Diéta na chudnutie - návod, ako ju správne vybrať - Výživovo.sk

Diéta na chudnutie. Praktický návod, ako si vybrať tú správnu

Diéta na chudnutie - rady, ako vybrať tú správnu

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

V súčasnosti nie je o diéty núdza. Výrobcovia sa predbiehajú v ponuke diétnych programov, ktoré často vedia prispôsobiť priamo podľa vašich potrieb a cieľov. Ako však spoznáte, že daná diéta na chudnutie je pre vás tá najlepšia? Buď budete skúšať, skúšať a skúšať, až pokiaľ dosiahnete želaný výsledok, alebo si prečítate tento článok. Nasledujúce riadky môžu byť pre vás stručným návodom, podľa ktorého by ste sa mali riadiť pri výbere vhodnej diéty na chudnutie. Vychádzala som tak zo svojej vlastnej skúsenosti, ako i odporúčaní odborníkov. 

Kalorický deficit

Na to, aby diéta na chudnutie priniesla svoje ovocie v podobe vysnívaného úbytku kilogramov, je potrebné dodržať jedno základné pravidlo: kalorický príjem má byť vždy nižší ako je energetický výdaj. Jednoducho napísane, musíte byť v kalorickom deficite. V praxi to znamená, že by ste mali jesť iba také jedlá, ktoré aj dokážete spáliť. Či už bazálnym metabolizmom alebo pohybovou aktivitou. Ak budete dlhodobo prijímať viac kalórií než spálite, žiadna diéta, tabletky na chudnutie alebo detoxikačné doplnky vám nepomôžu. Nezabúdajte na to. (4)

Ako vybrať diétu na chudnutie, ktorá je pre vás vhodná?

Pri samotnom výbere diéty na chudnutie berte do úvahy viacero aspektov. Od samotných chuťových preferencií, až po vaše časové či finančné možnosti. Zatiaľ čo niektoré diéty sa skladajú zo špecifického jedálnička a vyžadujú si kúpu kompletného diétneho balíčka potravín za niekoľko desiatok eur, pri iných si nemusíte nič dokupovať a postačia vám úplne bežné suroviny zo supermarketov, prípadne vlastnej záhradky.

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Stanovte si cieľ

Ešte predtým ako sa s nadšením pustíte do študovania diétnych programov, porozmýšľajte, akú hmotnosť chcete dosiahnuť. S chudnutím začínajte postupne a pomaličky. Ak si hneď na úvod stanovíte vysoké ciele, ktoré následne nedosiahnete bude to pre vás demotivujúce. Dôležité je, aby ste neboli v strese a mali motiváciu pokračovať ďalej. Začnite teda s menším cieľom, pričom pamätajte, že váš cieľ musí byť reálny. Všetky vaše menšie pokroky sú schodíkmi k dosiahnutiu toho najvyššieho vytúženého cieľa. (1)

VEDELI STE, ŽE: Lekármi odporúčaný úbytok hmotnosti sa pohybuje v rozmedzí 1 až 2 kilogramov za týždeň.

Ubezpečte sa, že diéta na chudnutie je udržateľná

Dosiahnutie želanej hmotnosti síce poteší, no treba myslieť aj do budúcnosti. Z tohto dôvodu nezabúdajte ani na udržateľnosť diéty. Niektoré diéty síce sľubujú rýchly a viditeľný úbytok hmotnosti, avšak stanovený jedálniček nie je možné z fyziologického hľadiska držať dlhodobo. Po skončení diéty je tak veľká pravdepodobnosť, že sa vrátite k starým návykom a opätovne priberiete. Ak sa nechcete motať v tomto začarovanom kruhu, zvoľte si diétu, pri ktorej budete vedieť, že ju zvládnete dodržiavať dlhodobo. Jedálniček spolu s povolenými potravinami preto musí vyhovovať vašim preferenciám. (2)

Podľa akých kritérií zistíte, že je diéta bezpečná a udržateľná? 

  • jedálniček je pestrý, zložený z rôznych potravín,
  • výsledky sú potvrdené relevantnými vedeckými štúdiami, 
  • kladie do popredia dodržiavanie pitného režimu,
  • podporuje postupné chudnutie,
  • berie do úvahy kalorickú hodnotu jedál,
  • súčasťou jedálnička sú jedlá bohaté na vlákninu, ktoré vás zasýtia,
  • diéta zahŕňa aj pohybovú aktivitu. (3)

Berte do úvahy svoj zdravotný stav 

Kým niektoré diéty nie sú vhodné pre ľudí s cukrovkou, iné zas môžu uškodiť jednotlivcom s kardiovaskulárnymi, prípadne tráviacimi poruchami. Predtým, ako sa s nadšením pustíte do chudnutia, starostlivo zvážte svoj zdravotný stav a konzultujte ho so svojim lekárom. Ten vie najlepšie posúdiť či je daná diéta pre vás bezpečná, alebo naopak vám môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Predsa len, zmena stravovacích návykov ovplyvňuje aj účinok niektorých liekov. (2)

konzultácia s lekárom

vybranú diétu konzultujte so svojim lekárom

Zistite, či diéta zahŕňa aj špeciálne doplnky 

Niektoré diéty ponúkajú v rámci svojich programov ucelené diétne balíčky zložené z rôznych výživových doplnkov a potravín, ktoré si treba dokúpiť k diétnemu plánu. V niektorých prípadoch ide o skutočne chutné nízkosacharidové dobroty. Navyše, spravidla sú jednoduché a rýchle na prípravu, takže vďaka nim dokážete ušetriť množstvo času v kuchyni. Nie sú však zadarmo. Treba počítať s ďalšími nákladmi. Ak nemáte peniažky nazvyš, nebojte sa. Na trhu sú aj diéty, pri ktorých si nemusíte nič špeciálne dokupovať. Jedálniček je pestrý a nutrične vyvážený, vyskladaný z bežne dostupných potravín. (3)

UPOZORNENIE: Mnohé detoxikačné doplnky stravy, prípadne tabletky na chudnutie sú často len marketingovým ťahom. Nedajte sa nachytať a buďte aj v tomto smere ostražití. Čítajte recenzie užívateľov, hodnotenia, zloženie a tiež pôvod daného doplnku stravy.

Overte si mieru flexibility diétneho plánu

Nie každá diéta na chudnutie zahŕňa presne stanovený plán a jedálniček na niekoľko týždňov vopred. Užívateľovi dáva väčšiu voľnosť a flexibilitu, tak čo sa týka výberu potravín, ako i gramáží a kalorických hodnôt. Kým niektorí užívatelia s tým nemajú žiadny problém, práve naopak, úplne im to takto vyhovuje, nedá sa to tak povedať o všetkých. Voľnosť si zároveň vyžaduje aj väčšiu sebadisciplínu. V prípade, že máte v tomto smere ešte nejaké rezervy, snažte sa vyberať diétu, ktorá má jasne stanovené pravidlá, vypracovaný diétny plán a jedálniček. Budete tak presne vedieť, aké potraviny si môžete dovoliť konzumovať a v akom množstve. (3)

diétny plán

Ak začínate s chudnutím, odporúčame zvoliť diétu s presne stanoveným diétnym plánom a jedálničkom

TIP: Diétu s presne stanoveným jedálničkom odporúčam hlavne ak ste nováčik a po prvýkrát sa snažíte schudnúť. Nemusíte tak vážiť každú potravinu, počítať kalorickú hodnotu jedál či podrobne lúštiť zloženie potravín v obchode.

Podrobne si pozrite jedálniček 

Každý z nás má nejaké obľúbené jedlá, ktorými si raz za čas zlepší deň. Ako som však už vyššie naznačila, nie všetky diéty disponujú flexibilným diétnym plánom. V prípade teda, že rozmýšľate o diéte, ktorá je vo voľbe potravín prísnejšia, ubezpečte sa, že si občas môžete dopriať aj to čo vám najviac chutí. Ak tam tieto jedlá nie sú, zvládnete to aj bez nich? Dajú sa nahradiť nejakou inou, podstatne zdravšou alternatívou? Napríklad zemiakové lupienky skvelo zastúpia proteínové chipsy a chuť na čokoládu zas viete zahnať chutnou proteinellou alebo niektorým z low carb dezertov. (3)

Diéta na chudnutie nemá viesť k pocitom frustrácie a hladu. Jej cieľom je postupná zmena nesprávnych stravovacích návykov, vďaka ktorej nielenže dosiahnete želanú hmotnosť, ale si ju aj bez problémov udržíte.

Presvedčte sa, že diéta na chudnutie zodpovedá vášmu životnému štýlu

Počítajte s tým, že súčasťou mnohých diét je aj pravidelná pohybová aktivita. Pri sedavom zamestnaní pohyb rozhodne padne vhod a pomôže k spaľovaniu tukov, avšak uistite sa, že ho naozaj zvládnete. Pravidelný dvojhodinový tréning v posilňovni či intenzívny beh niekoľkokrát do týždňa dá zabrať nielen fyzicky, ale i časovo. Ak vám teda nie je šport zrovna najbližší alebo ste zaneprázdnení, vyberajte diétu s ľahšou pohybovou aktivitou v trvaní niekoľkých minút, napríklad prechádzkou. 

V súvislosti s vašim životným štýlom nezabudnite vrátane pohybovej aktivity ani na finančnú stránku diéty. Obsahuje jedálniček potraviny a jedlá, ktoré si môžete dovoliť? Aspoň približne si vypočítajte, koľko vás bude stáť týždenný nákup. Získate tak lepšiu predstavu o tom, koľko € si máte každý mesiac vyčleniť na stravu. Nezabúdajte, že chudnutie je dlhodobý proces, teda nejde o jednorázové náklady. (3)

Tipy na online kvízy, ktoré vám pomôžu s výberom diéty na chudnutie 

Ako ste si mohli prečítať, vhodná diéta na chudnutie sa nevyberá vôbec ľahko. Vrátane vyššie spomínaných rád sú veľmi dobrou pomôckou aj online kvízy. Tie vám na základe získaných odpovedí navrhnú nielen to, koľko by ste mali schudnúť, ale i aký spôsob diétneho stravovania je pre vás ten najvhodnejší. Ja som si takýchto kvízov vyskúšala urobiť hneď  niekoľko. Prinášam vám výber, z môjho pohľadu, tých najdôveryhodnejších.

UPOZORNENIE: Ide o kvízy v anglickom jazyku, teda na ich vykonanie je potrebná aspoň základná znalosť anglického jazyka, prípadne pomoc prekladača :)

Kvíz č. 1 Aká diéta je pre mňa tá správna?

Vytvoreniu tohto kvízu predchádzalo testovanie stravovacích návykov 75 ľudí. Na základe získaných výsledkov ich odborníci rozdelili do 3 základných skupín, pričom každej zo skupín pridelili inú diétu. Hneď na úvod sa podľa vyplnených parametrov dozviete svoje BMI. Po ňom nasleduje séria otázok týkajúca sa vašich pocitov v súvislosti s jedlom. Podľa vašich odpovedí budete zaradení do skupiny alebo viacerých skupín a tiež získate odporúčanie konkrétnej diéty pre vás. 

ONLINE KVÍZ

výsledok kvízu

môj výsledok kvízu

Kvíz č. 2 Aká diéta je pre mňa najlepšia?

V tomto kvíze na vás čaká 10 otázok týkajúcich sa nielen vašich skúsenosti s diétami, ale i chuťových preferencií a vzťahu k jedlu. Celý kvíz urobíte do pár minút. Bezprostredne po odoslaní všetkých odpovedí sa vám ukáže výsledok, teda tip na diétu, ktorá je pre vás najvhodnejšia aj s krátkym odporúčaním. 

ONLINE KVÍZ

jedna z otázok v kvíze

príklad jednej z otázok

Kvíz č. 3 Ktorá diéta vám najviac vyhovuje?

Krátky test pozostávajúci z piatich otázok, týkajúcich sa predovšetkým vášho redukčného cieľa, životného štýlu a potravinových preferencií. Výsledok opäť zahŕňa jednu konkrétnu diétu, ktorá by mala byť pre vás najvhodnejšia. 

ONLINE KVÍZ

výsledok krátkeho kvízu

výsledok po skončení kvízu

Malá rada na záver

Každá diéta na chudnutie je špecifická, má svoje výhody, ale i nevýhody. Dobrým zdrojom informácií o konkrétnej diéte sú príspevky užívateľov na rôznych diskusných fórach, kde sa dozviete aj informácie, ktoré na oficiálnej stránke často neuvidíte. Samozrejme, aj v tomto smere však treba byť opatrný, nie každá recenzia musí byť pravdivá a teda je potrebné ich selektovať. V prípade, že aj vy máte s niektorou diétou na chudnutie pozitívnu alebo naopak negatívnu skúsenosť, napíšte nám o nej prosím do komentára pod článok a pomôžte tak aj ostatným užívateľom v rozhodovaní.

Zdroje: 

(1) PICHLEROVÁ, D. Hubnutí krok za krokem. Dostupné na: https://www.tloustneme.cz/tloustneme-brozura.pdf

(2) Weight loss: Choosing a diet that’s right for you. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/weight-loss/art-20048466

(3) 10 Tips for Finding the Best Diet That Works for You. Dostupné na: https://www.webmd.com/diet/features/ten-tips-for-finding-the-best-diet-that-works-for-you

(4) Best Diet Plan for Weight Loss & Diet Chart. Dostupné na: https://www.healthifyme.com/blog/best-indian-diet-plan-weight-loss

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra