Sibutramin. POZOR na jeho zakázaný predaj - Výživovo.sk

Lieky s obsahom sibutramínu majú u nás stopku. Viete, o ktoré ide?

Sibutramin - spoznajte všetky jeho riziká a skúsenosti užívateľov

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Ak vám niekto sľubuje rýchly úbytok hmotnosti bez akejkoľvek námahy, majte sa na pozore a všetko si radšej dôkladne preverte. Áno, je to samozrejme lákavá predstava, avšak také jednoduché to s chudnutím nie je. Často ide o rôzne tabletky či lieky na chudnutie bez presného zloženia a jasného výrobcu, ktorých riziká prevládajú nad pozitívnymi účinkami. To platí aj pre Sibutramin – liek používaný na liečbu obezity. Prezradím vám, na akom princípe funguje, prečo sa už oficiálne nepredáva a aké sú skúsenosti tých, ktorí sa rozhodli ho vyskúšať.

Čo je Sibutramin?

Sibutramin je nielen samotný názov lieku, ale i hlavnej zložky viacerých liekov na chudnutie. Tieto lieky sa po prvýkrát objavili na trhu v rámci Európy v roku 1999 s cieľom pomôcť pri liečbe obezity. Vzhľadom na to boli primárne určené pre pacientov s hodnotou BMI vyššou ako 30, pričom tento stav predstavuje pre ľudský organizmus vysoké riziko vzniku zdravotných komplikácií. Krátko po ich registrácii sa však začalo čoraz viac diskutovať o vedľajších účinkoch chemickej zlúčeniny sibutramín, ktoré sa spájali s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Po rokoch rozsiahlych výskumov pod taktovkou CHMP (Výboru pre lieky pre humánne použitie) boli v roku 2010 lieky obsahujúce sibutramín stiahnuté z predaja. (1)

lieky s obsahom sibutramínu

Lieky s obsahom sibutramínu sú v krajinách EÚ zakázané

Sibutramin tak už niekoľko rokov patrí k zakázaným liekom na chudnutie, jeho distribúcia nie je v súčasnosti povolená v žiadnej krajine Európskej únie.

Mechanizmus účinku

Sibutramin patrí do skupiny liekov zvyšujúcich pocit sýtosti a tiež energetický výdaj organizmu. Vyniká schopnosťou blokovať spätné vychytávania noradrenalínu a serotonínu. Tie patria medzi neurotransmitery, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri bunkovej komunikácii. Vďaka spomínanej schopnosti blokovania, sa zvyšuje ich hladina v mozgu, v dôsledku toho stúpa aj pocit sýtosti. Naopak klesá energetický príjem, čo v kombinácii s cvičením a úpravou stravovacích návykov prináša úbytok telesnej hmotnosti. (1) Potvrdzujú to výsledky klinickej štúdie uverejnené v jednom z odborných príspevkov Antidopingovej agentúry. Jednotlivci s obezitou, ktorí užívali liek s obsahom sibutramínu a dodržiavali odporúčané diétne stravovanie schudli až o 5,5 kg viac ako jednotlivci v placebo skupine. (2)

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Prečo bol Sibutramin stiahnutý z trhu?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že Sibutramin je pre osoby s obezitou skutočne prínosom. Jeho užívanie nevedie k vytvoreniu návyku a rovnako nemá ani sedatívne účinky ako mnohé iné lieky na chudnutie. Odhliadnuc od vyššie uvedených účinkov a informácií má však radu nebezpečných vedľajších účinkov. Toto sú tie najhlavnejšie:

  • môže spôsobiť bolesti hlavy, zápchu, sucho v ústach, závrate, nevoľnosť, zvracanie, hnačky, nespavosť, bolesti kĺbov, svalov
  • zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych komplikácií, predovšetkým infarktu, mŕtvice, ale i srdcovej arytmie
  • hrozí vznik alergickej reakcie v podobe opuchu tváre, ťažkostí s dýchaním či kožné vyrážky
  • užívanie Sibutraminu sa taktiež často spája s vysokým krvným tlakom, bolesťami na hrudníku, problémami so zrakom, sluchom či dokonca udržaním rovnováhy. (3)
  • pri krátkodobom užívaní (približne v trvaní 6 mesiacov) telesná hmotnosť síce klesá, no ak ho vysadíte, je veľká pravdepodobnosť, že nastane jojo-efekt, teda stratené kilogramy sa vrátia naspäť. Naopak pri dlhodobom užívaní v trvaní 1 až 2 roky hrozí, že telo sa stane rezistentné, teda chudnutie sa výrazne spomalí, ak nie aj zastaví. (4)
bolesť pri srdci

Sibutramin sa stiahol z predaja z dôvodu zvýšeného rizika kardiovaskulárnych komplikácií

Zakázané lieky so sibutramínom na Slovensku

V rámci Slovenskej republiky boli stiahnuté z trhu všetky lieky, kde je hlavnou zložkou. Ide o Reductil, Lindax, Sibutral či Sibutramín-Teva. Ak teda natrafíte na niektorý z týchto liekov, oblúkom sa mu vyhnite, ide o nelegálny predaj. V čase písania tejto recenzie som natrafila na viaceré webové stránky, ktoré ponúkali Sibutramin. Najčastejšie pod názvom MEGA Sibutramin, prípadne Sibutramine 20 mg. Vo väčšine prípadov chýbal uvedený nielen výrobca, ale i presné zloženie, krajina pôvodu a ďalšie dôležité informácie. Užívanie takýchto liekov vám tak môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Z tohto dôvodu sa im vyhnite.

Skúsenosti užívateľov

Musím sa priznať, veľmi milo ma prekvapili pozitívne recenzie užívateliek, pochvaľujúce si účinky Sibutraminu. Natrafila som však aj na pomerne veľké množstvo príspevkov ohľadom vyššie spomínaných vedľajších účinkov, ktoré vybraní jednotlivci len potvrdili. Najčastejšie išlo o žalúdočnú nevoľnosť, sucho v ústach, avšak zaregistrovala som tiež vážnejšie komplikácie týkajúce sa problémov s obličkami.

skúsenosť užívateľky so Sibutraminom

Skúsenosť jednej z užívateliek

Zdroj: babylove33, zeny.e15.cz

„Väčšina ľudí po užívaní Sibutraminu skutočne priberie naspäť všetky kilogramy, pretože nezmenia svoje stravovacie návyky a vrátia sa k tým pred chudnutím, takže zase sa prejedajú a priberajú. Ja som síce užívala len 10 mg denne, prípadne každý druhý deň a v deň pauzy som chuť na jedlo veľmi nemala, ale hneď ako sa telo očistí od tabletiek ( po 3-4 dňoch) je apetít späť. Navyše, organizmus s nižšou hmotnosťou má menšie energetické nároky a je zvyknuté na úsporný režim, teda sa priberá oveľa rýchlejšie.“

Zdroj: 15832, omlazeni.cz/sibutramin

„Ahoj dievčatá, tak ja som zo Sibutraminu málom zomrela, takže už ho bohužiaľ nemôžem brať. Večer mi bolo niekoľkokrát veľmi zle od srdca, mala som plytké dýchanie a nepravidelný tep. Pekne sa dá s ním schudnúť, ale asi to nebude pre ľudí ako som ja…..“

Zdroj: Euphory, omlazeni.cz/sibutramin

negatívna skúsenosť

Jednej z užívateliek spôsoboval Sibutramin nevoľnosť

Zdroj: friderika96, modrykonik.sk/forum/moje-zdravie

Tipy, ako schudnúť bez liekov

Ako ste sa mohli presvedčiť, Sibutramin nie je zrovna bezpečný spôsob, ako schudnúť. Ak vám teda záleží na zdraví, skúste si radšej zvoliť niektorú z nasledujúcich možností. Všetky sú podložené výskumami, bezpečné a efektívne.

Fyzická aktivita

Je jednou z častí komplexnej zmeny životného štýlu zameranej na dosiahnutie úbytku telesnej hmotnosti. Dôležitá je však najmä pre ľudí so sedavým zamestnaním, ktorým sa odporúča každodenný pohyb v trvaní aspoň 30 minút. Z jednotlivých aktivít sa ukazuje ako najúčinnejšie skombinovať silový tréning s aeróbnou aktivitou, v dôsledku čoho nestratíte svalovú hmotu, ale tukové zásoby. Navyše, ak fyzickú aktivitu ešte doplníte aj o úpravu stravovacích návykov, máte skvelo našliapnuté na úspech. Podľa výsledkov odbornej štúdie uverejnenej v Internal Medicine takto dokážete schudnúť až 7,2 kg v priebehu 6 mesiacov. (5)

skupinové cvičenie

Pohybová aktivita podporuje spaľovanie kalórií

Stravovací denník

Úprava stravy v zmysle minimalizovať príjem rafinovaných cukrov, teda sladkých maškŕt či bieleho pečiva je určite dôležitá, no svoj význam má aj plánovanie jedla, vrátane kontroly veľkostí porcií. Ak to teda s chudnutím myslíte vážne, zriaďte si stravovací denník alebo si do mobilu nainštalujte niektorú z aplikácií (odporúčam Kalorické tabuľky), kde si budete zapisovať jednotlivé potraviny a tiež fyzickú aktivitu. Súvislosť medzi dôsledným zapisovaním jedál a úbytkom telesnej hmotnosti potvrdzuje prehľadová štúdia uverejnená v Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. Áno, spočiatku to je časovo náročné a „otravné“ , no želaný úbytok kilogramov bude tou zaslúženou odmenou. (6)

Dobrý spánok a psychická pohoda

Jedným z faktorov zvyšujúceho sa rizika vzniku obezity je nedostatočný spánok. V dôsledku neho dochádza k spomaleniu metabolizmu, zvyšuje sa hladina inzulínu a kortizolu, ktoré prispievajú k ukladaniu tukov. Vplyv dostatočného spánku na úbytok telesnej hmotnosti dokazujú výsledky štúdie v American Journal of Epidemiology, ktorej sa zúčastnilo 83 377 mužov a žien. U ľudí, ktorí spali 5-6 hodín denne, došlo k vyššiemu prírastku hmotnosti, čím stúplo aj riziko obezity. K zvýšeniu telesnej hmotnosti rovnako vedú aj stresové situácie. Ruku na srdce, určite ste už aj vy aspoň raz bojovali so stresom tabličkou čokolády. Niet sa čomu diviť, keďže stres spúšťa uvoľňovanie kortizolu. Ten, keď zostane v krvnom obehu dlhšie, môže viesť k zvýšeniu chuti na sladké, a teda aj priberaniu. Toto tvrdenie opäť dokazuje 8-týždňový intervenčný program zameraný na lepšie zvládanie stresu, po ukončení ktorého došlo u účastníkov k želanému zníženiu BMI. (6)

kvalitný spánok

Kvalitný spánok vám taktiež môže pomôcť pri chudnutí

Diétne programy

Chudnutie bez konkrétneho diétneho plánu má nepochybne množstvo výhod, pričom tou najväčšou je finančná stránka. Kompletné diétne programy, vrátane balíčkov potravín často nepredstavujú tú najlacnejšiu záležitosť. Na druhej strane, ak sa ešte len začínate zaujímať o zdravú životosprávu, túto investíciu určite neoľutujete. Nebudete sa musieť učiť počítať kalórie, niekoľko hodín stráviť pri zostavovaní jedálnička či v obchode vyberaním vhodných potravín. K tým najznámejším diétam bezpochyby patria nízkosacharidové, proteínovékrabičkové diéty. Svoj význam však má aj prerušovaný pôst, ktorý zas pomôže v prípadoch, kedy už chudnete dlhší čas a úbytok hmotnosti sa zastaví alebo výrazne spomalí. Na výber máte z niekoľkých rôznych modelov podľa trvania doby hladovania, tzv. pôstu. (6)

Drobná rada na záver

Predtým ako sa rozhodnete pre niektorý z liekov na chudnutie, najskôr vyskúšajte vyššie spomínané spôsoby, ktoré vás nič nestoja. Aktuálne máte na výber z veľkého množstva diét tak pre vegánov, vegetariánov, ale i milovníkov mäsa. Ak sa predsa rozhodnete siahnuť po niektorom z liekov, uprednostnite tie, ktorých distribúciu schválil ŠÚKL – Štátny ústav na kontrolu liečiv. Liekom s obsahom sibutramínu ako i ďalším zakázaným liekom na chudnutie sa vyhýbajte a tie ostatné konzultujte so svojim lekárom.

Zdroje:

(1) Otázky a odpovědi k pozastavení registrace léčiv obsahujících sibutramin. Dostupné na: https://www.sukl.cz/otazky-a-odpovedi-k-pozastaveni-registrace-leciv

(2) Sibutramín a šport. Dostupné na: https://www.antidoping.sk/data/files/611_sibutramin.pdf

(3) Dostupné na: https://www.drugs.com/mtm/sibutramine.html

(4) Sibutramine Effects on Central Mechanisms Regulating Energy Homeostasis. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3286846/

(5) 4Weight-Loss and Maintenance Strategies. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK221839/

(6) How to naturally lose weight fast. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322345

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra