MioMat: skúsenosti po mesiaci testovania [recenzia] - Výživovo.sk

TESTUJEME MioMat. Rozprávkový hrnček var alebo len marketingový ťah?

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Síce patrím medzi milovníkov varenia a rada vymýšľam nové recepty, nie vždy mám dostatok času, a tak sa často uchýlim k rýchlejšej alternatíve. Príprava polotovarov zaberie len chvíľku, no nie je to zrovna najzdravšie riešenie. Zdravotné problémy ma teda prinútili poobzerať sa po iných možnostiach. MioMat som na trhu registrovala už dlhšie, avšak vždy som jeho zaobstaranie uzavrela s tým, že je to stroj pre mamičky na detské príkrmy. Čo ma nakoniec presvedčilo ho vyskúšať a ako som s ním bola spokojná? To sa dozviete v tejto recenzii. A ako už určite tušíte, neopomeniem ani recepty na chutné dobroty, o ktoré sa s vami rada podelím.

Na čo slúži MioMat?

Ak poznáte rozprávku Divotvorný hrnček, určite si spomínate na zázračný hrnček starenky, ktorý darovala malému Jankovi. MioMat je mu veľmi podobný. Nenadarmo ho nájdete aj pod názvom hrnček var. Nereaguje na slovné povely, no po vložení potrebných ingrediencií a zvolení vhodného programu, už urobí potrebné. Lahodnú kašu, krémovú polievku, smoothie či rastlinné mlieko. Navyše, priaznivcov zdravého životného štýlu poteší aj fakt, že disponuje programom na prípravu raw pokrmov.

VEDELI STE, ŽE: V MioMate si dokážete pripraviť napríklad aj sviečkovú. Recept nájdete v MioMat receptári.

MioMat nepatrí medzi najmenšie kuchynské spotrebiče, no zároveň ani tie najväčšie. Má pevnú oceľovú konštrukciu a objem 1,1 až 1,3 litra. V kuchyni vám zaberie približne 23 cm. Tvarovo pripomína väčšiu termosku, avšak má podstatne krajší dizajn. K dispozícii je v bielom prevedení so šedými kvetinkami a nerezovými časťami. Zapadne tak do modernej kuchyne, ako i tej vo vintage štýle. Pre mužské publikum, prípadne technicky zdatnejšiu ženskú časť, prikladám aj základné technické parametre:

Výkon ohrevu: 800 W

Počet otáčok za minútu: 11 000 – 22 000

Frekvencia: 50/60Hz

Výkon motora: 250 W

Napájanie: odnímateľný napájací kábel

Balenie

MioMat nie je k dispozícii iba s napájacím káblom, súčasťou balenia je taktiež sitko na precedenie šťavy alebo rastlinného mlieka a odmerka, ktorá vám pomôže určiť správne množstvo surovín. Nechýba ani jemná handrička na čistenie a podrobný návod na obsluhu. Okrem tohto základného balenia za 149 € nájdete na oficiálnej webstránke aj MioMat spolu s receptárom, ktorý vám bude nápomocný hlavne v začiatkoch. Okrem množstva receptov zahŕňa aj užitočné tipy a triky, týkajúce sa prípravy jedál. Výrobca ho predáva za 159 €.

Aké typy programov ponúka MioMat?

Na MioMate sú iba tlačidlá na voľbu programov, s ktorými manipulujete. Chvíľu po zapnutí elektrického kábla začne pri všetkých blikať červená kontrolka. To je znak, že MioMat môžete začať používať.  Na výber máte z nasledujúcich 5 programov. Prečítajte si o každom jednom, na čo sa využíva.

Mash/Soup

Tento program zahŕňa nielen mixovanie, ale i varenie. Teplota ohrevu dosahuje až 100 stupňov. Vzhľadom na to je primárne určený na prípravu kaší a polievok, ktoré majú hladkú krémovú konzistenciu. Celý program netrvá viac ako 25 minút, pričom po ukončení sa spustí pretrvávajúci zvukový signál.

TIP: Mash/Soup program je výborný nielen na polievky, ale i husté kaše a prívarky. Po ukončení pridáte kúsok masla alebo smotanu na zjemnenie, varené vajíčko, prípadne volské oko a prívarok je na svete. Ja som si takto pripravila už šošovicový, brokolicový, ale i strúčkový.
Mrkvová polievka z MioMatu

Mash/Soup program zvládne pripraviť polievku do 25 minút.

Veggie Milk Soy a Veggie Milk Cereal

Ak si chcete pripravovať rastlinné mlieko zo sóje či iných strukovín, program Veggie Milk Soy je práve na to určený. V zásade ponúka to, čo predchádzajúci – mixovanie, ohrev na 100 stupňov a dobu trvania 25 minút, avšak poradie fáz spracovania je trošku iné.

Na prípravu mlieka ponúka MioMat ešte jeden program – Veggie Milk Cereal. Môžete si s ním urobiť makové, mandľové, kokosové, orechové, prípadne pšenové mlieko. Príprava mlieka pri tomto programe je skutočne rýchla, netrvá viac ako 10 minút. Nižšia je aj teplota ohrevu, ktorá dosahuje max. 75 stupňov. Mixovanie však zostáva, tak ako pri ostatných programoch.

Smoothie

Myslím, že samotný názov „hovorí“ za všetko a určite tušíte načo je tento program určený. Poradí si tak so zeleninou, ale i ovocím, ktoré rozmixuje v priebehu dvoch minút. Nič nevarí ani nezohrieva, slúži výhradne iba na mixovanie. POZOR, to ale neznamená, že rozmixuje skutočne všetko. Tvrdšie ovocie alebo zeleninu, ako jablko, ananás, repu, predtým pokrájajte na menšie kúsky.

MioMat s dizajnom kvetiniek

MioMat má pevnú konštrukciu a elegantný dizajn

Raw

Môžete si s ním pripraviť polievku, ale i chutné rastlinné mlieko alebo zmrzlinu. Vďaka tomu, že teplota ohrevu je podstatne nižšia ako pri predchádzajúcich programoch (max. 45 stupňov), jednotlivé ingrediencie neprichádzajú o vitamíny, minerály ani o dôležité antioxidanty. 15-minútový raw program si tak z času na čas určite pustite, váš organizmus sa vám poďakuje.

Postup prípravy jedál a nápojov

Aby ste vedeli ovládať MioMat, nepotrebujete žiadne špeciálne zručnosti. Po vložení ingrediencií a vody MioMat zavriete a pripojíte elektrický kábel. Následne sa pri všetkých programoch rozblikajú červené kontrolky, čo svedčí, že MioMat je pripravený na používanie. Zostáva už iba stlačiť tlačidlo príslušného programu a hotovo. Nastal čas vyložiť si nohy a oddychovať :) Nemusíte sa dokonca pozerať ani na hodinky. Po ukončení programu sa MioMat sám pripomenie hlasným pípaním.

programy, ktoré MioMat ponúka

Na výber máte z 5 rôznych programov

UPOZORNENIE: Do MioMatu dávajte vždy iba surové ingrediencie nakrájané na menšie kúsky.

Recepty

Skutočne bohatým zdrojom inšpirácie je MioMat receptár. Nájdete v ňom recepty na polievky, kaše, smoothie, ale i omáčky. Postupne si však môžete jednotlivé ingrediencie upravovať podľa vlastných preferencií, prípadne vyskúšať nové recepty.

Prívarok z fazuľových strukov

 • 3 odmerky fazuľových strukov
 • 3 surové zemiaky
 • 2 mrkvy
 • polovica cibule
 • 4 strúčiky cesnaku
 • 150 ml smotany
 • korenie, soľ
 • tvrdý syr
 • voda
Ingrediencie na strúčkový prívarok a MioMat

Ingrediencie potrebné na prípravu strúčkového prívarku

Postup:

Mrkvu, cibuľu a zemiaky si očistite a nakrájajte na malé kúsky. Ošúpte si cesnak a strúčky pokrájajte na menšie kúsky. Všetko vložte do MioMatu, zalejte vodou a zvoľte program na prípravu polievok. Keď bude kaša hotová, pridajte smotanu, soľ, korenie a zapnite Smoothie program. Na záver už len ochutnajte, prípadne dochuťte soľou, korením a servírujte. Ja som si na vrch postrúhala tvrdý syr, avšak veľmi dobre sa k tomuto prívarku hodí aj volské oko.

Jahodovo-banánová zmrzlina

Postup:

Banán spolu s jahodami, smotanou a vodou rozmixujte na programe Smoothie. Podľa chuti pridajte čakankový sirup a zamiešajte. Pripravenú zmes rozdeľte do foriem na nanuky a dajte do mrazničky aspoň na 3-4 hodiny.

Moja skúsenosť a názor na MioMat

Musím sa priznať, že som na začiatku nemala veľké očakávania. Predsa len nie všetkému sa dá veriť a popis „hrnčeka var“ znel až príliš rozprávkovo. Navyše, natrafila som na množstvo pozitívnych recenzií práve od čerstvých mamičiek. Nadobudla som tak pocit, že asi je skôr určený na detské príkrmy ako na prípravu plnohodnotného jedla. Ako sa hovorí, zdanie klame. To sa potvrdilo aj v mojom prípade. V MioMate si veselo pripravujem nielen polievky, ale i rastlinné mlieko a prívarky, ktoré sú skvelé.

MioMat - užívateľská recenzia

MioMat väčšinou využívam na prípravu polievok a prívarkov

Konzistencia pripravovaných jedál

Moje prvé jedlo v MioMate bola mrkvová polievka. Nebola síce taká hustá ako som si ju predstavovala, no na druhej strane musím priznať, že ani ja som nedodržala presné množstvo ingrediencií a recept som si trošku upravila. Pri druhom pokuse som však už išla presne podľa receptu a výsledok predčil moje očakávania. Tak čo sa týka hustoty, ako i chuti. Zo začiatku vám teda rozhodne neodporúčam experimentovať, ale riadiť sa tipmi a radami výrobcu. Neskôr už budete vedieť aj bez receptu odhadnúť množstvo ingrediencií a regulovať si ho podľa požadovanej hustoty.

Manipulácia a dizajn

Pochvalu si okrem funkčnosti zaslúži aj veľmi pekný dizajn a celková konštrukcia. MioMat nezaberie v kuchyni veľa miesta a dobre sa s ním manipuluje. Vôbec nie je ťažký. Malé komplikácie som mala pri zatváraní hornej časti, ktorá sa akoby iba položí. Stále som tam hľadala nejakú poistku, ktorá zabráni jej otvoreniu. Na druhej strane musím povedať, že sa MioMat počas prípravy jedál nikdy neotvoril a horná časť pevne držala. Ak máte v rodine menších nezbedníkov, buďte však opatrní a MioMat radšej dajte mimo ich dosah.

Objem a údržba

Čo sa týka objemu, pre našu trojčlennú domácnosť bol akurát, keďže v MioMate je možné pripraviť cca 1 liter jedla, ani viac ani menej. V prípade, že ide o jednotlivca, môže to byť trošku problém. Na druhej strane jednotlivé pokrmy sa dajú dať do mrazničky a uschovať tak na horšie časy. To isté sa dá urobiť aj s detskou kašou. To čo mi trošku robilo vrásky, bolo umývanie a čistenie. MioMat je najlepšie vyčistiť bezprostredne po príprave jedla, a to sa mi nie vždy podarilo. Jednak dlho jedávam a po jedle ešte zvyknem pol hodinku odfukovať. Takže keď som sa dostala k umývaniu, zvyšky jedla už boli zaschnuté. Po čase som však zvykla nôž hneď opláchnuť pod tečúcou vodou, nechať odkvapkať a do nádoby naliať čistú teplú vodu, čím som predišla zaschnutiu.

ryžová kaša

Ryžová kaša s banánom, malinami a Proteinellou

Skúsenosti ostatných užívateľov

Ako som už naznačila, nie som jediná, ktorú MioMat zaujal. MioMat je hlavnou témou viacerých diskusných fór. Toto o ňom píšu užívatelia:

užívateľka si pochvaľuje hlavne mandľové mlieko, ktoré je z MioMat fantastické

Pozitívna skúsenosť užívateľky s MioMatom

Zdroj: matolka, modrykonik.sk

„Super mašinka, už skoro dva roky je dennodenne v prevádzke a stará sa o zdravé a chutné kaše a polievočky. Sprievodca bezpečnou dovolenkou a istota na cestách.“

Zdroj: Zu Zu, facebook.com

skúsenosť užívateľa

Hodnotenie užívateľa na heureke

Zdroj: Silvia, heureka.sk

Výhody a nevýhody (z môjho pohľadu)

 • ponúka viacero programov, aj na prípravu rastlinného mlieka, prípadne raw program
 • jednoduché, intuitívne ovládanie a ľahká manipulácia (nie je taký veľký a ťažký) a má odnímateľný elektrický kábel, ktorý taktiež prispieva ku komfortu pri používaní
 • mixovanie nie je veľmi hlučné, nezobudí spiace dieťa vo vedľajšej izbe
 • po dokončení „pípa“, vďaka tomu nemusíte striehnuť, kedy ho vypnúť a zároveň naň nezabudnete
 • rýchlosť prípravy a funkčnosť (suroviny nielen zohreje/uvarí, ale i rozmixuje)
 • jedlá sú maximálne zdravé, bez pridaného tuku
 • pri umývaní treba byť opatrný, aby sa nedostala voda na miesta, kde by mohla narušiť funkčnosť MioMatu
 • nedá sa pripraviť viac ani menej pokrmu, vždy len jeden liter
 • zo začiatku môže byť, bez predpísaných receptov, ťažké odhadnúť množstvo ingrediencií, a teda aj správnu hustotu jedál

Časté otázky

Na to, aby MioMat fungoval správne, netreba podceňovať jeho čistenie. Prečítajte si, ako sa oň správne starať a čo robiť v prípade, že sa vám predsa pokazí.

Ako prebieha čistenie MioMatu?

Sám rozmixuje, uvarí a po dovarení zapípa. Zdá sa vám MioMat až príliš dokonalý a hľadáte nejaký háčik? Taký menší tkvie v údržbe. Síce vás odbremení od umývania hrncov, no ani čisteniu samotného MioMatu sa nevyhnete, keďže sa nemôže dať do umývačky riadu. Vrchnú, odnímateľnú časť je potrebné umyť pod tečúcou vodou, zvislo dole bezprostredne po vypnutí MioMatu. Nádobu je taktiež potrebné umyť čo najskôr,  aby vám v nej neprischli zvyšky jedla. V opačnom prípade si budete musieť zobrať na pomoc priloženú handričku a čistiaci prostriedok.

MioMat má vnútro z nerezovej ocele

Oska MioMatu spolu s nožom z nerezovej ocele

POZOR: Pod teplou tečúcou vodou umývajte iba nerezové časti. Na všetko ostatné použite navlhčenú handričku.

Čo v prípade, že sa MioMat pokazí?

Väčšina z porúch je spôsobená buď prehriatím nádoby alebo nedostatočným očistením. S takýmito vadami nemusíte hneď kontaktovať predajcu, najskôr ich skúste vyriešiť vy. Napríklad nechajte MioMat vychladnúť, prípadne ho dôkladne skontrolujte či nie sú niekde prischnuté časti ingrediencií, ktoré treba vyčistiť. Ak vám nič z toho nepomohlo, nebojte sa. Tak, ako na väčšinu kuchynských spotrebičov, aj na MioMat sa vzťahuje 2-ročná záruka. Stačí len kontaktovať predajcu a dohodnúť si ďalší postup reklamácie.

Pre koho je MioMat určený?

Spočiatku som si myslela, že MioMat je skôr pre mamičky, ktoré potrebujú rýchlo pripraviť detské príkrmy. Nerada to priznávam, ale mýlila som sa. Uspokojí potreby tak nadšencov zdravého životného štýlu, ako i zaneprázdnených ľudí. Rovnako je vhodný pre ľudí, ktorým varenie veľmi nevonia, prípadne sa chcú vyhnúť zdĺhavej príprave jedál a umývaniu špinavých hrncov. Vďaka jednoduchému ovládaniu zas môže byť užitočným pomocníkom pre starších ľudí na dôchodku.

Zvládne MioMat pripraviť aj príkrm s mäsom?

Áno, avšak je potrebné ho najskôr nakrájať na drobné kocky, aby sa neobmotalo na osku mixéra a tým obmedzilo funkčnosť MioMatu.

Záverečné zhodnotenie

MioMat rozhodne má čo ponúknuť všetkým vekovým kategóriám. Nie je iba o príprave polievok a detských príkrmov, ale pomôže aj s výrobou domáceho rastlinného mlieka či varením prívarku. Samotná príprava je veľmi jednoduchá a rýchla, pričom najdlhší program netrvá viac ako 25 minút. Aj napriek tomu, že súčasťou všetkých programov je mixovanie, nemusíte sa báť veľkého hluku. MioMat pracuje ticho. Pochvalu si taktiež zaslúži pekný dizajn a kvalitné spracovanie. Aj keď sa to možno nezdá, MioMat má aj slabšie stránky. Menšiu nevýhodu vidím v čistení, pri ktorom musíte byť opatrní a tiež v jeho objeme. Množstvo jedla si nemôžete určiť podľa seba, vždy sa dá pripraviť iba 1 liter. S tým súvisia aj komplikácie týkajúce sa odhadnutia správneho pomeru ingrediencií a vody, najmä prvé týždne používania.

výhody, nevýhody MioMatu

Záverečné hodnotenie MioMatu

MioMat má síce drobné nedostatky, no stále prevažujú jeho benefity. Najlepším dôkazom sú spokojní zákazníci a pozitívne recenzie, ktorých rozhodne nie je málo. A hrdo sa k nim pridávam aj ja s mojou pozitívnou skúsenosťou. MioMat je dôkazom, že aj za pár minút si môžete pripraviť plnohodnotné, chutné a hlavne zdravé jedlo.

4.8/5 - (6 votes)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra