Lieky na chudnutie. Princíp účinku, predaj a riziká - Výživovo.sk

Lieky na chudnutie viazané na lekársky predpis. Spoznajte mechanizmus ich účinku a možné riziká.

Lieky na chudnutie - vedľajšie účinky, predaj, riziká

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Keby sa tak dalo schudnúť mávnutím čarovného prútika. Pekná predstava, avšak nie veľmi reálna. Dokonca ani v prípade voľnopredajných doplnkov stravy na chudnutie. Mnohé sa prezentujú ako zázračné doplnky, s ktorými bude chudnutie hračka. Ak ste sa aj vy chytili do niektorej z týchto marketingových pascí, v tejto chvíli už určite viete, že bez cvičenia a úpravy stravovacích návykov vám žiadne takéto doplnky nepomôžu. Ako je to však s liekmi na chudnutie, viazanými na lekársky predpis? Fungujú? Ktoré lieky na chudnutie sú dovolené? Čítajte ďalej a dozviete sa odpovede nielen na tieto otázky, ale i ďalšie dôležité informácie, ktoré by ste mali pred ich užívaním vedieť.

Definícia liekov na chudnutie viazaných na lekársky predpis

Podľa údajov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva je na Slovensku viac ako 1,5 milióna ľudí s nadváhou alebo obezitou. Vyššia telesná hmotnosť nie je len akousi estetickou komplikáciou, ale aj spúšťačom viacerých zdravotných problémov. (1) Práve tie sú častým dôvodom, pre ktorý sa ľudia rozhodnú tento problém riešiť. Kým v niektorých prípadoch pomôže úprava stravovacích návykov spolu s fyzickou aktivitou, u iných je stav vážnejší a vyžaduje si návštevu lekára. Zostaví vám plán na kontrolu hmotnosti a ak je to nutné, predpíše lieky na chudnutie, tzv. antiobezitiká.

VEDELI STE, ŽE: S obezitou súvisí viac ako 195 ochorení. Medzi tie najčastejšie patrí cukrovka, infarkt, vysoký krvný tlak, mŕtvica, rôzne druhy rakoviny či gastroezofageálny reflux.
lieky na chudnutie pre ľudí s obezitou

Nadmerná telesná hmotnosť či obezita so sebou prinášajú celý rad zdravotných komplikácií.

POZOR, nepomýľte si lieky na chudnutie s doplnkami stravy na chudnutie. Voľnopredajné tabletky na chudnutie  výživové doplnky, ktoré sa bežne predávajú v predajniach alebo e-shopoch so zdravou výživou bez lekárskeho predpisu. Lieky na chudnutieoficiálne liečivá schválené Európskou liekovou agentúrou, dostupné iba na lekársky predpis. Na rozdiel od doplnkov stravy nepôsobia iba v tráviacom trakte, ale ovplyvňujú aj činnosť centrálnej nervovej sústavy.

Na akom princípe fungujú?

S prihliadnutím na stúpajúcu tendenciu výskytu obezity sa liekom na chudnutie venuje čoraz väčšia pozornosť. V súčasnosti ich môžeme rozdeliť podľa mechanizmu účinku do 3 základných skupín:

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Liečivá pôsobiace na CNS

Kedysi do tejto skupiny patril liek Adipex. V súčasnosti je u nás tento liek na zozname zakázaných liečiv. Na identickom princípe však funguje Mysimba – liečivo kombinujúce látky bupropión a naltrexón. Síce sa bupropión primárne využíva pri liečbe depresií, svoj význam má aj pri chudnutí. Inhibuje spätné vychytávanie dopamínu a noradrenalínu, v dôsledku čoho tlmí pocit hladu a navodzuje pocit sýtosti. Naltrexón zas inhibuje odmeňovací systém v mozgu a potláča chuť do jedla. (2)

centrálna nervová sústava a neuróny

Niektoré lieky na chudnutie ovplyvňujú činnosť CNS

VEDECKÁ ŠTÚDIA: Účinok lieku Mysimba na redukciu telesnej hmotnosti potvrdzuje aj štúdia Contrave Obesity Research, ktorá skúmala efektivitu zdravého životného štýlu v kombinácii s medikamentóznou liečbou. U 55 % pacientov, ktorí nielenže užívali liek Mysimba, ale kládli dôraz aj na správnu životosprávu, došlo k úbytku hmotnosti o viac ako 10 %. (4)

Lieky na chudnutie inhibujúce vstrebávanie tukov

Blokujú enzým žalúdočnej a pankreatickej lipázy, ktorý je nevyhnutný pre rozklad tukov na glycerol a vstrebateľné mastné kyseliny. Vďaka tomu dochádza k zníženiu vstrebávania tukov približne o 30 %. Nevstrebaný tuk je následne vylučovaný prostredníctvom stolice von z tela. So stolicou však súvisia aj nežiadúce účinky týchto liečiv. Patrí medzi ne mastná vodnatá stolica či zvýšená produkcia plynov, obzvlášť pri konzumácii mastných jedál. Treba však poznamenať, že zmienené vedľajšie účinky sa dajú zmierniť správnym stravovaním. Pacienta teda do istej miery „prinútia“ dodržiavať zásady správnej životosprávy. Súčasťou skupiny  liekov na chudnutie blokujúcich vstrebávanie tukov je Xenical známy aj po názvom Orlistat. (3)

Látky regulujúce hladinu cukru v krvi

Aj lieky určené pre ľudí s cukrovkou pomáhajú schudnúť. Vyrovnávajú hladiny glukózy, a tým zároveň podporujú pocit sýtosti. Jedným z takýchto liekov, ktorý je schválený aj v niektorých štátoch Európskej únie, je Liraglutid. Potláča sekréciu glukagónu a s ňou aj apetít. Okrem toho, že vedie k zníženiu telesnej hmotnosti, má tiež ďalšie zdravotné benefity. Znižuje množstvo viscerálného tuku, triacylglycerolov a zvyšuje hladinu dobrého (HDL) cholesterolu. (4)

lieky na chudnutie regulujúce hladinu cukru v krvi

Lieky na reguláciu hladiny cukru v krvi podporujú pocit sýtosti, čím prispievajú k úbytku hmotnosti

Dôkazom účinkov Liraglutidu na chudnutie sú viaceré odborné štúdie, ktorých sa zúčastnili jednotlivci s obezitou, cukrovkou a spánkovým apnoe. Po 56 týždňoch užívania tohto lieku, došlo u vybraných jedincov k úbytku hmotnosti v priemere o 6 %. Podobne ako iné lieky na chudnutie, aj Liraglutid prináša so sebou nežiadúce účinky. Najmä počas prvých týždňoch liečby sa môžu objaviť tráviace ťažkosti, hnačky a nauzea. (4)

Aké majú lieky na chudnutie vedľajšie účinky?

Na jednej strane pomôžu, na druhej zas uškodia. Vrátane pozitívneho účinku na zníženie telesnej hmotnosti, môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Z tohto dôvodu sú lieky na chudnutie viazané na lekársky predpis. Vedľajšie účinky sa líšia v závislosti od konkrétneho lieku a mechanizmu jeho účinku. Lieky ovplyvňujúce činnosť centrálnej nervovej sústavy často stoja za výkyvmi nálad, depresiou, nespavosťou, ale i halucináciami či kardiovaskulárnymi problémami. Užívanie liečiv, ktoré zabraňujú vstrebávaniu tukov má za následok problémy s trávením, hnačky, prípadne ochorenia pečene. Rakovina štítnej žľazy, problémy so žlčníkom a obličkami zas hrozia pri užívaní liekov regulujúcich hladinu cukru v krvi. (5)

Zoznam zakázaných a dovolených liekov na chudnutie

Aktuálne, v čase písania tejto recenzie, je na Slovensku povolený iba jeden liek na chudnutie viazaný na lekársky predpis. Pozrite sa, ktoré lieky boli stiahnuté z trhu, v dôsledku nebezpečných nežiadúcich účinkov.

Dovolené lieky

 • Xenical (schválený vo vybraných štátoch EÚ, v SR nie)
 • Liraglutid (schválený vo vybraných štátoch EÚ, v SR nie)
 • Mysimba (jediný schválený liek na chudnutie v SR)

Lieky stiahnuté z trhu (zakázané)

 • Adipex
 • Reductil
 • Acomplia
 • Fenfluramín
 • Rimonabant
 • Sibutramín
 • Lorcaserin

Predaj liekov na chudnutie

Pri liekoch na chudnutie, ktoré sú viazané na lekársky predpis, buďte obzvlášť opatrní. V žiadnom prípade sa nesnažte, v snahe čo najrýchlejšie schudnúť, kúpiť tieto lieky bez lekárskeho predpisu! Nezabúdajte na to, že iba lekár dokáže odborne posúdiť váš zdravotný stav a na základe neho vám stanoviť adekvátnu liečbu. Ak sa ho budete snažiť obísť, hrozí, že si viac uškodíte ako pomôžete, keďže tieto lieky majú viaceré nežiadúce účinky a nie sú vhodné pre každého.

Navyše, často ide o falšované lieky s nejasným zložením a nedostatočným testovaním, ktoré môžu vážne ohroziť vaše zdravie. Dôverujte lekárom, užívajte iba lieky odporúčané Európskou liekovou agentúrou (EMA). Taktiež sa vyhnite pochybným e-shopom a webstránkam, ponúkajúcim lieky, ktoré sú u nás zakázané, prípadne sa na ich predaj vzťahuje lekársky predpis. V mnohých prípadoch ide o podvodné stránky bez kontaktných údajov, kde sa dá za tovar zaplatiť iba vopred. Nemáte teda istotu, že vám budú lieky na chudnutie skutočne odoslané a neprídete iba o peniaze. Z týchto dôvodov nakupujte lieky iba zo schválených lekární a s lekárskym predpisom, ktorému predchádza konzultácia s lekárom, prípadne vyšetrenie.

bezpečné lieky na chudnutie sú schválené Európskou liekovou agentúrou

Uprednostnite lieky schválené Európskou liekovou agentúrou

Ako spoznáte, že ide o falšovaný liek?

 • na obale zvyknú chýbať informácie ako QR kód či hologram,
 • majú predĺženú exspiráciu a zmenenú šaržu,
 • na krabičke sú iné informácie ako v príbalovom letáku, prípadne samotnom obale lieku,
 • v porovnaní s originálom majú iný farebný odtieň a veľkosť. (8)

Výhody a nevýhody

 • sú viazané na lekársky predpis, teda ste pred a aj počas užívania stále pod dohľadom odborníka
 • pomôžu dosiahnuť úbytok na váhe, čím dôjde k zmierneniu mnohých zdravotných ťažkostí
 • majú jasne predpísaný a stanovený spôsob užívania
 • schválené lieky na chudnutie prešli dôkladným testovaním a náročným schvaľovacím procesom
 • majú množstvo nežiadúcich účinkov, hlavne na kardiovaskulárnu a tráviacu sústavu
 • bez úpravy stravovacích návykov a pohybovej aktivity nie sú účinné
 • po ukončení ich užívania, s najväčšou pravdepodobnosťou, opäť priberiete
 • na to, aby ste spozorovali zmeny na hmotnosti, je potrebné lieky na chudnutie užívať dlhodobo, niekoľko mesiacov

Časté otázky

Spôsobov, ako schudnúť je hneď niekoľko. Od rôznych nízkosacharidových diét, až po krabičkové stravovanie a pohybovú aktivitu. Kedy sú však už potrebné lieky na chudnutie? Majú samy osebe úspech? Odpovede na tieto a ďalšie otázky sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Komu sú určené lieky na chudnutie?

Lekári ich predpisujú hlavne ľuďom, ktorí majú vážne zdravotné problémy, súvisiace s nadváhou, prípadne obezitou. Veľmi dobrou pomôckou, podľa ktorej dokáže lekár zistiť či sú lieky na chudnutie skutočne potrebné, je výpočet BMI, teda indexu telesnej hmotnosti. Farmakoterapia antiobezitikami je vhodná pre jednotlivcov s BMI nad 30, prípadne s BMI väčším ako 27, avšak s pridruženými vážnymi zdravotnými komplikáciami (cukrovkou, syndrómom spánkového apnoe). (7)

výpočet BMI

Lekár pri príprave plánu chudnutia vychádza z hodnoty BMI

UPOZORNENIE: Lieky na chudnutie sa odporúčajú obéznym ľuďom s vážnymi zdravotnými problémami. Rozhodne nie tým, ktorí nie sú spokojní so svojou postavou a hľadajú jednoduchú cestu, ako sa zbaviť nadbytočných kilogramov.

Koľko sa dá s antiobezitikami schudnúť?

Závisí to od viacerých faktorov, avšak pri dlhodobom užívaní (min. 12  mesiacov) sa priemerný úbytok hmotnosti pohybuje okolo 3 až 12 % z celkovej hmotnosti. Lieky na chudnutie však nemajú zázračné účinky. Na to, aby sa dostavili požadované výsledky musíte zmeniť svoje stravovacie návyky a nezabúdať ani na pohybovú aktivitu. Na základe najnovších odporúčaní by ste mali najmenej 2-krát do týždňa venovať čas cvikom na posilnenie svalstva, ktoré je dobré doplniť o najmenej 150 minút stredne intenzívnej aerobnej aktivity týždenne. (6)

Čo ak sa mi nepodarí schudnúť pomocou liekov na chudnutie?

Môže sa to stať, lieky na chudnutie nie sú predsa vhodné pre každého. Ak po 3 až 6 mesiacoch nedôjde k požadovanému úbytku hmotnosti, lekár zvykne zastaviť liečbu a zostaviť iný liečebný plán. (7)

Ak prestanem užívať lieky na chudnutie opäť priberiem?

Lieky na chudnutie sú určené na dlhodobé užívanie. Samozrejme za predpokladu, že sa neobjavia vážne vedľajšie účinky, v dôsledku ktorých by bolo potrebné medikamentóznu liečbu ukončiť. Áno, po jej ukončení hrozí, že opäť priberiete. Z tohto dôvodu sa snažte dodržovať stanovený stravovací plán, vrátane pohybovej aktivity, čo vám pomôže spomaliť alebo dokonca zastaviť priberanie. (6)

Moja rada a odporúčanie na záver

Podobne ako voľnopredajné doplnky stravy na chudnutie, aj lieky na chudnutie viazané na lekársky predpis majú svoje pre a proti. Nespoliehajte sa teda iba na ne a vyskúšajte aj iné dostupné prostriedky, ktoré sú z hľadiska vedľajších účinkov bezpečnejšie. V súčasnosti je na trhu veľké množstvo diét a špeciálnych stravovacích programov zameraných na podporu úbytku hmotnosti. Niekoľko tipov nájdete aj v článku: „Ako schudnúť. Zásady správnej životosprávy, výživové doplnky….“. Majte na pamäti, že schudnúť sa nedá zo dňa na deň. Treba byť trpezlivý a vytrvať. Držím palce.

Zdroje:

(1) Dostupné na: https://www.ruvzvk.sk/obezita.html

(2) Léčba obezity: farmakoterapie. Dostupné na: https://www.nzip.cz/clanek/734-lecba-obezity-farmakoterapie

(3) ADAMCOVÁ, Z. Vliv léčiv na obezitu, Bakalárska práca, Lekárska fakulta Brno, 2011. Dostupné na: https://is.muni.cz/th/h3e6p/bc_text.pdf

(4) FÁBRYOVÁ, Ľ. Antiobezitiká v manažmente obézneho diabetika 2. typu, 2020. Dostupné na: https://www.solen.sk/storage/file/article/VIA_5_2020_final%20%E2%80%93%20Fabryova.pdf

(5) Side Effects of Weight Loss Drugs (Diet Pills) Dostupné na: https://www.drugs.com/article/side-effects-weight-loss-drugs.html

(6) Prescription weight-loss drugs. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/weight-loss-drugs/art-20044832

(7) Prescription Medications to Treat Overweight & Obesity. Dostupné na: https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/prescription-medications-treat-overweight-obesity

(8) SKALSKÁ, Z. Falšované lieky – skúsenosti kompetentných autorít v EÚ (ŠÚKL). Dostupné na: https://www.sukl.sk/buxus/docs/O_nas/Vzdelavanie/2014/Falsovane_lieky_%E2%80%93_skusenosti_kompetentnych_autorit_v_EU__SUKL_.pdf

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra