HENNESSY: sortiment, cena, drinky + kde nakúpiť - Výživovo.sk

Hennessy: francúzsky koňak z roku 1765

Hennessy - proces výroby koňaku, a jeho druhy

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Hennessy poznajú i tí, ktorí koňak nepijú. Francúzsky gavalier s vyberanými spôsobmi a vyrobený z vyberaných surovín lahodí oku aj jazyku. Ročne je vyrobených asi 50 miliónov fliaš Hennessy. To je viac než 40 % celosvetovej výroby koňaku.

Kde kúpite koňak Hennessy?

Luxusný koňak Hennessy kúpite vo väčšine obchodných reťazcov ako sú napr. Tesco, Kaufland, Billa. Pre tých najnáročnejších je tu Heureka, kde si z pohodlia domova spravíte menší cenový prieskum. V stručnosti, bez zľavy stojí 0,7 l koňaku Hennessy VS približne 25 eur. Avšak vzhľadom na to, že okrem obľúbenej Hennessy VS existuje aj Hennessy Black, White, Pure white, Private Reserve, X.O a mnohé iné, cena sa môže meniť. Najčastejšie si ľudia kupujú fľašku s obsahom 0,7 l alebo 0,5 l, ale kúpite aj Hennessy 1 l, 3 l a 5 l.

PREDAJ ALKOHOLU

História

Za koňak Hennessy vďačíme kapitánovi francúzskej armády Ľudovíta XV., Richardovi Hennessymu, pôvodom z Írska. Zaslúžil sa o jeho vznik v roku 1765. Richard Hennessy bol vizionár povahou a dobrodruh srdcom. Túžil objaviť celý svet. V roku 1765 ešte netušil, že vytvoril veľdielo, ktoré jedného dňa splní jeho veľký sen.

Hennessy putuje naprieč zemeguľou nehľadiac na rasové ani politické hranice, presne tak, ako si to jeho stvoriteľ vysníval. Prvé fľaše koňaku zostali verné domovu a pochutnávali si na nich len Angličania a Íri. 150-tisíc fliaš prvotriedneho koňaku putovalo do Francúzska až o rok neskôr. Z Hennessy sa stala hviezda. Od roku 1794, keď bol koňak vyvezený do USA, na popularite iba rástol. A stále rastie. (2)

Logo Hennessy koňaku

Logo Hennessy Cognac. Zdroj: wikipedia

Proces výroby

Proces výroby koňaku Hennessy začína omnoho skôr ako v destilačnej hale.

Zber hrozna

Tá zamatovo sladká chuť, ktorú cítite pri pití Hennessy, pochádza z hrozna Ugni Blanc. Táto odroda je ako stvorená na proces destilácie. Vďaka mechanickému zberu dokážu výrobcovia vyťažiť z hrozna maximum po kvalitatívnej aj kvantitatívnej stránke. Neskoro zrejúce hrozno je kyslé a s nízkym obsahom alkoholu. Zber prebieha iba raz do roka a musí byť veľmi rýchly, aby bolo hrozno akurát zrelé. Vinohrady v oblasti okolo mesta Cognac sa rozprestierajú na rozlohe 75 000 hektárov. Pre jednoduchšiu organizáciu sú rozdelené do šiestich častí. (1)

VEDELI STE, ŽE: Pravý koňak používajúci PDO (Protected Designation of Origin = ochranná známka pôvodu) overenie pôvodu musí byť vyrobený z hrozna dopestovaného v meste Cognac (čítaj Koňak).

Destilácia

Destilácia používaná na výrobu Hennessy zostala nezmenená po stáročia. Najväčší frmol vo výrobnej hale sa začína v októbri a končí sa v marci. Víno, ktoré musí byť tiež vyrobené v meste Cognac, aby sa mohlo označovať ako koňak, sa v medených destilačných prístrojoch mení na eau-de-vie. Jeho vzniku predchádza dvojstupňová destilácia.

POZNÁMKA: Eau-de-Vie je bezfarebný ovocný destilát vzniknutý fermentáciou a dvojitou destiláciou.

V prvej fáze destilácie sa z vína stane medzistupeň Brouillis. V druhej vznikne nápoj s podstatne vyšším obsahom alkoholu, rýdze eau-de-vie. Na výrobu jedného litra tohto hroznového moku sa spotrebuje dvanásť kilogramov hrozna. Z dvanástich kilogramov zostane iba deväť litrov vína a po prvej destilácii len 3 litre Brouillis. Z tých následne vykryštalizuje jeden jediný liter delikátneho eau-de-vie. Tento nápoj tvorí jadro celého koňaku. (1)

Hennessy koňak edícia X.O

Vzniku eau-de-vie, teda jadra koňaku, predchádza dvojstupňová destilácia

Zrenie

Kombinácia dreva a eau-de-vie vyústi v tmavý alkohol s jedinečnou chuťou. Nápoj musí počas zrenia vystriedať viacero sudov. Z každého si vezme len to najlepšie. Taktiež osvetlenie a teplota hrajú pri zrení eau-de-vie kľúčovú úlohu. Sudy sú umiestnené v samostatných bunkách, kde je následne kontrolovaná vlhkosť ovzdušia, svetelné podmienky a teplota. Je známe, že eau-de-vie vyprodukované vo vlhkom prostredí pri rieke Charente má jemnejšiu chuť. Naopak, eau-de-vie zrejúce v suchých podmienkach má bohatší charakter. Až 65 buniek slúži 350-tisícom sudov viac než 200 rokov. Rezervy spoločnosti Hennessy sú jedny z najväčších na svete. (1)

Blend

Blending alebo miešanie je záležitosťou Master Blendera. Súčasným Master Blenderom spoločnosti Hennessy je Renaud Fillioux de Gironde. Remeslu ho naučil jeho strýko, ktorý reprezentoval siedmu generáciu Master Blenderov. Spoliehajúc sa na svoj nos, Renaudov strýko pochodil všetky lúky a lesy v okolí mesta Cognac. Nasával pachy prírody, cibril svoj čuch a zdokonaľoval sa v rozpoznávaní vôní. Uvedomoval si totiž, aké veľké bremeno nesie na pleciach. Odhadnúť, ktorý sud eau-de-vie je ten “pravý”, nie je ľahká úloha.

Už dve storočia sa ochutnávači stretávajú vždy o jedenástej hodine pred obedom a ochutnávajú jednotlivé eau-de-vie. Len tie najlepšie z najlepších sa dostanú do testovacích flakónov. Víťazným eau-de-vie je potom po celý rok venovaná extra pozornosť.

poháriky koňaku

Hennessy koňak má sýtu farbu a špecifickú chuť s nádychom ovocia

Každý rok vyskúša komisia ochutnávačov zhruba 10 000 vzoriek eau-de-vie. Na rozdiel od väčšiny iných alkoholických nápojov, v prípade koňaku nehrá zrenie finálnu rolu. Každé eau-de-vie je inak staré, má osobitú chuť, vôňu aj charakter. Iba zmesou tých najlepších vznikne koňak Hennessy, ktorý všetci tak zbožňujeme. Master Blender pri miešaní jednotlivých eau-de-vie spolupracuje s ochutnávačskou komisiou. (1)

Distribúcia

Každý Hennessy koňak začína svoju púť v meste Cognac. Po fľaškovaní je distribuovaný do mnohých zemí sveta, od Austrálie cez Japonsko až po Rusko a USA. Každý deň je doručených 240-tisíc fliaš do 160 krajín. (1)

TIP: Hennessy je vďaka efektnej fľaši ideálny ako darček.
DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Sortiment Hennessy

Hoci je klasický Hennessy koňak Very Special (VS), výrobcovia si povedali, že vyrobia viac špeciálnych koňakov pre každý typ labužníka.

Hennessy VS

Definitívne jeden z najpopulárnejších a najpredávanejších koňakov v histórii vás milo prekvapí. Má zaujímavú chuť s tónmi ovocia, ponúka exotické turbulencie na jazyku a získa si vás aj svojou sýtou farbou. Vďaka svojej robustnej chuti je Hennessy VS ideálny do koktejlov. (1)

Hennessy Black

Hennessy Black je vyrobený z mladého sviežeho hrozna. Tento mladý koňak z roku 2009 si za krátky čas získal miliónové publikum. Hennessy Black je exkluzívne dostupný v USA, no cez internet ho kúpite aj na Slovensku. 1 l tohto koňaku vás bude stáť viac než sedemdesiat eur. Keď to však vezmeme z iného uhla, sedemdesiat eur za 43 % prestížny koňak, vhodný do každého drinku, nie je vôbec tak veľa. (1)

Hennessy Classivm

Koňak Hennessy Classivm zreje od troch do dvanástich rokov a skladá sa z rôznych druhov eau-de-vie. Aj preto má veľmi temperamentný profil a ponúka kontrastné chute plné inovácie. Svetlá mahagónová farba sa miestami javí ako zelená, čím koňak prezrádza svoju nekonvenčnosť. (1)

fľaša koňaku vo veľkej nádobe s ľadom

Na trhu je niekoľko druhov Hennnessy koňakov, z ktorých každý chutí a vonia inak

Hennessy Pure White

Hennessy Pure White je plný voňavých kvetinových tónov. Pripomína letnú lúku. Je vhodný na miešanie s inými nápojmi. Najviac sa hodí k džúsom a osviežujúcim limonádam. V chuti môžete rozpoznať hrozno a kvetový med. V takmer priehľadne žltej farbe Hennessy Pure White sa odráža minimálny vplyv dreva. (1)

Hennessy V.S.O.P Privilége

Tento recept spojil bohaté skúsenosti výrobcov koňaku Hennessy do jediného nápoja, určeného privilegovaným osobnostiam. Hennessy V.S.O.P Privilége má veľmi vyrovnanú chuť a pozostáva z tých najúspešnejších eau-de-vie. Jeho klenotom je napriek všetkým výhodám oslnivo červená farba. Prekvapivo je tento koňak lacnejší než Hennessy Black. Zaplatíte zaň okolo päťdesiat eur. (1)

James Hennessy

Koňak žiari ako jantár so zábleskami bronzu a ponúka viacero vrstiev jemných a dokonale spojených chutí. V chuti sú stopy broskyne a opekaných mandlí. (1)

Hennessy X.O

V roku 1870 vytvoril Maurice Hennessy nový koňak pre blízky okruh priateľov. Pomenoval ho Hennessy X.O. Jeho chuť sa pekne zaokrúhľuje v sudoch z mladého dreva, pričom nestráca energiu ani silu. (1)

Hennessy X.O v luxusnej fľaši

Koňak Hennessy X.O bol pôvodne vytvorený pre úzky okruh priateľov

Hennessy X.X.O

Hennessy X.X.O vznikol v rovnakom roku ako Hennessy X.O, no pričinil sa o to iný človek. Master Blender Emile Fillioux si odložil vzorku eau-de-vie, ktorá ho natoľko zaujala, že sa rozhodol venovať jej viac pozornosti. Ako sa neskôr ukázalo, bol to rozumný krok. Hennessy X.X.O bol jedinečný koňak a v roku 1871 sa o tom dozvedel aj zbytok sveta, keď bol uvedený na trh. V roku 2018 sa dočkal Hennessy X.X.O menších úprav. Vôňa tohto koňaku hýri rôznymi odtieňmi. Najvýraznejšie sú horký pomaranč, muškátový orech, sladké drievko, pepermint a rôzne koreniny. (1)

Hennessy Paradis

Známy pre svoju harmonickú arómu, koňak Hennessy Paradis uzrel svetlo sveta v roku 1979. Vychutnajte si výťažok z ruží, medu a sladkých korenín, ktoré rozhýbu vaše chuťové poháriky. Vôňa červeného tropického ovocia a lupeňov z ruže v kombinácii s podmanivou jantárovou farbou premení klasický deň na zážitok. (1)

Hennessy Paradis Imperial

Iba 10 z 10-tisíc eau-de-vie dostane príležitosť stať sa zložkou tohto extrémne luxusného a vzácneho koňaku. Tmavá zlatá farba pochádza z dreva, vôňa pomarančov príjemne dopĺňa stopy jazmínu, korenín a byliniek. (1)

Richard Hennessy

Pocta zakladateľovi značky, Richardovi Hennessymu, vznikla ako výsledok usilovnej práce ochutnávačskej komisie. (1)

Koktejly

Spestrite si deň originálnym drinkom.

Mint Julep Cocktail

Budete potrebovať 50 ml Hennessy V.S.O.P Privilége, 15 ml zahusťovacieho sirupu a osem mätových lístkov. Lístky vložte do pohára typu Julep a podrvte ich, aby sa z nich uvoľnila aróma. Potom pridajte ostatné zložky spolu s ľadovou drťou. Efektívne premiešajte lyžicou. Pridajte na ozdobu mätové lístky. (1)

Hennessy Ginger Cocktail

Tento recept je veľmi jednoduchý. Stačia vám iba dve suroviny a nezaberie vám to viac než päť minút. Budete miešať 40 ml Hennessy VS so 100 ml zázvorovej limonády. Najprv do pohára nalejte koňak, pridajte ľad a až na záver prilejte limonádu. Dozdobte plátkami čerstvého zázvoru. (1)

RADA ODBORNÍKA: V receptoch, kde sa nespomína miešanie ingrediencií, ich nemiešajte. Pokazili by ste tak výsledný efekt.

Bramble Cocktail

Farebný, sladký a veľmi efektný koktejl stvorený pre príjemné posedenia.

Čo budete potrebovať:

  • 40 ml Hennessy V.S.O.P Privilége
  • 15 ml čerstvej citrónovej šťavy
  • 4 až 5 bobúľ lesného ovocia, ideálne černice
  • 15 ml zahusťovacieho sirupu
  • jednu menšiu dávku likéru z lesných plodov.

Ako likér z lesných plodov sa odporúča Cassis, Chambord, no postačí aj iný likér. Teraz pár slov k príprave. Vložte všetky nealkoholické ingrediencie do hrnca a povarte ich, aby zovreli. Potom ich prelejte do pohára z hrubého skla. Pridajte alkohol, pomarančovú kôru a premiešajte. Na zdravie. (1)

Stručné zhrnutie

Elegantný koňak so zdravým sebavedomím. Ak si budete veriť natoľko, nakoľko veríte koňaku Hennessy, dokážete divy. Má charizmu, šmrnc, iskru. Je to perfektný nápoj na večerné popíjanie, ale krásne bude žiariť aj v darčekovej škatuli. Rozumie si s inými nápojmi a neprotestuje proti miešaniu, preto prekročte hranice a experimentujte.

Zdroje:

(1) Hennessy oficiálny web – https://www.hennessy.com/en-int

(2) Hennessy Wikipédia – https://sk.wikipedia.org/wiki/Hennessy

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
4.5/5 - (2 votes)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra