Kuchynské linky: rôzne tvary, materiály + predaj - Výživovo.sk

Kuchynské linky pod drobnohľadom. Tvary, materiály, úchytky, jednoducho všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Sprievodca výberom kuchynskej linky

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Zo žiadnej z miestností sa počas nedeľného dopoludnia nešíri taká prenikavá vôňa ako z kuchyne. Kým kedysi bola skôr kráľovstvom nežnejšieho pohlavia, postupne sa situácia mení a úlohy šéfkuchára sa s potešením zhostia aj niektorí muži. Dominantným prvkom každej kuchyne je kuchynská linka, pozostávajúca z poličiek, drezu a v niektorých prípadoch aj zo vstavaných spotrebičov. Ak sa teda chystáte zariaďovať  alebo prerábať byt, prípadne dom, jej kúpe sa rozhodne nevyhnete. V tomto článku vám prezradím, aké môžu mať kuchynské linky tvary, ich výhody, nevýhody, ale i životnosť použitých materiálov.

Kde kúpite lacné kuchynské linky?

Predtým ako sa s nadšením vyberiete do niektorého z obchodov zvážte, koľko financií máte k dispozícii. Najviac vašu peňaženku zaťažia kuchynské linky vyrobené priamo na mieru. Túto službu poskytuje viacero výrobcov. Z tých najznámejších spomeniem Decodom, Kondela a Trenab. Univerzálne kuchynské bloky, často aj za akciové ceny, zas nájdete v ponuke obchodov ako Merkury Market, IkeaAsco. Ak vám to práve finančne nevychádza, no nechcete sa vzdať svojho sna o novej kuchyni, navštívte niektorú z predajní Sconto, prípadne Möbelix. Ponúkajú možnosť predaja kuchynskej linky na splátky.

Lacné kuchynské linky nájdete v susednom Poľsku. Pri nákupe si však dajte pozor na kvalitu použitých materiálov, záručnú dobu a možnosti reklamácie. Tí z vás, ktorí máte momentálne prievan v peňaženke, popozerajte inzertné portály bazoš a bazar. Možno sa na vás pri hľadaní usmeje šťastie a natrafíte na zachovalú kuchynskú linku zadarmo, resp. iba za odvoz.

Vrátane vyššie spomínaných tipov, moderné a kvalitné kuchyne sú dostupné aj v mnohých e-shopoch. Pár overených internetových obchodov s kuchynskými linkami vám prinášam v nasledujúcej tabuľke:

KUCHYŇA A JEDÁLEŇ
Möbelix
Kondela
4home
Drevona
Merkurymarket

Plánujte a merajte

Kuchynskú linku využívame každý deň či už na prípravu rannej kávy, nedeľného obeda, alebo večere. Z tohto dôvodu sa prioritne zamerajte na jej funkčnosť. Zoberte si ceruzku, meter, čistý papier a priestor si dôkladne premerajte. Nezabudnite ani na vodovodné, elektrické a plynové prípojky. Porozmýšľajte, kde umiestnite drez, hlavnú pracovnú dosku, prípadne kuchynské spotrebiče. Ak máte k dispozícii veľký priestor gratulujem, nemusíte sa pri výbere obmedzovať. Dôvod na smútok nemajú však ani majitelia menších kuchýň. Správnou voľbou tvaru, farieb a usporiadania si dokážete peknú kuchynskú linku zostaviť aj v maličkom byte.

kuchyňa v malom byte

Do malých bytov je vhodná kuchynská linka v tvare L.

TIP: Výborným nástrojom na podrobné naplánovanie kuchynskej linky je plánovač METOD.

Aký tvar kuchynskej linky sa hodí do vašej kuchyne?

Keď už približne viete, aké sú vaše dispozičné možnosti a kam kuchynskú linku umiestnite, pristúpte k výberu tvaru. V prvom rade dbajte na dostatočný priestor okolo jednotlivých spotrebičov a skriniek, hlavne pri ich otváraní.

Kuchynské linky do U

Patria k univerzálnym typom, keďže sú vhodné tak do malých bytov, ako aj väčších priestorov. Niektoré modely disponujú jedným dlhším ramenom, ktoré má viacero využití. Môžete ním oddeliť kuchyňu od obývačky alebo spraviť z neho moderný barový pult. Za najväčšiu výhodu kuchynskej linky v tvare U sa považuje dostatok poličiek s množstvom úložného priestoru. Ako to už ale býva zvykom, kým niekde dizajnéri priestor pridali, inde zas museli ubrať, konkrétne v strednej časti medzi linkami. Pre jednu osobu je dostatočný, avšak ak sa motáte v kuchyni viacerí, dajte si obzvlášť pozor na jeho veľkosť. (1)

kuchynské linky v tvare U

Kuchynská linka v tvare U sa hodí tak do menších, ako i väčších priestorov

Kuchynské linky do G

Predstavujú kombináciu niektorých prvkov predchádzajúcich dvoch kuchynských liniek. Na rozdiel od nich ale potešia skôr majiteľov veľkých, priestranných miestností, ktoré svojimi záhybmi zútulnia a rozdelia. Kým jedna čas je určená na umývanie, v druhej časti sa nachádza sporák a ďalšej zas barový pult, prípadne miesto na rýchle občerstvenie. O úložný priestor taktiež nie je núdza. Kuchynská linka v tvare G je ideálnym riešením pre ľudí, tráviacich v kuchyni podstatnú časť dňa a obľubujúcich ucelené, uzatvorené priestory. (1)

Kuchynské linky do L

Vzhľadom na ich dĺžku sa dispozične hodia do úzkych kuchýň a malých bytov. Umiestnením jednotlivých poličiek pozdĺž steny, poskytnú dostatok miesta pre kuchynské vybavenie a zároveň ušetria miesto. Navyše, časť kuchynskej linky vám môže poslúžiť ako barový pult. Za jedinú nevýhodu niektorých rohových kuchynských liniek sa dá považovať snáď len väčšia vzdialenosť drezu od chladničky a varného centra. Na druhej strane, ak patríte k mladšej generácii, aspoň budete mať pohyb a schudnete zopár kilogramov, a to sa v kuchyni podarí len málokomu. (1)

kuchynské linky v tvare L

kuchynská linka v tvare L je vhodná hlavne do menších bytov

Jednoradové kuchynské linky

Svojimi rovnými, symetrickými líniami patria do modernejších kuchýň, u ktorých je na prvom mieste dizajn a až potom funkčnosť. Radové usporiadanie jednotlivých častí za sebou síce ocenia majitelia úzkych priestorov, avšak rozhodne nie viacčlenné rodiny. Úzka ulička, nedostatok miesta okolo sporáka, drezu či málo úložného priestoru nepoteší žiadnu gazdinku. Z tohto dôvodu odporúčam tento tvar skôr ľuďom, ktorých kulinárske umenie nechytilo za srdce a uprednostňujú stravovanie v reštauráciách. (1)

Dvojradové kuchynské linky

Ako už názov predpovedá, linka pozostáva z dvoch pozdĺžnych radov kuchynských súprav oddelených voľným priestorom. Ten musí byť primerane veľký, keďže sa budete pri práci otáčať, resp. presúvať z jednej časti na druhú. Dispozične je tento tvar určený do menších, užších kuchýň, kde sa na jednej strane nachádza okno a na opačnej dvere. Čo sa týka úložného priestoru, očká zažiaria predovšetkým šikovným gazdinkám, ktoré potrebujú na realizáciu svojho kulinárskeho umenia množstvo pomôcok. Tie ľahko pomestia do poličiek kuchynskej linky. (1)

Kuchynské linky s ostrovčekom

V posledných rokoch sa do popredia dostávajú originálne kuchyne s ostrovčekom. Srdcia gazdiniek podmania nielen svojim dizajnom, ale aj funkčnosťou. Ostrovček môže zastávať funkciu menšieho barového pultu so stoličkami, úložného priestoru alebo dokonca jedálenského stola. Fantázii a ľubovoľným kombináciám sa v tomto prípade medze nekladú. Najviac ale vynikne v kombinácii s kuchynskou linkou do tvaru U a L. (1)

kuchynská linka s ostrovčekom

Kuchyne s ostrovčekom sú nielen pekným dizajnovým, ale i praktickým riešením

Kuchynské linky na mieru

Máte malé nerovnosti na podlahe alebo vodovodnú prípojku na nie práve najšťastnejšom mieste? Nezúfajte, riešením sú pre vás kuchyne na mieru. V porovnaní s hotovými či sektorovými kuchynskými linkami siahnete hlbšie do vrecka, no výsledný efekt stojí za to. Skrinky, spotrebiče a ďalšie funkčné časti si môžete rozostaviť presne podľa vašich potrieb, nehovoriac o samotnom dizajne. Záleží len na vás, aký si zvolíte  farebný odtieň, typ úchytiek a ďalšie drobnosti. (1)

Dodržujte kuchynské zóny

Každá kuchynská linka sa skladá z niekoľkých funkčných častí, najčastejšie z piatich. Tie sa odlišujú tak svojim umiestnením, ako aj samotnou funkciou. Na začiatku kuchynskej linky by mali byť poličky na zásoby, za nimi kuchynské nádobymenšie spotrebiče. Vedľa nich sa odporúča umiestniť drez a kuchynské pomôcky určené na prípravu jedál. Na opačný koniec je vhodné dať sporák a trúbu. Bližšie si o jednotlivých zónach, rozmeroch a využití môžete prečítať v článku: Praktický návod, ako postupovať pri renovácii starej kuchyne. (1)

VEDELI STE, ŽE: Pri nesprávnom uložení častí kuchynskej linky môžete za rok prejsť v kuchyni až o 25 kilometrov viac.

Materiál kuchynskej linky

Aké sú výhody drevenej kuchynskej linky a v akých prípadoch radšej siahnuť po pevnej mramorovej? V ďalších riadkoch tohto článku vám predstavím jednotlivé materiály, vyzdvihnem ich výhody a upozorním vás na niektoré nedostatky.

Laminát

Veľa ľudí siahne po laminátovej kuchynskej linke najmä pre nízku cenu. Tá však ani zďaleka nie je tým najväčším tromfom. Laminátové kuchynské dosky výborne odolávajú teplu, ba čo viac sú veľmi jednoduché na údržbu. Na druhej strane vás zas sklame náchylnosť na mechanické poškriabanie či prípadné medzery medzi jednotlivými drevotrieskami. Pri nedostatočnej opatrnosti sa môže do týchto medzier a škrabancov dostať voda a tá spôsobí, že dané miesto nabobtá. V takej situácii ste nútení vymeniť túto časť za novú, keďže laminát sa nedá opraviť. (4)

Masív

S pribúdajúcou pevnosťou a tvrdosťou stúpa aj obstarávacia cena. Masívne kuchynské linky sa najčastejšie vyrábajú z bukového alebo dubového dreva. Vďaka tomu vzbudzujú elegantný dojem. V odolnosti voči vlhkosti a poškriabaniu však masív stále zaostáva. Z tohto dôvodu ho, podobne ako laminát, je vhodné použiť iba na dvierka a poličky kuchynských liniek. V prípade, že varíte každý deň, kuchynskej doske z týchto materiálov sa snažte vyhnúť. (4)

kuchynská linka z masívu

Kuchynské linky z masívu sú síce pekné, avšak nie veľmi odolné voči poškriabaniu

Prírodný kameň

Jedným z najpevnejších materiálov vyznačujúcich sa dlhodobou životnosťou je kameň, konkrétne žula. Vrátane pevnosti, tvrdosti a vysokej odolnosti voči akémukoľvek mechanickému poškodeniu a vode, vám vyčarí úsmev na tvári aj jej jednoduchá údržba. Luxusný dizajn je v tomto prípade už len čerešničkou na torte. Jedinou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena, ktorá ale zodpovedá danej kvalite. S prihliadnutím na spomínané vlastnosti patrí žula k ideálnym materiálom na kuchynskú dosku. (4)

Keramika

Disponuje veľmi podobnými vlastnosťami ako prírodný kameň. Tvrdosť, odolnosť voči teplu, dlhá životnosť jedinečný dizajn potešia nejednu gazdinku. Navyše, keramické kuchynské linky sa ľahko a rýchlo vyčistia, čím zároveň šetria čas aj energiu. Prekvapiť vás môže iba vysoká cena, ktorá sa vám ale o niekoľko rokov vráti. Pri správnej starostlivosti bude keramická kuchynská linka stále ako nová. (4)

Umelý kameň

V posledných rokoch sa stáva obľúbeným materiálom kuchynských dosiek v mnohých domácnostiach. Oku žien ulahodí najmä dizajnom, pričom máte na výber z viac ako 100 farebných variácií. Priazeň mužov si získa svojou funkčnosťou, tvarovateľnosťou a schopnosťou odolávať vlhkosti, teplu a mechanickému poškodeniu. Opäť ale počítajte s tým, že budete musieť siahnuť hlbšie do peňaženky. Za kvalitu sa jednoducho platí. (4)

Nerez

Kuchynská linka z antikoru sa nedá prehliadnuť. Pôsobí nadčasovo, moderne a čisto, avšak len do chvíle, kým povrch neupacká neposedný nezbedník alebo hladný manžel. V tejto chvíli vám nezostáva nič iné, len dovariť, upratať a začať s leštením. Na kuchynskej linke z antikoru totiž vidieť každý fliačik. Ak si myslíte, že vám stačí handrička, mýlite sa. Špeciálne čistiace prostriedky, odmasťovače a leštidlá budú vašou povinnou výbavou. V prípade, že kuchyňu využívate iba zriedka a doma nemáte malé deti je tento materiál pre vás prijateľnou alternatívou. Viacpočetné rodiny s hladošmi by sa mu mali radšej vyhnúť. (4)

kuchynská linka z nerezu

Kuchynská linka z nerezu je obľúbenou voľbou v moderných bytoch

Typ otvárania skriniek a úchytiek

Kuchynská linka má slúžiť vám, nie vy jej. Podľa tohto sa riaďte i pri výbere spôsobu otvárania skriniek a typu úchytu. Samozrejme, popri praktickej stránke nezabudnite ani na celkový dizajn bytu alebo domu. U väčšiny modelov sú súčasťou spodnej časti kuchynskej linky skrinky s jednými, prípadne dvoma dvierkami, zavesenými klasicky na pántoch. Skrinky s výklopnými dvierkami nájdete prevažne v horných častiach kuchýň, pričom máte na výber z niekoľkých spôsobov vyklápania. Praktické a veľmi obľúbené sú skrinky so zásuvkami, ktoré sa nachádzajú u všetkých tvarov liniek, vrátane rohových. K menej praktickým patria skrinky s posuvnými dvierkami. Tie sú náchylné na vykoľajenie.

Úchytky

Do moderne vybavených domácností sa hodia hladké, decentné úchytky, ktoré budú výborne ladiť s celkovým priestorom. Obľúbené a zároveň ľahko kombinovateľné sú strieborné úchytky, na ktorých však často vidieť odtlačky rúk. Z času na čas ich teda musíte pretrieť. Ak vo vašej kuchyni kraľuje muž, voľte radšej hrubšie a pevnejšie úchytky. Naopak bohato zdobené úchytky s ornamentami krásne doplnia kuchynskú linku vo vintage štýle.

TIP: Nadčasové, moderné a luxusné sú kuchynské linky s bezúchytkovým systémom otvárania skriniek. Pozrieť si ich môžete v nasledujúcom videu:

Renomovaní výrobcovia

Dôležitým krokom pri kúpe kuchynskej linky je výber správneho výrobcu alebo dodávateľa. Okrem záručnej doby sa zaujímajte aj o kvalitu materiálov, dopravu, dobu dodania či finálnu cenu. Nezabudnite ani na montáž, ktorá by mala byť vykonávaná kvalifikovanými odborníkmi. Pri rozhodovaní vám pomôžu aj recenzie spokojných zákazníkov na internete. Pozitívne ohlasy mali nasledovní výrobcovia:

KUCHYŇA A JEDÁLEŇ
Möbelix
Kondela
4home
Drevona
Merkurymarket

Trenab

K známym výrobcom kuchynských liniek na mieru patrí spoločnosť Trenab so sídlom v Trenčíne. Spolupráca s klientom začína úvodnou konzultáciouvypracovaním 3D návrhu. V prípade, že sa vám bude návrh páčiť, kvalifikovaný pracovník vás navštívi a zdarma odmeria celý priestor s prihliadnutím na rozvody a elektrické prípojky. Výhodou je aj doprava zdarma do miest vzdialených 25 km od Trenčína.

Sykora

Príbeh českého výrobcu kuchynských liniek sa začal písať v roku 1992 vo Vizoviciach. Bohaté skúsenosti zo zahraničia a snaha ponúknuť zákazníkom nadčasové kuchyne vysokej kvality, sú hlavnou prioritou firmy Sykora. Pri výrobe jednotlivých modelov sa využívajú materiály šetrné k životnému prostrediu, ktoré sú následne spracovávané najmodernejšími technologickými postupmi.

Sanas

Sabinovská nábytkárska spoločnosť – SANAS sa zameriava na výrobu sedačiek, stoličiek, postelí, spálni, ale i kuchýň. Spolu s katalógovými kuchynskými linkami taktiež máte možnosť využiť službu výroby kuchynskej linky na mieru. Doba dodania sa pohybuje od 3 do 4 týždňov. 3D návrh kuchynskej linky, doprava, ale i montáž sú zdarma. Záruka 5 rokov a možnosť kúpy kuchynskej linky na splátky je taktiež samozrejmosťou.

vizualizácia kuchynskej linky

Pri výbere kuchynskej linky vám bude nápomocná aj 3D vizualizácia kuchyne

Decodom

Slovenský výrobca nábytku s viac ako storočnou tradíciou založil vo februári 2003 najväčšie kuchynské štúdio na Slovensko. Vďaka svojej vytrvalosti, poctivému remeslu a výbornej marketingovej stratégii získal niekoľko ocenení, vrátane čestného uznania medzinárodného veľtrhu nábytku a bývania 2019. V ponuke Decodomu nájdete nielen klasické sektorové kuchyne, ale i kuchyne na mieru, pričom prvú online konzultáciu, grafický návrh a presnú kalkuláciu máte zadarmo.

Často kladené otázky

Kúpa kuchynskej linky si vyžaduje množstvo času, financií a predovšetkým trpezlivosti. Nech už je vaša situácia akákoľvek, s jej výberom sa rozhodne neponáhľajte. Myslite aj na tie najmenšie detaily. Pri rozhodovaní  vám môžu pomôcť aj odpovede na nasledujúce otázky.

Aké sú výhody a nevýhody kuchynskej linky so zabudovanými spotrebičmi?

Hlavným benefitom je predovšetkým efektívne využitie celého priestoru kuchyne, ktorá takto budí dojem celistvého komplexu. Navyše jednotlivé spotrebiče sú podstatne dostupnejšie, čo uľahčuje aj manipuláciu s nimi. Príkladom je rúra nachádzajúca sa u kuchynských liniek so vstavanými spotrebičmi približne v úrovni očí. Odradiť od takejto kuchynskej linky vás môže vyššia cena a náročnejšia oprava či dokonca výmena niektorého zo spotrebičov. (5)

Aká je optimálna výška kuchynskej dosky?

Odvíja sa od telesných proporcií jednotlivca, ktorý vo vašej domácnosti najčastejšie varí. Ak u vás pri hrncoch často stojí žena s výškou okolo 160 cm, výška kuchynskej linky by nemala presiahnuť 90 cm. Pri dvojmetrovom mužovi voľte kuchynskú dosku vzdialenú od podlahy min. 95 -100 cm. (2)

Ako udržiavať kuchyňu v čo najlepšej kondícii?

Umývanie kuchynskej dosky patrí ku každodenným činnostiam. Z tohto dôvodu je potrebné s ňou zaobchádzať čo možno najšetrnejšie. Rozhodne sa vyhnite drôtenkám a ďalším brúsnym čistiacim pomôckam. Vašim najlepším priateľom u akéhokoľvek povrchu bude mäkká handrička a vlažná voda s kvapkou jari. Dôležité je po čistení povrch dôkladne vysušiť, aby sa do jednotlivých škár nedostala voda, ktorá môže, najmä u dreva a laminátu, spôsobiť veľkú neplechu. To isté platí aj pre ostatné časti ako dvierka, skrinky alebo niektoré spotrebiče s výnimkou nerezových. Tie je potrebné čistiť dvojfázovo, teda najskôr odmastiť saponátom a následne naniesť špeciálny ochranný film, zabraňujúci preniknutiu nečistôt k nerezu. (3)

Pár slov na záver

O dodávateľov a výrobcov kuchynských liniek rozhodne nie je núdza. Každý z nich sa snaží priniesť na trh niečo nové a originálne. Lákavý dizajn a vyššia cena ale ani zďaleka nie sú zárukou kvality. Predsa len najlepšou reklamou sú spokojní zákazníci. Ak aj vy máte s niektorými výrobcami pozitívne či naopak negatívne skúsenosti, napíšte nám o nich do komentára pod článok. Určite tým pomôžete aj ďalším čitateľom.

Zdroje:

(1) VILÍMEK J. Dis. Typológia a konštrukcia kuchynských skriniek, Bakalárska práca, 2019:Zvolen.

(2) Výška kuchyňské linky. Dostupné na: http://www.kuchyne-schuller.cz/vyska-kuchyne-schuller/vyska-kuchynske-linky.php

(3) Jak nejlépe se starat a udržovat nerez v kuchyni? Dostupné na: http://www.kuchynejinak.cz/clanky/jak-udrzovat-kuchyn-v-cistote/jak-nejlepe-se-starat-a-udrzovat-nerez-v-kuchyni

(4) Krok za krokem: Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku? Přehled výhod a nevýhod všech materiálů. Dostupné na: https://living.iprima.cz/bydleni/krok-za-krokem-jak-vybrat-kuchynskou-pracovni-desku-prehled-vyhod-nevyhod-vsech-materialu

(5) Spotrebiče voľné alebo zabudované? Dostupné na: https://lepsiebyvanie.centrum.sk/tipy-a-triky/801757/spotrebice-volne-alebo-zabudovane

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra