9 spotrebičov, ktoré nesmú chýbať v kuchyni - Výživovo.sk

9 spotrebičov, ktoré nesmú chýbať v kuchyni šikovnej gazdinky

spotrebiče do kuchyne

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Vedeli ste, že gazdinky strávia prípravou jedla priemerne viac ako 8 hodín týždenne? To znamená približne tri roky života. Niektoré spotrebiče do kuchyne vám vedia pomôcť tento čas výrazne skrátiť a spríjemniť, ušetriť energiu či predísť vzniku obrovského neporiadku. 

Varenie, pečenie, príprava studených jedál, kávy či iných nápojov môže byť veľmi príjemným koníčkom. Objavovať nové ingrediencie, chute a vône, či pripravovať tradičné recepty od babičky, vytvárať rozmanité kombinácie a ponúknuť svojej rodine zdravé domáce pochúťky je radosť.

S každodennou rutinou sa však stáva, že sa vám varenie zdá čoraz zdĺhavejšie. K tomu patrí aj veľký neporiadok, ktorý vám môže prerásť cez hlavu, a tým sa pobyt v kuchyni stane veľmi únavným a frustrujúcim zážitkom.

KUCHYŇA A JEDÁLEŇ
Möbelix
Kondela
4home
Drevona
Merkurymarket

K pohodlnej príprave jedla či koláčov vám stačí týchto 9 spotrebičov, ktoré nezahltia kuchyňu a pri správnom výbere vám ušetria množstvo času. 

1. Kuchynský robot

Kvalitný kuchynský robot urobí väčšinu práce za vás. Záleží na tom, akú výbavu robota si zvolíte. Jednoduchá, základná výbava je určená pre menej náročné gazdinky, ktorým postačí miska s metličkou na šľahanie, prípadne niekoľko vymeniteľných nástavcov na mixovanie, či sekanie. K nim je väčšinou možné dokúpiť doplnkové vybavenie.

Dokonalým pomocníkom je robot plnej výbavy, ktorý spracuje takmer čokoľvek, na čo si pomyslíte. Zariadi, aby sa vám kysnuté cesto vždy podarilo, pomelie mäso, kávu aj orechy, odšťaví ovocie, dokonca vyrobí aj domáce klobásy, zmrzlinu alebo cestoviny rôznych tvarov.

ušetrí čas v kuchyni

Ak varíte často, pestro a zdravo, určite oceníte jeho multifunkčnosť. Ušetrí vám more času, ktoré by ste strávili napríklad náročným hnietením ťažkého cesta na chlieb alebo ručným mletím maku. Prípadne si s jeho pomocou môžete namlieť aj vlastnú kvalitnú múku, čo je ideálne pre gazdinky, ktorým nie je ľahostajné zloženie jedla, ktoré ponúknu svojej rodine.

Pri výbere je tiež dôležitý výkon motorapre náročnejšie práce, ako je miesenie tuhšieho cesta, potrebujete robot s príkonom nad 1200 Wattov. Každý kuchynský robot disponuje tlačidlami na reguláciu rýchlosti, ktoré umožňujú spracovať suroviny do požadovanej konzistencie za pár sekúnd.

Eta Gratus VitalKuchynský robot, ktorý sa nám páči: ETA Gratus Vital 

Dôvodov máme hneď niekoľko. Pohodlne nahradí niekoľko bežných spotrebičov v domácnosti a ušetrí tak miesto v kuchyni. Jeho výkon je nadpriemerný, má veľkú až 5,5 litrovú misu, 8 rýchlostí, mlynček na prípravu domácej múky, smoothie mixér a dokonca aj dve športové fľaše.

 

 

2. Tlakový hrniec

Pomôcka na varenie, ktorú mnohí (ešte stále) považujú za nebezpečnú bombu, dokáže uvariť jedlo až o 70% rýchlejšie, ako bežné hrnce.

Funguje to vďaka pare a tlaku, ktorý sa vytvorí vo vnútri pevne uzavretého hrnca. Teplo, ktoré vzniká pri varení, nemôže uniknúť von. Dnešné tlakové hrnce sa vyrábajú väčšinou z nerezovej ocele, so silnými stenami a viacvrstvovým dnom, aby sa v nich potraviny nepripálili.

Varenie v tlakových hrncoch je naozaj rýchle a jednoduché. Môžete do nich vložiť aj hlboko zmrazené potraviny alebo pripraviť viac jedál naraz tak, že ich od seba oddelíte pomocou nadstavca.

Rýchlosť prípravy jedál nie je jedinou výhodou tlakového hrnca. Pokrmy, uvarené pod tlakom, si zachovajú oveľa viac vitamínov a chuťových vlastností, ako tie, pripravené pomaly. Vlhkosť, ktorá by sa v obyčajnom hrnci odparila, v potravinách ostáva, výsledok je teda šťavnatý, chutný a zdravý.

Mnoho gazdiniek má pred používaním tlakového hrnca rešpekt a uprednostňuje tie obyčajné. Klasické syčiace „kuchty“ či „papiňáky“, s ktorými bolo varenie adrenalínovým zážitkom, sú už z trhu preč a pri dodržiavaní návodu na obsluhu a bezpečnostných pokynov výrobcu sa vôbec nemusíte obávať výbuchu. Ak dáte šancu kvalitnému tlakovému hrncu, ušetríte množstvo času a energie.

Tlakový hrniec Tefal ClipsoŠpičkový tlakový hrniec: Tefal Clipso Minute Perfect

Ak máte veľkú rodinu, 7,5 litrový hrniec sa vám bude perfektne hodiť. Uvaríte s ním rýchlo, s parným košom aj zdravo a o bezpečnosť sa postará až 5 poistiek.

 

3. Kvalitná sada hrncov

Základ vybavenia na varenie, bez ktorého sa žiadna kuchyňa nezaobíde, sú hrnce. Nie je jedno, akú súpravu si zaobstaráte. Dobrá sada hrncov vám prácu príjemne uľahčí, zachová chuť a kvalitu potravín, zatiaľ čo nekvalitná vie výsledok vašej snahy úplne znehodnotiť, jedlo v nej prihorí a pokazí sa. Pri výbere si všimnite, z akého materiálu sú hrnce vyrobené, akú majú hrúbku dna a úchytky.

Klasické smatlované hrnce majú schopnosť rozvádzať teplo rovnomerne, no nemajú nepriľnavý povrch, takže jedlo v nich ľahko prihorí. Sú tiež náchylné na poškodenie prudkými zmenami teplôt alebo nešetrným umývaním drôtenkou.

Opatrné zaobchádzanie vyžaduje aj teflónový povrch, ktorý je síce nepriľnavý, ale skôr, či neskôr, sa opotrebuje, podobne ako povrch keramického riadu. Odolnosťou a trvácnosťou vyniká nehrdzavejúca oceľ, ktorá sa nezničí ani používaním kovového kuchynského náčinia. Má tiež vynikajúce tepelné vlastnosti a používajú ju aj profesionálni kuchári.

Kvalitný hrniec

Dno kvalitného hrnca by malo byť silné, viacvrstvové, tzv. sendvičové. Vďaka nemu je teplo odvádzané rovnomerne plochou dna do celého objemu hrnca, takže pomáha šetriť energiu a jedlo neprihára. Pri výbere vám odporúčame si všimnúť úchytky – na kovových sa pri varení môžete popáliť, s úchytkami z dreva alebo odolného plastu sa manipuluje pohodlne a bezpečne. Veľkosť hrncov si vyberte podľa toho, aké množstvo jedla zvyknete pripravovať. Sady s veľkým objemom by malej rodine zaberali príliš veľa miesta.

Náš favorit medzi sadami hrncov: Tescoma Presto

Obsahuje 5 hrncov (od 0,75 l do 7 litrov) a jednu panvicu, s ktorou navaríte pohodlne nielen pre veľkú rodinu, ale aj na oslavy a rôzne rodinné príležitosti. Veľkou výhodou sú priehľadné pokrievky, meracia stupnica v každom hrnci, úchytky, ktoré nepália. Extra silné sendvičové dno šetrí energiu a rozvádza teplo rovnomerne po celej ploche.

 

4. Smoothie mixér

Smoothie mixér sa môže stať skvelým pomocníkom a šetričom času pre uponáhľané rána. Behom niekoľkých sekúnd vytvorí sýtu vitamínovú bombu, ktorá môže byť rýchlou, zdravou a ľahko stráviteľnou alternatívou raňajok. Stačí do neho nakrájať svoje obľúbené ovocie, zeleninu, pridať semienka, prípadne ľad a spustiť.

Pozrite si naše zdravé recepty na smoothie nápoje a misky

smoothie bowl

Najskôr sa treba rozhodnúť, akú veľkú sumu chcete investovať a aké množstvo nápoja budete vyrábať v jednej dávke. Menšie mixéry majú praktické nádoby s objemom 0,5 až 0,7 l, ktoré bývajú odnímateľné a môžete si ich vziať so sebou do práce. Na väčšie množstvo smoothie pre celú rodinu sa vyrábajú mixéry s nádobami objemu až 2,5 l.

Dôležitou vlastnosťou smoothie mixéra je jeho výkonnosť. Platí, že čím je mixér výkonnejší, tým lepší je jeho výsledný produkt. Ak plánujete pripravovať nápoje z tvrdšej zeleniny alebo semienok, zaobstarajte si mixér so silným výkonom, prípadne pulzným spínačom.

Aby ste pri príprave nápojov v kuchyni ušetrili čo najviac času a energie, zaobstarajte si taký mixér, ktorý bude nenáročný na údržbu a čistenie. K lepšej statike a bezpečnosti pri používaní pomôžu aj protišmykové nožičky. Ďalšie vlastnosti nájdete v recenziách najlepších smoothie mixérov na trhu.

delimano nutribulletTento smoothie mixér nás baví: Delimano Nutribullet

Keď sme ho vyskúšali, pochopili sme prečo už má po celom svete viac než 23 miliónov zákazníkov. Smoothie majú chutnú krémovú konzistenciu. Aj keď patrí medzi menšie mixéry, jeho výkon je dosť silný, aby pomlel orechy aj semienka, ktoré smoothie pekne zahustia.

 

5. Fritéza

Vyprážanie a smaženie nie je práve najzdravší spôsob prípravy jedál. Ak sa však nechcete rezňov vzdať, fritéza vám umožní ich pripraviť oveľa zdravšie, ako panvica.

Vyprážanie rezňov na panvici môže byť náročné na čas a veľmi vyčerpávajúce, aj kvôli neporiadku a zápachu, ktorý z neho vzniká. Fritézy obsahujú zabudovaný tukový filter a pohlcovač zápachu, nevznikajú v nich žiadne pripáleniny a vyberateľná nádoba sa dá vložiť do umývačky riadu. Olej z fritézy, narozdiel od panvice, nefŕka mastné a horúce kvapky na všetky strany, ale je bezpečne uzavretý vo vnútri, takže sa nemusíte obávať znečistenia celej kuchyne.

Vyprážaný rezeň

Okrem čistenia a údržby treba pri výbere fritézy zohľadniť aj možnosti nastavenia teploty, objem vnútorného priestoru podľa počtu stravníkov a ďalšie možnosti využitia. Moderné univerzálne fritézy dokážu okrem vyprážania aj dusiť, variť, grilovať či piecť. S rozhodnutím, aká fritéza je pre vás ideálna, vám pomôžu recenzie a spotrebiteľské testy.

Pre naozaj zdravé vyprážanie existujú teplovzdušné fritézy. Sú drahšie, ale pri ich používaní sa spotrebuje minimálne množstvo oleja – potraviny v ňom nie sú ponorené. Sú vybavené výhrevnými telesami a ventilátorom, fungujú na princípe rovnomerného prúdenia teplého vzduchu. Na jedno smaženie postačí jedna lyžica oleja.

Fritéza Tefal ActifryFavorit medzi fritézami: Tefal Actifry Express XL

Zamilovali sme si teplovzdušnú fritézu Tefal Actifry Express XL AH9500, ktorá vypraží jedlo len s lyžicou oleja. Takto pripravené jedlá majú len 3% tuku. Okrem šetrného prístupu k nášmu tela šetrí aj energiu. S jej veľkým objemom môžete naraz vyprážať až 1,5 kg hranolčekov.

 

 

6. Rúra na pečenie

Ďalší spotrebič, bez ktorého si máloktorá gazdinka vie predstaviť prípravu nedeľného obeda či sviatočných dezertov. Moderné elektrické rúry s rozmanitými funkciami vedia výrazne uľahčiť prácu a súčasne ušetriť výdavky za energiu. Plynové rúry sú na ústupe, pretože manipulácia s nimi bývala náročná a výkon pri pečení slabší.

Elektrická rúra by mala byť vybavená horným aj spodným ohrevom, otočným ražňom, grilom a ventilátorom. Inteligentné rúry dokážu tiež odhadnúť teplotu a dĺžku pečenia podľa váhy jedla, ktoré do nich vložíte. A to je len jedna z mnohých doplnkových funkcii nových rúr, ktoré overení výrobcovia ponúkajú.

Energeticky úsporná alternatíva je teplovzdušná rúra. Rovnomerná cirkulácia horúceho vzduchu jej umožňuje pečenie pokrmov efektívnejšie, pri nižšej teplote.

Pre maximálnu úsporu energie, času aj priestoru v byte sa objavil na trhu malý zázrak v podobe multifunkčnej halogénovej rúry. Je to malý, veľmi úsporný spotrebič, za nízku obstarávaciu cenu, ale s veľkým množstvom výhod. Dokáže piecť, variť, grilovať, dusiť, rozmrazovať a dokonca aj vyrábať toasty. So svojím objemom (max 17 l) zaberá minimum miesta v kuchyni a ušetrí až 60% nákladov na energie. Umožňuje prípravu pokrmov takmer bez pridania tuku, nevysuší ich, ale udrží vo vnútri šťavnaté.

Rúra Electrolux EZB 3400 AOXElektrická rúra, ktorú odporúčame: Electrolux EZB 3400 AOX

Rúra má 8 programov na pečenie, objem 60 litrov, ktorý pohodlne pripraví jedlo pre 4-člennú rodinu. Patrí do energetickej triedy A a jej spotreba pri bežnom pečení je iba 0.79 kWh. Mimoriadne sa tešíme, že sklo jej dvierok má špeciálny povrch proti odtlačkom prstov a nemusíme ju dodatočne leštiť.

 

 

7. Kvalitný kávovar

Automatické kávovary sú dobrou (a pomerne vysokou) investíciou pre domácnosti, ktorej členovia si potrpia na naozaj kvalitnú kávu ako z talianskej kaviarne. Niektoré stroje vykúzlia dokonalé espresso, cappuccino, latté či ristretto za 45 sekúnd. Stačí nasypať zrnkovú kávu, zabudovaný mlynček pomelie presne také množstvo kávy, aké v tej chvíli potrebujete. Vy si len zvolíte intenzitu chuti.

Špičkovú kvalitu nápoja ponúkajú aj pákové kávovary, tie však väčšinou nemajú zabudovaný mlynček, takže ak chcete čerstvo zomletú kávu, musíte si ho zvlášť zaobstarať a zapojiť mletie to vašich ranných rituálov. Automatické a pákové kávovary bývajú väčších rozmerov, takže potrebujú v kuchyni svoje vlastné, stále miesto. Ak nechcete zbytočne tráviť čas čistením, všimnite si, či má kávovar samočistiaci program.

Pákový kávovar

Kapsulový kávovar zaberá menej miesta. Je vytvorený pre praktickú a rýchlu obsluhu. Okrem toho je omnoho lacnejší ako automatický a pákový kávovar. Na trhu je v ponuke množstvo kapsúl rôznych príchutí, prípadne v ňom môžete pripraviť aj kakao alebo čaj.

Mokka kávovar, klasický pomocník na prípravu kávy, ktorá sa pri dodržaní správneho postupu môže chuťou priblížiť káve z kaviarne. Zaberá v kuchyni veľmi málo miesta a môžete ho použiť na akomkoľvek sporáku. Spomedzi kávovarov je to najekonomickejša voľba, kúpite ho za nízku cenu a vydrží vám niekoľko rokov.

Mokka kávovar

Super automatický kávovarNáš tip: DeLonghi PrimaDonna S Evolution ECAM 510.55.M

Tlak 19 barov je nadpriemer pri automatických kávovaroch, espresso pripravené týmto kávovarom má znamenitú chuť. Výhodou je aj veľký 250 gramový zásobník na kávu, mlynček s 13 úrovňami mletia a zaujímavosťou je ovládanie kávovaru pomocou mobilnej aplikácie.

 

8. Umývačka riadu

Umývanie riadu môže byť naozaj otrava. Čím väčšia rodina, čím častejšie varenie, tým väčšie hromady špinavého riadu, mastných hrncov a pekáčov, ktoré neustále rastú. Pri ručnom umývaní riadu po obede 4-člennej rodiny sa spotrebuje až 60 litrov vody. Umývačka riadu spotrebuje v priemere 12 l vody, najúspornejšie modely len 6 – 8 l, takže je to investícia, ktorá sa vám veľmi rýchlo vráti.

Umývačka riadu

Majú niekoľko funkcií pre najväčšie možné šetrenie vody a energie, napríklad možnosť využiť oplachovú vodu po umývaní na ďalšiu várku riadu. Tá sa zahreje na 70 stupňov, čim sa zničia všetky baktérie. Eco režim zas využíva cyklus, pri ktorom je teplota vody okolo 50 stupňov, ale rozkladá všetky nečistoty. Rýchle umytie je určené na riad, ktorý nie je veľmi znečistený a môžete ho opäť použiť do 30 minút od vloženia do umývačky.

Na trhu sú v ponuke voľne stojace aj vstavané umývačky. Voľne stojacu môžete umiestniť kamkoľvek, kam sa vám hodí, myslite však na to, ž potrebuje prívod vody aj elektriny. Vstavaná umývačka riadu sa prakticky skryje do priestoru kuchynskej linky, no treba dávať pozor, aby do nej sedela na milimeter presne.

Umývačka riadu Beko Din 28220Náš tip na umývačku riadu: Beko DIN 28220

Umývačka riadu nám vyhovuje kombináciou prijateľnej hlučnosti, spotreby vody aj množstva umytého riadu. Jej cena je navyše zaujímavá.

 

 

 

9. Sporák alebo varná doska

Pri zariaďovaní kuchyne je základnou položkou sporák alebo varná doska. Na čom budete variť, sa rozhodnite podľa toho, či máte v kuchyni zavedený plyn alebo vhodné elektrické pripojenie pre sklokeramické a indukčné dosky.

Ak máte v kuchyni vhodnú elektrickú prípojku, máte dve možnosti, akú varnú dosku si vybrať: sklokeramickú alebo indukčnú dosku.

Indukcia varí rýchlejšie, potrebujete nej však špeciálny riad s magneticky vodivým dnom. Nezahrieva totiž platničku ako sklokeramika, ale priamo nádobu, ktorá je na nej položená. Funguje to pomocou magnetických cievok pod skleneným povrchom, ktoré vytvárajú striedavé elektromagnetické pole. Vďaka tomu sa nezohrieva doska, ale hrniec, takže keď ho zložíte, nehrozí vám popálenie, ako to býva u sklokeramickej dosky.

Electrolux indukčná varná doska Náš tip na kvalitnú indukčnú dosku:  Electrolux EHH 6240 ISK

Varná doska je ovládaná dotykovým senzorom, ktorý sa pri nečinnosti automaticky vypne. Vďaka funkcií Booster sa varný panel rýchlejšie nahreje a šetrí váš čas. Praktický je ukazovateľ zvyškového tepla a tiež detská poistka.

 

Sklokeramická doska má zasa vyššiu účinnosť ohrevu, jednoduchšie sa čistí a šetrí energiu.

Sklokeramická varná doska Whirlpool AKT 8090Sklokeramická doska, ktorú odporúčame: Whirlpool AKT 8090

Jednoduchý minimalistický dizajn, dotykové ovládanie a detská poistka – toto sú 3 veci, ktorými nás táto varná doska dostala. Jej cena je len príjemný bonus.

 

 

Moderné elektrické varné dosky sú vybavené rôznymi bezpečnostnými prvkami, dokážu vás napríklad upozorniť na zostatkové teplo po dovarení alebo automaticky znížiť teplotu, aby vám jedlo nevykypelo. Ich súčasťou býva aj nastaviteľný časovač, alebo funkcia ohrievania jedla, ktorá udrží dosku rozohriatu na 70°C.

Plynové sporáky sú pomerne úsporným riešením. Predávajú sa voľne stojace, kombinované s elektrickou rúrou, čím si môžete vyškrtnúť zo zoznamu elektrickú rúru. Ak máte zabudované spotrebiče, môžete si zakúpiť samostatné varné dosky zabudované do kuchynskej linky.

Pri ich výbere sa zamerajte na materiál: ak nechcete stráviť večnosť čistením liatinového povrchu, zvoľte varnú dosku v sklokeramickom alebo nerezovom prevedení. Bezpečnostná poistka a automatické zapaľovanie by malo byť v dnešných plynových sporákoch samozrejmosťou.

Whirlpool plynový sporákAj klasické plynové sporáky už majú modernejšie funkcie. Páči sa nám sporák Whirlpool ACWT 5G311/WH s reguláciou plameňa podľa typu jedla, ktoré varíte. Má tiež poistku proti úniku plynu v prípade, že oheň zhasne. Rúra, ktorá je súčasťou sporáka má funkciu teplovzdušného pečenia a šetrí tak čas aj energiu.

 

 

Záver

Dnes má takmer každý spotrebič na internete množstvo hodnotení a recenzií, ktoré vám môžu pomôcť s rozhodovnaním, do čoho investujete. Či už kupujete fritézu, umývačku riadu alebo smoothie mixér, odporúčame vám venovať výberu dostatok času a trpezlivosti. Vyhnete sa tak sklamaniu z nevyhovujúcej kvality, nedostatkov alebo neadekvátne vysokej cene.

S kvalitnými kuchynskými spotrebičmi sa príprava jedál stane zábavou a relaxom. Prípravu zdravého obeda, večere aj dezertu zvládnete ľavou zadnou a dobrá káva vám bude zaslúženou odmenou. S vhodným zariadením kuchyne prestanete mať pocit, že varenie je iba otročenie v kuchyni a ušetrený čas môžete venovať rodine.

4.5/5 - (2 votes)

Michel Struharova

Cestovateľka a bežkyňa, ktorá s 10 kg batohom 3 roky spoznávala svet. Teraz zdoláva slovenské kopce a pomáha klientom rozprávať príbehy ich značiek. Na Výživovo.sk píše predovšetkým o milovanom behu a športovej výžive.

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra