JACK DANIEL'S: sortiment, cena, kde kúpiť v akcii - Výživovo.sk

Jack Daniel’s: Najpredávanejšia americká whiskey

Jack Daniel's - história a tipy na drinky

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Whiskey vyrábaná v štáte Tennessee je najpredávanejšou na svete. Jack Daniel’s je zároveň 18. najpredávanejší destilát na svete. Hoci spĺňa kritériá pre status bourbonu, vďaka unikátnemu spôsobu filtrácie sa radí k špecifickej sorte zvanej Tennessee whiskey.

Kde sa dá kúpiť Jack Daniel’s?

Rovnako ako všade na svete, aj na Slovensku, je Jack Daniel’s najpredávanejšou a najpopulárnejšou whiskey. V regáloch všetkých obchodov nájdete rôzne veľkosti balenia. Skalní fanúšikovia Jack Daniel’s, ktorí sa do obchodu nechcú za každým vracať, si môžu kúpiť 5-litrovú fľašu. Zlatou strednou cestou je fľaša obsahujúca 3 l americkej whiskey. Pre príležitostných labužníkov je v regáloch Tesca, Kauflandu a Billy vyhradené 1 l balenie.  Čo by to bolo za whiskey, keby existovala iba v základnej verzii? Dostupný je Jack Daniel’s Fire, Honey, Cinnamon, Gentleman Jack a mnohé iné. “Jacka” kúpite aj v Metre a nájdete ho i na Heureke. Tento bourbon “nebourbon” patrí k vyššej cenovej skupine. Litrovka sa obvykle predáva za cca dvadsaťpäť eur. Záleží tiež na tom, ktorú príchuť kupujete a či prebieha nejaká akcia.

PREDAJ ALKOHOLU

História

Jasper Newton Daniel, známy viac pod menom Jack Daniel, sa narodil v roku 1850 v americkom štáte Tennessee. Bol najmladším z desiatich detí. Presný dátum jeho narodenia nie je známy, pretože všetky rodinné dokumenty boli zničené počas veľkého požiaru. Jeho matka zomrela počas pôrodu a Jack bol vychovávaný náhradnou matkou, ktorú si otec priviedol do rodiny. Vzťah Jacka s jeho macochou bol dlhú dobu na hrane noža.

V mladom veku Jack opustil rodinu a uchýlil sa k rodinnému známemu, Danovi Callomovi. Tento muž vlastnil hneď za mestom pálenicu na whiskey. Spolu s otrokom Nathanom “Nearest” Greenom zasvätil chlapca do tajov remesla. Keď mal Jack trinásť rokov, pestún mu pálenicu predal. Sám sa potom oddal práci pastora, ktorej sa venoval už počas pálenia whiskey. Vzťah Jacka s otrokom Greenom bol natoľko vrelý, že sa stal dobrým priateľom aj jeho syna Georga. Neskôr, keď sa stal vlastníkom pálenice, vymenoval Nathana Greena hlavným destilátorom. (1)

Jack Daniel's pohár whiskey

Na výrobu Jack Daniel’s sa okrem iných surovín používa aj pramenitá jaskynná voda

V roku 1866 bola Jack Daniel Distillery zaregistrovaná do zoznamu páleníc. Stala sa tak prvou oficiálnou destilárňou v Amerike. Jack mal vtedy iba šestnásť rokov. Jack Daniel Distillery je dnes považovaná za národnú pamiatku. Zaujímavosťou je, že v mestečku Lynchburg, v ktorom sa nachádza destiláreň, vládne od roku 1919 prohibícia. Inými slovami, predaj alkoholu na verejných miestach je prísne zakázaný. Je to jediné miesto v USA, kde prohibícia od jej začatia nebola porušená. (1)

Smrť Jacka Daniela a budúcnosť spoločnosti

V jedno ráno roku 1906 sa 56-ročný Jack Daniel pokúšal v kancelárii otvoriť zamknutý trezor. Pamäť mu už neslúžila tak ako kedysi. Za nič na svete si nedokázal spomenúť na číselný kód. Od zlosti nad svojou bezmocnosťou kopol do tvrdých kovových dverí a zlomil si palec. Spočiatku zraneniu neprikladal veľkú vážnosť. Kým len kríval, vôbec bolesti nevenoval pozornosť. Keď si však uvedomil, akej závažnej chyby sa dopustil, bolo už neskoro. V rane sa mu uchytila infekcia. Nečinnosťou došlo k otrave krvi. Jack mal svoje dni spočítané. Trápilo ho, že po sebe nezanechal žiadneho následníka, ktorý by sa zhostil úspešného podnikania. Jack Daniel v roku 1907 prenechal pozemky aj pálenicu svojmu synovcovi Lemovi Motlowovi. (2)

Prohibícia

Lem Motlow a jeho mladší brat a hlavný destilér, Jess Motlow, nemohli od roku 1919 predávať ani vyvážať alkohol. Stovky fliaš prvotriednej whiskey sa váľali nevyužité v skladiskách. Hoci opatrenia neskôr poľavili, prešlo zopár ďalších rokov, kým sa biznis opäť rozbehol. Dovoz prísad sa totiž rozbiehal veľmi pomaly. (2)

Fenomén menom Jack Daniel’s

Po druhej svetovej vojne sa z regionálnej whiskey stáva celosvetový fenomén. Jack Daniel’s whiskey bola neoddeliteľnou súčasťou nových hudobných žánrov. Povojnové uvoľnenie so sebou prinieslo vlnu rebélie. Na výslní boli rock & roll, blues, punk a metal; všetky v spoločnosti slávnej whiskey z Tennessee. (2)

fľaša Jack Daniel's Tennessee whiskey

Jack Daniel’s má výraznú čiernu etiketu s logom, ktorá pokrýva väčšinu fľaše

Výroba whiskey Jack Daniel’s

Zloženie Jack Daniel’s je nasledovné. Obsahuje kukuricu, jačmeň, žito a pramenitú jaskynnú vodu. Tajomstvo jeho jedinečnosti tkvie v samotnom procese výroby. Zmes vyberanej kukurice, jačmeňa a raže fermentuje po dobu šiestich dní. Až potom dochádza k destilácii. Destilovaný lieh je neskôr prefiltrovaný cez drevené uhlie. To mu dodá údenú chuť predtým, než zakotví v zrecích sudoch. Vďaka tomuto detailu je Jack Daniel’s whiskey, a nie bourbon. (1)

Zdroj čistej vody

Jaskyňa Cave Spring Hollow je prírodnou pamiatkou mestečka Lynchburg. Jack Daniel ju odkúpil za približne dvetisíc dolárov. V tom čase to však bol hotový majetok. Jaskyňa sa tak navždy stala výlučným vlastníctvom pálenice Jack Daniel’s. Jej pramenitá voda obohatená o minerály je zložkou každej fľaše Tennessee whiskey. Čistá voda pretekajúca cez vápencové skaly dodáva nápoju ľahkosť. (2)

VEDELI STE, ŽE: Jaskyňou Cave Spring Hollow pretečie každú minútu 3023 litrov vody s konštantnou teplotou 13,3 °C? Čistá pramenitá voda je neskôr použitá na výrobu whiskey.

Oheň

Trikrát za týždeň a trikrát za deň horia v destilárni obrovské plamene. Horiace veže z paliet Javora cukrodarného vytvárajú drevné uhlie. Jack Daniel’s prekvapkáva cez uhlie, čím nadobúda údený charakter. (2)

Sudy

Nie sú len priestorom na skladovanie liehu, sú jeho podstatnou ingredienciou. Jack Daniel’s je jediná veľká destiláreň, ktorá si sudy vyrába sama. Tie z bieleho amerického dubu prepúšťajú do whiskey prírodné skaramelizované cukry obsiahnuté v dreve. Za svoju jantárovú farbu vďačí Jack Daniel’s práve dubovým sudom. (2)

sudy, v ktorých zreje destilát

Jack Daniel’s si sudy, kde zreje whiskey, vyrába vo vlastnej réžii. Zdroj: wikipedia

Sudy naplnené whiskey putujú do tzv. Barrel houses, kde sú uskladnené jeden na druhý. Čím vyššie sa nachádza, tým vyššia teplota naň pôsobí. Vysoko umiestnené sudy plodia whiskey s robustným profilom a tmavšou farbou. Spodné sudy zanechávajú whiskey jemnejšiu a ľahšiu. Hoci whiskey zreje zhruba šesť rokov, čas nie je najdôležitejším faktorom jej dokonalosti. Omnoho dôležitejšie sú ročné obdobia, ktoré Jack Daniel’s v sude strávi. Tie totiž zapríčiňujú rozpínanie dreva, vďaka ktorým nadobudne whiskey nové chute a pachy. (2)

ZAUJÍMAVOSŤ: Až 25 % všetkej whiskey sa zo sudov počas zrenia odparí. Tí, čo pracujú v alkoholovom priemysle, to nazývajú “anjelská daň”.

Kto je Master Distiller?

Master Distiller, slovensky hlavný destilátor, dohliada na celý proces výroby whiskey. Prvým hlavným destilátorom v Jack Daniel’s bol zakladateľ firmy, Jack Daniel. Úlohou hlavného destilátora je tiež určiť, či je whiskey po čase zrenia spôsobilá na predaj. (1)

Za logom znázornenom na etikete fľaše whiskey Jack Daniel’s sa ukrýva niekoľko príbehov. Svetu je známa pod názvom Old No. 7. Čo známe nie je, je informácia, prečo sa v názve vyskytuje práve číslo 7. Niektorí tvrdia, že to bolo Jackovo šťastné číslo. Iní veria tomu, že mal 7 mileniek alebo ide o číslo vlaku, prevážajúceho barely s whiskey. Jedine Jack Daniel poznal skutočnú podstatu čísla 7 a vzal si ju so sebou do hrobu. (1)

Jack Daniel's logo

Logo Jack Daniel’s. Zdroj: wikipedia

Sortiment

Jack Daniel’s má toľko tvárí, že iba skutočný odborník odhalí všetky.

Old No. 7

Whiskey zložená zo zlatistých kvapiek, z ktorých každá prekonala svoju cestu cez tri metre javorového uhlia. Má sladkú dubovú chuť. Je najpredávanejšou whiskey značky Jack Daniel’s. Symbolika čísla 7 v jej názve zostáva záhadou. Možno to budete práve vy, kto odhalí jeho pravú podstatu. Len smelo do toho. (2)

Tennessee Rye

Jemná, no zároveň korenistá raž dodáva Tennessee Rye nezameniteľnú chuť. 70 % raži a údená chuť pripomínajú bourbon, avšak zdanie klame. Tennessee Rye je pravou americkou whiskey a statočnou poctou Jackovi Danielovi, hoci vznikla až po jeho smrti. (2)

Gentleman Jack

Tóny karamelu a vanilky. Gentleman Jack je džentlmenom medzi whiskey. Poctivo očistený, nasiaknutý vôňou drevného uhlia, cez ktoré prechádza až dvakrát. Na dôvažok sa lúči extrémne jemným finishom, zdôrazňujúcim jeho lahodnú chuť. (2)

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Tennessee Fire

Klasický nápoj Jack Daniel’s Old No. 7 zmiešaný s teplým škoricovým likérom vo vás rozpúta peklo. Jemný štart preruší prekvapivo sladká a zároveň korenistá škorica. Pikantná whiskey na pikantné chvíle. (2)

Tennessee Honey

Medovo sladká whiskey vzdáva hold barbarským Keltom a Vikingom. Pohladí vás na jazyku a neuštipne, i keď je vyrobená z pravého včelieho medu. Originálny “Jack” s číslom 7 predstavuje v kombinácii s medom perfektnú zmes. Jemná a veľmi príjemná whiskey vhodná na každé posedenie. (2)

Jack Daniel's Tennessee Honey fľaša

Jack Daniel’s Tennessee Honey sa vyrába z pravého včelieho medu

Single Barrel

Existuje viacero verzií Single Barrel Jack Daniel’s whiskey. Všetky majú robustný charakter a unikátne chute získané z dreva. (2)

Drinky

Na “Jackovi” nie je čo pokaziť. Nech ho zmiešate s čímkoľvek, vždy bude chutiť úžasne. Nechajte si však poradiť a vyskúšajte jeden z receptov, ktoré vám prinášame.

Jack & Cola

Drink tak populárny, že je to až klišé. Boli by sme však blázni, keby sme jeho jednoduchú prípravu aspoň okrajovo nespomenuli. Naplňte vysoký pohár ľadom, zalejte ho 50 ml Jack Daniel’s Old No. 7 a Colou. Dotyk sladkej vanilky z whiskey a sýteho karamelu z Coly je skutočne iskrivý. Pridajte do drinku citrón, kyslosť uvoľní z oboch nápojov nové chute. (2)

Jack Honey Smash

Čo budete potrebovať na výrobu tohto drinku?

  • 50 ml Jack Daniel’s Tennessee Honey,
  • 12,5 ml citrónového džúsu,
  • 12,5 ml zahusťovacieho sirupu bez príchute,
  • 8 lístkov mäty,
  • ľad.

Všetky ingrediencie vrátane ľadu silno premiešajte v šejkri po dobu cca dvadsať sekúnd. Obsah potom prelejte do pohára a na ozdobu pridajte lístky mäty. (2)

RADA ODBORNÍKA: Pri miešaní drinkov nielen z Jacka Danielsa nezabudnite na kvalitný kovový šejker. Pri plastových hrozí uvoľňovanie nežiaducich látok do nápoja.

Zhrnutie

Niet divu, že je Jack Daniel’s najobľúbenejšou whiskey na svete. Má za sebou krušnú históriu a vznikol pod vedením majstra v odbore. Jack Daniel mal vysoko vyvinutý zmysel pre detail. Prišiel s receptom, ktorý dodnes nemá obdobu.

Zdroje:

(1) Jack Daniel’s – https://sk.wikipedia.org/wiki/Jack_Daniel’s

(2) Every day we make it, we’ll make it the best we can – https://www.jackdaniels.com

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra