Adipex 75 či Adipex retard. Prečo ich (ne)kupovať? - Výživovo.sk

Adipex 75 či Adipex retard? TÝMTO liekom na chudnutie sa radšej vyhnite

Adipex retard - skúsenosti užívateľov a vedľajšie účinky

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Keby sa tak dalo schudnúť užitím zázračnej tabletky, ktorá vás zbaví nadmerného telesného tuku. Pravdepodobne by to bola jedna z najžiadanejších tabletiek na trhu. Niet sa však čomu čudovať. Ak sa pozrieme na štatistické údaje, približne 66 % dospelej populácie na Slovensku trápi nadváha. (6) Bohužiaľ, takáto tabletka neexistuje a ak náhodou áno, má viac nežiadúcich vedľajších účinkov ako tých, ktoré vám pomôžu. Z tohto dôvodu bol z trhu stiahnutý aj pomerne vyhľadávaný liek na lekársky predpis Adipex retard. V nasledujúcich riadkoch vás v krátkosti oboznámim nielen s jeho zložením, ale vám tiež ozrejmím hlavné dôvody zákazu jeho predaja v rámci Slovenskej republiky.  A to najhlavnejšie, prezradím vám niekoľko efektívnych spôsobov, ako dosiahnuť želaný úbytok hmotnosti bez užívania liekov.

Charakteristika Adipex retard

Ide o tzv. anorektikum, teda liečivo, ktorého cieľom je znížiť chuť do jedla, a tak prispieť k úbytku telesnej hmotnosti. Obsahuje látku fentermín vedúcu k zvýšeniu neurotransmiterov v mozgu, ktoré sú schopné, do určitej miery, tlmiť pocit hladu. V USA patria lieky na báze fentermínu k tým najpredpisovanejším, pričom sa používajú na krátkodobú liečbu obezity už od roku 1959. Užívajú sa spravidla 4-8 týždňov, doba užívania však nesmie presiahnuť 3 mesiace. (1)

UPOZORNENIE: V súčasnosti sa Adipex retard zaraďuje k ZAKÁZANÝM LIEKOM tak na Slovensku, ako i vo všetkých ďalších štátoch EÚ. (1)
Tabletky Adipex retard patria na Slovensku k zakázaným liekom

Tabletky Adipex retard na chudnutie

Pre koho bol určený?

Adipex retard podobne ako aj iné anorektiká bol primárne určený pre osoby s hodnotou BMI nad 30, u ktorých neboli za posledné 3 mesiace dosiahnuté želané výsledky iným nefarmakologickým spôsobom (diétou, cvičením). Rovnako však bol predpisovaný aj v prípadoch, kedy BMI bolo medzi 27-30, avšak daný jednotlivec mal pridružené aj iné ochorenie súvisiace s kardiovaskulárnou sústavou, prípadne cukrovku. (2)

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Prečo bol Adipex stiahnutý z lekární?

To, že na Slovensku patrí liek Adipex retard k tým zakázaným má za následok práve jeho hlavná zložka fentermín. Svojou chemickou štruktúrou sa podobá amfetamínu, vzhľadom na to jeho užívanie prináša so sebou zvýšené riziko vzniku závislosti. To bol zároveň aj jeden z dôvodov, pre ktorý už nie je dostupný, dokonca ani na lekársky predpis. Tým ďalším je zvyšujúce sa riziko srdcového zlyhania, tachykardie a krvného tlaku, na ktoré upozorňuje kolektív lekárov z Wayne State Univerzity v Detroite. (3)

K ďalším vedľajším účinkom lieku Adipex patrí:

 • zápcha
 • hnačka
 • nevoľnosť
 • únava
 • depresia
 • sexuálna dysfunkcia
 • zvracanie
 • sucho v ústach
 • slabosť
 • bolesti hlavy
 • pľúcna hypertenzia
 • ťažkosti s dýchaním
 • alergická reakcia (svrbenie, začervenanie) (4)
UPOZORNENIE: Vrátane spomínaných vedľajších účinkov sa po doužívaní častokrát dostaví jojo efekt, teda toľko, koľko ste schudli priberiete naspäť, dokonca v niektorých prípadoch aj viac.
nevoľnosť a zvracanie

Nevoľnosť je jedným z mnohých vedľajších účinkov lieku Adipex

POZOR na podvodných predajcov

Ak ste si hľadali informácie o anorektiku Adipex retard, určite ste si všimli, že na niektorých webstránkach je stále dostupný. Nenechajte sa oklamať, v skutočnosti to nie je originálny liek. Ako som už viackrát v tomto článku napísala, Adipex je na Slovensku zakázaný. Ide teda o ilegálny predaj falošných replík zo zahraničia. Na dostupných webstránkach často nenájdete presné zloženie a ani samotného výrobcu. Kúpou a následným užívaním si tak môžete privodiť vážne zdravotné komplikácie.

Jedným z takýchto liekov je Adipex-75, ktorý vyrába americká firma Abbott Laboratories. Spravidla je dostupný len vo forme kariet s liekmi, bez originálnej krabičky. Tento liek teda v žiadnom prípade NEKUPUJTE, keďže nemáte žiadne presnejšie informácie o jeho zložení, testovaní či certifikácii.

Adipex retard sa predáva pod rôznymi názvami: Adipex-75, Adipex-P

Lieky s pochybným zložením od zahraničných výrobcov, ktorým sa vyhýbajte

Taktiež neodporúčam kúpu Adipex retard cez inzertné portály. Ani v tomto prípade nemáte istotu, že ide o certifikovaný liek bezpečný pre vaše zdravie. Navyše, aj keď je v Českej republike dostupný, viaže sa na lekársky predpis. Jeho užívanie je potrebné vopred konzultovať s lekárom. Na to mnohí pri jeho kúpe zo zahraničia zabúdajú a uvedomia si to často až vo chvíli, keď sa dostavia nepríjemné vedľajšie účinky.

Skúsenosti užívateľov

O tom, že v súvislosti s nežiadúcimi účinkami skutočne neklamem svedčia aj mnohé negatívne skúsenosti užívateľov na diskusných fórach.

skúsenosť užívateľky na diskusnom fóre

Skúsenosť užívateľky s liekom Adipex

Zdroj: satanka1, modrykonik.sk/forum

„Sesternica ho užívala a samozrejme schudla, avšak asi po roku mi povedala, že v živote ho už nechce vidieť a ani o ňom počuť. Stratila menštruáciu, mala bolesti hlavy a žalúdka. Ja sa tiež snažím schudnúť, no tabletky neodporúčam, len minieš peniaze a bez efektu. Pohyb, pohyb, pohyb, to zaberá najviac. Cvičením som stratila približne 12 cm z bokov a nedržím žiadnu diétu. Začala som len normálne jesť a nie napchávať sa. Držím palce.“

Zdroj: marfyy, modrykonik.sk/forum

Užívateľka negatívne hodnotí účinky Adipexu

Recenzia jednej z užívateliek

Zdroj: katuska19, modrykonik.sk/forum

Efektívne spôsoby, ako schudnúť

Nehazardujte so svojim zdravým, dôverujte odborníkom a rešpektujte ich odporúčania. V súčasnosti je k dispozícii množstvo iných efektívnych spôsobov, ako schudnúť nadbytočné kilogramy a neohroziť tak svoje zdravie.

Ketónová diéta

Patrí k tým najvyhľadávanejším a zároveň aj veľmi obľúbeným metódam chudnutia. Počas keto diéty je nevyhnutné obmedzenie konzumácie potravín s vysokým podielom sacharidov. Vďaka tomu sa po 2-3 dňoch dostane vaše telo do stavu ketózy, teda namiesto sacharidov čerpá energiu z tukových zásob. Na výber máte z viacerých typov diét, ktoré ponúkajú ucelené diétne programy podľa stupňa nadváhy. K takýmto diétam patrí napríklad KetoDiet, KetoMix či Chia shake. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, ktoré som spolu s recenziami užívateľov zhrnula v TOMTO článku.

Pohybová aktivita

Prechádzka na čerstvom vzduchu alebo pol hodinka cvičenia doma na karimatke nič nestojí a pre organizmus má množstvo benefitov. Nielenže zvyšuje energetický výdaj a podporuje spaľovanie kalórií, ale tiež prispieva k udržaniu svalovej hmoty. Z pohľadu spaľovania tuku je efektívny práve HIIT (vysokointenzívny intervalový tréning). Podľa výsledkov výskumu vedcov zo School of Medical Sciences  v Austrálii, jednotlivci, ktorí mali 3-krát týždenne počas 12-týždňov HIIT tréning, schudli počas tejto doby v priemere 4,4 kg telesného tuku. (5)

Prechádzka v prírode

Pohybová aktivita v kombinácii so zmenou životosprávy vám pomôžu dosiahnuť kalorický deficit

TIP: Ak neviete, ako začať s HIIT a cvičenie vo fitku pod dohľadom odborníka nie je nič pre vás, na internete nájdete viacero videotréningov, podľa ktorých môžete doma cvičiť. Toto je napríklad jeden z nich:

Tabletky na chudnutie

V tomto prípade nemyslím lieky na chudnutie viazané na lekársky predpis, ale voľnopredajné výživové doplnky, prevažne vo forme tabliet. Dajú sa zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou, vybraných e-shopoch, ale i lekárňach. Na výber máte hneď z niekoľkých druhov. Zatiaľ čo niektoré vedú k zvýšeniu energetického výdaja, iné zas pomáhajú odvodneniu, znižujú vstrebávanie tukov či podporujú ich spaľovanie. Podobne však ako aj pri iných doplnkoch stravy buďte obozretní a pred kúpou si dôkladne prečítajte zloženie, výrobcu a tiež vedľajšie účinky. Správne si vybrať vám môže pomôcť aj článok – „Tabletky na chudnutie – pomôžu alebo skôr uškodia?, ktorý zahŕňa recenzie tých najvyhľadávanejších.

Kalorický deficit

Ak nemáte financie nazvyš a nemôžete si dovoliť zakúpiť diétne balíčky, ktoré ponúkajú vyššie spomínané nízkosacharidové diéty nevadí, ešte nič nie je stratené. Schudnúť môžete aj svojpomocne. Stačí ak si vypočítate svoj celkový energetický výdaj a stanovíte maximálny denný príjem kalórií. Ten musí byť dlhodobo nižší ako výdaj. Len tak sa dostanete do kalorického deficitu a dosiahnete úbytok hmotnosti. Následne si nezabudnite dôkladne naplánovať diétny jedálniček tak, aby ste sa zmestili do svojho max. kalorického príjmu. Áno, spočiatku strávite množstvo času počítaním kalórií a plánovaním jedla, no uvidíte, že postupne sa do toho dostanete a získate skvelý prehľad o potravinách, ich zložení a energetickej hodnote.

TIP: Ak ste už vyskúšali všetky možnosti, ako schudnúť a nič nezabralo, navštívte svojho lekára a poraďte sa s ním. Momentálne je na Slovensku dostupných len veľmi málo liekov na chudnutie, pričom všetky sú viazané na lekársky predpis.

Malá rada na záver

Lieky na chudnutie, podobne ako je aj Adipex sú pre mnohých lákadlom, no netreba zabúdať na ich vedľajšie účinky. Preto, ak o nejakom podobnom aj uvažujete, navštívte najskôr svojho lekára a prekonzultujte s ním všetky možnosti, ktoré máte. Určite sa nesnažte zháňať Adipex retard a ďalšie podobné lieky na internete. Môžete veľmi ľahko prísť nielen o peniaze, ale i o zdravie. S ním by ste rozhodne nemali hazardovať.

Zdroje:

(1) Nové medikamenty v liečbe obezity: ich dostupnosť pre klinickú prax. Dostupné na: https://www.prolekare.cz/casopisy/forum-diabetologicum/2016-1/nove-medikamenty-v-liecbe-obezity-ich-dostupnost-pre-klinicku-prax-58112

(2) SÁBLIKOVÁ, L. Farmakoterapie obezity. Dostupné na: https://is.muni.cz/el/med/jaro2017/MNOB1022p/Farmakoterapie_obezity.pdf

(3) Phentermine-Associated Atrial Fibrillation: A Case Report and Literature Review. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8988499/

(4) Phentermine HCL – Uses, Side Effects, and More. Dostupné na: https://www.webmd.com/drugs/2/drug-4151/phentermine-oral/details

(5) The Best Fat-Burning Exercises for at Home and the Gym. Dostupné na: https://www.everydayhealth.com/fitness/the-best-fat-burning-exercises-for-at-home-and-the-gym/

(6) Národný portál zdravia: Až štvrtina Slovákov trpí obezitou. Aké sú možnosti jej liečby na Slovensku? Dostupné na: https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2021_12/Az_stvrtina_Slovakov_trpi_obezitou__Ake_su_moznosti_jej_liecby_na_Slovensku_.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra