FERNET STOCK: sortiment, chuť, cena, kde kúpiť - Výživovo.sk

Fernet Stock: Populárny alkohol s českým pôvodom

Fernet Stock - druhy, koktejly a história

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Fernet Stock je pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou každej párty. Tento alkoholický nápoj s horkou príchuťou sa pije samotný, ale aj v koktejloch. Na území Česka a Slovenska asi neexistuje človek, ktorý by ho ešte nepoznal. Málokto však vie, že Fernet Stock pochádza práve z Československej republiky. Ak vás zaujíma príbeh tohto alkoholu, čítajte ďalej.

Kde kúpite Fernet Stock

Fernet Stock nepatrí medzi alkoholické nápoje, ktoré by ste museli hľadať v špecializovaných e-shopoch. Vzhľadom na jeho popularitu ho nájdete v každej väčšej predajni s ponukou alkoholu. V obchodných reťazcoch ako Tesco, Lidl, Billa a  Kaufland, by ste ho mali nájsť. Dokonca častokrát býva aj v akcii, čo jeho fanúšikov určite poteší. Alebo si ho jednoducho kúpte online. Populárny Fernet Stock citrus v 0,5 l balení kúpite približne za 7 eur. Litrovku v akcii od 10 €.

PREDAJ ALKOHOLU

História

Pokiaľ chceme históriu Fernet Stock opísať dôkladne, musíme sa vrátiť do roku 1884. Vtedy ešte ani Lionello Stock nevedel, že tento populárny nápoj bude raz páliť vo vlastnej pálenici. Svoj prvý liehovar založil v meste Terst, ktoré dnes leží na pobreží Talianska. V tom čase však patrilo Rakúsko-Uhorsku. Spolu s Carlom Camisom tam založili spoločnosť Distelleria a vapore Camis & Stock a začali vyrábať koňak. Ten svojou kvalitou konkuroval francúzskym produktom, čo výrazne zvýšilo povedomie o ich pálenici.

Príchodom prvej svetovej vojny však začal obchod s alkoholom v Európe upadať. Nastali rôzne obmedzenia distribúcie produktov, neskôr aj problémy so získavaním surovín. To priviedlo Lionella Stocka k nápadu, že by mal zmeniť miesto svojho pôsobenia. Vybral si Československú republiku, ktorá sa po rozpade rakúsko-uhorskej ríše ocitla v strede Európy. V roku 1920 kúpil pálenicu v meste Božkov. Následne v nej začal fľaškovať alkohol dovážaný z Terstu. Postupom času sa liehovar osamostatnil pod menom Stock Cognac Medicinal Božkov u Plzně. V roku 1927 začal produkovať svoj vlastný alkohol – Fernet Stock.

Logo Fernet Stock

Logo Fernet Stock. Zdroj: fernetstock.sk

VEDELI STE, ŽE: Lionello Stock profitoval hlavne z výroby koňaku a brandy. Bylinkové likéry prenechal konkurenčnej firme. Tá ale dohodu porušila výrobou vlastného koňaku. To Lionella priviedlo k nápadu, že opráši starú rodinnú receptúru. A tak začal vyrábať Fernet Stock.

Komplikácie

S Veľkou hospodárskou krízou v roku 1929 prišli opäť komplikácie. O desať rokov neskôr bola pálenica obsadená nacistickými vojskami. Všetci zamestnanci, ktorí neboli árijského pôvodu, museli podnik opustiť. Výnimkou bol žid Arnošt Müller, ktorý ostal vo funkcii majstra liehovaru. Bol v tom čase jediným zamestnancom, ktorý poznal presný recept na Fernet Stock. Po druhej svetovej vojne sa v roku 1947 znovu dostal do vedenia spoločnosti Lionello Stock. Produkcia alkoholu sa mohla naplno rozbehnúť.

Bohužiaľ, tento stav trval iba rok – potom prišlo komunistické znárodňovanie. Lionello Stock si síce udržal práva na ochranné známky Stock a Fernet Stock, ale musel za ne platiť veľké poplatky. Vtedajšiemu riaditeľovi, Josefovi Perkovi, sa však podarilo vybaviť bezplatné používanie týchto známok na území Československa. Fernet Stock sa teda mohol naďalej vyrábať. Aj napriek tomu sa z neho v 60. rokoch stal nedostatkový tovar. Prelom prišiel až v 90. rokoch, keď sa medzi rokmi 1990 a 1997 produkcia Fernetu Stock zvýšila až o 500 %. (1, 2, 3, 4)

Fľaša

Fľaša Fernet Stock je v súčasnosti zelená. Keď je plná Fernetu, budí dojem, že je čierna. Má hranatý tvar, čím chceli výrobcovia zachovať tradíciu. Zároveň jej dodali moderný minimalistický tvar. Zaujímavým detailom je číslo 1927 vyrazené do jej základne spredu aj zozadu. Odkazuje na rok, keď bol Fernet Stock prvýkrát vyrobený. Samozrejme, na fľaši sú aj etikety s dôležitými informáciami o nápoji v nej. Variant Fernetu, popis odtajnených byliniek, ale aj pripomienka pôvodnej receptúry a kvality. (1)

Pohár Fernet Stock spolu s fľašou

Fernet Stock je dodávaný v zelenej fľaši s vyrazeným logom. Zdroj: wikipedia

Chuť

Fernet Stock sa oficiálne radí do kategórie bitters likérov, takže jeho chuť je prevažne horká. Samozrejme, v ponuke tejto spoločnosti nájdete viacero druhov Fernetu s rôznymi príchuťami. Vďaka tomu si na svoje prídu aj milovníci kombinácie horkej chuti a ovocia, prípadne medu.

Fernet je bylinkový likér a výborne sa hodí do rôznych koktejlov, ktorým dodá špecifickú horkosť. Mnohí ho ale majú radi práve preto, že je vhodný aj ako aperitív či digestív. Jednoducho je to ten typ alkoholu, ktorý sa hodí do každej situácie. Pokiaľ je niekto fanúšikom horkej chuti byliniek, nemá dôvod ho odmietnuť. (1)

TIP: Ak chcete zaujímavý darček pre milovníka Fernetu, môžete mu na objednávku kúpiť fľašu s vlastnou etiketou.

Výroba

Presný postup výroby a ingrediencie Fernet Stock sú dobre stráženým tajomstvom. Dokumenty so zložením a návodom na prípravu sú uložené u londýnskeho notára. Aj napriek tomu však vieme názvy aspoň 6 byliniek, ktoré sa do Fernetu pridávajú. Konkrétne ide o:

 • horcový koreň
 • zemežlč
 • rumanček kamilkový (známy aj ako harmanček)
 • chinínovú kôru
 • pomarančovú kôru
 • benedikt lekársky.

Dokopy sa Fernet vyrába zo 14 bylín, medzi ktorými nájdete aj druhy s liečivými účinkami. Veľa ľudí považuje Fernet Stock za chutné a zároveň efektívne riešenie problémov s trávením.

Príprava byliniek

Len dva druhy byliniek potrebných na výrobu Fernet Stock rastú v Česku. Zvyšok sa musí dovážať z iných kútov sveta. Kúpiť všetky si vyžaduje veľa času a hlavne kontakty na správnych miestach po celom svete. Aj preto je napodobnenie originálneho Fernetu tak náročné. Keď sú všetky bylinky dovezené, musia prejsť podrobným skúmaním. Odborníci hodnotia všetky ich vlastnosti. Od vône, cez farbu, chuť až po obsah éterických olejov. Príroda je nevyspytateľná a bylinky sa každý rok podarí vypestovať inak. Preto je určovanie pomerov ich množstva vo výslednej zmesi tak náročným procesom.

Macerovanie

Ďalším krokom po zbere, dovoze a analýze ingrediencií je macerovanie. Je to proces, počas ktorého sú bylinky namočené do 60 % liehu. Takto sa skladujú presne dva mesiace, čím je dosiahnuté uvoľnenie ich chutí. Následne sa zmes prefiltruje, aby vám v nápoji neplávali kúsky rastlín. Na výrobu macerátu pre Fernet Stock sa ročne spotrebuje niekoľko stoviek ton byliniek. Kvôli tomu musela spoločnosť kúpiť priestory v obci Prádlo neďaleko Plzne.

Záverečné úpravy

Macerát sa následne preváža do Božkova, kde má spoločnosť Stock dodnes hlavné sídlo. Práve tam sa riedením a inými úpravami tvorí výsledný produkt, ktorý poznáme ako Fernet Stock. Pred fľaškovaním ho však ešte čaká odpočívanie vo veľkých sudoch. Môže trvať až rok, kým sa hotový Fernet Stock dostane k zákazníkom. (1, 2)

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Sortiment

Fernet počas svojej histórie už vystriedal niekoľko príchutí a momentálne má v ponuke 5 produktov. Medzi najslávnejšie Fernety, ktoré sa dnes už nepredávajú, patril Fernet Stock Cranberries alebo Fernet Stock Extra horký. Poďme sa ale pozrieť na druhy, ktoré nájdete v regáloch obchodov aj dnes. (1)

Fernet Stock Original

Klasický Fernet Stock, ktorý poznáme skoro všetci. Obľubujú ho najmä tí, ktorí majú radi chuť bylinkového bitters likéru bez akýchkoľvek prímesí. Udávaný obsah alkoholu je 38 %. (5)

Fernet Stock Citrus

Fernet Stock Citrus ponúka tradičný zážitok z Fernetu. Zároveň je však obohatený o príchuť citrusových plodov. Okrem slabšej horkosti vás možno poteší aj nižšie percento alkoholu (27 %). Vďaka tomu viac vyniknú bylinky a citrusy. (5)

Fernet Stock Citrus s kúskami citrónu a ľadom

Fernet Stock Citrus má charakteristickú bylinnú chuť s jemným citrónovým nádychom

Fernet Stock Grapefruit

Tento produkt na slovenskom trhu patrí k najnovším z radu Fernetov. Zaujímať bude milovníkov exotických drinkov, ale chuťový zážitok vám prinesie, aj keď ho budete piť samotný. Podobne ako Fernet Stock Citrus, aj tento obsahuje len 27 % alkoholu. (5)

Fernet Stock Mango & Zázvor

Opäť jedna z exotických kombinácií, avšak rozhodne stojí za vyskúšanie. Aj tento ochutený Fernet sa radí medzi 27 % nápoje v produktovom rade spoločnosti Stock. Horké bylinky doplnené o sladké mango a ľahké štípanie zázvoru sú kombinácia, ktorá možno neznie lákavo. Keď ho však raz ochutnáte, určite si ho obľúbite. (5)

Fernet Stock Honey

Fernet Stock Honey je tu pre tých, ktorí majú radi sladké chute, ale ovocné prímesi ich nelákajú. Pridaním prírodných výťažkov z medu sa vytvorila dokonalá rovnováha medzi horkou a sladkou zložkou. Taktiež obsahuje 27 % alkoholu. (5)

Fernet Stock Grand

Ak hľadáte “luxusnejší” zážitok z Fernetu, toto je správna voľba. Chuť originálneho Fernetu je obohatená o výťažky z čajových lístkov a ovocia, umocnená arómou z dubových sudov. Avšak, treba dodať, že Fernet Stock Grand obsahuje 35 % alkoholu. Takže je silnejší než ostatné ochutené Fernety. (5)

RADA ODBORNÍKA: Fernet Stock Grand si najlepšie vychutnáte vychladený, ideálne s kockou ľadu.
nalievanie fernetu do pohára s kockami ľadu

Fernet Stock výborne chutí v kombinácii s kúskami ľadu

Koktejly

Fernet Stock je alkohol obľúbený hlavne na oslavách a rôznych garden parties. Koktejly s ním sú určené na osvieženie a vychutnanie si osvedčenej bylinkovej chuti v neformálnom prostredí s priateľmi.

Legendárny Bavorák

Na prípravu Legendárneho Bavoráka budete potrebovať:

 • 40 ml Fernet Stock Original
 • 150 ml tonicu
 • plátok citrónu
 • ľad

Postup:

 1. Do vysokého pohára vložte ľad a nalejte tonic.
 2. Opatrne nalejte Fernet Stock do pohára tak, aby sa udržal ako horná vrstva.
 3. Ozdobte citrónom a podávajte. (6)

Bavorák Spritz II

Na prípravu Bavoráka Spritz II budete potrebovať:

 • 40 ml Fernet Stock Citrus
 • 150 ml bazovej limonády
 • pár lístkov mäty
 • plátok citrónu
 • ľad

Postup:

 1. Do pohára na stopke vložte ľad a nalejte bazovú limonádu.
 2. Opatrne nalejte Fernet Stock Citrus do pohára tak, aby sa udržal ako horná vrstva.
 3. Na vrch ako dekoráciu položte mätu, plátok citrónu a podávajte. (7)

Záver

Vzhľadom na krajinu pôvodu sa už väčšina z nás s Fernetom asi stretla. V Česku a na Slovensku je to veľmi obľúbený nápoj. Výborne sa hodí na posedenie s priateľmi, ale aj ako aperitív pred rodinnou večerou. Spoločnosť Stock našla výbornú stratégiu, ako uspieť vo svete alkoholu. Ľuďom poskytli horkú chuť byliniek a jej kombinácie s rôznymi ovocnými a sladkými príchuťami. Vďaka tomu sa ešte dlho nemusíme obávať, že by Fernet Stock zmizol z ponuky obchodov.

Zdroje:

(1) Slovenský oficiálny web – https://www.fernetstock.sk/

(2) Fernet Stock – https://cs.wikipedia.org/wiki/Fernet_Stock

(3) Fernet Stock – https://en.wikipedia.org/wiki/Fernet_Stock

(4) History – https://web.archive.org/web/20080609064518/http://www.stock.cz/en/profil/historie.do

(5) Fernet Stock 1l – https://destilaty.heureka.sk/fernet-stock-1-l/specifikace/#

(6) Legendární Bavorák – https://www.fernetstock.cz/files/Fernet_Stock_Legendarni_Bavorak.pdf

(7) Bavorák Spritz II – https://www.fernetstock.cz/files/Fernet_Stock_Bavorak_Spritz_II.pdf

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra