CAPTAIN MORGAN: sortiment, cena + kde kúpiť - Výživovo.sk

Captain Morgan: Kapitán medzi karibskými rumami

Captain Morgan - informácie o jeho pôvode, druhoch

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Karibský rum Captain Morgan je mladý rum. Na globálny trh sa dostal iba prednedávnom. Jeho krátka, no divoká história siaha do 20. storočia. Dodnes u nás patrí k najobľúbenejším rumovým nápojom.

Kde kúpiť rum Captain Morgan?

Chuť na dobrý karibský rum sa niekedy dostaví z čista jasna. My to chápeme. Dali sme preto dokopy informácie, ktoré sa vám hodia, keď vás túžba opäť ovládne. Captain Morgan, ľudovo “Kapitána”, kúpite v Lidli, Bille, Tescu aj Kauflande. Pokiaľ ste podnikateľ, môžete sa po ňom obzrieť aj v Metre. Ak sa vám nechce opúšťať pohodlie domova, nájdete ho aj na Heureke a v mnohých alko e-shopoch. Cena býva premenlivá. Záleží na tom, aký druh rumu obľubujete najviac. Veľký rozdiel urobí aj akcia. Obchodné reťazce akcie vypisujú rady a často. Nemusíte sa báť, že vyjdete na sucho. Za 1l “Kapitána” zaplatíte zhruba trinásť eur, ak nenájdete zľavu. Captain Morgan Black Spiced je už o niečo drahšia záležitosť, okolo dvadsať eur. Naopak, verzia Spiced Gold stojí približne rovnako ako obyčajný rum. 3-litrového “Kapitána” na párty predávajú za približne šesťdesiat eur. Trochu menší, 1,5-litrový, vás vyjde zhruba polovicu.

PREDAJ ALKOHOLU

História

Henry Morgan, waleský moreplavec a kapitán, sa značne obohatil napádaním menších karibských osád. Za utŕžené peniaze si kúpil tri plantáže cukrovej trstiny. Neskôr bol Morgan titulovaný za jamajského guvernéra a usadil sa na Jamajke už natrvalo. Vytvoril prvý rum destiláciou sladkej melasy. Karibský rum sa pod názvom Captain Morgan na počesť svojho objaviteľa začal vyrábať až v 20. storočí. (3)

V roku 1944 začala spoločnosť Seagram so základňou v Kanade s produkciou rumu pod názvom Captain Morgan Rum Company. Samuel Bronfman v mene spoločnosti Seagram odkúpil od jamajskej vlády destiláreň s názvom Long Pond. Jedným z odberateľov rumu, vzniknutého v tejto destilárni, boli Levy Brothers. Rodina Levyovcov odkupovala surový, neupravený rum, aby na ňom mohli testovať svoje zázraky. Pridávali doň aromatické korenia a bylinky, konzervovali ho a nechávali zrieť. Bronfmanovi sa tento nápad pozdával a odkúpil od rodiny práva na výrobu ich vlastného receptu. (1)

Logo Captain Morgan

Logo Captain Morgan. Zdroj: wikipedia

Prvý korenistý rum značky Captain Morgan bol na americký trh uvedený až v roku 1984. V USA bol tento rum najrozšírenejším spomedzi konkurencie. V roku 2001 predala spoločnosť Seagram vlastnícke práva na rum Captain Morgan alkoholovému korporátu Diageo. O šesť rokov neskôr bol titulovaný za siedmy najrozšírenejší alkoholický nápoj na svete. V tom roku bolo totiž celosvetovo predaných 7,6 milióna deväťlitrových kanistrov. Najväčší rozmach zaznamenal rum v USA, v Anglicku, Kanade a Južnej Afrike. (1)

VEDELI STE, ŽE: Etiketa na rume Captain Morgan Black tvrdí, že nápoj pochádza z Jamajky? Posledný produkt, Captain Morgan Spiced Gold, je už z Puerto Rica. V skutočnosti boli rumy značky Captain Morgan vyrobené na viacerých ostrovoch.

Proces destilácie

Rum Captain Morgan je destilovaný z cukrovej trstiny. Odšťavnená cukrová trstina je akýmsi medzistupňom výroby, nazývaným melasa. Nasleduje proces fermentácie. Počas jeho priebehu sú použité výlučne najkvalitnejšie kvasnice, spĺňajúce prísne štandardy. Dôraz je kladený na ich chuť a vôňu. Spolu s vodou sú kvasnice zmiešané s melasou, čím postupne vzniká alkohol. Fermentovaná tekutina je následne zohriata na požadovanú teplotu a zakonzervovaná v destilačnom prístroji. Nápoj je premiestnený do zapečatených sudov z bieleho duba, kde zreje niekedy až rok. Drevo prepožičiava rumu charakteristickú chuť a vôňu, ako aj karamelovú farbu. Posledným krokom procesu je blending, čiže miešanie rôznych karibských rumov. (2)

Zatiaľ čo rum vyrábaný na karibských ostrovoch symbolizovala tmavá farba, rum z Kuby a Puerto Rica bol takmer číry. Zmiešaním týchto rozdielnych rumov vznikol Captain Morgan tak, ako ho poznáme dnes. Je obľúbený predovšetkým pre svoju jemnú, nenáročnú chuť a iskrivú farbu. Bylinky a korenia, charakteristické pre karibské ostrovy, sú do rumu pridávané až v poslednej fáze. Až v nej sa rum stáva pravým “Kapitánom” so všetkým, čo k tomu patrí. (2)

Captain Morgan má svetlohnedú farbu a špecifickú vôňu

Captain Morgan vznikol spojením karibského rumu a rumu z Kuby

Sortiment

Captain Morgan je obľúbený zaiste aj preto, že sa svojou variabilitou rôznych verzií snaží priblížiť každému druhu zákazníka.

Captain Morgan Black

Pôvodná verzia “Kapitána” vyrobená z korenistých rumov z Jamajky, Guyany a Barbadosu má jedinečnú chuť. Je tmavý, o čom svedčí aj jeho názov. Dostať ho môžete iba vo vybraných štátoch. Našťastie je Slovensko jedným z nich. Balený je vo fľašiach s originálnym dizajnom a čiernou etiketou. Bielym na nej svieti nápis “Jamaica Rum”. (1)

Captain Morgan Black Spiced Rum

Obsahuje stopy škorice a klinčeka. Finish uvoľňuje sladké vanilkové a aromatické korenisté chute. Dvakrát opálený sud dáva rumu temnejšiu, komplexnejšiu chuť. Na rozdiel od klasického “Kapitána” je balený v priehľadných fľašiach označených bielymi etiketami na oboch stranách. (1)

Captain Morgan Original Spiced Gold

Je to zmes rumu s inými druhmi alkoholu. Je obohatený o ovocnú chuť, koreniny a výraznú stopu vanilky. (1) Zreje vo vypálených dubových sudoch, ktoré nápoju pridávajú charakteristickú farbu a nezameniteľnú vôňu. Vlajková loď karibských rumov má príjemnú sladkú chuť hnedého cukru, sušeného ovocia a stopy dubového dreva. Ide doslova ľahko dolu krkom.

Fľaša Captain Morgan Spiced Gold

Captain Morgan Spiced Gold je doplnený o extrakt z vanilky, koreniny a hnedý cukor. Zdroj: wikipedia

Captain Morgan Parrot Bay

Biely rum ponúkaný v širokej škále príchutí. Medzi najpopulárnejšie patria ananás, mango, limetka, jahoda a kokos. Je svetlý, sladký a akoby lepkavý. Zdá sa, že Parrot Bay vznikol ako odpoveď na rôzne druhy vodiek, používaných v barmanskom remesle. Ako ony, aj tento svieži rum sa uplatňuje pri miešaní alkoholických drinkov. Používa sa na prípravu mojita. (1)

Captain Morgan Private Stock

Tento prémiový rum pochádza z Portorika. Je vyrobený z najvzácnejších rezerv “Kapitána” a zreje zhruba dva roky. Už samotný názov prezrádza, že tento typ “Kapitána” nie je pre každého. Plnú, tmavú a veľmi obsiažnu chuť ocenia hlavne milovníci rumov, nie “dovolenkoví” popíjači. Vôňa exotických ostrovných korenín sa mieša s bylinkami. Výsledok je zamatovo vláčny. Private Stock nájdete v netradične znížených fľašiach s nenápadnou etiketou. (4)

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Captain Morgan Tattoo

Veľmi tmavý, ovocný rum s nízkym obsahom alkoholu. Jeho najväčším trhovým konkurentom je Jägermeister. Obsahuje chuť lesných plodov a citrusov. (1)

Captain Morgan White Rum

5-krát destilovaný rum, zrejúci v sudoch z bieleho dubového dreva, príde o svoju farbu počas filtrácie. Jedine kusy predávané na území Kanady si ponechávajú nepatrný zelený nádych. Existuje aj ochutená verzia. Nahrádza ochutené vodky. K dispozícii je kokos, grapefruit a ananás. Volá sa White Rum flavoured. (1)

Captain Morgan Original Spiced Gold And Cola Premix

Vaše obľúbené chute v plechovke vždy pripravené vyraziť na nové dobrodružstvo. Spiced Gold s osviežujúcou perlivou colou je na nezaplatenie. Môžete si ho vychutnávať priamo z plechovky alebo preliať do pohára s ľadom a limetkou. (2)

Ako na prípravu koktejlov?

Nie je nič jednoduchšie, ako namiešať si vlastný drink podľa gusta. Karibský rum je na to ako stvorený.

Caipirinha

Brazílsky národný koktejl v podaní “Kapitána” dostáva úplne nový rozmer. Pôvod receptu siaha do minulého storočia. Captain Morgan Spiced Gold elegantne nahrádza pôvodnú zložku drinku, nápoj cachaça. Teraz zbystrite pozornosť, prezradíme vám, ako tropický drink namiešať. Budete potrebovať 45 ml Original Spiced Gold, čajovú lyžičku cukru, pohár plný drveného ľadu a tri limetkové mesiačiky. Najprv zmiešajte v pohári cukor s limetkami. Dolejte rum, premixujte a zasypte ľadom. Môžete vychutnávať, čo vám hrdlo ráči. (2)

Captain’s Shandy

Tento nápoj si vychutnávali námorníci už v 18. storočí. V podstate popíjali rum zmiešaný s vodou a s pridaným citrónom. V niektorých prípadoch bol do koktejlu pridaný ležiak, špeciálny druh piva. Vniesol do chuti sladkosť a sviežosť. Táto vychytávka sa udržala až dodnes. Captain’s Shandy by nebol tým, čím je, keby neobsahoval ležiak. Tradične sa ako hlavná prísada používa Captain Morgan Original Spiced Gold. Svet sa však nezrúti, ak ho vymeníte za tmavší Dark Rum. Vlastne tým môžete iba získať. Temnejšia chuť v kombinácii so sladkým ležiakom je veľmi povznášajúca.

A teraz už k príprave koktailu. Zmiešajte 125 ml ležiaka, 25 ml “Kapitána” a 50 ml citrónovej limonády. Všetky ingrediencie vlejte do pohára s ľadom a poriadne premiešajte. Na záver pridajte kyslú limetku. Na zdravie! (2)

Tokyo Tea

Cítite tú exotiku? Priamo sála z názvu. A skutočne, Tokyo Tea bol ovplyvnený východnou Áziou. Prekvapí množstvom chutí a nečakaných zvratov. Aby sme uviedli veci na pravú mieru, Tokyo Tea v sebe napriek názvu neobsahuje ani kvapku čaju. Namiesto neho je v ňom melónový likér. Zaobstarajte si 7,5 ml Captain Morgan Original Spiced Gold. Dôležitá je tiež vodka, tequila a gin, všetky v rovnakom množstve ako rum. Exkluzívnu chuť drinku pridá 15 ml pomarančového Triple sec. Na zahustenie použite 55 ml melónového likéru. Nesmie chýbať ani citrónová sóda, koliesko kivi a pohár ľadu. Všetky prísady zmiešajte v shejkri a prelejte do nízkeho pohára s ľadom. Ozdobte zeleným kivi. Vychutnávajte, to je rozkaz kapitána. (2)

Tokyo Tea s kockami ľadu

Tokyo Tea obsahuje okrem Captain Morgan aj vodku, tequilu, gin a melónový likér

TIP: Kiwi nakrájajte na plátky, lepšie sa tak prejaví jeho špecifická chuť a vôňa.

Long Island Iced Tea

Taktiež žiadny čajíček, ale poriadny alkohol. Long Island vznikol, na prekvapenie všetkých, v Long Island v USA. Dnes je jedným z najpopulárnejších koktejlov. Tradične sa doň pridáva cola, ak sa však chcete odlíšiť, použite klasický ľadový čaj. Tento recept je časovo náročnejší ako predošlé, no my vašim schopnostiam veríme. Prichystajte si 15 ml Original Spiced Gold, 7,5 ml vodky, Triple sec, tequily a ginu. Zíde sa vám 35 ml citrónového alebo limetkového džúsu, 20 ml zahusťovacieho sirupu, 55 ml Coly, citrón a ľad. Všetky druhy alkoholu nalejte do jedného pohára a premiešajte ich. Následne pridajte sirup a džús. Finišujete colou. Opäť všetko premiešajte a pridajte citrón. Namiesto citróna môžete použiť aj pomaranč. (2)

Captain & Cola

Ak sa vám nechce vyhadzovať peniaze za plechovku “Kapitána” s colou a máte radšej poctivú domácu robotu, pozorne čítajte. Hoci býva tento typ drinku označovaný ako Cuba Libre, v skutočnosti je pôvodom z Karibiku. Tam bol vytvorený na začiatku 20. storočia. Ak Long Island patrí k najobľúbenejším drinkom, tak rum s colou je tým najobľúbenejším. Stala sa z neho tradícia. Je obľúbený pre svoju ľahkú a rýchlu prípravu. Prináša osvieženie v horúce letné dni, keď všetko ostatné zlyháva. Pamätajte si, že zlatým pravidlom tohto receptu je pomer 2,5 dielu Coly k 1 dielu rumu. Predtým, než doň vhodíte citrón, pomačkajte ho. Uvoľnia sa tak citrusové vône. 50 ml rumu premixujte so 125 ml Coly, pridajte ovocie a ľad. (2)

Captain Morgan spolu s colou, ľadom a limetkou

Captain Cola alebo inak nazývaný aj Cuba Libre drink

Krátke zhrnutie

Captain Morgan si titul najúspešnejšieho rumu zaslúžil právom. Je predávaný vo viacerých kútoch sveta a všade tam, kde sa objaví, je ihneď obľúbený. Uplatňuje sa ako hlavná zložka mnohých kultových koktejlov.

Zdroje:

(1) Captain Morgan – https://en.wikipedia.org/wiki/Captain_Morgan

(2) How is rum made – https://www.captainmorgan.com/en-row/how-is-rum-made/

(3) Pár zaujímavostí o rume Captain Morgan – https://click.sk/par-zaujimavosti-o-rume-captain-morgan/

(4) Captain Morgan Private Stock, 40%, 1,00L – https://www.alko90.sk/rum-panenske-ostrovy/captain-morgan-private-stock–40-1-00-l/

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra