LIPOSUKCIA. Aké sú skúsenosti užívateľov? - Výživovo.sk

Liposukcia. Všetky dôležité informácie v jednom článku (typy, ceny, skúsenosti užívateľov a možné riziká)

Liposukcia. Aké sú jej výhody a naopak možné úskalia?

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Na to, aby diéta priniesla svoje ovocie je potrebná určitá dávka sebazaprenia a trpezlivosti. Pri žiadnej diéte neschudnete zo dňa na deň. A ak to sľubuje, vedzte, že ide iba o marketingový ťah, pri ktorom vám ubudne akurát tak z vašej peňaženky. Na druhej strane zas treba poznamenať, že ak ste ochotní nejaký čas vytrvať a dodržiavať stanovené pravidlá, mnohé z diétnych programov vám skutočne pomôžu schudnúť. Ako však už z nadpisu tušíte, tento článok nebude o žiadnej diéte, ale o liposukcii – ďalšej z metód, ktorá sľubuje úbytok kilogramov. Okrem základných informácií sa tiež dozviete či je naozaj taká účinná a aké riziká so sebou liposukcia prináša.

Čo je liposukcia?

Aj napriek tomu, že nejde o najlacnejší zákrok, záujem o liposukciu stále rastie. V posledných rokoch patrí k najžiadanejším zákrokom, ktoré sa vykonávajú v rámci estetickej chirurgie. Realizuje sa za pomoci špeciálnej kanyly, pričom dochádza k odsávaniu tukového tkaniva z vybraných častí ľudského tela. Hneď na úvod musím zdôrazniť, že liposukcia vás nezbaví nadmernej telesnej hmotnosti či obezity, keďže nejde o chudnutie v pravom slova zmysle. Áno, pri liposukcii dochádza k zníženiu určitého podielu tukového tkaniva, avšak nie veľkého množstva. Liposukcia slúži predovšetkým k zmene tvaru postavy a zlepšeniu telesných kontúr. S tým samozrejme súvisí aj zvýšenie sebavedomia a sebadôvery. (4)

VEDELI STE, ŽE: Za rok sa vykoná približne 500 000 liposukcií. (3)
označenie tela

Vyznačenie konkrétnej časti tela pred liposukciou

Typy liposukcie

Ako som už napísala, pri liposukcii sa do podkožnej oblasti zavedie kanyla, ktorá odvádza odsatý tuk do zbernej nádoby. To, akým spôsobom prebieha samotné rozrušenie tukových buniek závisí od typu liposukcie.

Tumescenčná

Zaraďuje sa k najbežnejším technikám liposukcie. Prebieha v lokálnej anestézii, teda pacient je počas zákroku pri vedomí. Lekár najskôr vstrekne pod kožu pacienta sterilný roztok s cieľom rozrušiť  štruktúru tukových buniek. Tie sa následne odsajú za pomoci kanyly napojenej na vibračný prístroj. Touto technikou je však možné počas jedného sedenia odsať tuk len z jednej problémovej partie, keďže väčšie množstvo roztoku obsahujúceho anestetiku môže mať na organizmus toxický účinok. (3)

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Ultrazvuková

Vyznačuje sa vysokou presnosťou, pričom vďaka ultrazvukovým vlnám dochádza k rozrušeniu stien tukových buniek bez toho, aby sa narušili iné podkožné štruktúry. Po samotnom zákroku na koži nevznikajú žiadne povrchové nerovnosti a ak všetko prebehne bez komplikácií, samotná rekonvalescencia trvá iba niekoľko dní. (3)

Laserová

Moderná technika, ktorá využíva silu laserových lúčov na odstránenie určitého množstva tukových buniek z problematických partií. Kanyla disponuje zabudovaným laserom slúžiacim na rozpustenie tukových buniek. Celý zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii a po zákroku musí pacient ešte niekoľko týždňov nosiť špeciálny elastický návlek. Pri laserovej liposukcii nedochádza iba k odstráneniu tukového tkaniva, ale i vypnutiu pokožky, ktorá sa zároveň stáva viac elastická, čo je jeden z hlavných benefitov tejto techniky. (2)

vykonávanie laserovej liposukcie

Pri laserovej liposukcii dochádza k vypnutiu pokožky

Rádiofrekvenčná

Patrí k neinvazívnym metódam liposukcie, aktuálne je považovaná za najlepší spôsob remodelácie tela. V dôsledku účinku tepla dochádza k rozpusteniu tukových buniek, kontrakcii kolagénu a tiež tvorbe nových kolagénových vlákien. Koža v danej oblasti bude po tomto zákroku vypnutá a získa želaný tvar. Počas samotného zákroku necíti pacient žiadnu bolesť, iba príjemné teplo, aj napriek tomu, že mu nie je podaná žiadna anestéza. Navyše, koža je nenarušená, teda nemá jazvy a nie je potrebná žiadna rekonvalescencia. Pacient po zákroku ide rovno domov a môže sa zapojiť do bežných činností. (2)

Aké riziká so sebou prináša?

Ako vás určite aj samotný lekár upozorní, liposukcia vrátane pozitívnych zmien týkajúcich sa tvaru vášho tela, môže spôsobiť aj zdravotné komplikácie. Toto sú najčastejšie riziká, ktoré hrozia:

 • dočasné, alebo trvalé oslabenie citlivosti v miestach realizácie liposukcie
 • kožná infekcia
 • hromadiaca sa tekutina pod kožou vo forme tzv. vrecúšok
 • popáleniny od nástrojov
 • alergická reakcia na anestéziu
 • krvné, alebo tukové zrazeniny
 • opuch a komplikácie súvisiace s hojením rany
 • zvlnená, prípadne ovisnutá pokožka v dôsledku nerovnomerného odsatia tuku
 • zmeny farby pokožky, strata jej elasticity a škvrny na pokožke
nástroje na liposukciu

Odsatie tuku prebieha za pomoci špeciálnej kanyly

Doba rekonvalescencie po zákroku

To, aký čas sa budete po zákroku zotavovať závisí tak od použitej techniky, ako i reakcie vášho organizmu. Bezprostredne po zákroku môžete mať dané miesto bolestivé a mierne opuchnuté. Vzhľadom na to sa odporúča minimálne 4 týždne nosiť elastické kompresné návleky, ktoré pomáhajú k správnemu priľnutiu kože. Po niekoľkých týždňoch by mala citlivosť aj opuch postupne ustupovať, čo sa odrazí aj na samotnom objeme danej časti tela. V závislosti od priebehu hojivých procesov sa môžete postupne vracať k bežným aktivitám, vrátane tých pohybových. (4)

TIP: MUDr. Vlastimil Víšek, primár na oddelení plastickej chirurgie v Prahe odporúča liposukciu absolvovať buď v zime, na jar, alebo počas jesenných mesiacov. V letných mesiacoch môže byť nosenie spomínaných kompresných návlekov nepríjemné. (1)

Pre koho nie je liposukcia vhodná?

Liposukciu rozhodne nemôže podstúpiť každý. Lekári ju neodporúčajú hlavne ľuďom, ktorí majú problémy s prietokom krvi, teda užívajú lieky na riedenie krvi. Rovnako by sa jej mali vyhnúť jednotlivci s oslabeným imunitným systémom, cukrovkou a ochoreniami kardiovaskulárnej sústavy. Do skupiny nevhodných kandidátov taktiež patria fajčiari, tehotné ženy, obézni ľudia a tí, ktorí majú slabú, ochabnutú kožu. (5)

Skúsenosti užívateľov

Aj keď momentálne s mojimi telesnými proporciami nemám problém, sama som bola zvedavá, ako liposukcia zmenila život ľuďom, ktorí sa ju rozhodli podstúpiť. Trošku som zostala sklamaná z recenzií, ktoré sa týkali bolestí po zákroku, no na druhej strane, mnohým ľuďom liposukcia zmenila život k lepšiemu. Obzvlášť po psychickej stránke. S peknou postavou prišla aj väčšia sebadôvera a sebavedomie.

skúsenosť užívateľky

Skúsenosť užívateľky s liposukciou

Zdroj: babydoll95, modrykonik.sk/forum

„Ja som aktuálne po liposukcii, tiež som si myslela, že stačí schudnúť, ale veru nie je to tak. Dala som dole 18 kilogramov, ale zostalo mi škaredé brucho aj vnútorné stehná a po konzultácii s viacerými trénermi by sa požadovaný výsledok nemusel dostaviť ani po dvoch rokoch pravidelného cvičenia, keďže ide o partie odkiaľ ide tuk dole najťažšie. Moja mama je po liposukcii 10 rokov a je maximálne spokojná, žiadne škaredé jazvy, žiadne nerovnosti a to už si posledné roky naozaj veľmi pozor na stravu nedáva, ani necvičí.“

Zdroj: wladhka, modrykonik.sk/forum

skúsenosť s liposukciou na diskusnom fóre

Pozitívna skúsenosť na diskusnom fóre

Zdroj: henika32,modrykonik.sk/forum

Výhody a nevýhody

 • pomôže vám zbaviť sa tuku v problémových partiách
 • tukové bunky z danej oblasti odsaje natrvalo
 • niektoré techniky tiež zlepšujú elasticitu pokožky a vyhladzujú ju
 • remodelácia tela za relatívne krátky čas
 • po zákroku zostávajú len minimálne jazvy
 • ide o pomerne finančne náročný zákrok
 • niekoľko dní po zákroku býva spravidla daná oblasť citlivá a bolestivá
 • pri liposukcii hrozia viaceré zdravotné riziká
 • liposukcia nevyrieši nadmernú telesnú hmotnosť či obezitu

Praktické tipy, ktoré vám pomôžu schudnúť

Predtým než vzplaniete nadšením z toho, ako vás liposukcia zbaví prebytočných kilogramov, treba vedieť, že nejde o spôsob chudnutia. Liposukcia určite nenahrádza diétu a jej hlavným cieľom nie je úbytok hmotnosti. Ak teda chcete schudnúť, mám pre vás niekoľko rád, ktoré vám v tom skutočne pomôžu:

Kalorický deficit 

Je základným kameňom úspechu. Na to, aby kilogramy išli dole, musíte byť v kalorickom deficite, teda dlhodobo prijímať menej kalórií ako vaše telo spáli. Viac informácií o kalorickom deficite sa dočítate v článku: „Poradíme vám: Takto dosiahnete a následne si aj udržíte kalorický deficit„.

Ucelený diétny program

Ak neviete, ako začať, prípadne nemáte dostatok informácií o chudnutí a radšej by ste sa riadili podľa presne vypracovaného plánu, v TOMTO článku vám prinášam niekoľko tipov na účinné redukčné diéty.

Pohybová aktivita 

Pohyb prospieva nielen vašej fyzickej kondícií, ale i chudnutiu. Nemusíte hneď bežať maratón, alebo šliapať na bicykli niekoľko hodín. Často stačí 30 minútová prechádza svižným tempom, ktorá taktiež podporí spaľovanie tukov. V prípade, že by vás prechádzky omrzeli, skúste týchto 31 cvikov na chudnutie doma aj vonku.

prechádzka v prírode

Pohybová aktivita podporuje spaľovanie kalórií

Časté otázky

Určite vás zaujíma, koľko liposukcia stojí a s akým úbytkom na váhe môžete počítať. Nebojte sa, nezabudla som ani na tieto informácie. Čítajte pozorne, v tejto časti sa všetko dozviete.

Aká je cena liposukcie?

Liposukcia nie je hradená zo zdravotnej poisťovne, vzhľadom na to si budete musieť zákrok zaplatiť v plnej sume vo vlastnej réžii. Ako už určite tušíte, nebude to lacná záležitosť. Konkrétna cena sa líši v závislosti od kliniky, techniky a tiež regiónu. Kým v Bratislave sa cena liposukcie môže vyšplhať pokojne aj na tisíc eur, v Košiciach sa pohybuje okolo 400 €.

Z akých oblastí je možné odsať prebytočný tuk?

Konkrétna oblasť sa odvíja predovšetkým od pohlavia. Zatiaľ, čo u mužov ide prevažne o liposukciu v oblasti brucha, bokovbedrovej časti, pri ženách je to zadok, vnútorná strana stehien, brucho a boky. K ďalším častiam tela, v rámci ktorých sa môže vykonávať liposukcia patria paže, lýtka, ale i brada. (1)

Aký úbytok hmotnosti možno očakávať?

Tak ako som už uviedla aj v úvodných odstavcoch tohto článku, liposukcia nie je riešením nadmernej telesnej hmotnosti či obezity. Nenahrádza diétu a iné spôsoby chudnutia. Vzhľadom na to, že ide o metódu remodelácie tela, pri ktorej sa odsáva niekoľko litrov tukového tkaniva, úbytok kilogramov nie je veľký. Pohybuje sa v rozmedzí 3 až 5 kilogramov. (1)

Dochádza k strate tukových buniek natrvalo?

Áno, tukové bunky, ktoré boli za pomoci liposukcie odsaté sa už v danej oblasti znova nevytvoria. Na druhej strane však treba poznamenať, že sa môžu začať tvoriť v iných oblastiach, prípadne sa zväčšia tie, ktoré tam zostali. Z tohto dôvodu si udržujte optimálnu telesnú hmotnosť. V opačnom prípade vám hrozí riziko vzniku ďalších telesných disproporcií. (5)

Pár slov na záver

Ak túžite schudnúť a vyzerať dobre, nespoliehajte sa len na liposukciu. Tá by mala nastúpiť až vo chvíli, keď dosiahnete želanú hmotnosť, avšak vaše telo stále nemá také proporcie, aké by ste si želali. Liposukcia vám pomôže s ich remodeláciou, prinavráti vám stratené sebavedomie a radosť zo života. Ja s ňou osobnú skúsenosť zatiaľ nemám, a preto budem rada ak mi napíšete ako ste na tom vy. Chystáte sa ju absolvovať, alebo ste ju už absolvovali? Podeľte sa so mnou a s ostatnými čitateľmi o svoje skúsenosti, nech sú akékoľvek.

Zdroje:

(1)Víšek, V. Nebojme se liposukce. Dostupné na: https://www.plasticka-chirurgie.us/wp-content/uploads/2011/09/dovolena.pdf

(2) Gabková, G. Rádiofrekvenční liposukce. Bakalárska práca, Zlín, 2015. Dostupné na: https://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/33641/gabkov%C3%A1_2015_dp.pdf?sequence=1&isAllowed=y

(3) Kos, L. Aktuální trendy v procesu snižování hmotnosti u obézních klientu. Bakalárska práca, Brno, 2015.

(4) Liposuction. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/liposuction/about/pac-20384586

(5) Liposuction: What You Should Know. Dostupné na: https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedure-liposuction

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra