CAMBRIDGE DIÉTA recenzia, princíp, skúsenosti - Výživovo.sk

Recenzia Cambridge diéty. Produkty, skúsenosti, výhody a nevýhody.

Recenzia nízkokalorickej Cambridge diéty

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Nie všetci sme dostali do vienka štíhlu postavu. Niekto môže zjesť takmer čokoľvek a nepriberie, no iní sa musia v jedle podstatne viac obmedzovať. Čo tablička čokolády, to niekoľko gramov viac na váhe. Našťastie, v súčasnosti existuje množstvo diét, sľubujúcich viditeľný úbytok hmotnosti, a to bez hladovania. Patrí k nim napríklad Cambridge diéta, ktorá sa veľmi podobá ketónovej diéte. Vzhľadom na to, že ide o nízkokalorickú diétu, sacharidov bude vo vašom jedálničku minimum. Nahradia ich nutrične vyvážené produkty Cambridge Weight Plan. Tie vám spolu so skúsenosťami užívateľov, jedálničkom a ďalšími praktickými informáciami predstavím v tejto recenzii.

Pôvod Cambridge diéty

Celý koncept stravovania navrhol v roku 1970 Dr. Alan Howard, biochemik na Cambridge University. V súčasnosti sa s touto diétou stretnete pod názvom 1:1 Cambridge Weight Plan (CWP). Výrobca ním poukazuje na dôležitosť vzťahu medzi poradcom a klientom, ktorý je v jednotlivých krokoch chudnutia nevyhnutný. (1)

O Cambridge Weight Plan

Do popredia kladie celkovú zmenu životného štýlu, ktorá sa skladá z pestrej, ale vyváženej stravy a primeranej pohybovej aktivity. Podobne, ako KetoMix, KetoDiet či iná keto diéta sa snaží dostať organizmus do stavu ketózy. V dôsledku obmedzeného množstva sacharidov začína telo čerpať energiu z tukových zásob, čo vedie k úbytku telesnej hmotnosti.

Cambridge diéta predstavujú komplexnú zmenu životného štýlu, vrátane pohybovej aktivity

Cambridge diéta spočíva v celkovej zmena životného štýlu: strava + pohyb

Na pozitívne účinky Cambrige diéty pri liečbe pacientov s obezitou poukazuje aj výskum britských lekárov, ktorého sa zúčastnilo 278 pacientov s BMI nad 30. Pred začatím sa respondenti rozdelili do dvoch skupín. Zatiaľ, čo liečba pacientov z prvej skupiny spočívala v pravidelných návštevách všeobecného lekára, druhá skupina sa riadila podľa zásad CWP. Až 45% účastníkov z tejto skupiny schudlo o viac ako  10 %. V prvej skupine sa to podarilo iba 15% zúčastneným. (2)

Ťažiskom Cambridge diéty je konzumácia najmä tekutých produktov: smoothie, kokteilov a polievok, tvoriacich základ vášho jedálnička. Minimálne v prvých krokoch diéty. Obsahujú primeraný podiel tukov, bielkovín a minimum sacharidov. Vďaka tomu si nemusíte strážiť príjem kalórií a študovať zloženie každej potraviny. Navyše, ušetríte čas strávený v kuchyni, keďže jedlá sú rýchle a nenáročné na prípravu. (4)

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Ako začať s Cambridge diétou?

S prihliadnutím na to, že Cambridge Weight Plan si zakladá na vzťahu klienta s výživovým poradcom, bez návštevy poradenského centra to nepôjde. Vašou prvou úlohou tak bude vyhľadanie a kontaktovanie príslušného poradcu v blízkosti bydliska so žiadosťou o termín vašej prvej konzultácie. Môžete tak urobiť telefonicky alebo jednoduchým vyplnením online formulára na webe cambridgeweightplan.sk

VEDELI STE, ŽE na Slovensku je v čase písania tejto recenzie hneď niekoľko poradenských centier ? Nájdete ich tak v Bratislavskom, Prešovskom, Trenčianskom, ale tiež Žilinskom kraji.

Prvú, vstupnú konzultáciu máte ZDARMA. Počas nej sa poradca oboznámi s vašou zdravotnou anamnézou, možnosťami pohybovej aktivity a cieľmi, ktoré chcete dosiahnuť. Následne vám navrhne niekoľko riešení a v prípade záujmu ponúkne ďalší termín stretnutia, kde vykoná kompletnú analýzu tela za pomoci bioimpedančného prístroja. Potom, podľa výsledkov zostaví stravovací plán, jedálniček a odporučí vhodnú pohybovú aktivitu. Počas chudnutia je s vami neustále v kontakte, pričom pravidelne prichádzate na kontrolné vyšetrenia. Celý proces chudnutia prebieha pod dohľadom odborníka. (4)

Výživový poradca používa pri meraní jednotlivých telesných parametrov tanitu

Výživový poradca vykonáva kompletnú analýzu tela s pomocou tanity alebo InBody prístroja.

Kroky Cambridge Weight Plan

Vaša cesta za kompletnou zmenou životného štýlu bude pozostávať zo 6 krokov, pričom redukčný program zahŕňa absolvovanie prvých 5 krokov. Prečítajte si, čo všetko vás v rámci komplexného stravovacieho programu Cambridge diéty čaká a neminie. (3)

Prvý krok

V jedálnom lístku dominujú produkty Cambridge diéty, ktoré budú zároveň aj vašim jediným zdrojom výživy. Ženám do 172 cm sa odporúča jesť 3 x za deň, teda každý deň 3 Cambridge jedlá. Ženy s telesnou výškou nad 172 cmmuži majú dovolené 4 takéto jedlá, teda o jedno jedlo denne naviac. Dôležitý je tiež pitný režim, v priebehu dňa by ste mali vypiť min. 2,25 l tekutín, či už čistej vody, kávy, alebo čaju.

Pozrite si, ako vnímal prvý týždeň diéty jeden z užívateľov.

Druhý krok

Nebojte sa, to najťažšie už máte v tejto chvíli za sebou. K 3 produktom Cambridge diéty môžete pridať 1 ľubovoľné jedlo. Nesmie však obsahovať viac ako 200 kalórií. Stále je potrebné dodržiavať pitný režim a vypiť aspoň 2,25 l tekutín. Nesladené nápoje je možné raz za čas doplniť ochutenou vodou. Pozor, nie stále!

TIP na recept: Aj jedlo do 200 kcal môže byť chutné. Dôkazom sú kuracie taštičky, ktoré zvládne pripraviť aj úplný začiatočník. V miske zmiešajte 2 PL jogurtu, 2 ČL kari pasty a 2 ČL paradajkového pretlaku. Kuracie prsia nakrájajte na malé kúsky a vložte do marinády z predchádzajúcich ingrediencií. Nechajte 15 minút v chladničke. Následne dajte na panvicu pár kvapiek oleja a nechajte ju rozohriať. Vložte kuracie prsia a restujte približne 5-8 minút. Do celozrnného chleba vložte list šalátu, cherry paradajky a na záver hotové kúsky kuracích pŕs. (5)

Tretí krok

A opäť ste o kúsok bližšie k vášmu cieľu. V treťom kroku budú základom jedálneho lístka už iba 2 jedlá z ponuky Cambridge Weight Plan. Príjem kalórií si však stále strážte. Na raňajky nesmiete prijať viac ako 150 kcal. S večerou sa zas musíte zmestiť do 400 kcal. Obedové menu sa odporúča vyskladať hlavne zo zeleniny, šalátu, reďkovky, zeleru či špenátu. K 2,25 litrov tekutiny je povolené pridať 200 ml mlieka.

Štvrtý krok

Pri dvoch Cambridge jedlách stále zostávame, avšak zvyšuje sa množstvo prijatých kalórií. Na raňajky si môžete dopriať o trošku viac, až 200 kcal. Jedlo na večeru zostáva nezmenené – max. 400 kcal, ale pribudne 100 kcal, ktoré je možné prijať kedykoľvek v priebehu dňa. Či už po obede vo forme nízkokalorického dezertu, alebo na olovrant, prípadne desiatu. Samozrejmosťou je 2, 25 litra tekutín + 300 ml mlieka. V prípade, že neobľubujete mliečne nápoje, váš poradca vám pomôže s výberom inej, vhodnej alternatívy.

Piaty krok

Na záver redukčného a v predposlednom kroku komplexného Cambrighe Weight Plan programu musíte konzumovať minimálne 1 Cambridge jedlo denne. Samozrejme, ak vám vyhovuje takýto spôsob stravovania doprajte si ich pokojne aj viac. Čo sa týka ostatných jedál: raňajky musia byť do 200 kcal, na večeru by ste nemali prijať viac ako 500 kalórií a pri obede 400 kcal. 100 kcal ako bonus stále zostáva, rovnako ako aj 300 ml mlieka a 2,25 l tekutín.

TIP: 300 ml mlieka máte v 5 kroku dovolené vymeniť za 250 g nízkotučného jogurtu, prípadne inú alternatívu (po schválení poradcom).

Šiesty krok

Pri redukcii hmotnosti nie je tento krok povinný, ale odporúča sa najmä, ak sa chcete vyhnúť jo-jo efektu a udržať si vytúženú váhu dlhší čas. Zahŕňa konzumáciu 1 Cambridge produktu denne a raz do mesiaca konzultáciu s vašim výživovým poradcom. Overíte si tak, že ste na správnej ceste, prípadne, ak to bude potrebné upravíte svoje stravovacie návyky.

Trvanie jednotlivých krokov, ako aj jedálniček a pohybový režim je individuálny. Výživový poradca prispôsobí váš stravovací plán aktuálnej telesnej hmotnosti a želanému cieľu.

Ponuka produktov

Síce je Cambridge diéta známa obmedzeným príjmom kalórií, obzvlášť v prvom kroku (cca 800 kcal/denne) hlad nepocítite. Vďaka produktom Cambridge Weight Plan bude váš jedálniček dostatočne pestrý. Ba čo viac, všetky produkty sú nutrične vyvážené a okrem makroživín (cukrov, tukov, bielkovín) obsahujú aj minerály, vitamíny a stopové prvky. Vášmu telu nebude nič chýbať. (4)

Na raňajky si napríklad pochutnáte na niektorej zo sladkých kaší a desiatu vám spríjemní ovocné smoothie či kokteil. Na obed si máte možnosť pripraviť hotové jedlo vo forme pikantného kuskusu, bolonských špagiet, tikka kari alebo makróniek so syrom. Proteínová tyčinka, prípadne čokoládový dezert bude ideálnym olovrantom. Na večeru zas odporúčam  ľahkú zeleninovú polievku s krutónmi, ktorá taktiež patrí k produktom Cambridge diéty.

Ponuka produktov Cambridge Weight Plan

Produkty Cambridge diéty: kokteily, smoothie, polievky, kaše, hotové jedlá, dezerty, tyčinky

Skúsenosti užívateľov

Niet nad osobné svedectvá užívateľov, a to nemyslím iba tie pozitívne. Na to, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť potrebujete poznať aj negatívne aspekty Cambridge diéty, na ktoré som medzi recenziami taktiež natrafila.

Viaceré užívateľky si vo svojich príspevkoch na diskusných fórach pochvaľovali viditeľný úbytok hmotnosti, predovšetkým v počiatočných krokoch diéty, kedy kilá išli veľmi rýchlo dole. Milo ma prekvapili aj recenzie týkajúce sa pozitívnych účinkov diéty či už na zmiernenie menštruačných bolestí, alebo celkového zlepšenia zdravotného stavu.

Užívateľka si pochvaľuje úbytok hmotnosti

Pozitívna skúsenosť z diskusného fóra

Zdroj: nyyka, modrykonik.sk

„Ahoj, ja som diétu držala pred troma rokmi. Schudla som asi 10 kilogramov za 6 týždňov a k tomu som aj cvičila. Cítila som sa výborne, chudla som a zhodené kg mi vydržali dva roky. Následne som sa presťahovala a zmena prostredia mi moc nesadla. Nervozitu, smútok som zajedala a do toho prišlo tehotenstvo. Teraz sa k diéte chcem vrátiť lebo viem, že mi pomôže.“

Zdroj: AlenkaŽelvička, omlazeni.cz

Užívateľka schudla s Cmabridge diétou za prvých týždeň 3 kilogramy.

Pozitívna recenzia týkajúca sa chudnutia s Cambridge diétou

Zdroj: gabona1, forum.zdravie.sk

Veľmi dobrá skúsenosť užívateľky, ktorá schudla s CWP až 17 kilogramov

Veľmi dobrá skúsenosť užívateľky s CWP

Zdroj: baskax123, modrykonik.sk

Zatiaľ, čo na jednej strane diéta pomôže, na druhej môže uškodiť. Rýchly úbytok hmotnosti môže spôsobiť  jo-jo efekt, keďže po dňoch obmedzovania sa ťažšie odoláva všetkým sladkým nástrahám, ktoré boli počas diéty zakazované. V prípade teda, že nemáte pevnú vôľu, je veľká pravdepodobnosť, že opäť budete mať tú istú hmotnosť ako na začiatku, ak nie väčšiu.

Užívateľka upozorňuje na riziko jojo efektu a možné vedľajšie účinky

Negatívna skúsenosť na jednom z diskusných fór

Zdroj: martinka38, modrykonik.sk

„Ahojte všetci. Ja som dlho nemohla schudnúť. S Cambridge diétou sa mi to konečne podarilo. Schudla som 18 kg cca za 3 mesiace. Je to však strašne drahý „špás“. Navyše, keď som schudla a cítila som sa skvelo, postupne mi začali vypadávať vlasy (po čase sa obnovili) a do pol roka som opäť pribrala všetko naspäť, dokonca ešte viac. Ten jo-jo efekt je teda väčší ako u iných diét. Všetky tie chute, a to ako potom na ne organizmus reaguje, vydržať nejesť je jednoducho nad ľudské sily.“

Zdroj: Lvicelsa, emimino.cz

TIP: Viac príbehov užívateľov s Cambridge Weight Plan si môžete prečítať aj na webe v sekcii „Príbehy klientov.“

Výhody a nevýhody

  • zahŕňa aj pohybovú aktivitu
  • nutrične vyvážené produkty
  • vhodná pre ľudí s alergiou na laktózu
  • Rýchly úbytok hmotnosti
  • nutná návšteva poradenského centra

Dostupné alternatívy

Nenachádza sa vo vašej blízkosti žiadne poradenské centrum Cambridge Weight Plan? Nemajte obavy, v súčasnosti je na trhu mnoho ďalších spoločností poskytujúcich pomoc pri zmene životného štýlu a úbytku hmotnosti. Poďme si ich v krátkosti predstaviť.

Nutri Food Plan

Funguje na veľmi podobnom princípe ako Cambridge diéta. Odborným garantom Nutri Food Plan pre Slovenskú republiku je diabetologička MUDr. Katarína Černá, MHA, MPH, MBA, ktorá zodpovedá za všetky typy diétnych programov. Celý proces chudnutia prebieha pod dohľadom odborníka na výživu, pričom v každom kraji sú minimálne dvaja výživoví poradcovia.

KetoMix

Ak nemáte čas pravidelne navštevovať poradenské centrum pozrite si KetoMix diétu, založenú na princípe navodenia ketózy v tele. Podľa stupňa nadváhy máte na výber zo 4 diétnych plánov. Tie sa odlišujú tak dĺžkou trvania, ako aj počtom KetoMix jedál. Viac informácií, spolu so skúsenosťami zo 4 týždňového chudnutia si môžete prečítať v našej recenzii KetoMix diéty.

KetoDiet

Diéta od našich českých susedov, ktorá podobne ako aj vyššie spomínané diéty čerpá z pozitívnych účinkov ketózy. Vzhľadom na to, že väčšina KetoDiet jedál neobsahuje lepok, je táto diéta vhodná aj pre celiatikov. Chudnúť môžete v jednom zo 4 diétnych programov, pričom na oficiálnom webe nájdete nielen vzorový jedálniček, ale aj tipy na chutné recepty.

Často kladené otázky

Zaujíma vás, ako sa dostanete k produktom Cambridge diéty, prípadne koľko bude táto diéta stáť vašu peňaženku? Na tieto a ďalšie otázky vám prinesiem odpovede v nasledujúcich riadkoch.

Kde sa dajú kúpiť produkty Cambridge Weight Plan?

Polievky, kokteily, smoothie a ďalšie produkty Cambridge diéty si môžete zakúpiť iba osobne u vášho výživového poradcu. Ten vám na základe výsledkov vstupnej diagnostiky odporučí, ktoré produkty sú pre vás najvhodnejšie. Taktiež vám vysvetlí ich dávkovanie a poradí niekoľko tipov, ako si ich chutne a rýchlo pripravíte. (4)

Koľko stojí vypracovanie komplexného stravovacieho programu?

Neexistuje univerzálna cena pre vypracovanie celého stravovacieho programu Cambridge diéty. Zatiaľ, čo niektorí klienti chcú iba nasmerovať či majú záujem o jednu/dve služby (váženie, jedálniček..), iní majú záujem o komplexné služby s pravidelným mentoringom, zahŕňajúcim konzultácie, kontrolné merania, úpravy jedálnička a ďalšie. (4)

Pre koho nie je Cambridge diéta vhodná?

Tak, ako každá diéta, ani Cambridge diéta sa neodporúča tehotným a dojčiacim mamičkám. Tie potrebujú hlavne pestrú stravu s adekvátnym množstvom cukrov, tukov, bielkovín, vitamínov, minerálov a ďalších zdraviu prospešných látok. Rovnako nie je vhodná ani pre deti do 18 rokov, ľudí s nádorovým ochorením, Crohnovou chorobou, celiakiou, poruchami obličiek a tráviaceho ústrojenstva. (4)

Záverečné hodnotenie

Cambridge diéta je ideálnym riešením hlavne pre ľudí so slabšou vôľou, ktorí dosahujú lepšie výsledky pod dohľadom odborníka. Stravovací program je komplexný, oceňujem, že sa snaží o celkovú zmenu životného štýlu a nezabúda na potrebu pohybovej aktivity. V porovnaní s konkurenčnými diétami je ponuka produktov trošku užšia, avšak stále si je z čoho vyberať. Nevýhodu vidím skôr v absencii jedál pre celiatikov. Navyše, min. prvý týždeň diéty nebude prechádzka ružovou záhradou. Rýchly a viditeľný úbytok hmotnosti si vypýta svoju daň v podobe obmedzenia príjmu kalórií na minimum, čo môže spôsobiť nervozitu, bolesti hlavy, prípadne únavu.

Záverečné hodnotenie Cambridge Weight Plan spolu s pozitívami a negatívami

Pozitívne a negatívne aspekty Cambridge diéty

Zatiaľ, čo podľa niektorých je Cambridge diéta najlepší a hlavne najrýchlejší spôsob, ako schudnúť nadbytočné kilogramy, u iných skôr vzbudzuje pochybnosti a obavy. Do ktorej skupiny patríte vy?

ZDROJE:

(1) Cambridge Diet: Pros and Cons. Dostupné na: https://www.news-medical.net/health/Cambridge-Diet-Pros-and-Cons.aspx

(2) Doctor Referral of Overweight People to Low Energy total diet replacement Treatment (DROPLET): pragmatic randomised controlled trial. Dostupné na: https://www.bmj.com/content/362/bmj.k3760

(3) The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan. Dostupné na: https://one2onediet.com.au/the-plan/

(4) Oficiálna stránka Cambridge Weight Plan: https://cambridgeweightplan.sk/

(5) Chicken Pittas Recipe. Dostupné na: https://www.goodtoknow.co.uk/recipes/chicken-pittas

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra