GLENFIDDICH: sortiment, drinky, cena, kde kúpiť - Výživovo.sk

Glenfiddich: Škótska whisky s rodinnou tradíciou

Glenfiddich whisky - výroba, sortiment, ale i tipy na miešané drinky

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Viac ako 130 rokov sa v škótskom Dufftowne vyrába whisky Glenfiddich. Starostlivo strážený recept si členovia rodiny predávajú z generácie na generáciu. K milovníkom kvalitného alkoholu sa dostáva len výber najlepšej whisky. Rodina, ktorá lahodný mok s láskou tvorí, tvrdí, že chutí rovnako dobre ako v roku 1887. Chyťte si klobúky a pripravte sa na poriadnu jazdu. Ideme o škótskom zázraku zistiť všetko podstatné.

Kde kúpite whisky Glenfiddich?

Aby ste sa zbytočne nenabehali po obchodoch, zamierte rovno do Tesca. Glenfiddich patrí medzi sortiment, ktorý nenájdete v každom obchode či večierke. Zaručene ju kúpite, aj keď sa vyberiete do Metra. Ak nemáte kartu na vstup, požiadajte priateľov alebo známych. Určite vám ju požičajú. V prípade, že whisky nepotrebujete na dnešný večer, objednajte si ju z internetu. Heureka vám za pár sekúnd ukáže najvýhodnejší e-shop. V kamennom obchode sa cena za 12 ročnú 0,7 l fľašu whisky Glenfiddich pohybuje okolo 40 €. Ak je v akcii, dokážete ju kúpiť aj za 32 €. Na internete štartuje jej cena od cca 27,50 € vrátane dopravy. Tam nájdete aj staršie ročníky, napr. 15-ročnú od 38 €, 18-ročnú od 52 € či 21-ročnú od 110 €.

PREDAJ ALKOHOLU

História

William Grant sníval svoj sen o výnimočnej pálenici dlhých 20 rokov. S pomocou rodiny sa mu ho podarilo dosiahnuť. Písal sa rok 1886, keď začal spolu so siedmimi synmi a dvomi dcérami budovať liehovar. Výstavba im trvala rok. 24.12.1887 z medených trubiek vyšli prvé kvapky dnes legendárnej whisky. Dostala meno Glenfiddich. Čo v gaelčine znamená údolie jeleňov.

V roku 1923 producentom whisky značne sťažovala život prohibícia. V tom období sa k rodinnej firme pridáva Williamov vnuk Grant Gordon. Vďaka nemu sa zvýšila produkcia whiskey. Glenfiddich patrila medzi 6 páleníc, ktoré v tom čase v Škótsku fungovali.

Jedna z najvzácnejších fliaš Glenfiddich prichádza v roku 1991. Whisky v nej je podstatne staršia. Pochádza z tridsiatych rokov 20. storočia. Špeciálna edícia si pripomína Williamove deti, ktoré mu pomáhali s budovaním rodinnej pálenice.

Trošku porušíme chronológiu a na pár sekúnd sa vrátime do roku 1937. Vtedy naplnili pre nich možno bežný sud whisky. Dostal číslo 843. O 64 rokov neskôr ho otvorili a začali fľaškovať najstaršiu jednosladovú whisky. Išlo doslova o poklad. Podarilo sa z neho naplniť 61 fliaš veľmi vzácnej whisky.

pálenica Glenfiddich

Pálenica, v ktorej sa vyrába whisky Glenfiddich

V roku 2010 prichádza špeciálna edícia Glenfiddich Snow Phoenix. Za jej vznikom stojí nešťastná náhoda. Kvôli extrémnemu sneženiu sa zrútila strecha na jednom zo skladov. Dozrievajúce sudy boli vystavené -19° C. Skladníci zachraňovali, čo sa dalo. Glenfiddich dokázal urobiť z katastrofy príležitosť v podobe zimnej edície.

Prichádzame na koniec púte históriou Glenfiddich. V roku 2011 sa predala v aukcii najdrahšia jednosladová whisky. Janet Sheed Roberts Reserve bola pomenovaná po poslednej vnučke zakladateľa Glenfiddich. Zo špeciálnej whisky bolo iba 11 fliaš. Všetky boli vydražené pre charitu. Pri dražbách trhali svetové rekordy.

Glenfiddich je jedným z mála liehovarov, ktoré produkujú jednosladovú whisky, v úplnom rodinnom vlastníctve. Mnohé ocenenia odrážajú inovatívnu povahu zakladateľa, ktorú bezpochyby prevzali aj nasledujúce generácie. (1)

„Fľaša legendami opradená, lahodným mokom naplnená, so statným jeleňom v logu, ale Jägermeister to nie je, jasný pane.” Presne takto by to popísala Popoluška.

Avšak nie je jeleň ako jeleň. Ten z Glenfiddichu pribudol na americké fľaše v roku 1968. Zbytok sveta ho mal možnosť vidieť až o dva roky neskôr. Plnofarebný jeleň sa rokmi vyvíjal. Dnes ho už poznáme iba ako siluetu. Táto zmena prišla v roku 2008. Na prvý pohľad si ho spojíte s touto škótskou a zaručene ho rozoznáte. (2)

logo whisky Glenfiddich

Silueta jeleňa je typická pre logo whisky Glenfiddich. Zdroj: wikipedia

Fľaša

Výnimočný škótsky poklad nemôže byť v obyčajnej fľaši. Toto si povedali potomkovia Williama Granta v roku 1956. Najali si svetoznámeho dizajnéra Hansa Schlegera, aby vytvoril fľašu, ktorá bude vyčnievať z davu. O päť rokov neskôr Glenfiddich uviedol na trh niečo nezvyčajné. Trojuholníkovú fľašu. Lahodnú škótsku whisky v nej nájdete dodnes. Podľa Paula Kendalla, archivára The Glenfiddich Distillery, v nej určite bude aj o 100 rokov. (2)

Proces výroby

Ako sa tvorí tekutý škótsky zázrak? Poďme si prejsť proces výroby krok za krokom.

Rmutovanie a kvasenie

Spôsob prípravy sa nezmenil ani po dlhých desaťročiach. Rmutovač opatrne premiestni zmes jačmeňa do rmutovacej kade. Následne sa pomelie, pridá sa voda z prameňa Robbie Dhu a celé sa to zahreje na 64° C. Kašovitý rmut sa zmení na cukor a rozpustí sa na sladkohorkú tekutinu, ktorá sa nazýva zápara. Tá sa precedí, ochladí na 17° C a vloží do veľkých kvasných kadí, kde sa pridá droždie. Začína sa kvasenie.

Rmutovač zaznamenáva teploty, objemy a hodnoty cukru každej kvasnej kade na tabuľu – tak, ako to vždy robili jeho predchodcovia. Pri kvasení stúpa teplota a cukor sa premieňa na alkohol. Tu vznikajú charakteristické hruškové tóny Glenfiddich. Keď teplota poklesne, ostane bohatý hnedý vykvasený rmut s obsahom alkoholu 9 % pripravený na destiláciu. (1)

Destilácia

Surové destiláty sa znova zahrievajú a zahusťujú v destilačných kolónach. Nezvyčajne, na zachovanie charakteru whisky Glenfiddich, sa používajú dve rôzne tvarované destilačné kolóny. Destiláty sú následne spojené v rovnomernom pomere.

V presnom bode destilácie je vykonaný horný koncový bod. Zachytáva sa samotné srdce destilátu – čisté, ľahké a ovocné. Tento „novo vyrobený“ lieh tečie do „spirit sejfu”, pripravený na dozrievanie.

Destilát, ktorý sa nepovažuje za dostatočne čistý, sa nazýva „feint“ a znovu sa destiluje. (1)

Dozrievanie

Aby zrenie prebehlo podľa plánu, odborník na sudy vyberie len tie najlepšie dubové sudy. Tie kedysi uchovávali bourbon a sherry. Dubové sudy sú pálené, aby sa skaramelizovali drevné cukry. Po destilovaní sa do liehoviny pridá voda z prameňa Robbie Dhu a sudy sa naplnia. Po naplnení ich čaká dlhoročné odpočívanie v tmavých a vlhkých skladoch. Keď dozrejú, čaká ich fľaškovanie. (1)

dubový sud

Destilát zreje niekoľko rokov v dubových sudoch. Zdroj: wikipedia

Plnenie do fliaš

Po dosiahnutí správnej zrelosti sa dané sudy vyprázdnia do veľkých kadí z portugalského duba. Obsah zo sudov oddychuje v kadiach a mieša sa s whisky, ktorá je rovnako stará alebo o pár mesiacov staršia. Zmes dozrieva, buduje si hladkú a harmonickú hustotu.

Pred tým, ako sa vylejú sudy do kade, trávi niekedy zmes niekoľko mesiacov v sudoch z panenského duba. Prípadne v sudoch po inom alkohole. Nadobudnú tak intenzívnu arómu, chuť a požadovaný záver. Nakoniec sa do kade pridá pramenitá voda, aby sa vytvoril správny objem alkoholu.

Napokon už nezostáva nič iné ako fľaškovanie. (1)

Sortiment

Výrobcovia whisky Glenfiddich rozhodne nezaháľajú. Disponujú neuveriteľným počtom druhov whisky. Sortiment obsahuje až 36 rôznych fliaš. Od klasickej 12-ročnej whisky až po vzácne, limitované edície.

Core Range

Klasická edícia, ktorá tvorí základ výroby whisky Glenfiddich.

Glenfiddich 12

Ide o najoceňovanejšiu jednosladovú škótsku whisky na svete. Zrie minimálne 12 rokov v amerických a európskych duboch. Vďaka nim má príjemnú sladkú dubovú vôňu a chuť. Je to krémová whisky. S dlhým, jemným a lahodným záverom.

Glenfiddich 15

15 rokov musí prejsť, aby bola táto whisky súca na flaškovanie. Zrie metódou Solera. Tri druhy sudov – sherry sudy, sudy po bourbone a sudy z mladého duba – tvoria gro zrenia. Whisky z každého druhu sudov sa následne zmieša v kadiach po sherry. Výsledkom je jemne korenistá, krémová chuť so štipkou medu. Zacítite aj zázvor, ovocie a exotické kvety.

fľaša Glenfiddich spolu s pohármi

Glenfiddich zahŕňa 36 rôznych druhov whisky, medzi ktorými sú aj vzácne limitované edície. Zdroj: glenfiddich

Glenfiddich 18

Čaká na vás dubová vôňa a príchuť jabĺk so škoricou. Whisky priam stvorená pre dlhé zimné večery. Počas zrenia oddychuje whisky v sudoch z jemného dreva Oloroso a amerického dubu. Robustná whisky je aj po 18 rokoch zrenia prekvapivo jemná.

Glenfiddich 21

Až 21 rokov odpočíva táto whisky v sudoch po bourbone. Posledných pár mesiacov je presunutá do sudov po prémiovom rume. Vďaka tomu vám ponúka exotické tóny zázvoru, fíg, limetky a banánov. Bohatá a zrelá whisky je vhodným darom pre priateľov. Prichádza v darčekovom balení s osobným podpisom majstra blendera.

Experimental Series

Séria obsahuje 4 druhy špeciálnych whisky. Experimental series je výsledkom spoluprác s priekopníkmi vo svete whisky i mimo neho.

 • Project XX
 • IPA Experiment
 • Fire & Cane
 • Winter storm

Special Editions

Whisky zo špeciálnej edície vám ponúkajú možnosť vlastniť kúsok histórie Glenfiddich. Kombinujú znalosti každého jedného majstra, ktorý stojí za výrobou whisky Glenfiddich. Spolu vytvárajú niečo skutočne jedinečné.

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Cask Collection

Kolekcia Cask bola vyvinutá s použitím technológie Solera. Ide o prvé Glenfiddich whisky, ktoré nemajú uvedený vek. Môžme si len tipnúť, ako dlho asi zreli. Aktuálne obsahuje tri druhy whisky, no nie je vylúčené, že sa rada Cask Collection rozšíri.

Rare & Vintage

Či už hľadáte perfektný darček pre ostrieľaného fajnšmekra alebo na vzácnu príležitosť, kolekcia Rare & Vintage vám ho ponúkne. Obsahuje jedinečnú zbierku vzácnych, neobyčajných a historických whisky. Charakter každej whisky prejde prísnou kontrolou hlavného odborníka na slad. (1)

Drinky

Nie každý je ochotný míňať vzácnu a nie najlacnejšiu whisky na miešané drinky. Nasledujúce recepty sú teda pre tých, ktorí radi experimentujú.

Downtown Glenfiddich Sour

Vraj ide o najlepší whisky drink, ktorý môžete v Latinskej Amerike dostať. Predstavte si, že sedíte v najväčšom meste Brazílie, pri západe slnka a popíjate s priateľmi.

Čo budete potrebovať?

 • 50 ml Glenfiddich 12
 • vaječný bielok
 • 20 ml cukrového sirupu
 • 20 ml limetkového džúsu
 • kvapku Angostura bitters
 • ľad

Všetky ingrediencie okrem Angostury pridajte do šejkra a poriadne premiešajte. Zmes prelejte do pohára na martini. Pridajte kvapku Angostury a môžete podávať. (3)

pohár whisky

Z Glenfiddich whisky sa dá pripraviť množstvo chutných miešaných drinkov. Zdroj: glenfiddich

Glenfiddich 12-Year-Old Highball

Milovníci minimalizmu si prídu pri tomto drinku na svoje. Obsahuje iba dve hlavné ingrediencie, takže si nemusíte lámať hlavu nad nákupným zoznamom.

Pripravte si:

 • 1 diel whisky Glenfiddich 12
 • 3 diely kvalitnej sódy
 • plátok hrušky
 • plátok citrónu
 • ľad

Glenfiddich 12 spolu so sódou nalejte do klasického whisky pohára naplneného kockami ľadu. Nakoniec už len drink ozdobte plátkami hrušky, citrónu a servírujte. (4)

Zhrnutie

Glenfiddich whisky je alkohol, ktorým neurazíte ani fajnšmekra, ak mu ho darujete. Nepatrí medzi najlacnejšie whisky, no zároveň je ľahko dostupná. Ak vás čaká dôležitý večer, vyskúšajte niektorú whisky z limitovanej edície. Určite neoľutujete a váš večer sa stane možno aj vďaka nej nezabudnuteľným.

Zdroje:

(1) Glenfiddich – oficiálna stránka- https://www.glenfiddich.com

(2) Enter the archives: Discover how Glenfiddich’s iconic logo and packing has evolved through the years – https://www.glenfiddich.com/explore/blog/2014/enter-the-archives-discover-how-glenfiddich-s-iconic-logo-and-packaging-has-evolved-through-the-years/

(3) 11 easy to make whisky cocktail recipes to try at home – https://foodanddrink.scotsman.com/drink/easy-to-make-whisky-cocktail-recipes-to-try-at-home/

(4) Glenfiddich 12-Year-Old Highball – https://www.goodtaste.tv/recipe/glenfiddich-12-year-old-highball/

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra