Mliečna diéta - jedálniček, skúsenosti a výsledky - Výživovo.sk

13-dňová mliečna diéta – princíp fungovania, jedálniček, ale i skúsenosti užívateľov

Mliečna diéta - skúsenosti užívateľov, výhody, ale i úskalia

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

V dnešnej dobe existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako schudnúť. Od vlastných experimentov so zamknutou chladničkou, až po ucelené diétne programy s vopred stanoveným jedálničkom. Niekoľko takýchto diét som vám už predstavila v predchádzajúcich článkoch a dnes k nim pribudne ďalšia, a to 13 dňová mliečna diéta. Vysvetlím vám, ako funguje, ktoré potraviny sú pri nej dovolené a zakázané. Samozrejme nebude chýbať ani jedálniček, recenzie užívateľov a odpoveď na tú najdôležitejšiu otázku: koľko kilogramov s ňou môžete schudnúť.

Charakteristika mliečnej diéty

Podľa názvu už určite tušíte, že prevažnú časť vášho jedálnička bude tvoriť mlieko a mliečne výrobky. Ak teda bez problémov vypijete pohár mlieka na posedenie a konzumácia tvarohu či jogurtu vám nespôsobuje tráviace ťažkosti, ste na dobrej ceste dosiahnuť s touto diétou želaný úbytok hmotnosti. Naopak, v prípade, že máte intoleranciu na laktózu alebo vám po mliečnych výrobkoch zostane zle od žalúdka, mliečna diéta rozhodne nebude nič pre vás. Celý diétny program trvá 13 dní, vzhľadom na to sa mliečna diéta radí skôr k tým kratším. (1)

mlieko a tvaroh

V jedálničku dominuje mlieko a mliečne výrobky

Ako funguje mliečna diéta?

Aj keď sa o zdravotných výhodách mlieka vedú mnohé diskusie, mlieko má niekoľko benefitov, ktoré mu nemožno odoprieť. Obsahuje plnohodnotné bielkoviny – esenciálne aminokyseliny. Ľudský organizmus si ich nedokáže sám syntetizovať, z tohto dôvodu ich musí prijímať prostredníctvom konzumácie vybraných potravín. Vrátane spomínaných bielkovín sú v mlieku prítomné aj esenciálne mastné kyseliny, vitamíny a celý rad minerálnych prvkov. (2)

VEDELI STE, ŽE: V mlieku sa nachádza viac ako 60 rôznych enzýmov a ďalších 50 druhov hormónov, vrátane rastových faktorov. (2)
CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Z minerálnych prvkov dominuje hlavne vápnik, ktorý tvorí okolo 1,5% celkovej telesnej hmotnosti tela. V ľudskom organizme plní viacero funkcií. Je dôležitým stavebným prvkom kostí a zubov, zabezpečuje prenos nervových vzruchov a tiež sa podieľa na zrážanlivosti krvi. Odporúčaný denný príjem vápnika pre dospelého človeka sa pohybuje okolo 800 – 1000 mg za deň. Jeho dlhodobý nedostatok môže byť príčinou mnohých zdravotných komplikácií: bolesti kĺbov, rednutia kostí, vysokého krvného tlaku či osteoporózy. (3) Taktiež telo v dôsledku nízkeho príjmu vápnika začína vo zvýšenej miere produkovať hormón kalcitriol. Ten výrazne spomaľuje štiepenie tukov a podporuje ich ukladanie vo forme tukových zásob. Konzumáciou mlieka a mliečnych výrobkov tak dochádza k zníženiu produkcie tohto hormónu, v dôsledku čoho je spaľovanie tukov efektívnejšie. (1)

váženie

Mliečna diéta sľubuje úbytok 8 kg v priebehu 13 dní

Základné pravidlá

Spočiatku, hlavne prvý a deviaty deň mliečnej diéty môže vyzerať hrozivo, avšak nebojte sa, nebude to tak stále. Okrem mlieka a mliečnych výrobkov si niektoré dni pochutnáte aj na čerstvej zelenine, ovocí či dokonca šunke. Dôležité je prísne dodržiavať stanovený jedálniček nielen čo sa týka samotných potravín, ale aj ich množstva a času jedenia. Odporúča sa jesť 5-krát denne, pričom medzi jedlami musí byť trojhodinová prestávka. Ak si dáte raňajky o 7:00, desiatovať by ste mali o 10:00, obedovať o 13:00, olovrant si dajte o 16:00 a večeru o 19:00. (1)

Jedálniček

Ako som už v úvode naznačila, mliečna diéta trvá 13 dní. Jedálniček je stanovený na 8 dní, pričom po ôsmom dni sa začína opäť od prvého dňa až po piaty deň. Prvých 5 dní sa teda opakuje v cykle dvakrát. (1)

DeňRaňajkyDesiataObedOlovrantVečera
1. a 9. deň250 ml mlieka250 ml mlieka250 ml mlieka250 ml mlieka250 ml mlieka
2. a 10. deň1 biely jogurt 100 g tvarohu150 g chudého bieleho mäsa150 g zeleniny2 vajcia uvarené na tvrdo + 2 dcl čaju
3. a 11. deň100 g ovocia100 g zeleniny 100 g tvarohu250 ml mlieka150 g chudého bieleho mäsa
4. a 12. deň1 biely jogurt 250 ml mlieka100 g zeleniny100 g ovocia100 g tvarohu
5. a 13. deň2 vajcia + 100 g zeleniny100 g ovocia150 g salámy150 g ovocia100 g zeleniny a 250 ml mlieka
6. deň100 g šunky100 g ovocia100 g tvarohu100 g chudého mäsa250 ml kyslého mlieka
7. deň2 vajcia100 g tvarohu100 g ovocia100 g chudého mäsa250 ml mlieka
8. deň200 g ovocia200 g zeleniny200 g ovocia200 g zeleniny200 g ovocia
UPOZORNENIE: Popri jedálničku nezabudnite dodržiavať pitný režim a každý deň vypite minimálne 2 litre čistej vody.

Dovolené potraviny

Rada by som vám sem vypísala zoznam potravín, ktoré môžete konzumovať v neobmedzenom množstve, no také nie sú. Či už to bude mlieko alebo mliečne výrobky (tvaroh, jogurt) vždy musíte dodržať predpísanú gramáž. To isté platí aj pre zeleninu a ovocie, ktoré si však môžete skombinovať podľa vlastného výberu. Okrem nej máte ešte dovolené vajcia, varené chudé mäso, salámu a šunku.

Zakázané potraviny

Potravín, akým sa treba vyhnúť je podstatne viac. Sú to vlastne všetky tie, ktoré nie sú spomenuté v jedálničku. Ryby, pečivo, syry, sladkosti, oriešky, strukoviny, zemiaky, ryža, zemiakové lupienkysladené nápoje. Rovnako zabudnite aj na korenie. Mäso sa má pripravovať nad parou alebo varením, bez použitia akéhokoľvek tuku. Jediné čo môžete použiť je štipka soli na dochutenie.

fast food, chipsy, pizza

Vysmážané jedlá, chipsy, pečivo či pizza sú pri mliečnej diéte zakázané

Skúsenosti užívateľov

Mliečna diéta sľubuje úbytok 8 kg za 13 dní. Je tomu však naozaj tak? Prečítajte si, koľko kilogramov sa podarilo schudnúť ostatným užívateľom, ako hodnotia samotný priebeh diéty, jej výhody a nevýhody.

Ak sa naozaj vydržíte stravovať presne podľa jedálnička, je veľká pravdepodobnosť, že dosiahnete želaný výsledok. Svedčí o tom aj recenzia Lindy, ktorej mliečna diéta pomohla schudnúť 9 kilogramov.

užívateľke sa podarilo s mliečnou diétou schudnúť 9 kg

pozitívna skúsenosť užívateľky

Zdroj: lendiiisek, emimino.cz

„Tak som po diéte. Dohromady som schudla necelých 6 kg, takmer okamžite som však pribrala 1 kg. Zajtra je to  presne 14 dní odkedy jem normálne a váha sa drží, nepriberám. Z vlastnej skúsenosti odporúčam, pokojne by som ju začala držať znova, ale nemôže sa držať bezprostredne po sebe.“

Zdroj: Dgigio, mimibazar.cz

skúsenosť užívateľky, ktorá schudla vďaka mliečnej diéte 8 kg

recenzia jednej z užívateliek

Zdroj: čmeliačik, forum.zdravie.sk

Popri pozitívnych ohlasoch nechýbali ani tie negatívne. Vzhľadom na to, že ide o jednostranne zameranú a veľmi prísnu diétu, každý organizmus na ňu reaguje inak. Mnoho užívateľov skončilo po niekoľkých dňoch kvôli zdravotným ťažkostiam. Rovnako sa užívatelia sťažovali aj na únavu či nedostatok energie spôsobený zníženým príjmom kalórií a opätovné priberanie po ukončení diéty.

užívateľka upozorňuje na negatíva, aké má mliečna diéta

Niektorým ženám sa nepodarilo mliečnu diétu dokončiť

Zdroj: kinguse, modrykonik.cz

„Ja som ju držala, avšak dostavil sa jojo-efekt. Schudla som 8 kg za mesiac a následne, keď som jedla normálne pribrala 10 kg, z tohto dôvodu ju neodporúčam.“

Zdroj: lucysmidkova, modrykonik.cz

Výhody a nevýhody

  • mliečna diéta vedie k vyššiemu príjmu vápnika, ktorý má v organizme viacero dôležitých funkcií,
  • v jedálničku sú potraviny s nízkou kalorickou hodnotou, vďaka tomu sa rýchlejšie dostanete do energetického deficitu, aj bez potreby pohybovej aktivity,
  • je pomerne krátka, výsledky môžete vidieť už po 13 dňoch. (4)
  • tuk obsiahnutý v mliečnych výrobkoch vedie k zvýšeniu hladiny zlého (HDL) cholesterolu,
  • absencia viacerých dôležitých látok, vitamínov a minerálov,
  • minimálne množstvá jedál môžu viesť k pocitom hladu, únave, podráždenosti,
  • v dôsledku zvýšenej konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov u mnohých ľudí dochádza k zahlieneniu organizmu a často aj tráviacim problémom,
  • pre dosiahnutie želaného výsledku je potrebné prísne dodržiavať jedálniček, a teda aj starostlivo počítať gramáž jednotlivých potravín,
  • mliečna diéta je jednotvárna – v jedálničku sa zväčša opakujú tie isté potraviny. (5)

Dostupné alternatívy

Trápi vás intolerancia na laktózu alebo zrovna nepatríte medzi milovníkov mlieka a mliečnych výrobkov? Nevadí, existuje niekoľko ďalších spôsobov a diét, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nadbytočných kilogramov. V poslednom období sú populárne najmä diéty založené na obmedzenom príjme sacharidov. Z nich spomeniem tie najznámejšie: KetoMix, KetoDiet či ChiaShake. Za pozornosť však stojí aj krabičková diéta, prípadne Mačingovej 28-dňový detoxikačný program.

Časté otázky

Určite vás zaujíma čo robiť ďalej, v prípade, že sa vám nepodarí schudnúť tak ako ste plánovali. Môžete začať od začiatku či si musíte dať prestávku? Na túto, ale i ďalšie dôležité otázky vám odpoviem v nasledujúcich riadkoch.

Pre koho nie je mliečna diéta vhodná?

Keďže ide o diétu založenú na konzumácii mlieka a mliečnych výrobkoch, neodporúča sa ľuďom s alergiou na mliečnu bielkovinu a laktózu. V dôsledku obmedzeného príjmu živín by sa jej tiež mali vyhnúť diabetici a starší ľudia, ktorí potrebujú pestrú a nutrične vyváženú stravu. Rovnako ako všetky diéty ani táto nie je určená pre mladistvých do 18 rokov a tehotné ženy.

Môžem piť počas mliečnej diéty kávu?

Káva síce nepatrí medzi zakázané potraviny, no nesmie byť s cukrom. Snažte sa ju však obmedziť, prípadne nahradiť nejakou zdravšou alternatívou.

káva

Káva je dovolená iba v obmedzenom množstve a bez cukru

Čo ak sa mi nepodarí schudnúť?

Či už ste mliečnu diétu úspešne dokončili, alebo ju prerušili v polovici, rozhodne nezačínajte od začiatku. Aspoň nie v blízkej dobe. Telo potrebuje zregenerovať a doplniť chýbajúce vitamíny a minerály. Z tohto dôvodu si treba urobiť prestávku, ideálne v trvaní aspoň dvoch až troch mesiacov.

Niekoľko slov na záver

Ako ste si mohli všimnúť, mliečna diéta určite nie je pre každého. Vyžaduje si vysokú sebadisciplínu, vytrvalosť a v neposlednom rade aj spoluprácu organizmu. Predsa len, každé telo inak reaguje na zmenu jedálnička. Zatiaľ čo niektorí ľudia si ju nevedia vynachváliť, u iných sa objavili zdravotné problémy už po prvých dňoch. Počúvajte svoje telo a neriskujte. Existuje množstvo iných diét, ktoré môžu byť pre vás vhodnejšie a prinesú vám rovnaké, ak nie ešte lepšie výsledky.

Zdroje:

(1) Mliečna diéta nie je pre každého, ale sľubuje mínus osem kíl za dva týždne. Dostupné na: https://www.ta3.com/clanok/214564/mliecna-dieta-nie-je-pre-kazdeho-ale-slubuje-minus-osem-kil-za-dva-tyzdne

(2) EBRINGER,L. Mliečne výrobky. Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Dostupné na: https://www.vedatechnika.sk/SK/VedaASpolocnost/NCPVaT/Documents/Veda%20v%20CENTRE%20Bratislava/Veda-v-CENTRE-prednaska-Ebringer-10-2011.pdf

(3) WILHELM,Z. Co je dobré vědět o vápníku. Praktické lekárenství. 2007. Dostupné na: http://solen.cz/pdfs/lek/2007/04/09.pdf

(4) Milk Diet For Fast Weight Loss – Lose 8 Pounds In 4 Weeks. Dostupné na: https://www.stylecraze.com/articles/milk-diet-help-lose-weight/

(5) Weight Loss Diet: This New Milk Diet Promises Weight Loss! What Is Milk Diet And Does It Really Work? Here’s What You Should Know. Dostupné na: https://www.ndtv.com/health/weight-loss-diet-this-new-milk-diet-promises-weight-loss-what-is-milk-diet-and-does-it-really-work-h-2136255

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra