KetoPhan: +/- diagnostických prúžkov a ich použitie - Výživovo.sk

Diagnostické prúžky KETOPHAN. Dá sa na ne skutočne spoľahnúť?

Diagnostické prúžky Ketophan - ich význam a použitie

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Ketónová diéta sa už niekoľko rokov teší veľkej obľube, aj napriek množstvu diétnych programov, ktoré taktiež sľubujú vytúžený úbytok hmotnosti. Jej hlavným princípom je obmedziť príjem sacharidov, čím sa organizmus dostane do stavu ketózy. Tento stav sa zvykne dostaviť po 2-3 dňoch obmedzenej konzumácie sacharidov. To či je váš organizmus v stave ketózy si dokážete overiť viacerými spôsobmi. Vrátane krvných testov a rôznych špeciálnych diagnostických prístrojov sa môžete stretnúť aj s diagnostickými prúžkami KETOPHAN. Práve tie vám bližšie predstavím v tomto článku. Dozviete sa na čo presne slúžia, ako prebieha samotná diagnostika a vyhodnotenie.

Ketóza a ketóny

Aby ste lepšie pochopili účel diagnostických prúžkov Ketophan, v krátkosti vám vysvetlím základný princíp ketózy a vznik ketolátok ako aj ich charakteristiku. Ketogénna diéta bola pôvodne prostriedkom liečby farmakorezistentných detských pacientov s epilepsiou. Zvýšenou konzumáciou tukov a obmedzením sacharidov sa snaží v organizme navodiť biochemické reakcie, ktoré sú typické pre hladovanie. Zásoby glukózy sa vyčerpajú, a tak organizmus je nútený nájsť iný alternatívny zdroj energie. Tým sa stávajú ketóny – organické molekuly s karbonylovou skupinou. Pre ľudské telo sú prínosom z viacerých hľadísk. Okrem toho, že sa počas ketózy stávajú primárnym zdrojom energie pre tkanivá, taktiež normalizujú hladinu cukru v krvi a pozitívne ovplyvňujú činnosť mozgu. (1)

VEDELI STE, ŽE:  V prípadoch, kedy nemá telo dostatok glukózy, až 60% z energetických nárokov mozgu dokáže pokryť oxidácia ketónov. (1)
Ketóny ako hlavný zdroj energie

V procese ketózy sú ketóny jedným z hlavných zdrojov energie

Ako zistíte či ste v ketóze?

Syntéza ketónov prebieha v pečeni, pričom vznikajú neustále, aj keď konzumujete stravu bohatú na sacharidy, nie však v takej miere ako pri znížení hladiny glukózy. So znižujúcou sa hladinou inzulínu a glukózy sa zvyšuje produkcia ketónov. Keď množstvo ketónov v krvi prekročí určitú hranicu, organizmus sa dostáva do stavu nutričnej ketózy. Tá je nevyhnutným predpokladom chudnutia za pomoci ketónovej diéty. Ak to teda myslíte s chudnutím vážne, nebojte sa zo začiatku použiť diagnostické prúžky KETOPHAN, ktoré vám aspoň orientačne ukážu hladinu ketónov v moči. Podľa popredných vedcov zameriavajúcich sa práve na ketónovú diétu je každá hodnota prevyšujúca 0,5 mmol/l BHB znakom prebiehajúcej ketózy. (2)

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Čo je KETOPHAN?

Cenovo dostupný zdravotnícky prostriedok, s pomocou ktorého si dokážete overiť prebiehajúci stav ketózy vo vašom tele podľa hladiny ketónov v moči. Jeho hlavným benefitom je veľmi jednoduché a rýchle prevedenie. Výsledok sa dozviete už po pár minútach od vykonania testu. Diagnostické prúžky Ketophan sú určené na domáce použitie. Na realizáciu testu nepotrebujete žiadne špeciálne zručnosti. Samozrejme, výsledok nie je tak presný ako pri špeciálnych diagnostických prístrojoch, avšak na počiatočnú alebo priebežnú kontrolu úplne postačuje. (3)

balenie KETOPHAN

Diagnostické prúžky KETOPHAN na detekciu prebiehajúcej ketózy

Realizácia testu

Odber a diagnostika moču by sa mala vykonávať ráno, ideálne bezprostredne po zobudení, kým ste ešte nič nejedli. Na moč použite suchú a čistú nádobu. Následne si vyberte z balenia jeden diagnostický prúžok, ktorý namočte do moču (približne polovicu prúžku) na 2 sekundy. Potom opatrne vyberte, položte na čistý servítok vo vodorovnej polohe. Počkajte približne 60-80 sekúnd kým sa diagnostický prúžok sfarbí a jeho farbu porovnajte s farebnými škálami na tube. Zafarbenie prúžku do ružova či až do fialova dokazuje prítomnosť ketolátok, a teda aj prebiehajúcu ketózu. (3)

diagnostické prúžky a farebná škála

Podľa zafarbenia prúžku dokážete identifikovať prebiehajúcu ketózu

POZOR: Ako som už spomenula, výsledky diagnostických prúžkov Ketophan sú iba orientačné. Uvedené prúžky nie sú schopné identifikovať koncentráciu kyseliny hydroxymaslovej, ktorá tvorí približne polovicu všetkých ketolátok nachádzajúcich sa v moči. (3)

Aká je cena a kde predávajú KETOphan?

Jedno balenie Ketophan obsahuje 50 diagnostických prúžkov, vzhľadom na to vám postačí minimálne na pár mesiacov. Samozrejme v  závislosti od frekvencie ich používania. K jeho kúpe sa dostanete v rámci ponuky viacerých e-shopov ketónových diét (KetoMix, Prodietix), ale predáva sa aj v lekárňach. Cena je rozdielna v závislosti od konkrétneho predajcu, pričom v čase písania tejto recenzie sa pohybuje približne od 4 do 7 € za jedno celé balenie.

Skúsenosti užívateľov

KETOPHAN diagnostické prúžky sú medzi užívateľmi obľúbeným diagnostickým prostriedkom hlavne pre ich prijateľnú cenu a jednoduché použitie. Dôkazom je viacero pozitívnych hodnotení na heureke a tiež odporúčania na diskusných fórach.

pozitívne hodnotenie na heureke

Pozitívna spätná väzba jednej z užívateliek

Zdroj: Jana, diagnosticke-testy.heureka.cz/ketophan

hodnotenie na heureke

Užívateľka odporúča KetoPhan

Zdroj: Lenka, diagnosticke-testy.heureka.cz/ketophan

„Viem si odsledovať svoju ketózu“

Zdroj: Overený užívateľ, diagnosticky-test.heureka.sk/ketophan

„Rýchly výsledok“

Zdroj: Ivana, diagnosticky-test.heureka.sk/ketophan

Z vyššie uvedených recenzií je zrejmé, že mnohí užívatelia uprednostnili pre nákup práve e-shop KetoMix. Jedným z rozhodujúcich dôvodov bude pravdepodobne široká ponuka rôznych low carb produktov a hotových diétnych balíčkov, vrátane odborného online poradenstva, ktoré môžete pri nákupe a po ňom využiť.

Výhody a nevýhody

 • jednoduchá použiteľnosť
 • rýchly výsledok už do niekoľkých sekúnd
 • prijateľná cena vzhľadom k množstvu prúžkov v balení
 • praktické balenie (uzatvárateľná malá fľaštička)
 • výborná dostupnosť (v mnohých lekárňach a e-shopoch)
 • výsledok je skôr orientačný, keďže nezachytí všetky ketolátky v moči
 • dostupný iba v jednom 50 kusovom balení, menšie balenia nie sú k dispozícii

Ako identifikovať ketózu bez diagnostických nástrojov?

Vrátane diagnostických prúžkov môžu byť signálom prebiehajúcej ketózy aj nasledujúce prejavy typické pre tento stav. Kým niektoré sú pozitívne (úbytok telesnej hmotnosti), iné sa spájajú skôr s negatívnymi pocitmi (keto chrípka). Tieto však našťastie trvajú len pár dní a súvisia s prebiehajúcimi zmenami a adaptáciou na ne.

 • Špecifická vôňa dychu podobná acetónu, odlakovača na nechty. Je to spôsobené tým, že spočiatku sa uvoľňuje viac ketónov (medzi nimi aj acetoacetát) ako telo dokáže premeniť na energiu a spracovať, keďže ešte časť čerpá zo zásob glukózy. Akonáhle sa tieto zásoby vyčerpajú, vytratí sa aj táto vôňa dychu.
 • Bolesti hlavy a únava patria k typickým prejavom keto chrípky. Tá sa taktiež objavuje počas prvých dní, kedy sa telo musí adaptovať na stav ketózy. Rovnako sa zvykne objaviť nespavosť či problémy s trávením. Všetky tieto prejavy by však mali po týždni postupne odznieť.
 • Úbytok telesnej hmoty, ktorý sa dostaví pomerne rýchlo. Pri keto diéte dochádza najskôr k odbúraniu nadbytočnej vody, ku ktorej sa postupne pridáva strata tukových zásob. Z tohto dôvodu je veľká pravdepodobnosť, že počas prvých týždňoch schudnete viac kilogramov, pričom po čase sa chudnutie zvykne spomaliť. (4)
UPOZORNENIE: S prihliadnutím na pomerne veľký úbytok vody vám hrozí dehydratácia. Počas ketózy je tak potrebné dodržiavať pitný režim, čím predídete možným komplikáciám, ktoré pramenia práve z dehydratácie. (5)
 • Zlepšenie kognitívnych funkcií, hlavne pozornosti a koncentrácie sú ďalšími z možných prejavov ketózy. Súvisia s prebiehajúcimi biochemickými reakciami, ktoré ovplyvňujú činnosť mozgu. Preukázali to viaceré výskumy zamerané na činnosť mozgu nielen u jednotlivcoch s epilepsiou, ale i zdravých ľudí. (5)
výrazný dych

Acetónový dych je jedným z prejavov prebiehajúcej ketózy

Tipy na články s užitočnými informáciami

Ak s chudnutím za pomoci ketónovej diéty ešte len začínate, pripravila som si pre vás niekoľko tipov na články z nášho online magazínu, ktoré vám budú zo začiatku nápomocné.

Pár viet na záver

Aj napriek tomu, že diagnostické prúžky KETOPHAN nezachytia všetky ketóny v moči, stále sú veľmi dobrou pomôckou hlavne pre tých z vás, ktorí s keto diétou ešte len začínate. Rozhodne sa však zídu aj skúsenými užívateľom, u ktorých sa chudnutie zastavilo, pričom jedným z dôvodov môže byť práve absentujúci stav ketózy. Navyše sú cenovo dostupné a ľahko použiteľné. Ak teda plánujete držať ketónovú diétu odporúčam vám, zaobstarajte si ich.

Zdroje:

(1) Klein, P. a kol. Ketogenní dieta – její účinnost a praktické užití. Dostupné na: https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2015/03/09.pdf

(2) The complete guide to ketosis. Dostupné na: https://www.dietdoctor.com/low-carb/ketosis

(3) Dostupné na: https://www.ketomix.sk/ketophan–50-ks/

(4) How Do I Know if I’m in Ketosis? Top 10 Signs You are on Your Way. Dostupné na: https://keto-mojo.com/article/how-to-know-if-im-in-ketosis/

(5) What are the signs of ketosis? Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323544#fatigue-and-weakness

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra