21 inšpiratívnych ľudí a projektov o výžive a cvičení, ktoré sa oplatí sledovať
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Inšpirácie, ako sa stravovať a žiť zdravšie a vyváženejšie je na slovenskom internete nekonečne veľa. My sme pre vás urobili veľký prieskum a pripravili zoznam slovenských inšpiratívnych osobností, ktoré pravidelne píšu zaujímavé články, kombinujú suroviny do chutných receptov alebo tvoria cvičebné plány.
Obsah článku
- 1 1. Dr. Igor Bukovský
- 2 2. Surová dcérka
- 3 3. Vlado Zlatoš a Tina Zlatoš Turnerová
- 4
- 5 4. Fitshaker
- 6 5. Jem iné/FOODKUT
- 7 6. Dušan Plichta
- 8 7. Terapia jedlom
- 9 8. Michal Pataky
- 10 9. Zápisky Nutriholičky
- 11 10. Smoothie recepty
- 12 11. Zdravé pečenie
- 13 12. Martin Čupka
- 14
- 15 13. Petra Pavuková
- 16 14. Radovan Gergeľ
- 17 15. Libor Javro
- 18 16. Jana Earl
- 19 17. Healthy Factory
- 20 18. Jana Pastrnáková
- 21 19. Martin Chudý
- 22 20. Henrieta Kundrátová (Peškovičová)
- 23 21. Mišo Duchoň
1. Dr. Igor Bukovský
Autor niekoľkých bestsellerov (vyberáme napríklad Návod na prežitie pre muža, kuchárska kniha Hneď to bude alebo Nová miniencyklopédia prírodnej liečby) sa venuje štúdiu výživy už takmer 30 rokov. V roku 2004 založil Ambulanciu klinickej výživy, kde pomáha pacientom upraviť svoju výživu pri rôznych diagnostikovaných ochoreniach, radí, ako sa zorientovať v potravinách, výživových doplnkoch a rôznych spôsoboch stravovania.
Webstránka Ambulancie klinickej výživy je plná užitočných článkov, nás zaujal napríklad tento o často skloňovanej ketogénnej strave a chudnutí vďaka ketóze. Zaujímavý je aj článok o rastlinných tukoch, ktorý vysvetľuje prečo sú lepšie.
Rozhovory a vyjadrenia Dr. Bukovského na rôzne témy spojené s výživou sa pravidelne objavujú v slovenských médiách. O potravinovej intolerancii a senzitivite porozprával v rozhovore aj nám. (Zdroj foto: www.akv.sk)
2. Surová dcérka
Vegánstvo je mnohým ľuďom stále veľmi vzdialený a nepredstaviteľný životný štýl. Ak však uvažujete o tom, že vylúčite alebo aspoň obmedzíte stravu živočíšneho pôvodu vo svojom jedálničku, inšpirujte a dcérou Nikoletou, ktoré sú autorkami blogu dcerka.sk. Nájdete tu množstvo vegánskych receptov, ktoré vytvorila Nikoletina mama Renáta. My sme stihli vyskúšať recept na zapekané paradajky s tofu. Nikoleta veľmi otvorene rozpráva aj o témach ako modeling, ateizmus či bezdetnosť.
Ďalej nájdete množstvo tipov a rád, ako prežiť bez mäsa, mlieka či vajec. Vegántsvo sa týka aj kozmetiky – tu vám pomôžu vybrať takú, ktorá nebola testovaná na žiadnom zvieratku.
Vyhľadávajú produkty bez živočíšnych prísad v bežných supermarketoch, čím sa im darí popierať všetky mýty o tom, že takéto stravovanie je drahé a obyčajný človek si ho nemôže dovoliť. Presvedčite sa o tom v článku o slovenskej zelenine, ktorú ešte nájdete v obchodoch. Zistíte, ako podporiť slovenských poľnohospodárov a neplatiť zbytočne veľa za nie veľmi kvalitnú zeleninu z dovozu. (Zdroj foto: Facebook Surová dcérka)
3. Vlado Zlatoš a Tina Zlatoš Turnerová
Blog vladozlatos.com zďaleka nie je len o zdravej výžive a cvičení. Manželia Vlado a Tina v článkoch vysvetľujú, ako postupne budovať silu a stravovacie návyky, ako sa dopracovať k svojmu lepšiemu „ja“ a dosiahnuť perfektne fungujúci organizmus.
Odporúčame vám začať článkom Ako začať s výživným pohybom? Zistíte, prečo je pohyb dôležitý a ako ho vykonávať, aby bol pre telo prospešný a nie degeneratívny. Zaujímavý je aj pohľad na minimálnu fyzickú zdatnosť človeka.
Názory a informácie na ich stránkach často vyvracajú tie, ktoré väčšina z nás považuje za správne, preto môžu vyvolať kontroverzie. Ak však túžite po radikálnej zmene životného štýlu, začať cvičiť a intenzívne sa venovať svojmu rozvoju, rozhodne stojí za to ich sledovať.
(Zdroj foto: Facebook Vlado Zlatoš)
4. Fitshaker
Nápaditý online projekt pre ženy zaneprázdnené prácou, deťmi, domácnosťou a inými povinnosťami, založili Peter a Lucia Švaralovci. Na stránkach fitshaker.sk nájdete všetko, čo potrebujete, ak nemáte čas alebo nechcete navštevovať fitko, ale chcete byť aktívna.
Inšpirovať sa môžete príbehmi žien, ktoré už s Fitshakerom cvičia a sú dôkazom, že napriek množstvu úloh, ktoré sa na vás denne valia, sa o seba môžete starať, cvičiť, zdravo sa stravovať a cítiť sa fit.
Či sa snažíte schudnúť, zlepšiť si kondíciu, alebo sa dostať do formy po pôrode, Fitshaker vám namixuje cvičebný program s videami od profesionálnych tréneriek, podľa ktorých môžete začať makať na svojej postave priamo u vás v obývačke. Rady, ako trénovať, nájdete napríklad v článku o funkčnom tréningu.
K tomu, samozrejme, patrí aj zdravá strava a Fitshaker je plný receptov. Nám sa páči napríklad 24 tipov na super rýchle a výživné obedy. (Zdroj foto: Facebook Fitshaker.sk)
5. Jem iné/FOODKUT
Jem iné založila Janica Lacová, ktorá chcela zvýšiť povedomie o kvalitnom jedle. V roku 2015 vydala spolu s Anettou Vaculíkovou knihu „S Anetou a Janicou – Čo na srdci, to na jazyku“. Sú súčasťou Food revolution Jamieho Olivera na Slovensku a šíria osvetu o zdravom stravovaní.
Jem iné však dostal novú tvár a zmenil sa na FOODKUT. Organizujú kurzy varenia pre ľudí všetkých vekových kategórií, pripravujú cateringy, workshopy, varia pre bistrá a kaviarne, ale aj školy a škôlky. Ich hlavným cieľom je zvýšiť úroveň stravovania, ako v domácnostiach, tak aj v školských jedálňach a nemocniciach.
V článku Čo nám prináša jar do kuchyne? sa dozviete veľa o varení z kvalitných, sezónnych a lokálnych surovín. Alebo sa inšpirujte receptom na farebný vitamínový šalát. Pozostáva z jednoduchých ingrediencií a krémovej zálievky a je vhodný ako príloha, ale aj ako ľahké hlavné jedlo.
S Anetou a Janicou sme sa o zdravom a chutnom varení rozprávali v našom staršom rozhovore. (Zdroj foto: Facebook Jem iné)
6. Dušan Plichta
Podnikateľ, bloger a dobrodruh, ktorý začínal ako výživový poradca a predajca kvalitnej kávy, neskôr rozšíril sortiment svojej značky o zdravé oleje, kakao a iné produkty. Svojimi článkami sprostredkúva poznatky a skúsenosti na ceste k životu na 100%, ktorý môžete dosiahnuť pomocou zmeny životosprávy. Nám sa páči napríklad tento: 7 krokov ako bez špekulovania zlepšiť životosprávu.
Zaoberá sa hlavne stravou s nízkym obsahom sacharidov, rafinovaných cukrov a lepku, s dôrazom na kvalitu ingrediencií. Radí, ako z jedla vyťažiť čo najviac, získať energiu na celý deň a povzbudiť činnosť mozgu, ale aj získať účinnú prevenciu proti chorobám, chronickej únave a emocionálnej nerovnováhe. Takisto ako Vlado Zlatoš, mení zaužívané praktiky v stravovaní. Blog je plný zdravých a výživných receptov, preto sa sem oplatí občas zablúdiť pre inšpiráciu do kuchyne, napríklad sem: Kuchár Pepe: 3 domáce koláče bez múky a cukru.
V rozhovore pre náš magazín Dušan prezradil, že cheat day vôbec nie je zlý. (Zdroj foto: Facebook Dušan Plichta)
7. Terapia jedlom
Toto je miesto pre tých, ktorí hľadajú skutočne odbornú odpoveď na všetky otázky o stravovaní. Autorka sa nezastáva keto, paleo, raw ani iného trendu či extrému, ale pestrej a vyváženej stravy. Silvia Horecká má bohaté skúsenosti v gastronómii a vedomosti z biológie, ktoré chce zúžitkovať na pomoc ľuďom nájsť rovnováhu v strave.
Vo svojich článkoch kladie dôraz na to, že každý organizmus je iný, teda, čo niekomu pomôže, môže inému uškodiť. Preto v článkoch podrobne vysvetľuje účinky jednotlivých potravín. Vyskúšajte napríklad jej recept na exotickú polievku s hľuzou yam, hríbami shitaké a hlivou ustricovou.
Inšpiráciu, ako variť zaujímavejšie, nájdete v článku o prílohách k mäsu. Silvia pripravila rozbor príloh spolu s príkladmi, ako ich kombinovať s mäsom, aby bolo kompletné jedlo čo najvýživnejšie. (Zdroj foto: Facebook Terapia jedlom)
8. Michal Pataky
Ako chlapec býval medzi rovesníkmi terčom posmeškov, pretože neoplýval významným športovým talentom a mal nejaké to kilo navyše. No s pevnou vôľou, tvrdou prácou a pozitívnym vzťahom k športu sa dopracoval k obdivuhodným úspechom, napríklad v behu a crossfite, vypracovanej postave a slušnej trénerskej kariére.
Vytvoril Ultra tréningový systém, pomocou ktorého sa jeho zverenci dostávajú rýchlo do formy, chudnú a zlepšujú svoju kondíciu. Na YouTube zdieľa svoje videá s cvikmi, ktoré si môže doma skúsiť každý. Precvičte si svoje brušné svaly napríklad pomocou tohto článku a videí: Cviky na brucho, ktoré nerobíš ty, ani tvoj fitness tréner + VIDEÁ.
Michal má zaujímavý životný cieľ – inšpirovať 1 000 000 Slovákov k zdravému životnému štýlu. Aj o tom hovorí na svojom webe a viac nám porozprával v rozhovore. (Zdroj foto: Facebook Michal Pataky)
9. Zápisky Nutriholičky
Informácií o správnosti a nesprávnosti rôznych štýlov stravovania je plný internet, televízia, noviny. Šíria sa závratnou rýchlosťou a jedna popiera druhú. Články o výžive sú však často napísané veľmi presvedčivo, aj keď nie sú podložené faktami. Nutričná špecialistka a autorka blogu Judit vám pomôže vyznať sa v tomto informačnom chaose. Okrem iného sa venuje mýtom, ktoré vznikli šírením klamstiev a poloprávd, ktorým mnoho ľudí uverilo a vysvetľuje (alebo popiera) ich na základe vedecky podložených faktov a svojich skúseností v zdravotníctve.
Zaujal nás jej článok o ketogénnej diéte, ktorý obsahuje kritický, ale komplexný pohľad na túto diétu, jej klady aj zápory.
Ak máte stále dilemu v tom, či je správne nakupovať len bio (alebo nebio), možno vám pomôže článok venovaný tejto téme. Autorka v ňom, aj v ďalších článkoch, analyzuje potraviny, ktoré označujú za nebezpečné, alebo sa, naopak, vyzdvihujú ako účinný liek na všetky choroby. (Zdroj foto: zapiskynutriholicky.wordpress.com)
10. Smoothie recepty
Na týchto stránkach nájdete všetko o vitamínovej bombe v podobe chutného nápoja, ktorú si môžete pripraviť doma behom chvíľky. Vytvorili ich dvaja nadšenci zdravej životosprávy – Petra a Michal, pretože sa chceli podeliť o účinky smoothie nápojov.
Vyskúšajte aspoň jeden a ak im prídete na chuť, doprajete svojmu telu veľkú dávku vitamínov a energie. Okrem receptov tu nájdete tipy a rady, ako svoj nápoj doladiť k dokonalosti, čím ho dosladiť, ako využiť zvyšky smoothie, ale aj ako si vybrať správny mixér na jeho prípravu. Zaujímavý je aj článok o zdravom sladení smoothie.
Z veľkého množstva receptov sme vybrali jarné lahodné smootie. Je to vynikajúci, farebný nápoj, ideálny pre toto ročné obdobie.
Ich knihu 107 neodolateľných smoothie receptov, ktorá vznikla v spolupráci s mnohými menami v našom zozname, sme mali možnosť prečítať a napísali sme podrobnú recenziu. (Zdroj foto: Facebook Smoothie recepty)
11. Zdravé pečenie
Autorka blogu Lenka Mančíková približuje svoje skúsenosti s kváskom. Kváskový chlieb piekli už s starovekom Egypte. Robilo sa to tak po stáročia, až kým sa nezačalo využívať priemyselne vyrobené droždie, teda kvasnice, ktoré nám umožňujú upiecť chlieb v oveľa rýchlejšom čase. Takéto rýchlo vyrobené pečivo však zďaleka nie je tak bohaté na živiny, ako pomaly kysnuté, kváskové. Preto sa vracia ku koreňom pekárstva a ukazuje, ako sa skamarátiť s kváskom.
Na jej stránke nájdete návody, postupy a recepty, s pomocou ktorých sa dopracujete k svojmu obľúbenému, chutnému a zdravému chlebíku či koláčom.
Článok o pečení bez lepku je práve pre vás, ak nemôžete múku, alebo chcete vyskúšať nové, bezlepkové alternatívy. Možností, ako zdravo piecť, je viac, ako si myslíte. O nich napísala knihu Kvások a ponúka aj viacero kurzov pečenia. (Zdroj foto: zdravepecenie.sk)
12. Martin Čupka
„Makač“, ktorý vám vytvorí jedálniček na mieru. Pomocou neho sa zbavíte únavy, nadváhy a obezity, alebo podporíte regeneráciu svalov a zlepšenie športových výkonov. Urobí to precízne s diagnostikou vášho stavu a súčasných návykov, prípadne alergii a intolerancii a tak, aby vám nové návyky vydržali na trvalo.
Ak chcete schudnúť, ale zároveň jesť jedlo, ktoré vám naozaj chutí, nechajte si vytvoriť nutričný plán. Martin Čupka vám ukáže, ako na to. Je to diplomovaný nutričný terapeut, ktorý sa neustále vzdeláva a svoje poznatky chce šíriť ďalej, aby pomohli tým, ktorí to naozaj potrebujú. (Zdroj foto: Facebook Martin Čupka)
13. Petra Pavuková
Ďalšia inšpiratívna žena, ktorá sa snaží „upratať“ chaos z množstva zavádzajúcich informácií a definícií zdravého životného štýlu. Expertka na výživu a fitness vytvorila transformačný online program Bohyňa zdravia a štíhlosti. Jeho cieľom je pomáhať ženám s nízkym sebavedomím dosiahnuť spokojnosť so svojím zovňajškom, ale aj zmena myslenia, teda zlepšenie kvality života. Tisícky spokojných klientiek inšpirovala k tomu, aby boli zdravé, štíhle, šťastné a úspešné.
Na jej blogu nás zaujal článok o tom, prečo nechudnete, kde tvrdí, že ľudia sa príliš skoro vzdávajú. Články Petry Pavúkovej fungujú sú veľmi motivujúce a možno povedú k pozitívnym životným premenám aj vás. (Zdroj foto: Facebook Healthy Way)
14. Radovan Gergeľ
Zakladateľ projektu Rady Active, bývalý člen špeciálnych jednotiek a absolvent, v súčasnosti odborník na výživu s vysokoškolským vzdelaním a silovo-kondičný tréner. Cieľom projektu, ktorý okrem neho tvoria ďalší dvaja tréneri, je sprostredkovať verejnosti dôležitosť silového tréningu, naučiť ľudí sa správne hýbať pri cvičení, či akejkoľvek inej, fyzicky namáhavej činnosti.
Radovan sa v jeho článkoch veľmi úprimne vyjadruje k rôznym mýtom o stravovaní, napríklad v tomto článku upozorňuje ľudí, aby si čítali obaly produktov, ktoré kupujú.
V rámci prípravky oboznámia úplného začiatočníka so zásadami bezpečného tréningu na základe jeho pohybových daností, čím predchádzajú zbytočným zraneniam, ktoré sa v posilňovniach často stávajú kvôli nevedomosti. Na prípravku nadväzujú náročnejšie tréningy. Ich programy sa uskutočňujú v Košiciach, venujú sa však aj online vzdelávaniu v oblastiach tréningu, výživy, regenerácie a doplnkov. (Zdroj foto: Facebook Rady Active)
15. Libor Javro
Výživové štúdio Libora Javra existuje od roku 2012. Dnes sa môže popýšiť množstvom spokojných a zdravých klientov. Jeho práca spočíva v zostavovaní výživových plánov na mieru pre ľudí, ktorí sa rozhodli zhodiť prebytočné kilá, začať aktívne športovať, nabrať svalovú hmotu, zbaviť sa únavy, alebo si napraviť zlou životosprávou naštrbené zdravie.
Libor spolupracuje s rozmanitou klientelou – od vrcholových športovcov po mamičky na materskej dovolenke a každý výživový plán je individuálny. Dosahuje úžasné výsledky, a to nie len v redukcii hmotnosti, ale aj v podpore liečby rôznych ochorení a rekonvalescencii. K tejto téme sa vyjadruje jedna spokojná klientka Darinka. Základom je, samozrejme, vyvážená strava a pohyb.
Výsledky jeho práce môžete vidieť v rozhovore s Luciou Kajčovič, ktorá je najlepšou Slovenkou v bojových umeniach a trénerkou thajského boxu. (Zdroj foto: Facebook Výživové štúdio)
16. Jana Earl
Na web janaearl.com by mali zavítať predovšetkým tí, ktorí chcú schudnúť alebo vyformovať si peknú postavu a nevedia, ako na to. Sama Jana priznáva, že vyskúšala množstvo „overených“, drastických a neprirodzených diét a návodov na chudniutie, ktoré boli neúčinné, ba narobili viac škody ako úžitku. V článku 4 najväčšie mýty o chudnutí vám poradí, ako sa takýmto efektom vyhnúť.
Nájdete tu rady, ako navždy skončiť s prejedaním sa nezdravým „junk foodom“, s receptami na jedlá, ktoré váš tréning podporia a pomôžu vám dosiahnuť vysnívanú postavu. Táto zdravá a krásna žena je dôkazom, že malými a postupnými zmenami svojich návykov môžete dosiahnuť šťastný život a prekypovať energiou.
Ak chcete začať cvičiť, odrazovým mostíkom sa pre vás môže stať tento článok o tom, ako začať s cvičením, kde nájdete užitočné rady spolu s plánom na prvý tréning s vlastnou váhou. (Zdroj foto: Facebook Jana Earl)
17. Healthy Factory
Mimi Candi Pelikán, ktorá priam srší šťastím z fotografii z jej domova na Bali, sa venuje len tomu, čo miluje. Predáva vlastnú kolekciu oblečenia, vyrába šperky, cestuje, behá, rada zdravo a chutne varí a svoje vášne zdieľa na stránkach Healthy Factory.
Okrem zdravých receptov tu nájdete rôzne tipy, ktoré vám pomôžu cítiť sa rovnako skvelo a fit ako ona, napríklad v tomto článku o tom, čo to vlastne je byť zdravý? Keďže nedávno porodila dcérku, budúce mamičky si môžu prečítať o jej pocitoch z tehotenstva. Nechajte sa nakaziť jej nadšením a pozitívnou energiou a uvidíte, že život bude odrazu krajší a ľahší.
V ďalšom článku sa môžete inšpirovať jej kuchyňou a pripraviť si polievku z karamelizovaného karfiolu s kokosovým mliekom – trocha exotiky pre spestrenie jedálnička. (Zdroj foto: Facebook Healthy Factory)
18. Jana Pastrnáková
Šikovná nutričná poradkyňa je autorka rozsiahleho projektu Vitamine. Vzdeláva o výžive firmy, školy aj škôlky s cieľom vyriešiť narastajúci problém populácie s obezitou.
Snaží sa podporovať zdravé stravovacie návyky u najmenších detí, aby u nich tento problém nemal šancu vzniknúť, teda začína u vzdelávania rodičov o zdravšom varení a dôležitosti výchovy k aktívnemu pohybu. Tomu, ale aj boju za podávanie zdravšej stravy v jedálňach, sa venuje v projektoch Zdravé dieťa a Zdravá materská škola. Odporúčame jej článok o farbivách v potravinách určených pre deti, kde upozorňuje na umelé aditíva, ktoré spôsobujú poruchy správania.
Jana Pastrnáková tiež podporuje firmy, ktorým nie je ľahostajné zdravie ich zamestnancov, a to projektom Zdravá firma o zásadách racionálnej výživy. Zamestnancom odporúča potraviny, po ktorých siahnuť pri zvýšenej záťaži, čo jesť na služobných cestách a ako zaradiť do jedálnička liečivé rastliny. (Zdroj foto: Instagram Vitamine.sk)
19. Martin Chudý
Ďalší profesionálny športovec a výživový konzultant, autor viacerých kníh s týmto zameraním. V jednom zo svojich e-bookov navrhuje rýchly postup, ktorým sa naučíte udržať si trvalé zdravie bez komplikovaných zostavovaní jedálničkov. Jeho cieľom je pomáhať ľuďom získať tie správne návyky, ktoré ich povedú k zdravému a úspešnému životu.
Zaujímavý je jeho článok o éčkach, ktorých je aktuálne už vyše 300 a ich výroba nie je práve čítanie k obedu.
Veľmi dobre spracovaný je článok o kvalite vody, balených minerálok a ich prospešnými účinkami na naše zdravie. (Zdroj foto: blog.sme.sk)
20. Henrieta Kundrátová (Peškovičová)
Hlavným zámerom food blogu Henriety Kundrátovej je predviesť ľudom jednoduché, ale zároveň pestré a chutné variácie, ktoré dokáže vytvoriť zo sezónnych, lokálnych a čerstvých surovín. Je to lektorka varenia a propagátorka zdravého životného štýlu.
Zaujíma sa o „živú stravu“, takže niekoľko raw receptov s postupmi a tipmi, ako tieto pochúťky vytvárať, nájdete na jej blogu. Zajímajú ju aj alternatívy potravín pri rôznych intoleranciách – pečie aj smaží bez lepku a komponuje recepty zo surovín, ktoré sú ešte mnohým kuchárom tradičnej kuchyne neznáme. A ako správna mama, varí pre deti. A pečie kváskový chlebík.
Z jej raw receptov vám odporúčame banánové rolky s kešu krémom. Je to naozaj výborný zdravý dezert.
Veľmi rada experimentuje, alebo dopĺňa a nahrádza ingrediencie v klasických receptoch výživnejšími alternatívami. Vyskúšajte napríklad: Vianoce nakyslo s hubami a šošovicou. Tradičná polievka, doplnená zeleninou a červenou šošovicou. (Zdroj foto: henrietapeskovicova.eu)
21. Mišo Duchoň
Mišo Duchoň je športovec a podnikateľ, intenzívne sa venujúci osobnostnému rozvoju, o čom svedčí aj motto jeho blogu: „Prestaň sa vyhovárať!“ Spolupracuje na viacerých fitness projektoch, workshopoch a šírení výživovej osvety, napríklad s Vladom Zlatošom na školení Ovládni svoje telo. Od roku 2013 trénuje športových nadšencov a kreatívne pre nich vymýšľa nové aktivity. O jeho trénerskej činnosti sa dozviete tu z článku o založení outdoor teamu.
Okrem snahy vyťažiť so svojho tela maximum, jeho motivácia smeruje k maximálnej možnej sebarealizácií aj v oblasti podnikania. Sebarozvoj je pre neho koníčkom a jeho rady, ako sa prestať vyhovárať a začať tvrdo pracovať, zdieľa vo svojich článkoch. Odporúčame vám prečítať si o 4 spôsoboch, ako sa sústrediť na dôležitú prácu. Delí sa tam o svoje poznatky z literatúry, odskúšané v praxi, ktoré ho posúvajú ďalej. (Zdroj foto: misoduchon.com)
Poznáte ďalšie zaujímavé webstránky, kde čerpáte inšpiráciu a nedostali sa do nášho zoznamu? Napíšte nám do komentárov.