SPIRULINA: 19 účinkov na zdravie + kde ju kúpiť - Výživovo.sk

Spirulina a jej 19 zdravotných benefitov

Spirulina zdravotné benefity

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Pri snahe zmeniť stravovacie návyky počúvame čoraz viac o nových potravinách, ktoré bežne v slovenských kuchyniach nepoužívame. Snažíme sa vyhýbať spracovaným potravinám a čo najviac získavať živiny z prírodných zdrojov. Jedným z nich je morská riasa spirulina, ktorá je vitamínovou bombou. Ak ste ju ešte nevyskúšali, je na čase to zmeniť.

Kde sa vzala?

Hovorí sa, že spirulina bola objavená Španielmi, keď v 16. storočí priplávali do Mexika a videli, ako ju konzumujú Aztékovia. Tí si veľmi dobre uvedomovali jej pozitívne účinky a využívali ju aj ako platidlo.

V 70-tych rokoch sa vedci začali viac zaujímať o tento druh riasy a jej zdravotné benefity. Zistili, že má výnimočné nutričné zloženie, ktoré skutočne pozitívne vplýva na zdravie. Spirulina sa tak začala šíriť medzi masy.

1 gram spiruliny obsahuje toľko nutrične významných látok ako 1 kg zeleniny.

KDE KÚPIŤ SPIRULINU
Spirulina (1000 tabliet)
Spirulina (500 tabliet)
Spirulina (200g prášok)
Spirulina + Chlorella

Niet sa čo čudovať, že spirulinu užívajú športovci, vegetariáni, vegáni, ľudia, ktorým chýbajú vitamíny alebo detoxikujú a dokonca aj deti. Je totiž považovaná za najkomplexnejší zdroj nutričných látok.

„Spirulina je nabitá látkami prospešnými pre vývoj a zdravie organizmu tým, že má pomerne vysoké zastúpenie bielkovín, železa či vitamínu B12. Je jednoznačne vhodná na konzumáciu pre vegánov či vegetariánov, ktorí si takto vedia veľmi pekne nahradiť látky, ktoré sa vo zvýšenej miere nachádzajú v živočíšnych potravinách,“ vyjadril sa v rozhovore pre vysetrenie.zoznam.sk výživový poradca a zakladateľ výživového štúdia SH Nutrition Ing. Libor Javro.

Chlorella a spirulina: je v nich vôbec rozdiel?

Keď sa bavíme o riasach, okrem spiruliny je rovnako rozšírená chlorella. Obe obsahujú dôležité vitamíny, minerály a stopové prvky, no ich pôvod a účinky sa trochu líšia.

Chlorella je sladkovodná riasa, ktorá je kvôli obsahu chlorofylu vhodná na detoxikáciu. Čistí krv, pomáha odstraňovať z tela toxíny a ťažké kovy a vplýva na trávenie a rovnováhu črevnej mikroflóry. Ak máte problémy s pečeňou, chlorella je mimoriadne vhodná na jej prečistenie.

Spirulina, naopak, pochádza zo slanej vody. Obsahuje veľké množstvo bielkovín a aminokyselín, preto ju majú radi hlavne športovci.

spirulina superpotravina

Detailnejšie sme sa venovali porovnaniu účinkov zelených potravín v tomto článku.

Prečo je spirulina dobrá pre naše zdravie?

1. Výnimočný obsah bielkovín

Okrem toho, že spirulina je tvorená zo 70% bielkovinami, obsahuje aj všetky esenciálne aminokyseliny.

Rozhodne neodporúčame spoliehať sa iba na príjem bielkovín zo spiruliny, navyše keď si porovnáme cenu spiruliny a potravín bohatých na bielkoviny (strukoviny, orechy, vajíčka), váš rodinný rozpočet by nestíhal.

2. Silný antioxidant

Proti pôsobeniu voľných kyslíkových radikálov, ktoré poškodzujú bunky a spôsobujú vážne ochorenia, je možné bojovať konzumáciou potravín s obsahom antioxidantov, ktorých spirulina obsahuje neúrekom.

Náš tip: Zabite hneď 4 muchy jednou ranou – nielen spirulina, ale aj chlorella, mladý jačmeň a pšenica sú namixované v zmesi Blendea. 4 čisté superpotraviny v BIO kvalite naštartujú váš deň a pomôžu s trávením.

 

3. Prevencia rakoviny

Niektoré štúdie preukázali, že spirulina pôsobí ako prevencia proti vzniku rakoviny a môže pomôcť zastaviť postup rakoviny v tele. Obsahuje prírodný pigment fykocyanín, ktorý je silný antioxidant s protizápalovými a protirakovinovými účinkami. Fykocyanín dokáže bojovať s voľnými radikálmi a obmedziť množenie buniek spôsobujúcich infekčné ochorenia.

4. Ideálna pri anemických stavoch

100 gramov prášku spiruliny obsahuje až 28 gramov železa. Už 5 lyžičiek spiruliny dokáže pokryť kompletnú dennú potrebu železa u dospelého človeka. Na základe štúdie vykonanej na 40 ľuďoch sa zistilo, že už 3 gramy železa zo spiruliny užívanej 12 týždňov dokáže zvýšiť množstvo hemoglobínu a červených krviniek.

5. Viac sily na športové výkony

Hlavným prispievateľom k svalovej únave je nedostatok kyslíka pri námahe a nedostatočnej regenerácii. Spirulina svojimi antioxidačnými účinkami minimalizuje svalovú únavu, svaly sú tak silnejšie, čím sa zlepšuje atletická kondícia.

Pri užívaní spiruliny sa zvyšuje vytrvalosť a sila, pri čom sa zároveň znižuje pravdepodobnosť zranenia. Športovci si preto spirulinu pochvaľujú.

6. Redukuje príznaky alergie

Pre alergikov je sezóna peľov či tráv hotovou nočnou morou. Nezastaviteľné kýchanie je vyčerpávajúce a značne komplikuje bežné každodenné fungovanie. Ako alternatívna liečba, ktorá pomáha zlepšiť nepríjemné príznaky, sa javí práve spirulina. Testovacia skupina alergikov, ktorá denne užila 2 gramy spiruliny pocítila zlepšenie v kýchaní, výtoku z nosa a svrbení.

7. Znižuje chronickú únavu

Už ste počuli, že spirulina vám pomôže zahnať únavu? Môže za to vysoký obsah polysacharidov, vitamínov skupiny B a esenciálnych mastných kyselín. Ďalší dôvod je pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru a stimulácia tvorby vitamínu B6, ktorý pomáha uvoľňovať energiu.

Neznamená to však, že ak si pri poobednom útlme dáte spirulinu, okamžite ožijete. Rozdiely medzi placebo skupinou a tou, ktorá prijímala 3 gramy denne počas 1 mesiaca boli len mierne.

Pravidelným vstávaním proti nespavosti - Výživovo.sk

8. Zníženie cholesterolu

Starať sa o hladinu cholesterolu možno vyváženým jedálničkom a pohybom. Je tiež dôležité, aby sa vyrovnávala hladina „dobrého“ a „zlého“ cholesterolu, kvôli čomu vzniká riziko infarktu alebo mozgovej mŕtvice.

Áno, lekári dokážu tento zdravotný problém liečiť liekmi, no ich dlhodobé užívanie má vplyv aj na iné orgány. Spirulina vyšla zo štúdii ako alternatívny výživový doplnok, ktorý dokázal u pacientov znížiť hladinu “zlého” LDL cholesterolu a triglyceridov.

Do štúdie boli pozvaní starší pacienti, ktorí zaznamenali nižšie hladiny cholesterolu po konzumácii 8 gramov spiruliny denne po dobu 16 týždňov.

9. Reguluje krvný tlak

Mexičania, ktorí trpeli vysokým tlakom zaznamenali zlepšie už po 6 týždňoch užívania 4,5 gramu spiruliny bez akejkoľvek inej zmeny v stravovaní.

Samozrejme, pri problémoch s krvným tlakom je potrebná úprava stravy a pohyb, ktoré už mala vyššie spomínaná skupina Mexičanov ako súčasť životného štýlu. Je jasné, že spirulina samotná nie je až taký zázrak, ktorý by dokázal pri jedení nezdravého spracovaného jedla redukovať krvný tlak alebo mať akékoľvek pozitívne účinky.

10. Podporuje imunitný systém

Spirulina obsahuje veľa polysacharidov, ktoré dokážu posilniť imunitu. Ak ste často chorí, trápi vás nádcha, spirulina môže pomôcť.

Polysacharidy tvoria účinnú dvojicu s prírodným farbivom a fykocyanínom. Tento antioxidant podporuje tvorbu bielych krviniek, zodpovedných za ochranu tela pred vírusmi a baktériami.

11. Zlepšuje pamäť, čo ocenia aj študenti v škole

Štúdia vykonaná na 549 školákoch, ktorí 2 mesiace užívali 2 gramy spiruliny denne ukázala, že ich výsledky v škole sa zlepšili o 10%. Prisudzuje sa to aminokyseline L-tryptofan, ktorá je predchodca neurotransmiteru serotonínu. Spirulina teda môže u ľudí zlepšiť kognitívne schopnosti a mentálne zdravie.  

12. Chráni mozog pred degeneratívnymi chorobami

Štúdia porovnáva spirulinu s potravinami bohatými na antioxidanty, ako je špenát či čučoriedky, ktoré chránia mozog vďaka ich schopnosti znižovať zápal a eliminovať voľné radikály. Nielenže chráni mozog pred degeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba, ale tiež podporuje schopnosť sústrediť sa.

13. Vyvážený zdroj vitamínov a minerálov aj pre deti

Spirulinu môžu mamičky bez obáv dať aj svojim deťom. Dokonca je kvôli svojmu vysokému obsahu výživných látok vhodná aj počas kojenia, pretože podporuje tvorbu materského mlieka.

Kvalitná BIO spirulina

14. Ocenia ju ľudia s diabetom

Štúdia na skupine 25 pacientov s cukrovkou 2. typu, ktorá brala 2 gramy spiruliny denne po dobu dvoch mesiacov, ukázala výrazne zníženie hladiny cukru v krvi.

HbA1c, najdôležitejší ukazovateľ hladiny cukru v krvi z dlhodobého hľadiska, bol znížený z 9% na 8%. Poviete si, že 1% nič neznamená, no zmena o 1% je spojená so zníženým rizikom úmrtia súvisiace s diabetom o 21%.

15. Pomáha pri chudnutí

Kvôli svojmu mimoriadne vysokému obsahu bielkovín, ktoré sú k chudnutiu nevyhnutné. Spolu s vysokým obsahom vlákniny pomáha k správnemu tráveniu, keďže už aj v starších článkoch sme písali, že vláknina funguje v tráviacom trakte ako čistiaca špongia.

Z dlhodobého hľadiska vám spirulina pri pravidelnej konzumácii môže pomôcť zhodiť pár kíl. To však nepôjde zázračne bez úpravy jedálnička a pohybu.

16. Zmierňuje prejavy PMS

Predmenštruačný syndróm je strašiak veľkého množstva žien. Spirulina má pozitívne účinky a zmierňuje prejavy PMS ako je únava, kŕče či zmeny nálady. Zatiaľ nie je potvrdený jej vplyv na depresiu či úzkosť, no pri pravidelnom užívaní spiruliny nemusíte prežívať nepríjemné symptómy sprevádzajúce menštruáciu.

17. Udržiava zdravú pleť

Bohaté zloženie, vrátane všetkých esenciálnych aminokyselín, ocení aj vaša pokožka. Pri pravidelnom užívaní spiruliny pocítite rozdiel, keď bude vaša pleť vyzerať žiarivo a zdravo.

Zloženie spiruliny má protizápalové účinky a chráni pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú kožné problémy. Odstraňuje tmavé kruhy pod očami a pomáha spomaľovať starnutie buniek. Navyše, zvyšuje obnovu buniek a hojenie rán po akné.

18. Bojuje proti plesniam v tele

Ak mikroflóra v tele nie je zdravá a vyvážená, organizmus je oveľa náchylnejší na rôzne ochorenia. Nezdravá strava bohatá na cukry a umelé sladidlá vytvára v tele ideálne podmienky na rozšírenie plesňových infekcií.

Spirulina môže pomôcť vyriešiť tento zdravotný problém, podporuje rast zdravých baktérií v črevách, ktoré bránia šíreniu plesní v tele.

Kokosový olej pomáha pri trávení.

19. Zdroj bielkovín pre vegánov

Bielkoviny sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Vegánsky jedálniček, ktorý je bez obsahu živočíšnych bielkovín, potrebuje tento výpadok doplniť z iných zdrojov. Spirulina je ideálnou náhradou. Už 2 lyžičky spiruliny poskytnú telu 8 gramov bielkovín a pokryjú ¼ odporúčanej dennej dávky železa a takmer polovicu dennej dávky medi.

Zaujímavosť na záver

Spirulina je okrem svojho bohatého zloženia veľmi ekologickou rastlinou. Stačí jej 10-krát menej vody než iným druhom zeleniny. Okrem toho, potrebuje len veľmi malé množstvo pôdy v porovnaní s tým, koľko bielkovín obsahuje. 

 

Výživový doplnok Blendea Supergreens

Desiatky spokojných používateľov si nevie vynachváliť účinky Blendea SUPERGREENS, na rôzne druhy problémov od zažívania až po nedostatok energie. Jedna zo 4 superpotravín v tomto mixe je aj spirulina. 

4.2/5 - (4 votes)

Michel Struharova

Cestovateľka a bežkyňa, ktorá s 10 kg batohom 3 roky spoznávala svet. Teraz zdoláva slovenské kopce a pomáha klientom rozprávať príbehy ich značiek. Na Výživovo.sk píše predovšetkým o milovanom behu a športovej výžive.

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra