Low carb žemle. Recepty, praktické tipy + predaj - Výživovo.sk

Recenzia predpripravenej zmesi na low carb žemle od KetoMix + recepty na domáce keto žemle

Low carb žemle - recepty, ale i skúsenosti s predpripravenou zmesou KetoMix

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Určite ste už počuli, že ak chcete schudnúť, mali byt ste obmedziť konzumáciu nielen sladkostí, ale i tzv. bieleho pečiva. Je to najmä z dôvodu vysokého podielu sacharidov a naopak nízkeho obsahu vlákniny a bielkovín. Ľahko sa to však hovorí, no podstatne ťažšie koná. Vylúčiť pečivo, či už vo forme chleba, rožkov, alebo žemlí, je náročná úloha pre každého z nás. Našťastie, v súčasnosti sú už na trhu aj zdravšie nízkosacharidové alternatívy bieleho pečiva, na ktorých si taktiež pochutnáte. Jednu z nich vám predstavím v tomto článku. Sú ňou low carb žemle. Dozviete sa nielen, kde sa dajú kúpiť, ale aj, ako si ich chutne pripraviť.

Porovnanie low carb žemlí a pšeničných žemlí zo supermarketu

Veľmi podobné, no predsa odlišné.  Ako už určite tušíte hlavný rozdiel medzi pšenično-ražnými žemľami a tými s prívlastkom low carb spočíva v samotnom zložení. Zatiaľ čo pšenično-ražné žemle zo supermarketov sú vo väčšine prípadov vyrobené zo pšeničnej chlebovej, prípadne celozrnnej ražnej múky, na prípravu low carb žemlí sa zvykne používať kokosová, mandľová múka či psyllium. Od použitých surovín sa následne odvíja aj kalorická hodnota a nutričné zloženie.

Hodnoty na 100gLow carb žemľa KetoMixPšenično-ražná žemľaKaizerka svetlá
Kalorická hodnota394 kcal 277 kcal269 kcal
Sacharidy16 g52 g53 g
Bielkoviny47 g 8 g9 g
Tuky12 g4 g2 g
Vláknina8,8 g2 g3 g

Ako môžete vidieť, pšenično-ražné žemle a kaizerky majú niekoľkonásobne vyšší podiel sacharidov než low carb žemle. Samozrejme, uvedené hodnoty sa mierne odlišujú v závislosti od ingrediencií, z ktorých sa low carb žemle pripravili. V tabuľke uvádzam výživové údaje low carb žemlí KetoMix.

low carb žemle podobné kaizerkám

low carb žemľa posypaná kmínom a sezamom

Čo majú low carb žemle a pšenično-ražné žemle spoločné?

Predovšetkým je to chuť.  Ak by som vám pred ochutnávkou neprezradila, aké žemle chutnáte, len veľmi ťažko by ste to na základe chuťového vnemu uhádli. Chuťovo sú low carb žemle veľmi podobné tým zo supermarketov. Dokonca, ak ich pred pečením potriete žĺtkom a posypete sezamom či kmínom, pochutnáte si na nich podobne ako na kaizerkách. Samozrejme, záleží aj od použitých ingrediencií. V prípade, že sa rozhodnete pripraviť žemľu s použitím psyllia, cesto bude o niečo tuhšie.

TIP: Pre získanie krásneho nadýchaného cesta a vyváženej chuti odporúčam pripravovať low carb žemle z kombinácie mandľovej a kokosovej múky, ktoré doplňte ešte o lyžičku bieleho jogurtu alebo sódy bikarbóny.
po pridaní sódy bikarbóny do cesta, budú low carb žemle jemné a nadýchané

low carb žemle majú veľmi podobnú chuť ako pšenično-ražné žemle

Low carb žemle KetoMix

Sú výbornou voľbou, keď nemáte čas alebo sa vám jednoducho nechce zdržiavať vážením jednotlivých ingrediencií a ich prípravou. Na ketomix.sk si môžete zakúpiť hotovú zmes na prípravu low carb žemlí.

Zloženie

Je skutočne bohaté. Okrem mliečnej či srvátkovej bielkoviny obsahujú low carb žemle KetoMix aj čakankovú vlákninu, sójový lecitín a pšeničnú múku chlebovú. Rovnako nechýba ani množstvo zdraviu prospešných vitamínov, konkrétne A, D, E, K, B1, B2, B6, C a minerálnych látok, ako selén, železo, draslík, mangán, horčík, zinok, chróm, meď. Konzumáciou týchto žemlí teda nielenže zaženiete hlad, ale doplníte si aj dôležité vitamíny a minerály. (1)

UPOZORNENIE: S prihliadnutím na to, že v zložení sa nachádza pšeničná múka, nízkosacharidové žemle KetoMix nie sú vhodné pre ľudí s celiakiou. (1)

Cena a balenie

Zmes na prípravu low carb žemlí si môžete zakúpiť na ketomix.sk, kde nájdete množstvo ďalších nízkosacharidových produktov (sladkosti, polievky, diétne jedlá, sladidlá). Jedno balenie pozostáva z 10 porcií, avšak počet porcií závisí aj od veľkosti žemlí, ktoré pripravujete. V prípade, že robíte väčšie žemle, z uvedenej zmesi urobíte približne 8 kusov. Cena jedného balenia je v čase písania tohto článku 19 €, avšak ak budete mať šťastie, možno natrafíte na nejakú zaujímavú zľavu. (1)

balenie KetoMix zmesi na prípravu proteínových žemlí

KetoMix zmes na prípravu proteínových žemlí

Príprava

Postup, ako zo zmesi vyčarovať chutnú low carb žemľu je úplne jednoduchý. Na prípravu jednej žemle budete potrebovať 25 ml vody, do ktorej pridáte 30 g uvedenej zmesi. Všetko poriadne zamiešate a zo vzniknutej hmoty vytvarujete žemľu, ktorú následne pečiete pri teplote 150 °C, približne 15 minút. Z vlastnej skúsenosti vám však odporúčam, aby ste si najskôr odvážili potrebné množstvo zmesi, do ktorej postupne prilievajte vodu tak, aby cesto malo primeranú konzistenciu. Mne sa osvedčilo dať trošku menej vody ako uvádza výrobca. (1)

cesto, z ktorého som pripravovala low carb žemle

cesto z predpripravenej zmesi KetoMix

TIP: Ak chcete ušetriť čas, pokojne si urobte aj viac žemlí naraz, 5 alebo 10. Po vychladnutí dajte tie čo neskonzumujete do mrazničky a podľa potreby vyťahujte. Pred konzumáciou zohrejte na pár sekúnd v mikrovlnke, uvidíte, že budú chutiť ako čerstvé.

Moja skúsenosť

Nebudem vám klamať, môj prvý pokus nevyšiel úplne podľa predstáv. Žemle boli na môj vkus tvrdšie a bez chuti, čo však dávam za vinu redšiemu cestu, ktoré som nijako nedochutila. Druhá várka však už dopadla na výbornú. Do cesta som pridala trošku soli, korenia, vrch potrela vajíčkom a posypala sezamom spolu s kmínom. Chuť bola na nerozoznanie od kaizeriek z obchodu. Žemle boli mäkké a veľmi nadýchané. Chutili mi aj samostatne, bez masla či akejkoľvek nátierky a oblohy. Treba ich ale konzumovať kým sú ešte teplé, vychladnuté nie sú už také dobré.

low carb žemľa potretá vajíčkom s kmínom a sezamom

low carb žemle pred pečením odporúčam potrieť vajíčkom

Aj keď pri konzumácii prvej dávky ma chuť, resp. žiadna chuť veľmi neohúrila, práve naopak skôr zaskočila, s odstupom času to hodnotím pozitívne. Cesto si dokážete dochutiť podľa svojich preferencií, na sladko, slano alebo dokonca s chilli. Treba si však dať pozor a používať iba ingrediencie s nízkym podielom sacharidov, hlavne ak držíte nízkosacharidovú diétu.

Recepty na domáce low carb žemle

Nielen keto žemle, ale i chutná low carb hamburgerová žemľa sa dá pripraviť svojpomocne, bez predpripravenej zmesi. Stačí vám len zopár surovín a dobrý recept. So surovinami vám síce veľmi nepomôžem, no recept vám určite poradím a nie jeden. Na svoje si prídu tak vegáni, ako i celiatici a športoví nadšenci túžiaci po proteínoch.

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Low carb žemle s proteínom

Ako už určite viete, bielkoviny plnia v našom organizme viacero dôležitých funkcií. Okrem iných, podporujú rast svalovej hmoty, čo ocenia hlavne športovci a ľudia držiaci bielkovinovú diétu. Chutné low carb žemle, ktoré svojím zložením splnia očakávania tejto skupiny ľudí si dokážete pripraviť už za pár minút. V nasledujúcom videu sa dozviete ako na to.

Ak by sa vám video nedalo prehrať, prikladám aj slovný popis receptu.

Ingrediencie: 

 • 3 vajcia
 • 1 a 1/4 hrnčeka mandľovej múky
 • 5 PL psyllia
 • 2 PL lahôdkového droždia
 • 1 PL ľanových semienok
 • 1 PL tekvicových semienok
 • 2 čl kypriaceho prášku
 • 2 porcie proteínového nápoja KetoDiet
 • 2 čl jablčného octu
 • 1/2 hrnčeka horúcej vody
 • 1 čl soli
 • čerstvá bazalka, tymián
 • 80 g masla

Postup:  

Vajíčka si rozdeľte na žĺtka a bielka. Do veľkej misky nasypte všetky suché ingrediencie (múku, psyllium, droždie, semienka, kypriaci prášok a proteínový nápoj). Pridajte jablčný ocot, bielka a dôkladne zamiešajte, ideálne ručným mixérom. Počas mixovania dopĺňajte, podľa potreby, horúcu vodu. Následne si z cesta vytvarujte malé žemličky, ktoré poukladajte na plech na pečenie, potrite vajíčkom, prípadne posypte ešte soľou. Pečte pri teplote 160 stupňov približne 30 minút. Kým sa vám budú žemličky piecť, v miske si zmiešajte 80g masla s nadrobno nasekanou čerstvou bazalkou a tymiánom. Takéto bylinkové maslo si potom môžete natierať na žemle.

Nízkosacharidové žemle pre celiatikov

Podľa údajov Národného portálu zdravia na Slovensku má celiakiu približne 1% populácie. (2) Netreba teda zabúdať ani na túto skupinu ľudí. Keďže aj v mojej rodine má jeden člen celiakiu, vyskúšala som niekoľko receptov na low carb žemle bez gluténu. Tento sa mi osvedčil najviac.

Budete potrebovať:

 • ½ hrnčeka psyllium prášku
 • 1 hrnček mandľovej múky
 • 1 hrnček vody
 • 2 čl prášku do pečiva
 • 1 čl soli
 • 2 čl jablčného octu
 • 3 bielka
 • 2 PL sezamových semienok
 • trošku oleja
KDE KÚPIŤ PSYLLIUM
Psyllium ADVANCE
Psyllium GymBeam
Psyllium BioMedical
Psyllium topnatur

Postup:

Najskôr si dajte predhriať rúru na 170 °C. Do veľkej misky pridajte psyllium, mandľovú múku, prášok do pečiva a soľ. Všetko dôkladne premiešajte, ak budete mať čas, môžete aj preosiať. Hrnček vody prelejte do menšieho hrnca a priveďte k varu. Z bielok si vyšľahajte jemný sneh a postupne vmiešajte k suchým ingredienciám. Pridajte jablčný ocot a vriacu vodu. Zmes spracujte do cesta. V prípade, že sa vám lepí na ruky, namočte si ich do teplej vody a tvarujte žemle ľubovoľnej veľkosti. Ja odporúčam stredne veľké, priemer cca 10 cm. Poukladajte na plech s papierom na pečenie, môžete potrieť olejom a posypať sezamovými semienkami. Pečte približne 30-40 minút. (3)

PREDAJ MANDĽOVEJ MÚKY
Grizly
BioNature

Low carb žemle pre vegánov

Do väčšiny receptov idú buď vajcia alebo cottage syr. Jednoducho nič pre vegánov. Nebuďte však smutní, namiesto spomínaných ingrediencií stačí použiť chia semienka a efekt bude rovnaký :)

Budete potrebovať:

 • 100 g slnečnicových semienok
 • 100 g mandlí
 • 50 g psyllia
 • 1 čl prášku do pečiva
 • 1 čl zmesi byliniek
 • 4 PL chia semienok
 • 50 ml vody
 • 1 posekaná jarná cibuľka
 • 2 čl oleja
 • vody podľa potreby a hustoty cesta, približne ½ hrnčeka
 • trošku soli

Postup:

Ako prvé si dajte aspoň na pol hodinku do vody napučať chia semienka. Kým budú chia semienka odpočívať, pomeľte slnečnicové semienka spolu s mandľami na prášok. Presypte do misky, pridajte psyllium a prášok do pečiva. Všetko premiešajte a postupne vmiešavajte chia semienka. Nasleduje olej, bylinky, soľ spolu s posekanou jarnou cibuľkou. Na záver, podľa hustoty cesta, dolejte horúcu vodu. Ja som pridala cca štvrť až pol hrnčeka. Vytvarujte žemle, ktoré pečte na 160 stupňoch približne 40 minút. Vrch môžete ešte posypať slnečnicovými semienkami.

domáce nízkosacharidové žemle zo psyllia, mandlí a slnečnicových semienok

nízkosacharidové žemle so slnečnicovými semienkami

Low carb hamburger

Ako sa hovorí, to najlepšie na koniec :) Po nasledujúcom low carb hamburgeri rozhodne nezostanete hladný. Základom je mäkká low carb žemľa, dobrý dresing, správne dochutené mäso a čerstvá zelenina.

Budete potrebovať:

na hamburgerovú žemľu

 • 2 celé vajcia
 • 1 čl vanilkového extraktu
 • 2 PL čakankového sirupu alebo xylitolu
 • 2 PL roztopeného masla
 • 2 PL mandľového mlieka
 • 1/3 hrnčeka gréckeho jogurtu
 • 1 hrnček mandľovej múky
 • ¼ hrnčeka kokosovej múky
 • 2 čl prášku do pečiva
 • 1 čl xantánovej gumy
PREDAJ KOKOSOVEJ MÚKY
Grizly
BioMedical

Postup:

Do misky si dajte vajcia spolu s vanilkovým extraktom, xylitolom, roztopeným maslom, mandľovým mliekom a gréckym jogurtom. Všetko dôkladne premiešajte, pridajte mandľovú a kokosovú múku spolu s práškom do pečiva a xantanovou gumou. Z uvedenej zmesi vytvorte cesto, z ktorého následne vytvarujte bochníky približne o veľkosti dlane. Potrite mandľovým mliekom a posypte sezamovými semienkami. Pečte cca 20 -35 minút pri 170 °C.

Dresing:

 • 2 PL masla
 • ¼ hrnčeka smotany na varenie
 • ¼ hrnčeka mandľového mlieka
 • 1 ½ hrnčeka strúhaného čedaru

Postup:

Najskôr si rozpustíte maslo, pridáte smotanu na varenie a mandľové mlieko. Chvíľku zohrievate na miernom plameni, cca 3-4 minúty. Na záver pridáte syr a miešate do zhustnutia.

 

Ostatné ingrediencie:

 • ochutené mleté hovädzie, prípadne kuracie mäso
 • ľadový šalát
 • kyslá uhorka
 • paradajka
 • plátok syra

Upečenú žemľu si rozkrojíte na dve polovice, pričom každú z nich natriete dresingom. Následne vrstvíte tepelne upravené mäso, šalát, pokrájanú kyslú uhorku, paradajku a plátok syra.

Tak čo, ktorý recept na low carb žemle sa chystáte vyskúšať? Prípadne poznáte iný recept na taktiež veľmi chutné keto žemle? Sem s ním. Dobrých receptov nie je nikdy dosť :)

Zdroje: 

(1) Proteínové žemle KetoMix. Dostupné na: https://www.ketomix.sk/proteinove-zemle-10-porcii/

(2) Lepok sa skrýva aj v kozmetike a liekoch. Na čo treba dať pri celiakii pozor? Dostupné na: https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Celiakia.aspx?did=4&sdid=31&tuid=0&page=full&

(3) The keto bread. Dostupné na: https://www.dietdoctor.com/recipes/the-keto-bread
5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra