Ako vybrať sérum na rast mihalníc [návod] - Výživovo.sk
  • Home  / 
  • Blog  / 
  • Krása  / 

Ako vybrať kvalitné sérum na rast mihalníc? Tipy, ale i skúsenosti užívateľov, moje odporúčania a recept na domáce rastové sérum

Sérum na rast mihalníc - tipy, ako správne vybrať

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Prirodzenosť v kombinácii s krásnymi očami lemované výraznými mihalnicami. To sú rozhodne silné ženské zbrane. Nie každá z nás však má šťastie na dlhé a dostatočne husté mihalnice, ktoré nepotrebujú žiadny zásah špirály. Tá síce predstavuje rýchle riešenie problému, no len čiastočne a určite nie jediné či to najlepšie. Z dlhodobého hľadiska má podstatne viac benefitov sérum na rast mihalníc. V tomto článku vám prezradím viac o jeho zložení, výhodách, druhoch, ale i skúsenostiach užívateľov a možných limitoch používania. Taktiež sa dozviete, podľa čoho si vybrať sérum na rast mihalníc a kde ho kúpiť.

Ako funguje sérum na rast mihalníc?

To ako vyzerajú vaše mihalnice ovplyvňuje celý rad rôznych faktorov. Genetické predispozície, menopauzu či starnutie nedokážete nijakým spôsobom zastaviť, no pri make-upe je už situácia iná. Treba si uvedomiť, že príliš časté odličovanie a čistenie mihalníc od špirály taktiež vedie k ich strate. A práve tu má svoj význam sérum na rast mihalníc, ktorého hlavným cieľom je stimulovať rast folikulov. Vďaka tomu budú mihalnice dlhšie v anagénnej, teda rastovej fáze.(2)

SÉRA NA RAST MIHALNÍC A OBOČIA
GigaLash
Hairburst
Venira
Scandinavian Biolabs

Životný cyklus mihalníc

Práve anagénna fáza je prvou fázou prirodzeného životného cyklu mihalníc. Trvá približne 4-10 týždňov. Počas tohto obdobia narastie mihalnica o 0,12 až 0,14 mm za deň. Po tejto fáze nasleduje ketogénna fáza. V priebehu týchto 2 až 3 týždňov dochádza k zmenšeniu folikulu a tým sa postupne zastavuje aj rast mihalníc. Poslednou fázou je telogénna, ktorá má zároveň aj prívlastok najdlhšia fáza keďže môže trvať aj niekoľko mesiacov. V priebehu tohto obdobia staré mihalnice vypadávajú a postupne ich nahrádzajú nové. (1)

Ako ste si mohli prečítať, mihalnice vám nenarastú z večera do rána. Celý životný cyklus niekedy trvá aj pol roka. Navyše, ak mihalnicu vytrhnete v rastovej fáze, nezačne hneď na tom mieste rásť nová, najskôr musí prejsť proces rastu všetkými fázami. Pri problémoch s mihalnicami musíte byť tak hlavne trpezliví. (1)

VEDELI STE, ŽE: Na každom hornom viečku je okolo 90 až 160 mihalníc. Dolné viečko je o niečo skromnejšie, spravidla sa tam nachádza 75-80 mihalníc.
Výrazné mihalnice na hornom a dolnom viečku

Na hornom viečku je spravidla viac mihalníc ako na tom dolnom

Zloženie

Nie každé sérum na rast mihalníc skutočne stimuluje tvorbu nových folikulov. Mnohé druhy majú zaujímavé prírodné zloženie pozostávajúce z viacerých účinných látok. Väčšinou sú to však zložky určené na hydratáciu a zväčšenie objemu. Podľa odborníčky na dermatológiu Dr. Fash by mali séra na rast mihalníc obsahovať buď bimatoprost, Isopropyl cloprostenate, alebo iný druh zlúčeniny mastných kyselín tzv. prostaglandínu, ktoré sa v tomto smere ukazujú ako účinné, no majú aj svoje úskalia.

Bimatoprost

Bimatoprost sa spočiatku používal pri liečbe zeleného zákalu alebo vysokom očnom tlaku. Počas liečby si samotní užívatelia všimli jeho účinok na rast mihalníc či obočia, čo bolo prvotným impulzom na jeho použitie aj v kozmetickom priemysle. Aktuálne v tomto smere prebiehajú podrobnejšie výskumy. Taktiež netreba zabúdať, že látka Bimatoprost sa viaže na lekársky predpis, je návyková a môže spôsobiť vážnu alergickú reakciu, stmavnutie, prípadne poškodenie dúhovky. Ak ste teda objavili sérum s touto látkou, pred jeho použitím sa poraďte so svojimi dermatológom. (3)

Prírodné látky a vitamíny

Sérum na rast mihalníc s bimatoprostom môže byť pre niekoho prínosom, no z vlastnej skúsenosti vám odporúčam siahnuť skôr po druhoch s obsahom prírodných zložiek a vitamínov. Jedným z nich je aj biotín, označovaný ako vitamín B7. Vrátane jeho úlohy pri rozklade tukov, stimuluje tvorbu keratínu, ktorý má svoj význam tak pre vlasy, ako i mihalnice. Z vitamínov prispieva k rastu mihalníc taktiež B12 skrytý v mäse, vajciach a rybách. Ďalšou obľúbenou a zároveň prospešnou zložkou je ricínový olej. Podľa výsledkov odbornej štúdie uverejnenej v Journal of Ethnopharmacology obsahuje látku schopnú podporovať rast mihalníc. Na hydratáciu a zvýraznenie mihalníc zas Dr. Hextall odporúča kyselinu hyalurónovú a glycerín, ktoré nepatria v kozmetickom priemysle ku žiadnym nováčikom, ale k osvedčeným zložkám. (4)

ricínový olej vo fľaštičke

Účinným prírodným prostriedkom na podporu rastu mihalníc je ricínový olej

Podľa čoho vybrať kvalitné sérum na rast mihalníc?

Našťastie, v súčasnosti sa nemusíte báť, že nenájdete na trhu sérum, ktoré by splnilo vaše očakávania. Na mieste sú skôr obavy ohľadom správneho výberu, keďže nie u všetkých značiek sľubujúcich predĺženie a zvýraznenie mihalníc, je tomu naozaj tak. V nasledujúcich riadkoch vás teda nasmerujem na to, čo si pri jednotlivých produktoch všímať, aké parametre sú dôležité a nemožno ich prehliadať.

Zloženie – ako prvé si všímajte zloženie. Každý seriózny výrobca ho uvádza na obale produktu, v príbalovom letáku či na webovej stránke. Prečítajte si, aké látky obsahuje a ak ich nepoznáte, skúste si o nich vyhľadať aspoň základné informácie. Vyhnete sa tak možnej alergickej reakcii. Uprednostňujte séra bohaté na vitamíny, minerály, hydratačné oleje a rastlinné výťažky.

Recenzie a výsledky užívateľov – v tomto prípade nemám na mysli iba fotografie pred a po, ktoré uverejňuje samotný predajca, ale reálne skúsenosti ľudí na heureke alebo diskusných fórach.

fotografia mihalníc pred a po určitom čase užívania séra

Niektoré séra na podporu rastu mihalníc sľubujú zmeny už po 7 dňoch od začiatku používania.

Výrobca a certifikácie – dajte prednosť renomovaným značkám, pri ktorých je jasne uvedená tak krajina pôvodu, ako i výrobca. Vzhľadom na to, že ide o produkt, ktorý sa aplikuje v tesnej blízkosti očí, nepodceňte ani bezpečnostnú stránku. Odporúčam vyberať z dermatologicky testovanýchcertifikovaných sér určených priamo na rast mihalníc.

Záruka vrátenia platby – týka sa to najmä prípadov, kedy užívanie séra spustilo alergickú reakciu, prípadne neprinieslo skutočne žiadne výsledky. Ak daná značka túto možnosť ponúka, je veľký predpoklad, že si za daným produktom a jeho účinkami naozaj stojí.

Spôsob aplikácie – séra na rast mihalníc sa nepredávajú iba s aplikátorom podobným špirále, ale i v klasických fľaštičkách s pumpičkou či bez nej. Najbezpečnejšou formou je použitie aplikátora, kedy dokážete sérum pomerne jednoducho naniesť tak na horné, ako i dolné mihalnice. Pri iných spôsoboch aplikácie počítajte s tým, že budete musieť použiť ruky, prípadne vatovú tyčinku, čo nemusí byť zrovna najkomfortnejšie. (5)

Tipy, ako podporiť rast mihalníc

Predĺžiť mihalnice a zväčšiť ich objem môžete nielen s použitím rastového séra, ale napríklad i drobnými zmenami na vašom jedálnom lístku. Tu je niekoľko tipov, ako na to:

  • Zvýšte konzumáciu potravín s vysokým podielom bielkovín: mäsa, rýb, syrov, ktoré sú zdrojom aminokyselín podporujúcich tvorbu keratínu
  • Nezabúdajte ani na orechy, karfiol, brokolicu, cibuľu, keďže obsahujú už vyššie spomínaný biotín. Vrátane neho má priaznivý vplyv na rast mihalníc aj niacín, ktorý zlepšuje prietok krvi do folikulov. Nachádza sa v hovädzom mäse, arašidoch, zelenom hrášku či avokáde.
  • Doprajte si šálku zeleného čaju na vnútorné, ale i na vonkajšie použitie. Zelený čaj je známy vysokým podielom antioxidantov a tiež pantenolom. Práve ten v kombinácii s kofeínom prispieva k hydratácii mihalníc. Predtým ako vypijete celú šálku si naneste pár kvapiek na vatový tampón, ktorý následne položte na mihalnice aspoň na 10-15 minút.
  • Z vitamínov prospešných pre vlasy a mihalnice vám dávam do pozornosti hlavne vitamín E. K jeho výborným zdrojom patria slnečnicové semienka, píniové oriešky, avokádo a ryby. (6)
uvarený zelený čaj

Zelený čaj sa odporúča nielen na vnútorné, ale i vonkajšie použitie

Moje odporúčania na rastové séra

Síce sa nepovažujem za odborníčku na kozmetiku alebo beauty blogerku, v sérach na rast mihalníc sa viem trošku orientovať. Spomedzi jednotlivých druhov vám môžem odporučiť nasledujúce značky:

GigaLash

Zaujme nielen svojim elegantným a luxusným dizajnom, ale hlavne pomerne rýchlym účinkom. Výrobca sľubuje prvé viditeľné zmeny už po 7 dňoch od začiatku užívania. Keďže mám s týmto sérom osobnú skúsenosť, popísala som ju v samostatnej recenzii. Dozviete sa, aké výsledky som dosiahla po jednotlivých časových obdobiach, vrátane fotografií mihalníc spolu s obočím pred a po mesiaci používania. Recenziu nájdete TU.

Venira

So sérom pre podporu rastu mihalníc a obočia Venira síce nemám priamo skúsenosť, no od tejto značky som vyskúšala kolagén, a tiež kapsule na vlasy, nechty a pleť. Venira sérum obsahuje špeciálnu zložku AnaGain™️  doplnenú o ricínoví olej, vitamín E, mangové maslo a pantenol. Uvedené zložky sa dovážajú od certifikovaných výrobcov zo Švajčiarska, Francúzska a Indie. Vďaka jeho prírodnému zloženiu je vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy. Ak si ho budete poctivo pravidelne aplikovať, prvé zmeny by ste mali vidieť taktiež už po 7 až 10 dňoch.

SÉRA NA RAST MIHALNÍC A OBOČIA
GigaLash
Hairburst
Venira
Scandinavian Biolabs

Skúsenosti užívateľov

Ak ešte neviete presne, ktoré rastové sérum na mihalnice patrí k tým kvalitnejším a má skutočné účinky, najlepšie bude, ak okrem oficiálnej webstránky výrobcu navštívite aj známe diskusné fóra. Tentokrát som to urobila za vás a prinášam vám niekoľko tipov na séra, ktoré mali mnohé pozitívne ohlasy.

„Ricínový olej. Používala som  ho aj na mihalnice, aj na obočie. Problém však bol, že máš z toho mastné oko, aj keď to necítiš a odlíčiš sa, potom žiaden make-up na oku pekne nedrží.“

Zdroj: jj298, modrykonik.sk/forum

skúsenosť užívateľky s ricínovým olejom

Užívateľka si pochvaľuje ricínový olej v súvislosti s rastom mihalníc

Zdroj: Serehe, emimino.cz/diskuse

Pozitívna skúsenosť užívateľky s Hairplus

Užívateľka odporúča Hairplus sérum

Zdroj: alesia, modrykonik.sk/forum

„Pred dvoma týždňami som si zakúpila sérum GigaLash a musím napísať, že výsledky sú fakt pekné, nečakala som taký účinok.“

Zdroj: cica, forum.zdravie.sk

Užívateľka odporúča na základe vlastnej skúsenosti sérum na rast mihalníc GigaLash

Pozitívna skúsenosť s GigaLash

Zdroj: DanicaP, forum.zdravie.sk

Výroba domáceho séra na rast mihalníc

Ak máte v pláne sérum na rast mihalníc najskôr len vyskúšať a zároveň chcete aj nejaké to euro ušetriť, mám pre vás jednoduchý postup, ako si vyrobíte vlastné sérum v pohodlí domova. Budete na to potrebovať len trošku času, prázdnu tubu zo špirály, aplikátor a 3 základné prísady:

  • 1 PL ricínového oleja
  • 1 PL oleja z hroznových jadier
  • 2 kvapky esenciálneho oleja (napr. levanduľový, ružový a pod.)

Postup:

Je úplne jednoduchý. Do čistej tuby pridáte najskôr hroznový a ricínový olej, ku ktorým následne kvapnete esenciálny olej podľa vášho výberu. Všetko dôkladne premiešate a hotovo, môžete aplikovať – na mihalnice, ale i obočie.

Časté otázky

Rozumiem, že vás asi najviac zaujíma, kedy sa dostavia prvé výsledky. Aj na túto otázku nájdete odpoveď spolu s ďalšími cennými informáciami.

Za aký čas sa dostavia prvé viditeľné zmeny?

Závisí to predovšetkým od genetických predispozícií a samotného zloženia séra. Zatiaľ čo niekto uvidí výsledky už po 7 dňoch používania, tak ako sľubujú aj vyššie spomínané značky, u iných môže rovnaké sérum začať účinkovať až po niekoľkých týždňoch. Každý organizmus je predsa iný. (7)

Je rastové sérum na mihalnice bezpečné?

Po použití spravidla nehrozia žiadne vážne zdravotné komplikácie, pri aplikácií však buďte mimoriadne opatrní. Dbajte na to, aby ste sérum nanášali ku korienkom mihalníc, nie na očné viečko. V prípade, že sa vám sérum dostane do oka, ihneď si ho dôkladne umyte. Ak by ste spozorovali akékoľvek zmeny, nielen čo sa týka videnia, ale i začervenania očného viečka a jeho okolia, zastavte používanie a navštívte lekára. (7)

Môže sa sérum na rast mihalníc nanášať na make-up či predĺžené mihalnice?

Rastové sérum sa nanáša na odlíčené mihalnice a obočie. V kombinácii s make-upom by sa mohol jeho účinok úplne vytratiť, prípadne spôsobiť alergickú reakciu. Samozrejme, pár minút po aplikovaní séra môžete použiť make-up. Čo sa týka aplikácie na predĺžené mihalnice, je dovolená, no len pre niektoré druhy sér. Tie s obsahom rôznych druhov olejov môžu negatívne interagovať s lepidlom, a tak poškodiť, prípadne odlepiť predĺžené mihalnice. (7)

Malá rada na záver

Bojovať s krátkymi a neustále vypadávajúcimi mihalnicami nie je jednoduché a vyžaduje si to poriadnu dávku trpezlivosti. Mne sa ako účinná zbraň osvedčil hlavne ricínový olej a z dostupných sér GigaLash. Ako ste na tom vy? Používate nejaké sérum na rast mihalníc alebo sa nedostatky snažíte zakryť skôr klasickou špirálou? Budem rada, ak sa o svoje skúsenosti podelíte v komentári pod článkom. My ženy predsa musíme držať spolu, no nie? 😊

Zdroje:

(1) How Fast Do Eyelashes Grow? Dostupné na: https://www.healthline.com/health/how-long-does-it-take-for-eyelashes-to-grow-back

(2) Why You Need An Eyelash Serum (And The Best Lash Growth Serums That Actually Work). Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/nomanazish/2021/12/31/why-you-need-an-eyelash-serum-and-the-best-lash-growth-serums-that-actually-work/?sh=2182e0f666e9

(3) What To Know About the Drug That Grows Thick Eyelashes. Dostupné na: https://health.clevelandclinic.org/what-you-should-know-about-drug-to-grow-thick-eyelashes/

(4) How to Grow Your Eyelashes: 6 Expert Tips to Make It Happen. Dostupné na: https://www.womenshealthmag.com/uk/beauty/skin/a27629887/how-to-grow-your-eyelashes/

(5) How To Choose An Eyelash Serum (That Really Works) Dostupné na: https://evedare.com/blogs/news/how-to-choose-an-eyelash-serum-that-really-works

(6) Beverly Fischer Beauty Blog. Dostupné na: https://www.beverlyfischer.net/blog/how-to-grow-your-eyelashes/

(7) The Best Lash Growth Serums to Lengthen and Strengthen Your Lashes. Dostupné na: https://time.com/shopping/article/best-lash-growth-serums/

5/5 - (2 votes)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra