Tullamore dew: sortiment, cena, chuť + kde kúpiť - Výživovo.sk

Tullamore Dew: špička medzi írskymi whiskey

írska whiskey tullamore dew

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Tullamore Dew nie je whiskey ako všetky ostatné. Má niečo, čo konkurencii chýba – takmer 200-ročnú tradíciu. Ako značka si prešla mnohými rukami, vystriedala niekoľko destilární a pobudla si v státisícoch domácností. Dlhé roky úprav a starostlivosti sa podpísali na jej jedinečnej chuti.

Napriek tomu, že obrovské množstvo mužov sa hlási k pivu, whiskey v priebehu ľudských dejín obsadila významné miesto v našich srdciach. Charakteristická svojou vôňou, unikátnou chuťou a medovo-zlatistou farbou je vždy vítaná ako luxusný spoločník.

Kde kúpiť Tullamore Dew?

Tullamore Dew je druhá najpopulárnejšia whiskey na svete. V obchodných regáloch o ňu nie je núdza, keďže jej cena je za každých okolností veľmi príjemná. Často ju v Tescu, Kauflande alebo Lidli predávajú v akcii za zvýhodnené ceny. Tí, čo radi nakupujú online, môžu využiť ponuku overených e-shopov, ktoré uvádzame v tabuľke.

PREDAJ TULLAMORE DEW
Tullamore Dew 1l
HĽADAJ NA HEURÉKE

História

Pôvodne sa Tullamore Dew začala vyrábať v roku 1829 v starej tullamorskej destilárni. Slovo Dew je kombináciou iniciálok generálneho riaditeľa Daniela E. Williamsa, ktorý sa neskôr stal vlastníkom tullamorskej destilárne. Williams sa do vedúcej pozície dostal takpovediac náhodou. Zdedil destiláreň po synovi jej zakladateľa, Bernardovi Dalym. Ten sa z dôvodu sľubne rozbehnutej športovej kariéry nemal čas výrobou alkoholických nápojov zaoberať. Obyčajný zamestnanec liehovaru, Daniel E. Williams, v tej chvíli dostal titul generálneho riaditeľa a časom sa stal tvárou Tullamore Dew. (1)

Ako to býva, príbehy sa začínajú a končia. Rovnaké to bolo aj s tullamorskou destilárňou. Potom, čo ju v roku 1954 zatvorili, bol Daniel E. Williams nútený patent na svoju milovanú whiskey predať. Dôvodom náhleho poklesu záujmu o whiskey bola vtedajšia globálna situácia. Predaju alkoholických nápojov neprospievala prohibícia ani prebiehajúca anglicko-írska výmenná vojna. Šťastlivcom, kto populárny recept kúpil, bola spoločnosť John Powers & Son. Výroba Tullamore Dew sa presťahovala z Tullamoru do County Corku. (1)

Trvalo dlhé roky, kým sa z Tullamore Dew stala druhá najpredávanejšia whiskey na svete. Až v roku 2014, štyri roky po tom, čo Tullamore Dew odkúpila podnikateľská skupina William Grant & Sons, sa najslávnejšia írska whiskey vrátila do svojho rodného mesta. (1)

logo tullamore dew

Logo Tullamore Dew. Zdroj: wikipedia

Chuť

Od smrti zakladateľa uplynuli už desiatky rokov. Jeho výtvor si však aj naďalej zachováva cnosti, ktoré doň Daniel E. Williams pracne vložil. Pre nápoj je charakteristická plná, podmanivá chuť. Skúsený muž, ktorý vie, čo je dobré, v nej dokáže nájsť nespočetné množstvo osobitých charakterov. Tullamore Dew za túto pestrosť vďačí trojici destilátov, ktoré sa podieľali na jej vzniku. (2)

Výroba

Spoločnosť Tullamore Dew sa už od svojho vzniku riadi symbolikou čísla tri. Na výrobu svojej whiskey používajú tri typy destilácie. Dosiahnu tým čo možno najvyššiu jemnosť. Kombinujú všetky tri typy írskej whiskey – obilnú, sladovú a rich pot (slad zmiešaný s jačmeňom). Tullamore Dew dozrieva v sudoch po bourbone, cherry a v tradičných sudoch. Docieli sa tým obohatený charakter a zhustené pachové stopy. Jej už tak silný základ sa tým ešte viac prehĺbi. (2)

Krok za krokom

Premletím nesladových jačmenných zŕn dôjde k uvoľneniu škrobu z ich vnútra. Vzniká kaša, ktorá je následne niekoľkokrát prepláchnutá v horúcej vode s úmyslom očistiť ju od prebytočného škrobu. To málo, čo z neho v kaši zostane, sa zmieša s enzýmom diastáza a vznikne sladká mladina. Proces zmiešania diastázy so škrobom za vzniku mladiny sa nazýva rmutovanie. Následne sa mladina umiestni do fermentačných nádob. Každá má kapacitu 34-tisíc litrov. Pridaním kvasníc sa mladina premení na silné pivo. Tento medziprodukt sa nazýva wash.

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Destilácia washu prebieha v troch destilačných zariadeniach. Zakladateľ novej tullamorskej destilárne, William Grant & Sons, trval na tom, aby boli nové destilačné prístroje vyhotovené presne podľa vzoru tých pôvodných. Vďaka tomu sa znamenitá chuť tullamorskej whiskey nikdy nezmenila, hoci vystriedala niekoľko majiteľov. V medených kotloch je každou ďalšou destiláciou znižovaný objem vody, vďaka čomu narastá percentuálny obsah alkoholu v nápoji. Práca nie je hotová, kým destilát nedosiahne hodnotu 80 % ABV. (2)

Zrenie

Whiskey je po destilácii uložená do sudov, kde zreje. Ani tam však jej cesta nekončí. Aby Tullamore Dew nabrala správnu farbu, typickú vôňu a bohatú chuť, v žiadnom zo sudov sa príliš dlho neohreje. Za hotovú môžeme považovať až tú whiskey, ktorá úspešne absolvovala relaxačný pobyt v cherry, bourbon a klasických sudoch. Aj tu sa o slovo hlási symbolika čísla tri, na ktorej si spoločnosť Tullamore Dew zakladá. (2)

Sortiment Tullamore Dew

Už tradične sa prototypom pravej írskej whiskey stala 12-ročná Tullamore Dew. Spája v sebe kvality bourbonu a cherry, pretože v ich sudoch dozrieva dvanásť rokov. Dlhý proces zrenia zanecháva v chuti dotyk čokolády a orieškov.

PREDAJ TULLAMORE DEW
Tullamore Dew 1l
HĽADAJ NA HEURÉKE

Drahšia býva 15-ročná Trilogy Tullamore Dew. Rovnako ako všetky ostatné, zreje v troch sudoch, avšak s iným zložením. Na skladovanie Trilogy sa používajú sudy po bourbone, rume a Oloroso.

Úplne klasickú whiskey Tullamore Dew zoženiete približne za polovičnú cenu než 12-ročnú verziu. Zreje zhruba tri roky. Vyznačuje sa jemne korenistou chuťou s prímesou ovocia a vanilky. V chuti je rozpoznateľná drevnatá stopa po zrení.

Whiskey Tullamore Dew Phoenix má tragickú minulosť. Je pomenovaná podľa katastrofy s teplovzdušným balónom, ktorý takmer podpálil celé mestečko Tullamore. Nezoženiete ju nikde inde okrem letiskových obchodov. Zo všetkých typov írskej whiskey značky Tullamore Dew má najvyšší obsah alkoholu, až 55 % ABV. (1)

Tullamore Dew Phoenix

Tullamore Dew PHOENIX je pomenovaná podľa katastrofy s teplovzdušným balónom

Tullamore Dew XO je variant írskej whiskey, čerpajúci tropické živiny zo sudov po karibskom rume, v ktorých dozrieva. Okrem ostatného tropického ovocia v nej zacítite aj jemné korenie, banány, sušené hrozienka či karamel. (5)

VEDELI STE, ŽE: Tullamore Dew XO dozrieva v štyroch sudoch? Kým sa dostane k sudu po karibskom rume Demerara, prejde si sudom klasickým, cherry aj bourbon.

Koktaily z Tullamore Dew

Ešte predtým, ako sa vrhneme na koktaily, by ste mali vedieť o menej známom spôsobe využitia Tullamore Dew. Je to práve jej nezameniteľná vôňa a sýta chuť, ktoré z nej robia výbornú prísadu do sladkých koláčov. V Anglicku a Írsku sa recepty čokoládových zákuskov s prímesou Tullamore Dew tešia veľkej obľube. Whiskey dodá sladkému zákusku celkom nový rozmer. (3)

Tully Rocks

Vari najznámejším spôsobom konzumácie Tullamore Dew v kombinácii s iným nápojom je tzv. Tully Rocks. Mnohí fanúšikovia Tullamore Dew opovrhujú akýmkoľvek narušením pôvodnej chute whiskey. Avšak pár kvapiek vody rozšíri repertoár jej charakteristík a zlepší výsledný efekt. Mix Tullamore Dew s vodou si pochvaľujú predovšetkým konzumenti, ktorým vyhovuje jemnejší alkoholický nápoj. V prípade Tully Rocks je tiež vítané použitie ľadových kociek. Obraz medovo sfarbenej whiskey v pohári z brúseného skla s niekoľkými kockami ľadu sa stal legendárnym. Aj keď sa to môže zdať nelogické, ľad má skutočne odlišný vplyv na whiskey ako voda. Dokonale maskuje niektoré chute a pachy, pričom však z alkoholu uvoľňuje nové. (6)

TIP: Pravú írsku whiskey vždy servírujte v masívnych pohároch so širokým sklom, ktoré dáva vyniknúť sýtej zlatohnedej farbe.

Tully & Tonic

Kombinácia Tullamore Dew s tonicom je osviežujúca a výborne sa hodí do horúcich letných dní. Ideálna na záhradnú párty pri bazéne. Kúsky pomarančov alebo iných citrusov dodajú nápoju nové farby a príjemne kyselkavú chuť. Taktiež môžete kombinovať s ľadom. (6)

O’Sherry

Koktail vznikol ako prejav spoločného dedičstva Španielov a Írov. Veľkolepé vyhnanie španielskych vojsk v roku 1588 z Írska sa stalo historickým míľnikom tohto bojovného a hrdého národa. Na počesť tých, ktorí udatne bojovali proti násilným španielskym utlačiteľom, vznikol tento jedinečný nápoj. S vojnou v roku 1588 má mnohé spoločné. Aj on v sebe nesie sladké posolstvo španielskych čerešní a vanilkovú chuť pravej írskej whiskey Tullamore Dew. (6)

The Dewlep

Tento whiskey koktail sa od ostatných odlišuje predovšetkým svojou vôňou. Je odlišná než tá, na akú ste pri pití whiskey zvyknutí. O arómu sa totiž starajú čerstvé lístky mäty. Aby bol The Dewlep kompletný, chýbať nesmie ani hnedý cukor a pár kvapiek broskyňového sirupu. (6)

whiskey v pohári

Whiskey je najlepšie servírovať v masívnych pohároch so širokým sklom

Hard Shandy

Hard Shandy je synonymom pre osvieženie. Príjemne trpké tóny pšeničného piva, kyslá aróma limonády a tradičná chuť írskej whiskey spolu vytvárajú mimoriadne populárny koktail Hard Shandy. Bude sa perfektne vynímať na stolčeku pri záhradnom grile. (6)

Bad Apple Dew

K výrobe tohto koktailu vám postačí jablčný cider, trochu trstinového cukru, nakrájané jablká a whiskey Tullamore Dew. Podobne ako Hard Shandy aj Bad Apple Dew je výborným spoločníkom do horúcich letných dní. Prináša rýchle osvieženie. (6)

Irish Espresso

Tento nápoj môže na prvý pohľad vyzerať zvláštne. No verte či nie, Íri ním už dekády zapíjajú každé dobré jedlo. Tullamore Dew dochutená kávovým likérom a dozdobená zahustenou bielou kávovou penou je výborná na trávenie a jej chuť si zamilujete. Netradičný nápoj môžete servírovať aj návšteve, určite sa vaša kreativita dočká chvály. (6)

Tullamore Dew a kola

Všeobecne obľúbenou kombináciou je Tullamore Dew s kolou. Pri miešaní to netreba preháňať. Nesnažíte sa vyrobiť colu s príchuťou whiskey, ale whiskey s jemným dotykom koly. Správne vyvážený nápoj je horkosladký. Ako vždy, ľad obohatí whiskey ako po vizuálnej, tak aj po obsahovej stránke. (7)

Tullamore Dew alebo Jameson?

Na otázku, ktorý z týchto dvoch alkoholických nápojov je lepší, samozrejme, neexistuje jednoznačná odpoveď. A ani nikdy nebude, pretože ľudské chute budú vždy prelietavé a rozdielne. Tullamore Dew aj Jameson sú írske whiskey. To znamená, že ich chuť by mala byť viac menej totožná. Toto však neplatí. O Jameson whiskey je známe, že má robustnejší profil, zatiaľ čo Tullamore Dew je jemnejšia a sladšia.

Najhlavnejším dôvodom, ktorý sa zaslúžil o rozdielnosť oboch nápojov, je spôsob ich skladovania. Až do okamihu ich uskladnenia je proces výroby veľmi podobný. Obe značky používajú trojitú destiláciu. Vplyvom dozrievania však Jameson získava štipľavejšiu, drevnatejšiu príchuť. Preto je odporúčaná jeho kombinácia s ľadovými kockami. Tullamore Dew chýba temný odtieň v chuti. Aj z toho dôvodu je obľúbenejšia u širšej spoločnosti a nie len výhradne u whiskey fajnšmekrov. (4)

Zhrnutie

Pravá írska whiskey Tullamore Dew vás už roky rozmaznáva svojou lahodnou vanilkovou chuťou. Milióny predaných fliaš svedčia o jej vysokej kvalite a popularite. I keď samotná chutí božsky, elegantne dopĺňa iné nápoje a predáva im kus zo svojej silnej osobnosti.

Rada na záver: Vychutnávajte si život. Experimentujte. Nedajte sa zastrašiť ilúziou, že niečo neviete. Miešajte si Tullamore Dew podľa chuti s akýmkoľvek nápojom, ktorý vám vyhovuje.

Zdroje:

  1. Tullamore Dew – Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Tullamore_Dew
  2. Tullamore Dew – Naše remeslo – Náš unikátny proces výroby whiskey – https://www.tullamoredew.com/sk/nase-remeslo/
  3. Hungry Mutineer: Chocolate Whiskey Afternoon Cake with Tullamore Dew – http://www.mutineermagazine.com/blog/2014/03/hungry-mutineer-chocolate-whiskey-afternoon-cake-with-tullamore-dew/
  4. Irish Whiskey Tasting: Tullamore Dew and Jameson – https://www.thespruceeats.com/tullamore-dew-and-jameson-3972399
  5. Tullamore D.E.W. XO Rum Cask 0,7l 43% – https://bottlesandstories.sk/tullamore-dew/tullamore-dew-xo-rum-cask-0-7l-40.html
  6. Tullamore Dew cocktails – https://www.tullamoredew.com/en-gb/cocktails/
  7. Tullamore Dew and Cola – https://www.barnonedrinks.com/drinks/t/tullamore-dew-and-cola-12802.html
UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Recepty na miešané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (2 votes)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra