DOM PÉRIGNON: história, cena, chuť + kde kúpiť - Výživovo.sk

Dom Pérignon: elegantný francúzsky šampus

Dom Pérignon jeho história, cena a druhy

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Francúzsko je domovom tých najlepších a najznámejších šampanských na svete. K špičke, ktorou sa Francúzsko môže pochváliť, patrí Dom Pérignon.

Kde kúpiť Dom Pérignon?

Šampanské Dom Pérignon je charakteristické tým, že je vyrobené z hrozna zozbieraného v jednom roku. Aj preto je označované známym vinárskym termínom vintage. Každoročne je z vintage zberu vyprodukovaných zhruba päť miliónov fliaš. Pre jeho vysokú cenu Dom Pérignon nekúpite len tak niekde. Obzrite sa po luxusných butikoch s alkoholom vo vašom okolí. Za jednu fľašu legendárneho šampusu zaplatíte prinajmenšom stopäťdesiat eur. V extrémnejších prípadoch miniete viac než tristo. Príjemným spestrením je verzia Dom Pérignon Rosé. Veľkej obľube sa už tradične teší vintage z roku 2006.

PREDAJ ALKOHOLU

História

V severovýchodnom Francúzsku žil pred pár stovkami rokov v benediktínskom kláštore mních Dom Pérignon. Presne rovnaké meno po ňom zdedil aj šampus, dnes považovaný za vrchol vinárskeho umenia. Hoci sa vraví, že mnísi majú požívanie alkoholu zakázané, náš hrdina bol výnimkou. Vo voľných chvíľach (a že ich nebolo málo) cibril svoje vinárske schopnosti. Ako prvý sa venoval miešaniu rôznych odrôd hrozna. Vyvažoval chute, až kým nadobudli dokonalý balans. Šikovnou manipuláciou s odšťavovaním sa mu podarilo vyrobiť biele víno z červeného hrozna. Naučil sa, ako docieliť, aby si šampanské ponechalo svoju prirodzenú sladkosť. Zdokonalil svoje schopnosti vo fľaškovaní. Záležalo mu na tom, aby si šampus ponechal maximum bubliniek. Taktiež nahradil zátkovacie drevo korkom, vďaka čomu zostávalo víno svieže a perlivé. Začal vyrábať fľaše z hrubšieho skla. Tie klasické totiž často podliehali tlaku vína a explodovali. (1)

fľaškovanie vína Dom Pérignon

Víno Dom Pérignon je dodávané vo fľašiach z hrubého skla

Po jeho smrti, začiatkom 18. storočia, sa šampanské tešilo bohatej pozornosti dokonca aj na kráľovskom dvore. Vychutnával si ho kráľ Ľudovít XVI. no predovšetkým Madame de Pompadour prahla po jemnom šumivom víne aké poznáme dnes. (5)

Neskôr dostalo šumivé víno meno Dom Pérignon na počesť objaviteľa výroby šumivých vín. Vďaka jeho odhodlaniu a usilovnej práci vďačí celý francúzsky región Champagne za svoju povesť. Meno mu bolo udelené na základe návrhu Laurenca Venna, publicistu skupiny Simon Bros. & Co. Tento podnik pomáhal originálnym vlastníkom patentu Dom Pérignon expandovať do Veľkej Británie. (5)

História značky Dom Pérignon

To, ako šampus prišiel k svojmu menu, sme už zistili. Teraz sa pozrime na to, čo sa dialo potom, keď benediktínsky mních zomrel. Značka šumivých vín Dom Pérignon existuje už od svojho počiatku pod ochrannými krídlami vinárskej spoločnosti Moët & Chandon. Moët získal víno z prvej várky vintage vín Dom Pérignon ako svadobný dar. V roku 1936 bolo tristo fliaš predaných Simon Bros. & Co, ktorí značku rozšírili do Anglicka aj USA. V Amerike si Dom Pérignon získalo veľkú priazeň tamojšej smotánky a na aukciách sa dražilo za nehorázne ceny. (1)

Logo vína Dom Pérignon

Logo Dom Pérignon. Zdroj: Wikipedia

Bol to opäť Laurence Venn, kto prišiel s návrhom produkovať exkluzívne šampanské. Trval na tom, aby bolo vyrobené len z tej najplodnejšej úrody. Chcel ho predávať britskej aristokracii. Síce bol luxusný šampus známy už za čias Madame de Pompadour, do predaja sa dostal až v roku 1936. Bol to ten istý rok, kedy spoločnosť Moët & Chandon poslala každému z potomkov londýnskych stálych, a zrejme veľmi solventných klientov, košík s dvoma fľašami výberového šampanského. Fľaše zhotovené v štýle 19. storočia lahodili oku a boli zapečatené voskom. Mali presne desať rokov. O rok na to použila spoločnosť rovnakú taktiku aj na americký trh. Výsledok hovorí za všetko; až do roku 1947 putovali fľaše Dom Pérignon výlučne do USA. (5)

Exotická história šampanského Dom Pérignon

Od roku 1959, kedy francúzsky tekutý klenot objavili médiá, sa z Dom Pérignon stalo najprestížnejšie šampanské. Začali sa objavovať exkluzívne spolupráce so svetovými značkami a známymi menami. Vskutku netradične odprezentoval Karl Lagerfeld novú vintage sériu v roku 2008. Limitovanú edíciu fliaš s názvom “Túžba” vytvoril tak, aby reprezentovali prsia topmodelky Claudie Schiffer. Roku 2012 vytvorila spoločnosť mimoriadne úspešnú spoluprácu s fotografom Davidom Lynchom. Ten rozbehol kampaň “The Power of Creation“ zdôrazňujúcu dôležitosť kvality pri výrobe vína. (5)

VEDELI STE, ŽE: Fľaša vína, poslaná do Iránu v roku 1971 na počesť 2 500. výročia Perzskej ríše, bola v roku 2008 vydražená za 24,758 €.
Fľaša Dom Pérignon spolu s pohármi

Víno Dom Pérignon sa vyrába z dvoch odrôd: Chardonnay a Pinot Noir

Vintage víno

Vintage vína sa od tých bežných odlišujú v tom, že sú vyrobené výhradne z hrozna zozbieraného počas jedného roku. Aj preto bolo od roku 1921 až do roku 2009 vyrobených iba 43 sérií. Aby ste pochopili, prečo je šampanské Dom Pérignon tak drahé, uvedieme jeden z dôvodov. Do roku 2004 sa iba trikrát objavila okolnosť, že sa vintage zber konal vo viac ako dvoch rokoch v rade. Extrémna vzácnosť tohto vína nepochybne prispieva k jeho premrštenej cene. (1)

TIP: Hodnota vín Dom Pérignon zvykne rásť, preto sú ideálnym luxusným darčekom pre zberateľov.
DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Charakteristika

Francúzske slovo cuveé sa používa na označenie vín vzniknutých spojením rozličných odrôd hrozna. Keďže môže byť týchto zložiek aj viac než dve, uvádza sa percentuálny podiel jednotlivých odrôd na etikete fľaše. Víno Dom Pérignon je vždy zmesou hrozna odrody Chardonnay a Pinot Noir, no každou vintage sa trochu odlišuje. Obvykle sú obe zložky vo vzájomnej rovnováhe, stáva sa však, že jedna nad druhou prevažuje. Dom Pérignon prejavuje svoju prvú plnosť po siedmich rokoch strávených v pivnici, druhú pätnásť rokov po zbere a tretiu až štyridsať. (1)

Sortiment

Vína Dom Pérignon majú svoje tajomstvá a príbeh, ktorý sa oplatí ochutnať.

Dom Pérignon Rosé 2006

Od roku 1959 je tiež na predaj ružové víno s názvom Dom Pérignon Rosé. Cuveé z odrôd Chardonnay a Pinot Noir v sebe obsahuje stopy kandizovaného pomaranča, fíg, marhúľ, korenia a kakaa. V súčasnosti patrí vintage z roku 2006 k najpredávanejším. (2)

RADA ODBORNÍKA: Pri otváraní fľaše nikdy neodstraňujte fóliu na hrdle. Fľaše Dom Pérignon sú ozdobené pevnou dizajnovou fóliou. Odstrániť ju je nielen náročné, ale aj nevkusné.

Dom Pérignon 2008

Podmienky v tomto roku neboli práve ideálne. Všetko zatemňovali tmavé mračná, zahaľujúce oblohu Európy do smutných farieb. Podobne ako v roku 1966, aj v tomto roku úrodu zachránilo slnečné počasie na konci septembra. Svojou kvalitou a chuťou prekonalo tohoročné hrozno aj tie najodvážnejšie odhady. (3)

Dom Pérignon 2009

Hrozno z tohto na slnko bohatého roku obsahuje voňavé tóny citrusov a kôstkovíc, ako sú broskyne a nektarinky. Skúsený degustátor vie v tejto várke luxusných vín objaviť množstvo ďalších chutí. Za jeho vznikom stojí Richard Geoffroy, ktorý šéfuje pivnici Dom Pérignon už od roku 1990. (4)

Dom Pérignon rosé Vintage 2004

Už sme spomínali, že cena šampusu Dom Pérignon každým rokom narastá? Nuž, Dom Pérignon rosé Vintage 2004 je toho krásnou ukážkou. Niekomu sa môže zdať cena premrštená, keď má dať viac než 600 eur za jednu fľašu. Veď je to toľko, čo priemerný slovenský plat. Ako ste sa už ale mohli presvedčiť, spoločnosť Moët & Chandon necieli svoje produkty na priemerného občana. Šampus Dom Pérignon je zhmotnením túžob bohatej smotánky. Jemná krémová chuť vás prenesie do slnečných letných dní, kedy červenejú jahody a sladké broskyne. Chuť má počas desiatich rokov zrejúceho potenciálu široké spektrum možností, ako mohutnieť.

Poháre šampusu Dom Pérignon rosé

Dom Perignón rosé Vintage je luxusné šampanské pre bohatú smotánku

Koktejly

Receptov na prípravu drinkov s použitím luxusného šampanského nie je mnoho. S týmito dvomi však máte na najbližšiu dobu vystarané.

Dom Pérignon s Brandy

Predtým, než sa pustíte do prípravy nápoja, uistite sa, že sú všetky vaše suroviny studené. Iba tak môže dôjsť k správnemu vrstveniu, ktoré najlepšie vykonáte vo vysokom pohári na šampanské. Zaobstarajte si brandy, bylinkový roztok Bitters Angostura, šampus Dom Pérignon a pár kociek cukru. Do pohára najprv vhoďte kocku cukru, potom 1cl Bitters Angostura, 1,5 cl brandy. Na záver pridajte 6,5 cl šampusu. Všetky ingrediencie pohodlne zoženiete online alebo v špecializovanej predajni. (6)

Chateau Royale

Tvrdší drink, vhodný do pánskej spoločnosti. Budete potrebovať 4,5 cl koňaku, 1,5 cl vodky Fair a 4 cl šampanského Dom Pérignon. Obsah alkoholu za použitia všetkých prísad bude v konečnom dôsledku 28 %. Opäť pridajte studené ingrediencie do pohára na stopke v tomto poradí. Najprv koňak, potom vodka a následne to najlepšie, luxusný šampus. Vlastne nie, až teraz prichádza tá najlepšia časť. Vychutnávajte. Máte to ako domácu úlohu. (6)

Zhrnutie

Šumivé víno Dom Pérignon je perlou na korune Francúzska, získalo si však srdcia ľudí z vyšších kruhov po celom svete. Pre jeho vyššiu cenu rozhodne nejde o víno na každodenný stôl. Okrem výnimočnej chuti má aj vysokú zberateľskú hodnotu. Cena týchto vín časom rastie, niekedy až do astronomických výšok.

Zdroje:

(1) Wikipédia Dom Pérignon https://en.wikipedia.org/wiki/Dom_Pérignon

(2) Rosé https://www.belvet.sk/champagne-dom-perignon-rose

(3) Dom Pérignon 2008 https://www.belvet.sk/champagne-dom-perignon-vintage-2008

(4) Dom Pérignon 2009 https://www.belvet.sk/dom-perignon-magnum

(5) Dom Pérignon história https://www.bestchampagne.fr/dom-perignon/

(6) Koktejly http://kuletos.com.au/cocktails/Champagne-Dom-Perignon-Cocktails

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (2 votes)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra