Proper No. Twelve: výroba, chuť, cena + kde kúpiť - Výživovo.sk

Proper No. Twelve: whiskey jedného z najznámejších zápasníkov sveta

Proces výroby známej whiskey Proper No. Twelve

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Meno Conor McGregor snáď ani netreba predstavovať. V rámci podnikania sa rozhodol založiť vlastnú značku whiskey. Tá si veľmi rýchlo našla masy fanúšikov z celého sveta. Proper No. Twelve ale nie je hocijaká whiskey. Ide o alkoholický nápoj s príbehom, ktorým sa iné pochváliť nemôžu.

Predaj whiskey Proper No. Twelve

Proper No. Twelve na Slovensku patrí k menej populárnym značkám whiskey. S jej nákupom by ste však nemali mať problém. Nenájdete ju v bežných obchodných reťazcoch, ako je Tesco alebo Lidl. No internetové obchody zamerané na alkoholické nápoje ju bežne majú v ponuke.

PREDAJ ALKOHOLU

História

Ak chcete pochopiť celý príbeh za vznikom Proper No. Twelve, je dobré dozvedieť sa niečo o Conorovi McGregorovi. Milovníkom bojových umení ho netreba predstavovať. Pre ostatných je tu v krátkosti jeho životný príbeh.

Keď v roku 2008 skončil so zamestnaním inštalatéra a nastúpil do MMA, nikto netušil, kam sa až dostane. McGregor mal blízko k bojovým umeniam už od detstva. Venoval sa boxu, kickboxu, karate aj capoeire. V roku 2011 sa mu odštartovala šnúra 13 výhier v rade. Medzi nimi predviedol aj jeden z najrýchlejších knock-outov v MMA (4 sekundy). Rok 2012 mu ako prvému Írovi v histórii priniesol naraz 2 tituly v dvoch rôznych váhových kategóriách. O rok neskôr McGregor podpísal zmluvu s UFC, čím spečatil svoju budúcnosť v bojových športoch. (1)

Oficiálne logo Proper No. Twelve

Logo whiskey Proper No. Twelve. Zdroj: properwhiskey.com

Proper No. Twelve nie je whiskey, ktorá by sa mohla pochváliť bohatou históriou. McGregor ju totižto predstavil len nedávno. Jej predaj bol spustený v septembri roku 2018. Mnohí si možno povedia, že tak “mladá” whiskey nemôže byť kvalitná. Opak je však pravdou. Vo svojej cenovej kategórii (okolo 30 eur za 0,7 l fľašu) je to jedna z tých whiskey, ktoré určite dokážu spríjemniť večer. McGregor je perfekcionista a na jej príprave si dal naozaj záležať. (2, 3)

Ako sa sám McGregor vyjadril, v názve sa skrýva veľká časť jeho mladosti. Proper No. Twelve je pomenovaná podľa časti jeho rodného mesta, Dublinu. Vyrastal v oblasti s názvom Crumlin, ktorej poštové smerové číslo je Dublin 12. Preto No. Twelve. McGregor hovorí, že práve v uliciach Crumlinu sa učil bojovať a formoval sa jeho charakter. Chcel teda svojmu rodnému mestu aspoň takto symbolicky vyjadriť vďaku. (3)

Fľaša

Balenie Proper No. Twelve nie je ničím výnimočné, no nepôsobí lacným dojmom. Fľaša je vyrobená zo zeleného skla a etikety nalepené na nej sú čierne. McGregor sa v tomto prípade držal jednoduchosti, ktorou rozhodne nič nepokazil. Etikete dominuje nápis “Proper Twelve”, ktorý je prerušený obrázkom hlavy tigra s korunou. Tento prvok má symbolizovať samotného McGregora a jeho bojovnú povahu. Okrem toho na fľaši nájdete tradičný popis vlastností whiskey, ktoré si z nej o chvíľu budete nalievať do pohára a vychutnávať. (4)

Chuť a vôňa

Pri ochutnávaní Proper Twelve vás v prvom rade môže zaujať farba, ktorá sa veľmi vydarila. Odborníci ju prirovnávajú k zlatistej farbe s nádychom jesene. V pohári vyzerá presne tak, ako by ste od pravej írskej whiskey očakávali.

TIP: Whiskey by ste nemali chladiť. Znížením teploty strácate schopnosť rozoznávať chute.
Darčekové balenie whiskey Proper No. Twelve

Proper No. Twelve je írska whiskey z dielne Conora McGregora. Zdroj: properwhiskey.com

Po privoňaní ucítite ľahkú, ale kyslú arómu. Môže pripomínať vôňu citrusov, ktorú si mnohí vychutnávajú. Prvé momenty po ochutnaní prinášajú jemnú chuť ovocia, konkrétne jabĺk a hrušiek. Chuť ovocia prechádza do sladkej medovej nasledovanej horkým “nárazom” alkoholu.

Na záver sa môžete tešiť na kombináciu arómy dubového dreva a karamelu. Tá ostáva ešte dlho potom, čo samotná whiskey už nie je vo vašich ústach. Od Proper No. Twelve neočakávajte nič špeciálne. Je to whiskey, ktorej výrobcovia myslia na bežných ľudí, ktorí si chcú v pokoji domova vychutnať dobrú, ale nie zbytočne drahú whiskey. (4, 5)

RADA ODBORNÍKA: Ak sa vám zdá, že alkohol je príliš silný a prebíja chute, dajte do pohára s whiskey pár kvapiek vody. Nápoj sa trochu zriedi, ale nie natoľko, aby sa chute stratili.
Írska whiskey v pohároch s ľadom

Whiskey Proper No. Twelve má jemnú zlatistú farbu pripomínajúcu jeseň

Proces výroby

Conor McGregor vedel, že chce svetu ponúknuť čo najlepšiu možnú whiskey. Z toho dôvodu si na pomoc zavolal odborníka. Bývalého člena spoločnosti Guinness Brewing a Bushmills liehovaru. David Elder sa podujal na prebratie zodpovednosti za projekt Proper Twelve. Zaujímavosťou je, že liehovar v Bushmills sa považuje za najstaršiu destilériu whiskey v Írsku. Proper No. Twelve sa destiluje práve v jej priestoroch.

Príprava

McGregor odskúšal viac ako 100 kombinácií, kým sa rozhodol pre výsledný produkt. Ten je vyrobený zmiešaním fine grain a single malt whiskey. Prvým krokom je príprava sladu. Proper Twelve je vyrábaná z jačmeňa, ktorý sa najprv namočí, nechá vyklíčiť a následne vysuší. Potom sa z neho tradičnou írskou mlynárenskou technológiou vyrába prášok.

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Fermentácia

Nasleduje fermentácia, teda proces podobný tvorbe piva. Produktom tohto kroku je tekutina nazývaná “the wash”, ktorá obsahuje približne 8 % alkoholu. Správna fermentácia je dôležitá, pretože ovplyvňuje väčšinu vlastností výslednej whiskey.

Destilácia

Proper Twelve sa destiluje v tradičných medených nádobách, ktoré jej dodávajú charakter pravej írskej whiskey. Nápoj je výsledkom trojitej destilácie typickej pre whiskey pochádzajúce z Írska.

Dozrievanie

Po destilácii je na rade dozrievanie whiskey. V tejto fáze je potrebné dbať na správny výber suda. Drevo a nápoj, ktorý v ňom oddychoval predtým, sú ďalšie z faktorov ovplyvňujúce chuť whiskey. Proper Twelve sa odkladá do sudov, kde predtým dozrieval bourbon. Vďaka tomu sa počas troch rokov zrenia do nápoja prenesie aróma dreva a vanilky. Farba sa zmení na výslednú zlatistú.

sudy, v ktorých zreje whiskey

Proper No. Twelve sa ukladá do sudov, kde bol predtým bourbon

Blending

Blending je záverečná fáza výroby whiskey predtým, než sa naleje do fľašiek a rozvezie do sveta. Proper No. Twelve je kombináciou sladkej fine grain a single malt whiskey. Vlastnosti jednotlivých častí a pomer, v ktorom sa zmiešajú, sa tiež prejavia na nápoji následne rozvážanom do obchodov po celom svete. (6)

Produktová rada

Bohužiaľ, Proper No. Twelve je jedinou whiskey, ktorú zatiaľ McGregor predstavil. Je to jeho prvý pokus o úspech vo svete alkoholu. Je možné, že v budúcnosti sa dočkáme rozšírenia ponuky.

Koktejly

Niektorí ľudia nepožadujú to, aby bola whiskey v pohári samotná. Jednoducho majú radi jej chuť, ale v kombinácii s inými prísadami. Ak aj vy patríte medzi nich, máme tu pre vás dva recepty na koktejly s Proper No. Twelve.

Proper Julep

Na prípravu Proper Julep budete potrebovať:

 • 60 ml whiskey Proper No. Twelve
 • 7 g hnedého cukru
 • 8 -10 listov mäty
 • ľadovú drť

Postup:

 1. Do pohára vložte mätu a cukor, ktoré spolu jemne podrvte alebo pomiešajte. Cieľom je z mäty uvoľniť jej chuť.
 2. Pridajte Proper Twelve a ľadovú drť.
 3. Znovu pomiešajte.
 4. Na ozdobu môžete navrch položiť pár menších listov mäty. (7)
whiskey spolu s kockami ľadu

Whiskey Proper No. Twelve má spočiatku ovocnú, jemne sladkú chuť

Proper Blitz

Na prípravu drinku Proper Blitz s whiskey Proper No. Twelve si nachystajte:

 • 2 diely whiskey Proper No. Twelve
 • 4 diely pomarančovej limonády (napr. Fanta)
 • ľad
 • plátok pomaranča na ozdobu

Postup:

 1. Do pohára vložte ľad a nalejte whiskey Proper Twelve.
 2. Dolejte pomarančovú limonádu podľa vášho výberu.
 3. Ozdobte plátkom pomaranča. (8)

Oplatí sa kúpiť si Proper No. Twelve?

Proper No. Twelve možno nie je whiskey, ktorá by mala vyhrávať súťaže. Pravdepodobne nezíska toľko titulov ako jej majiteľ. To je však v poriadku, lebo Conor McGregor takéto ciele ani nemal. Jeho snaha spočívala v tom, že chcel svetu ponúknuť kvalitnú whiskey za dobrú cenu.

A väčšina ľudí sa zhodne na tom, že sa mu to podarilo. Nie je to nápoj, ktorý by sa nalieval v najluxusnejších reštauráciách. Viac sa hodí do domáceho prostredia. Môžete si ho vychutnať napríklad pri sledovaní Conora McGregora počas zápasu v ringu.

Tiež sa výborne hodí do koktejlov. Aj to z nej spravilo whiskey, ktorá sa stala populárnou po celom svete. Je všestranne využiteľná, chuťou nesklame, ale ani neokúzli a zároveň je cenovo dostupná. Všetky jej vlastnosti sa spojili s dobrým marketingom postaveným na popularite Conora McGregora. Nemôžeme sa preto čudovať, že dosiahla taký úspech. Či už McGregora podporujete v jeho kariére zápasníka, alebo si len chcete vychutnať netradičnú whiskey, Proper Twelve je dobrým riešením.

Zdroje:

(1) Conor McGregor – https://cs.wikipedia.org/wiki/Conor_McGregor

(2) Our story – https://properwhiskey.com/pages/story

(3) Conor McGregor Launches Proper No. Twelve Irish Whiskey – https://www.prnewswire.com/news-releases/conor-mcgregor-launches-proper-no-twelve-irish-whiskey-300712543.html

(4) Whiskey Review: Proper No. Twelve Irish Whiskey – https://thewhiskeywash.com/reviews/whiskey-review-proper-no-twelve-irish-whiskey/

(5) Proper No. Twelve – https://www.masterofmalt.com/whiskies/proper-whiskey/proper-no-twelve-whiskey/

(6) Triple Distilled Irish Whiskey – https://properwhiskey.com/pages/whiskey

(7) Proper Julep – https://properwhiskey.com/blogs/recipes/proper-julep

(8) Proper Blitz – https://properwhiskey.com/blogs/recipes/proper-blitz

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra