Crohnova choroba – ako si uľahčiť život s nepríjemným ochorením
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Prvé zmienky o Crohnovej chorobe pochádzajú z roku 1932 z publikácie Crohna, Ginzberga a Oppenheimera, v ktorej charakterizovali príznaky na prípadoch 14 pacientov. Príčiny vzniku zápalu v rôznych segmentoch tráviaceho traktu doteraz nie sú uspokojivo vysvetlené. Podľa súčasných teórií sa jedná o kombináciu genetického vplyvu v súhre s faktormi z vonkajšieho prostredia.
Obsah článku
Čo rozumieme pod pojmom Crohnova choroba?
Ochorenie charakterizuje chronický nešpecifický zápal, ktorý sa môže vyskytovať v ktorejkoľvek časti tráviacej trubice od úst až po konečník. Najčastejšie však býva lokalizovaný v tenkom čreve, konkrétne v ileocekálnej oblasti, teda v mieste, kde sa spája tenké a hrubé črevo.
Crohnova choroba je rozšírená po celom svete. Vysoký výskyt zaznamenávajú najmä priemyselne rozvinuté oblasti ako Severná Amerika, sever a západ Európy. Medzi menej postihnuté oblasti patrí Južná Amerika, Austrália, južná a stredná Európa.
MASTICHA (NIELEN PRE ZDRAVIE ŽALÚDKA) | |
---|---|
Masticha Chios | |
Masticha Active |
Ochorenie patrí medzi intenzívne študovaný problém súčasnej gastroenterológie. Najmä z dôvodu stále nejasného pôvodu vzniku zápalového ochorenia. Podľa teórií treba uvažovať nad dvomi hlavnými faktormi:
- genetické predpoklady, ktoré sa dedia v rodine
- vplyv vonkajšieho prostredia
Štúdiom ochorenia u postihnutých pacientov sa zistilo, že pravdepodobnosť výskytu sa zvyšuje až 15-násobne u prvostupňových príbuzných. Momentálne sú známe minimálne tri genetické varianty zmutovaných génov, ktoré predstavujú zvýšenú náchylnosť ku Crohnovej chorobe.
Napriek týmto významným zisteniam v oblasti genetických predispozícii je zrejmé, že samotná mutácia nestačí k tomu, aby sa ochorenie prejavilo. Významným podielom prispievajú aj faktory vonkajšieho prostredia. Patria medzi ne najmä:
- fajčenie
- vyššia spotreba rafinovaných cukrov
- kojenie
- stres
- užívanie antikoncepcie
- gastrointestinálne infekcie
- do úvahy pripadajú aj nesteroidné antiflogistiká – lieky tlmiace bolesť, horúčku a zápal (acylpirín a ibuprofén)
Aké sú typické príznaky tohto ochorenia?
Crohnova choroba je veľmi rôznorodé ochorenie. Jeho prejav je ovplyvnený rozsahom zápalu a lokalizáciou postihnutej oblasti. Medzi najčastejšie príznaky patria:
- časté hnačky
- bolesti brucha
- análne lézie
- krvácanie z konečníka
- pokles hmotnosti
- teplota
- únava
Príznaky môžu variovať v závislosti od toho, či je chorobou postihnuté tenké alebo hrubé črevo. V prípade výskytu zápalu v tenkom čreve sú prejavy Crohnovej choroby spôsobené skôr malabsorpciou živín.
Organizmus si nedokáže zo stravy odčerpať potrebné množstvo výživných látok a prejavuje sa to práve spomenutým úbytkom váhy, únavou, ale aj bolesťami v oblasti brucha, osteopéniou, či steatózou, ciže stukovatením pečene. V prípade postihnutia hrubého čreva prichádzajú do úvahy aj mimočrevné príznaky, ktoré priamo súvisia s aktivitou ochorenia. Môžu sa prejaviť zmenami na pokožke, častejším výskytom infekcií v ústach, problémami so zrakom alebo s kĺbmi.
Ako prebieha diagnostika Crohnovej choroby?
Pacienti, ktorým už choroba bola diagnostikovaná, si môžu vydýchnuť. Ochorenie je veľmi rôznorodé v prejavoch a príznakoch. Dokonca ani charakteristické znaky pre zistenie tohto ochorenia nemusia byť u každého pacienta vždy prítomné, alebo sa ich jednoducho nepodarí detekovať.
Pacienti si teda musia prechádzať sériami dosť nepríjemných testov. Medzi invazívnejšie patria endoskopické a histologické vyšetrenia, z tých menej nepríjemných sú to najmä laboratórne, fyzikálne či röntgenologické vyšetrenia. Pre správne stanovenie ochorenia je ale dôležitá aj anamnéza, kde lekár analyzuje potenciálne genetické predispozície v rodine, nejasnú chudokrvnosť alebo iné mimočrevné príznaky.
Je dôležité rozlíšiť Crohnovu chorobu od iného zápalového ochorenia, ktorým je ulcerózna kolitída. Obe ochorenia majú totiž veľmi podobný priebeh, hoci ulcerózna kolitída je typická častejším krvácaním a postihuje najmä hrubé črevo a konečník.
Liečba Crohnovej choroby
Štandardné metódy liečby zahŕňajú:
- medikamentóznu liečbu
- psychologickú podporu
- chirurgická intervencia
- diétne opatrenia
1. Medikamentózna liečba
Hoci je liečba komplexná a zložitá, výsledky dlhodobej medikamentóznej terapie nie sú uspokojivé. Príčinou sú aj časté vedľajšie účinky. Voľba lieku závisí od lokalizácie zápalu a aktivity ochorenia. Medzi základné skupiny najčastejšie podávaných liekov patria: aminosalicyláty, kortikoidy, imunosupresíva alebo podpora v podobe biologickej liečby.
2. Psychologická podpora
Každé chronické ochorenie je pre pacienta veľkou emočnou záťažou. Strach, stres a negatívne emócie môžu byť tiež potenciálnymi spúšťačmi ochorení, nakoľko znižujú odolnosť organizmu voči vzniku zápalových procesov. Aj spôsob, ako sa pacienti vyrovnávajú s chorobou, je u každého jedinca iný. Najmä ak sa nachádzajú v náročnej situácií alebo sú pod vplyvom zvýšeného psychického napätia, môže ľahšie dôjsť k relapsu ochorenia. Aj z toho dôvodu je dôležité, aby sa pacienti naučili zvládať stavy, keď sú vystavení stresu alebo nepríjemným okolnostiam.
3. Chirurgická liečba
Takmer 2/3 pacientov potrebujú v určitej fáze ochorenia podstúpiť chirurgický zákrok. Najmä ak už lieky nedokážu účinne kontrolovať príznaky, alebo došlo k poraneniu či trhlinke v čreve. V prípade operácie tenkého čreva sa väčšiou odstráni postihnutá časť a oba konce sa spoja. Pacient môže takto pokračovať v živote takmer bez príznakov ochorenia, no nedá sa to považovať za vyliečenie. V oblasti spojenia totiž často dochádza k recidíve choroby.
V prípade, že Crohnova choroba postihla hrubé črevo, najmä konečník, môže dôjsť k tzv. ileostómií. V takom prípade sa urobí malý vývod tenkého čreva na kožu a odpadové látky sa lyučujú do vrecka pripevneného na bruchu.
4. Diéta pri Crohnovej chorobe
Diétne opatrenia sa líšia u pacientov v stave akútneho vzplanutia choroby a vo fáze remisie, teda v čase, keď ochorenie prebieha relatívne bezpríznakovo. Strava by mala byť vyvážená s vyšším obsahom vlákniny. U pacientov so zníženým vstrebávaním tukov, intoleranciou laktózy alebo po chirurgickom zákroku sa odporúčaju nízkotučné, bezlaktózové alebo šetriace diéty. Tieto už väčšinou nastavuje lekár, alebo nutričný terapeut.
Nakoľko sa jedné o ochorenie, ktoré spôsobuje, že črevo nie je schopné efektívne vstrebávať živiny zo stravy, je vhodná aj suplementácia v podobe doplnkov. Najčastejšie sa jedná o foláty, čiže kyselinu listovú, vitamíny A a D, železo a vápnik. Významnú úlohu zohráva aj enterálna výživa, kedy sa pacientom podávajú koncentrované výživné roztoky v tekutej alebo polotekutej forme. Najmä u detí takýto typ podpornej výživy výraze znižuje dávku podávaných kortikoidov.
Crohnova choroba a tehotenstvo
Plodnosť pacientiek s kontrolovaným priebehom ochorenia zvyčajne nebýva odlišná od zdravej populácie. Prekážkou môže byť užívanie niektorých liekov u mužov, nakoľko majú priamy vplyv na produkciu spermií. Pokiaľ je ochorenie v aktívnej fáze, zápal môže postihnúť aj reprodukčné orgány a následkom sú problémy s plodnosťou.
Každá pacientka s Crohnovou chorobou by si teda mala zvážiť najmä vhodné načasovanie tehotenstva. To by ideálne malo prebiehať v období, keď je choroba v remisii. Počas tehotenstva sa totiž musia vysadiť podporné lieky, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť priebeh gravidity. Zároveň je nutné si uvedomiť, že z pohľadu genetiky je vysoká pravdepodobnosť, že aj potomkovia si môžu od rodičov zdediť náchylnosť k tomuto ochoreniu.
Tehotné pacientky by mali oveľa dôslednejšie sledovať svoju výživu a prípadne ju dopĺňať o potrebné živiny ako je kyseliny listová, železo a vitamín B12. Priebeh tehotenstva je u každej pacientky rôzny. V niektorých prípadoch ostáva choroba v remisii, inokedy prepukne do aktívneho vzplanutia. Budúce matky s Crohnovou chorobou sú však vystavené vyššiemu riziku predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej hmotnosti detí alebo krvácaniu pred samotným pôrodom. Aj počas ranného materstva je dôležité, aby mamička dbala nielen o zdravie svojho novorodenca, ale dodržiavala dôslednú starostlivosť aj o seba a nezanedbávala prehliadky u lekára.
Tipy pre zvýšenie kvality života s Crohnovou chorobou
- prestaňte fajčiť – nikotín zhoršuje prekrvenie sliznice čreva a podporuje zápalové procesy. Pacienti, ktorí fajčia, potrebujú vyššie dávky liekov a častejšie podstupujú chirurgické zákroky. Fajčenie je jedným z najlepšie preskúmaných faktorov, ktorý má priamy vplyv na zhoršenie priebehu ochorenia.
- dbajte na vyvážený jedálniček – neexistuje presvedčivý dôkaz o tom, že by strava mala priamy vplyv na vznik Crohnovej choroby. Typ diéty a výber potravín je však neoddeliteľnou súčasťou liečby. V strave dbajte na príjem vlákniny. Postihnuté črevo si so stravou lepšie poradí, pokiaľ budete jesť častejšie menšie porcie. Vyvarujte sa potravín, ktoré vám nerobia dobre. U každého pacienta to môžu byť iné typy potravín, preto je vhodné si viesť stravovací denník a sledovať reakcie tela. Medzi problematické však štandardne patria nadúvacie potraviny (kapusta, strukoviny), ovocie s malými kôstkami (hrozno, jahody), orechy alebo kukurica.
- pite veľa tekutín – ideálnou voľbou je čistá voda alebo bylinkové čaje. Určite by ste sa mali vyhýbať sýteným nápojom, nadmernému množstvu kávy a nápojov s obsahom kofeínu a energetickým nápojom.
- zvážte odbornú pomoc – Crohnova choroba je celoživotné ochorenie. Odborná pomoc v podobe lekára, diétnej sestry alebo nutričného terapeuta je vítaným prínosom najmä pre pacientov, ktorí sa v problematike ochorenia ešte nevyznajú.
- potrebujete vyšší príjem vitamínov a minerálov – môžu byť vo forme výživových doplnkov alebo v podobe nápojov určených pre enterálnu výživu. Jedná sa najmä o vitamín D, kyselinu listovú, železo, vápnik.
My máme overenú zmes superpotravín Blendea SUPERGREENS, ktorá obsahuje 4 superpotraviny – chlorella, zelený jačmeň, mladá pšenica a spirulina. Ich kombinácia dodáva telu vitamíny, minerály a pôsobia upokojujúco v tráviacom trakte.
- nezanedbávajte športovú aktivitu – šport a fyzická aktivita zlepšuje fyzické aj psychické zdravie. Cvičenie by nemalo byť príliš náročné a určite vynechajte cvičenia s veľmi vysokou záťažou. Vhodnými aktivitami sú pohyb v prírode ako nordic walking, beh a cyklistika so strednou intenzitou, plávanie, tanec. Vhodné sú aj aktivity ako jóga, pilates, strečing, ktoré pôsobia upokojujúco a meditačne.
- naučte sa zvládať stres – u pacientov s Crohnovou chorobou dochádza pod vplyvom stresových situácií k preukázateľnému zhoršeniu ochorenia. Je dôležité sa týmto faktorom vyhýbať, alebo sa ich aspoň naučiť lepšie zvládať. Prispôsobte si mieru pracovnej záťaže, tak, aby ste ju zvládali, udržiavajte harmonické sociálne vzťahy a po finančnej stránke sa snažte vyhýbať zbytočnému zadlžovaniu. Všetky tieto faktory môžu totiž prispievať k nadmernému pocitu stresu.
- týmto látkam sa vyhnite – pacienti s Crohnovou chorobou by sa mali vyhýbať liekom proti bolesti z oblasti nesteroidných antiflogistík (acylpirín, ibuprofen, diklofenak) a u žien užívaniu hormonálnej antikoncepcie. Rizikové sú aj lieky na liečbu akné na báze vitamínu A alebo úžívanie antibiotík po dobu viac ako 10 dní. Z potravinových aditív sa vyhnite najmä emulgátorom, zahusťovadlám a bieliacim látkam, ktoré môžu poškodzovať ochrannú hlienovú vrstvu sliznice čreva.
Hlavne sa netreba vzdávať
Crohnova choroba je chronické ochorenie a pacient sa s ním musí naučiť žiť. Nepríjemné stavy akútneho vzplanutia zápalu sa dajú úspešne zvládať vďaka správnemu prístupu. Neustále sa vyvíjajú nové možnosti v oblasti medikamentóznej a biologickej liečby. Aj s týmto ochorením si tak pacient dokáže zabezpečiť plnohodnotnú kvalitu života s minimom obmedzení.