Chivas Regal: rôzne druhy, cena, chuť + kde kúpiť - Výživovo.sk

Chivas Regal: Škótska whisky s osobitým charakterom

Spoznajte históriu a druhy Chivas Regal

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Chivas Regal je najstaršou kontinuálne vyrábanou whisky zo škótskej vysočiny. Od roku 2016 je štvrtou najpredávanejšou miešanou whisky na svete. K špičke sa približuje aj na Slovensku, kde je jej vláčna ovocná chuť vítaným spestrením.

Kde kúpiť Chivas Regal?

Znamenitú škótsku whisky bratov Chivasovcov kúpite bez väčších obtiaží aj na Slovensku. Cena sa pohybuje okolo 20 eur. Ak natrafíte na akciu, zoženiete ju ešte lacnejšie. Výška ceny tiež závisí od konkrétneho druhu. Za 18-ročnú Chivas Regal zaplatíte viac, za 12-ročnú menej. 25-ročnou Chivas Regal si urobíte očko u šéfa v práci alebo u vášho svokra.

PREDAJ ALKOHOLU

História

V rokoch 1810 a 1814 sa v Ellonskej farnosti v Aberdeenshire narodili James a John Chivasovci. Keď mal starší z bratov 26 rokov, rozhodli sa obaja opustiť úzkoprsé a konvenčné mestečko, v ktorom vyrastali. Svoje šťastie sa rozhodli nájsť v treťom najľudnatejšom meste Škótska, v Aberdeene. Aberdeen bol od ich rodnej farmy vzdialený zhruba 30 kilometrov. James sa zamestnal v obchode s luxusným tovarom, kvalitným vínom a likérmi. Po smrti jeho vlastníka sa obchodu ujal Charles Stewart a stali sa s Chivasom obchodnými partnermi. Obchod prekvital a o ich tovar mali záujem čoraz prominentnejší klienti. Svoj vrchol dosiahli, keď boli vymenovaní za oficiálnych dodávateľov pre kráľovnú Viktóriu. V nasledujúcich mesiacoch dopyt po ich službách ešte vzrástol a tovar dodávali viacerým členom kráľovského rodu.

Logo Chivas Regal

Oficiálne logo Chivas Regal. Zdroj: wikipedia

Stewart v roku 1857 spoločnosť opustil. Uvoľnenú pozíciu rýchlo obsadil Jamesov mladší brat, John. Spoločnosť sa premenovala na Chivas Brothers. Miešaním whisky sa James Chivas zaoberal ešte predtým, než mu spoločníka začal robiť jeho brat. Prvú sladovú whisky vyrobil spolu so Stewartom v roku 1854 a volala sa Royal Glen Dee. V 1863 začala spoločnosť Chivas Brothers predávať miešanú škótsku whisky. Vznikla miešaním 10 rokov starých sladových a obilných whisky. 8.5.1890 označil Škótsky Magazín bratov Chivasiovcov za najlepšie prosperujúci biznis na severe krajiny. (1)

Destiláreň Strathisla, považovaná za domov Chivas Regal, vznikla v roku 1786 v Speyside ako najstaršia destiláreň škótskej vysočiny. Dnes je z nej návštevnícke centrum. (1)

destiláreň, kde sa vyrába Chivas Regal

Strathisla destiláreň v Speyside. Zdroj: wikipedia

Pôvod názvu značky

Po smrti Alexandra Chivasa, syna Jamesa, nezostal nikto z rodiny Chivasovcov, kto by sa o značku Chivas Brothers postaral. Vlastníctvo spoločnosti pripadlo dvom najbližším dôverníkom, Alexandrovi Smithovi a Charlesovi Stewartovi Howardovi. Označenie Chivas Regal vzniklo až v roku 1900, teda po tom, čo boli obaja zakladatelia po smrti, ako prejav úcty ich pamiatke. Howard bol rozhodnutý vzdať hold bratom Chivasovcom prostredníctvom novej miešanej whisky. Na jej výrobu použil viacero sladových whisky. Finálny produkt z roku 1909, starý 25 rokov, pomenoval Chivas Regal. V tom čase išlo o najstaršiu miešanú škótsku whisky. Howard ju začal predávať ako najstaršiu a najluxusnejšiu miešanú whisky. (1)

VEDELI STE, ŽE: Chivas Regal je balená v luxusných fľašiach, čo z nej činí perfektný dar.
DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Miešaná whisky

Škótska whisky je destilovaná výhradne v Škótsku podľa prísne stanovených zákonov o výrobe alkoholu vo Veľkej Británii. Tento druh za svoju obľúbenosť vo svete vďačí dlhoročnej tradícii a nezameniteľnej škótskej kultúre. Škóti sa destiláciou živili už koncom 14. storočia. Dane sa im však platiť nechcelo, a tak väčšina destilární stojí na odľahlých miestach. Aby ste nezostali zaskočení rozdielnosťou chutí, existujú dve verzie škótskej whisky. Navzájom sa výrazne odlišujú. Čistá sladová (single malt), je základom Chivas Regal. Chivas Regal však nie je čistá sladová, ale miešaná whisky, čo je druhý typ škótskej whisky. (2)

ODPORÚČANIE: Škótsku whisky si vždy vychutnávajte v masívnych pohároch z brúseného kryštálu. Medovo sfarbenému nápoju to dodá vážnosť, hodnotu a potenciál.

Čo robí škótsku whisky škótskou?

Aby sa mohla prezentovať ako škótska, musí spĺňať päticu britských zákonov o škótskej whisky:

  • Musí byť vypálená v škótskej destilárni z vody a sladového jačmeňa, s možnosťou pridania ďalších druhov obilného zrna.
  • Po prvej destilácii nesmie obsahovať viac než 94,8 % alkoholu. V opačnom prípade by prišla o unikátnu príchuť vzniknutú destiláciou.
  • Musí zrieť v dubových sudoch na území Škótska a to minimálne tri roky a jeden deň.
  • Okrem vody a karamelového farbiva nesmie obsahovať iné prímesi.
  • Do fliaš možno plniť výhradne whisky s obsahom alkoholu nižším než 40 %.

Iba takáto smie byť legálne vyrábaná na území Škótska. (2)

fľaša Chivas Regal whisky spolu s pohárikom a kockami ľadu

Chivas Regal whisky má zlatistú farbu a jemnú chuť s nádychom jabĺk, medu a vanilky

Sortiment

Chivas Regal je po chuti každému. Na trhu nájdete niekoľko druhov, líšiacich sa medzi sebou chuťou, farbou, dobou zrenia i cenou.

Chivas Regal 12

Jedna z najbežnejších whisky značky Chivas Regal vzniká zmiešaním whisky starých až 12 rokov. Jej chuť je jemná a luxusná. Elegantná zlatistá tekutina v sebe ukrýva chuť medu, zrelých jabĺk a vanilky. Kúpte si Chivas Regal 12 1l na každú príležitosť. Vychutnávať si ho môžete osobitne alebo ako miešaný drink. Cena za Chivas Regal 12 je úmerná kvalite.

Chivas Regal 18

Labužníci ocenia hlbší a členitejší charakter tejto 18-ročnej whisky. Tí skúsenejší v nej majú možnosť rozpoznať až 85 chutí. Prevláda horká čokoláda, ovocie a karamelové maslo.

Chivas Regal Royal Salute

21 ročnú Chivas Regal pod názvom Royal Salute si môžete vychutnať v troch verziách. Modrá ako nočná obloha, The Sapphire Flagon je luxusný nápoj na výnimočné situácie. Inak na tom nie sú ani červená The Ruby Flagon a smaragdovo zelená The Emerald Flagon.

Chivas Regal Extra

Robustnejší profil dodáva tomuto druhu tradičnej škótskej whisky pobyt v čerešňových sudoch Oloroso, naplnených po prvý raz. Tie jej okrem špecifickej arómy a intenzívnej chuti prepožičiavajú aj jantárovú farbu. Keď extra, tak extra.

Chivas Regal 25

Chivas Regal 25 prežila obe svetové vojny aj prohibíciu a stala sa vlajkovou loďou značky Chivas Regal. Kedysi populárna medzi americkou smotánkou, dnes populárna medzi smotánkou po celom svete. Unikátna verzia dozrieva v sudoch až 25 rokov, presne podľa receptu pôvodnej Chivas Regal, stvorenej na počesť svojich stvoriteľov.

Chivas Regal The Icon

Vytvorená zmiešaním whisky starých prinajmenšom 25 rokov. Jej výroba bola spustená v roku 2015 a dodnes je považovaná za najluxusnejšiu whisky značky Chivas Regal. Dostať ju možno v ručne vyrábanom kryštálovom skle, čo ešte zvyšuje jej prestíž. (3)

Kokteily s Chivas Regal

Plná a vyzývavá chuť škótskej whisky vytvára v spolupráci s inými nápojmi a likérmi jedinečné kombinácie. Inšpirujte sa nasledujúcimi kokteilmi pri výrobe vlastných.

Chivas Collins

Miešaný kokteil Collins sa rovnako ako Chivas Regal vydal najskôr z Anglicka do USA a zase naspäť. Jeho recept pochádza zo začiatku 19. storočia. Kombináciou škótskej whisky s limonádou Collins vznikne osviežujúci drink s pestrou ovocnou chuťou. Na dno pohára umiestnite dva plátky zeleného jablka a zalejte ich 50 ml Chivas Regal 12. Pohár naplňte ľadom a pridajte 100 ml limonády Collins. Kyslá chuť výborne vyváži sladkosť medovej chuti whisky. Keď nápoj pomiešate, pridajte ešte 50 ml sódy a koliesko limetky.

Chancellor

Budete potrebovať 50 ml Chivas Regal Extra, 12,5 ml sladkého vermútu, 25 ml portského a dva streky Angostura Bitters. Všetky ingrediencie zmiešajte a pridajte kocku ľadu. Nápoj podávajte v studených pohároch na Martini. Hoci ingrediencie nabádajú k domnienke, že ide o luxusný a veľmi pestrý drink, Chancellor sa vyznačuje harmonickou, mierne suchou chuťou. Vychutnajte si ho pri svetle sviečok na večernej terase.

Chancellor drink s kockami ľadu

Chancellor drink sa podáva s kockami ľadu

Chivas 18 Sour

Drink s vyváženou, primerane ťažkou chuťou, vhodný na rodinné posedenie. Vyrobíte ho ľahko a rýchlo. Všetky potrebné suroviny nájdete doma. Dva diely whisky Chivas Regal 18 prelejte do shakera, pridajte k nim jeden diel cukrového sirupu, jeden diel čerstvej citrónovej šťavy a polovičný diel vaječného bielka. Rozmanitú kombináciu pretrepte. Po pretrepaní do zmesi pridajte ľad a znovu premiešajte. Nalejte do pohárov s ľadom a podávajte. (3)

TIP: Na prípravu drinkov si zaobstarajte profesionálny shaker. Ušetríte si tak zbytočné starosti s prípravou.

Zhrnutie

Produkty Chivas Regal vám prinášajú maximálny pôžitok za rozumnú cenu. Ak chcete ochutnať pravú chuť škótskej vysočiny, dajte na našu radu. Okrem bohatej chuti a vône sa značka Chivas Regal od konkurencie odlišuje prekrásnymi fľašami. Dajte im priestor, nech dotvárajú charakter vášho interiéru.

Zdroje:

(1) Chivas Regal – Wikipédia https://en.wikipedia.org/wiki/Chivas_Regal

(2) Škótska whisky – Wikipédia https://cs.wikipedia.org/wiki/Skotská_whisky

(3) Chivas Regal – oficiálna webstránka https://www.chivas.com

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra