STARÁ MYSLIVECKÁ: sortiment, cena, PREDAJ - Výživovo.sk

Stará myslivecká: Spoznajte tradičnú českú whisky

Stará myslivecká - história, sortiment, drinky

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

V súvislosti s whisky si mnohí ako prvé predstavia Škótsko alebo Írsko. Za kvalitnou whisky však netreba chodiť tak ďaleko. Priamo v Česku sa vyrába Stará myslivecká, ktorej história siaha až do začiatku 16. storočia. Ak vás zaujíma príbeh českej whisky a konkrétne produkty v ponuke, pokračujte v čítaní.

Kde kúpiť Starú mysliveckú?

Vzhľadom na jej pôvod by ste s nákupom Starej mysliveckej naozaj nemali mať problém. Lacnejšie druhy sa dajú bežne nájsť v obchodných reťazcoch, ako sú Kaufland, Lidl alebo Tesco. Často ju nájdete aj v akcii. Patrí medzi tradičné nápoje na Slovensku a aj v Čechách. Okrem toho je, samozrejme, dostupná na e-shopoch zameraných na predaj alkoholických nápojov. Za klasickú 0,7 l fľašu obyčajnej Starej mysliveckej zaplatíte približne 7 eur.

PREDAJ ALKOHOLU

História

K úspechu Starej mysliveckej najviac prispeli štyria muži. Vďaka nim je dnes spoločnosť najväčším rýdzo českým výrobcom liehovín na českom trhu. Za viac ako 500 rokov pôsobenia sa nedostala do rúk majiteľovi, ktorý by bol z inej krajiny. Práve to sa podpísalo na jej kvalite. V každej kvapke Starej mysliveckej je cítiť tradíciu a odkaz na pôvodnú výrobu žitných destilátov v strednej Európe.

Udelenie várečného práva

Prvým z vyššie spomínaných mužov bol Vilém II. z Pernštejna. Tento panovník udelil v roku 1518 tzv. právo várečné (právo na varenie piva) pre 31 majiteľov domov v meste Prostějov. Jedným z nich bol aj Jež ze Seloutek (druhý spomínaný), ktorému patril Dům u zeleného stromu. Pálírna U Zeleného stromu sa však namiesto piva od začiatku venovala výrobe žitného destilátu. V danej dobe to bolo na území Česka niečo netradičné a nové – preto jej popularita rýchlo rástla. Záujem o produkty liehovaru a celkovo o mesto Prostějov sa postupne začal zväčšovať.

Nová technika výroby

Štvoricu mužov, ktorí významne prispeli k rozvoju Starej mysliveckej, uzatvára dvojica Jakub Vojáček a Luis Eckelmann. Jakub Vojáček by sa dal nazvať revolucionárom v oblasti výroby. Jeho dobrodružná povaha a odvaha na skúšanie nových vecí priniesli zásadné zmeny do procesu destilácie. Nová technika výroby a zdokonalené destilačné aparatúry síce posunuli kvalitu whisky na novú úroveň, no stále jej chýbali spotrebitelia.

Logo whisky Stará myslivecká

Logo českej whisky Stará myslivecká. Zdroj: staramyslivecka.cz

Skúsenosti zo Škótska

Až náhodné stretnutie s cestovateľom, podnikateľom a lovcom Luisom Eckelmannom spustilo distribúciu do celého českého kráľovstva. Na základe jeho skúseností zo Škótska sa destilát začal ukladať do sudov a vyrábať vo väčšom množstve. Tento nápoj dostal meno Alter Korn, teda Stará žitná. Už vtedy bol na fľaši vyobrazený myslivec – muž v zelenom kabáte a klobúku. Odtiaľ pochádza názov “Stará myslivecká,” pod ktorým je česká whisky známa dodnes. Design etikety síce prešiel viacerými zmenami, no myslivec v klobúku si svoje miesto udržal.

Nový liehovar, nové možnosti

V roku 1847 sa výroba Starej mysliveckej rozšírila aj do novo postaveného liehovaru v Krásném Březně. To umožnilo opäť zvýšiť produkciu a spoločnosť tak mohla ďalej rásť. Práve v tomto období nápoj prvýkrát prenikol aj do predaja za hranicami Čiech. Rovnako ako dnes, aj vtedy dokázal žitný destilát očariť každého, kto jeho chuť ucítil na jazyku. Preto začal narastať dopyt a s ním aj nové možnosti pre rozvoj liehovaru.

Stará myslivecká dnes

V súčasnosti, po viac ako 500 rokoch od založenia pôvodného liehovaru, sa Stará myslivecká stále vyrába v Česku. Dokonca priamo v Pálírně U Zeleného stromu. Vďaka tomu si drží titul najstaršieho liehovaru v Európe. Predáva sa v obchodoch rôznych krajín sveta a neustále si získava nových priaznivcov. Okrem toho ju môžete zhliadnuť vo viacerých filmoch, kde sa po boku hereckých hviezd postupne stala súčasťou českej kinematografie.

Výroba

Receptúra je veľmi dobre stráženým tajomstvom, ktoré poznajú iba traja ľudia. Jedným z nich je aktuálny master blender Roman Petruš. Medzi jeho povinnosti spojené s výrobou whisky patrí napríklad každodenná kontrola sudov. Okrem toho je zodpovedný aj za kvalitu ingrediencií, ktoré sa na výrobu používajú. Technológie destilovania síce napredujú, ale práve jedinečné žito a krištáľovo čistá voda v Starej mysliveckej ju odlišujú od ostatných whisky.

Dozrievanie

Proces dozrievania prebieha v sudoch vyrobených z dreva bieleho amerického dubu. V porovnaní s dubom z našej oblasti má americký dub viac zomknutú štruktúru vlákien. Následkom toho sa aróma a chute do whisky dostávajú pomalšie, v menšom množstve a výsledok pôsobí jemnejšie.

sudy z amerického dubu, v ktorých zreje Stará myslivecká

Destilát zreje v sudoch, ktoré sú vyrobené z amerického duba. Zdroj: staramyslivecka.cz

VEDELI STE, ŽE: V 20 ml Starej mysliveckej vypijete približne 450 destilovaných žitných zrniek.

Farba, vôňa a chuť

Charakteristika všetkých druhov whisky Stará myslivecká je prepojená s arómou vanilky a karamelu. Je to spôsobené vlastnosťami dreva, z ktorého sú vyrobené sudy. Jednotlivé produkty sa líšia na základe toho, koľko v nich dozrievali.

Stará myslivecká ponúka zážitok už len pri nalievaní do pohára. Farba ich produktov je naozaj vydarená. Kratšie zrejúce druhy sú síce bledšie, avšak ich zlato-jantárové odtiene budú lákať každého milovníka whisky. Tie druhy, ktoré v sudoch strávili viac času, sa môžu pochváliť tmavšou, takmer až medenou farbou.

whisky v pohári

Druhy whisky, ktoré dozrievajú v sudoch dlhšie majú medenú farbu

Vôňa sa v priebehu dozrievania mení od ovocnej po arómu čerstvo nasekaných žitných klasov. Vďaka dubovým sudom je možné ucítiť vanilku a náznaky karamelu, ktoré sa následne prejavia aj v chuti.

Chute “mladších” druhov Starej mysliveckej v sebe nesú výraznejšie ovocné príchute. Dali by sa teda popísať ako ostrejšie a menej rozvinuté. Naopak 7 a viac ročné whisky vám poskytnú oveľa komplexnejší zážitok. Najprv ucítite chuť vanilky, ktorá prechádza do sladkého dokončenia s náznakmi karamelu a dozvukom žita. Všeobecne sa dá povedať, že chuť Starej mysliveckej, nech už si vyberiete ktorýkoľvek produkt, vás nesklame.

Fľaša

Design fľaše je v prípade ročnej, ale aj 4 a 7-ročnej Starej mysliveckej veľmi podobný. Štíhla, okrúhla fľaša s jednoduchou etiketou v regáloch obchodov nepriťahuje pohľady okoloidúcich. Ale milovníci českej whisky ju bez problémov rozoznajú aj v množstve iných druhov destilátov. Etikete dominuje vyššie spomínaný muž v zelenom kabáte a klobúku. Už dlhé roky sa Stará myslivecká považuje za ideálny nápoj na rôzne typy mužských stretnutí – od posedenia s kamarátmi až po formálne stretnutia.

fľaša Starej žitnej mysliveckej 1518

Stará žitná myslivecká má jemnú chuť s nádychom ovocia. Zdroj: staramyslivecka.cz

V prípade limitovaných edícií je tvar fľaše oveľa viac jedinečný. Hranatú, takmer štvorcovú fľašu s mohutnou drevenou zátkou rozoznáte na prvý pohľad. Keďže ide o oslavu 500. výročia od založenia Pálírny U Zeleného stromu, hlavným prvkom designu etikety je veľké číslo 500.

Produktový rad

Stará myslivecká je jedna z tých značiek alkoholických nápojov, ktorá svoje produkty zameriava na všetky druhy udalostí a všetkých milovníkov whisky. Aktuálne sú na trhu dostupné tri “obyčajné” a tri limitované single barrel Staré myslivecké.

Stará žitná myslivecká

Tento produkt je síce najlacnejší z ponuky, ale to mu rozhodne neuberá na kvalite. Bežne ju kúpite za cenu okolo 7 eur. Na to, v akej cenovej kategórii sa pohybuje, dokáže poskytnúť veľmi príjemný zážitok. V sude dozrieva iba jeden rok, čo sa prejavuje hlavne na ostrejšej a ovocnejšej chuti. Na neformálne posedenie s kamarátmi je však ideálna a skvelo sa hodí do rôznych koktejlov.

Stará žitná myslivecká Reserve

Oproti prvej spomínanej Starej mysliveckej si Reserve pri dozrievaní v sude oddýchne 4 roky. Počas tejto doby sa rozvíja jej chuť, aróma a farba dostáva sýtejší nádych. Vyrobí sa jej menej, takže si za ňu budete musieť trochu priplatiť. Aj napriek tomu sa však v obchodoch nachádza s cenovkou pod 10 eur, vďaka čomu sa dá označiť za dokonalú rovnováhu medzi cenou a kvalitou.

Stará žitná myslivecká Selection

Najlepšie sudy whisky, ktorá by sa inak dostala do fľaší s označením Reserve, sa nechávajú ešte tri roky dozrievať. Na konci tohto procesu má teda obsah sudu 7 rokov. Tie sa potom miešajú v storočiami odskúšanom pomere so štvorročnou whisky. Tak vzniká Stará myslivecká Selection, ktorá sa síce v ponuke slovenských obchodov väčšinou nenachádza, ale z českých e-shopov sa dá kúpiť za viac ako 20 eur.

Single Barrel Cabernet Sauvignon

Na oslavu 502. výročia od založenia Palírny U Zeleného stromu sa v roku 2012 uložil základ Starej mysliveckej do sudov po víne Cabernet Sauvignon. Dozrievanie trvalo 8 rokov. Dokopy sa naplnilo symbolických 502 fliaš, čo prispieva k vyššej cene. Pri tejto aj pri ďalších limitovaných edíciách platí, že sa v slovenských obchodoch nedajú kúpiť. Avšak, v prepočte z českých cien sa hodnota jednej fľaše pohybuje okolo 70 eur.

nalievanie whisky do pohára s ľadom

Pre výraznejšiu chuť whisky dajte do pohára namiesto ľadu chladiace kamene.

Single Barrel Sherry

Príbeh za týmto druhom Starej mysliveckej je podobný ako v predchádzajúcom prípade. Ide o limitovanú edíciu, ktorá sa v roku 2011 naplnila do sudov po španielskom víne Sherry Oloroso. Tiež dozrievala 8 rokov a počet fliaš sa drží rovnakého pravidla. Keďže išlo o 501. výročie od založenia pôvodného liehovaru, bolo ich 501. Cena sa pohybuje kúsok pod 75 eurami za jednu fľašu.

Single Barrel Bourbon

Táto Stará myslivecká bola prvá single barrel whisky, ktorú spoločnosť vyrobila na oslavu 500. jubilea. Podľa názvu asi tušíte, že ide o whisky zo sudov po Bourbone. Rovnako ako pri predošlých limitovaných edíciách je etiketa na týchto fľašiach vypísaná ručne. V tomto prípade za jednu fľašu zaplatíte niečo málo cez 75 eur.

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol
RADA ODBORNÍKA: Namiesto ľadu dajte do pohára s whisky chladiace kamene. Nápoj tak nebude zriedený vodou a môžete si ho lepšie vychutnať.

Koktejly

Aj keď si milovníci whisky svoj obľúbený nápoj radšej vychutnávajú samotný, vždy sa nájdu zástancovia koktejlov. Preto vám prinášame dva zaujímavé nápady, ktoré môžete so Starou mysliveckou vyskúšať. V drinkoch sa používa veľa ľadu, takže sú výborné hlavne na letné posedenie s kamarátmi na terase.

Czech Garden

Tento koktejl kombinuje tradičnú českú whisky s ešte tradičnejším marhuľovým lekvárom. Možno to zo začiatku znie ako nevhodná kombinácia, no sladký lekvár sa výborne dopĺňa s chuťou alkoholu.

Na prípravu budete potrebovať:

 • 40 ml Starej mysliveckej Reserve
 • 2 čajové lyžičky marhuľového lekváru
 • 10 ml čerstvej citrónovej šťavy
 • ľadovú drť

Postup:

 1. Ingrediencie vložte do pohára a poriadne premiešajte dlhou lyžičkou.
 2. Na vrch môžete položiť sušenú marhuľu na ozdobu.
Czech garden drink s whisky, ľadom a kúskami marhúľ

Czech garden je osviežujúci drink s whisky a marhuľovým lekvárom. Zdroj: staramyslivecka.cz

Native Dance

Tonic je často používanou prísadou do rôznych koktejlov obľúbených v baroch aj domácich oslavách. Milovníci tohto horkého nápoja si rozhodne prídu na svoje pri ochutnaní drinku Native Dance.

Na prípravu budete potrebovať:

 • 40 ml Starej mysliveckej Reserve
 • 10 ml čerstvej citrónovej šťavy
 • tonic na doliatie pohára
 • kocky ľadu

Postup:

 1. Starú mysliveckú a citrónovú šťavu nalejte do pohára.
 2. Opatrne vložte kocky ľadu tak, aby vyplnili pohár.
 3. Chvíľu miešajte, zmes sa ochladí.
 4. Dolejte doplna tonicom a podávajte.

Záver

Stará myslivecká je whisky, ktorá sa nedá označiť inak než slovom “unikátna.” Už viac ako 500 rokov sa vyrába na území Českej republiky v najstaršom liehovare v Európe a spoločnosť nikdy nevlastnil iný majiteľ než Čech. Avšak, aj keby vás nezaujímala jej história, stále vám má čo ponúknuť. Rôzne produkty zaručujú, že si vyberie každý a v pohári nenájde ani kúsok sklamania – či už hovoríme o farbe, vôni alebo chuti.

Zdroje:

(1) Stará myslivecká – https://staramyslivecka.cz/legenda/

(2) Stará myslivecká – https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=star%C3%A1+mysliveck%C3%A1

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra