Diéta podľa krvnej skupiny. Funguje? - Výživovo.sk

Diéta podľa krvnej skupiny. Zoznam dovolených a zakázaných potravín + skúsenosti užívateľov

Diéta podľa krvnej skupiny - skúsenosti, zakázané a dovolené potraviny

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Verte či nie, krvná skupina je dôležitá nielen pri transfúzii krvi, ale svoj význam má tiež pri chudnutí. Aspoň podľa teórie, ktorú predstavil lekár Peter D’Adamo. Tak, ako na každú diétu, aj na diétu podľa krvnej skupiny však existujú rôzne názory. Tento spôsob chudnutia má svojich zástancov, ktorí naň nedajú dopustiť, ale i odporcov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavím, čím je diéta podľa krvnej skupiny špecifická, aké sú jej výhody, nevýhody a skúsenosti užívateľov.

Ako funguje diéta podľa krvnej skupiny?

Americký lekár Peter D’Adamo spolu so synom prišli s myšlienkou diéty podľa krvnej skupiny ako prvý v 80. rokoch 20. storočia. Vzhľadom na to sa právom považujú za jej zakladateľov. Podľa Dr. Adama, keď sa krv dostáva do kontaktu s určitými druhmi potravín, dochádza ku špecifickým chemickým reakciám, ktoré do určitej miery súvisia práve s naším genetickým základom. Potraviny, aké ľudia s určitou krvnou skupinou strávia bez problémov, sú pre iných s rozdielnou krvnou skupinou problémom. (1)

Z pohľadu Dr. Adama sú hlavnou príčinou odlišných reakcií na potraviny tzv. lektíny, teda špecifické bielkoviny, ktoré môžu byť rastlinného alebo živočíšneho pôvodu.  Zatiaľ čo pre niektorú krvnú skupinu nie sú nijako škodlivé, pre inú pôsobia podobne ako baktérie. V ľudskom organizme sa začnú zhlukovať a už potom zostáva len na našom imunitnom systéme, ako si s nimi poradí. Väčšina sa z tela vylúči, avšak niektoré sa predsa dostanú do krvi, pričom môžu vyvolať potravinovú alergiu. Vzhľadom na to, diéta podľa krvnej skupiny pozostáva z konzumácie potravín, ktorých obsah látok je v zhode s krvnou skupinou jednotlivca. (1)

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Čo na ňu hovorí veda?

Základom teórie Dr. Adama je skôr viera v evolúciu než štatisticky či vedecky podložené fakty. Hoci niekoľko vedeckých výskumov súvisiacich s problematikou krvných skupín som predsa našla. Netýkajú sa priamo diéty podľa krvných skupín vo vzťahu k chudnutiu, ale jednotlivých ochorení súvisiacich s krvnými skupinami. Keďže diéta podľa krvnej skupiny má primárne pomôcť zlepšiť zdravotný stav, ich výsledky tak súvisia s touto problematikou. (3)

Podľa výsledkov výskumnej štúdie kolektívu vedcov Nanjing Medical University v Číne, jednotlivci s krvnou skupinou A a AB sú podstatne viac náchylnejší na rakovinu žalúdka ako jedinci s inou krvnou skupinou. Iná štúdia uverejnená v odbornom periodiku Blood Transfus  zas upozorňuje na trojnásobne väčšie riziko rozvinutia psychiatrického ochorenia u osôb s krvnou skupinou AB. (3)

UPOZORNENIE: V súčasnosti nie sú k dispozícii takmer žiadne relevantné štúdie, ktoré sa týkajú diéty podľa krvnej skupiny. Z tohto hľadiska tak rozhodne stojí za zváženie.

Krvné skupiny a odporúčané potraviny

Krvná skupina je podľa teórie Dr. Adama silný genetický znak, ktorý nás sprevádza od začiatku vývoja ľudstva. Princípom je predpoklad, že každá krvná skupina sa vyvinula v určitom období vývoja ľudstva ako reakcia na zmenené stravovacie podmienky. Najstaršia krvná skupina je O, ďalej nasleduje A, B a AB.

Diéta pre krvnú skupinu O

Táto krvná skupina sa považuje za skupinu našich predkov, ktorí sa živili prevažne tým, čo sa im podarilo uloviť a nazbierať v prírode. Ich jedálniček tak pozostával z mäsa, ovocia a zeleniny. Ľudia s krvnou skupinou O sa vyznačujú pomalším metabolizmom a tiež zvýšeným rizikom vzniku porúch štítnej žľazy. Z tohto dôvodu by mali mať v jedálničku morské ryby, ktoré vďaka obsahu jódu regulujú funkciu štítnej žľazy. To, čo sa ľuďom s touto skupinou neodporúča konzumovať sú mliečne výrobky, na ktoré nemajú prispôsobené trávenie. Nedostatok vápnika sa tak odporúča doplniť konzumáciou vitamínov. Rovnako by sa mali vyhýbať strukovinám a potravinám s obsahom lepku. (1)

Ľudia s krvnou skupinou O by mali jesť predovšetkým mäso

Mäso je vhodné pre ľudí s krvnou skupinou O

DOVOLENÉ POTRAVINYZAKÁZANÉ POTRAVINY
hovädzie, jahňacie, teľacie, kuracie a králičie mäso, zverina, ryby a iné morské plody, sójový syr, kozí syr, maslo, sójové mlieko, olivový, repkový, sezamový olej, vlašské orechy, tekvicové semienka, mandle, lieskové, pekanové a píniové oriešky, fazuľové struky, sójové bôby, hrach, chlieb z naklíčených zŕn, bezlepkový a 100% žitný chlieb, chlieb zo sójovej alebo špaldovej múky, pohánka, ryžová múka, listová zelenina, špenát, kel, brokolica, cesnak, cibuľa, tekvica, paradajky, sladké zemiaky, šalotka, paprika, zeler, kôpor, hrach, reďkovka, mrkva, slivky, figy, bobuľové ovocie, zázvor, ananás, mäta, petržlenová vňať, kurkuma, zelený čaj, minerálna voda. (2)mliečne výrobky (hermelín, kefírové mlieko, všetky druhy jogurtov, čedar, parmezán, plnotučné mlieko, cottage, krémové syry, kozie mlieko, ementál) , vajce, výrobky zo pšenice, kukurice, fazuľa, šošovica, kapusta, karfiol,  bravčové mäso, slanina, hus, šunka, údený losos, chobotnica, kaviár, marinovaný sleď, pistácie, kešu oriešky, arašidy, mak, pšeničné bagety, kukuričné pečivo, chlieb z naklíčenej pšenice, viaczrnný chlieb, kuskus, bulgur, avokádo, olivy, kukurica, zemiaky, karfiol, banány, jahody, pomaranče, mandarínky, škorica, vanilka, jablčný ocot, kofeín, sladené nápoje, alkohol. (2)
TIP: Jednotlivcom s krvnou skupinou O sa odporúča intenzívna fyzická aktivita: aerobik, bojové športy či beh. (7)

Diéta pre krvnú skupinu A

Vyvinula sa hneď po krvnej skupine O.  Ľudia s krvnou skupinou A spočiatku jedli to, čo si dopestovali, teda obilniny, strukoviny a zeleninu. Z historického hľadiska ju teda môžeme označiť za vegetariánsku, alebo poľnohospodársku krvnú skupinu. Majú veľmi citlivý tráviaci systém a chýbajú im žalúdočné enzýmy určené na trávenie živočíšnych bielkovín. Z tohto dôvodu sa musia vyhýbať konzumácii mäsa. Výborným zdrojom bielkovín sú strukoviny, ktoré majú ľudia s touto skupinou dovolené. Rovnako ako i orechy, semená, vybrané druhy ovocia a zeleniny. (5)

Ľudia s krvnou skupinou A by mali konzumovať veľa obilnín, zeleniny a strukovín

Zelenina je ideálna voľba pre ľudí s krvnou skupinou A

DOVOLENÉ POTRAVINYZAKÁZANÉ POTRAVINY
kuracie a morčacie mäso, kapor, pstruh, šťuka, treska, losos, tuniak jeseter, sójové výrobky, kozí syr, jogurt s ovocím, mozzarella, kozie mlieko, ricotta, lanový, olivový, repkový olej, fazuľa, šošovica, hrach, bôb, fazuľové struky, chlieb zo sójovej múky, naklíčených zŕn, pšeničná bageta, 100% žitný chlieb, bezlepkový chlieb, žitná, ovsená múka, kuskus, bulgur, cibuľa, brokolica, tekvica, repa, pór, cesnak, mrkva, petržlen, špenát, kapusta, šalát, reďkovka, uhorka, avokádo, karfiol, šalotka, cuketa, čerešne, marhule, brusnice, ananás, citróny, figy, slivky, jablká, melón, broskyne, jahody, maliny, sójová omáčka, zázvor, zelený čaj, káva., červené víno. (2)hovädzie, bravčové, jahňacie a teľacie mäso, hus, králik, divina, sumec, ančovičky, kaviár, chobotnica, sleď, údený losos, slimáky, krémový syr, cottage, maslo, gouda, hermelín, plnotučné mlieko, parmezán, ementál, kukuričný, sezamový olej, červená fazuľa, viaczrnný chlieb, celozrnný pšeničný chlieb, vysoko proteínový chlieb, ryžová múka, pohánka, biela múka, celozrnná pšeničná múka, olivy, batáty, rajčiny, paprika, zemiaky, huby, baklažán, banány, papája, mango, mandarínky, pomaranče, biela a červená paprika, jablčný ocot, kokosový orech, rafinovaný cukor, oleje (okrem olivového), kečup, majonéza, pivo, limonády, minerálky, čierny čaj. (2)
TIP: Pre jednotlivcov s krvnou skupinou A sú vhodné pokojné pohybové aktivity: jóga alebo tai chi. (7)

Diéta pre krvnú skupinu B

Spája sa s obdobím kočovníkov, ktorí sa živili predovšetkým živočíšnymi a mliečnymi produktami. Tie občas doplnili rastlinnou stravou, vďaka čomu bol ich jedálniček dostatočne pestrý. Zo všetkých krvných skupín majú najsilnejšie trávenie a s mierou môžu konzumovať veľké množstvo potravín. Zo zdrojov živočíšnych bielkovín je však potrebné obmedziť konzumáciu kuracieho mäsa. V súvislosti s týmto odporúčaním vzbudzuje diéta podľa krvných skupín u ľudí rôzne pochybnosti, keďže odborníci považujú kuracie mäso za najzdravšie. K ďalším zakázaným potravinám tiež patria semená a obilniny, predovšetkým pšenica, žito či pohánka. (1)

mlieko, syry

Mliečne výrobky môžu konzumovať ľudia s krvnou skupinou B

DOVOLENÉ POTRAVINYZAKÁZANÉ POTRAVINY
divina, jahňacie, králičie a hovädzie mäso, treska, sardinky, losos, tuniak, sumec, kapor, sleď, cottage syr, jogurt, kefír, kozie mlieko a syr, mozzarella, ricotta, maslo, čedar, ementál, olivový olej, mandle, pekanové orechy, gaštany, vlašské orechy, proso, ryžové otruby, ovsená múka, ryžová kaša, chlieb z hnedej ryže a pšeničnej špaldy, bezlepkový chlieb, repa, mrkva, baklažán, brokolica, karfiol, kapusta, červená paprika, zemiaky, petržlen, huby, kôpor, cibuľa, špenát, zázvor, cesnak, banány, ananás, jablko, mango, marhule, slivky, broskyne, čerešne, pomaranče, zelený čaj. (2)kuracie, bravčové mäso, slanina, šunka, hus, ančovičky, údený losos, chobotnica, úhor, repkový, slnečnicový, kukuričný a sezamový olej, plesňové syry, kešu, slnečnicové semienka, arašidy, sezamové semienka, pistácie, arašidové maslo, mak, fazuľa, bôb, hrach, žito, jačmeň, pšeničné klíčky, pohánka, pšeničné bagety, viaczrnný chlieb, 100% žitný chlieb, kuskus, tekvica, kukurica, olivy, avokádo, rajčiny, reďkovky, kokosový orech, granátové jablko, kukuričný škrob, sladené nápoje, destiláty, minerálne vody, limonády, cola. (2)
TIP: Mierne fyzické cvičenie uspokojí potreby ľudí s krvnou skupinou B. Do tejto kategórie pohybovej aktivity patrí turistika, plávanie, cyklistika a tenis. (7)

Diéta pre krvnú skupinu AB

Historicky najmladšia krvná skupina AB vznikla ako kombinácia krvných skupín A a B. Keďže ju má len 2 – 5 % populácie je pomerne vzácna. Ľudia s touto krvnou skupinou sú najlepšie prispôsobení moderným životným podmienkam a môžu jesť potraviny zo všetkých skupín. S prihliadnutím na riziko vyššieho cholesterolu sa odporúča mäso konzumovať maximálne 3-krát do týždňa, pričom hlavným zdrojom bielkovín majú byť ryby.  V jedálničku ľudí s krvnou skupinou AB nemôže chýbať ani ovocie a zelenina, obzvlášť cibuľa, ktorá znižuje hladinu cholesterolu. (1)

Najpestrejší jedálniček majú ľudia s krvnou skupinou AB

Ľudia s krvnou skupinou AB môžu konzumovať najširšiu škálu potravín

DOVOLENÉ POTRAVINYZAKÁZANÉ POTRAVINY
jahňacie, králičie, morčacie mäso, tuniak, losos, treska, jeseter, makrela, pstruh, kapor, sumec, vajcia, cottage, mozzarella, kozí syr, kefír, feta, kyslá smotana, ricotta, sójové mlieko, čedar, ementál, olivový, repkový olej, olej z ľanových semien, gaštany, vlašské orechy, arašidové maslo, arašidy, pistácie, kešu, mandle, fazuľa, bôb, hrach, šošovica, ryžové otruby, pšeničná špalda, ovsené otruby,  pšeničná kaša, žitný chlieb, chlieb z naklíčených pšeničných zŕn, bezlepkový chlieb, pšeničné bagety, viaczrnný chlieb, karfiol, zemiaky, cesnak, kapusta, brokolica, uhorka, tofu, petržlen, repa, mrkva, cibuľa, špenát, olivy, rajčiny, cuketa, šalotka, zázvor, ananás, figy, citróny, čerešne, marhule, bobuľoviny, čučoriedky, citróny, jablká, mandarínky, limetky, jahody, maliny, hrušky, zelený čaj, káva, minerálka. (2)kuracie, teľacie, hovädzie mäso, divina, hus, slanina, kačica, ančovičky, halibut, úhor, marinovaný sleď, údený losos, zmrzlina, maslo, plnotučné mlieko, plesňové syry, parmezán, kukuričný, sezamový, slnečnicový olej, lieskové orechy, sezamové, tekvicové, slnečnicové semienka, mak, pohánka, kukuričná kaša, kukuričné pečivo, paprika, kukurica, avokádo, reďkovky, mango, banány, granátové jablko, pomaranče, kokosový orech, jablčný ocot, kukuričný škrob, želatína, kečup, destiláty, kola, limonády. (2)
TIP: To čo platí u ľudí s krvnou skupinou AB pri stravovaní sa vzťahuje aj na cvičenie. Mali by kombinovať odporúčané aktivity pre jednotlivcov s krvnou skupinou A aj B, teda turistiku, jógu, prípadne cyklistiku a thai chi. (7)

Zhrnutie jednotlivých odporúčaní

  • Diéta podľa krvnej skupiny O spočíva v obmedzení konzumácie mliečnych výrobkov a obilnín
  • Ľudia s krvnou skupinou A by nemali jesť mäso a tiež mliečne výrobky
  • Na semienka a orechy si musia dať pozor ľudia s krvnou skupinou B
  • Jednotlivcom, ktorí majú krvnú skupinu AB sa spravidla neodporúča konzumácia tropického ovocia (banánov, fíg) a tiež údených výrobkov

Skúsenosti ľudí

Čo myslíte, našla si diéta podľa krvnej skupiny svojich priaznivcov aj na Slovensku či v Česku? Podarilo sa užívateľom, ktorí ju vyskúšali schudnúť, prípadne zlepšiť svoj zdravotný stav? Prinášam vám výber niekoľkých recenzií, na ktoré som natrafila na diskusných fórach.

Užívateľke sa s pomocou diéty podľa krvnej skupiny podarilo schudnúť 7 kilogramov

pozitívna skúsenosť užívateľky

Zdroj: jitulka, abecedazdravi.cz

„Pozdravujem vás, tak ako vy, aj ja som krvná skupina A. Je to jediná diéta, čo mi zabrala. Pri dodržiavaní som schudol za 3 mesiace 11 kg a nebol som vôbec hladný. Dnes už to nedodržiavam a zasa som pribral, ale nie 11 kg, ale len 5 kg. Oveľa podstatnejšie je však to, že sa mi upravili všetky testy krvi. Vrelo  vám ju odporúčam vyskúšať.“

Zdroj: Miloslav, forum.zdravie.sk

Diéta podľa krvnej skupiny pomohla užívateľke aj pri podváhe

skúsenosť užívateľky na diskusnom fóre

Zdroj: amfree, forum.zdravie.sk

Výhody a nevýhody

  • Diéta podľa krvných skupín dáva do popredia zdravé, plnohodnotné potraviny
  • Niektoré krvné skupiny majú širokú škálu dovolených potravín
  • Nemusíte si jedlo vážiť ani prepočítavať kalórie a obmedzovať sa tak v množstve
  • Jedálniček u ľudí s krvnou skupinou B a AB je pestrý, plný živín
  • Tvrdenia o priaznivom vplyve na zdravotný stav a redukciu hmotnosti nepotvrdili žiadne vedecké štúdie
  • Zoznam dovolených a zakázaných potravín je pri krvných skupinách A a O značne obmedzený, vzhľadom na to môžu jednotlivcom chýbať dôležité vitamíny a minerály

Časté otázky

Diéta podľa krvnej skupiny sa pýši pozitívnym účinkom na zdravie. Má však aj možné riziká, ktoré vám prezradím v nasledujúcich riadkoch aj spolu s ďalšími dôležitými informáciami.

Aké má diéta podľa krvnej skupiny riziká?

Zdravotné prínosy tejto diéty nie sú podložené relevantnými vedeckými štúdiami, vzhľadom na to je zo strany odborníkov na výživu často terčom kritiky. Treba však zdôrazniť, že neberie do úvahy žiadne pridružené ochorenia ako cukrovku či vysoký krvný tlak. Pre ľudí s týmito problémami tak môže predstavovať isté riziko. V prípade, že to platí aj pre vás, pred začiatkom stravovania podľa teórie Dr. Adama sa poraďte so svojim lekárom. (6)

Je táto diéta vhodná aj pre tehotné ženy?

Rovnako ako väčšina diétnych programov ani diéta podľa krvnej skupiny sa neodporúča tehotným a dojčiacim matkám, ktoré potrebujú v tomto období dostatok živín. Ich strava by mala byť pestrá, bohatá na všetky makroživiny, vitamíny a minerálne látky.

tehotná žena

Diéta podľa krvnej skupiny nie je vhodná pre tehotné ženy

Dá sa s diétou podľa krvnej skupiny schudnúť?

Síce to nepotvrdili výskumy, no z vyššie zmienených recenzií je zrejmé, že má pozitívny vplyv aj na chudnutie. Možno si to vysvetliť tým, že pri diéte podľa krvnej skupiny je potrebné obmedziť konzumáciu spracovaných potravín a jednoduchých sacharidov, ktoré spravidla majú vysokú kalorickú hodnotu.  Navyše, teória Dr. Adama nie je len o stravovaní, ale zahŕňa aj pohybovú aktivitu typickú pre každú krvnú skupinu, ktorá taktiež prispieva k úbytku telesnej hmotnosti.

Záver

Ak mám byť úprimná, predtým ako som si prešla viaceré diskusné fóra, diéta podľa krvnej skupiny vo mne vyvolávala menšie pochybnosti. Predsa len nedostatočné vedecké ukotvenie nie je to, čo by som si pri zdravom a účinnom spôsobe stravovania predstavovala. Jednotlivé pozitívne skúsenosti ľudí ma však pomaličky presvedčili, že stojí za to ju aspoň vyskúšať. Čo si o tejto diéte myslíte vy? Vyskúšali by ste ju, alebo skôr uprednostníte iný spôsob stravovania?

Zdroje:

(1) JOÓBOVÁ, K. Nové trendy v dietológii – stravovanie podľa krvných skupín. Bakalárska práca, Praha, 2015. Dostupné na: https://is.vshe.cz/th/u53hn/BAKALARSKA_PRACA_kruzkova.pdf

(2) Dr. P. J. D’Adamo Výživa a krevní skupiny.

(3) Does the O blood type diet work? Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319303

(4) What Is the O-Positive Blood Type Diet? Dostupné na: https://www.healthline.com/health/O-positive-blood-type-diet#blood-types

(5) What Is the A-Positive Blood Type Diet? Dostupné na: https://www.healthline.com/health/a-positive-blood-type-diet#_noHeaderPrefixedContent

(6) What Is the Blood Type Diet? Dostupné na: https://www.verywellfit.com/the-blood-type-diet-89893

(7) Blood Type and Your Health. Dostupné na: https://www.dadamo.com/txt/index.pl?1001

5/5 - (3 votes)
shipka45 - 26. mája 2017 Reply

Ovocie: kokosové orechy, ostružiny, melóny, mandarínky, pomaranče, jahody sú pri nulke uvedené v článku ako vhodné v skutočností patria medzi nevhodné !!!
pre O skupinu u ovocia platí>>>
– ako lieky: figy – čerstvé, sušené; slivky
– ako potraviny: ananás, egreš, banány, broskyne,
brusnice, citróny, datle, grapefruit, hroznové víno –
Concord, hroznové víno – čierne, hroznové víno –
červené, hroznové víno – zelené, hrušky, jablka, kiwi,
limety, maliny, mango, melón, nektarinky, hrozienka,
papája, pomaranč maloplodý, čerešne
– ako jedy: jahody, kokosové orechy, mandarinky, melón,
pomaranče, černice

Zuzana - 21. apríla 2018 Reply

Viac chýb je tam, iba mýlite ľudí.

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra