Spôsobí vám pivo veľké brucho? - Výživovo.sk

Spôsobí vám pivo veľké brucho?

pivo

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Pitie piva sa často spája so zvýšeným telesným tukom, najmä v okolí brucha. Práve preto sa tento fenomén nazýva “pivné brucho”. Ale spôsobuje naozaj pivo ukladanie tuku na bruchu? Tento článok sa na to pozrel podrobne.

Čo je pivo?

Pivo je alkoholický nápoj vyrobený z obilia, ako je jačmeň, pšenica alebo raž, ktorý bol fermentovaný kvasinkami (1). Chuť mu dodáva samotný chmeľ, ktorý vytvára skvelú chuť piva, pretože je dosť horký a vyrovnáva sladkosť z cukru v zrnách. Niektoré druhy piva sú tiež ochutené ovocím alebo bylinkami a korením.

Pivo sa vyrába v 5 krokoch:

  1.    Výroba sladu: Zrná sú zahrievané, sušené a praskajú.
  2.    Scukornatenie: Zrná sa namáčajú do vody, aby uvoľnili svoje cukry. Výsledkom je sladká tekutina nazývaná “sladina”.
  3.    Varenie: sladina sa varí a pridáva sa chmeľ, aby pivo získalo svoju chuť.
  4.    Fermentácia: K zmesi sa pridajú kvasnice a sladina sa fermentuje, aby sa vytvoril alkohol a oxid uhličitý.
  5.    Plnenie do fliaš: Pivo sa stáča do fliaš a necháva sa zrieť.

Sila piva závisí od množstva alkoholu, ktoré obsahuje, tento sa meria ako objemový alkohol (ABV). ABV vyjadruje množstvo alkoholu v 3,4-oz (100 ml) nápoja, vyjadruje sa v percentách.

pivo

Obsah alkoholu v pive je zvyčajne 4-6%. Môže sa však pohybovať od veľmi nízkych hodnôt (0,5%) až po mimoriadne silné (40%).

Medzi hlavné druhy piva patria pale ale, stout, jemné, wheat beer (pšeničné pivo) a najobľúbenejšie pivo, ležiak (lager). Rôzne štýly a druhy piva vznikajú pri použití rôznych typov prípravy, keď pivovarníci kombinujú rôzne druhy zrna, dobu varenia a arómy.

Nutričné hodnoty piva

Výživová hodnota piva sa môže líšiť podľa typu. Nižšie sú uvedené množstvá pre bežné pivo objemom 12-oz (355 ml) s približne 4% obsahom alkoholu (2):

  •     Kalórie: 153
  •     Alkohol: 14 gramov
  •     Sacharidy: 13 gramov
  •     Proteíny: 2 gramov
  •     Tuk: 0 gramov

Pivo tiež obsahuje malé množstvá mikronutrientov, vrátane sodíka, draslíka a horčíka. Nie je to však dobrý zdroj týchto živín, pretože by ste museli vypiť obrovské množstvá na pokrytie vašich denných potrieb.

Je dôležité poznamenať, že pivá s vyšším obsahom alkoholu obsahujú aj viac kalórií. Je to preto, že alkohol obsahuje asi sedem kalórií v jednom grame.

To je vyššia hodnota ako pri sacharidoch a bielkovinách (4 kalórie na gram), ale nižšia ako tuky (9 kalórií na gram).

pivo

3 spôsoby, ako môže pivo spôsobiť priberanie na váhe  

Hovorí sa, že pitie piva môže zvýšiť množstvo brušného tuku mnohými spôsobmi. Medzi ne patria príčiny ako nadmerný príjem kalórií, zabránenie telu spaľovať tuky a zvyšovanie obsahu fytoestrogénu vo vašej strave. Prinášame tri hlavné dôvody, prečo pivo môže byť mimoriadne efektívnym hnacím motorom pri naberaní brušného tuku:

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

1. Pivo zvyšuje príjem kalórií

Gram za gramom, pivo obsahuje toľko kalórií ako nealkoholický nápoj, takže má potenciál pridať do vašej stravy veľa kalórií (2, 3). Niektoré štúdie tiež ukázali, že konzumácia alkoholu môže v krátkom čase zvýšiť vašu chuť do jedla, čo spôsobuje, že budete jesť viac ako obvykle (4).

Okrem toho sa ukázalo, že ľudia nie vždy kompenzujú kalórie, ktoré prijímajú z alkoholu, tým že jedia menej iných potravín (5, 6). To znamená, že pitie piva môže pravidelne prispievať značným množstvom kalórií k vašej neúspešnej diéte

2. Pivo môže zabrániť spaľovaniu tuku

Pitie alkoholu môže zabrániť tomu, aby vaše telo spaľovalo tuk. Je to preto, lebo telo uprednostňuje rozklad alkoholu v porovnaní s inými zdrojmi paliva vrátane už uloženého tuku. Teoreticky môže pravidelné pitie prispieť k zvýšeniu telesného tuku.

Štúdie, ktoré skúmali túto skutočnosť, však prišli s rôznymi výsledkami. Z dlhodobého hľadiska pravidelné, ale mierne pitie piva menej ako 17 oz (500 ml) denne nezvyšuje telesnú hmotnosť alebo brušný tuk (7, 8).

Napriek tomu pitie väčšieho množstva piva môže viesť k výraznému prírastku hmotnosti  s postupom času.

pivo

3. Obsahuje fytoestrogény

Kvety chmeľu sa používajú na to, aby pivo získalo svoju chuť. Táto rastlina je známa svojím veľmi vysokým obsahom fytoestrogénov, zložiek rastlín, ktoré napodobňujú účinok ženského pohlavného hormónu estrogénu vo vašom tele (9).

Vzhľadom na obsah fytoestrogénu sa predpokladalo, že chmeľ v pive môže spôsobiť hormonálne zmeny u mužov, ktoré sa prejavia rizikom ukladania brušného tuku. Avšak aj keď je možné, že muži, ktorí pijú pivo, sú vystavení vyšším hladinám fytoestrogénov, nie je známe, ako tieto rastlinné zlúčeniny ovplyvňujú ich hmotnosť alebo brušný tuk, ak vôbec (8).

Skutočne pivo spôsobí, že naberiete extra brušný tuk?

Tuk uložený okolo brucha je považovaný za najnebezpečnejší typ tuku pre vaše zdravie. Vedci nazývajú tento typ tuku viscerálny tuk (10). Viscerálny tuk je metabolicky aktívny, čo znamená, že môže interferovať s hormónmi vo vašom tele. To môže zmeniť spôsob fungovania vášho tela a zvýšiť riziko ochorení, ako je metabolický syndróm, diabetes typu 2, srdcové ochorenia a rakovina (11, 12).

Dokonca aj ľudia, ktorí majú normálnu hmotnosť, čelia zvýšenému riziku zdravotných problémov, ak majú veľké množstvo brušného tuku (13). Niektoré štúdie spájajú vysoký príjem alkoholu z nápojov, ako je pivo, so zvýšeným rizikom získavania brušného tuku (14).

V skutočnosti jedna štúdia zistila, že muži, ktorí pili viac ako tri nápoje denne, mali o 80% vyššiu pravdepodobnosť, že majú viac brušného tuku ako muži, ktorí nepili toľko nápojov (15).

čapované pivo

Zaujímavé je, že ďalšie štúdie naznačujú, že pitie piva v miernom množstve, čo je menej ako 17 oz (500 ml) denne, nemusí niesť toto riziko (7, 8, 16). K tomuto rozdielu však môžu prispieť aj ďalšie faktory. Napríklad ľudia, ktorí pijú mierne množstvo piva, môžu mať dokonca zdravší životný štýl ako tí, ktorí konzumujú väčšie množstvá. (7).

Väčšina štúdií ukazuje, že spotreba piva je spojená s nárastom obvodu pása a celkovo aj telesnej hmotnosti. To znamená, že pitie piva špecificky nespôsobuje priberanie do oblasti brucha. Priberáte vo všeobecnosti všade (17).

Toto riziko prírastku hmotnosti môže byť ešte vyššie u ľudí, ktorí už majú nadváhu v porovnaní s ľuďmi s normálnou hmotnosťou, ktorí pijú pivo (18). Celkovo sa predpokladá, že čím viac budete piť, tým väčšie je riziko nárastu telesnej hmotnosti a rozvoj “pivného brucha” (8, 19).

pivo

Muži čelia vyššiemu riziku ako ženy

Spojitosť medzi prírastkom telesnej hmotnosti a pitím alkoholu je silnejšia u mužov ako u žien. Predpokladá sa, že muži majú tendenciu piť viac ako ženy, možno až trikrát toľko (7, 20, 21, 22). Muži majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť distribúcie androidného tuku, čo znamená, že pri náraste hmotnosti ukladajú tuk práve v oblasti okolo brucha (23, 24). Navyše, u mužov je väčšia pravdepodobnosť pitia piva než u žien. To by mohlo byť dôležité ako faktor, pretože pivo obsahuje viac kalórií ako mnoho iných zdrojov alkoholu.

Napríklad 1,5 oz (45 ml) liehovín obsahuje asi 97 kalórií a štandardná 5-oz (148 ml) dávka červeného vína obsahuje 125 kalórií. Štandardná dávka piva v objeme 12 oz (355 ml) obsahuje viac ako obidve dávky – a to 153 kalórií (2, 25, 26). Ďalším dôvodom, prečo muži môžu byť vystavení väčšiemu riziku vzniku pivného brucha, je účinok alkoholu na testosterón – mužský pohlavný hormón. Pitie alkoholických nápojov, ako je pivo, preukázalo zníženie hladiny testosterónu (27, 28, 29).

Toto je dôležité poznamenať, pretože nízke hladiny testosterónu môžu zvýšiť riziko prírastku hmotnosti, najmä okolo brucha (30, 31, 32, 33). V skutočnosti 52% obéznych mužov má hladiny testosterónu na dolnej hranici normálneho rozpätia (34). Tento výskum naznačuje, že u mužov je oveľa pravdepodobnejšie, že si vypestujú “pivné brušká”.

Nalievanie piva

Spôsobujú aj iné druhy alkoholu ukladanie tuku v oblasti brucha?

Najpravdepodobnejším spôsobom, ako pivo prispieva k brušnému tuku, je nadbytok kalórií, ktoré pridáva do vašej stravy. Ostatné druhy alkoholu, ako sú liehoviny a víno, majú menej kalórií na jeden štandardný nápoj ako pivo. To znamená, že je menej pravdepodobné, že spôsobia zvýšenie telesnej hmotnosti a aj ukladanie brušného tuku.

Zaujímavosťou je, že niektoré štúdie spájali pitie priemerného množstva vína s nižšou telesnou hmotnosťou (35). Dôvod je nejasný, hoci sa predpokladalo, že tí, čo pijú víno, sa stravujú zdravšie a vyváženejšie v porovnaní s tými, čo pijú pivo či liehoviny (7, 36). Navyše, štúdie ukázali, že množstvo alkoholu, ktoré konzumujete, a ako často ho konzumujete, je tiež dôležité, pokiaľ ide o oblasť vášho pása.

Pitie vína

Niektoré štúdie spájajú pitie vína so stratou hmotnosti

V skutočnosti sa zdá, že jedným z najrizikovejších správaní pri vývoji “pivného brucha” je nadmerné pitie. Štúdie zistili, že pitie viac ako štyroch nápojov naraz môže zvýšiť riziko výskytu brušného tuku bez ohľadu na to, aký nápoj si vyberiete (19, 37, 38, 39).

Okrem toho jedna štúdia zistila, že ľudia, ktorí vypili jeden nápoj denne, mali najmenšie množstvo tuku. Tí, ktorí konzumovali menej alkoholu všeobecne, ale požili štyri alebo viac nápojov v dňoch, kedy sa venovali pitiu, mali najväčšie riziko nárastu telesnej hmotnosti (37).

pivo

Ako sa zbaviť pivného brucha

Najlepší spôsob, ako sa zbaviť pivného brucha, je diéta a cvičenie. Ak pijete veľa, mali by ste sa tiež zamyslieť nad obmedzením príjmu alkoholu alebo dokonca jeho úplným vylúčením. Pokúste sa vyhnúť nadmernému požívaniu alebo väčšiemu množstvu alkoholu za jeden alebo dva dni.

Bohužiaľ, neexistuje žiadna dokonalá strava a návyky na zníženie objemu brušného tuku. Avšak stravovanie, ktoré obsahuje malé množstvo spracovaného mäsa, sladkých nápojov a rafinovaných výrobkov z obilia, je spojené s menším obvodom pása (40, 41).

čerstvé potraviny

Takže ak sa snažíte schudnúť a zlepšiť svoje zdravie, prejdite na stravu založenú väčšinou na čerstvých, nespracovaných potravinách a znížte konzumáciu pridaného cukru (42, 43, 44).

Cvičenie je tiež naozaj efektívny spôsob, ako pre mužov, tak aj pre ženy, ako sa zbaviť brušného tuku. Kardio a cvičenie s vysokou intenzitou vám môžu takisto pomôcť (45, 46, 47, 48, 49, 50, 51). Navyše cvičenie má okrem redukcie váhy aj veľa úžasných výhod pre zdravie , ktoré z neho robia jednu z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre zlepšenie svojho zdravia.

pivo

Poznámky

Pitie piva môže spôsobiť prírastok hmotnosti akéhokoľvek typu – vrátane brušného tuku. Myslite na to, že čím viac pijete, tým vyššie je riziko prírastku hmotnosti. Zdá sa, že mierne pitie jedného piva denne (alebo menej) nie je spojené s nárastom “pivného brucha“.

Avšak, ak pijete veľa piva alebo pijete nárazovo, potom máte veľmi vysoké riziko nárastu brušného tuku, ako aj rôzne ďalšie vážne zdravotné problémy. Aby ste minimalizovali riziko nárastu telesnej hmotnosti, nezabudnite udržiavať príjem alkoholu v odporúčaných medziach a viesť zdravý a aktívny životný štýl.

Článok je voľným prekladom originálu z Healthline.com.

5/5 - (2 votes)

Michel Struharova

Cestovateľka a bežkyňa, ktorá s 10 kg batohom 3 roky spoznávala svet. Teraz zdoláva slovenské kopce a pomáha klientom rozprávať príbehy ich značiek. Na Výživovo.sk píše predovšetkým o milovanom behu a športovej výžive.

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra