JAMESON whiskey: sortiment, cena, drinky, predaj - Výživovo.sk

JAMESON whiskey: Trikrát destilovaná, dvakrát tak jemná

Jameson - pôvod, drinky, sortiment

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Lahodná chuť írskej whiskey Jameson vás príjemne prekvapí. Kto stojí za dokonalou rovnováhou korenistých, vanilkových a orieškových tónov? Jameson whiskey je tu s nami už viac ako 200 rokov. Nahliadnite s nami do jej histórie a procesu výroby.

Kde kúpiť whiskey Jameson?

Známu írsku whiskey Jameson v mohutnej zelenej fľaši kúpite na Slovensku bez problémov. Klasické verzie Jameson whiskey nájdete na regáloch všetkých obchodných reťazcov. Billa, Tesco, Lidl ani Kaufland vás nenechajú v štichu. Pokiaľ hľadáte limitované verzie, obráťte sa na e-shopy s alkoholom. Najnižšia cena za 0,7 l je približne 14 €, pokiaľ whiskey zakúpite online. V kamenných obchodoch sa cena pohybuje okolo 20 €. Pre najvýhodnejšiu cenu zavítajte na Heureku – napovie vám, kde práve prebieha akcia.

PREDAJ ALKOHOLU

História

Písal sa rok 1740, keď uzrel svetlo sveta zakladateľ írskej whiskey, John Jameson. Pôvodne škótsky právnik si v roku 1780 založil destiláreň v Dubline na Bow Street. Ako sa právnik dostane k takej zmene kariéry ako je výroba liehovín? Predtým, ako k tomu došlo, sa oženil s dcérou známeho škótskeho liehovarníka. John a jeho žena Margaret mali až 16 detí. Tie neskôr pokračovali v otcových šľapajách.

O 25 rokov neskôr, v roku 1805, sa k nemu pripojil syn John Jameson II. Počas nasledujúcich 41 rokov rodinný biznis zveľaďoval. Pokračoval v rodinnej tradícii a aj on prenechal žezlo synovi. V roku 1851 sa stal majiteľom John Jameson III. Na začiatku 20. storočia bola firma oficiálne pomenovaná ako John Jameson and Son.

fabrika Jameson Irish Whiskey

V 19. storočí vyrábal Jameson najväčšie množstvo whiskey v Írsku

Zaujímavosťou je, že až štyria Johnovi synovia sa venovali výrobe liehovín. John Jameson II pokračoval v rodinnej firme na Bow Street. William a James Jameson na Marrowbone Lane v Dubline – William Jameson & Co.. Štvrtý syn, Andrew, mal svoju maličkú výrobu vo Wexforde.

Aj napriek rivalite medzi Bow Street a Marrowbone lane, boli Jamesonovci najvýznamnejšou liehovarníckou rodinou v Írsku. (1)

Náročné 19. storočie

Na prelome 19. storočia bol Jameson druhým najväčším producentom whiskey v Írsku. Dublin, kde Jameson pôsobil, bol v tom čase centrom svetovej výroby whiskey. Po rume išlo o najobľúbenejší alkoholický nápoj.

Historické udalosti však spoločnosť brzdili vo vývoji. Írska vojna za nezávislosť a následná obchodná vojna s Britmi vyústila k zákazu vývozu tovaru mimo hranice Commonwealthu. Obchodovaniu nepomohla ani americká prohibícia. Aj napriek prekážkam je dnes Jameson treťou najväčšou spoločnosťou vyrábajúcou whiskey. (1)

Fľaša Jameson whiskey po zakladateľovi nenesie iba meno. Na etikete sa hrdí rodinným erbom Jamesonovcov. Erb im bol udelený ako pocta za prenasledovanie pirátov. Logo obsahuje aj rodinné motto: “Sine Metu”, ktorým sa po stáročia riadia. V preklade “bez strachu”. (2)

Jameson oficiálne logo

Logo Jameson zahŕňa aj erb Jamesonovcov. Zdroj: wikipedia

Írska whiskey Jameson

Zákon hovorí jasne. Aby sa whiskey Jameson mohla nazývať írskou, musí spĺňať nasledujúce podmienky. Musí byť vyrobená v Írsku. Musí zrieť aspoň tri roky. A nakoniec, nesmie mať zrejmú rašelinovú príchuť. Whiskey vyrobená v Írsku by mala byť aj trikrát destilovaná. Nie je to však podmienkou a nájdu sa výnimky.

Írska whiskey je vyrábaná kotlíkovým destilačným prístrojom. Od škótskej sa líši tým, že na jej výrobu sa nevyužíva rašelinový oheň. (1)

Proces výroby

Postup výroby sa až na jej modernizáciu za celé dve storočia nezmenil.

Na začiatok je potrebné, aby jačmeň naklíčil. Od poliatia suchého jačmeňu po naklíčenie prejdú približne štyri dni. Takto naklíčený sa následne suší v peci – bez dymu. Ako sme spomínali, práve tu je rozdiel v príprave škótskej a írskej whiskey. Keď je jačmeň dostatočne suchý, pomelie sa, zaleje horúcou vodou a za stáleho miešania kvasí. Po štyroch hodinách je zmes potrebné scediť, aby mohla prísť na rad destilácia.

pitie whiskey

Jameson whiskey zreje v sudoch minimálne 3 roky

VEDELI STE, ŽE: Zvyšné zrno, ktoré neprejde sitom, sa odjakživa dávalo farmárom pre ich zvieratá. Tento zvyk platí dodnes a írske kravy tak žerú zvyšky jačmeňa určeného pre whiskey.

Aby bola whiskey írskou, je trikrát destilovaná. Zaručí jej to tú známu jemnosť, akú má aj Jameson. Keďže takto destilovaný alkohol nemá takmer žiadnu chuť a vôňu, nasleduje zrenie. Jameson ani iná írska whiskey nezreje v nových sudoch. Na zrenie sú používané sudy po bourbone, sherry alebo portskom víne. Podľa zákona musí írska whiskey zrieť aspoň tri roky. Samozrejme, čím dlhšie zreje, tým je vzácnejšia a drahšia. (2)

Sortiment

S Jameson whiskey sa nudiť nebudete. Ponúka na výber až 19 druhov fliaš. Hoci má každá svoju vlastnú osobnosť, všetky sú súčasťou rodiny Jameson.

Jameson Original

S klasikou nič nepokazíte. Jameson Original so sebou prináša ľahkú kvetinovú vôňu na pozadí s korenistým drevom. Pochutnáte si na orieškovo vanilkovej chuti s náznakmi sherry, ktoré sa vyvinú do neuveriteľne jemného konca.

Jameson darčekové balenie

Na trhu je k dispozícii 19 rôznych druhov Jameson whiskey

Jameson Black Barrel

Prekvapí vás neuveriteľne silná vanilková chuť a bohatá krémovosť. Keď sa sústredíte, zacítite hrozienka, citrusy, ďatle či orechy. Záver je ovocný, s tónmi škorice a muškátovým orechom.

Jameson 12 Year Old Special Reserve

Jemná a chutná. Táto whiskey zreje v sudoch od bourbonu a sherry. Následne je zmiešaná s obilnou whiskey na odľahčenie chuti. Jej komplexnú chuť dotvára vôňa dreva, korenín a sherry. Na predaj je iba v Dubline a v Corku – prípadne online.

Jameson Gold Reserve

Za jasnou zlatou farbou sa ukrýva voňavé drevo a dotyk sladkej sherry. Komplexný zážitok zaručí sladký med a koreniny. Limitovaná verzia tejto whiskey bola pôvodne vyrobená pre ázijský trh. Vďaka svojej popularite si však vybojovala stále miesto v rodine Jameson whiskey.

Jameson 18 Year Old Limited Reserve

18-ročná whiskey, ktorá má neuveriteľne jemný karamelový záver. Obľúbená je vďaka svojej karamelovej, vanilkovej a korenistej chuti. Dopĺňa ju chuť dreva, kože a orieškov. Ide o najstaršiu a najvzácnejšiu Jameson whiskey.

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Jameson Rarest Vintage Reserve

Čo zacítite, keď si k nej privoniate? Budú to tóny melónu, banánov a tmavých sliviek. Hneď v závese sa k pikantnému charakteru pridáva škorica, melasa a sladké drievko. Keď túto vzácnu whiskey ochutnáte, spoznáte v nej chuť ovocia a smotanového fondánu s čokoládou. Dlhý a chutný záver ponúka sladké ovocie, koreniny a nezameniteľnú stopu po jačmeni.

Jameson Signature Reserve

Charakteristickú chuť a jemnosť dostáva Signature Reserve zo zrenia v sudoch z amerického duba. Po sladkej kvetinovej vôni ucítite korenie, orechy, jablká a sušené ovocie. Chuť je sprevádzaná medom a jemnými pikantnými olejmi. Dodatočnú hĺbku chuti dodáva cédrové drevo so sušeným ovocím. Záver je dlhý, jemný a sladký.

Jameson Crested

Whiskey Jameson Crested je oslavou prvých fliaš, ktoré opustili destiláreň na Bow Street. Zreteľnú arómu sherry sprevádza delikátna chuť. Jemné tóny sherry, dreva, ovocia, korenín a čokolády sú gro tejto whiskey. V závere si pochutnáte na pretrvávajúcich teplých tónoch sherry.

Jameson Crested fľaša

Jameson Crested whiskey má typickú chuť s nádychom sherry

Exkluzívna séria pre návštevníkov liehovaru v Írsku

Séria obsahuje tri druhy whiskey. Jameson Distillery Edition, Jameson Black Barrel Cask Strength a Jameson 12 Year Old Distillery Reserve. Ako už z názvu vyplýva, sériu je možné zakúpiť jedine pri návšteve Dublinu.

Caskmates séria

Caskmates séria je zaujímavá v tom, že si whiskey prepožičiava sudy, v ktorých predtým zrelo pivo. Pokiaľ ste fanúšikom piva, alebo len chcete experimentovať, vyskúšajte jednu z dvoch fliaš. Čaká na vás Jameson Caskmates IPA Edition. Dokončená je v remeselných sudoch India Pale-Ale z pivovaru Franciscan Well Brewery.

Druhou výnimočnou whiskey je Jameson Caskmates Stout Edition. Táto whiskey si prepožičiava sudy od írskych remeselných pív.

The Whiskey Makers séria

Táto séria vzdáva hold svojim majstrom, ktorým sa spoločnosť chcela zavďačiť. Výnimočná kolaborácia vyústila do troch vzácnych druhov whiskey. Ktoré to sú?

 • Jameson The Cooper’s Croze
 • Jameson The Blender’s Dog
 • Jameson The Distiller’s Safe

Whiskey reflektujú ich vášeň pre túto prácu.

The Deconstructed séria

Poslednou sériou je The Deconstructed séria. Ide o sériu, v ktorej experimentujú s chuťou. Všetko začalo jednou otázkou. “Čo by sa stalo, keby sme rozložili Jameson Irish Whiskey na časti a zosilnili jej kľúčové vlastnosti?” Výsledkom sú tri vynikajúce whiskey, ktoré zodpovedajú svojmu názvu. Vznikli tak Jameson Bold, Jameson Round a Jameson Lively. (2)

pohár whiskey s ľadom

Jameson whiskey sa dá skombinovať nielen s kockami ľadu a limetkou, ale napríklad aj s kávou

Drinky

Výroba drinkov je v dnešnom svete hotovým umením. Aj vy môžete byť umelcom. Stačí vaším hosťom pripraviť nasledujúce drinky.

Jameson Cold Brew Dalgona Coffee

O Dalgona Coffee ste už pravdepodobne počuli. Káva, ktorá je aktuálnym hitom nielen medzi mladými. Čo tak si ju ale trochu vyšperkovať?

Na tento jednoduchý recept budete potrebovať:

 • 1 PL Jameson Cold Brew
 • 2 PL instantnej kávy
 • 2 PL kryštálového cukru
 • 2 PL horúcej vody
 • 3 PL mlieka
 • štipku škorice

Kávu, cukor a horúcu vodu zmiešajte v miske vhodnej na použitie mixéra. Hmotu šľahajte mixérom, kým sa vám vytvorí nadýchaná pena. Do pohára nalejte mlieko, whiskey a na vrch pridajte kávovú penu. Nakoniec váš drink ozdobte škoricou. Nápoj ako stvorený pre nedeľné poobedie. (2)

Jameson IPA Edition, Tonic & Lemon

Nezáleží na tom, či pripravujete garden party, chcete len tak relaxovať alebo sa chystáte na skutočnú akciu. Našli sme drink, ktorý je pripravený zvládnuť všetky udalosti.

Čo všetko by ste si mali pripraviť?

 • 50 ml Jameson IPA Edition
 • trochu ľadu
 • tonik
 • plátok citrónu

Recept je veľmi jednoduchý. Do pripraveného pohára vložte ľad. Nalejte doň vašu whiskey a zvyšok pohára doplňte tonikom. Na vrch položte ešte plátok citrónu a váš svieži nápoj je hotový. (2)

Zhrnutie

Jameson má za sebou dlhú históriu a veľa práce. Spoločnosť je svojej práci oddaná a neustále svoje produkty zdokonaľuje. Trikrát destilovaná whiskey Jameson nie je predsa jednou z najlepších na svete pre nič za nič.

Zdroje:

(1) Jameson Irish Whiskey Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Jameson_Irish_Whiskey

(2) Jameson Whiskey – https://www.jamesonwhiskey.com

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra