PLANTATION rum: sortiment, cena + lacný predaj - Výživovo.sk

PLANTATION: Rum, ktorý spája francúzsku eleganciu a karibský temperament

Plantation rum - história, výrobný proces, ale i chutné drinky

UDRŽ SI KRÁSNU PLEŤ
KolagénKyselina hyalurónováVitamíny a antioxidanty

Rum Plantation sa vymyká spod klasických dogiem. Nie je spracovaný a fľaškovaný v jednej krajine či oblasti. Plantation produkuje skutočne výnimočné rumy z rôznych krajín Karibiku. Okrem toho majú fľaše jedinečný štýl a každý druh tohto rumu je špeciálny. Bodaj by nie, keď posledné mesiace zrenia trávia v romantickom Francúzsku.

Kde sa dá kúpiť rum Plantation?

Plantation rum patrí medzi tie druhy alkoholu, ktoré nenájdete len tak vystavené v bežných potravinách. Ušetrite si preto čas behaním po kamenných obchodoch a zavítajte do e-shopov s prémiovým alkoholom. V špecializovaných internetových obchodoch nájdete rôzne druhy Plantation rumu a aj darčekové balenia. Fľaša rumu Plantation XO 20th Anniversary 0,7 l začína na sume cca 35 €. Ceny sa síce mierne líšia v každom obchode, no do 40 € sa predáva v každom z nich. Pre zistenie najnižšej ceny za konkrétny Plantation rum zavítajte na Heureku. Ušetrí vám veľa času.

PREDAJ ALKOHOLU

História

História rumu Plantation nesiaha veľmi ďaleko. Prvý rum z dielne Plantation bol predstavený len v roku 1999.

Ferrand

Hoci je Plantation rum mladý, spoločnosť Ferrand je tu s nami už viac ako 300 rokov. Založená bola v roku 1702 Pierrom Ferrandom. Všetko to však začalo výrobou koňaku v oblasti Cognac vo Francúzsku. Po desiatich generáciách, ktoré sa v rodinnej firme vystriedali, prišiel biznismen a rodinný známy Alexandre Gabriel. (1)

Oficiálne logo Plantation rumu

Logo Plantation rumu. Zdroj: plantationrum.com

Alexandre Gabriel

Písal sa rok 1989, keď sa zo spoločnosti Ferrand Cognac stala spoločnosť Maison Ferrand. Alexandre bol dlhoročným rodinným priateľom Ferrandovcov. S cieľom zachovať prastaré metódy remeselnej výroby sa po smrti posledného člena klanu Ferrandovcov rozhodol podnik inovovať.

Maison Ferrand už nestojí len za výrobou koňaku. V roku 1996 vytvoril Alexandre Citadelle Gin, Gin de France. V roku 1999 predstavil rum Plantation, ktorý odráža vášeň pre staré techniky výroby rumu. (2)

VEDELI STE, ŽE: Prvá písomná zmienka o existencii rumu pochádza z roku 1647 z Barbadosu.
dubový sud, v ktorom zreje Plantation rum

Plantation rumy zrejú ešte v dubových sudoch vo Francúzsku. Zdroj: plantationrum.com

Proces výroby

Všetky rumy, ktoré má Maison Ferrand v portfóliu, pochádzajú výhradne z Karibiku. Každá krajina, ktorá dodáva Plantation rum,  má právo vyrábať rum podľa vlastnej špecifikácie a tradícií. Práve preto sú také špeciálne.

Všetky rumy sa po určitom čase zrenia v Karibiku dostanú do pivníc v Cognacu vo Francúzsku. Následne tu ďalej zrejú, no v nových sudoch. Prevažne v dubových sudoch po víne či koňaku.

Tento proces duálneho zrenia dodáva rumu Plantation toľké rôzne chuťové profily. Výrobcovia používajú techniku dozrievania porovnateľnú s výrobou koňaku. (7)

Sortiment

Plantation ponúka na výber mnoho karibských rumov. Či už hľadáte niečo korenisté alebo sladké vanilkové, určite si vyberiete.

Barbados – Plantation XO 20th Anniversary

Špeciálna udalosť si žiada špeciálnu fľašu rumu. Tento rum bol vytvorený na počesť 20. výročia Alexandra Gabriela ako master blendera. Rum zrie najprv niekoľko rokov v sudoch po bourbone na Barbadose. Následne je exportovaný do Francúzska, kde ďalej zrie v dubových sudoch. Proces “dvojitého starnutia” odhaľuje chuť čokolády, vanilky, banánu, praženého kokosu a manga. Aj po rokoch je toto vydanie mimoriadne úspešné a oceňované.

Jamajka – Plantation Xaymaca Special Dry

Special Dry vás vráti späť v čase do 19. storočia. Predstavuje typický rum z tohto obdobia. Odhalí vám príchuť čierneho banánu a flambovaného ananásu. Xaymaca Special Dry je poctou jamajskej kultúry a predkov rumu.

rum v poháriku s cigarou

Na trhu je k dispozícii niekoľko karibských Plantation rumov

Guajana – Plantation Guyana 2005

Jemné tóny vanilky, cigár a rašeliny Plantation Guyana sú výsledkom dlhého zrenia v sudoch po bourbone. Pozoruhodná chuť je príjemne ovocná a drevitá. Ide o jediný Plantation rum, ktorého surovinou na výrobu je sirup z cukrovej trstiny.

Trinidad – Plantation Trinidad 2005

Ročník 2005 zrie približne 11 rokov v Trinidade a ďalšie 3 roky vo Francúzsku. Ovocné tóny citrusov, hrušiek sú podčiarknuté grilovanými mandľami, popcornom a paprikou. Svieži kvetinový rum je vhodný najmä ako prípitok k večeri.

Panama – Plantation Panama 2004

Rum s vôňou fialiek zrie 11 rokov v sudoch v Paname. Aby dosiahol korenisté a drevité tóny, zrie ďalšie 2 až 4 roky vo Francúzsku. Ďalej odkrýva vanilkovo škoricovú príchuť, ktorá je podčiarknutá hrozienkami a exotickým drevom.

Nikaragua – Plantation Nicaragua 2004

Jantárový nápoj z Nikaraguy so sebou prináša španielsky temperament. V zrení hrajú opäť veľkú rolu sudy po bourbone. Vo Francúzsku sa ale presunie do sudov po koňaku. Intenzívnu ovocnú vôňu nasleduje príchuť banánu.

Svätá Lucia – Plantation Extreme St. Lucia 2007

13 rokov musí prejsť, aby rum zo Svätej Lucie dozrel do “krásy”. Domov mu najprv, už klasicky, poskytujú bourbonové sudy a následne francúzske dubové sudy. Názov Extreme nenesie len tak náhodou. Za bohatou a intenzívnou chuťou sa skrýva až takmer 60 % alkoholu.

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Série

Rum značky Plantation je rozdelený do rôznych sérií. Spoločnosť každoročne predstavuje novinku z každej série a ich sortiment sa naďalej rozširuje.

 • The Signature Blends
 •  The Bar Classics
 • The Special Editions

(3)(4)

Drinky

Každý koktejl s ingredienciou Plantation rumu je špeciálny. Autori koktejlov si dali záležať na ich unikátnosti.

Kids in America

Na prvý pohľad ide o skutočne “medzinárodný” drink. Za jeho prípravou však nemusíte nikam vycestovať. Pripravíte si ho jednoducho aj u vás doma.

Čo budete potrebovať?

 • 60 ml rumu Plantation 3 Stars
 • 22 ml čerstvého limetkového džúsu
 • 15 ml javorového sirupu
 • 15 ml hruškovej brandy
 • hrušku na ozdobenie

Príprava nepotrvá dlho a zvládnete ju ľavou zadnou. Všetky ingrediencie spolu zmiešajte v šejkri. Zmes následne prelejte do vychladeného pohára. Drink môžete ozdobiť plátkami hrušky. (5)

miešaný drink Kids in America

Kids in Amerika je medzinárodný drink s Plantation rumom. Zdroj: plantationrum.com

Stiggins‘ Daiquiri

Daiquiri rôzneho druhu je vždy dobrý nápad. Ako si pripraviť tento obľúbený drink s ananásovým rumom Plantation?

Čo budete potrebovať?

 • 60 ml Plantation Pineapple Stiggins‘ Fancy rumu
 • 22 ml limetkovej šťavy
 • 15 ml cukrového sirupu
 • ľad
 • ananás na ozdobu

Zmiešajte všetky ingrediencie v šejkri, vrátane ľadu. Pripravte si malé sitko, cez ktoré precedíte zmes bez ľadu. Drink ozdobte kúskami ananásu a podávajte napríklad v pohári na Martini. (6)

TIP: Pozrite si video recept ako pripraviť Stiggins‘ Daiquiri.

Zhrnutie

Hoci je Plantation rum mladý, kvalitou jednoznačne nezaostáva za konkurenciou. Má pred sebou zaujímavú a pravdepodobne veľmi úspešnú budúcnosť. Má čo ponúknuť každému. Zo sortimentu si vyberie aj ten, ktorému rum nič nehovorí, no aj nejeden fajnšmeker.

Zdroje

(1) Maison Ferrand – https://www.diffordsguide.com/producers/4/maison-ferrand

(2) Maison Ferrand – http://maisonferrand.com/en/maison-ferrand/

(3) Plantation Rum: An Exploration of the Caribbean – https://www.oldliquorsmagazine.com/plantation-rum-exploration-caribbean/

(4) Plantation Rum – https://www.plantationrum.com/

(5) Kids in America https://www.plantationrum.com/professionnels-recettes-cocktails/2016/4/19/kids-in-america-by-kobie-jackson-soho-grand

(6) Plantation Rum Slovakia – FB fanpage – https://www.facebook.com/watch/?v=313281596612905

(7) Plantation Rum – https://flaviar.com/plantation

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku: