Moët & Chandon: sortiment, cena, predaj s pohármi - Výživovo.sk

Moët & Chandon: Spoznajte svetovo najobľúbenejšie šampanské

Moët & Chandon - vznik, výroba, sortiment a koktejly

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Kombinácia luxusu, elegancie a dlhoročnej tradície výroby originálneho šampanského. Tak by sa v skratke dala popísať značka Moët & Chandon, ktorá vo svojom remesle pracuje už viac ako 270 rokov. Spája sa s mnohými svetovo známymi menami a udalosťami, čo svedčí o jej popularite. Ak vás zaujíma, prečo sa práve Moët & Chandon podáva na najprestížnejších akciách sveta, čítajte ďalej.

Kde kúpiť Moët & Chandon?

Je pravdou, že väčšinu vín od značky Moët & Chandon v bežnom hypermarkete nekúpite. Avšak na prvú ochutnávku ich šampanského vám postačí aj najzákladnejšie Moët & Chandon Impérial. Tento produkt predávajú v Tescu, Bille a iných obchodoch s potravinami. Vzhľadom na jeho popularitu je často aj v akcii, takže možno ušetríte pár eur. Ak ale budete chcieť ochutnať ich ďalšie vína, musíte hľadať v obchodoch zameraných na alkoholické nápoje, ideálne v e-shopoch.

PREDAJ ALKOHOLU

História

Ako sa dá očakávať, história svetovo najobľúbenejšieho šampanského sa začala písať vo vinárskej oblasti Champagne. Francúzsky vinár Claude Moët si v roku 1743 založil spoločnosť Moët et Cie (v preklade Moët a spol.). Vďaka svojim skúsenostiam z oblasti podnikania sa od prvého momentu držal jednoduchého pravidla. Podľa neho závisel úspech firmy hlavne od siete kontaktov, ktorú dokáže majiteľ vybudovať. S odstupom času, keď sa pozrieme na vývoj Moët & Chandon, je vidieť že Claude Moët mal pravdu. (3)

Vláda Ľudovíta XV.

Pre pochopenie prvotného rozvoja značky Moët & Chandon je dobré pozrieť sa na situáciu vo francúzskej spoločnosti. V rokoch 1715-1774 vo Francúzsku panoval Ľudovít XV. Po nástupe na trón musel riešiť veľký dlh krajiny. Najal si na to skupinu ministrov, ktorí boli pomerne úspešní a krajina tak mohla opäť rozvíjať svoju infraštruktúru. Vznik mnohých manufaktúr a vzrast obchodu so zámorím boli dôvody na radosť. S radosťou sa naprieč francúzskou spoločnosťou šíril aj dopyt po šumivom víne a práve to pomohlo Claudovi Moëtovi. Našiel spôsob, ako svoj produkt dovážať z oblasti Champagne priamo do Paríža. Vďaka tomu začali do skupiny jeho zákazníkov vo veľkom počte pribúdať vysoko postavení a bohatí šľachtici. (4)

fľaša šampanského Moët & Chandon

Moët & Chandon je vo svete šampanského symbolom luxusu

Jean-Rémy Moët a Napoleon Bonaparte

Po smrti zakladateľa spoločnosti Moët et Cie sa vlastníkom stal jeho vnuk – Jean-Rémy Moët. Našťastie sa rozhodol pokračovať v tradícii jeho starého otca. Snažil sa produkty rodinnej firmy posúvať do najvyšších kruhov spoločnosti. Do značnej miery mu k tomu pomohla aj šťastná náhoda. Keď bol v roku 1782 zbierať objednávky na šumivé víno vo vojenskej akadémii, zoznámil sa tam s jedným študentom. Stali sa z nich dobrí kamaráti, ostali v kontakte a o 22 rokov neskôr bol spomínaný študent – Napoleon Bonaparte – korunovaný za francúzskeho cisára. (5, 6)

Moët & Chandon a ich nové vína

Napoleon Bonaparte si, samozrejme, svojho kamaráta vinára veľmi vážil. Dokonca mu neskôr udelil vyznamenanie Rad čestnej légie. Okrem toho mu poskytol príležitosť na obrovský rozvoj spoločnosti. Jean-Rémy si teda musel nájsť obchodného partnera, aby zvládal všetky povinnosti súvisiace s podnikaním. V roku 1833 sa ním stal Pierre-Gabriel Chandon de Brailles, následkom čoho bola spoločnosť premenovaná na Moët & Chandon. V roku 1842 predstavili svoje prvé ročníkové víno. Veľmi významným krokom bola aj výroba vína Brut Impérial v 60. rokoch 19. storočia. Práve to je dnes najpredávanejším produktom značky Moët & Chandon.

Moët & Chandon ako symbol luxusu

Keď už sa ich vína objavovali na najprestížnejších udalostiach a nakupovali ich bohatí ľudia, mala spoločnosť Moët & Chandon o dobré meno postarané. Šampanské s týmto názvom na fľaši sa dodnes považujú za symbol luxusu. Dokonca sa v rokoch 1971 a 1987 postupne spojili s Hennessy Cognac a Louis Vuitton. Tak vznikla medzinárodná korporácia LVMH (Louis-Vuitton-Moët-Hennessy) zameraná na výrobu luxusných produktov. V roku 2006 vznikla limitovaná edícia “Be Fabulous,” ktorá mala na fľaši ako dekoráciu kryštály Swarovski. Dnes je Moët & Chandon podávaný napríklad na Oscaroch. (1, 2)

VEDELI STE, ŽE: Tradícia “sprchovania” šampanským vznikla v roku 1967 pri oslave výhry pretekov 24-H Le Mans práve s fľašou od Moët & Chandon.
Logo Moët & Chandon

Logo šampanského Moët & Chandon. Zdroj: wikipedia

Výroba

Proces výroby začína vo viniciach známej oblasti Champagne na severovýchode Francúzska. Špecifické klimatické podmienky a kriedová pôda dodávajú hroznu jedinečnú chuť. Aj preto sa pravé šampanské môže vyrábať iba z hrozna, ktoré je vypestované tu.

Vinice

Moët & Chandon v oblasti Champagne vlastní 1150 hektárov pôdy. Pestujú tri odrody viniča – Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Z nich neskôr robia zmesi s dôkladne vybranými pomermi, čím dosahujú výslednú chuť jednotlivých vín. Spoločnosť Moët & Chandon má prístup k najväčšiemu počtu druhov hrozna, ktoré sa v oblasti Champagne vypestuje. Preto si môže vybrať to najlepšie, vďaka čomu sú ich vína najkvalitnejšie.

Vinice v oblasti Champagne

Na výrobu Moët & Chandon sa používajú tie najkvalitnejšie odrody hrozna z oblasti Champagne

Zber a spracovanie

Vinobranie sa považuje za akúsi formu slávnosti vo vinicach na celom svete. Po celom roku práce sa zbiera úroda, ktorá bude následne použitá na výrobu vína. Avšak v oblasti Champagne je atmosféra vinobrania ešte intenzívnejšia. Celý región je totižto oddaný pestovaniu hrozna. Takže, keď do viníc príde 3500 zberačov, aby ručne zbierali tohoročné strapce, vzniká naozaj unikátna atmosféra.

Blending

Keďže spoločnosť Moët & Chandon vlastní najväčšiu plochu viníc v oblasti Champagne, má na výber až z 800 druhov vín. Enológovia ich postupne chutnajú, diskutujú o vlastnostiach jednotlivých vzoriek a svoje poznatky prezentujú majstrovi pivnice. Ten na základe vlastných pocitov, ale aj názorov ostatných rozhodne, z ktorých vín sa budú výsledné produkty skladať. Vyberá sa z tohoročnej, ale aj minuloročnej úrody, takže táto fáza môže trvať pomerne dlho.

Dozrievanie a čistenie

Výsledná zmes sa naplní do fliaš a uloží do pivníc. Moët & Chandon vlastní dokopy približne 28 km pivníc, v ktorých sa udržiava teplota 10-12 °C. Niektoré pivnice majú až 100 rokov a do najväčších sa zmestí okolo 500-tisíc fliaš. Súčasťou dozrievania je aj príprava na čistenie. Z vína totižto treba odstrániť mŕtve kvasinky, ktoré vo fľaši ostali po fermentácii. Fľaše sa naklonené hrdlom dole vložia do stojanov a v pravidelných intervaloch sú otáčané. Z veľkej časti sa využívajú automatické otočné palety. No niektoré špeciálne vína sa otáčajú ručne. Po 4-5 týždňoch sa sediment uloží v hrdlách fliaš. Následne sa zátka na fľaši odstráni, tlakom plynov nahromadených pri fermentácii sa nečistoty dostanú von a fľaša sa nanovo zazátkuje. (1)

Fľaša Moët & Chandon s pohármi

Brut Impérial patrí k najpopulárnejším druhom Moët & Chandon

Farba, aróma, chuť

Pokiaľ v obchode hľadáte Moët & Chandon, máte najväčšiu šancu, že narazíte na Brut Impérial. Poďme sa teda pozrieť práve na vlastnosti ich najpopulárnejšieho vína.

Farba je v porovnaní s inými bežne dostupnými neročníkovými vínami veľmi pekná. Namiesto bledo-žltej tekutiny si do pohára nalievate sýtožlté šampanské. Zlatisté odlesky napomáhajú k dotvoreniu žiarivej a lákavej farby.

Fľaša Moët & Chandon s logom

Logo Moët & Chandon znázorňuje kráľovskú korunu a je výraznej červenej farby

Vôňa je presne taká, akú by ste od poctivého francúzskeho šampanského mohli očakávať. Ucítite čerstvo upečené jemné pečivo, náznak lieskových orieškov a arómu rôznych druhov ovocia. Najvýraznejšia je citrónová a marhuľová vôňa.

Pokiaľ ide o prvé ochutnanie, mnohí ostanú prekvapení. Je to síce šampanské, ktoré sa vyrába v obrovskom množstve. Aj napriek tomu ale poskytuje zážitok na pomerne vysokej úrovni. Chuť je vyvážená kombinácia sviežej kyslosti a ovocnej sladkosti. Podobne ako pri vôni, aj tu môžete cítiť francúzske pečivo a lieskové oriešky. Tie sú doplnené o chute rôznych druhov exotického ovocia, ako napríklad ananásu a manga. (7)

Fľaša

Ako sa dá očakávať, design fľaše a balenia závisí od konkrétneho vína. Vo všeobecnosti sa ale dá povedať, že Moët & Chandon je aj v tejto oblasti zameraný na eleganciu. Logo s kráľovskou korunou dominuje etikete, ale nájdete ho aj na obrázku pečate na hrdle fľaše. Darčekové balenia alebo kvalitnejšie ročníkové vína sa predávajú v krabici. Tá je väčšinou farbou a designom prispôsobená konkrétnemu druhu vína v nej (ružové víno – ružová krabica, biele víno – biela krabica…). Aj v prípade týchto balení spoločnosť Moët & Chandon stavila na jednoduchosť a zdôraznenie luxusu.

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Produktový rad

V nasledujúcom texte vám predstavíme 4 základné a najpopulárnejšie produkty Moët & Chandon. Samozrejme, okrem toho medzi ich produktami nájdete aj ročníkové vína, prípadne niektoré limitované edície.

Moët & Chandon Impérial

Produkt bol vyššie v článku spomínaný už niekoľkokrát. Práve toto je najpopulárnejšie šumivé víno spoločnosti Moët & Chandon, ktoré bežne kúpite za 30-40 €. Skladá sa z viac ako 100 jednotlivých druhov vín vypestovaných v oblasti Champagne. Pomer jednotlivých odrôd hrozna je udávaný ako:

 • Pinot Noir – 30-40 %
 • Pinot Meunier – 30-40 %
 • Chardonnay – 20-30 %

Moët & Chandon Rosé Impérial

Pre milovníkov ružového vína si spoločnosť Moët & Chandon pripravila Rosé Impérial. Výborne sa hodí na večer plný romantiky, či už farbou alebo príchuťami. Na rozdiel od bieleho Impérial v ňom ucítite červené bobuľové ovocie – maliny, jahody a ríbezle. 3 odrody hrozna sú rozdelené takto:

 • Pinot Noir – 40-50 %
 • Pinot Meunier – 30-40 %
 • Chardonnay – 10-20 %
nalievanie vína do pohára

Na trhu existuje niekoľko druhov vín Moët & Chandon

Moët & Chandon Ice Impérial

Ide o prvé a zatiaľ jediné šampanské, ktoré je vyrobené cielene na vychutnávanie s ľadom. Preto sa výborne hodí na formálne udalosti alebo pohodové stretnutie s priateľmi počas letných večerov. Blend sa skladá z rovnakých pomerov odrôd hrozna ako Rosé Impérial, teda:

 • Pinot Noir – 40-50 %
 • Pinot Meunier – 30-40 %
 • Chardonnay – 10-20 %

Moët & Chandon Ice Impérial Rosé

Rovnako ako v prípade predošlého produktu je aj tento určený na studené podávanie. V kombinácii chutí sa miešajú višne s brusnicami. Exotiku do tohto šampanského vnáša chuť čerstvých fíg. Zastúpenie jednotlivých odrôd hrozna vyzerá nasledovne:

 • Pinot Noir – 45-55 %
 • Pinot Meunier – 35-45 %
 • Chardonnay – 5-10 % (1, 8)
TIP: Pred podávaním šampanského Moët & Chandon Ice Impérial (Rosé) sa odporúča vychladiť ho na 7 °C. Pri tejto teplote najlepšie vyniknú jeho chute.
šampanské v pohári

Moët & Chandon spája chuť lieskových orieškov s jemným pečivom a sviežim ovocím

Koktejly

Koktejly so šampanským možno nevidíte veľmi často, ale rozhodne stoja za pokus. Šumivé víno do drinku vnáša zaujímavú sviežosť, čo sa hodí hlavne v období leta. V prípade Moët & Chandon je tento efekt ešte znásobený vínami zo série Ice, ktoré sú špeciálne určené na pitie s ľadom.

Sparkling Colada

Pre milovníkov exotických chutí a šampanského je tento koktejl ako stvorený. Nezabudnite víno pred miešaním drinku vychladiť.

Na prípravu budete potrebovať:

 • 60 ml kokosovej vody
 • kocku zmrazeného ananásu, napr. 5x5x5 cm
 • 90 ml Moët & Chandon Ice Impérial
 • čerstvý ananás na ozdobu

Postup:

 1. Do pohára vložte kocku zmrazeného ananásu.
 2. Prilejte kokosovú vodu a šampanské.
 3. Obsah pohára premiešajte.
 4. Ozdobte plátkom čerstvého ananásu a podávajte.

Raspberry 75

Jednoduchý, rýchly a svieži – tak by sa dal opísať koktejl Raspberry 75. Okrem príjemnej chuti vás určite upúta aj zaujímavou farbou, ktorú drinku dodávajú práve čerstvé maliny.

Na prípravu budete potrebovať:

 • 4 čerstvé maliny
 • 15 ml citrónovej šťavy
 • 15 ml simple (cukrového) sirupu
 • 30 ml vodky
 • 90 ml Moët & Chandon Brut Impérial

Postup:

 1. Do šejkra vložte ľad, maliny a nalejte všetky prísady okrem šampanského.
 2. Poriadne premiešajte.
 3. Cez sitko prelejte do vysokého pohára na šampanské.
 4. Dolejte Moët & Chandon Brut Impérial.

Záver

Aj napriek tomu, že Moët & Chandon vyrába najväčší počet fliaš šampanského na svete, dokázali si zachovať svoj charakter. Luxus a elegancia žiari z každého milimetra ich vín – od loga spoločnosti, cez fľašu a balenie, až po samotnú chuť. Vďaka cenovej dostupnosti si kvalitu originálneho šampanského môžu vychutnávať ľudia po celom svete. Ak si aj vy chcete dopriať kúsok francúzskej kultúry, Moët & Chandon je na to ako stvorený.

Zdroje:

(1) Moët & Chandon – https://www.moet.com/en-int

(2) Moët & Chandon – https://en.wikipedia.org/wiki/Mo%C3%ABt_%26_Chandon

(3) Claude Moët – https://en.wikipedia.org/wiki/Claude_Mo%C3%ABt

(4) Ľudovít XV. – https://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%BDudov%C3%ADt_XV.

(5) Jean-Rémy Moët – https://en.wikipedia.org/wiki/Jean-R%C3%A9my_Mo%C3%ABt

(6) Napoleon Bonaparte – https://sk.wikipedia.org/wiki/Napoleon_Bonaparte#Za%C4%8Diatok_vojenskej_kari%C3%A9ry

(7) How Good is Moët & Chandon Imperial Brut Champagne? – http://socialvignerons.com/2017/10/16/how-good-is-moet-chandon-brut-imperial-champagne/

(8) Moet & Chandon Brut Impérial 0,75 l – https://vina.heureka.sk/moet-chandon-brut-imperial-0_75-l/

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra