HAVANA CLUB: história, druhy, chuť + kde kúpiť - Výživovo.sk

Havana Club: Tradičný rum z ostrova cukrovej trstiny

Havana Club - pôvod, sortiment a koktejly

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Každý vie, že Kuba je niečo ako raj na zemi, pokiaľ ide o rum. Práve tento ostrov Krištof Kolumbus v roku 1492 označil za najkrajší zo všetkých. Kuba vtedy patrila medzi troch najväčších producentov cukrovej trstiny na svete. A keďže cukrová trstina je základom dobrého rumu, stal sa tento nápoj symbolom Kuby. Poďme sa teraz pozrieť na asi najpopulárnejšiu značku kubánskeho rumu – Havana Club.

Kde kúpiť rum Havana Club

Havana Club je značka rumu známa naprieč celým svetom, takže kúpiť ho nebude vôbec náročné. Táto spoločnosť vyrába širokú škálu produktov, čo zabezpečuje dostatočný výber pre každého milovníka rumu. Lacnejšie druhy predávajú v bežných supermarketoch, ako Tesco, Lidl, Kaufland či Billa. Naopak, niektoré špeciality z ich ponuky budete musieť hľadať v e-shopoch zameraných na alkoholické nápoje.

PREDAJ ALKOHOLU

História

Po prvých pokusoch o pestovanie cukrovej trstiny na Kube sa ukázalo, že podmienky sú pre ňu ako stvorené. Trvalo približne 350 rokov, kým sa ostrov kolonizovaný Španielmi premenil na cukrovú veľmoc. Z Kuby okolo roku 1850 pochádzala tretina cukru na svete.

Logo rumu Havana Club

História Havana Club sa začína koncom 19.storočia. Zdroj: wikipedia

Obavy Španielska

Ako to už väčšinou býva, s produkciou cukru prichádza aj pálenie rumu. To sa však nepáčilo Španielsku, ktorému Kuba v tom čase patrila. Kvôli strachu, že by sa Kuba mohla stať konkurentom v oblasti pálenia alkoholu, sa rozhodli produkciu alkoholu zakázať. Toto obmedzenie trvalo až do druhej polovice 19. storočia, kedy sa populácia karibského ostrova začala snažiť o osamostatnenie. Práve tieto zmeny v spoločnosti poskytli rumovému priemyslu podmienky na rozvoj. Svoju spoločnosť zameranú na výrobu rumov sa rozhodol založiť aj José Arechabala. V roku 1878 sa začala písať história značky Havana Club.

Nové technológie – nové možnosti

Ku koncu 19. storočia sa na trhu začali objavovať rôzne nové technológie, a to aj v oblasti destilácie. Kubánske liehovary sa zmenám dokázali rýchlo prispôsobiť, takže čoskoro začali využívať destilačné prístroje typu “Column still.” V kombinácii s kreativitou a odvahou miestnych odborníkov začali vznikať zatiaľ neznáme druhy rumov. Boli špecifické svojou ľahkosťou charakteristickou práve pre tradičné kubánske rumy. Istý čas si ich vychutnávali len domáci. Zmena nastala až počas prohibície v USA, keď veľké skupiny turistov začali cestovať práve na Kubu. Povedomie o rumoch, medzi ktoré patril aj Havana Club, rýchlo rástlo a zahraničný dopyt tiež.

Z Havana Club sa stal “El Ron de Cuba”

Po kubánskej revolúcii v roku 1959 bola značka Havana Club znárodnená. Dostala nové logo a rumy sa vyrábali pod menom krajiny. Zmena prišla až po 34 rokoch, kedy sa o kubánske rumy začala zaujímať spoločnosť Pernod Ricard. Spolu s Corporación Cuba Ron nadviazali partnerský vzťah typu joint venture. Rumy začali vyvážať do celého sveta pod značkou Havana Club International. (1, 2)

VEDELI STE, ŽE: Havana Club spolupracuje s módnou značkou Places+Faces, vďaka čomu majú vlastnú kolekciu oblečenia.
Miešaný nápoj s rumom Havana Club

Rum Havana Club má typický dymový nádych. Zdroj: havana-club

Výroba

Prvým krokom pri výrobe rumu je, samozrejme, zber cukrovej trstiny. Vďaka faktorom, ako je teplé, tropické podnebie a úrodná pôda, sa trstine na Kube výnimočne darí. Po zbere prichádza spracovanie, ktoré začína pretlačením rastlín cez kovový lis. Tým sa z nej vytlačí tekutina, ktorú výrobcovia rumu nazývajú “guarapo.”

Melasa a jej spracovanie

Po vytlačení z rastlín sa guarapo zohrieva, následkom čoho sa z neho odparuje voda a vzniká cukrová melasa. Niečo ako hustý sirup zo šťavy cukrovej trstiny. Následne sa v liehovare San José de las Lajas pripravuje na kvasenie. To spočíva v pridaní čistej vody z prameňa a vlastných kvasiniek. Výsledná zmes sa nazýva “batición” a necháva sa kvasiť po dobu zhruba 24 hodín. Počas tohto procesu je pravidelne monitorované množstvo alkoholu, od čoho závisí presný čas tohto kroku. Po kvasení sa z batición stáva “vino de caña,” teda víno z cukrovej trstiny.

Destilácia a dozrievanie

Nasleduje destilácia, počas ktorej sa vino de caña zahrieva. Výpary obsahujúce alkohol sa zachytávajú a kondenzujú naspäť na kvapalinu. Tá sa nazýva “aguardiente” a je plná arómy, ktorá dáva základ výslednému rumu. Po destilácii sa produkt naleje do dubových sudov, v ktorých dozrieva. Tam minimálne dva roky odpočíva a preberá arómy z dreva.

Blending

V tejto fáze prichádzajú na rad tzv. Maestros del Ron Cubano – odborníci na miešanie základných zložiek rumu. Vyberajú ich podľa toho, ako prebiehal proces dozrievania v jednotlivých sudoch. Potom sa namieša výsledná zmes, ktorá sa fľaškuje a rozváža do celého sveta. (2)

Fľaša a balenie

Havana Club ponúka zákazníkom fľašu a balenie v závislosti od vzácnosti rumu. Bežné druhy vás pri pohľade na fľašu ničím neprekvapia. No rumy ako Havana Club Union alebo Maximo, vám poskytnú zážitok už pri otváraní balenia. A, samozrejme, keď budete fľašu držať v rukách, kubánsky luxus budete vnímať zrakom aj hmatom.

Chuť a aróma

Nedá sa hovoriť jednotne pre všetky produkty Havana Club, ale dajú sa nájsť črty, ktoré majú spoločné. Vôňa kubánskych rumov je nefajčiarmi označovaná za zľahka nepríjemnú, lebo sa v nich prejavuje aróma tabaku. Vzhľadom na to, že cigary sú po rumoch ďalším typickým výrobkom z Kuby, to neprekvapuje. Popri tabaku je možné cítiť vôňu dubového dreva, z ktorého sú vyrobené sudy na dozrievanie Havana Club rumov.

Chuť väčšiny rumov Havana Club má spoločnú jednu vlastnosť – chuť dymu. Opäť to môže byť odkaz na kubánsku tradíciu spojenú s výrobou cigár. Okrem toho sa pri Havana rumoch spomína chuť kakaa, citrusov, vanilky, kávy a sušeného ovocia. (2, 3)

Produktový rad

Havana Club myslí na každého milovníka rumu. Preto v ich ponuke nájdete rumy v rôznych cenových kategóriách.

druhy Havana Club

V ponuke Havana Club máte na výber z množstva rôznych rumov

Havana Club 3 Años

Základom každého dobrého a tradičného kubánskeho koktejlu je kvalitný rum. Presne na tento účel má Havana Club v ponuke svoj trojročný biely rum. Ak plánujete robiť Mojito alebo Daiquiri, tak jedine s Havana Club 3 Años. (2)

Havana Club Especial

Je výborným kompromisom medzi cenou a spoznávaním kubánskych rumov. Je perfektne vyvážený, chute sa vzájomne dopĺňajú a v ústach pocítite presne tú ľahkosť, ktorá je pre rumy z Kuby typická. (2)

Havana Club 7 Años

7-ročný rum od Havana Club niektorí milovníci tohto druhu alkoholu považujú za príliš dobrý na pridávanie do koktejlov a radšej si ho vychutnávajú samostatne. 7 Años demonštruje chuťovú všestrannosť a vyváženie kubánskych rumov. Keď si odpijete z pohára, pocítite tabak, tropické ovocie, kakao a ľahkú príchuť vanilky. (2)

fľaška Havana Club 7 Años

Havana Club 7 Años je 7-ročný rum, ktorý sa najčastejšie pije samostatne. Zdroj: havana-club

RADA ODBORNÍKA: Ak si chcete rum vychutnať naplno, pite ho pri izbovej teplote, bez ľadu.

Havana Club Selección de Maestros

Je výsledkom každoročného stretnutia Maestros del Ron Cubano, ktorí sú elitou vo výrobe rumu. Po jednom testujú sudy s dozrievajúcim rumom a z tých najlepších namiešajú výsledný Selección de Maestros. (2)

Havana Club 15 Años

Minimálne 15-ročný odpočinok v dubových sudoch, za pôsobenia tropického kubánskeho podnebia, umožňuje prípravu tohto výborného rumu. Dlhá doba dozrievania spôsobuje to, že sa určitá časť obsahu zo suda vyparí. To mu dodáva výraznejšiu chuť a bohatšiu arómu. (2)

Havana Club Unión

Zaujímavé na tomto rume je, že bol špeciálne vytvorený ako nápoj ku kubánskym cigarám. Rovnaký pôvod cigary a rumu údajne poskytne nenapodobiteľný zážitok. (2)

Havana Club Tributo

Milovníkov rumu určite poteší myšlienka, ktorú značka Havana Club vkladá do produktov pod názvom Tributo. Ide o limitovanú edíciu rumu, ktorá sa každý rok mení. Jednoducho tým chcú venovať uznanie rumom, ktoré v daný rok dozreli a majstrom, ktorí ich namiešajú. (2)

Havana Club spolu s kúskami ľadu a limetkou

Rum Havana Club sa môže piť tak samostatne, ako aj v miešanom nápoji, v závislosti od konkrétneho druhu.

Havana Club Máximo Extra Añejo

Ak vás zaujíma skutočný luxus vo svete rumov, tento je správnou voľbou. Každý rok sa vyrobí iba 1000 fliaš pre celý svet. Ak si jednu chcete kúpiť, bude vás to niečo stáť. Cena jednej fľaše sa pohybuje medzi 1400 a 1800 eur. (2)

Havana Club Pacto Navio

Táto špecialita vznikla ako oslava zmluvy, ktorá po vojne v Európe obnovila možnosť vyvážať produkty za oceán. K vzniku sa viaže príbeh o tom, ako bol oneskorený náklad prémiového francúzskeho vína Sauternes, Bordeaux. Sudy mali viac času vstrebať jeho chuť, čo sa prejavilo na rume, ktorý v nich na Kube dozrieval. Výsledok zaujal natoľko, že dodnes sa sudy z danej vinárskej oblasti prevážajú na Kubu, aby v nich dozrieval rum. (4)

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Koktejly

Rumy od Havana Club sú známe svojou všestrannosťou. Dajú sa piť aj samotné, ale vyniknú aj v koktejloch. Dodajú im tradičný kubánsky charakter. Vyskúšajte dva koktejly, ktoré majú svoje korene priamo na ostrove Kuba.

El Presidente

Keď počas prohibície v USA začali na Kubu prúdiť davy turistov, týmto drinkom si pripíjali na prezidenta Kuby, ktorý im umožnil organizovať párty a piť alkohol.

Na prípravu budete potrebovať:

 • 40 ml Havana Club 7 Años
 • 20 ml Lillet Blanc (alebo iného vermouthu)
 • 10 ml likéru Triple Sec
 • 5 ml grenadíny
 • pomarančovú kôru na ozdobu
 • ľad

Postup:

 1. Do šejkra alebo vysokého pohára nalejte Havana Club 7 Años, vermouth, Triple Sec a grenadínu.
 2. Pridajte ľad a dobre premiešajte.
 3. Cez sitko nalejte vychladenú zmes do koktejlového pohára.
 4. Ozdobte pomarančovou kôrou a podávajte. (2)

Cancha

Pre milovníkov rumu a sladkej chuti medu je Cancha výbornou voľbou.

Na prípravu budete potrebovať:

 • 50 ml Havana Club 7 Años
 • 20 ml medovej vody (med : teplá voda – 2:1)
 • 20 ml čerstvej limetkovej šťavy
 • perlivú vodu
 • limetka na ozdobu
 • ľad

Postup:

 1. Nalejte medovú vodu do pohára. Uistite sa, že je med poriadne rozpustený.
 2. Pridajte limetkovú šťavu, rum a premiešajte.
 3. Pohár doplňte ľadom a troškou perlivej vody.
 4. Pridajte limetku na ozdobu a podávajte (2)

Záver

Havana Club je jedna z tých značiek rumu, ktoré pri výrobe myslia na všetkých. Z ich ponuky si vyberiete, ak hľadáte rum do koktejlov, ale aj na luxusné posedenie s cigarou. Ak ste ich rumy ešte neochutnali, čo najskôr to napravte. Umožní vám to spoznávať kubánsku kultúru aj na diaľku, z pohodlia domova.

Zdroje:

(1) Havana Club – https://cs.wikipedia.org/wiki/Havana_Club

(2) Havana Club official site – https://havana-club.com

(3) Havana Club Union, 7 Anos – https://thefatrumpirate.com/havana-club-union

(4) Back To Trade – https://www.pacto-navio.com/history-rum/

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra