SPAĽOVAČ TUKOV: ako správne vybrať + predaj - Výživovo.sk

Tipy, ako vybrať správny spaľovač tukov. Druhy, zloženie, skúsenosti i odporúčania

Spaľovač tukov- zloženie. druhy, ale i skúsenosti ľudí

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Všetci takých poznáme. Ľudí napchávajúcich sa večer čokoládou bez výčitiek a strachu z pribúdajúcich kilogramov. Akoby každou tabličkou boli viac vo forme. To ale nemožno povedať o smoliaroch, ktorí každý deň vedú neúprosný boj s ručičkou na váhe a vlastným sebazaprením. Priberú doslova aj zo vzduchu, nehovoriac ešte o malom kúsku sladkého pokušenia. Vinu často zvaľujú na genetiku, avšak ani metabolizmus nie je nevinný. Kým v jednom organizme pracuje rýchlejšie, u iných leňoší podstatne viac.  Zefektívniť metabolizmus, a teda aj podporiť spaľovanie tukov, môžeme viacerými spôsobmi. Vrátane pohybovej aktivity a vybraných potravín veľmi dobre funguje aj spaľovač tukov. Práve jemu sa budem venovať v nasledujúcich riadkoch. Priblížim vám nielen princíp fungovania, zloženie, ale aj jednotlivé druhy a skúsenosti užívateľov.

Čo je to spaľovač tukov?

Doplnok výživy zložený z jednej alebo viacerých látok, prispievajúcich k zvýšeniu energetického výdaja, podpore metabolizmu a oxidácii tukov počas cvičenia. Kým športovcom dodá energiu, jednotlivcom s vyššou telesnou hmotnosťou pomôže spomaliť ukladanie tukov, a tak sa priblížiť k vysnívanej hmotnosti. K dispozícii je vo forme tabliet, kapsúl, tekutiny alebo prášku. (7)

PREDAJ SPAĽOVAČOV TUKOV
L-karnitín
Heat
Kofeín
Synefrín
eSlim
CLA

Energetický výdaj

Spaľovač tukov je síce dobrou pomôckou pri chudnutí, avšak kým neupravíte svoj jedálniček a nezačnete s cvičením, výsledok nečakajte. Základom úspechu je energetická bilancia. Tá sa odvíja od množstva prijatej a vydanej energie. Na to, aby váš energetický príjem prevýšil výdaj a vy ste začali priberať, nemusíte ani veľa zjesť. Stačí, ak máte sedavé zamestnanie a minimálny pohyb. Vaše telo tak potrebuje na fungovanie malé množstvo energie, vzhľadom na to nedochádza k spaľovaniu tukov, ale práve naopak, ich ukladaniu vo forme tukových zásob. (1)

Spaľovanie tukov je priamo závislé na energetickom deficite. Pre chudnutie je dôležité prijímať menej kalórií než ako dokážete vydať. Z tohto dôvodu by ste mali svoj jedálniček a životný štýl prispôsobiť reálnemu energetickému výdaju organizmu. (2)
Spaľovač tukov funguje ako akýsi doplnok, na to aby ste schudli musíte upraviť svoj jedálniček a zapojiť pohybovú aktivitu.

Pri chudnutí nezabúdajte na úpravu jedálnička a pohybovú aktivitu

Ako sa dostať do energetického deficitu?

Každý organizmus funguje inak. Jeden potrebuje na činnosť svalov viac energie, druhý zas menej. Energetické požiadavky závisia tak od veku jednotlivca, životného štýlu, ako aj pohybovej aktivity. V prípade, že celý deň zohrievate kancelársku stoličku a všade sa vozíte autom, pri chudnutí sa trošku viac potrápite. Vaše telo potrebuje na fungovanie približne len 2 100 kJ. Tomuto číslu musíte prispôsobiť svoj energetický príjem, ktorý nesmie byť vyšší ako uvedených 2 100 kJ. (1)

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Ak si v priebehu dňa nesadnete a šéf vás doslova uháňa, ste na tom podstatne lepšie. Vaše telo vydá až 12 500 kJ denne, vďaka tomu si budete môcť dovoliť aj viac zjesť. Samozrejme, všetko s mierou. Opäť nesmiete prijať viac kalórií ako dokážete vydať. V opačnom prípade môžete o energetickom deficite len snívať. (1)

Zloženie

Keď už približne viete, ako funguje spaľovanie tukov a koľko kalórií máte dovolené prijať, poďme trošku viac do hĺbky. Prečítajte si, z akých látok bývajú zložené spaľovače tukov a ktoré sú pre vás tie najvhodnejšie.

Kofeín

Šálku kvalitnej kávy odmietne len málokto. Kofeín ukrytý v každom jednom kávovom zrnku, zelenom čaji či guarane dokáže zlepšiť deň, dodať energiu a poriadne nakopnúť. Ba čo viac, je vedecky preukázané, že zvyšuje oxidáciu tukov počas pohybovej aktivity a zlepšuje kognitívne funkcie. Podľa experimentu publikovanom vo vedeckom časopise The American Journal of Clinical Nutrition u ľudí, ktorí pravidelne pili kávu s obsahom kofeínu, bol energetický metabolizmus až o 21,5 %  vyšší v porovnaní s jednotlivcami pijúcimi kávu bez kofeínu. (3)

Spaľovač tukov s obsahom kofeínu ma stimulujúce účinky, dodáva energiu a zvyšuje oxidáciu tukov

Kofeín sa nachádza nielen v káve, ale i vo vybraných spaľovačoch tukov

Pre koho je vhodný spaľovač tukov s obsahom kofeínu?

 • aktívnych športovcov s cieľom zvýšiť výkon a vytrvalosť
 • začínajúcich športovcov pred fyzickou aktivitu, tréningom a pod.
 • ľudí s vyššou telesnou hmotnosťou, ktorí majú dostatočnú fyzickú aktivitu, avšak chcú zefektívniť proces chudnutia

Naopak, nie je určený pre:

 • osoby s vysokým krvným tlakom a kardiovaskulárnymi ochoreniami
 • tehotné a dojčiace mamičky
 • jednotlivcov do 18 rokov
TIP: Pre podporu spaľovania tukov sa odporúča prijať 200 mg kofeínu denne. (4)

Katechíny

Nájdete ich v zelenom čaji, kde sa vyskytujú v piatich rôznych formách. Primárne majú funkciu antioxidantov, ktoré sú prospešné pre každý telesný orgán. Vrátane účinku na kardiovaskulárny, cievny a nervový systém, tiež vedú k zvýšeniu oxidácie tukov. V porovnaní s kofeínom sa však užíva podstatne väčšia dávka, 400 – 500 mg za deň. Čo sa týka zvýšenia výkonu a vytrvalosti, neboli doposiaľ zaznamenané žiadne špeciálne účinky katechínov na uvedené oblasti. (4)

Pre koho je vhodný spaľovač tukov s obsahom katechínov?

 • ľudí náchylných na rôzne ochorenia s cieľom zvýšenia imunity
 • jednotlivcov, ktorí si chcú vyformovať postavu a zhodiť pár kilogramov

Naopak, nie je určený pre:

 • aktívnych športovcov túžiacich podať maximálny tak silový, ako aj vytrvalostný výkon
 • osoby s kardiovaskulárnymi problémami
 • tehotné a dojčiace mamičky
 • jednotlivcov do 18 rokov

L-karnitín

Pomerne známy spaľovač tukov zabezpečujúci prenos mastných kyselín do mitochondrií, čím sa podieľa na oxidácii tukov. To ale nie je všetko. Reguluje tvorbu energie, ba čo viac, podporuje nárast svalovej hmoty a vytrvalosť. Syntéza L-karnitínu prebieha v pečeni a v ľadvinách, čo však ani zďaleka nepokryje primeranú dennú potrebu organizmu. Zvyšok je nutné prijímať zo živočíšnych produktov, pričom najviac L-karnitínu sa nachádza v hovädzom mäse. (4)

Výborným zdrojom L-karnitínu je tak hovädzie, ako i bravčové mäso

Mäso je jedným z najlepších zdrojov L-karnitínu

Pre koho je vhodný spaľovač tukov s obsahom L-karnitínu?

 • vrcholových športovcov zameraných na vytrvalostné športy
 • ľudí so zvýšenou hladinou cholesterolu
 • aktívnych športovcov bažiacich po lepších výkonoch

Naopak, nie je určený pre:

 • jednotlivcov trpiacich nadváhou až obezitou, ktorí potrebujú schudnúť väčšie množstvo kilogramov
 • deti do 18 rokov
TIP: Pre dosiahnutie maximálneho účinku musíte užívať L – karnitín dlhodobo, minimálne 4 až 6 týždňov.
PREDAJ L-KARNITÍNU
Natural Nutrition
Chia Shake
KetoMix

Synefrín

Zlúčenina obsiahnutá v plodoch pomarančovníka je náhradou efedrínu. Ten bol v roku 2004 zakázaný, keďže sa preukázal jeho negatívny vplyv na ľudský organizmus. Synefrín síce nepredstavuje žiadny zázrak, keďže jeho priamy účinok na spaľovanie tukov nie je zatiaľ relevantne vedecky podložený. To sa ale nedá povedať o vplyve synefrínu na výkonnosť jednotlivca, ktorú potvrdzuje randomizovaná štúdia uverejnená v Journal of the International Society of Sports Nutrition. Počet opakovaní jednotlivých sérií počas silového tréningu bol vyšší tak po užití samostatného synefrínu, ako aj po jeho kombinácii s kofeínom. (7)

Pre koho je vhodný spaľovač tukov s obsahom synefrínu ?

 • aktívnych športovcov zameraných na silové disciplíny
 • rekreačných športových nadšencov bažiacich po lepšom výkone

Naopak, nie je určený pre:

 • obéznych ľudí s potrebou schudnúť väčšie množstvo kilogramov
 • osoby mladšie ako 18 rokov
 • tehotné a dojčiace mamičky
 • ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami

Druhy spaľovačov tukov

Nie každý spaľovač tukov je rovnaký. Jednotlivé druhy sa diferencujú predovšetkým formou (prášok, tablety, tekutina), zložením, ale aj funkciou. Na základe toho, aký má vplyv na jednotlivé orgány rozlišujeme:

Termogénne

Obsahujú zložky schopné zvýšiť produkciu tepla v organizme, čo sa prejaví nielen kvapôčkami potu na vašom čele, ale tiež nárastom energetického výdajaspaľovaním tukov. Spravidla ide o látky stimulačného charakteru ako kofeín, synefrín, kapsaicín a ďalšie. (8)

Zabraňujúce ukladaniu tukov

Ich primárnou zložkou je polysacharid chitosan. V ľudskom tele dokážu efektívne naviazať tuky, v dôsledku toho nedochádza k ich vstrebávaniu, ale vylúčeniu von z tela. Svoju silu prejavia aj pri problémoch so zvýšeným krvným tlakom a cholesterolom. (8)

Spaľovač tukov s obsahom chitosanu dokáže naviazať tuky, čím zabráni ich ukladaniu

Spaľovač tukov s chitosanom zabraňuje ukladaniu tukov

Regulátory štítnej žľazy

V ich zložení dominuje látka forskolín, ktorej zdrojom je Žihľava indická. Spolu s ďalším účinným regulátorom guggulsterónom, nachádzajúcim sa v živici, urýchľuje činnosť štítnej žľazy, čím podporuje spaľovanie tukov. (8)

Komplexné

Predstavujú jedno z najefektívnejších riešení. Obsahujú kombináciu viacerých látok, od kofeínu až po L-karnitín, katechíny a mnohé ďalšie. Vďaka tomu uspokoja potreby nielen športovcov, ale tiež ľudí, ktorí hľadajú účinný prostriedok na podporu spaľovania tuku a úbytku hmotnosti. Slúžia ako stimulanty, ale tiež potláčajú chuť do jedla. (8)

TIP: Neustálym hladošom odporúčam komplexný spaľovač tukov s obsahom kyseliny hydroxycitrónovej, ktorá pomáha znížiť chuť do jedla.

Spaľovač tukov pre ženy

Aj keď spaľovanie tukov u mužov a žien je veľmi podobné, predsa sa medzi nimi vyskytujú malé rozdiely. Podľa výsledkov výskumu vedeckých pracovníkov z Yale University, majú ženy až o 15,6 % väčšiu túžbu po jedle ako muži. Vzhľadom na to by mali siahnuť po spaľovači tukov s obsahom látok, ktoré podporujú pocit plnosti (glukomanán, 5-HTP či nedávno legalizované CBD). Naopak, pre ženy nie sú vhodné spaľovače tukov s kofeínom, synefrínom a guaranou, keďže so stimulantmi sa dokáže lepšie vysporiadať mužský organizmus. (6)

Ako vybrať najlepší spaľovač tukov?

Na trhu sú desiatky kvalitných a účinných spaľovačov, avšak nie každý je pre vás ten najlepší. Pred samotnou kúpou si premyslite, čo od spaľovača tukov očakávate. Chcete „pomachrovať“ pred kamošmi v posilke alebo sa zbaviť neželaných kilogramov? Nech už je váš zámer akýkoľvek, vždy si starostlivo preštudujte zloženie, obzvlášť, ak ste na niečo alergický. Predídete tak možným zdravotným komplikáciám. O kvalite a účinku vám čo-to napovedia aj recenzie užívateľov. Pamätajte však, žiadny spaľovač tukov to za vás neodmaká. Ak chcete schudnúť, musíte v prvom rade upraviť jedálniček a rozhýbať kosti. Až potom príde výsledok, ktorý vás určite príjemne prekvapí.

Skúsenosti užívateľov

Ste zvedaví, aký spaľovač tukov si užívatelia chvália a s ktorým majú naopak negatívnu skúsenosť? Prečítajte si recenzie užívateľov z diskusných fór a heureky na vybrané spaľovače tukov.

Účinným spaľovačom tukov tak pre ženy, ako aj mužov, pri ktorom som natrafila na množstvo pozitívnych recenzií, je komplexný spaľovač tukov Nutrex Lipo 6. Rovnako s veľmi dobrými ohlasmi som sa stretla aj pri spaľovačoch tukov s obsahom L-karnitínu, ktoré sú zamerané skôr na podporu výkonnosti. Z tohto dôvodu ich treba kombinovať s pohybovou aktivitou.

Pozitívna skúsenosť užívateľky so spaľovačom tukov s obsahom L-karnitínu

Pozitívna recenzia na heureke

Zdroj:  heureka.sk

Užívateľka je veľmi spokojná so spaľovačom tukov Lipo 6, ktorý aj odporúča ostatným užívateľom

Pozitívna recenzia a odporúčanie

Zdroj: heureka.sk

„L-karnitín funguje len pri pohybe, jeho hlavnou úlohou je spotreba tuku pre tvorbu energie pre svaly, tento proces funguje len pri športe.. čiže keď budete brať karnitín a hýbať sa, pomôže vám veľmi. Možno by som ešte odporučila Nutrex Lipo 6 skôr ako karnitín, je to jeden z najlepších spaľovačov na trhu, okrem toho, že spaľuje ako divý, tlmí aj chuť do jedla.“

Zdroj: Aysia, forum.zdravie.sk

„Ja mám teraz L-karnitín + zelený čaj, užívam 2tabl. 1,5hod pred cvičením a musím povedať, že mám potom energiu na celý deň, je to fajn. Tie 2tabl = 1000mg.“

Zdroj: Carey, forum.zdravie.sk

Keďže spaľovače tukov nemájú na každého rovnaký účinok, nechýbali ani negatívne skúsenosti. Z uvedených recenzií však nebolo zrejmé, čo sa za nedostatočnými účinkami a nespokojnosťou užívateľa skrýva. Príčin môže byť viacero, či už voľba nesprávneho spaľovača tukov, málo pohybu, alebo nekvalitný výrobok s nedostatočnou koncentráciou jednotlivých látok. Z tohto dôvodu negatívne recenzie nebudem uvádzať.

Časté otázky

Na to, aby spaľovač tukov skutočne splnil svoj účel a nespôsobil vo vašom tele viac škody ako osohu, musíte vedieť všetko o jeho užívaní, zložení a účinkoch. Na škodu vám ale nebudú ani tipy na vhodné pohybové aktivity, ktorými posilníte jeho účinok.

Ktorá pohybová aktivita praje spaľovaniu tukov?

Ako som už viackrát spomenula, spaľovač tukov má iba podpornú funkciu. Dôležitý je predovšetkým vhodný jedálniček a pohybová aktivita. Podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky dochádza pri fyzickej aktivite až k 95 % strate tuku, pričom pri diéte je to iba 75 %. K najefektívnejším fyzickým aktivitám z pohľadu spaľovania tuku patrí aeróbny pohyb, najmä plávanie a beh. Odporúča sa min. 3 – 4 krát za týždeň v trvaní 10 až 30 minút. (5)

Spaľovač tukov nie je všetko. Podporiť spaľovanie tukov môžete aj aerobnou aktivitou

Aerobná aktivita podporuje spaľovanie tukov

Majú spaľovače tukov vedľajšie účinky?

Výskyt nežiadúcich vedľajších účinkov sa odvíja tak od typu a koncentrácie obsiahnutých látok, ako aj dávkovania. Najčastejšie sú spôsobené práve prekročením odporúčanej dennej dávky, prípadne užitím viacerých spaľovačov s rôznym zložením. V takýchto prípadoch sa môže objaviť nespavosť, prílišná únava, neprimerané búšenie srdca, problémy s vysokým krvným tlakomžalúdočné ťažkosti. (4)

Kedy je najlepšie užívať spaľovač tukov?

S prihliadnutím na to, že prvé účinky sa často dostavia už po 30 minútach od užitia, mali by ste si ho dať  pol hodinu až hodinu pred tréningom. Získate tak potrebnú energiu, ktorá sa prejaví nielen na vašom výkone, ale aj váhe.

Kde kúpiť spaľovač tukov?

Spaľovače tukov sú dnes bežne dostupné v kamenných obchodoch, ale i na internete. V prípade, že si naozaj potrpíte na kvalitu a cena pre vás nie je hlavným kritériom, odporúčam zájsť do najbližšej lekárne. Erudovaný personál vám nielenže pomôže s výberom, ale vás aj oboznámi s možnými vedľajšími účinkami a dávkovaním. Pre tých z vás, ktorí aktívne športujete a v spaľovačoch tukov sa aspoň trošku vyznáte, nakuknite do niektorého z e-shopov s výživovými doplnkami. Tovar máte spravidla do 2-3 dní doma, pričom ak vychytáte akciu, nejaké to euro ušetríte k dobru.

PREDAJ SPAĽOVAČOV TUKOV
L-karnitín
Heat
Kofeín
Synefrín
eSlim
CLA

Na pozore sa však majte pred e-shopmi bez referencií a dostatočného popisu jednotlivých spaľovačov tukov, ktoré síce lákajú cenami, ale o kvalite a účinkoch produktov sa hovoriť nedá. Taktiež sa vyhýbajte bazárom a ďalším inzertným portálom, kde inzerenti predávajú lacné, avšak už rozbalené a často neúčinné spaľovače tukov.

Záver

V súčasnosti o spaľovače tukov rozhodne nie je núdza. Ja uprednostňujem skôr spaľovač tukov na prírodnej báze, avšak v dohľadnej dobe určite vyskúšam aj niektorý z tých komplexnejších s obsahom viacerých látok. Máte už s nejakými skúsenosť? Napíšte nám o nej v komentári pod článkom a pomôžte tak aj ostatným užívateľom správne sa rozhodnúť.

Zdroje:

(1) METABOLIZMUS A FYZIOLÓGIA VÝŽIVY – 8 KAPITOLA https://ulozto.sk/file/SuPh2H8K1/08-metabolizmus-a-fyziologia-vyzivy-str-301-330-pdf

(2) Wikipedia – Spaľovanie tuku. Dostupné na: www.wikipedia.org/wiki/Spa%C4%BEovanie_tuku

(3) Hollands MA, Arch JR, Cawthorne MA. A simple apparatus for comparative measurements of energy expenditure in human subjects: the thermic effect of caffeine. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7293955/

(4) ŠIRC, P. Bakalárska práca: Spalovače tuku. 2015. Masarykova univerzita, Lekárska fakulta. Dostupné na: https://is.muni.cz/th/uc4jc/Bakalarska_prace_-_Petr_Sirc.pdf

(5) ÚVZSR: Pohybová aktivita a vnútrobrušný tuk. 2018. Dostupné na: http://www.vzbb.sk/sk/poradna_zdravia/pohyb/pa_vnutrobrusny_tuk.pdf

(6) The 5 Best Fat Burners for Women [2021 Guide]. Dostupné na: https://www.discovermagazine.com/health/the-5-best-fat-burners-for-women-2020-guide

(7) Taking Fat Burners for Better Weight Loss Results. Dostupné na: https://www.verywellfit.com/fat-burners-proceed-with-caution-3121331

(8) Ako si vybrať spaľovač tukov? Dostupné na: https://www.youtube.com/watch?v=8VEWW-8hW7E&t=187s

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra