Hendrick’s Gin: sortiment, chuť, drinky + kde kúpiť - Výživovo.sk

Hendrick’s Gin: Výborný na oslavu Medzinárodného dňa uhoriek

Proces výroby Hendrick’s Gin, produkty, ale i koktejly

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Pre milovníkov ginu je názov Hendrick’s Gin veľmi dobre známy. Medzi prémiovými značkami tohto druhu alkoholu je asi najpopulárnejší a je na to dobrý dôvod. Jeho výroba priniesla do sveta ginu veľa noviniek. Hendrick’s Gin sa stal inšpiráciou pre mnohých ďalších výrobcov, vďaka čomu sa dnes považuje za revolucionára medzi ginmi. Prečítajte si o jeho histórii, výrobe a chuti. Možno vás to inšpiruje a najbližšie v obchode siahnete práve po fľaške Hendrick’s Ginu. Okrem toho sa dozviete aj to, ako tento alkoholický nápoj súvisí s uhorkami.

Kde kúpiť Hendrick’s Gin?

Ak vás Hendrick’s Gin zaujme natoľko, že ho budete chcieť vyskúšať, nebudete mať problém s jeho nákupom. Tento gin je vďaka svojej popularite v ponuke viacerých e-shopov zameraných na alkohol, ale nájdete ho aj v bežných predajniach hypermarketov. Napríklad Tesco ho má bežne v ponuke, ale pokiaľ chcete ušetriť a práve nie je v akcii, určite sa držte internetových predajcov. Výnimkou je Metro, kde ho kúpite za asi najlepšiu cenu (pod 25 eur).

PREDAJ ALKOHOLU

História značky

História Hendrick’s Ginu nie je veľmi obsiahla, keďže sa začal vyrábať len v roku 1999. Aj napriek tomu je však príbeh tejto značky zaujímavý a spája sa s ním niekoľko netradičných osôb či udalostí.

William Grant & Sons

Hendrick’s Gin sa vyrába iba niečo málo cez 20 rokov, ale na fľaši sa nachádza nápis “EST. 1886.” Dôvodom je, že v roku 1886 bola založená škótska spoločnosť zameraná na výrobu whisky. William Grant & Sons sa svojmu remeslu venovali v meste Dufftown v oblasti Speyside, ktorá je známa výrobou typickej škótskej whisky. Viac ako storočie fungovali bez záujmu o gin. Až v neskorých 90. rokoch 20. storočia oslovil Charlie Gordon – v tom čase generálny riaditeľ William Grant & Sons – vyštudovanú chemičku Lesley Gracie. (4) Požiadal ju, aby v spolupráci s Davidom Stewartom, majstrom ich liehovaru, vytvorili gin, aký sa dovtedy nevyrobil.

Znovuzrodenie ginu

Väčšina bežne dostupných ginov danej doby patrila pod typ London Dry. Existujú presné pravidlá, ktoré hovoria, aký má výsledný London Dry gin byť. Napríklad sú stanovené presné množstvá pridaných sladidiel, príchutí a farbív, ktoré sa nesmú prekročiť. (5) Avšak gin od Lesley Gracie a Davida Stewarta tieto pravidlá porušil. Hendrick’s Gin totižto vyrobili zmiešaním dvoch ginov vypálených pomocou odlišných destilačných aparatúr. Následne do nich pridali esenciu z uhoriek a z lupeňov ruží a zriedili vodou na 41,4 – 44 %. Možno to vtedy nebolo cielené, ale Hendrick’s Gin sa stal vodcom znovuzrodenia ginov.

Logo Hendrick’s Gin

Logo Hendrick’s Gin je prepracované do najmenších detailov. Zdroj: wikipedia

Budovanie identity Hendrick’s Gin

Samotní členovia spoločnosti označujú Hendrick’s Gin za najviac neobvyklý gin na svete. Začalo to nápadom ochutiť ho uhorkami a ružovými lupeňmi. Pokračovaním bola inšpirácia na design fľaše a udalosti, ktoré Hendrick’s Gin dodnes organizuje. Za spomenutie stojí napríklad usporiadanie croquetového turnaja pre barmanov. Samozrejme, trofeje boli v tvare uhoriek obložených ružami. (3) Značka sa rozhodne zviditeľnila aj tým, ako sa rozhodli získať rastliny na ochutenie nového druhu ginu. Lesley Gracie sa totižto s dvomi sprievodcami vybrala priamo do venezuelského dažďového pralesa.

Práve týmito nápadmi sa Hendrick’s Gin dokázal rýchlo zviditeľniť a prilákať pozornosť barmanov aj bežných spotrebiteľov z celého sveta. Vďaka tomu sa v priebehu necelých dvoch desaťročí dostali na vrchol v rebríčku prémiových ginov. A zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by z neho mali zostúpiť. (1, 2)

VEDELI STE, ŽE: Svetový deň uhoriek sa oslavuje 14.6. Spoločnosť Hendrick’s Gin každého podporuje v oslave tohto dňa, ideálne ak si pripijete práve ich ginom.
Fľaša ginu spolu so šálkou

Hendrick’s Gin sa umiestňuje na popredných priečkach prémiových ginov. Zdroj: wikipedia

Výroba

Chuťou a charakterom je Hendrick’s Gin odlišný od všetkých ostatných ginov na trhu. Dôvod je jednoduchý – neexistuje iný gin, ktorý by sa vyrábal týmto spôsobom. Svoju jedinečnosť získava tým, že výsledný produkt vzniká skombinovaním ginov vyrobených v dvoch typoch destilačných prístrojov.

Bennett a Carter-head

Destilačné zariadenie typu Bennett bolo vynájdené v roku 1860. Ide o dlhoročne používaný a osvedčený medený hrniec. Funguje tak, že bylinky sú priamo ponorené do ohrievanej kvapaliny. Destilát má teda silnejšiu, bohatšiu a komplexnejšiu chuť. Na druhej strane Carter-head zariadenie pochádza z roku 1948 a má štíhlejší, vyšší tvar. Bylinky sú umiestnené v koši nad ohrievanou kvapalinou. Ich chute a arómy sa teda do destilátu dostávajú iba vtedy, keď výpary prechádzajú cez kôš. Charakter ginu z tohto typu destilačného prístroja je oveľa jemnejší.

Zdroje chutí

V Hendrick’s Gin si potrpia na kvalitu svojich byliniek a rastlinných produktov. To dokazuje napríklad aj odhodlanie samotnej Lesley Gracie, ktorá kvôli nim išla priamo do dažďového pralesa. Zaručujú výslednému ginu jedinečné chute a arómy. Ich kombinácia je používaná v presne určenom pomere, aby bol destilát pripravený na záverečné dochutenie esenciami z uhoriek a z lupeňov ruží. Ingrediencie používané na výrobu Hendrick’s Gin pochádzajú naozaj z celého sveta. Zmes bylín, plodov, semien a iných častí rastlín je tvorená napríklad borievkami, koriandrovými semienkami, kubébou, citrónovou a pomarančovou kôrou, rascou či rebríčkom obyčajným. (1)

Vôňa a chuť Hendrick’s Ginu

Ako už bolo spomínané vyššie, jedinečnosť Hendrick’s Ginu spočíva v uhorkovej a ružovej esencii. Dnes je táto chuť obľúbená a vyhľadávaná naprieč celým svetom. Avšak v čase, keď bol tento gin prvýkrát predstavený, bol to zo strany výrobcu veľmi odvážny krok do neznáma. Nakoniec sa však ukázal ako správny. Poďme sa teda pozrieť na to, aká kombinácia chutí dokázala od základov zmeniť svet ginu.

Po naliatí do pohára vás najprv osloví jeho vôňa. Ako u správneho ginu, aj u Hendrick’s dominuje aróma borievky. Avšak pre túto značku je špecifická aj vôňa kvetov. Pridaná ružová esencia teda pôsobí ešte pred ochutnaním.

Keď sa vám Hendrick’s Gin dostane na jazyk, pochopíte, prečo sa považuje za prémiový gin. Chuťový zážitok je prekvapivo komplexný. Za to môžeme vďačiť metóde výroby pomocou dvoch typov destilácie. Prvá časť chuti patrí borievke a kôre z citróna a pomaranča. Tá postupne prechádza do horkej kombinácie, v ktorej vládne kubéba a rebríček. A v závere prichádza to, na čo čakáte od otvorenia fľaše – uhorka a ružové lupene. Práve preto, že boli pridané do destilátu ako posledné, vám na jazyku zanechajú dozvuk chuti typický pre Hendrick’s Gin. (6)

TIP: Pred pitím nechajte Hendrick’s Gin vychladiť a podávajte ho ozdobený plátkami uhorky.
vychladený pohár ginu

Hendrick’s Gin sa odporúča piť vychladený spolu s tenkými plátkami uhorky

Fľaša

Fľaša Hendrick’s Ginu síce na prvý pohľad svojím designom nevyniká, no aj jej jednoduchý vzhľad má svoj príbeh. Inšpiráciou boli údajne sklenené nádoby, ktoré sa používali v lekárňach vo viktoriánskom období. David Piper, svetový ambasádor značky, na túto tému povedal: “Výstrednosť, nonsense a surrealizmus toho obdobia nám dali možnosť zabaviť sa a zatriasť kategóriou, ktorá bola veľmi pokojná a ustálená.” (2)

Produktový rad

Značka Hendrick’s Gin zatiaľ predstavila dokopy 5 druhov ginu. Každý z nich sa trošku líši chuťou, keďže na ich výrobu boli použité iné zmesi bylín. V ponuke slovenských obchodov, bohužiaľ, jeden z nich nenájdete. Aj štyri typy Hendrick’s Ginu však stačia na to, aby ste sa zoznámili s týmto netradičným výrobcom ginu.

Hendrick’s Gin Original

Najdlhšie vyrábaný, najznámejší Hendrick’s Gin, ktorý preslávil túto značku. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorým produktom začať, toto je správna cesta. Vďaka jedinečnému postupu výroby je tento gin jemný a chuťovo dokonale vyvážený. 11 bylín a rastlinných produktov v kombinácii s esenciou z uhoriek a ružových lupeňov vám poskytne zážitok, ku ktorému sa s radosťou vrátite znovu.

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Hendrick’s Gin Midsummer Solstice

Táto limitovaná edícia Hendrick’s Ginu sa od klasického líši hlavne chuťou. Myšlienkou pri výrobe bolo predstaviť gin, ktorý bude slúžiť ako oslava dlhých letných dní. Midsummer Solstice vám na jazyk prinesie oveľa “kvetovejšiu” chuť. Sladšie a ovocnejšie chute potešia hlavne tých, ktorí nie sú fanúšikmi horkej chuti borievok.

Hendrick’s Gin Orbium

Ide o ďalší z netradičných, ale zaujímavých pokusov Lesley Gracie. Gin Orbium je obohatený o chinín, palinu pravú a kvety modrého lekna. Na samotnej stránke produktu sa píše, že tento gin si takmer s istotou nájde viac odporcov než ostatné. Dôvodom je jeho chuť, ktorá je veľmi špecifická.

Fľaša Hendrick’s Gin Orbium

Hendrick’s Gin Orbium je známy svojou špecifickou chuťou. Zdroj: hendricksgin.com

Hendrick’s Gin Amazonia

Ak si kúpite fľašu tohto ginu, môžete sa tešiť na skutočne jedinečný zážitok. Prispieva k tomu jednak chuť Hendrick’s Gin Amazonia, ale aj jeho príbeh. Totižto tento gin je výsledkom expedície Lesley Gracie do dažďového pralesa. Pri jeho výrobe boli použité práve byliny, ktoré počas svojho dobrodružstva našla.

Hendrick’s Gin Lunar

Tento gin sa, bohužiaľ, v slovenských e-shopoch ani v kamenných predajniach na našom území nepredáva. Je cielený špeciálne na popíjanie s kamarátmi v čase, keď slnko zapadne a na nebi sa objaví mesiac. Jeho chuť je v porovnaní s predchádzajúcimi ginmi viac aromatická a korenistá. (1, 7)

Koktejly

Prvý koktejl, na ktorý si väčšina ľudí spomenie v súvislosti s ginom, je jednoznačne Gin & Tonic. Určite nič nepokazíte tým, keď si ho namiešate práve z Hendrick’s Gin. Mnohí dokonca hovoria, že ich giny sú na Gin & Tonic ako stvorené. Tento drink je však dobre známy, a preto sa poďme pozrieť na niektoré menej tradičné kombinácie s Hendrick’s Gin.

Hendrick’s Gin Buck

Ak hľadáte inšpiráciu na neformálne posedenie s kamarátmi pri večeri, toto je správna voľba. Zázvorová chuť s kyslým citrónom a horkými alkoholickými nápojmi sa vzájomne skvelo dopĺňajú.

Na prípravu budete potrebovať:

 • 50 ml Hendrick’s Gin
 • 15 ml citrónovej šťavy
 • 2 kvapky Angostura Bitters
 • Ginger Ale na doliatie pohára
 • 3 tenké plátky uhorky
 • ľad

Postup:

 1. Vložte zopár kociek ľadu do vysokého pohára.
 2. Prilejte Hendrick’s Gin, citrónovú šťavu a Angostura Bitters.
 3. Dolejte Ginger Ale tak, aby sa pohár vyplnil a jemne premiešajte.
 4. Ozdobte plátkami uhorky a podávajte.
gin s kúskami ľadu a citrónom

Hendrick’s Gin výborne chutí s limetkovou šťavou, ľadom, kúskami citrónu a bylinkami

Martinez

Koktejl Martinez sa chuťovo radí do bylinkovej skupiny. Chuť Hendrick’s Ginu v tomto prípade nádherne vyniká a ostatné ingrediencie ju len zľahka dopĺňajú. Pôsobí síce formálnejšie, ale určite nič nepokazíte tým, keď si ho dáte aj na pohodovom posedení s priateľmi.

Na prípravu budete potrebovať:

 • 40 ml Hendrick’s Gin
 • 25 ml Vermouth
 • 5 ml Maraschino likéru
 • kvapku Angostura Bitters
 • kvapku pomarančového Bitters
 • pomarančovú kôru na ozdobu
 • ľad

Postup:

 1. Do pohára na miešanie vložte ľad a nalejte všetky ingrediencie.
 2. Miešajte, kým sa zmes nevychladí.
 3. Cez sitko prelejte do koktejlového pohára.
 4. Ozdobte pomarančovou kôrou a podávajte. (1)

Záver

Hendrick’s je vo svete ginov veľmi uznávané meno a pravdepodobne to tak ešte dlho ostane. Za svoju pozíciu vďačí najmä odvahe skúšať nové veci, ktorú poskytla hlavná liehovarníčka Lesley Gracie. Okrem toho dokázala spoločnosť zaujať spotrebiteľov svojimi netradičnými marketingovými krokmi. Pri príležitosti najbližšieho Medzinárodného dňa uhoriek si môžete kúpiť jeden z Hendrick’s Ginov a presvedčíte sa o jeho jedinečnosti sami.

Zdroje:

(1) Hendrick’s Gin – https://www.hendricksgin.com/

(2) Hendrick’s: a brand history – https://www.thespiritsbusiness.com/2014/10/hendricks-a-brand-history/

(3) Hendrick’s Gin Stages Croquet Tournament – https://www.bizbash.com/local-venues-destinations/chicago/media-gallery/13476927/hendricks-gin-stages-croquet-tournament-with-railroadtycoon-dress-code-cucumber-trophies

(4) How Hendrick’s Master Distiller Lesley Gracie Is Shaping the Future of Gin – https://www.foodandwine.com/drinks/lesley-gracie-hendricks-gin-palace

(5) WHAT DOES “LONDON DRY” MEAN IN TODAY’S GIN ERA? – https://www.ginfoundry.com/insights/london-dry-mean-todays-gin-era/

(6) HENDRICK’S GIN REVIEW – https://www.fromtheginshelf.com/hendricks-gin-review/

(7) Hendrick’s gin – https://www.heureka.sk/?h%5Bfraze%5D=hendrick%E2%80%99s+gin

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra