Krabičková diéta. Základné princípy, cena, recenzie - Výživovo.sk

Krabičková diéta. Účinný spôsob chudnutia alebo marketingový ťah?

Titulný obrázok - krabičková diéta

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

V rýchlosti si obliekate kabát, obúvate topánky, zamkýnate dvere od bytu a prežúvajúc posledný kúsok z raňajok kráčate do práce. Pohrúžení do povinností, ktoré vás cez deň čakajú, nestíhate vnímať okolitý svet. Nemáte čas sa pokojne naraňajkovať, dať si teplý obed či oddýchnuť pri večeri. Namiesto pravidelného vyváženého stravovania uprednostňujete rýchle občerstvenie, ktoré si často vypýta svoju daň v podobe nadbytočných kilogramov. Jedným zo spôsobov, ako sa ich účinne zbaviť a pritom nestráviť v kuchyni všetok svoj voľný čas je krabičková diéta. Tá evokuje rôzne názory. Kým pre jedných je skôr marketingovým ťahom, pre iných možnosťou, ako schudnúť a zároveň ušetriť čas. Niečo ako 2 v 1. V nasledujúcich riadkoch sa pozriem nielen na benefity, ale i úskalia krabičkových diét. Prezradím vám v čom tkvie ich úspech, aký jedálniček vás čaká a na čo si dať pri výbere pozor.

Krabičková diéta je vhodná tak pre mladších, ako i starších ľudí, ktorí chcú mať každý deň čerstvé a chutné jedlo.

Krabičková diéta zahŕňa nutrične vyvážené jedlá na celý deň

Čo je krabičková diéta?

Krabičková diéta predstavuje hotové, nutrične vyvážené jedlá na celý deň, ktoré donesie kuriér priamo k vám domov alebo do práce. Vzhľadom na ich zloženie a nízku energetickú hodnotu sa krabičková diéta často radí aj k redukčným diétam. Okrem jedincov s túžbou schudnúť, ale osloví podstatne širšiu skupinu ľudí. Svoju priazeň nájde tak u starších ľudí preferujúcich každý deň čerstvé a zdravé jedlo, ako aj pracovne vyťažených ľudí, ktorí nemajú nablízku reštauráciu, prípadne sa nestíhajú ísť naobedovať. (1)

VEDELI STE, ŽE: Jedným z prvých propagátorov krabičkovej diéty bol známy spevák Michal David? Vo videu popisuje svoju skúsenosť s krabičkovou diétou.

Základné princípy krabičkovej diéty

Úspech krabičkovej diéty pri redukcii hmotnosti spočíva v správne nastavenom energetickom príjme. Netreba ale zabúdať ani na pravidelnosť v stravovaní a časovú efektivitu.

Energetický príjem

Pri chudnutí platí jedno základné pravidlo. Energetický príjem nemôže prevýšiť energetický výdaj. Jednoducho ak chcete schudnúť, nemali by ste konzumovať jedlo s vysokým obsahom kalórií, ktoré nedokážete reálne spáliť, či už za pomoci bazálneho metabolizmu, alebo prostredníctvom fyzickej aktivity. Kým v prípade niektorých krabičkových diét vám odborníci vypočítajú presnú energetickú potrebu vášho organizmu a na základe nej prispôsobia redukčný program, iné firmy ponúkajú tzv. univerzálne redukčné programy. (2)

Aká má byť primeraná energetická hodnota redukčného programu?

Pohodlná diéta či Vitabox ponúkajú redukčný program pre ženy s energetickou hodnotou 5 000 kJ, čo je z pohľadu dlhodobého a postupného chudnutia adekvátne. U mužských redukčných programov by mala byť táto hodnota vyššia, v rozmedzí 5 800 – 7 000 kJ. (2)

Pri chudnutí by nemal energetický príjem prevažovať energetický výdaj.

Ak chcete schudnúť, musíte si správne nastaviť energetický príjem

POZOR: Redukčné programy krabičkových diét garantujúce rýchly úbytok hmotnosti majú spravidla energetickú hodnotu pod 4 500 kJ, čo predstavuje pre ľudský organizmus isté riziko.

Pravidelnosť

Raňajky stíhate len tak tak, na desiatu a olovrant si ani nepomyslíte a obed si dáte ak vám zostane čas v práci. Všetko zameškané potom dobiehate večer, kedy atakujete chladničku v pravidelných intervaloch. To je síce fajn, avšak pravidelnosťou v stravovaní sa to rozhodne nazvať nedá. Pri krabičkovej diéte máte jedlo rozdelené do celého dňa, teda jete 5 x za deň, v 2 až 3 hodinových intervaloch. Vďaka tomu predídete hypoglykémii, teda poklesu cukru v krvi, ktorý nastáva po dlhšom hladovaní. Naopak, vaša hladina cukru v krvi sa ustáli a vy sa budete cítiť sviežo počas celého dňa, nielen po konzumácii sladkostí. (2)

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Edukačný efekt

Krabičková diéta vám ukáže cestu, ako sa stravovať zdravo, rýchlo a chutne. Na základe hotových jedál, ktoré prinesie kuriér, dokážete kriticky zhodnotiť svoj predchádzajúci jedálniček a vyhnúť sa chybám z minulosti. Navyše, pravidelným a zdravým stravovaním si vytvárate návyk, ktorý je prospešný najmä z dlhodobého hľadiska. Po skončení diétneho programu dokážete ľahšie „nabehnúť“ na systém chystania zdravého jedla do krabičiek. Krabičková diéta je tiež výborným riešením z pohľadu veľkosti porcií. Niektorí ľudia majú problém objektívne zhodnotiť veľkosť porcie a konzumujú neprimerane veľké porcie v domnienke, že sú úplne bežné. Vďaka krabičkovej diéte sú konfrontovaní s adekvátnou veľkosťou porcie, ktorú si postupne osvoja aj do budúcna. (2)

ZAUJÍMAVOSŤ: U ľudí s nadváhou a obezitou sa pomerne často vyskytuje fenomén špecifickej sýtosti, ktorý je vyvolaný veľkým množstvom predkladaného jedla. Pri pohľade naň „prepadne“ týchto jednotlivcov veľký hlad a chuť všetko zjesť. Tá však po prvých zahryznutiach rýchlo pominie.

Vhodná aj pre tehotné ženy

V nedávnej minulosti bola na trhu jedna až dve spoločnosti zaoberajúce sa krabičkovou diétou. Aktuálne je takýchto spoločností niekoľko desiatok a stále pribúdajú nové. Navzájom sa diferencujú nielen konkrétnym jedálničkom a cenami, ale tiež ponukou stravovacích programov. K redukčným programom sa čoraz častejšie pridávajú špecifické programy zložené z jedál bez laktózy, lepku či pre tehotné ženy. Práve tie potrebujú kvalitnú pravidelnú stravu, ktorá obsahuje vyvážený pomer jednotlivých živín prospešných tak pre ženu, ako i dieťatko.

UPOZORNENIE: Nie všetky krabičkové diéty pre tehotné ženy sú zostavené skutočným odborníkom. Predtým ako s nejakou začnete vám odporúčam poradiť sa so svojim lekárom.
Tehotné ženy by mali byť pri výbere krabičkovej diéty obzvlášť opatrné.

Nie každý krabičková diéta je vhodná pre tehotné ženy.

Plastové fólie pomaly nahrádzajú eko obaly

Keď sa povie krabičková strava, mnohí si predstavia malé kúsky jedla rozdelené do niekoľkých plastových krabičiek. Áno, skutočne, pred niekoľkými rokmi balili spoločnosti s krabičkovými diétami jedlo do plastových krabičiek, ktoré dodnes vyvolávajú negatívne ohlasy. S pribúdajúcim záujmom ľudí o životné prostredie sa čoraz viac dostávajú do popredia ekologické obalové materiály či dokonca bezobalové produkty. Tomuto pozitívnemu trendu sa prispôsobila napr. aj krabičková diéta Vitabox, ktorá ako jedna z mála balí jedlo do ekologických obalov.

Na čo si dať pri výbere krabičkovej diéty pozor?

Hovorí sa, že nie je všetko zlato, čo sa blyští.  V prípade krabičkových diét to platí dvojnásobne. Predtým, ako sa s nadšením a motiváciou pustíte do chudnutia s vybranou krabičkovou diétou, si dôkladne overte či stravovací program skutočne spĺňa uvádzanú energetickú hodnotu. Podľa prieskumu, ktorý uvádza Václava Kunová vo svojej prezentácii „Výživa při redukčních dietách“ firmy často počítajú nutričné hodnoty jednotlivých surovín v surovom stave, pričom ich uvarením táto hodnota klesne, čo sa odrazí na celkovej energetickej hodnote celodenného menu. (3)

Vrátane nedostatočného odborného podkutia prejavujúceho sa v nepresnostiach výpočtu energetickej hodnoty netreba zabúdať ani na kvalitu surovín. Používajú kuchári kvalitné suroviny od lokálnych farmárov? Majú zverejnený zdroj týchto surovín na webovej stránke? V snahe ušetriť čo najviac financií niektoré firmy siahajú po menej kvalitných, chemicky upravovaných surovinách z lokálnych supermarketov. To sa následne prejaví na kvalite, čerstvosti a nutričnej hodnote jedla. (3)

Pri výbere krabičkovej diéty dbajte na to, aké suroviny výrobca používa.

Uprednostnite krabičkovú diétu, pri ktorej poznáte pôvod surovín

Domáca krabičková diéta

Možnú nevýhodu krabičkových diét vnímam v nedostatočnej dostupnostimenších mestách a na dedinách. Väčšina firiem sa zameriava na veľké mestá, ako Bratislava, Košice, Nitra či Trenčín. V prípade, že aj vy patríte do skupiny ľudí žijúcich v oblastiach, kde nie je k dispozícii žiadna takáto firma, nebuďte smutný. S trochou snaživosti a času si zvládnete pripraviť krabičkovú diétu aj svojpomocne. Ušetríte peniaze a zároveň budete mať istotu, že jedlá, ktoré si pripravujete sú skutočne čerstvé a z kvalitných surovín.

TIP: Skvelou pomôckou pre vás môže byť kniha Aleny Doležalovej „Domácí krabičková dieta“, ktorá obsahuje nielen množstvo receptov, ale i jedálniček na 70 dní domácej krabičkovej diéty a praktické tipy, ako ušetriť čas pri príprave jedál.

Krabičkové diéty s pozitívnymi ohlasmi

Vybrať si spomedzi jednotlivých firiem ponúkajúcich diétu v krabičke je celkom náročné. Kým jedna vás zaujme lákavým jedálničkom, u inej zas oceníte širokú ponuku stravovacích programov a primerané ceny. Jedným z rozhodujúcich kritérií, ktoré vám o vybranej diéte môžu čo-to našepkať sú recenzie zákazníkov.

Pohodlná diéta

Veľa pozitívnych skúseností sa spája so stravovacími programami, ktoré ponúka Pohodlná diéta. Vrátane priaznivých cien užívatelia oceňujú aj rôznorodosť programov pre diabetikov, vegetariánov, alebo aktívnych športovcov.

 „Čaukoo  Ja som vyskúšala veľa firiem s krabičkovou diétou a zostala som pri www.pohodlna-dieta.sk . Dokonca veľa mojich známych sa stravuje cez nich a nevedia si vynachváliť. Kvalita jedla, cena, výsledky, prístup, servis. Po vyskúšaní od viacero firiem môžem povedať, že sú na trhu číslo 1. Určite nebudem meniť. Len niektorým nebude vyhovovať, že robia rozvoz v Bratislave-okolie a Záhorie. Rozvoz majú zadarmo. Iné firmy si účtujú cenu za rozvoz.“

Zdroj: Rodericka, modrykonik.sk/forum

Fitness Food Menu

Na diskusných fórach bolo často skloňované aj Fitness Food Menu, ktoré funguje na princípe krabičkovej diéty. Spoločnosť má pobočky vo všetkých krajoch v rámci Slovenskej republiky. V porovnaní s konkurenciou však za slabšiu stránku považujem absenciu stravovacích programov pre celiatikov a ľudí s intoleranciou na laktózu.

 „Ja mám 3-mesačné skúsenosti s firmou Fitness food menu. Mala som celodenné menu (5 jedál). Veľmi mi chutilo, najmä výborné chlebíky, zdravé koláčiky ovocné, zeleninové, müsli. Jedlá boli pestré. Musím spomenúť, že milšieho a ústretovejšieho kuriéra som ešte nestretla.“

Zdroj: Veronikavargova, modrykonik.sk/forum

Vitabox

Krabičková diéta Vitabox si získala priazeň mnohých známych tvári, ako napríklad herečky Dominiky Žiaranovej, fitness trénerky Lucie Mokráňovej a ďalších. Užívateľom ponúka na výber nielen redukčné celodenné programy, ale i samostatné obedové menu, prípadne poldenné programy.

 „Ja Vitabox objednávam asi rok. Po pôrode som mala skoro 30 kg plus. Teraz som na váhe z veku keď som mala 22. Mám 2 deti. Vyhovuje mi že nemusím variť. Asi 4 mesiace som si dávala celodennú stravu. Teraz už len poldenne. Samozrejme sviatky, dovolenky a keď má starší syn voľno v škole vtedy vynechám. Samozrejme si jedlo dochucujem koreninami, občas parmezánom. Inak fajn. Ja doporučujem. A necvičím. Nechce sa mi a nemám čas pri práci a 2 deťoch.“

Zdroj: Martinka13, modrykonik.sk/forum

Zdravé stravovanie

Jedálniček zostavený odborníčkou na výživu a zverejnený na dva týždne vopred je jednou z výhod krabičkovej diéty Zdravé stravovanie. Vrátane neho nemožno opomenúť ani ponuku stravovacích programov, v ktorej si prídu na svoje nielen športovci, vegáni a vegetariáni, ale osloví i čerstvé mamičky na materskej dovolenke či ľudí s cieľom schudnúť.

„Skutočne chutné pokrmy. Zaujímavé kombinácie. Začínam tretí týždeň a som spokojná. Program pre zdravie.“

Zdroj: Tereza P.,facebook.com/Zdravestravovani

Easydiet

Na rozdiel od iných diét, krabičková diéta Easydiet vás nenechá hladných ani cez víkend, kedy taktiež funguje rozvoz jedál. Samotný jedálniček zostavujú zvučné mená kuchárskej scény ako napríklad Jaroslav Ertl – jeden z porotcov MasterChef.  Jednotlivé jedlá sú čerstvé, pripravované z domácich surovín od miestnych farmárov.

„Určite odporúčam. Jedlá sú dochutené, kvalitné a rozmanité, vôbec sa neopakujú. Po dvoch týždňoch som schudla 2 kg a cítim sa vitálnejšie. Každý deň sa teším, čo si nájdem v krabičke :) Pán kuriér veľmi milý. Ďakujem pekne :)“

Zdroj: Veronika B., facebook.com/easydiet

DietaFit

Bohatými skúsenosťami zo sveta gastronómie, ale i výrobou vlastných surovín sa môže pochváliť krabičková diéta DietaFit. Ak by ste boli zvedaví, aké jedlá zasýtia váš hlad, nakuknite na oficiálnu stránku, kde je jedálniček na dva týždne dopredu, osobitne pre každý typ menu.

„1 týždeň krabičkovej diéty DietaFit je za mnou a ja mám o 2,5kg menej. Paráda.“

Zdroj: Dominika, instagram.com/krabickovadietafit

Často kladené otázky

Určite ste zvedaví v akých cenových reláciách sa krabičkové diéty pohybujú a aké jedlá naplnia vaše prázdne bruško. Na tieto, ale aj ďalšie zvedavé otázky vám odpoviem  v nasledujúcich riadkoch.

Ako to celé funguje?

Celý postup od výberu správneho stravovacieho programu, až po objednanie a jeho dovoz je úplne jednoduchý. Na stránke spoločnosti zaoberajúcej sa prípravou a distribúciou krabičkovej diéty si vyhľadáte príslušný program podľa vašich požiadaviek. Tie sa navzájom odlišujú energetickou hodnotou, počtom jedál a obsahom surovín (bezlaktózové, pre celiatikov, diabetikov či vegetariánov).  Následne si daný program objednáte, zvolíte začiatok, koniec diéty a vyplníte kontaktné údaje spolu s adresou, kam chcete jedlo doviesť. Na oficiálnej stránke si máte možnosť vopred pozrieť jedálniček na nasledujúce týždne, pričom jedlo vozí kuriér spravidla deň dopredu, v závislosti od konkrétnej diéty.

Aké sú ceny krabičkových diét?

Presná cena sa odvíja od samotnej spoločnosti, typu stravovacieho programu a tiež počtu jedál. Podľa môjho prieskumu, v čase písania tohto článku, vás klasický týždenný redukčný program s 5 jedlami za deň bude stáť približne 55 € až 65 €.

Ako bude vyzerať jedálniček?

Ako som už v článku načrtla, krabičková diéta znamená pestrú, nutrične vyváženú stravu. Váš jedálniček teda nebude monotónny, práve naopak, ochutnáte špecifické jedlá a kombinácie, s ktorými ste sa možno ešte nestretli. Pre lepšiu predstavu som pre vás  poskladala jedálniček z rôznych krabičkových diét na jeden celý deň.

Raňajky:

Nátierka z červenej repy s celozrnným chlebíkom a zeleninou.

Desiata:

Tvaroh s višňami a celozrnnými sušienkami.

Obed:

Morčací steak s kapustou a zemiakovou knedľou.

Olovrant:

Olivový cottage syr a celozrnné tyčinky

Večera:

Kurací šalát s avokádom a opečeným toastom.

Je potrebné doplniť krabičkovú diétu pohybovou aktivitou?

Pohybová aktivita nie je pri krabičkovej diéte podmienkou, avšak rozhodne nebude na škodu. Krátka prechádzka v prírode, prípadne ráno do práce, nielenže zrýchli metabolizmus, ba čo viac, pobyt na čerstvom vzduchu ulahodí aj vašej psychike. Taktiež si zlepšíte fyzickú kondíciu a postupne vyformujete postavu.

Pomôcka plná tipov na účinný individuálny tréning, zahŕňajúca konkrétne cviky a rady od skutočných profesionálov z tohto odboru, je knižka Začni cvičiť s POHYBom, zvlášť pre ženy a mužov. Zakúpiť si ju môžete na oficiálnej stránke krabičkovej diéty EASYDIET.

Záver

Každá diéta má svoje výhody a nevýhody. To isté platí aj pre krabičkovú diétu. Tá vám síce ušetrí čas, ale vašu peňaženku rozhodne šetriť nebude. Aký máte názor na ceny a kvalitu krabičkových diét vy? Máte s nejakou pozitívnu skúsenosť, alebo si skôr myslíte, že sú len marketingovým ťahom?

Zdroje:

(1) The “Box” Diet Review | Try it or Not? Dostupné na:  https://bodymedia.com/the-box-diet-review-try-it-or-not/

(2) ŠMÍDOVÁ S. Krabičková diéta. Dostupné na: https://is.muni.cz/th/apxpj/BP-Krabickova_dieta.pdf

(3) KUNOVÁ, V. Výživa při redukčních dietách. Dostupné na: http://www.vyzivaspol.cz/wp-content/uploads/2016/06/SPV_seminar_diety_02.pdf

5/5 - (2 votes)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra