Tatranský čaj TATRATEA: druhy, cena, PREDAJ - Výživovo.sk

Tatranský čaj TATRATEA: Hrdý odkaz slovenskej tradície

Tatranský čaj- proces výroby, sortiment, koktejly

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Tatranský čaj, nazývaný tiež Tatratea, je pýchou slovenského národa. Zosobňuje tradície a lásku k bylinkárstvu starých horalov. Je to práve ich recept, na ktorom stojí unikátny slovenský nápoj. Herbálny alkoholický čaj prezentuje Slovensko aj za hranicami pôvodu a úspešne expanduje.

Kde kúpiť Tatranský čaj Tatratea?

Bol by hriech, ak by ste tradičný slovenský alkoholický nápoj na Slovensku nezohnali. Našťastie, opak je pravdou a Tatratea kúpite skutočne na každom kroku. Cena sa mení podľa toho, aký druh Tatranského čaju si zamýšľate kúpiť. Príchutí je hneď niekoľko. Vlastne celé kvantum, z ktorého si môžete vyberať. Tesco je spoľahlivým predajcom, kúpite v ňom väčšinu druhov. Dokonca máte šancu, že narazíte na akciu. Ani bez nej však cena čaju nie je závratná. Veľmi obľúbený Tatratea 52 % kúpite kdekoľvek, od Kauflandu až po Tesco. Keď chcete myslieť na potešenie druhých, obzrite sa po darčekovom balení. Obdarovaný ho iste ocení. Existujú dva druhy. V jednom balení nájdete až šesť fľaštičiek rôznych druhov Tatranského čaju. Ideálne pre tých, ktorí chcú vyskúšať nové chute, no nechcú investovať do veľkých fliaš.

PREDAJ ALKOHOLU

História

História Tatranského čaju siaha do ďalekej minulosti, keď ešte valasi vyháňali na zelené stráne Tatier čriedy oviec. Náš najmajestátnejší horský masív vedel byť úrodný a plodný, no bývali dni, keď prežitie v ňom nebolo najjednoduchšie. Vyžadovalo si to silu ducha, obratnosť, vynaliezavosť a otužilosť. Keď prišla zima, jediným útočiskom bol studený a málo pohodlný príbytok. Starí Slováci sa radovali zo slnečných dní, nebáli sa však ani tých menej veselých. Mali totiž medicínu, ktorá liečila všetky problémy. Volali ju čaj. (1)

Každý Tatranec si prísne strážil svoj vlastný recept. Bylinkový alkohol spočiatku liečil, až oveľa neskôr sa stal prostriedkom zábavy. Život medzi skalnými štítmi prinášal rôzne útrapy a riziká. Zranenia a choroby boli na dennom poriadku. Ľudia v mestách sa spoliehali na medicínu a šikovných lekárov, horali sa spoliehali výhradne na svoje laické schopnosti. Na liečenie používali bylinky zaliate horúcou vodou, pálenkou, medom, cesnakom a lojom. Takýto výťažok posilňoval organizmus a povznášal ducha. (1)

Horská atrakcia

Postupom času s nástupom moderných liečebných metód prišiel horský čaj o svoje primárne poslanie. Stal sa obľúbenou atrakciou na horách, z ktorých nikdy neodišiel. Turisti zo všetkých kútov zeme si nevedeli vynachváliť jeho unikátnu bylinkovú chuť, vôňu a tradičný spôsob servírovania. Málokto však vedel, že pije zakaždým iný nápoj. Horské chaty sa o svoje recepty nedelili, a preto bol každý Tatranský čaj unikát. Ritualizované podávanie čaju je nezameniteľnou súčasťou kultúry tohto nápoja. Čašník najprv zhasne svetlá, čaj zapáli a vystrelí zo zbrane do vzduchu. Pamiatka zbojníckych prepadov tak prežíva naďalej. Takto to fungovalo až do roku 2003, kedy sa alkoholický čaj začal vyrábať pod oficiálnou značkou. (1)

Znovuzrodenie

V roku 2008 povstal Tatranský čaj z popola ako bájny Fénix. Každý z tradičných receptov prispel svojou troškou k veľdielu, ktoré v predajných regáloch nájdete pod označením Tatratea. Od roku 2008 sa vyrába v kežmarskej likérke. (1)

Logo Tatratea

Logo Tatratea so slovanskými a slnečnými symbolmi. Zdroj: tatratea.hu

Zloženie Tatranského čaju

Zloženie Tatranského čaju je nasledovné. Obsahuje čierny čaj, dubové hobliny a tajnú zmes korenín a byliniek. Tieto zložky však nie sú to jediné, čo robí Tatratea tým, čím je. Za všetkým hľadajte proces výroby. (1)

Čierny čaj

Tak, ako nemôžete odstrániť slovo čaj z názvu Tatranský čaj, nemôžete ho odstrániť ani z procesu výroby. Bez neho by to totiž bol len ďalší bylinkový likér, akých je na trhu požehnane. Dodávateľom výberových lístkov toho najkvalitnejšieho čierneho čaju je indická provincia Assam. Čaj prepožičiava alkoholu tmavú farbu, prirodzenú vôňu a chuť. (1)

Dubové hobliny

Dub bol odjakživa posvätným stromom Slovanov. Nikoho neprekvapí, že si vybrali práve jeho drevo, aby predalo horskému čaju silu a rozmernosť. Hobliny z dubového dreva sa luhujú vo vlažnom alkohole. Nápoj tak nasaje prírodné pachy a drevnatú chuť. (1)

Byliny a korenia

Tajná, vyvážená zmes bylín a korenia z tatranských kvetnatých lúk dopĺňa ostatné dve zložky. Do alkoholu sa z nich uvoľňujú nové podmanivé chute a svieža aróma. Byliny a korenie sú neoddeliteľnou súčasťou Tatratea už od jeho počiatku. (1)

Tatratea s kockami ľadu a limetkou

V Tatranskom čaji cítiť bylinky, ktoré dopĺňa korenie, extrakt z dubových hoblín a čierny čaj

Proces výroby

Ten je aj v prípade Tatranského čaju komplikovaný a vyžaduje si dlhoročné skúsenosti. Nepúšťajte sa do jeho výroby sami, radšej si čaj pohodlne kúpte. Budete si tak istí, že obsahuje všetko potrebné. (1)

Macerácia

Býva dvoj až trojstupňová. Vytiahne zo všetkých prísad len to najlepšie, aby ste si mohli pochutnať na čistom bylinnom výťažku. Maceráciou čierneho indického čaju získava Tatratea svoju povestnú tmavú farbu. (1)

Filtrácia

Predstavte si, že popíjate tradičný Tatranský čaj na horskej chate. Spoliehate sa na to, že bude dokonale jemný. Nečakáte žiadne nemilé prekvapenie. Už dosť, že ste si na lyžiarskom svahu zlomili lyžu. A v tom medzi zubami zacítite nepríjemné škrípanie. Sú to miniatúrne čiastočky korenia a bylín. Aby k podobným situáciám nedochádzalo, Tatratea prechádza špeciálnym filtračným systémom. Ten spoľahlivo zachytí všetky nadbytočné kúsky korenia a bylín. Tatranský čaj je vďaka filtrácii jemný a lahodný. Aj za svoju číru farbu vďačí jej. (1)

Zrenie

Všetky tri zložky zrejú osem týždňov spolu v jednom tanku. Sú tam dovtedy, dokým ich čas a pracujúci kyslík dôkladne nepremiešajú. (1)

Tatratea s kockami ľadu a malinami

Výťažky z ovocia dodávajú Tatranskému čaju nezameniteľnú osviežujúcu chuť

Pridávanie ďalších zložiek

Tatratea obsahuje okrem vyššie spomínaných zložiek aj:

  • Pramenitá voda: Čistá voda z tatranských kamenných žľabov je základnou zložkou každého Tatranského čaju. Osviežujúca, ozdravujúca a silná, taká je voda z horských bystrín. Do vášho organizmu dostávate odvekosť a húževnatosť slovenskej prírody. (1)
  • Lieh: Alkohol vyrobený zo sladkej cukrovej melasy a repy dodáva čaju príjemnú nasladlú chuť. (1)
  • Cukor: Hoci je Tatratea sladký, neobsahuje takmer žiadne stopy po klasickom bielom cukre. Ten je ešte pred použitím invertovaný na monosacharidy. Pre jednoduchšie trávenie je použitá iba glukóza a fruktóza. (1)
  • Ovocné destiláty a výťažky z ovocia: Pridaním destilátov vyrobených z čerstvého ovocia získava Tatratea letný, mierne exotický rozmer. Existujú desiatky ovocných príchutí. Výber je jedine na vás. Plnú chuť čaju dotvára bohatý výťažok ovocia. Jeho vôňa prehlbuje zážitok pri vychutnávaní. (1)

Po pridaní všetkých zložiek Tatranský čaj šesť týždňov odpočíva. Keď je pripravený, putuje do krásnych dizajnových fliaš. Odtiaľ je to už len krôčik na pulty obchodov po celom svete. (1)

Dizajn fľaše

Tatratea je presne tým typom alkoholu, ktorý chcete častokrát z prostého potešenia jeho vizuálom. Každá príchuť Tatranského čaju má svoju vlastnú osobitú fľašu. To z neho robí výborný zberateľský objekt. Značka je na svoje esteticky pútavé fľaše patrične hrdá.

fľaša Tatratea original

Tatratea je k dispozícii v originálnych fľašiach bez hrdla. Zdroj: wikipedia

Fľaša s odvážnou formou, pripomínajúcou termosku, sa vymyká tradičným predstavám o alkohole. Poznávacím znamením je to, že fľaša nemá hrdlo. Zaoblené telo priamo vyúsťuje do moderného kovového uzáveru. Logo v tvare T je dekorované hot stampingom. Proces lepenia zaručuje, že sa bude logo nádherne ligotať. Medzi tradičnými slovanskými symbolmi, z ktorých sa skladá, nájdete aj odkaz na pradávne slnečné symboly. (1)

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Sortiment

Objavujte nové a nepoznané chute.

Tatratea 52 % (Original)

Originál Tatranský čaj, známejší aj pod označením Tatratea 52, patrí medzi najobľúbenejšie. Ide o prvý alkoholický čaj vyrobený na území Slovenska. Okrem korenín a byliniek obsahuje tiež stopy ovocných extraktov, ovocných liehovín a cukru. (2)

TIP: Tatratea 52, ako aj všetky ostatné, pite vždy vychladené, prípadne s kockou ľadu.

Tatratea Forest Fruit 62 %

Vyšší obsah alkoholu, silná aróma lesného ovocia a prekrásna fialová fľaša sú zbraňami, ktorým podľahnete. Rovnako ako Tatratea Original, aj edícia Forest Fruit je postavená na základe korenín, bylín a čaju. Prenesie vás do odľahlých tatranských lesov, kde rastú len maliny, čučoriedky, černice a lesné jahody. (2)

Tatratea Coconut 22 %

Popularitou sa približuje k Tatratea 52, má však viac než o polovicu nižší obsah alkoholu, iba 22 %. Základné zložky, ako sú čierny čaj, korenie a bylinky, sa v tejto verzii stretávajú so smotanovou chuťou praženého kokosu. Ten dodáva nápoju sladkosť. Nesmieme zabudnúť ani na med, hnedý cukor a biely čaj. Všetky tieto ingrediencie musia spojiť sily, aby sa mohol zrodiť Tatratea Coconut. (2)

fľaše Tatratea Milk, Acai, Hibiscus

Rôzne príchute Tatranského čaju. Zdroj: wikipedia

Tatratea 72 % (Zbojnícky)

Pravá slovenská frndžalica s vysokým obsahom alkoholu je pamiatkou na starých horalov, ktorým robila spoločnosť počas studených zimných večerov. Narozdiel od Tatratea Original je Tatratea Zbojnícky prispôsobený potrebám pravých chlapov. Žiaden zbytočný cukor, radšej o 20 % viac alkoholu. Ročne sa vyrobí iba 10 000 kusov, nenechajte si ujsť príležitosť a bleskom do najbližších potravín. (2)

Tatratea Apple & Pear 67 %

Máte tradičný recept, pridáte k nemu čerstvé hrušky, jablká a zázvor, a vznikne Tatratea 67. Ovocná chuť v tomto nápoji je veľmi lahodná a blízka srdcu Slovanov. Skladá sa z druhov ovocia dostupných na našom území. Oslnivo oranžová fľaša so zlatým logom na prvý pohľad upúta pozornosť. (2)

Tatratea Citrus 32 %

Čo vám viac pripomenie leto, ak nie citrusy? Otvorte si Tatratea 32 a zhlboka sa nadýchnite. Čo cítite? Je to veľmi jednoduché, no pritom tak účinné. Citrónová tráva, bylinkový čaj a mäta dávajú vôni veľmi osviežujúci podtón. V chuti rozpoznáte stopy citrónu, limetky a kandizovaného cukru. (2)

TIP: Zalejte Tatratea 32 vriacou vodou či čajom, odhalíte tak jeho skrytý charakter.

Tatratea Herbal Tea Digestif 35 %

Unikátny typ Tatranského čaju, vyrobený až z 30-tich druhov byliniek. Za svoju sladkú chuť vďačí hrozienkam, stévii a figám. Obsah liehu je 35 %. (2)

VEDELI STE, ŽE: Tatranský čaj Herbal Tea Digestif 35 posilňuje imunitu a má protizápalové účinky. Je to pravá tatranská medicína.
poháriky Tatranského čaju

Tatratea prechádza až trojstupňovou maceráciou, v dôsledku toho má sýtu hnedú farbu

Koktejly z Tatranského čaju

Vychutnajte si Tatratea inak, ako ste zvyknutí.

Wolfpack

Chutný drink vyrobený výhradne z tradičných slovenských surovín. Na jeho prípravu budete potrebovať 40 ml Tatratea Original 52 %, polovičnú dávku čierneho čaju Earl Grey, med, Kofolu, cukor a citrón. Med, cukor a vodu, všetky v rovnakom pomere, navzájom povaríme. Vymacerujeme v ňom čierny čaj, z čoho vznikne hustý kordial. Keď vychladne, 20 ml z neho zmiešame so šťavou z citróna a Tatranským čajom. Pridáme Kofolu. Na dozdobenie sa používa perník alebo marshmallow. (1)

Praline

Jedinečný koktejl z Tatratea Apple & Pear si zamilujete. Pýtate sa, čo na to budem potrebovať? Nuž, nie je toho málo. Recept sa skladá z už spomínaného Tatratea v množstve 20 ml, 1½ lyžičky pomarančového džemu a troch kvapiek balsamica. Ďalej je to chilli macerované v mede v množstve 15 ml, 20 ml citronády a polovica vyšťaveného pomaranča. Chýbať nesmie ani polovičná barová lyžička Granka a 25 ml ríbezľového vína. Všetky prísady s výnimkou vína pretrepte v šejkri. Obsah prelejte do pohára na whiskey a zalejte vínom. Nazdravie! (1)

Záver

Tatratea je dôkazom toho, že Slováci majú byť na čo hrdí. Na svete nie je alkohol, ktorý by vernejšie zobrazoval naše vlastnosti, dedené z pokolenia na pokolenie. Hoci sa Tatranský čaj pôvodne popíjal ako medicína, dnes sa teší veľkej obľube v odvetví zábavy. Vystačí si sám, je však častou zložkou rôznych alkoholických drinkov.

Zdroje:

(1) Tatratea – https://www.tatratea.com/sk/#!/heartstory

(2) Tatratea – https://www.svetnapojov.sk/vyhladavanie?search=tatratea&form%5Bconsents%5D=1&form%5Blocation%5D=

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra