KONJAKOVÉ CESTOVINY. Účinky + kde kúpiť - Výživovo.sk

Konjakové cestoviny – skutočne podporujú chudnutie?

Nízkokalorické konjakové cestoviny

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Cestoviny patria k vďačným a veľmi obľúbeným prílohám medzi všetkými vekovými kategóriami. Veď akoby aj nie, ich príprava si nevyžaduje žiadne špeciálne kulinárske zručnosti. Navyše, dajú sa jednoducho kombinovať s množstvom ďalších potravín. Zatiaľ, čo deťom rozžiaria očká špagety s kečupom alebo kakaové vretená, dospelí si zas radi pochutnajú na kuracom perkelte s kolienkami. Odhliadnuc od všetkých pozitív, treba však počítať s tým, že v zložení klasických cestovín dominujú hlavne sacharidy. Z tohto dôvodu nie sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú schudnúť či už prostredníctvom niektorej z low carb, alebo keto diét. V takomto prípade budú tou najlepšou voľbou konjakové cestoviny. Chutia tak dobre ako klasické cestoviny, avšak sú nízkokalorické a takmer bez sacharidov.

Konjakové rezance sú veľmi rýchle a nenáročné na prípravu.

Konjakové rezance s vajíčkom a zeleninou

Z čoho sú vyrobené konjakové cestoviny? Je ťažká ich príprava a kde všade sa predávajú? Odpovede na tieto otázky vám sprostredkujem v tomto článku. Rovnako, nebudú chýbať ani skúsenosti užívateľov s konjakovými cestovinami a tip na chutný recept.

Kde kúpiť konjakové cestoviny?

Bohužiaľ, vo veľkoobchodoch ako Tesco, Kaufland, prípadne Lidl konjakové cestoviny nenájdete. Rovnako som ich nevidela ani v ponuke miestnej DM drogérie, avšak možno boli v tom čase iba vypredané. Z kamenných predajní sú k dispozícii len v špecifických bio obchodíkoch, kde ale počítajte s obmedzeným výberom.

Z tohto dôvodu odporúčam nakupovať najmä z internetových obchodov so zdravou výživou a keto produktami. Jedným z takýchto eshopov je KetoMix. V jeho ponuke nájdete okrem klasických diétnych jedál aj balíček konjakových príloh. V čase písania tejto recenzie stojí 18,50 € a obsahuje 6 druhov konjakových cestovín (špagety, rezance, ryžu, tagliatelle a 2 ks niťoviek). Za pozornosť taktiež stoja produkty SlimPasta. Okrem výhodných cestovinových balíčkov máte k dispozícii aj rôzne hotové jedlá s konjakovými cestovinami. Trojicu mojich tipov na eshopy s cestovinami z konjaku uzatvorím so Shirataki cestovinami a ryžou. Tie sú spolu s ďalšími bezlepkovými potravinami dostupné na webe dieta-eshop.com.

PREDAJ KONJAKOVÝCH (SHIRATAKI) CESTOVÍN
Slim Pasta
KetoMix

Charakteristika konjakových cestovín

Na Slovensku nie sú veľmi známe, avšak u našich českých susedov ich popularita každým rokom rastie. Niet sa čomu čudovať. Na rozdiel od bežne dostupných cestovín zo supermarketov sa nevyrábajú zo pšeničnej či špaldovej múky, ale ich hlavnou zložkou je konjaková múka. Tá má podstatne nižšiu kalorickú hodnotu a zanedbateľné množstvo sacharidov, vzhľadom na to sa konjakové cestoviny odporúčajú najmä pri chudnutí.

Ako sa vyrábajú konjakové cestoviny?

Konjak je hľuzovitá rastlinka, známa aj pod názvom sloní chlieb. Pestuje sa v hornatých oblastiach juhovýchodnej časti Ázie. Už niekoľko desaťročí ju miestni obyvatelia používajú ako prírodné liečivo na zmiernenie kašľa, pri bolestiach prsníkov či kožných ochoreniach. (1) Okrem tradičnej medicíny má svoj význam aj v gastronómii. Z hľuznatej stonky konjaku sa vyrába konjaková múka s glukomanánom, ktorý je základnou a zároveň najdôležitejšou zložkou konjakových cestovín.

Proces výroby konjakových cestovín začína očistením a osušením hľuznatej časti.

Hľuza rastliny konjak

Celý proces výroby začína dôkladným očistením a pokrájaním hľúz konjaku. Tie sa následne vysušia, pomelú a prefukujú vzduchom, čím dochádza k oddeleniu glukomanánu od škrobových zŕn a ďalších látok. Takto vyčistená múka sa ďalej premýva alkoholom, opäť suší a melie. Výsledkom celého procesu je čistý produkt, konkrétne konjaková múka s 80 – 90 % podielom glukomanánu. (1)

VEDELI STE, ŽE glukomanán je prírodná vláknina, ktorá sa pri kontakte s vodou zmení na gél a dokáže zväčšiť svoj objem až 60 násobne? (2)

Zdravotné benefity glukomanánu

Vo vode rozpustná vláknina glukomanán, ktorá je obsiahnutá v konjakových cestovinách, slúži predovšetkým na podporu úbytku hmotnosti. Nemožno však opomenúť ani jej ďalšie pozitívne účinky na ľudský organizmus. A tých rozhodne nie je málo.

Podporuje chudnutie

Priaznivý vplyv glukomanánu na zníženie telesnej hmotnosti dokazujú viaceré odborné štúdie. Jednou z nich je klinická štúdia uverejnená v periodiku International Journal of Obesity, ktorej sa zúčastnilo 20 obéznych pacientov. Celý výskum trval osem týždňov. Počas nich dostávali vybraní účastníci dve tabletky glukomanánu 3x za deň. Ostatným bola podávaná placebo tabletka. Po ôsmych týždňoch došlo u jednotlivcov, ktorým bol podávaný glukomanán k zníženiu hmotnosti v priemere o 5,5 kg. Dosiahnutý úbytok hmotnosti sa pripisuje schopnosti glukomanánu navodiť pocit sýtosti, výsledkom čoho je nižší príjem kalórií. (3)

UPOZORNENIE: Konjakové cestoviny síce podporujú chudnutie, avšak bez toho aby ste boli v  kalorickom deficite neschudnete. Váš kalorický príjem teda musí byť dlhodobo nižší ako výdaj.
CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Uvoľňuje zápchu

Keďže glukomanán je špecifický druh vlákniny, prispieva k obnoveniu črevnej mikroflóryzlepšuje priechodnosť čriev. Pomocnú ruku podá nielen dospelým, ale i deťom. Potvrdzuje to klinická štúdia z odborného časopisu Pediatrics. Zúčastnilo sa jej 31 detí s chronickou zápchou, ktorým bol podávaný tekutý glukomanán a placebo. U detí konzumujúcich glukomanán sa po určitom čase zlepšila stolica, tak čo sa týka frekvencie, ako aj  konzistencie. Ak vás teda trápia problémy s vyprázdňovaním, vyskúšajte si párkrát uvariť konjakové cestoviny alebo ryžu. Za pokus predsa nič nedáte a možno budete z výsledku milo prekvapení. (4)

Znižuje hladinu cholesterolu

Vysoká hladina zlého (LDL) cholesterolu zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Znížiť ju môžete viacerými spôsobmi, či už medikamentóznou liečbou, úpravou stravovacích návykov, alebo užívaním prírodných liečiv, vrátane glukomanánu. Ten do istej miery podporuje vylučovanie cholesterolu v stolici, dôsledkom čoho sa menej koncentruje v krvnom obehu a hladina LDL cholesterolu klesá. (5)

ZAUJÍMAVOSŤ: Podľa štúdie kolektívu vedcov z Lekárskej fakulty University of Toronto, každodenným užívaním 3 gramov glukomanánu denne môže dôjsť k zníženiu hladiny LDL cholesterolu až o 10%. (6)

Samozrejme, zdravotných výhod glukomanánu je viac. Nie všetky sú však dostatočne vedecky podložené. Z tohto dôvodu ich nebudem v tomto článku popisovať podrobnejšie, ale len v krátkosti spomeniem:

 • znižuje hladinu cukru v krvi,
 • chráni pokožku pred UV žiarením,
 • podporuje hojenie rán,
 • pomáha pri liečbe akné, zápalových ochoreniach a sčervenaní pokožky,
 • spomaľuje proces starnutia. (5)

Ako si pripraviť konjakové cestoviny?

Nemusíte sa obávať, vystačíte si aj so základnými kuchárskymi zručnosťami. Dokonca pri niektorých konjakových cestovinách nepotrebujete ani tie, keďže sa predávajú predvarené. Stačí ich len odbaliť, dať na pár minút do mikrovlnky alebo zohriať na panvici, prípadne dochutiť. Varenie si vyžadujú iba niektoré druhy, napríklad konjakové rezance.

Postup prípravy konjakových cestovín:

 1. Rezance vyberte z vrecka a vložte do sitka. Tekutinu, ktorá z nich vytiekla vylejte a rezance 3-krát prepláchnite v studenej vode. Zbavíte ich tak nepríjemného rybacieho zápachu.
 2. Premyté cestoviny vložte do hrnca s posolenou vriacou vodou a varte cca 2-3 minútky.
 3. Sceďte a chvíľku posmažte na panvici s nepriľnavým povrchom. V prípade, že takúto panvicu nemáte, použite akúkoľvek inú, avšak nezabudnite na pár kvapiek oleja.
 4. Na záver pridajte na panvicu ostatné ingrediencie, zeleninu či udusené kuracie mäso, všetko pomiešajte a servírujte.

Podrobný návod na prípravu býva napísaný aj na zadnej strane obalu cestovín. Ak by ste si nejakým krokom neboli istý, pozrite si nasledujúce video:

Tip na chutný recept

Samotné konjakové cestoviny konzistenciou pripomínajú želatínu a chuťou zas čistú vodu, čo neznie veľmi lákavo. Z tohto dôvodu je dôležité ich správne dochutiť, prípadne skombinovať s inými, výraznejšími surovinami. Ako inšpiráciu pre lepšiu predstavu vám prikladám tip na jednoduchý a chutný recept. Obsahuje minimálne množstvo sacharidov, vďaka čomu si na ňom môžete pochutnať aj pri low carb diéte. Tak dobrú chuť.

Konjakové rezance s kari omáčkou a zeleninou

Ingrediencie:

 • balíček konjakových rezancov
 • cibuľa
 • strúčik cesnaku
 • čerstvá alebo mrazená zelenina (brokolica, šampiňóny, hrášok, mrkva..)
 • pár kvapiek sójovej omáčky
 • kari pasta
 • kokosové mlieko/smotana
 • olivový olej
 • štipku soli a korenia

Postup:

Začnite prípravou zeleniny. Rozpálenú panvicu, ideálne wok, pokvapkajte olivovým olejom,  pridajte nadrobno nakrájanú cibuľku spolu s popučeným strúčikom cesnaku a kúskami zeleniny. Chvíľku osmažte, vytlačte štipku kari pasty. Zo začiatku radšej trošku menej, aby rezance neboli príliš pikantné. Prilejte cca 200 – 250 ml kokosového mlieka alebo smotany na varenie. Zakryte a nechajte dusiť cca 5 -7 minút. Zatiaľ si pripravte rezance podľa vyššie uvedeného postupu. Na záver všetko zmiešajte, ochutnajte a prípadne ešte dochuťte kari pastou, soľou a korením.

Konjakové rezance s kari pastou a niekoľkými druhmi zeleniny

Kari konjakové rezance so zeleninou

Skúsenosti užívateľov

Vzhľadom na to, že konjakové cestoviny nie sú u nás veľmi známe, bolo pomerne ťažké nájsť na diskusných fórach reálne a nezávislé skúsenosti užívateľov. Pár som ich však predsa len našla, no týkajúcich sa skôr jednotlivých značiek predávajúcich konjakové cestoviny.

V recenziách sa najviac skloňovali konjakové cestoviny Shirataki. Užívateľov výborne zasýtili, vďaka čomu neboli nútení vyhľadávať ďalšie jedlo, znížili kalorický príjemschudli. Rovnako ocenili aj ich univerzálne využitie (dajú sa pripraviť na množstvo spôsobov) a chuť, ktorá je na nerozoznanie od klasických ryžových cestovín.

 „Tak ja som ich dnes večer skúsila a musím povedať, že ma tie konjakové cestoviny príjemne prekvapili. Podľa návodu som si pripravila 100g a dala do panvice spolu so zeleninou (rajčiny, papriky, trošku cesnaku a pár kvapiek sójovej omáčky) a boli super. Nespoznala by som, že to nie sú klasické ryžové cestoviny. Tak som sa zas poučila.“

Zdroj: Radka68, emimino.cz

Vďaka cestovinám z konjakovej múky užívateľka nielenže schudla, ale sa jej znížil aj krvný tlak

Recenzia spokojnej užívateľky

Zdroj: banbulka, forum.zdravie.sk

Užívateľka odporúča konjakové rezance Shirataki

Pozitívna skúsenosť užívateľky s rezancami Shirataki

Zdroj: Gugina, forum.zdravie.sk

Pri hľadaní vyššie spomínaných recenzií som sa stretla aj s negatívnymi ohlasmi. Užívatelia si sťažovali na nepríjemnú rybaciu pachuť cestovín. To však nemožno zovšeobecniť na všetky značky, pričom spomínaný zápach mohol byť spôsobený aj nedostatočným premytím cestovín v studenej vode. Navyše, sto ľudí, sto chutí. Kým niekomu rybacina chutí, iní ju nemôžu ani cítiť.

 „…zohnala som si aj shirataki rezance, ale mne jednoducho nechutia. Cítim tam akoby rybacinu a majú zvláštnu, tuhú konzistenciu. Skúsila som tiež shirataki cestoviny s tofu a tie už boli lepšie.“

Zdroj: h.sona, emimino.cz

Časté otázky

Ak ste zvedaví, čo všetko konjakové cestoviny obsahujú či aké má glukomanán vedľajšie účinky, čítajte ďalej. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete niekoľko ďalších dôležitých informácií.

Aké druhy konjakových cestovín sú dostupné?

Rovnako ako pri klasických cestovinách s vysokým obsahom sacharidov, aj v prípade cestovín z konjakovej múky máte na výber z viacerých typov. Vrtuľky, penne, taliatelle, špegety alebo rezance. Na svoje si prídu nielen milovníci talianskej, ale i ázijskej kuchyne. Dokonca, niektoré eshopy ponúkajú aj nízkokalorickú konjakovú ryžu, ktorá je taktiež veľmi obľúbenou prílohou. (7)

Má glukomanán nejaké vedľajšie účinky?

Áno. Konzumácia produktov s obsahom glukomanánu, teda aj konjakových cestovín, môže spôsobiť tráviace problémy: nadúvanie, plynatosť alebo hnačky. Taktiež znižuje vstrebávanie liekov na reguláciu hladiny cukru v krvi. V prípade, že máte cukrovku a užívate takéto lieky, predtým ako zaradíte konjakové cestoviny do svojho jedálnička, sa poraďte so svojim lekárom. (5)

Čo všetko obsahujú konjakové cestoviny?

Konkrétne zloženie konjakových cestovín závisí hlavne od druhu a značky. Prevažná väčšina je zložená iba z vody, konjakovej múkybezlepkovej vlákniny, vďaka čomu sú vhodné aj pre ľudí s intoleranciou na laktózu a lepok. (7)

Môžu byť konjakové cestoviny náhradou pestrej stravy?

Určite nie. Konjakové cestoviny síce podporujú chudnutie, ale neobsahujú žiadne tuky, bielkoviny, vitamíny a minerálne látky, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu. Z tohto dôvodu sú ideálne ako doplnok výživy, prípadne príloha v kombinácii s ďalšími potravinami. (7)

Konjakové cestoviny majú niekoľko nesporných výhod, pre ktoré sa ich rozhodne oplatí vyskúšať. Ja som tak už urobila a vôbec neľutujem.  Ako ste na tom vy? Chceli by ste ich ochutnať alebo zostanete radšej pri klasických cestovinách?

ZDROJE:

(1) HAROON KHAN, MARYA, Konjac (Amorphophallus konjac), Nonvitamin and Nonmineral Nutritional ) Supplements, 2019. Dostupné na: https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/amorphophallus-konjac

(2) Konjac from A to Z: 26 things Worth Knowing. Dostupné na: https://www.finedininglovers.com/article/what-is-konjac

(3) BEHFOROOZ A. a kol. Effect of glucomannan on obese patients: a clinical study, 1984. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6096282/

(4) BAUCKE V.L a kol., Fiber (glucomannan) is beneficial in the treatment of childhood constipation, Pediatrics, 2004. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14993586/

(5) What are the benefits of konjac? Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319979

(6) A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials of the effect of konjac glucomannan, a viscous soluble fiber, on LDL cholesterol and the new lipid targets non-HDL cholesterol and apolipoprotein B. 2017. Dostupné na: https://academic.oup.com/ajcn/article/105/5/1239/4569867

(7) Konjakové těstoviny. Dostupné na: https://www.konjakovetestoviny.cz/

5/5 - (2 votes)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra