Heffron rum: výroba, farba, vôňa, chuť + kde kúpiť - Výživovo.sk

Heffron rum: rum na počesť československých legionárov

Spoznajte príbeh Heffron rumu a tipy na koktejly

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Príslušníci československých légií počas prvej svetovej vojny odvážne bojovali za slobodu Československa. Bez ich odhodlania a snahy by ste dnes možno krajiny Česko a Slovensko na mape hľadali márne. Preto sa druhý najväčší producent liehovín v Česku, Palírna U Zeleného stromu, rozhodol na ich počesť vyrobiť rum. Výsledkom ich práce je Heffron rum, o ktorom sa viac dočítate v článku.

Kde kúpiť Heffron rum?

Vzhľadom na pôvod tejto značky by ste naozaj nemali naraziť na problémy s nákupom Heffron rumu. Nájdete ho v regáloch hypermarketov, ako Lidl, Tesco, či Billa, kde býva častokrát aj v zľave. Okrem toho je dostupný aj v mnohých českých a slovenských internetových obchodoch zameraných na predaj alkoholu. Cena za jednu fľašu Heffron rumu sa pohybuje okolo 15 € bez zľavy v hypermarketoch. V ponukách e-shopov ho nájdete aj za nižšie ceny na úrovni 10 € za fľašu. (1)

PREDAJ ALKOHOLU

História

Heffron rum sa na trhu prvýkrát objavil iba nedávno, koncom roka 2019. V jeho histórii teda nenájdete rozsiahle príbehy o založení spoločnosti pred mnohými desaťročiami a postupnom zdokonaľovaní výrobného procesu. Ako už bolo spomínané v úvode, Heffron vznikol s cieľom odkázania na ťažkú prácu, ktorú v boji za slobodu národa vykonali československí legionári. (2, 3)

Logo Heffron rumu

Oficiálne logo Heffron s legendárnym parníkom, ktorý prevážal legionárov. Zdroj: rumheffron.cz

Čo boli československé légie?

Boli to jednotky vojenského odboja, ktoré počas prvej svetovej vojny pôsobili v zahraničí. Légie sa delili na tri skupiny – ruské, francúzske a talianske. Ich význam spočíval najmä v tom, že vďaka ich aktivite bolo aj Československo po vojne považované za jednu z krajín na strane víťazov. Légie taktiež umožnili rozvoj politického pôsobenia Čechov a Slovákov v zahraničí. Mohli tak budovať vzťahy a kontakty, ktoré neskôr výrazne pomohli so zakladaním Československej republiky. (4)

Prečo práve Heffron?

Rum od Palírny U Zeleného stromu sa pôvodne volal Legionář. Len krátko po uvedení do predaja sa však musel premenovať. Názov Legionář už patril produktu iného českého pivovaru. (5) Vedenie spoločnosti muselo vymyslieť nový názov pre svoj rum. Inšpiráciu našli v mene posledného parníka, ktorý po skončení vojny prevážal československých legionárov z Vladivostoku do Terstu. Trasa viedla cez Japonsko, Tichý oceán, Suezský prieplav, Atlantický oceán a skončila v európskom prístave, odkiaľ sa vojaci vlakmi presúvali domov. (6)

Výroba

Stredná Európa nie je práve ideálnym miestom na výrobu rumu. Pestovanie cukrovej trstiny vyžaduje tropické podmienky. Preto sa vedenie Palírny U Zeleného stromu rozhodlo, že si nechá rum dovážať priamo od odborníkov vyrábajúcich jedny z najlepších rumov sveta. Konkrétne si na tento účel vybrali Panamu.

Liehovar

O veľkú časť výroby sa starajú experti na rum v liehovare Las Cabras de Pesé. Pod vedením master blendera Francisca Fernandéza, známeho ako Don Pancha, vzniká základ Heffron rumu. Jeho skúsenosti s rumom sa začali budovať v 60. rokoch 20. storočia na Kube, vďaka čomu kvalita produktov z Las Cabras de Pesé dosahuje naozaj vysokú úroveň.

Pálenica u zeleného stromu

Výrobné priestory Heffron rumu. Zdroj: rumheffron.cz

Príprava na destiláciu

Prvým krokom smerujúcim k výrobe rumu je, samozrejme, pestovanie cukrovej trstiny. Horúce podnebie Panamy je na tento účel ako stvorené. Po dozretí tropickej plodiny sa zbiera a spracováva s cieľom získania hustej melasy. Melasa následne prechádza fermentáciou, ktorá prebieha pri udržiavaní konštantnej teploty 32 °C a pH 4,0 – 4,5. Výsledkom tejto časti procesu výroby je tekutina obsahujúca alkohol vyprodukovaný kvasinkami, ktorá je pripravená na destiláciu.

Destilácia

Pri destilácii sa využívajú tradičné „stĺpcové“ aparatúry typické pre liehovary v Paname. Ide o vysoké zariadenia, ktoré sa skladajú z menších destilačných doštičiek. Výsledkom je viacstupňová destilácia, čo rumu dodáva jedinečné vlastnosti. Produkt je veľmi čistý, obsahuje menej kongenérov, ale zároveň si zachováva svoju charakteristickú chuť a arómu.

Dozrievanie

Rum sa naplní do sudov a nechá sa 5 rokov dozrievať v Paname. Sudy sú vyrobené z dreva amerického bieleho duba, ktoré kvapaline odovzdávajú typickú chuť vanilky a výraznú arómu dreva. Na rozdiel od niektorých iných rumov, v prípade Heffron rumu sa nemiešajú zložky s rôznou dobou zrenia. Každý mililiter dozrieva rovnako dlho, čo prispieva k jednotnému charakteru výsledného nápoja.

drevené sudy s destilátom

Heffron rum dozrieva 5 rokov v drevených sudoch v Paname. Zdroj: rumheffron.cz

Prevoz rumu

Do Českej republiky sa z Panamy dováža rum v sudoch, ktoré slúžili aj na jeho dozrievanie. Tak, ako sa privezie, sa necháva ešte chvíľu odpočívať aj v českých pivniciach. Aj tento krok mu dodáva značnú dávku jedinečnosti. Pri dozrievaní alkoholu závisia jeho konečné vlastnosti od drobných detailov, ako je teplota či vlhkosť vzduchu. Keďže sú české a panamské pivnice pomerne odlišné, vzniká nenapodobiteľný rum.

Blending a stáčanie

Obsah alkoholu je v tomto bode procesu výroby na úrovni 74 %, čo výrazne prevyšuje požadovaných 36 – 40 %. Pred stáčaním do fliaš sa rum najprv musí zriediť. Taktiež sa doň pridávajú prísady, ktoré finálne doladia jeho chuť, farbu a arómu. Keď je výsledný produkt vo fľaši, ostáva ho už iba presunúť do regálov obchodu, kde si počká na niektorého milovníka rumu. (2)

VEDELI STE, ŽE: Cukrová melasa je tmavá lepkavá hmota, ktorá obsahuje asi 50 % cukru.
Heffron Panama Elixir Coffee

Fľaška Heffron Panama Elixir Coffee s výraznou chuťou a vôňou kávy

Farba, vôňa, chuť

Farba Heffron rumu už vo fľaši vyzerá presne tak, ako by sa od rumu dalo očakávať. Príjemná tmavohnedá farba vás bude lákať, aby ste ho čo najskôr ochutnali. V pohári o niečo viac vyniknú jeho zlatisté odtiene.

Heffron rum možno neposkytuje čuchovým bunkám najzaujímavejší zážitok. Avšak rozhodne sa nedá označiť za neuspokojivý. Jednotlivé vône celkom silno prebíja alkohol, ale na pozadí sa dajú rozoznať tóny dubu, vanilky a kávy.

Chuť je zo začiatku pomerne sladká, dominuje jej karamel. Postupne prechádza do vanilky, ktorá pochádza z dreva amerického duba. Záver je krátky a po chvíli si musíte odpiť znovu, aby ste vedeli, čo ste vlastne pili. Chuťový zážitok je jednoduchý, ale na to v akej cenovej kategórii sa Heffron rum pohybuje, je veľmi dobrý. (7)

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Produktový rad

Produktový rad Heffron rumu sa ani celkom nedá nazvať radom, keďže ho tvorí iba jeden produkt. Ide o 5-ročný panamský rum, ktorý sa hodí na večerné popíjanie bez iných prímesí, ale výborne doplní aj vaše obľúbené koktejly. Väčšina ľudí, ktorí ho ochutnajú, si veľmi pochvaľuje jeho pomer ceny a kvality.

Za spomenutie stojí limitovaná (zberateľská) edícia Heffron rumu. Rumy z tejto série sú špeciálne svojou etiketou a obmedzeným množstvom. Dokopy bolo vyrobených 6-tisíc fliaš z tejto edície. Na etiketách nájdete 12 rôznych predstaviteľov légií, ktorí bojovali za slobodu Československa. Fľaše sú určené najmä pre zberateľov a dajú sa kúpiť len na alza.cz. (2)

VEDELI STE, ŽE: Do československých légií patril aj Milan Rastislav Štefánik. Práve jemu je venovaná jedna z dvanástich etikiet patriacich do limitovanej edície Heffron rumu.

Koktejl

Ak hľadáte inšpiráciu na netradičný koktejl, ktorým budete môcť ohúriť vašich priateľov, čítajte ďalej.

Mai Tai

Už z názvu sa dá vytušiť, že ide o koktejl, ktorý k vám domov prinesie exotiku. Mai Tai patrí do skupiny Tiki koktejlov. Tie sú známe sviežimi ovocnými chuťami a obsahom rôznych druhov rumu.

Na prípravu budete potrebovať:

 • 2 veľké lyžice Heffron rumu
 • 2 veľké lyžice bieleho rumu podľa vášho výberu
 • 2 veľké lyžice triple sec likéru
 • 1 veľkú lyžicu grenadíny
 • 1 veľkú lyžicu mandľového sirupu
 • šťavu z polovice limetky
 • maraschino čerešňu na ozdobu
 • ľad

Postup:

 1. Všetky ingrediencie, okrem ľadu a ozdoby, nalejte do šejkra a poriadne premiešajte.
 2. Do pohára vložte zopár kociek ľadu a nalejte na ne zmes zo šejkra.
 3. Ozdobte čerešňou a podávajte. (8)

Heffron rum v luxusných pohároch

Heffron rum má tmavohnedú farbu a príjemne sladkú chuť

Rumberry Punch

Tento recept je výborný na letné posedenie na záhrade, kde sa stretne viacero ľudí naraz. Pripravíte celý džbán a hostia sa budú môcť obslúžiť sami podľa chuti.

Na prípravu budete potrebovať:

 • 350 ml Heffron rumu
 • 1 liter brusnicovej šťavy (džúsu)
 • 1 liter zázvorového toniku
 • ľad

Postup:

 1. Nechajte rum, brusnicovú šťavu a tonik poriadne vychladiť.
 2. Všetky prísady nalejte do veľkého džbánu a zamiešajte.
 3. K džbánu priložte aj dostatok ľadu, aby si každý mohol podľa vlastnej chuti nápoj schladiť. (9)

Záver

Heffron rum stojí za ochutnanie už len kvôli jeho pôvodu. V našom okolí nemáme veľa značiek vyrábajúcich rum, čo z neho robí pomerne výnimočný alkohol. Okrem toho však dokáže zaujať aj svojou chuťou, príbehom alebo veľmi dobrou cenou. Ak teda najbližšie nebudete vedieť, aký rum si kúpiť, určite dajte šancu Heffron rumu. Pravdepodobne sa k nemu čoskoro po prvom ochutnaní opäť vrátite.

Zdroje:

(1) Heureka Heffron rum – https://rumy.heureka.sk/heffron-rum-38-5y-0_7-l/

(2) Rum Heffron – https://www.rumheffron.cz/

(3) Heffron – https://palirnauzelenehostromu.cz/znacky/heffron/

(4) Česko-slovenské légie – https://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesko-slovensk%C3%A9_l%C3%A9gie#V%C3%BDznam_%C4%8Desko-slovensk%C3%BDch_l%C3%A9gi%C3%AD

(5) Heffron místo Legionáře. Palírna se chtěla svézt na oblibě karibských rumů. Začala ale chybou – https://www.e15.cz/byznys/potraviny/heffron-misto-legionare-palirna-se-chtela-svezt-na-oblibe-karibskych-rumu-zacala-ale-chybou-1365700

(6) Před sto lety vyrazil z Vladivostoku na cestu domů parník s posledními československými legionáři – https://radiozurnal.rozhlas.cz/pred-sto-lety-vyrazil-z-vladivostoku-na-cestu-domu-parnik-s-poslednimi-8285817

(7) Heffron 2015 5-year – https://rumratings.com/brands/11750-palirna-u-zeleneho-stromu-2015-heffron-5-year-5-year?review_id=81736

(8) Mai Tai  – https://www.bbcgoodfood.com/recipes/mai-tai

(9) Rumberry Punch – https://www.bbcgoodfood.com/recipes/rumberry-punch

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra