktoré telo potrebuje. Rovnako musím pochváliť  špeciálne programy či už pre dojčiace mamičky, ľudí s intoleranciou na laktózu, alebo športovcov. Na druhej strane mi v ponuke chýbal stravovací plán pre celiatikov, pre ktorých táto diéta nie je vhodná. Taktiež by som ocenila namiesto plastových krabičiek ekologickejšiu variantu, šetrnú k životnému prostrediu.

Krabičková diéta je ideálna forma stravovania tak pre ľudí čo chcú schudnúť, ako i tých, ktorí neoplývajú kulinárskymi schopnosťami. Ako ste na tom vy? Rozmýšľate o krabičkovej diéte či radšej uprednostníte vlastnoručne pripravenú stravu?

ZDROJE:

(1) Zdravé stravovanie: https://www.zdravestravovanie.sk/

(2) Čo je HACCP? Dostupné na: https://haccpvpraxi.sk/co-je-haccp/

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra