Výživový poradca Juraj Tabak - interview

O jedálničky je najväčší záujem pred letom a po Vianociach – ROZHOVOR s majstrom sveta v karate!

Juraj Tabak - výživový poradca

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Do redakcie nám často zasielate otázky týkajúce sa výživového poradenstva a jeho zmyslu pre bežného človeka, ktorý ráno vstáva do práce, večer sa z nej vracia a popri tom sa stará o svoju rodinu.

Vyspovedal som pre Vás môjho bývalého spolužiaka zo základnej školy, ktorý sa vďaka svojej láske k športu a zdravému prístupu k životu vypracoval až na niekoľkonásobného majstra Slovenska a dokonca trojnásobného majstra sveta v športovom zápase kumite ťažkej váhy.

Je ním Juraj Tabak, 27 ročný Žilinčan, ktorý má obrovské skúsenosti zo sveta športu a zdravej životosprávy.

Vrcholový šport však nie je aktivitou na celý život, kvôli čomu sa Juraj začal viac venovať trénovaniu, vedie vlastný športový klub Karate Team Žilina (FB profil) a úspešne ľuďom radí v otázkach zdravej výživy a celkovej životosprávy.

Práve výživové poradenstvo bude predmetom nášho dnešného rozhovoru.

Juraj Tabak vo svojej súčasnej vrcholovej forme

Juraj Tabak vo svojej súčasnej vrcholovej forme

Obsah článku

Ahoj Juraj, dlho sme sa nevideli. Teší ma, že si si našiel čas na rozhovor. Máš v súčasnosti „plné ruky práce“?

Ahoj. Práce mám dosť, ale na kamarátov si vždy nájdem čas :). Momentálne som v príprave na súťaž, ale trochu mi to skomplikoval problém s cievami, ktorý mám. Ešte stále nemôžem trénovať úplne naplno, ale čoskoro nabehnem na svoj klasický dvojfázový tréningový režim – ráno kondičný tréning a večer tréning karate. Popri tom sa, samozrejme, venujem tvorbe jedálničkov a trénovaniu mojich zverencov karate.

Je dnes o individuálne jedálničky – stravovacie plány veľký záujem?

O jedálničky je záujem najmä pred letom a po Vianociach, ale aj teraz v lete sa nájdu ľudia, ktorí chcú stravovací plán. Najväčší problém sú „poradcovia vo výžive“, ktorí robia jedálničky, ale nemajú potrebné vzdelanie. Za jedálniček síce zoberú pár EUR čo sa zdá klientom výhodné, ale požadované výsledky nie sú ani zďaleka také, aké by mohli byť.

„ …problém sú „poradcovia vo výžive“, ktorí robia jedálničky, ale nemajú potrebné vzdelanie… “

Mladí ľudia sú vo vzťahu k sebe často ľahostajní. Aké hrozia riziká pri dlhodobom zanedbávaní správnej výživy, aspoň rekreačného pohybu, pitia alkoholu a fajčenia?

Samozrejme ľudia, ktorí zanedbávajú správnu životosprávu a pohyb, sa často stanú obéznymi, čo býva príčinou vzniku kardiovaskulárnych, ale aj množstva iných ochorení. Vedia to takmer všetci, ale aj tak to zanedbávajú. Skúsme sa na to pozrieť z inej strany. Zlá životospráva, alkohol a nedostatok pohybu sú jednou z častých príčin vzniku depresií, ale aj ťažších psychických chorôb. Nikdy nebolo toľko psychických ochorení, ako je v tejto dobe.

Spomínané faktory vzniku týchto chorôb preto netreba brať na ľahkú váhu. Sám som si prešiel aj obdobím, kedy som netrénoval a nedodržiaval správnu stravu a musím povedať, že som sa cítil veľmi zle aj po fyzickej aj po psychickej stránke. Zo začiatku sa nič nedialo, ale po roku som začal pociťovať nepríjemné pocity na hrudi, a takisto mi veľmi klesalo sebavedomie. Našťastie som opäť schudol a zo 105 kg som sa dostal na mojich klasických 90.

Oslovujú ťa aj „bežní“ ľudia alebo sa zameriavaš výhradne na športovcov?

Keď to mám zobrať štatisticky, viac klientov mám medzi bežnými ľuďmi.

Prosia ťa o pomoc aj „staršie ročníky“? Má zmena života k lepšiemu vekové alebo iné obmedzenia? Poradíš inak 20-ročnému a inak 50-ročnému?

Medzi klientmi mám aj ľudí v strednom veku, ktorí si uvedomili, že sa budú cítiť lepšie, ak sa začnú zdravo stravovať. Každopádne vytvorím iný jedálniček 50 ročnému, než mladému človeku. V podstate nemám žiadne dva jedálničky, ktoré by sa zhodovali. Každému robím stravovací plán „na mieru“ podľa jeho vstupných faktorov. 

Ľudia sú zároveň veľmi netrpezliví, a pokiaľ nevidia výsledky v krátkej dobe, strácajú motiváciu. Myslia si, že neuspeli, a opäť sa prestanú snažiť. Stretol si sa s podobnou „reklamáciou“ na svoje poradenstvo? Ako by si situáciu riešil?

Áno, máš úplnú pravdu – ľudia sú netrpezliví. Málokto sa na to pozrie z tej stránky, že niekoľko rokov zanedbával svoje zdravie a postavu, takže logicky za týždeň nemôže všetko vrátiť späť. Samozrejme, sú aj jedálničky, ktorými dosť schudneš aj za dva týždne, ale nie sú úplne zdravé a hlavne sa nedajú držať dlhodobo. Taký jedálniček urobím len v prípade, že nie je iná možnosť.

Napríklad keď sa potrebuje športovec dostať do váhovej kategórie a za týždeň má súťaž, prípadne modelka, ktorá ma fotenie a podobne. Bežným klientom vytvorím menej „drastické“ jedálničky, za pomoci ktorých schudnú síce pomalšie, ale trvalejšie a zdravšie. A ako riešim keď je niekto netrpezlivý? Vysvetlím mu, že niekedy je menej viac a radšej schudnúť kilo týždenne, ale trvalo a zdravo, než 4 kilá, ktoré za chvíľu naberie naspäť.

„Bežným klientom vytvorím menej „drastické“ jedálničky, za pomoci ktorých schudnú síce pomalšie, ale trvalejšie a zdravšie.“

Dá sa nejako špecifikovať doba, za ktorú človek pocíti prvé zmeny (menej únavy, pozitívna nálada, badateľný úbytok váhy a pod.)?

Je to veľmi, veľmi individuálne, ale väčšina klientov vidí prvé výsledky na váhe už behom prvých dvoch týždňov.

Ostatné benefity, ktoré si spomínal, je možné pocítiť v priemere za taký mesiac a pol, dva. Ale ako som spomínal – je to individuálne. Človek, ktorý zanedbával svoju postavu a zdravie dlhé roky, pocíti zmeny neskôr ako niekto, kto sa stravoval zdravo, ale z nejakého dôvodu prestal na rok, dva so zdravou stravou a tréningom.

Takisto u ľudí, ktorí majú miernu nadváhu pár kg sú úbytky na váhe menej výrazné, než u ľudí, ktorí sú obézni a majú nadváhu napríklad 20 kg. Pozitívne výsledky však zaručene pocíti každý, či už skôr alebo neskôr.

Na internete prednedávnom kolovala kauza jedného výživového poradcu. Ten údajne rozposielal navlas rovnaký jedálniček desiatkam klientov. Máš na vec názor?

Ďakujem za otázku, lebo táto problematika ma veľmi trápi. Je nesmierne veľa „výživových poradcov“ ktorí si berú či už malé alebo väčšie peniaze za jedálničky, a pritom neprinesú klientovi žiadnu pridanú hodnotu. Títo ľudia nám ľudovo povedané „kazia kšeft“ pretože často pýtajú za svoje jedálničky pár EUR a v dnešnej dobe každý chce nakúpiť čo najlacnejšie.

Ja týchto ľudí samozrejme chápem, pretože ja by som si tiež radšej objednal lacnejšie, ak by to malo byť rovnako dobré, ale bohužiaľ 99 % lacných jedálničkov je oproti kvalitným ako noc a deň.

Vieš, teraz si každý myslí, že si urobí víkendový kurz a už je veľký poradca. Môžem úprimne napísať, že za víkend sa poradcom nestanete. Ale malo by to byť korigované štátom. Neviem či to vieš, ale u nás je výživové poradenstvo voľná živnosť, čiže každý, kto chce, si na túto oblasť môže založiť živnosť a začať pracovať ako poradca.

TIP na článok: zistite ako sa vzdelávajú výživoví poradcovia Sveta zdravia!

Ja mám vyštudovaných 5 semestrov zo 6 na Masarykovej univerzite v obore výživa a regenerácia v športe a mám za sebou profesionálny kurz v Prahe, ktorý trval niekoľko mesiacov a veľmi ma obohatil. Takisto sa stále vzdelávam v tejto oblasti, a preto sa mi asi nebudete čudovať, že sa nahnevám, keď niekto kvôli cene uprednostní predo mnou niekoho, kto má za sebou jeden víkendový kurz a reálne nemá čo klientovi ponúknuť.

Nehovoriac o tom, že niektorí dajú rovnaký jedálniček klientovi, ktorý má 20 rokov a 80 kg a žiadne choroby a klientovi, ktorý má 50 rokov, 100 kg a trpí chorobami. Takto to jednoducho nemôže fungovať, preto radím záujemcom o jedálniček, nech si o svojom budúcom poradcovi zistia čo najviac informácií.

Juraj Tabak - výživový poradca

Jurajov vzhľad je výsledkom tvrdej práce a sebadisciplíny

Dokážeš vytvoriť ideálny jedálniček aj cez internet alebo sa radšej s klientom stretneš osobne a poskytneš aj iné rady, než iba tie ohľadom stravovania?

Ja tvorím jedálničky cez internet, prípadne telefonicky, lebo mám klientov z celého Slovenska. Ale každému klientovi pred tým, než začnem pracovať na jeho stravovacom pláne, pošlem podrobný dotazník, ktorý mi musí vyplniť a kde sa dozviem všetky informácie, ktoré by som sa dozvedel aj osobne. Bez kompletne vyplneného dotazníku nemôžem na jedálničku pracovať.

Zohľadňuješ pri tvorbe jedálnička iba príjem/výdaj energie alebo používaš „sofistikovanejšie“ metódy?

Rozdiel medzi prímom a výdajom je najdôležitejšia vec, ale sú aj iné dôležité fakty, ktoré potrebujem vedieť a podľa ktorých vypracujem jedálniček. Veľmi dôležité sú choroby klienta, jeho doterajšie stravovacie návyky, to, či váhu, ktorú má, dosiahol behom posledných mesiacov alebo má svoju telesnú hmotnosť už dlhodobo rovnakú. Zaujímajú ma aj miery, aby som vedel, ako postava vyzerá, takisto je pre mňa dôležité, či nemá klient zníženú funkciu štítnej žľazy, čo je veľmi častou príčinou nadváhy.

Takisto vek klienta hrá veľkú rolu. Rovnako aj to, či chce schudnúť len stravou, alebo bude popritom aj cvičiť. Tých faktorov je veľmi veľa, nebudem ich všetky rozpisovať. Veľmi mi pomáha nedávno zakúpený profesionálny počítačový program, kde mám výživové hodnoty všetkých potravín, a takisto ich obsah vitamínov a množstvo ďalších dôležitých vecí. 

Aké sú hlavné rozdiely jedálnička pre vrcholového športovca a bežného človeka, ktorý nešportuje, rád sa „dobre naje“ a nepohrdne pohárikom alkoholu?

Najväčší rozdiel je v počte kalórií, ktoré navrhnem bežnému klientovi a športovcovi. Vrcholoví športovci musia mať oveľa väčší príjem kalórií, pretože tvrdo trénujú, často aj dvakrát za deň. Bez dostatočného príjmu kvalitných potravín by sa ich svalstvo nedokázalo po ťažkých tréningoch dostatočne regenerovať.

Keby mal bežný človek, ktorý nešportuje alebo športuje len rekreačne prijať také množstvo kalórií, aké navrhnem vrcholovému športovcovi, určite by neschudol, ale naopak – pribral by.

Aké potraviny odporúčaš nadobro vyradiť zo života? Čo vyhodiť a už nikdy nekupovať?

Potravín, ktoré by som odporučil vylúčiť z jedálnička je veľké množstvo, ale čo je zaujímavé, najväčšiu „šarapatu“ robia v stravovaní často nápoje. Pred niekoľkými mesiacmi som napísal tento článok, kde som porovnával množstvo kalórií prijatých z fľaše Coca Coly a z priemerného obeda. Z porovnania vyšiel zaujímavý výsledok. 2 litrová fľaša Coca Coly alebo iného sladeného nápoja má toľko kalórií, akoby ste si dali dve porcie priemerného obeda. Tu sú podrobné čísla porovnania.

Obed:

  • Kuracie prsia: 150 g ………. 549 kJ
  • Zemiaky: 250 g ………. 877 kJ
  • Syr Eidam: 30 g ……….333 kJ
  • Šalát: 100 g ……….71 kJ

Spolu: 1830 kJ

Coca Cola:

  • 1 flaša: 2l ……….3580 kJ

Spolu: 3580 kJ

Zjednodušene povedané – ak vypijete denne fľašu limonády, je rovnaké, ako keby ste si ku všetkému čo ste zjedli pridali ešte dva obedy.

Takisto by som vylúčil potraviny s obsahom jednoduchých cukrov. Takže, mrzí ma to, ale ak chudnete, tak žiadne sladkosti. Takisto slanina, klobásy a podobné tučné mäsá tiež nemajú čo hľadať v dobrom jedálničku. Zároveň vás vystríham aj pred mäsovými výrobkami, ktoré obsahujú často menej mäsa, než iných prídavných látok. Preto pozor napríklad  na párky, salámy, spomínané klobásy a iné podobné mäsové výrobky.

Alkohol tiež veľmi chudnutiu neprospieva. Ak to nedokážete, netreba ho vylúčiť úplne, ale aspoň obmedziť. Ak pijete pivo, lepšou voľbou by bolo vymeniť ho za biele suché víno, lebo obsahuje menej kalórií. Ale samozrejme aj to s mierou. Každovečerné popíjanie pivka pri televízore, čo je častý zvyk mnohých mužov na Slovensku, vašej postave istotne nepomôže.

„…ak vypijete denne fľašu limonády, je to rovnaké, ako keby ste si ku všetkému, čo ste zjedli pridali ešte dva obedy.“

Najmä ženy siahajú často po sladkostiach. Ak sa na sebe snažia pracovať, aj tak vždy majú tajné zásoby čokolád a sušienok. Dokážeš poradiť, ako zahnať myšlienky na maškrtenie?

Chuť na sladké je často z dôvodu nedostatočného príjmu potravín a „pomalých“ sacharidov počas dňa.

Inými slovami – ak sa budete počas dňa stravovať tak, ako by ste mali, chuť na sladké vymizne alebo sa aspoň zredukuje. Chuť na sladké je častá aj pri psychických problémoch a strese. Preto sa snažte stres eliminovať a skúsiť sa ho zbaviť. Viem, že sa to ľahko hovorí a ťažšie uskutočňuje, ale dá sa to. Mne osobne veľmi pomohla jóga a meditácia, a samozrejme športovanie.

Po tréningu sa vylučujú endorfíny, ktoré sa ľudovo nazývajú aj hormónmi šťastia a nie je nič lepšie, ako sa stať v pozitívnom slova zmysle závislými na tréningu. 

V cukrárňach vídame 99 % žien. Tie si často myslia, že aj keď žijú zdravo, jedno sladké „kapučínko“ denne s malým zákuskom neuškodia. To isté muži s nadbytkom kalórií z pivární. Mýlia sa?

Závisí to od toho, koľko majú celkový výdaj a príjem energie aj so spomínaným zákuskom. Ak niekto trénuje, celý deň sa dobre stravuje a má menší príjem ako výdaj aj s nejakou tou maškrtou, vtedy neuškodí. Ale to je, bohužiaľ, menej častý jav. Radšej by som sa sladkostiam a nadmiere piva vyhol.

Veľa ľudí sa bojí, že nový jedálniček bude príliš drastický a oni tak nebudú môcť maškrtiť tak, ako boli zvyknutí. Sú zmeny až také rapídne?

Ja sa snažím jedálniček robiť z potravín, ktoré majú klienti radi. Teda samozrejme z tých zdravších. Preto zmena nie je neúnosná. Ale nedá sa na túto otázku odpovedať vo všeobecnosti. Každý klient má iné stravovacie návyky, preto je u niekoho zmena veľká a u iného nepatrná. Ja osobne sa snažím jedálniček robiť tak, aby nebol príliš drastický. 

Dnes je veľmi diskutovaná téma mlieka a jeho konzumácie. Človek však potrebuje látky v ňom obsiahnuté pre svoje kosti a svaly. Je vhodné mlieko vyradiť? Poznáš prípadné alternatívy?

Sú ľudia, ktorí mlieko vôbec nemôžu kvôli intolerancií laktózy. Ale tým ostatným by som neradil mliečne výrobky úplne vyradiť. Správne píšeš, že obsahuje látky, ktoré potrebujeme a zdá sa mi rozumnejšie tieto látky prijať z potravín ako ich dopĺňať tabletkami. Skôr by som sa zameral na rozdiel medzi nízkotučnými a plnotučnými výrobkami.

Radšej zjesť menšie množstvo plnotučného výrobku, než väčšie množstvo nízkotučného, pretože napríklad v nízkotučnom mlieku sú prídavné látky, ktoré sú pridávané iba aby chutilo ako mlieko a nie ako voda.

Juraj sa so svojimi skúsenosťami sa rád podelí aj s Vami, milí čitatelia

Juraj vie, ako zvíťaziť nad sebou samým. So svojimi skúsenosťami sa rád podelí aj s Vami, milí čitatelia

Ľudia, najmä tí v strese, jedlom zaháňajú depresie a rôzne psychické problémy. Dokázal by si poradiť aj im? Čím alebo ako je možné nahradiť prejedanie sa zo stresu?

Zaháňanie depresií jedlom je dvojsečná zbraň. Človek sa pár minút cíti dobre, ale potom si začne väčšinou robiť výčitky, že sa prejedol. Nehovoriac o tom, že pocit, keď vám je ťažko na žalúdku, depresia sa prehlbuje. Poradil by som im, aby skúsili zdravú stravu a redukčný jedálniček pokiaľ majú nejaké kilá navyše.

Budú sa cítiť dobre fyzicky a to ma dobrý vplyv na psychiku. Pohľad na klesajúce kilogramy pri vážení je tiež veľmi príjemný. Ako som spomínal, určite by som zaradil pohyb, ktorý je azda najlepším liekom na depresiu.

Odporúčaš so zmenou stravovania zaradiť do života aj pohyb? V akej miere?

Samozrejme, odporúčam. Na chudnutie je dobré kardio, čiže behanie, bicyklovanie, korčulovanie… Takisto bojové umenia sú na chudnutie veľmi dobré. Z posilňovania je dobrý kruhový tréning vo vyššej intenzite. Určite by som odporučil aj športy, ktorých je v dnešnej dobe na výber naozaj hojný počet.

Dá sa chudnúť bez pohybu?

Áno, dá sa schudnúť aj samotnou stravou, ale vtedy je ešte dôležitejšie, aby váš jedálniček bol správne a kvalitne vypracovaný. 

Čo si myslíš o „zázračných, okamžitých diétach“ typu „Do plaviek za 10 dní“, „15 kg dole za 2 týždne“, „10 kg svalstva za týždeň“ a podobne?

Internet je podobnými reklamami preplnený na prasknutie. Sú to hlúposti, je to len reklamný ťah. Každý by chcel mať svaly za pár dní, ale takto to jednoducho nefunguje. Je to zavádzanie a klamanie ľudí. Sám ale vieš, čo je základom dobrej reklamy. Aby prilákala zákazníkov. Ale lži by v nej nemali byť, ja osobne neznášam, keď ma niekto zavádza a určite nie som jediný.

„Každý by chcel mať svaly za pár dní, ale takto to jednoducho nefunguje. Je to zavádzanie a klamanie ľudí.“

 Predpokladáš, že podobné diéty zaručene končia jojo efektom?

Som si takmer na sto percent istý. Ak extrémne rýchlo schudneš, inak ako extrémnym znížením príjmu potravy sa to nedá. A tento štýl stravovania nikto dlho nevydrží, bude sa cítiť unavený a slabý a skôr či neskôr sa vráti k pôvodným stravovacím návykom. S nimi prídu aj kilá navyše a čo je najhoršie, často to skončí práve tak, že budú mať ešte viac kg ako keď začínali chudnúť. Ja som zástancom pomalšieho, ale zdravého chudnutia.

Na Slovensku získava obľubu tzv. „krabičková diéta“. Stále prichádzajú noví predajcovia. Ide iba o šikovný reklamný ťah pre ženy, ktoré nemajú čas na varenie a myslia si, že pre seba robia niečo zdravé alebo ide skutočne o presne cielenú snahu znížiť váhu zákazníčok?

Na túto tému mám taký zmiešaný názor. Je to to isté, čo sme spomínali pri jedálničkoch „cez kopírak“, pretože nie je reálne, aby varili každému na mieru to, čo potrebuje. Na druhej strane sa mi páči, že v krabičkovej diéte ide o väčší počet menších porcií, čo je základ dobrého stravovania. Je takisto veľmi praktická, ale ide o to, že niekomu budú porcie stačiť, iný bude zase veľmi hladný, lebo by potreboval väčšie porcie. Takže nie je to úplne zlý nápad, len by ho chcelo viac prepracovať.

Mnohí ľudia sa už začali snažiť. Jedia čerstvú a kvalitnú stravu, no rozhodli sa začleniť aj nejaký ten doplnok výživy. Aký máš názor na týchto „pomocníčkov“?

Doplnky výživy sú veľmi kontroverzná téma. Ja si myslím, že doplnky výživy nie sú ani zďaleka dôležité tak, ako správna strava. Nehovoriac o tom, že väčšina doplnkov výživy sú len dobre prepracovaná reklama, ale ich účinok je minimálny, často žiadny. Čo môžem odporučiť sú proteínové nápoje, ktoré sú veľmi praktické.

Ak pracujete a nemáte čas si dať desiatu alebo olovrant, tak proteínový nápoj je veľmi dobrým riešením. Máte ho vypitý za pár sekúnd a dostanete do tela potrebné živiny. 

„Ak pracujete a nemáte čas si dať desiatu alebo olovrant, tak proteínový nápoj je veľmi dobrým riešením.“

Je podľa teba cesta za zdravím cenovo náročnejšia alebo ju človek v otázke financií nemusí vôbec pocítiť?

Úprimne, zdravá a kvalitná strava aj niečo stojí. Ale rozdiely oproti klasickej strave nie sú neúnosné.

Na záver ťa poprosím o príklad zmeny jedálnička a celkovej životosprávy. Zákazníkom bude pracujúca žena vo veku 35 rokov. Má 2 deti, ktoré ráno vezie do školy a podvečer ich vyzdvihuje v družine. Jej strava je nasledovná:

  • RAŇAJKY – sladké pečivo, sladená káva;
  • DESIATA – žiadna kvôli nedostatku času;
  • OBED – firemná jedáleň, často vyprážané, takmer vždy mäso;
  • OLOVRANT – niečo sladké ku káve;
  • VEČERA – zvyčajne pečivo, syry, salámy, údeniny a podobne, neskôr pri televízii čipsy, občasne víno. Na šport čas nemá a víkendy trávi s rodinou na nákupoch alebo v kine. Večery trávi pri televízii s neznesiteľným pocitom únavy a so stresom z ďalšieho dňa.

Ako by si radil postupovať tejto žene? Kde nájsť čas na pohyb? Ako pozmeniť jedálniček?

Na kompletný jedálniček by som potreboval aj kompletne vyplnený dotazník, ktorý posielam klientom, ale môžeme urobiť aspoň základnú zmenu jedálnička bez hmotností potravín pre približnú predstavu.

Na raňajky by som odporúčal vylúčiť sladké pečivo a nahradiť ho celozrnným pečivom, ku ktorému si môže dať napríklad syr cottage a zeleninu. Prípadne celozrnné pečivo s praženicou. Množstvo však neviem z daných údajov presne určiť. Ak má rada sladké raňajky a nemôže sa ich zrieknuť, potom by som navrhoval ovsené vločky s mliekom a lyžicou medu.

Ak nedesiatuje z nedostatku času, odporučil by som niečo, čo nezaberie takmer žiaden čas. Napríklad jeden grapefruit a ak nemá čas ani na to, zaradil by som proteinový nápoj, ten vypije behom pár sekúnd a môže ním nahradiť desiatu.

Ak obeduje vo firemnej jedálni, určite by som sa vyhol vyprážaným jedlám. Vo väčšine firemných jedální sa podľa mojich skúseností vždy dá vybrať z viacerých jedál a minimálne jedno z nich je zdravé, takže ide len o to odolať nezdravým jedlám a vybrať niečo zdravšie, napríklad kuracie alebo hovädzie mäso s ryžou, cestovinami, prípadne zemiakmi a zeleninou.

„ide len o to odolať nezdravým jedlám a vybrať niečo zdravšie, napríklad kuracie alebo hovädzie mäso s ryžou, cestovinami, prípadne zemiakmi a zeleninou.“

Olovrant. Ak je naučená na sladké veci a nevie sa ich zrieknuť, vymenil by som klasické sladkosti za proteínovú tyčinku, ktorá je tiež veľmi chutná, ale určite omnoho zdravšia, než napríklad bežný zákusok.

Večera – všetky spomínané potraviny, ktoré večeria by som vylúčil a nahradil by som ich zdravšou večerou. Napríklad kuracie mäso so zeleninovým šalátom, prípadne pečená ryba. Zmena večere by bola u spomínanej ženy asi najväčším problémom, ale pre lepšie, krajšie a zdravšie telo treba urobiť aj nejaké ústupky.

Chipsy by som určite vylúčil a čo sa týka vína – vo veľkom množstve neprospieva. Ale jeden pohár nikoho nezabije. Ak je však naučená na polosladké, vymenil by som ho za suché, prípadne urobil strik bieleho suchého vína a minerálky. Človek potom nevypije tak veľa ako keď pije víno samotné.

Čo sa týka stresov, bohužiaľ, v dnešnej dobe sú bežnou záležitosťou. Šport ich však dokáže pomerne dobre eliminovať. Ak nemá čas ísť do posilňovne, prípadne na nejaký iný druh tréningu, trénovať sa dá aj doma s vlastnou váhou. Na taký tréning postačí pokojne pol hodina a eliminujeme tak čas z dochádzania na tréningy a určite bude mať dobrý pocit aj po takomto druhu tréningu.

Na záver ťa ešte poprosím o kontakty na teba, na ktorých ťa záujemcovia o zmenu môžu kontaktovať.

Kedykoľvek mi napíšte na www.jurajtabak.sk alebo jurajtabak@jurajtabak.sk. 

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor. Tebe, Juraj, prajem čo najviac pracovných aj osobných úspechov. Robíš pre ľudí záslužnú činnosť. Tvojim klientom prajem, aby sa do boja pustili s elánom. Výsledky na seba isto nenechajú dlho čakať. Máš nejaký odkaz pre čitateľov?

Ďakujem, Lukáš. Aj ja ti prajem všetko dobré. Čitateľom odkážem snáď len toľko, aby skúsili zdravý životný štýl, pretože môžu o ňom čítať, môžu im o tom rozprávať iní, ale najlepšie zistia, ako sa budú perfektne cítiť, keď to sami vyskúšajú.

5/5 - (24 votes)

Lukáš Chládek

Trvalo mi 25 rokov, než som naplno pochopil význam správneho stravovania. Dnes som starší, múdrejší a len vďaka správnej životospráve som plný energie, ktorú v uponáhľanej Prahe denne vydávam. Vo svojich článkoch navediem na správnu cestu aj Vás, milí čitatelia...:)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra