BALLANTINE'S: sortiment, cena, drinky + predaj - Výživovo.sk

Ballantine’s: Škótska miešaná whisky

Ballantine's whiskey - história, druhy

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Značka Ballantine’s má za svoje produkty na konte viacero prestížnych ocenení. Ako druhá najpredávanejšia škótska whisky na svete si Ballantine’s drží vysoký status už od 19. storočia.

Kde kúpiť whisky Ballantine’s?

Škótska whisky Ballantine’s je dostupná vo všetkých obchodných reťazcoch na Slovensku. Počnúc Kauflandom až po Tesco a Billu. Pre lepšiu predstavu o cene si môžete spraviť prieskum na Heureke. Balenie 0,7 l Ballantine’s stojí zvyčajne okolo desať eur. Iné to je pri špeciálnom sortimente, akým je napríklad dvanásťročná whisky Ballantine’s. Ballantine’s 12 0,7 l zvykne stáť takmer tridsať eur, čo je trojnásobok ceny za klasickú whisky. Na trhu je dostupná aj menšia verzia 0,5 l. K najčastejšie kupovaným patria 1 l, 0,7 l. Zriedkavejšie sú to Ballantine’s 3 l, 5 l a 6 l. V poslednom prípade ide skutočne o veľké balenie, vhodné na príležitosti, kde je veľa ľudí.

PREDAJ ALKOHOLU

História

V Európe bola Ballantine’s populárna a ako prvá zo škótskych whisky získala podporu na trhu. Za jej úspechom stál George Ballantine, ktorý mal v Edinburgu v roku 1827 malé potraviny. Medzi produktami mal aj rôzne whisky, ktoré rozposielal medzi svojich zákazníkov.

V 1865 prenechal George vedenie podniku staršiemu synovi Archibaldovi. On sám totiž musel sústrediť všetko svoje úsilie na otvorenie pobočky v Glasgowe. Tam, vo svojej predajni, sa začal naplno venovať predaju a distribúcii alkoholických nápojov. Obchod prekvital. George Ballantine sa rozhodol, že je načase začať s výrobou vlastného alkoholu. (1)

Ballantine's whisky

Ballantine’s whisky. Zdroj: ballantines.com

S príchodom Georgovho najmladšieho syna Georgea juniora, podnik premenovali na George Ballantine and Son Ltd. Súčasťou firmy sa okrem mladej posily stal aj ohromný sklad. Spoločnosť v ňom skladovala svoju vlastnú škótsku whisky predtým, než pokračovala na export. George Ballantine zomrel v roku 1891 a firmu prenechal svojmu najmladšiemu synovi. (1)

Pod vedením Georgea juniora biznis rástol. Rodina značku v roku 1919 predala firme Barclay a McKinlay. Noví majitelia použili meno Ballantine’s na zastrešenie svojich vlastných miešaných whisky. Keďže však nedokázali udržať krok s meniacim sa svetovým trhom, boli nútení spoločnosť posunúť ďalej.

V roku 1937 sa vlastníkom Ballantine’s stala kanadská spoločnosť Hirama Walkera. Úspech viditeľný na každej fľaši o svojich zakladateľoch hlásal, že sú to praví aristokrati medzi aristokratmi. V roku 1956 sa spoločnosť obrátila na Európu, kde bola minimálna konkurencia škótskej whisky. V roku 1960 bola whisky Ballantine’s na vrchole slávy, mala stabilné postavenie a vysoké zisky. V polovici 80. rokov bola Ballantine’s v Európe vyhlásená za najlepšiu whisky. Veľkej popularite sa tešila aj mimo Európy, obzvlášť v Kórei. Od roku 2005 patrí Ballantine’s spoločnosti Pernod Ricard. (1)

Proces výroby

Za úspechom whisky Ballantine’s stojí dôsledný postup pri jej výrobe.

Maltovanie

V prvej fáze výroby pravej škótskej whisky je jačmeň namočený do vody. Nasiaknutý vodou klíči a zreje, čo vytvára špeciálne enzýmy meniace škrob na cukor. Potom je jačmeň vysušený a pripravený na mletie.

VEDELI STE, ŽE: V starovekom galskom jazyku je škótska whisky označovaná ako uisgue beatha, čo znamená voda života.

Mletie

Skvasiteľné cukry v jačmeni sa rozpustia potom, čo je pomletý jačmeň opäť namočený do vody. Slúži na to špeciálny prístroj zvaný Mash Tun. Je určený na extrakciu optimálnej hladiny sladkej tekutiny označovanej sladina.

Fermentácia

Do umývacej nádoby na fermentáciu sú pridané kvasnice. Fermentácia premieňa cukor na alkohol. Čas tohto procesu je variabilný v závislosti od danej destilárne. Niekedy je to 48, niekedy 56 hodín. Výsledný produkt fermentácie sa nazýva wash a má 8% alkoholu. V procese výroby škótskej whisky sa ničím neplytvá. Prebytočné zrná, ktoré po fermentácii zanechá sladina, slúžia ako krmivo pre zvieratá. Teraz prichádza čas na destiláciu.

Škótska whisky Ballantine's Finest

Ballantine’s Finest whisky. Zdroj: Wikipedia

Destilácia

Proces destilácie sa delí na dve fázy. V oboch sú použité medené destilačné prístroje. V prvej putuje medziprodukt wash do prístroja Wash Still, v druhej do Spirit Still. Wash je zohriaty vodnou parou vo Wash Still, kde sa z neho začne vyparovať alkohol. Ten sa vo vrchnej časti destilačného prístroja opäť skvapalňuje. Low Wines, ktorý vznikne, putuje do druhého destilačného prístroja, Spirit Still. Ďalšou destiláciou sa z alkoholu selektuje iba jeho jadro. Takto očistený alkohol zreje až do obdobia, kým je pripravený na zmiešavanie.

Zrenie

Aby sa whisky mohla hrdiť titulom škótska, musí zrieť v dubových sudoch aspoň tri roky. Počas zrenia nasáva pachy, chuť a karamelovú farbu z dreva. Čím vyššia kvalita dreva a čas v ňom strávený, tým intenzívnejšiu kvalitu whisky má. Tým, že Ballantine’s funguje už desiatky rokov, má úctyhodnú zbierku sudov a možnosť miešať až štyridsaťročné whisky.

Miešanie

Miešanie sladových a ražných whisky má za následok vznik nových chutí a odtieňov. V každom časovom úseku existencie značky Ballantine’s existovala pätica skúsených Master Blenderov. Mužov, ktorí sa starali o to, aby sa Ballantine’s vždy mohla pochváliť niečím originálnym.

Fľaškovanie

Čo lepšie odprezentuje aristokratický pôvod legendárnej Ballantine’s, ak nie The Heraldic Coat of Arms. Od roku 1938 je tento symbol známkou kvality na každej fľaši Ballantine’s. Logo zobrazuje škótsku vlajku a štyri elementy potrebné na výrobu whisky; zem, voda, oheň a vzduch. Ďalším výrazným objektom na etikete Ballantine’s je latinská fráza: “Amicus Humani Generis”. Znamená to “Priateľ všetkým ľuďom”. Mentalita spoločnosti sa týmto heslom riadi do poslednej bodky.

Logo Ballantine's whiskey zobrazuje škótsku vlajku, zem , oheň, vodu a vzduch

Logo Ballantine’s. Zdroj: pbase.com

Sortiment

Pozrime sa na to, čo Ballantine’s ponúka svojim zákazníkom.

Ballantine’s Finest

Úplne prvý recept whisky Ballantine’s patrí stále k najpopulárnejším. Jemne sladká whisky s chuťou vanilky, jablka a mliečnej čokolády a vôňou medu a korenia. Svetlá zlatistá farba úplne zanikne vo vyváženom závere s tónmi sviežich bylín.

Ballantine’s 12 Y.O.

Krémovo vláčna a sladká whisky zmiešaná zo vzoriek zrejúcich minimálne dvanásť rokov sa vyznačuje chuťou bylín a dreva. Vôňa vanilky, farba medu a dlhotrvajúci záver z nej robia jednu z najobľúbenejších Ballantine’s whisky .

Ballantine’s Barrel Smooth

Ako už z názvu vyplýva, Ballantine’s Barrel Smooth je nesmierne jemná. Je to aj vďaka tomu, že zreje v skaramelizovaných (pri zahriatí na istú teplotu cukor v dreve skaramelizuje) dubových sudoch. Tie prebudia v nápoji skryté kvality. Vyúdená chuť so stopou sladkého drievka s vôňou karamelu a ovocia vytvára neopakovateľný gurmánsky zážitok. Pobyt v skaramelizovaných sudoch sa podpísal aj na jej farbe. Je zlatisto jantárová.

Ballantine’s The Clubs Collection

Škótsky klub Sub Club je najdlhšie fungujúcim undergroundovým klubom na svete. Otvorený je od roku 1987 a známy je pod zdomácneným názvom “Subbie”. Ballantine’s v spolupráci s týmto, ale aj ďalšími klubmi vytvorila unikátnu whisky v pútavej fľaši. Zloženie aj kvalita samotného nápoja sú na nerozoznanie od klasiky Ballantine’s Finest.

Ballantine’s Brasil

Čo sa stane, keď spojíme tradičnú škótsku whisky s brazílskou limetkovou kôrou? No predsa Ballantine’s Brasil. Táto whisky je perfektná do osviežujúcich letných drinkov, lebo je plná čerstvých citrusových tónov. Limetka a citrón sú prítomné vo všetkých stránkach Ballantine’s Brasil. S krémovou chuťou a kyslým ovocím je to jeden z najunikátnejších whisky blendov na trhu.

Osviežujúci nápoj s Ballantine's ľadom a citrónom

Ballantine’s Brasil sa výborne hodí do osviežujúcich letných nápojov. Zdroj: ballantines.com

Ballantine’s Passion

Ballantine’s Passion je charakteristická ovocnou chuťou. Výrazné sú predovšetkým melón, grapefruit a kiwi. Vonia po mangu a sladkej broskyni. Jemne korenistý záver vytvára spolu so sýtou jantárovou farbou zdanie západu slnka.

Ballantine’s Miltonduff

Táto whisky je veľmi jemná. Pre chuť sú príznačné tóny mliečnej čokolády, škorice a sladkého drievka. Nosom možno zachytiť vôňu broskyne, pomaranča, opečených mandlí a karamelu. Farba je sýto zlatá. Záver trvá dlho, je teplý a sladký.

Ballantine’s Glenburgie

Zamatovo jemnú chuť pomaranča, červeného jablka a hrušky s vôňou čiernych ríbezlí si zamilujete. Okrúhly záver si jednoducho nebudete chcieť nechať ujsť.

Ballantine’s Glentauchers

Sladká chuť malín a čiernych ríbezlí je pre Glentauchers typická. Vôňa prekypuje citrusmi, lieskovými orechmi a bylinkami. Ďalšou z vecí, charakteristických pre Glentauchers, je extrémne dlhotrvajúci záver.

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Koktejly

Whisky je ako stvorená na miešanie s inými nápojmi. Presvedčte sa o tom sami.

Caipi Brasil

Na tento drink budete potrebovať:

  • 50 ml Ballantine’s Brasil
  • polovicu citróna/limetky
  • 5 ml cukrového zahusťovacieho sirupu
  • drvený ľad
  • plátok citróna.

Rozrežte polovicu limetky na štvrtiny a zamiešajte ich s cukrovým sirupom. Potom pridajte whisky Ballantine’s Brasil, ľad a dôkladne premiešajte, aby sa všetky zložky prepojili.

Caipi Brasil s kockami ľadu

Caipi Brasil je osviežujúci koktejl s Ballantine’s Brasil, citrónom a cukrovým sirupom

Finest & Ginger

Na prípravu si prichystajte:

  • 50 ml Ballantine’s Finest
  • zázvorovú limonádu
  • kocky ľadu
  • mesiačik limetky.

Ako na to? Naplňte pohár ľadom a whisky Ballantine’s Finest. Následne do nápoja pridajte zázvorovú limonádu a premiešajte. Na záver pridajte mesiačik limetky.

Zhrnutie

Keď sa povie “pravá škótska whisky”, väčšine z nás okamžite napadne Ballantine’s. A celkom oprávnene. Ballantine’s je verná tradícii a už desaťročia si udržiava pôvodný výrobný postup. Niektoré recepty sú staré ako samotná značka, iné sú nové a idú s dobou. Whisky Ballantine’s je ideálna do koktejlov aj k samostatnému popíjaniu.

Zdroje:

(1) Ballantine’s Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Ballantine%27s

(2) Ballantine’s Scotch Whiskey – https://www.Ballantine’s.com/en-EN

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra