Low carb pečivo. Moje skúsenosti, recepty + predaj - Výživovo.sk

Low carb pečivo – rôzne značky a druhy. Na ktorom som si pochutnala najviac?

Low carb pečivo - druhy, recepty a tipy, kde kúpiť

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Pečivo, nech už je v akejkoľvek forme, k nášmu životu jednoducho patrí. Na raňajky chlebík s nátierkou, desiata v znamení bagety a na návšteve sa nedá odmietnuť lahodný obložený chlebík. Vzdať sa pečiva tak nie je vôbec jednoduché. To je zároveň aj hlavný dôvod, prečo sa mnoho ľudí bojí začať s diétou. Obzvlášť tou nízkosacharidovou, pri ktorej má pšenično-ražné pečivo stopku. Vaše obavy sú však úplne zbytočné. Áno, takéto pečivo nepatrí do jedálnička, no zároveň nie je jediným na svete. Za veľmi dobrú alternatívu sa považuje low carb pečivonízkym obsahom sacharidov. Prečítajte si, aké sú moje skúsenosti s vybranými druhmi a kde sa dá kúpiť. A ako to už u mňa býva zvykom, priložím aj dva recepty na chutné low carb pečivo.

V čom je low carb pečivo iné ako pšenično-ražné?

Tvarom či zafarbením to rozhodne nebude. Dokonca aj chuť majú veľmi podobnú. Hlavný rozdiel spočíva v zložení a zastúpení jednotlivých makroživín. Poďme si o nich napísať viac.

Zloženie

Na výrobu pšenično-ražného pečiva sa zvyčajne používa ražná, pšeničná, špaldová, prípadne jačmenná múka. Pri bezlepkových výrobkoch je to samozrejme bezlepková múka.

ražná múka

V 100 g ražnej chlebovej múky je niekoľkonásobne viac sacharidov ako v ľanovej či mandľovej múke.

VEDELI STE, ŽE: Niektoré druhy bezlepkovej múky majú často vyšší obsah sacharidov ako ražná alebo pšeničná hladká múka. V 100 g bezlepkovej múky sa môže nachádzať až 70 – 80 g sacharidov, v závislosti od konkrétnej značky. Bezlepkové pečivo tak nemusí byť automaticky aj nízkosacharidové, pamätajte na to. (1)

Určite ste si teraz položili otázku, z akej múky sa teda low carb pečivo vyrába? Asi vás prekvapím, ale možností je hneď niekoľko. Z múk sa používa hlavne kokosová, mandľová, ľanová a k pomerne obľúbeným patrí aj múka z chia semienok. Často v ceste nechýba ani psyllium, tvaroh, pomleté orieškysrvátkový proteín. Stačí byť len trošku kreatívny a dať šancu novým veciam, chutiam. (1)

Podiel makroživín

Z múky a ďalších použitých ingrediencií sa následne odvíja podiel makroživín. Spomedzi nich upriamte pozornosť predovšetkým na sacharidy. Zatiaľ čo v 100 g ražnej chlebovej múky je 76 g sacharidov, také isté množstvo mandľovej múky obsahuje iba 13 g sacharidov. To je niekoľko násobne menšie množstvo. Rozdiel možno vidieť aj v zastúpení ostatných makroživín. Mandľová múkaviac bielkovín a tukov, vďaka tomu vás low carb pečivo z nej dobre zasýti.

Pre lepší prehľad vám prinášam tabuľku 10, z môjho pohľadu najznámejších, múk spolu s podielom sacharidov, tukov, bielkovín, vlákniny a kalorickou hodnotou. Vybrané múky sú usporiadané podľa obsahu sacharidov, pričom na začiatku sú múky s najnižším množstvom, ktoré sa odporúčajú používať pri výrobe nízkosacharidového pečiva.

Typ múky/100 gSacharidyTukyBielkovinyVlákninaKcal
Ľanová7 g15 g37 g39 g386
Lupinová10 g9 g40 g32 g342
Mandľová 13 g55 g22 g9 g618
Kokosová21 g8 g19 g40 g310
Múka z chia semien44 g31 g16 g38 g490
Ovsená 63 g6 g9 g8 g360
Kukuričná64 g2 g13 g9 g347
Špaldová64 g2 g17 g8 g345
Pšeničná hladká73 g2 g11 g3 g350
Ražná chlebová76 g1 g8 g8 g344
UPOZORNENIE: Jednotlivé hodnoty múk v tabuľke sa môžu líšiť v závislosti od konkrétnej značky.

Moje 3 osvedčené low carb múky

Nízkosacharidové múky si zvyknem kupovať nielen pre ich zloženie, ale i výnimočnú chuť. Na trhu máte na výber hneď z niekoľkých druhov. Mne sa pri pečení najviac osvedčila nasledujúca trojica, ktorú vám bližšie predstavím.

Ľanová múka

Patrí k múkam s najnižším podielom sacharidov a zároveň s vysokým množstvom bielkovín. Z jej zloženia však nemožno opomenúť ani vitamíny, minerály a lignany, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Chránia ľudské telo pred voľnými radikálmi a statočne bojujú proti nádorovým bunkám. Ľanovú múku som si zatiaľ v supermarketoch nevšimla, zvyknem ju skôr nakupovať v obchode s bio potravinami, prípadne v DM drogérii. 200 g stojí približne 2,55 € v závislosti od konkrétnej značky a obchodu. (4)

TIP: Ak nezoženiete ľanovú múku, nebuďte sklamaní, ľahko si vyrobíte vlastnú. Stačí si dať ľanové semienka do mixéra a rozdrviť ich na hladký prášok.
múka z ľanových semien

Ľanová múka vyniká najnižším podielom sacharidov a tiež vysokým obsahom bielkovín

Múka z ľanových semien je charakteristická mierne horkastou chuťou. Pri výrobe low carb pečiva ju preto zvyknem kombinovať s inou múkou (kokosovou, tekvicovou), ideálne v pomere 1:1. Chlieb pri pečení nielenže nezhnedne, ba čo viac, nebude taký horký a tuhý. Práve naopak, prekvapí vás jeho jemná a mäkká konzistencia. (4)

VEDELI STE, ŽE: Ľanová múka sa dá použiť ako náhrada vajec. Stačí zmiešať 1 PL múky s 3 PL čistej vody. Túto alternatívu ocenia hlavne vegáni, ktorí takto vedia nahradiť vajíčka v obľúbenom múčniku.
PREDAJ ĽANOVEJ MÚKY
Grizly

Kokosová múka

Síce neobsahuje také množstvo živín ako mandľová a ľanová múka, no aj napriek tomu je častou voľbou pri príprave viacerých low carb receptov. Môže za to hlavne jej nezameniteľná chuť s jemne sladkým nádychom, ktorý cítiť v každom kúsku pečiva. V prípade teda, že patríte medzi milovníkov kokosu, rozhodne zájdite do najbližšieho bio obchodu, supermarketu alebo DM drogérie.  Za 300 g balenie zaplatíte okolo 2,55 €.

Kokosová múka má trošku vyšší podiel sacharidov. To je zároveň aj jeden z dôvodov prečo sa odporúča kombinovať s inými múkami (ľanovou, sezamovou…). Tým ďalším sú jej špecifické vlastnosti. Funguje ako špongia, výborne saje vodu. Pri pečení tak nezabudnite pridať viac tekutiny, inak bude pečivo príliš suché a tvrdé. (3)

TIP: Ak sa rozhodnete skombinovať kokosovú múku s mandľovou, ideálny pomer je 1:3, teda jeden hrnček kokosovej a 3 hrnčeky mandľovej múky. (3)
PREDAJ KOKOSOVEJ MÚKY
Grizly
BioMedical

Mandľová múka

Spomedzi nízkosacharidových múk nemá najnižší obsah sacharidov, no na druhej strane sa môže pochváliť vysokým podielom tukov. Okrem nich sa v nej nachádzajú vitamíny a minerály, z ktorých dávam do pozornosti hlavne vitamín E, meď, mangán a horčík. V porovnaní s hladkou pšeničnou múkou má vyšší podiel bielkovín a vlákniny. Zakúpiť sa dá tak v bio obchodoch, ako i niektorých supermarketoch. Ja si ju zvyknem kupovať v Kauflande, prípadne Tescu. Priplatíte si za ňu trošku viac, 100 g balenie stojí okolo 2 ,98 €, avšak s prihliadnutím na jej zloženie, benefity a chuť, je cena úplne adekvátna. (2)

VEDELI STE, ŽE: Múka z pomletých mandlí neobsahuje žiadny lepok, vďaka tomu je vhodná aj pre ľudí s celiakiou.
Múka z blanšírovaných mandlí

Low carb pečivo z mandľovej múky má jemný orieškový podtón

Low carb pečivo z mandľovej múky má príjemnú orieškovú chuť. Cesto je skôr vláčnejšie, vzhľadom na to sa s obľubou používa nielen pri príprave chleba alebo pizze, ale i sušienok. Tie sú po upečení mäkké a vláčne. V prípade, že nespotrebujete všetku múku a nejaká vám ešte zostane, presypte si ju do vzduchotesnej nádoby a skladujte v chladničke, prípadne mrazničke. V otvorenom vrecku by vám mohla zožltnúť. (3)

TIP: Pri pečení nezabúdajte na to, že múka z mandlí je bohatá na tuky. Z tohto dôvodu buďte pri používaní oleja a masla opatrní a veľmi to s nimi nepreháňajte. Namiesto nich dajte viac prášku do pečiva alebo sódy bikarbóny. Low carb pečivo bude jemné a nadýchané. (3)
PREDAJ MANDĽOVEJ MÚKY
Grizly
BioNature

Druhy low carb pečiva a kde ich výhodne kúpiť?

Low carb pečivo nemusí znamenať iba chlieb s nízkym podielom sacharidov. Do tejto skupiny taktiež patria nízkosacharidové žemle, bagety či chutné croissanty. Nemusíte si ich pripravovať iba svojpomocne, ale dajú sa kúpiť aj hotové, prípadne vo forme predpripravenej zmesi. V nasledujúcich riadkoch vám popíšem moje skúsenosti s niektorými druhmi nízkosacharidového pečiva.

ZDRAVÉ PEČIVO
Proteínový low carb chlieb
Tmavý proteínový chlieb
Biely proteínový chlieb
Bezlepkový proteínový chlieb
Proteínový chlieb s mandľami
Cereálny chlieb
Proteínové žemličky
Proteínový croissant
Mini proteínové toasty

Nízkosacharidový chlieb

Nemáte čas vypekať alebo vás to jednoducho nebaví? Nevadí, veľa vecí si dnes už kúpite vo forme hotového produktu. Nie sú to len nezdravé polotovary, ale i zdravšie potraviny, ako napríklad nízkosacharidový chlieb. Je zdravý, chutný, a to najdôležitejšie – má minimum sacharidov. Ja som mala možnosť vyskúšať tak cereálny chlieb KetoMix, ako i mandľový a mrkvový proteínový chlieb KetoLife.

KetoMix chlieb je síce horkejší, no s nižším obsahom sacharidov. Objednať sa dá v oficiálnom e-shope ketónovej diéty KetoMix, kde je v ponuke spolu s cestom na prípravu low carb pizze alebo bezlepkového chleba. KetoLife proteínové chleby sú podstatne sladšie s trošku vyšším podielom sacharidov. Nájdete ich na webstránke KetoDiet medzi pečivom. Často sa tam dajú zakúpiť za akciové ceny.

Low carb chlieb KetoMix

Low carb chlieb pripravený z bezlepkovej zmesi KetoMix

TIP: Viac o mojich skúsenostiach nielen s domácimi, ale aj kupovanými low carb chlebmi, ich porovnanie a tipy na recepty si môžete prečítať v článku: „Upečte si chutný low carb chlieb…

Low carb žemličky

Neviem ako vy, ale pre mňa sú čerstvé žemličky tým najlepším druhom pečiva, aký existuje. O to viac ma potešilo, keď sa mi dostala do rúk KetoMix zmes na prípravu low carb žemlí. Príprava je úplne jednoduchá a nezaberie viac ako 10 minút. Navyše, ak do cesta pridáte trošku soli a pred pečením potriete žemličky vajíčkom, prípadne posypete sezamom, budú na nerozoznanie od kaizeriek z obchodu. Ak nechcete riskovať a radšej by ste prijali už hotový produkt, navštívte e-shop KetoDiet, kde nájdete už upečené malé bagetky. Majú nízky obsah sacharidov a naopak vyšší podiel bielkovín a vlákniny, ktorá je dobrá pre činnosť tráviacej sústavy.

Low carb žemličky

Nízkosacharidové žemle s kmínom a sezamom

Nízkosacharidový croissant

Ráno ku kávičke, ako dezert po obede alebo na olovrant. Hádam ani niet človeka, ktorému by chrumkavý maslový croissant nezlepšil deň. A ešte keď vám napíšem, že existuje low carb croissant, ktorý má iba 4 g sacharidov. Tak to je už potom dvojnásobný dôvod na radosť. Svoje o tom vie značka ketónovej diéty KetoDiet, v ktorej ponuke ho nájdete. K dispozícii je tak s maslovou, ako i cereálnou príchuťou. Ja som vyskúšala práve ten maslový. Na rozdiel od bežných croissantov zo supermarketov nebol taký sladký a chrumkavý než by som očakávala, no čo je dôležitejšie, podstatne viac zasýti.

TIP: Nízkosacharidový croissant KetoDiet odporúčam pokvapkať čakankovým sirupom a dať na chvíľku do mikrovlnky. Bude vám chutiť tak, akoby ste ho práve dopiekli.
KetoDiet croissant s maslovou príchuťou

KetoDiet croissant s maslovou príchuťou má iba 4 g sacharidov

Recepty na chutné low carb pečivo

Keďže sa rada motám v kuchyni a skúšam nové recepty, nedalo mi, aby som si neupiekla čerstvé domáce low carb pečivo. Mojimi očami a rukami prešlo niekoľko receptov, z ktorých sú jasnými favoritmi nasledujúce dva. Nevyžadujú si veľa ingrediencií a výborne chutia. Nehovoriac ešte o vôni, ktorú zanechajú v kuchyni. Čo vám však budem písať, treba len vyskúšať.

Low carb chlieb bez psyllia

Ingrediencie:

 • 2 hrnčeky mandľovej múky
 • 5 vajec
 • ½ hrnčeka rozpusteného masla
 • 2 PL kokosového oleja
 • 1 čl prášku do pečiva
 • 1 čl chia semienok
 • ½ čl soli

Postup:

Vajcia si rozbite do veľkej misky a dôkladne ich vyšľahajte až kým sa vám nezačnú tvoriť na povrchu bublinky. Postupne primiešavajte rozpustené maslo. Pozor, nesmie však byť horúce, malo by mať izbovú teplotu. Opäť chvíľu šľahajte, následne pridajte mandľovú múku, kokosový olej, prášok do pečiva, chia semienka a soľ. Jemne zamiešajte a vložte cesto do papierom vystlanej formy na pečenie chleba. Chlieb môžete povrchu potrieť vajíčkom a posypať sezamovým semienkami. Pečte na 180 °C približne 35 – 45 minút. Po vybratí z rúry, nechajte chlieb ešte 10 minút vychladnúť . Vyklopte a nakrájajte na plátky. Ak chcete, aby vám chlieb vydržal čo najdlhšie, rozdeľte si ho do vzduchotesných vreciek a dajte do mrazničky. V prípade potreby si ho už len vyberiete a rozmrazíte. (6)

TIP: Ja som si na tento chlebík dala ešte arašidovú nátierku KetoLife, s ktorou chutil výborne.

Low carb vegánske žemličky

Ingrediencie:

 • 1 ½ hrnčeka mandľovej múky
 • 1 ½ hrnčeka studenej vody
 • ¼ hrnčeka kokosovej múky
 • ¼ hrnčeka psyllium
 • 2 čl prášku do pečiva
 • 2 čl vínneho octu
 • 1 čl slnečnicového oleja
 • 1 čl čakankového sirupu alebo erytritolu
 • štipku soli, sezam, rasca

Postup:

Najskôr si vo veľkej miske zmiešajte všetky suché ingrediencie (mandľovú, kokosovú múku, psyllium, prášok do pečiva a soľ). Následne pridajte čakankový sirup, vínny ocot, olej a na záver studenú vodu. Znovu všetko zamiešajte. Zo vzniknutej zmesi si vytvarujte malé bochníky o veľkosti cca 10 cm. Malo by vám ich vyjsť cca 6. Uložte na plech vystlaný papierom na pečenie a po vrchu potrite vodou. Taktiež môžete ešte posypať sezamom, rascou, ľanovými alebo tekvicovými semienkami. Pečte cca 50 minút pri teplote 177 °C. Chvíľu nechajte vychladnúť a servírujte.

Celý postup je veľmi dobre zobrazený na nasledujúcom videu:

Otázka na záver

Tak čo, už mi veríte, že aj low carb pečivo môže byť rovnako chutné ako klasické pšenično – ražné pekárenské výrobky? Ktorý recept sa vám najviac pozdáva a plánujete si ho vyskúšať? Nehanbite sa a pochváľte sa s vaším výsledkom v komentári pod článkom.

Zdroje:

(1) 8 Keto-Friendly Flours: Recipes and How to Use Them. Dostupné na: https://www.healthline.com/nutrition/keto-flour

(2) Almond Flour: the Benefits and Downsides. Dostupné na: https://www.nutritionadvance.com/almond-flour/

(3) Keto Flour Substitutions. Dostupné na: https://www.ruled.me/keto-flour-substitutions/

(4) How to Bake With Flaxseed Flour. Dostupné na: https://healthyeating.sfgate.com/bake-flaxseed-flour-8428.html

(5) KetoMix žemľová knedľa. Dostupné na: https://www.ketomix.sk/magazin/ketomix-zemlova-knedla/

(6) Keto Bread. Dostupné na: https://www.nickoskitchen.net/post/keto-bread

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra