Bretariánstvo (brethariánstvo) - vzduch, prána a smrť - Výživovo.sk

Bretariánstvo (brethariánstvo) – vzduch, prána a smrť

bretariánstvo

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Ten, kto zaradil do svojho života zdravú stravu, šport a striedmosť, vyhral. Je to to najlepšie, čo môže človek pre seba urobiť.  Existujú však aj ľudia, čo tieto princípy popierajú a tvrdia, že je možné žiť bez jedla, vody a spánku.

Sú nimi bretariáni a dnešný veľký článok bude práve o nich. Nový životný smer – breatharianismus (tiež breathariánstvo, bretariánstvo – z anglického breath – dych). Zjednodušenie ide o smer, ktorý hlása, že je možné žiť zdravý, šťastný a plnohodnotný život úplne BEZ JEDLA, BEZ VODY A BEZ SPÁNKU. 

Bretariánstvo – mrháme energiou na nesprávne účely?

Bretarián tvrdí, že trávenie jedla telu energiu uberá, preto je vhodné nejesť a energiu tak ušetriť na chod tela.

Zabudli však na základný princíp, že telo prijíma energiu v strave, takže môže jej časť využiť na trávenie. Ak telo energiu neprijme, nemôže ani tráviť, ale ani fungovať. Kde inde by bretarián získal energiu, ak nie v strave? Zdrojom je (údajne) prána – kozmická energia.

Čo je prána a kde sa vzala?

Slovo prána má význam dych, avšak bretariáni ju vnímajú ako energiu z kozmu, ktorá je súčasťou každého z nás. Bretariáni veria, že prána sa do tela dostáva dýchaním vzduchu.

Tu však dochádza k rozporu a otázkam. Pránou sa zaoberá hinduizmus (indické náboženstvo), takže človek, ktorý pránu berie ako fakt, automaticky pripúšťa aj hinduistické vierovyznanie.

Otázkou je, či je bretariánstvo výsadou hinduistov alebo sa tejto „viere“ môžu oddať aj ľudia iného vyznania. V bežnom kresťanstve sa totiž o práne nič nehovorí.

Prána je teda akási nehmatateľná a nemerateľná energia, ktorá (údajne) ovplyvňuje psychologické a fyziologické procesy v tele. Veda sa ňou zaoberať nemôže, keďže je nemerateľná a jediní, kto jej existenciu pripúšťa, sú veriaci.

Ako sa stať bretariánom?

Bretariáni popisujú celý proces veľmi jednoducho. Najskôr treba vylúčiť zo stravy mäso, neskôr aj surovú zeleninu a ovocie. Pokračuje sa iba tekutinami až sa pristúpi k 21-dňovému procesu prechodu. Tejto dobe sa hovorí aj čas zasvätenia.

Opäť tu teda máme priamy súvis s niečím svätým, a teda božským. Diskutovať o fyzike a chémii teda nemá zmysel, nakoľko bretariáni do debaty miešajú duchovno, nie materiálno. My všetci sme však materiálni ľudia z mäsa a kostí!

Už len to, že čas „prechodu“ je pevne stanovený na 21 dní, robí celú vec nedôveryhodnou. Každý má iné stravovacie návyky, každý má inú vstupnú hmotnosť a zdravotný stav. Nikto preto nemôže dosiahnuť rovnaký výsledok za 21 dní.

Ľudia však najradšej prijmú informáciu, ak je presná a sú ochotní jej veriť. Ak vám sľúbim, že za mesiac zaručene schudnete 20kg, uveríte mi skôr, ako keby som povedal, že za približne 35 dní stratíte niečo okolo 20kg.

„Zahľadený“ bretarián

Existuje aj ďalší absurdný druh ľudí, ktorí nejedia. Sú nimi tzv. hľadiaci guruovia, ktorí čerpajú energiu zo slnka. Ich životným zdrojom teda nie je kozmická prána, ale slnečné žiarenie (éter, voľná energia, pralátka).

Slnečný bretarián

Hľadiaci bretarián Hira Ratan Manek

Na stránke sa dočítate, že experiment ani dokument o ňom nebol nikdy potvrdený žiadnym vedeckým ani lekárskym médiom. Výpovedná hodnota je teda rovnaká, ako v kreslenej rozprávke.

Otázka je, či potme „nehladujú“ a čo by  robili počas dlhých mesiacov polárnych nocí.

Logické otázky potvrdzujúce absurditu bretariánstva

Od roku 2010 do roku 2012 umrelo iba v Somálsku 260 000 ľudí. Hladomor zabíja a v priebehu časov kvôli hladu umreli milióny ľudí. Prečo sa ľudia v ohrození hladom neobrátili na bretariánstvo? Prečo obhajcovia bretariánizmu pochádzajú vždy zo zabezpečených, potravinami zásobených krajín? Je bretariánstvo výsadou bohatých? Prečo tí, ktorí hladujú naozaj, nedokážu naplniť predstavu bretariánov?

Bretariánov zatiaľ ignorujeme

Dospelý človek, ktorý absolvoval aspoň základnú školu nad celou vecou „mávne rukou“ a ďalej sa tejto absurdnej téme nevenuje. Realita však dokazuje, že „proroctvá“ vedúcich osobností tohto smeru zaujímajú čoraz viac ľudí, ktorí ich šíria ďalej a „fanúškovská základňa“ sa tak rozrastá.

Lekári, vedci a ostatní špecialisti sa pri slove bretarián pousmejú a v skutočnosti sa ani nenamáhajú vec vysvetľovať. Spoliehajú sa na to, že v ľuďoch ešte ostala štipka zdravého rozumu. To je aj dôvodom, prečo je v médiách zatiaľ tak málo zmienok o nepravdách bretariánov. Doposiaľ nikto neveril, že by s nimi niekto mohol súhlasiť!

Práve to bretariánom hrá do kariet a toto „prázdno“ v médiách agresívne využívajú na vlastnú prezentáciu. Nadišiel najvhodnejší čas uviesť veci na správnu mieru, takže tú zeleninu a mäso pokojne nechajte v chladničke. Stravovať sa budeme všetci po starom.

Celá vec má jeden zásadný háčik – ČLOVEK BEZ PRÍSUNU POTRAVY NEDOKÁŽE PREŽIŤ!

Matka kojí svoje dieťa, mladý človek vďaka kvalitnej strave silnie a vyvíja sa, človek v strednom veku vďaka jedlu udržiava svoje telo v dobrej kondícii a aj naši najstarší dokážu vďaka správnej strave významne oddialiť postupnú, avšak neodvratnú degradáciu organizmu.

Nie je dôležité, kde bývate alebo s kým sa stretávate. Je to jedlo, čo nás udržiava živých. Ak sa jedla vzdáme, vzdáme sa tak aj života.

Uznávame, že pôst je veľmi prospešnou metódou na očistu tela, chudnutie a zlepšenie celkovej kondície. Pôst však nie je možné držať dlhodobo. Telo počas neho ide na „záložné batérie“, a teda spaľuje tukové zásoby v tele. Keď sa aj tie vyčerpajú, človek stráca zdroj živín a umiera.

Veľmi zaujímavú diskusiu o vylúčení jedla zo života nájdete tu. Dočítate sa o tom, ako nepríjemne sa človek cíti, keď drží hladovku a ako je nemožné vzdať sa jedla úplne.

Čo si o o bretariánstve myslí lekár?

Anonymne som oslovil lekára, pred ktorým som sa vydával za sympatizanta bretariánstva. Pýtal som sa na riziká, ktoré hrozia, ak sa vzdám jedla a vody. Odpoveď je jednoznačná:

Dobrý den, 

Váš dotaz mi byl přeposlán do poradny. 

Je to nebezpečný okultizmus! 

Odpověď na Váš dotaz zní – UMŘETE! 

Nemám k tomu co dodat. Pokud  to myslíte s tímto směrem vážně, raději se obraťte  na svého lékaře.  

MUDr. P. Šácha

Breathariáni idú drzo o krok ďalej!

Absurdné je už popieranie nevyhnutnosti prijímania potravy. To však stále nie je všetko! Podľa bretariánov je možné žiť aj bez vody a spánku!

Telo je živý, organický mechanizmus, ktorý ak má fungovať, musí prijímať vodu, živiny a mať dostatok spánku. Spánok je nevyhnutný pre regeneráciu celého tela. Človek bez vody umiera smädom, bez jedla hladom a bez spánku vyčerpaním! Nie je možné udržať život, pokiaľ telu neumožníme údržbu počas spánku.

Vo vlastnom záujme neskúšajte nič na vlastnej koži. Následky môžu byť fatálne.

Mysleli ste si, že breathariánstvo je otázkou výživy? Omyl! Ide o cirkevnú sektu!

Naozaj. Bretariáni sa do podvedomia tlačia s imidžom špecialistov na život bez jedla. Ak však popátrame, zistíme, že ide hlavne o duchovný smer. Navyše nejde o registrovanú cirkev, ale o nechutnú sektu.

Na Wikipedii si v krátkom opise dokážete spraviť veľmi jasnú predstavu o „snahách“ týchto sektárov. Primárne hlásajú názor, že pôst je pre človeka prospešný, nakoľko očisťuje telo aj myseľ.

Celá myšlienka je dotiahnutá do extrému, pretože prívrženci zmýšľajú nasledovne: „Pokiaľ je prospešný čiastočný pôst, úplné odmietnutie jedla, vody a spánku musí byť ešte prospešnejšie!“. Bretariáni sa chcú stať spirituálnymi bytosťami. Nevedno, akými sa stanú, ale zaručene nemôžu ostať nažive.

Vrahyňa Jasmuheen a obete bretariánstva

Austrálčanka, ktorá si hovorí Jasmuheen, sa stala samozvanou vodkyňou bretariánov. Kvôli bretariánstvu umreli desiatky ľudí (v mnohých ďalších prípadoch sa smrť nepodarilo spojiť so sektou, takže počet je omnoho vyšší). Tisíce ľudí si privodilo úrazy a trvalé poškodenia organizmu!

Vrahyňa Jasmuheen - akože bretariánka

Vrahyňa Jasmuheen – dvakrát za mrežami, no nakoniec skončila na slobode. Táto žena má na svedomí desiatky ľudských životov.

Viac sa dočítate tu a verte, že je to smutné čítanie. Bretariáni sú nebezpečná sekta, ktorá zabíja ľudí! Nenesú však žiadnu zodpovednosť, pretože ľudia umierajú hladom dobrovoľne! Jasmuheen sa od úmrtí dištancuje a tvrdí, že nie je pre nikoho vodcom ani guru. Jej učenie však stálo desiatky životov!

Jasmuheen bola navyše vyzvaná, aby vydržala pod dohľadom kamier týždeň nejesť. Okrem toho, že priznala pitie tekutín, po troch dňoch pokus kvôli vyčerpaniu vzdala! Všetky jej tvrdenia teda boli okamžite vyvrátené.

Ďalší prešľap bretariánskeho vodcu nájdete tu. Tento muž sa stravoval v McDonalde a z večierky si niesol vysokokalorický nákup – koláč, hot-dog a zmrzlinu.

Začína vám to dochádzať? Spomenuté osoby za svoje vystúpenia a semináre inkasovali státisíce dolárov. Pod dohľadom svoje výroky nepotvrdili, bez jedla a vody prežiť nedokázali.

Bretariánstvo je obrovské klamstvo! Aký je ich skutočný cieľ?

Dnešná doba praje rôznym šarlatánom a samozvaných hlásateľov pravdy. Prvoradým cieľom sú vždy peniaze. Že vás nenapadá, ako môže niekto zarábať iba svojimi životnými návykmi? Že nie je čo predávať?

Vždy je čo predávať! Sú to najmä rôzne prednášky, literatúra a brožúry, kurzy, členské poplatky v kluboch, poplatky za „čas zasvätenie“ a iné „služby“, ktoré ale nikam nevedú a nič neprinášajú. Človek zaplatí za kurz stovky euro, a keďže po čase zistí, že bol oklamaný, mnohokrát sa s týmto zlyhaním nepochváli, a práve naopak ho stále obhajuje len preto, aby nebol terčom výsmechu.

E-shopov s literatúrou pre bretariánov je na internete množstvo. Nepodporujte šírenie klamstiev. Inak sa problému nikdy nezbavíme.

Čo sa stane, ak prestanem jesť?

Je to jednoznačné – vedome sa zabijete. Ak prestanete jesť, telo prejde troma metabolickými fázami. Postupne chradne, degraduje, orgány sú nenávratne poškodené, až príde smutný koniec.

Čo sa deje s telom bez jedla sa dozviete v tomto článku. Ak rozumiete angličtine, odporúčam toto video.  V ďalšom videu sa dozviete, čo sa s vami stane bez vody. Posledný článok uvádza extrémy, ktoré ľudské telo znesie. Ich presiahnutie však opäť znamená iba smrť.

Lekári a špecialisti sa zhodujú, že prežiť bez jedla sa dá maximálne 2 mesiace. Nejde však už o prínosný pôst, ale vystavenie organizmu extrému. Silní jedinci môžu prežiť, no často s doživotnými komplikáciami. Pravdepodobnejší je však kolaps organizmu, mozgová porážka alebo infarkt.

bretariájnstvo a anorexia

Anorexia postihuje najmä mladé dievčatá a ženy. Väčšina z nich skončila hospitalizovaná s ťažkými dôsledkami podvýživy. Bez jedla sa nedá prežiť! 

Najčastejšie argumenty obhajcov bretariánov

Stále pribúda ľudí, ktorí v bretariánstvo veria, obhajujú ho a svojimi peniazmi ho podporujú. Toto však nie sú bretariáni v pravom zmysle slova, keďže sa nikto z nich nestal nezávislým na jedle.

Každý, komu myšlienka imponuje, stále rozpráva o rôznych indických a ázijských mníchoch, ktorí sa povzniesli na vyššiu úroveň. Treba však dodať, že sú to ľudia, ktorí celý deň sedia na modlitebnom koberčeku a nevyvíjajú žiadnu náročnejšiu fyzickú aktivitu.

Obhajca povie: „Ale veď mních žije len z mištičky ryže denne!“

Tento obhajca sám sebe protirečí, lebo stále je prítomná mištička ryže. Mních sa jedla nevzdal. Nehýbe sa, nešportuje a nepracuje. Sedí, modlí sa a medituje. Pije prevažne čaj a večer si dá misku ryže, ktorá mu však postačuje! Takmer žiadny výdaj energie mu umožňuje vystačiť si s malým zdrojom. Stále však je, pije a spí.

Na rôznych ezoterických portáloch a astroblogoch sa vždy dočítate o týchto klamstvách. Ste však dospelí, neverte im. Vo vlastnom záujme ich ignorujte. Sami viete, že bez jedla  sa nedá žiť. Ezoterici síce rozprávajú pútavo, priam nežne, ale všetko je to odporné klamstvo. Nenechajte so sebou manipulovať!

Každý organizmus je závislý na zdroji energie

Celé ľudské, ale aj zvieracie telo je tvorené bunkami. Aj rastliny sú z buniek a už na základnej škole sme sa všetci naučili, že bunka pre život a množenie potrebuje (nič iné ako) zdroj energie.

Bretariáni hlásajú o kozmickej energii – práne. To je však nezmysel, pretože naše fyzické telá s fyzickými bunkami potrebujú len a len fyzické zdroje energie. Nimi sú:

 • Tuky a cukry pre spotrebu energie
 • Bielkoviny a cukry pre stavbu bunky
 • Enzýmy, hormóny a bielkoviny pre riadenie bunkovej činnosti
 • Vitamíny a voda pre metabolizmus buniek

Každú z týchto látok je možné chytiť do ruky, každá z nich je fyzická a hmatateľná. Žiadna kozmická energia (aj keby existovala) nedokáže bunkám dodať to, čo ich dokáže udržať živé.

Bretariáni vystupujú ako „nadľudia“

Bretariáni o sebe vyhlasujú, že dokážu obísť základný princíp živého organizmu a pri živote sa udržať inak. Ako ľudia existujeme rôzne rasy, no naše telá fungujú totožne. Pokiaľ niekto tvrdí opak, je jasné, že sa vedome odlišuje od normálnych ľudí.

Mnoho bretariánskych publikácii má priamo v názve slová, ako „božia strava“, „jedlo bohov“ a podobne, čo znamená, že títo ľudia sa stavajú na akúsi „nadľudskú“ úroveň. Všetci ľudia sú si rovní a nadprirodzenými schopnosťami nikto nevládne.

Nadčlovek Peter Starec – nová československá pseudocelebrita

Peter Starec je osoba, ktorá sa zavádzaním ľudí a šírením neprávd dostala do médií. Údajne už vyše dva a pol roka nič neje. Pozrite si nasledovný videorozhovor s ním. Ďalšiu várku absurdných tvrdení si pozrite tu.

Viackrát opakuje, že nie každý dokáže prestať jesť a nie každý je na tento postup predurčený. Vytvára si tak šikovné alibi pre prípad, že by sa niekto sťažoval na neuskutočniteľnosť vylúčenia jedla zo života. Výhovoriek by sme sa zrejme dočkali aj v prípade, že by niekto prišiel kvôli vyhladovaniu o život.

Peter Starec

Dospelý muž na pokraji smrti vyhladovaním v porovnaní so „spokojným“ Petrom Starcom

Na otázku zárobkových činností Peter Starec odpovedá vyhýbavo, avšak priznáva, že príjem získava zo seminárov, kurzov a školení. Síce zdôrazňuje dobrovoľné vstupné, avšak je to iba zásterka pre cielené zarábanie na ľudskej dôverčivosti.

Peter Starec pôsobí pokojným, vyrovnaným dojmom. Na jeho tvári vidíme, že sa stravuje zdravo. Vyzerá vitálne a je jasné, že jeho telu nechýbajú živiny.

Neexistuje však žiaden dôkaz o jeho tvrdeniach. Nie sú ničím podložené. Žiadnemu dlhodobému výskumu sa nepodrobil. Prípadné pôsty mohli byť aj dlhodobejšie, avšak stále neexistuje dôkaz, že sa stravy vzdal. Spolieha sa na dôverčivosť poslucháčov.

Uverili by ste nezmyslu, ktorý navyše nie je vedecky ani lekársky potvrdený? O ktorom neexistuje žiaden dôkaz? Výmysel, ktorý zarába peniaze?

bretariánske fórum

Veľmi trefný názor z internetovej diskusie

Celý rozhovor je zmeskou ezoterických a náboženských argumentov. Starec spája bretariánstvo aj s jasnovidectvom a telepatiou. S Petrom Starcom sa vlastne nedá viesť diskusia. Odpoveďou je vždy to, že človek má nadprirodzené schopnosti alebo dary od Boha. Ak ich niekto v sebe neobjaví, nebol na ne predurčený a to je univerzálnou odpoveďou československého bretariána Petra Starca.

Pánovi Starcovi sa touto cestou ospravedlňujem, že som zdiskreditoval jeho snahu .V záujme nás všetkých však cítim povinnosť ľudom otvoriť oči a zabrániť zdravotným rizikám, ktoré tvrdenie pána Starca predstavuje. Cielene sa vystavuje v médiách a predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí s problémom utvoriť si obraz o realite.

Ešte stále veríte v slušnosť bretariánskej sekty?

Ako vidíte, začal sa nám tu rozmáhať veľký problém. Pokiaľ by šlo iba o pár ezoterických nadšencov, ktorí si niekde v čajovni naprávajú čakry, nikto by sa nehneval.

Tu je však ohrozený život! Mnohí ľudia už umreli! Bretariánska sekta prináša smrť a berie za to Vaše peniaze! Ich tvrdenia nie sú ničím podložené, nezávislé výskumy navyše ich tvrdenia vyvrátili. Bez jedla pri pozorovanbiach nikto nevydržal a jediné, čo prežilo, boli výhovorky. Žiadne dôkazy!

Ak Vás téma zaujíma, mnoho informácií sa dozviete aj na FB profiloch slovenských a českých skeptikov. Osobne veľmi chválim aj iniciatívu Lovci Šarlatánov. Ľudia často uveria nezmyslu pre nedostatok protiargumentov. Ak máte akúkoľvek otázku, spýtajte sa na týchto fórach. Pomôžu získať prehľad. 

Zhlboka sa nadýchnite! Záver

Viem, že mnoho ľudí sa nevie dostať k relevantným informáciám a dajú sa ľahko ovplyvniť kýmkoľvek, kto sa tvári, že koná dobro. Bretariánov zaujímajú Vaše peniaze! Ak utrpíte zdravotné ťažkosti, nikto za ne neprevezme zodpovednosť!

Ak ste sa o bretariánstvo zaujímali kvôli snahe schudnúť alebo iba očistiť telo, najlepšou cestou je zmena stravovacích návykov. Pomôžeme Vám a poradíme, čo jesť a v akých množstvách.

Ak sa však zaujímate o duchovné pozdvihnutie, ľutujem. Sme ľudia. Ľudia z mäsa akostí. Žijeme a umierame. Je však iba na nás, či život prežijeme zdravo a šťastne alebo budeme stále hľadať vysnené modly. Osobne beriem prvú možnosť. Čo Vy?

4.4/5 - (65 votes)

Lukáš Chládek

Trvalo mi 25 rokov, než som naplno pochopil význam správneho stravovania. Dnes som starší, múdrejší a len vďaka správnej životospráve som plný energie, ktorú v uponáhľanej Prahe denne vydávam. Vo svojich článkoch navediem na správnu cestu aj Vás, milí čitatelia...:)

Janko - 23. septembra 2015 Reply

Zdravim autora tohto clanku.

Je velmi dobre vykonstruovany, super kampan ako podporit svoj biznis ;]

Paci sa mi veta:
Pránou sa zaoberá hinduizmus (indické náboženstvo), takže človek, ktorý pránu berie ako fakt, automaticky pripúšťa aj hinduistické vierovyznanie.

To je to iste ako tvrdit, ze krestania beru satana ako fakt, tak su vlasne satanisti ;]

Tychto spornych tvrdeni je tu mnoho ale vazne mnoho ;]

Čo získate za 7,9 €?
– 90 minútovú konzultáciu s výživovým poradcom
– Presnú diagnostiku na váhe Tanita
– Podrobný jedalníček na mieru, pomocou ktorého schudnete

No ale na com vlastne najlepsie zalozit svoj biznis? No jedlo je jedno z najlepsieho artiklu ;]
A na com dalsom? No na tom ze clovek uveri, ze vyzivovy poradca bude jeho pravidelnou sucastou a ma kde posielat peniaze ;]

  Michelle - 31. januára 2017 Reply

  Business pána Starca je ďaleko za tými 7,9 EUR. Žila som v Austrálii v čase, keď Jasmuheen trčala v base za možné zabitie niekoľkých blbcov, čo ju následovali (a ešte jej za to zaplatili celkom pekné sumičky)…pán Starec može byť rád, že zatiaľ nemá na konte zabitie…

   Lukáš Chládek - 31. januára 2017 Reply

   Ďakujem za komentár, Michelle. Konečne sa našiel niekto, kto reálne „bol pri zdroji“ a videl, ako celá sekta funguje. Viem, že tieto informácie sa ku nám cez pol sveta dostávajú ťažko. Správy sa nimi veľmi nezaoberajú a rôzne sektárske a ezo weby ich vyvracajú. To vedie k tomu, že masoví prisluhovači a zaslepení pätolízači tejto sekty a jej samozvaných vodcov stále dookola opakujú tie isté frázy a prázdne obhajoby.

Lukáš Chládek - 23. septembra 2015 Reply

Dobrý deň,

odpisujem Vám ako autor textu – nie ako výživový poradca, ktorým ani nie som. Každý kresťan Satana (Diabla, Belzebuba, Rohatého, Toho Najhoršieho – pomenujte si to ako chcete) pripúšťa a verí aj v jeho existenciu. To je to, proti čomu má Boh a následne aj človek podľa Biblie bojovať. Boh vystupuje ako dobro, jeho opakom v príbehu je Diabol, ktorý koná zlo a kresťan, ktorý sa neriadi božím prikázaním, automaticky podporuje, resp. slúži diablovi. Prečo „svätci“ vyháňajú diabla? Prečo je on stelesnením zla v Biblii?

Bretariáni sa presne takto opierajú o hinduizmus. Je to proste duchovný smer (presnejšie nechutná sekta, ako som niekoľkokrát opakoval). Za tým si stojím a nič meniť nebudem.

Píšete o „biznise“. Ľutujem, sklamem Vás. Je jasné, že každý článok na internete musí byť niekde umiestnený. Ja som vďačný stránke výživovo.sk, že mi umožnilo prezentovať svoj článok práve tam. Píšem kvantá článkov a to na rôzne stránky, takže toto je iba jeden z mnohých.

Sekta je škandalózna, zabila už stovky ľudí a ja sám vnútorne cítim potrebu rozšíriť tieto pravdy aj medzi ľudí, ktorí s rizikami doposiaľ neboli oboznámení. Formu už prosím nechajte na mojom posúdení.

Vidím, že mi posielate aj cenník služieb. V prípade záujmu kontaktujte priamo autora stránky alebo vyplňte na to určený formulár. Ja osobne so službami na stránke nemám spoločné nič, preto postupujte tak, ako sa uvádza na stránke.

Uvítam, ak ma v budúcnosti kontaktujete s konštruktívnou kritikou, nie iba kvôli tomu, že Vás urazilo, že píšem úprimne o Vašej sekte.

S pozdravom a prianím pekného dňa,

Lukáš Chládek
autor

  Lujza - 21. júna 2016 Reply

  Lutujem takeho cloveka co napisal tento clanok a este sa aj nazyva vyzivovym poradcom…z clanku je krasne vidiet nevedomost autora nie o vyzive ale o vlastnej existencii a duse o ktorej nema ani ponatia nakolko sa prezentuje ze „sme len tela z masa a kosti „..moj mily Lukas NIE SME …sme ovela viac ale to ty v tvojej urovni (ne)vedomia nedokazes pochopit..len lutujem tychto ludi ked raz budu zomierat…nakolko budu zufali ze ich existencia konci lebo nepresiahli samych seba a nevidia uzasny vesmir a system podla ktoreho vsetko funguje …a to nie je ziadna sekta ale zakonitosti vesmiru a bytia ktorym nie kazdy pochopi…ano pranou sa zivia mnohi a nie len Peter Starec ktory je inak uzasny clovek ale poznam mnoho dalsich a vobec to nerobia pre biznis a peniaze co by z toho tak mali,je to ich cesta a presvedcenie a je to energia ktora dokaze nasytit vsetkych a raz sa nou budu zivit…klasicke jedlo je len cisty biznis a k tomu hypermarkety;kulinarstvo a varenie a pod…kto nezazil nepochopi…tak.

   Darina - 30. augusta 2019 Reply

   Lujza, NÁDHERNÝ PRENÁDHERNÝ KOMENTÁR!!!!!!!
   Dvíham palec hore! ?
   KRÁSNE a PRAVDIVO vyjadrené !
   Krásna bytosť!!!!!

Daniel - 25. septembra 2015 Reply

Heh, tiez som sa vyborne pobavil a dobre zasmial. Dotycny pan nema ocividne ziadne znalosti z oblasti o ktorej sa rozhodol napisat. Az prilis je v clanku vidiet, ze informacie ziskal vcera pri googleni a prechadzani wikipedie :))
Najprv som sa chcel k mnohym nezmyslom a nepresnostiam aj vyjadrit, ale ked sa ich nazbieralo neumerne mnozstvo, tak som to nechal radsej tak. Nebudem tym stracat cas, najma ked je jasne, ze by to beztak nikam neviedlo.
Ale to je v poriadku, kazdy ma svoju cestu a raz budu veci aj tak pochopene.

  Lukáš Chládek - 25. septembra 2015 Reply

  Dobrý deň,

  máte úplnú pravdu. Každý má svoju cestu a ak po nej chce ísť celý život, bude sa holt musieť začať správne stravovať. Ak sa aj vy štylizujete do „nadľudskej“ podoby, nemáme o čom viac diskutovať. Rovnosť medzi ľuďmi ostáva nemenná.

  Prajem pekný večer a dobrú chuť.

  autor

  Jano - 17. februára 2018 Reply

  Uplne suhlasim. Naco poskytovat nejake clanky a vyvinut nejaku energiu(ktorej nemam vela lebo som bretharian) aby sme naucili ludi o nasom stravovacom smere. Lepsie je to uplne zhrnut zo stola. To je prava znamka doveryhodnosti.

  Ludia, nepocuvajte Daniela! Je to len podvodnik a netusi nic o nasom pravom bretharianstve!

Darina - 6. novembra 2015 Reply

Velmi ma prekvapil tento pochybny a zavadzajuci clanok, ktory prezradza, ze jeho autor nema ani ponatia co vlastne prana a breatharianstvo je a precital si iba co-to na Internete. Pre jeho totalnu neznalost veci dava ich do suvislosti s nabozenstvom, pretoze vobec ani len netusi, ze nielen v Indii, koliske Hinduizmu je znama vyziva pranou, ale ze ju poznaju aj niektore indianske a africke kmene ktore o Hinduizme ani nepoculi. Tu ide o DUCHOVNY (a nie nabozensky) ROZVOJ CLOVEKA! Tieto veci vsak autor clanku vobec neovlada.
Clovek sa moze zacat zivit pranou az ked je na patricnej duchovnej (NIE NABOZENSKEJ, lebo s nabozenstvom to vobec NIC nema!!!) urovni!!!!! Preto ani on a ani mnozstvo hladujucich na vyzivu pranou nemoze prejst, ano, umreli by!

Darina - 6. novembra 2015 Reply

Velmi ma prekvapil tento pochybny a zavadzajuci clanok, ktory prezradza, ze jeho autor nema ani ponatia co vlastne prana a breatharianstvo je a precital si iba co-to na Internete. Pre jeho totalnu neznalost veci dava ich do suvislosti s nabozenstvom, pretoze vobec ani len netusi, ze nielen v Indii, koliske Hinduizmu je znama vyziva pranou, ale ze ju poznaju aj niektore indianske a africke kmene, ktore o Hinduizme ani nepoculi. Tu ide o DUCHOVNY (a nie nabozensky) ROZVOJ CLOVEKA! Tieto veci vsak autor clanku vobec neovlada.
Clovek sa moze zacat zivit pranou az ked je na patricnej DUCHOVNEJ UROVNI (NIE vsak NABOZENSKEJ, lebo s nabozenstvom to vobec NIC nema!!!!!) Preto ani on a ani mnozstvo hladujucich na vyzivu pranou nemoze prejst, ano, umreli by!

  Znalec - 12. septembra 2016 Reply

  Nikde na světě, ani v Indii, lidé dlouhodobě nežijí bez jídla. Informace o takových lidech jsou výsledkem lží a podvodů.

  Alex - 13. septembra 2016 Reply

  Áno SÚHLAS SÚHLAS!!! a DUCHOVNO nerovná sa Náboženstvo! duchovno – psyché- psycho-lógia – veda o psychyke, inak o duši človeka….. Všetko je ale RELATÍVNE! A zodpovednosť samozrejme má každý sám za seba!!! To nie sú výhovorky ale obhajoba preboha :D toto ako niekto môže napísať …..iba ten, čo zodpovednosť dáva na druhých! Aj keby to niekto skúšal a zomrel by z toho, čo nie je možné keď na to človek ide podľa svojho tempa POSTUPNE…. Čo sa vám môže stať,keď na to idete postupne? podla svojho tela a nenútene? -No nič… Každý má predsa pod kontrolou sám seba! niet sa potom čoho báť !!! ;))))) Ale s jednou vecou súhlasím: Už len to, že čas „prechodu“ je pevne stanovený na 21 dní, robí celú vec nedôveryhodnou. Každý má iné stravovacie návyky, každý má inú vstupnú hmotnosť a zdravotný stav. Nikto preto nemôže dosiahnuť rovnaký výsledok za 21 dní.

AAA - 21. novembra 2015 Reply

Ja som ten článok celý nečital, ale nemožem súhlasiť z autorom, nakolko x svatých ludí v dejinách žilo bez jedla a to sa predsa nedá poprieť.

  lukas - 21. novembra 2015 Reply

  Pardon, ale prosim? Aki ludia z historie? Bol si tam zucastneny? Alebo si videl nejake videa?? Ziadne absurdne zapisky nie su relevatne, to musis uznat sam. To mozem rovno akceptovat biblicke pribehy, lebo sa o nich ‚niekde‘ pisalo… :) Lutujem, stravovat sa budeme stale rovnako..

  Znalec - 12. septembra 2016 Reply

  Nikdo v historii nežil bez jídla. Bez jídla žijou nanejvýš mumie, které se v určitých kulturách uctívají posmrtně, např. významný náčelník.

  MDX - 14. marca 2017 Reply

  Znalec ty znas tak hovno

  Jano - 17. februára 2018 Reply

  Ja suhlasim. Vsetko v Biblii je pravda. Vsak nie je mozne aby bol svet starsi ako 6000 rokov.

Ivanquo - 14. novembra 2016 Reply

Prečo si myslíte, ze „Bretariánov zaujímajú Vaše peniaze“ ?

  Jano - 17. februára 2018 Reply

  Lebo keby ich nemali tak si nemaju za co kupit jedlo :D

fero - 18. novembra 2016 Reply

Internet je ráj pre nevedomých autorov a realita ich vždy vypľuje.

  Lukáš Chládek - 1. decembra 2016 Reply

  Máte pravdu – presne preto sa bretariáni vyrojili ako muchy až teraz, v časoch internetu. Nepochybujem, že sa im nejakým zvláštnym spôsobom vymyli mozog, avšak som si úplne istý, že s ich metódami nemáte žiadne skúsenosti. Resp. možno máte, ale iba veľmi krátkodobé. Inak by ste tu už nebol, vážený pane.

  Po druhé, rozviňte debatu, ak s niečím nesúhlasíte. Povedať, že „ten autor sa mýli“ je jednoduché, logicky a zapálene argumentovať už je ale zjavne nad Vaše sily.

Zolo - 4. decembra 2016 Reply

Nie su nahodou prana a biblicka mana jedno a to iste?

  Juraj - 29. januára 2017 Reply

  Sú to isté

O - 9. marca 2017 Reply

Autor je podla vsetkeho skutocne obmedzeny, nema zmysel sa k tomu dalej vyjadrovat.

MDX - 14. marca 2017 Reply

To co je za clanok ? Autor asi nepochopil princip bytia na tejto zemy ..pochopitelne tazko cloveku vysvetlit ked ma v hlave chaos :-D

Shacool - 19. júna 2017 Reply

Poprosim kazdeho obhajcu tohto bludu, aby sa pod neustalym dohladom kamery podujal na experiment, pri ktorom nebude 7 dni ani pit, ani jest. Ak to vydrzite bez akejkolvek ujmy, potom sa mozeme bavit o Vasich presvedceniach a o tom, ako to v skutocnosti je. V opacnom pripade su to vsetko len vymysly a ak sa odmietate podujat na takyto experiment, ktory by mal pre vas byt vlastne len ako sucast zivota (kedze podla vas takto fungujete dlhodobo a nerobi vam problem dlhodobo nepit a nejest) tak asi nieco skryvate. Ukazte to nam vsetkym aby ste zavreli usta pochybovacom.

  Ja - 9. decembra 2017 Reply

  Dekeško pojebaný zdravo sa stravuješ a si plešatý jak starý dedek.
  Vieš kokot o sebe a o jedle čo robí v tele. Myslím si že srať hovná je menej prirodzené ako ich nesrať. Chcel si si to urćite vyskúšat ale si to nezvládol tak začneš vypisovať zcestné kokotiny. Ty dalajláma pojebaný

Soňa - 24. decembra 2017 Reply

Pán Chládek, raz príde čas, kedy pochopíte. Každý je na inej úrovni a každý má inú cestu, ktorou kráča. Ja som mala veľa presvedčení, veľa rôznorodých názorov a pravdu povediac sa stále mením, vyvíjam a svoje poznanie obohacujem. A touto mojou púťou som zistila, že to, čo platí pre jedného, nemusí platiť pre druhého. Každý človek je originál a v niečom špecifický a tým pádom každý vnímame veci inak a máme na veci rôzne názory – inými slovami – objektivita neexistuje a podľa všetkého ani nejaké „naše pravdy“ nemusia byť až také pravdivé akoby sa na prvý pohľad zdalo. A preto je veľmi nízke niekoho haniť a kopať si do niečoho, čomu ešte nerozumieme. Všetko na tomto svete má svoje miesto a všetko tu z nejakého dôvodu existuje a my si môžeme vybrať to, čo najviac vyhovuje nám. A keď chce byť niekto brethariánom, je to v poriadku, je to jeho voľba a jeho cesta. Človek by omnoho viac za svoj život dosiahol, keby sa sústredí na seba, nie na iných.

  Jano - 17. februára 2018 Reply

  Pani Sona, vidim ze este v stadiu vasho (ne)vedomia ste sa neposunuli nad materialne hodnoty, a teda este nerozumiete tomu ako objektivita naozaj funguje a ako vsetci nie sme original, ale len sucast jedneho velkeho vedomia. Ale to sa dalo cakat lebo sa este stale menite. Dufam ze co najskor pridete do toho najvyssieho stadia ked pochopite ze pravda je nieco co je nad materialnym svetom(v ktorom sa este nanestastie pohybujete) a vedomie je kolektivne. Vela stastia na vasej ceste za poznanim!

Vlado - 24. februára 2018 Reply

Súhlasím s autorom článku.Na planéte sa nenachádza živoších, ktorý dlhodobo prežije bez príjmu potravy a tekutín.Ľudia radi veria rozprávkam, správajú sa ako stádo, je to pohodlnejšie, ako použiť kritické myslenie a riskovať stret s opozičnými názormi.

Rune - 22. júla 2018 Reply

O bretariánství nevím nic, ale od biochemiků vím, že buňka se skládá z bílkovin a tuků a ne z bílkovin a cukrů. Tuky tvoří membránu buňky.

Ľubomír - 23. júla 2018 Reply

Myslim že pohľad ľudí je odlišní záleží len na nás ako sa rozhodneme .ja keď som prestal holdovat alkoholu taktiež má určitá skupina ľudí zavrhla keď som prestal jesť mäso podobne a tak ďalej . každá zmena prináša v mozgu iní program skúste si položiť individuálne otázky samí sebe inak pranic alebo energie Chi sa spomínajú aj v Biblii ako mana a ovládateľiá tohoto prehniteho a skazené ho sistemu radosť určite nemajú lebo stákych ľudí nie je zisk!!!!?

Darina - 30. augusta 2019 Reply

Naozaj, je to nejaký malý nevedomý úbo-žiačik tento „pisálek“ článku, ktorý nevidí dva metre od svojho nosa… Nevie, ba ani netuší
o tom, že sám je ovládaný kadejakými náboženskými predsudkami a programami, ktoré boli umelo vytvorené k ovládaniu ľudí bez vlastného názoru…
Sektou je vlastne aj KAŽDÉ NÁBOŽENSTVO – on ale nepozná skutočný význam slova „sekta“!
Žiaľ, aj takýto hlboko spiaci ľudia sú medzi nami…
Navyše v skutočnosti nevie o danej veci VÔBEC NIČ. A takíto „nevedkovia“ by sa do takých tém, ktoré sú naprosto nad ich vedomosti, schopnosti a možnosti púšťať vôbec ani nemali!
V prvom rade, ak chce na nejakú tému písať, mal by si k nej naštudovať veci z rôznych zdrojov a nie len písať dve na tri. Akiste bol však k napísaniu tohoto výmyslu vyzvaný jeho náboženskou sektou, ktorá nechce pripustiť PRAVDIVÚ skutočnosť!!!!!!!!!!!!

Leman - 25. novembra 2019 Reply

Pán Chládek, nehnevajte sa, ale o téme breatharianstva podľa mňa viete prd. Tak ako sa opovažujete kydať hnoj na ľudí, ktorí takým životom žijú alebo žuť chcú. Vy si kľudne jedzte a pite koľko chcete, ale keď nemáte základy spitituálno duchovného života, tak sa nestrapňujte takýmito primitívnymi článkami. Každý, ktor vie niečo o duchovnom živote, meditáciách, vegetariánstve a práne, si o Vás môže myslieť iba jedno… že ste chudák.

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra