Čaj na chudnutie: jednotlivé druhy i moje skúsenosti - Výživovo.sk

Čaj na chudnutie. Moje hodnotenie vybraných značiek + tip na domáci čaj

Čaj na chudnutie. Druhy, účinky a hodnotenie vybraných značiek

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Výživové doplnky či tabletky na chudnutie síce predstavujú pomerne obľúbený a vyhľadávaný spôsob úbytku hmotnosti, no nie sú vhodné pre každého. Navyše, často obsahujú množstvo chemických látok a zlúčenín, ktoré majú negatívny vplyv na ľudský organizmus. Vzhľadom na to niektorí ľudia uprednostňujú skôr čisto prírodné produkty z rastlinných extraktov a liečivých bylín. Medzi ne patrí aj čaj na chudnutie, o ktorom vám napíšem viac v nasledujúcich riadkoch. Dozviete sa nielen to, aké druhy sa odporúčajú v boji s nadbytočnými kilogramami, ale taktiež vám popíšem svoje skúsenosti s vybranými čajmi na chudnutie.

Čaj a jeho účinok (aj) na chudnutie

Ak ste niekedy navštívili Turecko alebo videli nejaký film natočený v tejto krajine, určite ste si všimli, že čaj v rukách miestnych obyvateľov nikdy nechýba. Niečo podobné možno napísať aj o Anglicku, kde tzv. čaj o piatej má dlhodobú tradíciu. Niet sa čomu diviť, čaj ponúka viacero zdravotných benefitov. Potvrdením je aj odborná štúdia uverejnená v periodiku Molecular Nutrition & Food Research. Píše sa v nej, že pitie dvoch až troch šálok obyčajného nesladeného čaju znižuje riziko srdcových chorôb a cukrovky 2.typu. (1)

Čaj sa tiež považuje za dobrého pomocníka pri chudnutí. Je to najmä v dôsledku prítomnosti katechínov. Ide o rastlinné zlúčeniny so silnými antioxidačnými vlastnosťami, ktoré majú stimulujúci účinok, zrýchľujú metabolizmus, a tak podporujú spaľovanie kalórií. No neplatí to pre každý čaj. Kým niektoré druhy majú podiel katechínov vysoký, iné neobsahujú takmer žiadne. Ak teda chcete schudnúť, pred kúpou si starostlivo skontrolujte zloženie a vyberajte si buď z kvalitných zelených čajov, alebo bylinkových. Práve tie sú ich známym zdrojom. Navyše, väčšina tradičných čajov obsahuje kofeín, ktorý rovnako napomáha spaľovaniu kalórií. Samozrejme, šálkou čaju neschudnete z večera do rána, avšak v kombinácii so správnymi stravovacími návykmi a cvičením môžete dosiahnuť želanú hmotnosť o niečo rýchlejšie. (1)

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy
VEDELI STE, ŽE: Čaj je druhým najkonzumovanejším nápojom, ktorý poznajú ľudia po celom svete. (1)
pitie čaju

Pitie vybraných druhov čajov vám môže pomôcť schudnúť

Typy čajov na chudnutie

Jednotlivé čaje sa odlišujú nielen chuťou, ale i spôsobom spracovania a samotným zložením. Vzhľadom na to nie všetky čaje pomáhajú pri chudnutí rovnako.

Zelený

Nikoho neprekvapí fakt, že patrí k tým najznámejším čajom. Môže sa pochváliť viacerými pozitívnymi účinkami na zdravie, pričom jeho účinok na chudnutie dokazuje množstvo vedeckých štúdií. Jednou z nich je klinická štúdia kolektívu vedcov na Univerzite Khon Kaen v Thajsku, ktorej sa zúčastnilo 60 obéznych mužov a žien. Polovica z nich pila počas 12 týždňov zelený čaj a tá druhá zas placebo nápoj. Podľa zverejnených výsledkov prvá skupina ľudí pijúca zelený čaj, schudla približne o 3,3 kg viac ako placebo skupina. (2)

Zatiaľ čo niektoré odborné štúdie to pripisujú spomínaným katechínom, iné poukazujú na kombináciu katechínov, konkrétne EECG a kofeínu, ktoré fungujú synergicky. Dôkazom je 15 klinických štúdií, v ktorých mal zelený čaj priaznivý účinok na chudnutie iba vtedy, keď bol kombinovaný s 80 až 300 g kofeínu denne. (1)

So zeleným čajom to nepreháňajte. Pri jeho nadmernom pití, hrozí riziko vedľajších účinkov, najmä poškodenia pečene. Odporúčaná denná dávka sú 2-3 šálky denne, v závislosti od konkrétnej značky.

Biely

Ak obľubujete čaje so sladkou chuťou, tento si rozhodne nenechajte ujsť. Zbiera sa z mladých lístkov čajovníka a spomedzi všetkých, v tomto článku spomenutých druhov, sa spracováva najmenej. Má pozitívny vplyv na zdravie ústnej dutiny, pričom výskumy naznačujú, že aj na chudnutie. Zdôvodňujú to najmä koncentráciou katechínov, ktorá je porovnateľná so zeleným čajom. Podľa vedeckej štúdie v International Journal of Obesity, akýkoľvek druh čaju s vyšším podielom katechínov vedie k zvýšeniu metabolizmu o 4-5%. Stále však nie je zverejnených dostatok relevantných vedeckých štúdií, ktoré by potvrdzovali priamy účinok bieleho čaju. Doposiaľ ide len o tzv. výskumy zo skúmavky, ktoré dokazujú, že extrakt z bieleho čaju podporuje spaľovanie tukov a naopak spomaľuje tvorbu nových tukových buniek. (4)

biely čaj

Biely čaj patrí k najmenej spracovaným čajom

Na to, aby biely čaj splnil svoj účel by ste mali podľa odporúčaní vedcov, vypiť 3 šálky denne.

Čierny

Teší sa veľkej obľube predovšetkým v Amerike, kde ho pije viac než 80% populácie. Rovnako ako zelený, aj čierny čaj podporuje chudnutie, no trošku odlišným spôsobom. Kým molekuly zeleného čaju sa vďaka svojej veľkosti nemajú problém dostať do pečene a ovplyvniť energetický metabolizmus, molekuly čierneho čaju sú väčšie a tak im nezostáva nič iné len zostať v čreve. Tam podporujú rast zdraviu prospešných črevných baktérií, ktoré majú viacero prínosov pre tráviaci trakt, vrátane schopnosti ovplyvňovať energetický metabolizmus. (3)

 

Na druhej strane treba zdôrazniť, že ide o výskum realizovaný na myšiach, nie na ľudskej populácií, teda potrebuje ešte ďalšie vedecké skúmanie. Iná vedecká štúdia zas kladie do popredia polyfenoly v čiernom čaji, ktoré zabraňujú vstrebávaniu tuku a tým podporujú úbytok hmotnosti. Ani toto tvrdenie ale nie je dostatočne vedecky potvrdené. (3)

Čierny čaj nie je vhodný pre každého. Denne síce môžete vypiť 3-4 šálky, avšak začínajte radšej s menšími dávkami 1-2 šálky denne a ak sa neobjavia žiadne vedľajšie účinky, dávku postupne zvyšujte. K tým najčastejším patrí bolesť hlavy, úzkosť, tráviace ťažkosti a problémy so spánkom.

Oolong

Pomerne zvláštny názov je pomenovaním tradičného čínskeho čaju, ktorý sa vyrába z listov Čajovníka čínskeho (Camellia sinensis), teda z tej istej rastliny ako zelený a čierny čaj. Rozdiel medzi jednotlivými čajmi však spočíva v oxidácii. Kým čierny čaj má vysokú úroveň oxidácie, zelený veľmi nízku, oolong je niekde medzi. Prekvapí vás príjemnou ovocnou vôňou a jedinečnou chuťou. Oolong čaj sa taktiež odporúča piť pri chudnutí. Dôkazom je 102 ľudí s nadváhou, ktorí sa zúčastnili výskumu kolektívu vedcov zo Shenyang Pharmaceutical University v Číne. Po šiestich týždňoch pravidelného pitia Oolong čaju došlo u týchto ľudí k zníženiu telesnej hmotnosti a podielu tuku. (2) Podobné výsledky mala aj štúdia uverejnená v Nutrients. Po 14 dňoch pravidelného pitia dvoch šálok oolong čaju (ráno a na obed) sa u mužov s nadváhou zvýšilo spaľovanie tukov o 20%. (1)

V priebehu dňa by ste mali vypiť maximálne 4 šálky oolong čaju. Samozrejme, presná dávka závisí aj na vašom zdravotnom stave. V prípade teda, že trpíte nejakým ochorením a nie ste si istí, aké množstvo tohto čaju vypiť, poraďte sa so svojim lekárom.

Bylinkový

Od vyššie spomínaných čajov sa spravidla odlišuje obsahom kofeínu, ktorý sa v týchto čajoch nenachádza. Zvyknú sa pripravovať z usušených listov rôznych druhov bylín, často doplnených o koreniny a ovocie. Sú prospešné tak pre psychické, ako i fyzické zdravie. Pôsobia upokojujúco, bojujú proti depresii, znižujú zápal a riziko srdcových ochorení. Taktiež prispievajú k zvýšeniu metabolizmu a detoxikácie tela, a tak napomáhajú úbytku kilogramov. K bylinkám, z ktorých si môžete pripraviť čaj na chudnutie patrí napríklad mäta, harmanček, fenikel, púpava alebo ibištek. (2)  Práve ibištekový čaj vás prekvapí svojou lahodnou, jemne sladkou chuťou. Je výborným zdrojom flavonoidov a antokyánov, ovplyvňujúcich metabolizmus tukov.

Ibištekový čaj sa odporúča piť približne pol hodinu pred jedlom, 3-4 šálky čaju denne. Samozrejme bez pridaného cukru.

Dostupné čaje na chudnutie a moje skúsenosti

Podobne ako pri kúpe výživových doplnkov, aj pri čaji na chudnutie buďte opatrní a siahnite po značkách od renomovaných výrobcov. Ja som zatiaľ mala možnosť vyskúšať čaje na chudnutie Chia Shake a bylinnú zmes KetoMix. Tu je ich krátky popis spolu s mojim hodnotením.

Večerný čaj na chudnutie TEATOX

Obsahuje zmes bylín, ktoré budú prínosom pre vašu psychickú, ale i fyzickú pohodu. Medovka spolu s rumančekom pomáha odbúrať stres, napätie, znižuje úzkosť a podporuje spánok. Kombinácia šípok, sladkého drievka a žihľavy prispieva k detoxikácií organizmu, pričom ibištek je známy svojimi účinkami na chudnutie. O sladkú chuť sa stará prírodné sladidlo stévia a príjemnú arómu čaju dodáva pomarančová kôra.

Nočný čaj na chudnutie a lepší spánok Chia Shake

Vrecko nočného čaju na chudnutie a lepší spánok Chia Shake

PRÍPRAVA: Chia Shake večerný čaj na chudnutie je balený v samostatných vrecúškach. Užívať sa má jedno vrecko denne, večer pred spaním. Stačí zaliať horúcou vodou, dve minúty nechať lúhovať a môžete piť.

Moja skúsenosť

Vôňou mi tento čaj na chudnutie pripomína ovocný čaj s príchuťou lesnej zmesi. Ak by som si neprečítala zloženie, len ťažko by som uverila, že neobsahuje slivky, maliny či čierne ríbezle. Má sviežu, mierne kyselkavú chuť, ktorá vo mne evokovala prítomnosť vyššie spomínaného ovocia. Nejde teda o bylinkový čaj v pravom slova zmysle, ale skôr by sa mi k nemu hodil prívlastok ovocný. S prihliadnutím na spomínanú sviežu chuť som bola pri jeho účinku na spanie skôr skeptická. Po týždni pitia som nepocítila žiadne výrazné zmeny k lepšiemu. Tie prišli cca po 10 dňoch. Podľa hodiniek som zaspala tesne pred polnocou, čo je u mňa obrovský úspech. Postupne sa zlepšila aj kvalita spánku a budila som sa podstatne sviežejšia.

Nočný čaj na chudnutie má sviežu chuť

Šálka nočného čaju na chudnutie Chia Shake

Denný čaj na chudnutie TEATOX

Ponúka pestré prírodné zloženie, a tak vášmu telu dodá potrebné vitamíny, minerály a antioxidanty. Zelený čaj sencha dopĺňa koreň púpavy, ktorý podporuje spaľovanie tukov. Priaznivý účinok na tráviaci trakt má taktiež fenikel, zázvor, škoricašípky na prečistenie pečene a obličiek. V dennom čaji nechýbajú ani listy mäty, sladidlo stéviapomarančová kôra, ktorú však ešte naviac dopĺňa citrónová tráva.

Chia Shake denný čaj na chudnutie sa predáva vo forme sypanej zmesi, ktorá sa odporúča 5 minút lúhovať

Chia Shake čaj na chudnutie je dostupný vo forme sypanej zmesi

PRÍPRAVA: Denný čaj na chudnutie značky Chia Shake sa odporúča piť 1 až 2-krát za deň. Na rozdiel od večerného čaju však nie je balený v samostatných vreckách, ale predáva sa v 100 g balení sypanej zmesi.

Moja skúsenosť

Vzhľadom na to, že nie som veľký fanúšik zeleného čaju, trošku som sa obávala samotnej chuti, keďže jednou zo zložiek je práve japonský zelený čaj sencha. Po zaliatí zmesi sa však kuchyňou začala šíriť prenikavá vôňa byliniek a ani náznak po špecifickej vôni zeleného čaju. Našťastie, inak tomu nebolo ani po ochutnaní. Denný čaj Chia Shake nie je vôbec horký a naopak ani príliš sladký. Pre mňa osobne, tak  akurát. Vôbec nemá príkru chuť, ale je veľmi lahodný, za čo vďačíme mäte, ktorá spolu s feniklom chuťovo dominuje. Ak teda obľubujete mätový čaj, tento vám bude určite chutiť.

Denný čaj Chia Shake má príjemnú bylinkovú chuť a vôňu

Šálka denného čaju Chia Shake

To, čo však musím vytknúť sú informácie ohľadom prípravy. Nikde na obale ani na webovej stránke výrobca neuvádza, z akého množstva zmesi sa má čaj pripraviť. Na obale je iba informácia o lúhovaní. Pred samotnou prípravou som tak bola nútená kontaktovať zákaznícku podporu prostredníctvom online chatu.

Čo sa týka úbytku kilogramov, ten ani pri jednom z čajov nemôžem hodnotiť, keďže ma skôr trápi opačný problém – nízka telesná hmotnosť. Pri hľadaní som ale nenatrafila na žiadne negatívne recenzie, práve naopak. Užívatelia si denný čaj na chudnutie Chia Shake pochvaľujú.

Recenzie užívateľov

Hodnotenie užívateľov Chia Shake denného čaju na chudnutie

Zdroj: chiashake.cz/recenze

Bylinná zmes s moringou

Čaj na podporu trávenia a chudnutia ponúka aj česká značka KetoMix. Ide o bylinný čaj, v zložení ktorého dominuje Moringa olejodárna. Spolu s mätou a feniklom podporujú činnosť tráviacej sústavy, detoxikujú, posilňujú obranyschopnosť organizmu a zabezpečujú lepší spánok. Na rozdiel od Chia Shake čajov, bylinná zmes s moringou neobsahuje žiadne sladidlo, takže je vhodná už od 1.fázy KetoMix diéty.

KetoMix bylinná zmes na chudnutie je balená v samostatných vreckách

Balenie KetoMix bylinnej zmesi na chudnutie obsahuje 18 vreciek

PRÍPRAVA: K dispozícii je vo forme vreciek s odporúčanou dobou lúhovania 5 až 10 minút. V priebehu dňa je odporúčané vypiť 2-3 šálky.

Moja skúsenosť

Čaj z moringy som doposiaľ ešte nepila, takže sama som bola zvedavá, ako mi bude chutiť. Keďže KetoMix bylinná zmes sa musí lúhovať trošku dlhšie ako vyššie spomínané čaje, jej príprava je najdlhšia. Musím však napísať, že výsledok rozhodne stojí za to. Má jemnú a lahodnú chuť, v ktorej prekvapivo dominuje mäta. Fenikel, ktorý má pre mňa osobne pomerne výraznú a špecifickú chuť, som v čaji takmer vôbec necítila. Na to, že sa v bylinnej zmesi nenachádza žiadne sladidlo nie je vôbec horká, teda netreba si ju nijakým spôsobom dosladiť. 

Čaj na chudnutie s moringou má veľmi lahodnú chuť

Šálka čaju z bylinnej zmesi KetoMix

Úbytok hmotnosti opäť nemôžem hodnotiť, avšak jeho pozitívny účinok na činnosť tráviacej sústavy z vlastnej skúsenosti potvrdzujem. Zo začiatku som si varila KetoMix čaj po obede, kedy som sa cítila najviac nafúknutá. Prvé zmeny k lepšiemu som pocítila približne po 4 dňoch. Následne som začala tento čaj piť aj večer pred spaním. V tomto čase zas mal na mňa uvoľňujúci účinok. 

Recept na domáci čaj na chudnutie

Na internete nájdete množstvo receptov, avšak nie každý pozostáva z látok, ktoré podporujú chudnutie. Vzhľadom na to vám odporúčam pripravovať čaj pozostávajúci z byliniek spomenutých v tomto článku. Napríklad taký ibištekový. Postup prípravy je úplne jednoduchý. Do misky si nachystajte 4 polievkové lyžice sušených kvetov ibišteka a tie zalejte približne dvoma litrami horúcej vody. Zakryte a nechajte približne 10 minút lúhovať. Následne čaj oceďte a pite po šálkach. (5)

Rada na záver

Pamätajte, že žiadny čaj na chudnutie nebude fungovať sám o sebe. Na to, aby ste schudli, si musíte strážiť príjem kalórií. Vrátane úpravy jedálnička nepodceňujte ani cvičenie, pri ktorom taktiež spaľujete kalórie. Čaj na chudnutie má byť len doplnkom k rýchlejšiemu úbytku hmotnosti, nie jedinou možnosťou. Nezabúdajte na to.

Zdroje:

(1) 5 Types of Tea That May Help With Weight Loss. Dostupné na: https://www.everydayhealth.com/weight/types-of-tea-that-may-help-with-weight-loss/

(2) The 6 Best Teas to Lose Weight and Belly Fat. Dostupné na: https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-tea#TOC_TITLE_HDR_2

(3) Black tea boosts weight loss by altering gut bacteria. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319646

(4) Weight-Loss Tea: These Teas May Help You Lose Weight. Dostupné na: https://www.thehealthy.com/weight-loss/tea-weight-loss/

(5) Hibiscus Tea for Weight Loss: How It Works & How To Use. Dostupné na: https://www.tuasaude.com/en/how-can-hibiscus-tea-help-to-lose-weight/

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra